Ile kosztują wakacje nad Bałtykiem 2024?

Nad morzem co roku gromadzą się tłumy plażowiczów, którym nie straszne wysokie ceny. Turyści z całej Polski przyjeżdżają nad Morze Bałtyckie, aby odetchnąć od pracy i codziennych obowiązków oraz nabrać sił na kolejny rok. Wczasy przy szumie morskich fal to wciąż spory koszt. Jak drogi jest pobyt dla całej rodziny? Postanowiliśmy to sprawdzić i policzyć wydatki na wyjazd na wakacje nad Bałtyk!

wakacje nad polskim morzem

Wakacje 2024 przed nami, a sezon rozpocznie się lada moment. Czas sprawdzić wydatki na wczasy nad Bałtykiem i poboczne atrakcje. Jak dużą sumę Polacy przeznaczyli w ubiegłym roku na nadmorski wypoczynek? Czy wakacyjna drożyzna nad Bałtykiem to już przeszłość? Sprawdź, jak dużo trzeba wydać na wczasy nad polskim morzem!

Wakacje 2024 nad morzem – Polacy przewidywali podwyżki

Na początku ubiegłych wakacji Polacy planowali przeznaczyć na wakacje nawet o 20% więcej środków niż rok wcześniej. Oznacza to średni wzrost rodzinnego budżetu wczasowego z kwoty 1 358 zł do 1 614 zł. Dodatkowe 256 zł może okazać się niewystarczające! Jak wiele trzeba dopłacić do tegorocznych wczasów? Zobaczmy, czy przewidywania z czerwca 2023 okazały się trafne. Jaką kwotę trzeba przygotować na wczasy nad polskim morzem w 2024 roku?

Tydzień nad morzem – minimum tysiąc złotych

Tygodniowy pobyt nad Morzem Bałtyckim w przypadku 3-osobowej rodziny (2 dorosłych i 1 małe dziecko) to wydatek co najmniej 960 zł. Tyle kosztuje tygodniowy pobyt (6 noclegów) w prywatnej kwaterze (pensjonacie) w Trójmieście w standardzie 3-gwiazdkowym na początku czerwca (w terminie 03–09.06.2024) na portalu booking.com. Zostaje 654 zł na posiłki, co daje dziennie ok. 31 zł na jedzenie dla jednej osoby – czy to nie za mało?

Koszt noclegu nad morzem zaczyna się od 50 zł w górę u gospodarza (np. w pokojach gościnnych w domach lub willach). Cena poniżej 40 zł za dobę na osobę nawet w prywatnych kwaterach jest wyjątkiem. Na noclegi trzeba przeznaczyć nawet do kilkuset złotych dziennie w najbardziej prestiżowych hotelach. Średnia cena za noc w nadmorskim kurorcie wynosi ok. 100 zł/os. Wynajęcie domku na noc, który pomieści 3 osoby to koszt ok. 400 (ok. 133 zł/os.). Pokój hotelowy to wydatek przynajmniej 200 zł za noc od każdej osoby.

Orientacyjne ceny nad Bałtykiem za noc na osobę:

 • pensjonat: od 100 zł wzwyż,
 • apartament: od 150 zł wzwyż,
 • hotel średniej klasy: od 200 zł wzwyż,
 • luksusowy hotel o wysokim standardzie: od 400 zł wzwyż.

Do kosztu noclegu trzeba doliczyć także inne wydatki związane z pobytem na wczasach nad morzem. Są to m.in.: posiłki niewliczone w cenę, rozrywka, transport oraz ewentualne wycieczki fakultatywne i dodatkowe atrakcje turystyczne. Ich koszt rośnie w sezonie letnim, gdyż to wtedy większość osób wybiera się na wakacje nad Bałtykiem, a wraz ze wzrostem popytu w górę idą także ceny.

Dodatkowe wydatki podczas pobytu nad morzem:

 • toaleta przy plaży: ok. 4 zł,
 • pamiątkowy magnes: ok. 8 zł,
 • lody włoskie: ok. 9 zł (mały), ok. 11 zł (duży)
 • gofry: ok. 9 zł/szt. (bez dodatków), ok. 23 zł/szt. (z dodatkami: bitą śmietaną, owocami i polewą),
 • kukurydza: ok. 15 zł/szt.,
 • parking blisko plaży: ok. 25 zł/2 godz.,
 • wynajęcie leżaka: ok. 30 zł.

(źródło: tvn24.pl)

To wszystko daje łączną kwotę minimum 100 zł za osobę na dzień i to bez obiadu. Główny posiłek w ciągu dnia kosztuje dodatkowo 75 zł, czyli do kwoty noclegu trzeba jeszcze doliczyć ok. 175 zł dziennie na osobę, jeśli zamierzasz spędzić cały dzień na plaży.

Wczasy nad Bałtykiem – jaki koszt w 2024?

Wróćmy na moment do naszej modelowej rodziny, której pobyt opisywaliśmy na początku poprzedniej sekcji. Do ceny noclegu, wynoszącej 960 zł doliczyć trzeba posiłki i dodatkowe koszty. Osoby dorosłe trzeba liczyć po ok. 100 zł na dzień, natomiast w przypadku dzieci koszty rosną nawet do 175 zł dziennie. W przypadku 3-osobowej rodziny każdego dnia łączny wydatek wynosi 375 zł. Tygodniowy pobyt nad morzem to koszt rzędu 2 625 zł. Razem z noclegiem daje to sumę całkowitą za 7 dni nad Morzem Bałtyckim dla polskiej rodziny w wysokości 3 585 zł.

