Ubezpieczenie NNW mieszkaniowe – ochrona dla domowników i lokatorów
Wypadki chodzą po ludziach. Zdarzają się również w domu! Upadek ze stołka czy uderzenie w nogę stołu to wcale nie tak rzadkie sytuacje. Dowiedz się, dlaczego warto objąć nieruchomość polisą ochronną z NNW dla mieszkańców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obawiasz się, że coś nieprzyjemnego spotka domowników w Twoim mieszkaniu? Martwisz się o domowe sprzęty małego i dużego AGD oraz RTV? Rozwiązaniem Twoich zmartwień jest kompleksowy pakiet ubezpieczenia nieruchomości razem z lokatorami i wyposażeniem.
Wypadki w czterech ścianach – zmora domowników w każdym wieku
Najwięcej wypadków zdarza się w domu. Jak głosi przysłowie, wypadki chodzą po ludziach, ale to ludzie chodząc po swoich domostwach narażają się na różne niebezpieczeństwa niemal na każdym kroku.
Wskutek pandemii koronawirusa i wprowadzenia pracy zdalnej w wielu branżach, jeszcze więcej czasu spędzamy w domach. Razem ze wzrostem czasu obecności we własnych czterech kątach, wzrosło również ryzyko domowego wypadku. Z danych statystycznych GUS wynika, że wypadkom najczęściej ulegają jednak osoby w podeszłym wieku (80 i więcej lat) – ponad 6% ogółu. Na drugim miejscu pod kątem częstości ulegania wypadkom z wynikiem 5,5% uplasowały się dzieci w wieku 10–14 lat oraz 30–39-latkowie. To tak, jakby wypadki zdarzały się przeważnie dziadkom/pradziadkom, trzydziestokilkuletnim rodzicom oraz ich nastoletniemu potomstwu. Rodziny wielopokoleniowe mieszkające razem muszą mieć się na baczności!
Wypadki w domu – gdzie przeważnie mają miejsce?
Do wypadków, czyli nagłych i niespodziewanych wydarzeń dochodzi w różnych częściach mieszkania. Można jednak wyróżnić pewne tendencje, które przybliżamy poniżej.
Łazienka – śliska sprawa
W łazience dochodzi do wypadków głównie ze względu na panującą wilgoć i bliskość prądu elektrycznego. Zacznijmy od tego, że nawet niewielka plama na kafelkach może doprowadzić do poślizgnięcia się i powstania stłuczenia lub otwartej rany. W innym przypadku może dojść nawet do wstrząsu mózgu lub pęknięcia czaszki. Osobną kwestią jest prąd, który – jak wiadomo – nie lubi się z wodą. Z ich połączenia łatwo o przepięcie i porażenie. Z tego względu suszenie włosów w wannie lub w kabinie prysznicowej nie powinno mieć miejsca. Chwila nieuwagi i tragedia gotowa!
Pralnia – zestaw domowego chemika
Dzieci biorą do buzi różne rzeczy, na jakie natrafią. Jeśli masz pod dachem pociechę, która lubi bawić się w małego chemika, wszystkie środki czystości trzymaj w bezpiecznym i niedostępnym dla malucha miejscu. Wybielacz czy środek do udrażniania rur mogą wyrządzić spustoszenie w organizmie po ich spożyciu. Z tego powodu trzeba je trzymać wysoko i najlepiej w zamkniętych na klucz szafkach. Tak samo całe pomieszczenie z pralką czy suszarką na ubrania powinno być niedostępne dla szkrabów.
Kuchnia – nie stawiaj sprawy na ostrzu noża
Pomieszczenie kuchenne to ważne miejsce w każdym domu. Służy do przygotowywania posiłków, często wspólnie. Pełne jest także różnych przyrządów, które mogą wyrządzić krzywdę. Źródło domowego ogniska, jakim jest kuchenka, piec lub mikrofalówka mogą być przyczyną pożaru. Potencjalne zagrożenie stanowią też ostre noże i tasaki, które nie powinny znajdować się w zasięgu rąk dzieci.
