Wakacje 2024 – czy inflacja dotknęła również Chorwację?

Chorwacja przyciąga co roku wielu Polaków. Według Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w 2022 roku przybyło tam ponad milion turystów z naszego kraju – o ponad 4% więcej niż w poprzednim sezonie. Czy rok 2024 również będzie cieszył się takim zainteresowaniem wśród zwiedzających? Ceny w Chorwacji są coraz wyższe. Powoduje to inflacja, ale także tak zwany efekt cappuccino. Co to oznacza? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

wakacje w chorwacji

Dlaczego ceny w Chorwacji są coraz wyższe?

Inflacja dotknęła cały świat. Odczuła to także Chorwacja. Szczyt wzrostu cen odnotowano tam w listopadzie 2022 roku. Wówczas inflacja wynosiła 13,7%. Późniejsze wartości były już tylko niższe. Mimo wszystko koszt produktów czy usług porównuje się do cen występujących w Polsce. Choć te na obczyźnie potrafią być nawet niekiedy niższe.

Na zmianę cen wpłynął także tak zwany efekt cappuccino. Co to takiego? Ma to związek z wejściem Chorwacji do strefy euro. Nastąpiło to 1 stycznia 2023 roku. Waluta euro zastąpiła kunę. Efektem tego jest zaokrąglanie cen przez usługodawców do pełnych kwot. Jak to wygląda w praktyce? 

Przykład

Posiłek w restauracji, który przedtem kosztował 50 kun, czyli 6,3 euro, zaokrąglono do 7 euro.

Skutkiem inflacji i efektu cappuccino jest wzrost cen za produkty, usługi, media, podatki, a w szczególności odczuwa to branża turystyczna. 

Dlaczego mimo wzrostu cen Polacy wybierają Chorwację jako cel swojej podróży?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Wskazuje na to raport Polskiej Izby Turystyki, który powstał na podstawie danych z 2023 roku. W pierwszej dziesiątce znajduje się również między innymi Turcja, Grecja, Egipt czy Bułgaria. Mimo wzrostu cen kraj ten jest wciąż chętnie wybierany przez turystów. Dlaczego?

Przede wszystkim Chorwacja leży w niedalekiej odległości od Polski. Pozwala to na podróż zarówno samolotem, jak i własnym autem. Lot z Warszawy do Splitu trwa niecałe 2 godziny. Jazda samochodem – około 14 godzin.

Ponadto Polacy traktują Chorwację jako kraj bardzo swojski, przyjazny, ale jednocześnie z delikatnie orientalną nutą. Niewielka bariera językowa podparta słowiańskim pokrewieństwem, nieznaczna różnica kulturowa i cywilizacyjna, a przy tym śródziemnomorski klimat i kuchnia. Kraj ten jest idealny dla żeglarzy oraz osób, które chcą cieszyć się naturą, słońcem, korzystać z uroków malowniczych plaż lub odwiedzić historyczne miejsca. Właśnie to sprawia, że Chorwacja jest tak uwielbiana przez Polaków.

Ile kosztuje wyżywienie w Chorwacji?

Według danych chorwackiego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2024 roku wzrosły o 4,1%. Dotyczy to w szczególności napojów bezalkoholowych, żywności czy restauracji. Oczywiście kwoty są różne i wahają się w zależności od miejsca, sklepu czy produktu. W kurortach turystycznych koszty mogą być wyższe. Niektóre rzeczy są w porównywalnej lub nawet niższej cenie niż w Polsce, ale zdarza się także, że czasem trzeba zapłacić więcej.

W przeliczeniu na złotówki ceny produktów żywnościowych w popularnych sklepach wynoszą około:

 • 4 zł za 1,5 l butelkę wody,
 • 9 zł za 2 l butelkę napoju Coca-Cola,
 • 7 zł za chleb,
 • 4 zł za mleko 2,8%,
 • 14 zł za 250 g masła,
 • 45 zł za 200 g kawy,
 • 13 zł za 1 kg pomidorów,
 • 20 zł za paczkę papierosów (20 sztuk).

Średnia cena obiadu w restauracji dla 4-osobowej rodziny w nadmorskim kurorcie to koszt około 400 zł, jeśli w skład posiłku wchodziłyby przykładowo:

 • dwie wody (jedna 9 zł),
 • cappuccino (9 zł),
 • dwa piwa (jedno 16 zł),
 • dwa burgery (jeden 70 zł),
 • dwie zupy (jedna 20 zł),
 • owoce morza (60 zł),
 • sałatka warzywna (35 zł),
 • sałatka z owoców morza (50 zł).

Ile kosztuje paliwo w Chorwacji?

Jeżeli chodzi o ceny paliwa w Chorwacji, według danych na marzec 2024 roku są podobne jak te, które występują w Polsce. Litr benzyny kosztuje u nas obecnie około 6,41 zł, a w Chorwacji cena waha się w granicach 6,42 zł. Za diesla Polacy zapłacą mniej więcej 6,69 zł, podczas gdy Chorwaci pokrywają koszt około 6,42 zł. Za auto napędzane gazem zapłacimy 2,89 zł za litr, a w tamtejszym kraju około 3,17 zł.

Ile zatem wyniesie Cię podróż samochodem do Chorwacji?

Przykład

Załóżmy, że Marek musi przebyć trasę z Warszawy do chorwackiego Splitu, która przebiega przez Słowację i Węgry. Liczy ona dokładnie 1445 km. Jego auto pali średnio 7 l na 100 km. Uśredniając cenę paliwa w Polsce oraz za granicą (6,41 zł za litr), wliczając koszt wykupienia winiet na Słowacji (około 61 zł) i Węgrzech (około 85 zł) oraz opłacenia autostrady w Chorwacji (około 135 zł), cena przejazdu w jedną stronę wyniesie mniej więcej 929 zł.

Ile kosztuje nocleg w Chorwacji?

Wielu turystów, chcąc zaoszczędzić, organizuje swój wyjazd do Chorwacji na własną rękę. Korzystanie z biur podróży wiąże się niekiedy z poniesieniem wyższych kosztów. Oczywiście ceny noclegów są różne. Zależy to przede wszystkim od oczekiwań, lokalizacji, terminu i okresu wyjazdu oraz liczby podróżujących.

Przykładem może być małżeństwo z Warszawy. Kasia i Wojtek planują 10-dniowy pobyt w sierpniu w chorwackim Splicie. Ile zapłacą za nocleg bez wyżywienia?

Rodzaj zakwaterowaniaCena za 10-dniowy pobyt dla dwóch osób
Apartamentod 3500 do 9000 zł
Hotelod 6000 do 15 000 zł
Pole namiotowe/kempingoweod 1200 do 6000 zł
Źródło: booking.com oraz pitchup.com [marzec 2024]

Ile kosztują bilety do atrakcji turystycznych w Chorwacji?

Chorwacja charakteryzuje się tym, że posiada mnóstwo różnorodnych atrakcji turystycznych. Od rejsów statkiem przez plażowanie, zwiedzanie miast i zabytków, wycieczkę do Parku Narodowego Jezior Plitwickich czy podziwianie wodospadów znajdujących się w Parku Narodowym Krka. Ile kosztują te i inne atrakcje?

 • Zwiedzanie miasta Dubrownik z przewodnikiem – około 250 zł.
 • Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich – około 100 zł.
 • Zwiedzanie Parku Narodowego Krka – około 85 zł.
 • Rejs statkiem – około 100 zł.
 • Wynajęcie skutera wodnego – około 115 zł za 10 min.

Jak zminimalizować koszty podczas podróży do Chorwacji?

Każdy szuka oszczędności. Szczególnie, jeśli wszystko drożeje. Ciężko Ci zrezygnować z podróży, na którą czekałeś i zbierałeś cały rok? Wcale nie musisz odpuszczać sobie wyjazdu. Wystarczy, że podejdziesz do niego rozsądnie i przeanalizujesz cel podróży oraz wydatki.

 1. Przede wszystkim zdecyduj, czy chcesz lecieć do Chorwacji samolotem, czy jechać własnym autem. Bilety lotnicze są niekiedy bardzo tanie. W dodatku jesteś na miejscu dużo szybciej. Podróż samochodem może być natomiast o tyle wygodniejsza, że nie będziesz zmuszony do spełnienia wymogów dotyczących bagażu. Ponadto możesz zwiedzić dużo więcej, np. zatrzymać się po drodze na Słowacji czy Węgrzech. Plusem jest także to, że masz własne auto na miejscu. Dzięki temu możesz udać się na dalsze wycieczki i nie musisz brać samochodu z wypożyczalni.
 2. Pomyśl, w który region Chorwacji chcesz się udać. Najdroższa, ale i najbliżej położona część kraju to Istria. Najpopularniejsza jest z kolei Dalmacja Południowa. Najtańszy, ale i najrzadziej wybierany region to Dalmacja Północna.
 3. Zastanów się, jakiego zakwaterowania szukasz. Zazwyczaj im bliżej plaży czy większych miejscowości, tym drożej. Ceny windują także lepsze warunki. Hotele czy wille są najdroższe. Dobrym pomysłem jest także podróż z własnym namiotem, przyczepą kempingową lub kamperem. Dzięki temu oszczędzisz na zakwaterowaniu. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednie, bezpieczne i przeznaczone miejsce do postoju. Na pewno będziesz miał niesamowite wspomnienia z takiego wyjazdu. Możesz także pojechać do Chorwacji “w ciemno” i poszukać noclegu na miejscu. Często zdarza się, że zakwaterowanie wynajęte od kogoś prywatnie, nie za pomocą strony internetowej, jest po prostu tańsze.
 4. W Chorwacji wiele kwater posiada aneks kuchenny. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, robiąc zakupy i gotując samodzielnie. Cena produktów w sklepach jest sporo niższa niż spożycie posiłku w restauracji. Ponadto ugotowany obiad może Ci wystarczyć na kilka dni. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest czas spędzony w kuchni. Idąc do restauracji, na pewno zaoszczędzisz przynajmniej kilkadziesiąt minut.
 5. Wzrost cen dotknął także służbę zdrowia. Opieka medyczna i lekarstwa są drogie, zatem aby zabezpieczyć się na wypadek choroby lub wypadku, wykup ubezpieczenie turystyczne. Jego koszt to zaledwie kilka złotych dziennie. Ochrona ta gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji oraz transportu medycznego do Polski. 

Jak zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych w Chorwacji?

Jak już wiesz wzrost cen w Chorwacji dotknął także opieki medycznej. Aby nie narazić się na dodatkowe koszty, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, wykup ubezpieczenie turystyczne. Gwarantuje ono pomoc związaną z leczeniem, wizytami lekarskimi, hospitalizacją czy też transportem medycznym do Polski. Ile wyniesie Cię zakup polisy na wyjazd?

Przyjrzyjmy się cenom na przykładzie kalkulacji zrobionej przez 21-letnią Magdę, która planuje spędzić 10 dni w Chorwacji.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
SIGNAL IDUNAKL: 171 732 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 128 799 zł
55,30 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
60,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
64,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
81,60 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
88,97 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024]
UWAGA!

Jeśli planujesz podróż do Chorwacji z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, pamiętaj, że dokument ten gwarantuje pomoc tylko w placówkach publicznych i na tych samych warunkach, co obywatelom danego kraju. Ponadto EKUZ nie obejmuje transportu medycznego do Polski.

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat cen w Chorwacji

Czy w Chorwacji jest drożej niż w Polsce?
Bardziej opłaca się podróż do Chorwacji samolotem czy własnym autem?
Jaki rodzaj zakwaterowania w Chorwacji wybrać?
PODSUMOWANIE
 • Wysokie ceny w Chorwacji spowodowane są inflacją oraz tak zwanym efektem cappuccino, czyli wejściem kraju do strefy euro. Miało to miejsce 1 stycznia 2023 roku. W wyniku tej zmiany usługodawcy zaokrąglają ceny, co powoduje ich wzrost.
 • Chorwacja jest bardzo lubiana przez Polaków. Zachęcające jest przede wszystkim bliskie położenie oraz różnorodne atrakcje turystyczne tego kraju. Morze i jednocześnie górzyste tereny sprawiają, że miejsce to sprzyja plażowaniu, żegludze i zwiedzaniu.
 • Koszt przejazdu samochodem z Warszawy do Splitu w Chorwacji to niecałe 1000 zł w jedną stronę. W cenę wliczone jest paliwo oraz opłaty związane z autostradami w Chorwacji czy winiety na Słowacji i Węgrzech. Dokładny koszt zależy od miejsca startowego i docelowego, a także rodzaju paliwa i spalania.
 • Aby zminimalizować koszty podróży, wybierz najtańszy środek transportu – niekiedy bilety lotnicze są w bardzo okazyjnych cenach, znajdź zakwaterowanie z dala od centrum miasta czy plaży oraz zajmij się przygotowaniem posiłków samodzielnie.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!