Koszt wakacji nad Bałtykiem może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników. Wpływ mają na to przede wszystkim kluczowe parametry wyjazdu, takie jak: lokalizacja, rodzaj zakwaterowania, sezon, długość pobytu, wyżywienie czy osobiste preferencje i ponadprogramowe aktywności uczestników.

Co wpływa na tak wysoki koszt wakacji nad polskim morzem?

Planując urlop nad morzem, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę miejsca i uwzględnić w wakacyjnym budżecie. Poniżej znajdziesz elementy, które najbardziej kształtują koszt całościowy wczasów nad polskim morzem. Przyjrzyjmy się, jakie cechy determinują cenę za wczasy nad Bałtykiem.

 • lokalizacja

Popularne miejsca nad Bałtykiem, takie jak Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) w Polsce, Jurata, Kołobrzeg czy Świnoujście, proponują przeważnie wyższe ceny od nieco mniej obleganych przez turystów miejscowości nadmorskich. Decydująca jest atrakcyjność turystyczna danych lokalizacji, wielkość bazy noclegowej i jej dostępność.

 • rodzaj zakwaterowania

Ceny różnią się w zależności od tego, czy wybierzesz pensjonat, apartament, kemping czy też wynajmiesz prywatne mieszkanie. Luksusowe hotele są droższe niż bardziej budżetowe zakwaterowanie w niższym standardzie.

 • długość pobytu

Dłuższy pobyt oznacza zazwyczaj niższy koszt noclegu w przeliczeniu na każdy dzień. Niektóre miejsca oferują również zniżki za dłuższy pobyt. Dni robocze są przeważnie tańsze od weekendów, chyba że akurat w danym terminie w ośrodku odbywa się konferencja.

 • wyżywienie

Wybór między organizacją jedzenia a wykupieniem pełnego wyżywienia w ośrodku wczasowym również wpływa na koszty. Restauracje i jadłodajnie poza miejscem zakwaterowania także mają swoje ceny. Samodzielne przygotowywanie posiłków to dobra opcja, jeśli wczasowicze mają dostęp do kuchni. Pozwoli to zaoszczędzić niemałą sumkę, która łącznie może wynieść drugie tyle, co za sam nocleg!

 • czas pobytu

Sezon letni, który trwa zazwyczaj od czerwca do sierpnia, jest czasem największego ruchu turystycznego i je droższy. Poza sezonem ceny są na ogół znacznie niższe, ale pogoda może być mniej korzystna.

 • aktywności poboczne i atrakcje fakultatywne

Koszty zwiedzania atrakcji turystycznych, wycieczek, sportów wodnych czy innych aktywności rekreacyjnych mogą wykroczyć poza zakładany budżet.

co wpływa na koszt wakacji nad bałtykiem

Ubezpieczenie podróżne – na nim nie oszczędzaj!

Zarówno w podróży zagranicznej, jak i w przypadku urlopu w kraju przyda Ci się polisa turystyczna. Ubezpieczenie zapewni Ci niezbędne wsparcie w kryzysowym momencie, kiedy coś pójdzie niezgodnie z założonym planem. W przypadku zbytniej oszczędności i braku ochrony ubezpieczeniowej, nawet niewielki wypadek, może sprowadzić na Twoje finanse widmo bankructwa.

Ubezpieczenie turystyczne – ochrona w tej samej cenie

Przed nieprzewidzianymi kosztami podróży chroni polisa ubezpieczeniowa. W odróżnieniu od pozostałych branż, sektora ubezpieczeń nie dosięgły widoczne podwyżki cen. Oznacza to, że niemal w tej samej kwocie, co przed rokiem, można ubezpieczyć siebie i bliskich na wczasy nad morzem. Dzięki temu zyskasz pewność otrzymania pomocy i spokój o los najbliższych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt urlopu nad morzem

Ile kosztują najtańsze wczasy nad morzem?
Gdzie jechać na wakacje nad Bałtykiem?
PODSUMOWANIE
 • Wakacje nad polskim morzem w ciągu roku znacznie podrożały. W 2023 roku Polacy planowali wydać na wczasy średnio o 256 zł więcej niż przed rokiem, ale kwota 1 614 zł może nie wystarczyć na rodzinny pobyt nad Bałtykiem.
 • Z naszych obliczeń wynika, że na sam nocleg na tydzień nad morzem dla 3-osobowej rodziny kosztuje ok. 1000 zł. Z wyżywieniem i dodatkowymi atrakcjami łączny koszt 7-dniowego urlopu wynosi 3625 zł.
 • Tak wysoki koszt tegorocznych wczasów przy szumie fal w Polsce to wynik inflacji i wychodzenia branży hotelowej z covidowej zapaści. Chcąc oszczędzić, można wybrać ustronną lokalizację w niższym standardzie z opcją wyżywienia we własnym zakresie (np. przywieziony prowiant) i cieszyć się budżetowymi wakacjami nad morzem w cenie od 540 zł.
 • Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie najbliższych! Wybierając się na wczasy, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. Za niewielką cenę (ok. 3 zł/dzień) zapewni Ci wsparcie i ochronę przed nieprzewidzianymi wydatkami na w razie wystąpienia nagłego wypadku.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!