Sypialnia – gorące miejsce, gdzie może pojawić się cichy zabójca
Paląc świeczki lub kadzidła zapachowe w całym domu trzeba szczególnie uważać. Nie można ich zostawiać zapalonych bez opieki oraz w pobliżu dzieci, a tym bardziej na noc. Ogień może przenieść się na inne elementy wystroju wnętrza i rozpętać pożar. W przypadku rozpalonego kominka lub pieca również trzeba zachować czujność, a najlepiej wyposażyć lokal w czujnik tlenku węgla – bezszelestnego zabójcy, który może zakraść się do Twojej sypialni w środku nocy.
Salon – miejsce spotkań i wypadków
Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Często połączony jest z jadalnią, a wtedy nietrudno o zakrztuszenie lub zachłyśnięcie. Jeśli coś utknie nam w przełyku, to pół biedy, jeśli jest ktoś obok, kto może udzielić pomocy. Gorzej, jeśli nikogo nie ma w pobliżu, gdyż nawet tak niewielka rzecz może doprowadzić do tragedii. W salonie najbardziej niebezpieczne są drobne naprawy lub np. zmiana zasłon z drabiny. Upadek z wysokości może być bolesny i skończyć się poważnym urazem kręgosłupa lub złamaniem otwartym.
Urazy w domu – do jakich wypadków dochodzi najczęściej?
Do najczęstszych następstw wypadków domowych zaliczają się drobne rany i poważne powikłania. Poniżej przedstawiamy konsekwencje nieszczęśliwych zdarzeń, do jakich dochodzi w domu i które wpływają na ogólny stan zdrowia. Część ma niewielki wpływ na dalszą przyszłość, ale niektóre mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci.
Drobne urazy – domowa codzienność
Do potknięć lub przypadkowych uderzeń w domu dochodzi nawet kilka razy dziennie. Przez to nie przywiązujemy do nich wielkiej wagi. A to niewskazane zachowanie! Często powtarzające się urazy nawet niewielkiej siły mogą doprowadzić do uszkodzenia kości lub zwyrodnienia stawu. Przeważnie delikatne stłuczenie kończy się na siniaku, jednak nawet wtedy nie można go ignorować. Urazy głowy o niewielkiej sile u małych dzieci mogą doprowadzić do wstrząsu mózgu lub powstania krwiaków śródczaszkowych, a w dalszej kolejności do trwałego kalectwa albo padaczki pourazowej.
Pęknięcia, złamania, zwichnięcia
Codzienne obowiązki domowe mogą prowadzić do poważnych urazów kończyn. Przeważnie kończą się złamaniem lub pęknięciem kości, a w lepszym przypadku nadwyrężeniem. Osoby nieletnie przeważnie doznają złamania kości piszczelowej, ramiennej czy przedramienia. Wyjątkowo groźne jest uszkodzenie chrząstki nasadowej, która może ulec złuszczeniu, przez co zahamowany zostanie jej wzrost. Dziecięce kości są giętkie i z reguły dobrze się zrastają, ale trzeba dopilnować, aby po poważnym urazie koniecznie skonsultować się z lekarzem-specjalistą. Powikłania pourazowe mogą być jeszcze poważniejsze, jeśli szybko nie zostaną wykryte i zniwelowane np. odpowiednią rehabilitacją.
Rany skórne
Zewnętrzne uszkodzenia skóry widoczne są w postaci ran otwartych. Drobne uszkodzenie powłoki, po odkażeniu zaczyna zrastać się samoczynnie, jednak w przypadku większych ubytków konieczny może okazać się przeszczep skóry lub zszycie rany.
Rany dzielą się na:
- otarcia,
- rany cięte,
- rany płatowe,
- rany kłute,
- rany tłuczone,
- rany miażdżone,
- rany szarpane,
- rany postrzałowe,
- rany kąsane.
Oparzenia
Poparzenia należą do odrębnej kategorii urazów ciała. Powstają w wyniku zetknięcia z wysoką temperaturą, czynnikiem fizycznym (promieniowaniem UV) lub chemicznym albo prądem elektrycznym.
3 poziomy oparzeń:
- powierzchowne – w jego wyniku uszkodzony zostaje naskórek; typowym objawem jest pojawienie się zaczerwienienia rany (rumień);
- pośrednie – ten rodzaj oparzenia dosięga skóry właściwej, co wydłuża okres gojenia; występują pęcherze i wyraźniejsze zaczerwienienia;
- głębokie – w ich skutek dochodzi do uszkodzenia nerwów czuciowych; w trakcie ich leczenia często uczestniczą operacje chirurgiczne.
Zatrucie pokarmowe
Przedostanie się do układu pokarmowego niebezpiecznej substancji może doprowadzić do poważnego rozstroju organizmu. Toksyczna substancja może być środkiem medycznym lub chemicznym albo przeterminowanym i zepsutym produktem spożywczym.
2 rodzaje zatrucia:
- ostre – dochodzi do niego gwałtownie pod wpływem przyjęcia znacznej ilości substancji szkodliwej,
- przewlekłe – polega na przyjmowaniu mniejszych ilości substancji trującej przez pewien czas, przez co objawy mogą wystąpić z opóźnieniem i trwać dłużej.
Urazy nosa
Do urazów górnych dróg oddechowych dochodzi przeważnie u dzieci. W wyniku zabawy i chęci poznawania otoczenia, maluchy umieszczają w nosie różne przedmioty (np. części zabawek). Dlatego trzeba uważać na małoletnich domowników i nie spuszczać ich z oczu, gdyż nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do całkowitego zablokowania nosa u dziecka. Również upadek na twarz w domu może doprowadzić do złamania nosa i skrzywienia przegrody. Taki wypadek wymaga niezwłocznej interwencji chirurgicznej.
Ubezpieczenie mieszkaniowe z NNW – co to jest?
W razie wystąpienia opisanych powyżej zdarzeń w poszczególnych pomieszczeniach stworzone zostało specjalne ubezpieczenie. Polisa mieszkaniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków na terenie posiadłości zapewnia jej mieszkańcom wsparcie po urazie, którego doznają podczas pobytu w domostwie lub w jego bezpośrednim pobliżu.
NNW mieszkaniowe to ochrona lokatorów przed zgubnymi skutkami nagłych i niespodziewanych zdarzeń w domu. Jeśli tego typu okoliczność doprowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia, poszkodowany (lub jego najbliżsi wskazani w umowie ubezpieczenia) otrzyma odszkodowanie o wartości wprost proporcjonalnej do procentowego uszczerbku na zdrowiu.
NNW dla lokatorów wchodzi w skład polisy mieszkaniowej. W jej ramach możesz nabyć również:
- zdarzenia losowe – ochrona na wypadek wystąpienia wyjątkowych okoliczności, takich jak np. zalanie, pożar, wybuch gazu czy zwarcie instalacji elektrycznej, a także silnych zjawisk atmosferycznych;
- ochronę wyposażenia – chroni domowe sprzęty AGD i RTV, czyli ruchomości przed różnego typu zdarzeniami (j.w.);
- kradzież – przeważnie z włamaniem i wyraźnymi śladami pozostawionymi przez złodziei;
- OC prywatne – obejmuje szkody poczynione w życiu codziennym przez ubezpieczonego lub dzieci albo zwierzęta, które są pod jego opieką.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nieruchomości z NNW dla mieszkańców
Polisa od następstwa nieszczęśliwych wypadków obejmuje tylko osoby na stałe zamieszkujące daną posesję. Nie chronią osób odwiedzających, ale OC prywatne w ubezpieczeniu mieszkaniowym pozwala na uzyskanie świadczenia przez osobę poszkodowaną na terenie posiadłości.
Tak. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem nie jest w Polsce obowiązkowe. Może je ubezpieczyć zarówno najemca, jak i wynajmujący właściciel.
- Dom to schronienie i bezpieczna przystań, ale może również być miejscem nieszczęśliwych wypadków. Przed niespodziewanymi zdarzeniami, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców chroni polisa mieszkaniowa z NNW dla lokatorów.
- Chodząc po mieszkaniu możesz spaść ze schodów lub poślizgnąć się w łazience i złamać kręgosłup. Zapewnij sobie i bliskim spokój i pewność otrzymania pomocy nawet w tak przykrej chwili, kiedy komuś z domowników lub gości przydarzy się krzywda w Twoich czterech ścianach.
- W domu mają miejsce zarówno drobne urazy, jak i poważne wypadki. Lepiej nie być mądrym po szkodzie, tylko wcześniej nabyć pakiet ubezpieczenia nieruchomości z polisą ochronną NNW dla mieszkańców i cieszyć się świętym spokojem w domowym zaciszu.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji