Winiety Słowenia – ile kosztują i gdzie je kupić? Czy są inne opłaty drogowe?

Słowenia – położona między Chorwacją, Austrią i Włochami – rzadko bywa docelowym kierunkiem podróży dla turystów, którzy zwykle traktują ją jako kraj przelotowy. Niesłusznie, bo to warte odkrycia miejsce pełne zabytków i cudów natury, a stosunkowo niewielka odległość z Polski sprawia, że można się tam wybrać samochodem. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać o winietach.

winiety na słowenii

Do Słowenii samochodem – jak jechać?

Słowenia wydaje Ci się odległa? Jasne, nie jest to nasz najbliższy sąsiad, ale wbrew pozorom odległość do tego kraju z Polski wcale nie jest gigantyczna. Dystans do pokonania jest nieco krótszy niż choćby do sąsiadującej z nią Chorwacji, która tak często bywa celem urlopowych wyjazdów Polaków. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby po odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu podróży wyruszyć do Słowenii samochodem.

O czym powinieneś pamiętać przed taką wyprawą? Przede wszystkim musisz zaplanować trasę, która będzie prowadzić przez kilka innych krajów. Przykładowo, droga łącząca dwie stolice – Warszawę i Lublanę – liczy 1045 km i pokonasz ją w nieco ponad 10 godzin. Trasa będzie prowadzić:

 • w Polsce przez drogę S8 do Piotrkowa Trybunalskiego i autostradę A1 do przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach,
 • w Czechach autostradą D1 koło Ostrawy i Ołomuńca do Brna, a stamtąd drogą D52 do granicy z Austrią,
 • w Austrii autostradą A5 do Wiednia, autostradą A2 do Grazu i autostradą A9 do granicy ze Słowenią,
 • w Słowenii autostradą A1 koło Mariboru i Celje do Lublany.
UWAGA!

Autostrady w Czechach i Austrii są płatne. Winiety w Czechach i Austrii można nabyć nawet na 1 dzień – kosztują one odpowiednio 35 zł i 37 zł.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Poza tym, że w Słowenii oczywiście będzie Ci potrzebne prawo jazdy i ubezpieczenie OC, należy pamiętać o tamtejszych opłatach drogowych. W Słowenii także obowiązuje system winiet – wszystkiego na ich temat dowiesz się z dalszej części artykułu.

Słowenia – system płatnych dróg

Sieć płatnych dróg w Słowenii liczy obecnie ok. 625 km, obejmując drogi łączące największe słoweńskie miasta, a także przejścia graniczne z krajami sąsiadującymi. Zalicza się do nich:

 • 5 autostrad (łączna długość ok. 550 km),
 • 5 dróg ekspresowych (łączna długość ok. 70 km).

Płatne drogi w Słowenii – lista

Rodzaj drogiNumer drogiTrasaDługość drogi
AutostradaA1Šentilj (granica z Austrią) – Koper245 km
AutostradaA2Tunel Karawanki (granica z Austrią) – Obrežje (granica z Chorwacją)176 km
AutostradaA3Divača – Sežana (granica z Włochami)12 km
AutostradaA4Slivnica – Gruškovje (granica z Chorwacją)33 km
AutostradaA5Dragučova – Pince (granica z Węgrami)80 km
Droga ekspresowaH3Zadobrova – Koseze10 km
Droga ekspresowaH4Razdrto – Vrtojba (granica z Włochami)42 km
Droga ekspresowaH5Spodnje Škofije (granica z Włochami) – Koper8 km
Droga ekspresowaH6Koper – Izola5 km
Droga ekspresowaH7Dolga Vas – granica z Węgrami4 km
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Slovenia.

Płatne drogi w Słowenii – mapa

grafika

Źródło: https://evinjeta.dars.si.

Na wspomnianych drogach obowiązuje system e-winiet, czyli winiet elektronicznych. Kierowca jest zobowiązany do nabycia winiety przed wjazdem na płatną drogę. Obowiązuje ona przez okres, na jaki została wykupiona i nie ogranicza liczby możliwych w tym czasie do przejechania kilometrów.

E-winiety nie obowiązują tylko na wybranych odcinkach dróg szybkiego ruchu:

 • na A2 w rejonie Gorenjska od strony Austrii do węzła Hrušica i z powrotem (opłata jest częścią płatności za przejazd tunelem Karawanki),
 • na H6 w okolicy Kopra od węzła Koper (Semedela) do końca drogi H6 w obu kierunkach,
 • na H2 w okolicy Mariboru między Pesnicą i Teznem.
CZY WIESZ, ŻE …

Ograniczenia prędkości w Słowenii wynoszą 50 km/h na drogach w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach.

Winiety Słowenia – klasy pojazdów

Rodzaj winiety, jaka będzie Ci potrzebna w Słowenii, zależy od pojazdu, którym się poruszasz oraz czasu, na jaki kupujesz winietę. W pierwszej kolejności skupmy się na rodzajach pojazdów. Wyróżniane są trzy klasy:

 1. Klasa opłat 1 – jednośladowe pojazdy silnikowe (motocykle).
 2. Klasa opłat 2A – pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i wysokości nad przednią osią do 1,3 m (większość samochodów osobowych, minivanów, SUV-ów, pick-upów i samochodów terenowych).
 3. Klasa opłat 2B – pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i wysokości nad przednią powyżej 1,3 m (większość lekkich aut dostawczych).
UWAGA!

Jeśli nie jesteś pewien, do jakiej kategorii zalicza się Twój samochód, możesz skorzystać z narzędzia określającego klasę pojazdów online. Należy tam wybrać markę i model pojazdu z listy, a jeśli nie ma na niej interesującego nas modelu, to należy on do klasy 2A.

Winiety Słowenia – czas obowiązywania

Mając już ustaloną klasę pojazdu, możemy przejść do wyboru okresu, przez jaki obowiązywać ma nasza winieta. W Słowenii do wyboru są:

 • tygodniowa e-winieta, która jest ważna przez 7 kolejnych dni począwszy od dnia określonego przez nabywcę,
 • miesięczna e-winieta, która jest ważna od dnia określonego przez nabywcę do końca tego samego dnia w kolejnym miesiącu (lub do ostatniego dnia miesiąca, jeśli danego dnia nie ma w tym miesiącu),
 • półroczna e-winieta (dostępna tylko dla motocykli), która jest ważna od dnia określonego przez nabywcę do końca tego samego dnia po sześciu miesiącach (lub do ostatniego dnia szóstego miesiąca, jeśli danego dnia nie ma w szóstym miesiącu),
 • roczna e-winieta, która jest ważna od dnia określonego przez nabywcę do końca tego samego dnia w kolejnym roku.
CZY WIESZ, ŻE …

Każdy rodzaj e-winiety można nabyć z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem, określając przy zakupie pierwszy dzień jej ważności.

Winiety Słowenia – ceny winiet 2024

Jak już wyjaśniliśmy, cena winiety w Słowenii zależy od klasy pojazdu oraz czasu jej obowiązywania. Spójrzmy zatem, jak dokładnie kształtują się koszty zakupu słoweńskich winiet. Ceny w złotówkach podano w przybliżeniu.

Ceny winiet w Słowenii w 2024 roku

Klasa pojazduWinieta tygodniowaWinieta miesięcznaWinieta półrocznaWinieta roczna
18 euro / 35 zł32 euro / 138 zł58,70 euro / 254 zł
2A16 euro / 69 zł32 euro / 138 zł117,50 euro / 508 zł
2B32 euro / 138 zł64,10 euro / 277 zł235 euro / 1017 zł
Źródło: https://evinjeta.dars.si.
Przeliczenia wg kursu 1 EUR = 4,33 PLN z dnia 18.04.2024.
CZY WIESZ, ŻE …

Jeżeli kupiłeś e-winietę, wyznaczając na pierwszy dzień jej obowiązywania przyszłą datę, możesz odstąpić od zakupu aż do momentu rozpoczęcia okresu ważności winiety. Jeśli winieta nie zaczęła jeszcze obowiązywać, otrzymasz zwrot pełnej kwoty zakupu.

Winiety Słowenia – gdzie i jak kupić?

Istnieje kilka sposobów zakupu e-winiety do Słowenii. Najprościej i najwygodniej zrobić to przez internet. Można skorzystać z oficjalnego słoweńskiego portalu evinjeta.dars.si (jest przetłumaczony na język polski, sam sklep jest m.in. w języku angielskim) lub z jednego z polskich sklepów. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że ceny będą nieco wyższe. Można także nabyć e-winietę w punktach sprzedaży operatora DARS oraz u autoryzowanych sprzedawców, których lista z podziałem na kraje znajduje się tutaj.

Jak kupić winietę do Słowenii przez internet?

 1. Wejdź na stronę https://evinjeta.dars.si/pl.
 2. Kliknij w przycisk “Kup e-winietę” w prawym górnym rogu.
 3. Wybierz klasę pojazdu i rodzaj winiety, klikając “Buy” pod odpowiednią ikoną.
 4. Wpisz adres mailowy, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym.
 5. Kliknij w link we wiadomości.
 6. Podaj kraj rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu.
 7. Określ pierwszy dzień obowiązywanie e-winiety.
 8. Sprawdź wprowadzone dane.
 9. Zapłać za e-winietę (np. kartą lub PayPalem).
 10. Na maila otrzymasz fakturę i potwierdzenie zakupu e-winiety.
grafika

Źródło: https://evinjeta.dars.si.

CZY WIESZ, ŻE …

Chociaż proces zakupu e-winiety przez portal evinjeta.dars.si nie wymaga rejestracji, ale warto to zrobić (w dowolnym momencie) – dzięki temu uzyskuje się dostęp do dodatkowych funkcji, jak zarządzanie zakupionymi winietami czy możliwość płatności przelewem bankowym.

Jak kupić winietę do Słowenii w punktach sprzedaży?

E-winietę w Słowenii można nabyć także w punktach sprzedaży zwanych DarsGo Service. Są one rozlokowane m.in. przy przejściach granicznych. Aby kupić winietę, należy podać pracownikowi:

 • wybraną klasę opłat,
 • rodzaj winiety,
 • kraj rejestracji i numer rejestracyjny pojazdu,
 • datę rozpoczęcia okresu ważności winiety.

Sprzedawca wydrukuje formularz z podanymi informacjami – należy go sprawdzić i podpisać. Po tym zostanie wygenerowana e-winieta, a kupujący otrzyma fakturę i potwierdzenie sprzedaży.

Brak winiety w Słowenii – kara 2024

Nie licz na to, że uda Ci się przemknąć słoweńskimi drogami bez winiety i pozostać bezkarnym. Sieć autostrad i dróg ekspresowych jest stale kontrolowana przez kamery, kierowcy mogą też zostać sprawdzeni w punktach kontrolnych i przez policjantów. W razie wykrycia niezgodności, kierowca zostanie ukarany grzywną w wysokości:

 • 300 euro – za korzystanie z płatnych dróg bez e-winiety,
 • 500 euro – za przeniesienie w niedozwolony sposób tablicy rejestracyjnej powiązanej z e-winietę na inny pojazd lub pojazd należący do innej klasy.

Opłaty drogowe w Słowenii – tunel Karawanki

Na terenie Słowenii znajduje się jeszcze jedna droga, za przejazd którą należy uiścić opłatę. Chodzi o długi na 7864 m tunel Karawanki, który łączy Słowenię z Austrią, i który jest wyłączony spod systemu e-winiet. Opłata za każdorazowy przejazd nim dotyczy wszystkich pojazdów o masie poniżej 3,5 t. Dokonuje się jej na stacji poboru opłat Hrušica – wynosi ona 8,20 euro (35,50 zł) dla wszystkich pojazdów. Można zapłacić kartą lub gotówką.

CZY WIESZ, ŻE …

Dla osób, które zamierzają regularnie korzystać z przejazdu tunelem Karawanki, korzystnym rozwiązaniem może być tzw. karta punktowa. Kosztuje ona 36,70 euro (159 zł), umożliwiając 14 przejazdów tunelem w niższej cenie. Karta jest ważna przez 30 dni i można ją nabyć w punkcie poboru opłat Hrušica.

Ubezpieczenie samochodu do Słowenii

Zarówno w kraju, jak i za granicą obowiązkiem każdego kierowcy jest oczywiście posiadanie ubezpieczenia OC. A co z innego rodzaju ubezpieczeniem samochodu? Wiadomo, że nie jest ono wymagane, ale czy warto je mimo wszystko mieć?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak! Dodatkowa polisa może okazać się szczególnie przydatna podczas wyjazdu za granicę, gdy do zwykłych problemów dojdą większy stres i trudności z komunikacją. Pomoc ubezpieczyciela będzie w takim wypadku nieoceniona i nie chodzi tylko o pokrycie strat z ubezpieczenia AC, ale też różnego rodzaju usługi gwarantowane przez ubezpieczenie assistance. W zależności od wybranego pakietu kierowca będzie mógł liczyć m.in. na:

 • próbę naprawy samochodu na miejscu zdarzenia,
 • holowanie samochodu do warsztatu po awarii lub wypadku,
 • wynajęcie samochodu zastępczego,
 • zorganizowanie noclegu, jeśli np. naprawa się przeciągnie,
 • pomoc serwisową (np. dostarczenie paliwa, wymiana koła, pomoc w razie problemów z akumulatorem),
 • pomoc tłumacza,
 • pomoc prawną,
 • dostęp do telefonicznej infolinii dostępnej 24/7.

Ile to wszystko może kosztować? Naprawdę niewiele! Zarówno jeśli zdecydujesz się na assistance krótkoterminowe wyłącznie na czas podróży, jak i wtedy, gdy kupisz assistance całoroczne wraz z ubezpieczeniem OC. W tym pomoże ci porównywarka ubezpieczeń Mubi, dzięki której szybko i wygodnie obliczysz koszty ubezpieczenia samochodu i zestawisz ze sobą przygotowane specjalnie dla Ciebie oferty różnych firm.

Dla przykładu zobaczmy, ile za pakiet ubezpieczeń z AC i assistance za granicą zapłaci 37-letni Mariusz ze Zgorzelca, który jeździ 11-letnim Volvo S60 (benzyna, 1595 cm3), ma prawo jazdy od 2010 roku i bezszkodową historię ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczeniowePakiet ubezpieczeńCena polisy
Trasti OC + Assistance538 zł
LINK4OC + Assistance750 zł
Beesafe OC + NNW + Assistance803 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance*962 zł
Wiener OC + Assistance1130 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1141 zł
WienerOC + AC mini + NNW + Assistance1341 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*1380 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1455 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (18.04.2024).
*assistance w Polsce

FAQ – najczęściej zadawane pytania o winiety w Słowenii

Czy drogi w Słowenii są płatne?
Czy e-winieta różni się od winiety tradycyjnej?
Czy w Słowenii można kupić winietę na jeden dzień?
Czy za przejazd tunelem Karawanki płaci się dodatkowo?
PODSUMOWANIE
 • Autostrady i drogi ekspresowe w Słowenii są płatne.
 • Opłat dokonuje się za pomocą systemu e-winiet.
 • Cena za e-winietę w Słowenii zależy od klasy pojazdu i czasu jej obowiązywania.
 • W Słowenii dostępne są winiety tygodniowe, miesięczne, półroczne (dla motocykli) i roczne.
 • Najtańsze e-winiety w Słowenii kosztują 35 zł dla motocykli i 69 zł dla samochodów osobowych.
 • E-winiety w Słowenii można kupić przez internet lub w stacjonarnych punktach sprzedaży.
 • Kara za brak winiety w Słowenii wynosi 300 euro.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC