Słowenia – przewodnik dla kierowców

Do Lublany można dojechać z Warszawy w niecałe 11 godzin. Trasa prowadzi przez Czechy i Austrię. Po drodze należy wykupić winiety w każdym kraju przejazdu, w tym w Słowenii, gdzie autostrady i drogi ekspresowe są płatne – od lutego 2022 roku kupuje się je wyłącznie w wersji elektronicznej!

słowenia

Zasady wjazdu do Słowenii – brak obostrzeń!

Od 21 lutego 2022 roku w Słowenii nie obowiązują żadne restrykcje covidowe w związku z wjazdem na terytorium tego państwa. Każdy może przekroczyć granicę, nie jest wymagane szczepienie, nie trzeba wykonywać testów przed i po przyjeździe oraz nie wymaga się kwarantanny. Nie ma już także obowiązku noszenia maseczki.

Ponieważ zasady związane z COVID-19 mogą ulec zmianie, zawsze warto śledzić informacje publikowane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia.

Trasa z Polski do Słowenii – jak przebiega?

Z Warszawy do Lublany (stolicy Słowenii) można dojechać samochodem w niecałe 11 godzin. Trasa liczy około 1050 km i przebiega przez Polskę, Czechy, Austrię i Słowenię. Jakie miasta mijamy podczas takie podróży?

Wyjeżdżając z Warszawy powinniśmy kierować się na S8 w kierunku południowo-zachodnim. W okolicach Piotrkowa Trybunalskiego wjeżdżamy na autostradę A1 i kontynuujemy podróż aż do granicy z Czechami – mijamy między innymi Częstochowę i Gliwice. 

Na terenie Czech będziemy przejeżdżać przez Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Koniecznie powinniśmy pamiętać, by kupić winietę czeską. Ta 10-dniowa kosztuje 310 koron czeskich, a miesięczna 440 koron czeskich (odpowiednio około 53 zł i 75 zł).

Z kolei w Austrii czeka nas przejazd przez Wiedeń i Graz. Autostrady i drogi szybkiego ruchu w tym alpejskim kraju są płatne, więc również tam musimy wykupić winietę – możemy to zrobić drogą elektroniczną w Polsce (musi być wykupiona 18 dni wcześniej) lub po przekroczeniu granicy na stacji benzynowej. Cena 10-dniowej winiety dla samochodu osobowego to 11,50 euro (około 50 zł).

Docieramy do Słowenii. Tam najpierw autostradą A1 dojeżdżamy do Mariboru, a potem kierujemy się na zachód do stolicy kraju Lublany. Również w Słowenii kierowcy samochodów osobowych muszą wykupić winiety – szczegóły poniżej!

Drogi w Słowenii – ile kosztują winiety?

Państwowa spółka DARS, która zarządza i buduje słoweńskie drogi, podaje, że podlega jej 624,9 km autostrad i dróg ekspresowych. Do tej pierwszej kategorii dróg zalicza się:

 • A1 – Šentilj (granica z Austrią) do Koper,
 • A2 – Tunel Karawanki (granica z Austrią) do Obrezje (granica z Chorwacją),
 • A3 – Divaca do granicy z Włochami,
 • A4 – Slivnica do Zagornje Gruskovje (granica z Chorwacją),
 • A5 – Dragučova do Pince (granica z Węgrami).

Z kolei drogi ekspresowe na Słowacji prowadzą:

 • H3 – Zadobrowa do Koseze (obwodnica Lublany),
 • H4 – Razdrto do Vrtojba (granica z Włochami),
 • H5 – Spodnje Škofije (granica z Włochami) do Koper,
 • H6 – Koper do Izola,
 • H7 – krótki odcinek kończący A5 przy granicy z Węgrami.

Drogi ekspresowe w Słowenii to w zasadzie kilku lub kilkudziesięciokilometrowe przedłużenia autostrad. Na wszystkich drogach najwyższej klasy obowiązują opłaty – w postaci winiet. 

UWAGA!

Od lutego 2022 roku został wprowadzony w Słowenii całkowicie elektroniczny system dokonywania opłat za winiety!

Aby kupić winietę, należy wejść na stronę https://evinjeta.dars.si/selfcare/en lub na https://www.darsgo.si/portal/pl/obliczanie-op%C5%82at. Za operację zapłacisz kartą Mastercard, VISA, PayPalem lub przelewem. Ile kosztuje winieta dla pojazdów do 3,5 tony?

Ceny winiet w Słowenii w 2024 roku:

Rodzaj pojazduWinieta 7-dniowaWinieta półrocznaWinieta roczna
Motocykle (kat. 1)8 euro32 euro58,70 euro
Pojazdy do 3,5 tony i kampery z wysokością mniejszą nad przednią osią niż 130 cm (kat 2A)16 euro32 euro117,50 euro
Pojazdy do 3,5 tony i kampery z wysokością większą nad przednią osią niż 130 cm (kat 2B)32 euro64,10 euro235 euro
Źródło: https://evinjeta.dars.si/selfcare/en (21.02.2024).

Kategoria 2B dotyczy przede wszystkim samochodów dostawczych i busów – na podanej stronie z zakupem winiety można sprawdzić, do której kategorii należy pojazd. Dodatkowo należy zapłacić za przejazd tunelem Karawanki między Austrią i Słowenią – 8,20 euro. 

Przepisy ruchu drogowe w Słowenii – obowiązkowo opony zimowe!

Słoweńskie przepisy ruchu drogowe nie odbiegają znacząco od tych obowiązujących w Polsce. Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych na poszczególnych kategoriach dróg:

grafika

Wybrane przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Słowenii:

 • obowiązek używania świateł mijania przez cały rok o każdej porze,
 • obowiązek jazdy na oponach zimowych od 15 listopada do 15 marca,
 • w pokrytych śniegiem regionach górskich kraju obowiązkowo należy używać łańcuchów,
 • dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,5 promila dla doświadczonych kierowców z uprawnieniami od co najmniej 2 lat (inni 0,0 promila),
 • obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa,
 • dozwolone rozmowy przez telefon komórkowy wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego,
 • kask nie jest obowiązkowy dla rowerzystów (wyjątek dzieci).

Warto pamiętać, że instalacje LPG nie są popularne w Słowenii, więc tylko na nielicznych stacjach znajdziemy dystrybutory z tego rodzajem paliwa. 

UWAGA!

MSZ ostrzega, by ostrożnie korzystać z firm oferujących usługi holownicze i naprawcze. Zaleca się ustalenie ceny przed wykonaniem usługi oraz podpisanie tzw. delovni nalog, by nie narażać się na dodatkowe koszty!

ważne numery telefonów na słowenii

Niezbędne dokumenty w Słowenii – co potrzebuje kierowca?

Słowenia należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. W związku z tym do wjazdu do tego kraju wystarczy dowód osobisty, choć oczywiście można tam posługiwać się również paszportem

Każdy turysta wyjeżdżający do innego kraju UE powinien wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na korzystanie z państwowej opieki zdrowotnej kraju na takich samych zasadach jak obywatele tego państwa.

Z kolei kierowca jadący za granicę muszą mieć ze sobą na wypadek kontroli prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Warto także posiadać dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które będą dużym wsparcie w przypadku awarii pojazdu lub kolizji.

Samochodem do Słowenii a dodatkowa ochrona – AC, NNW i assistance to dobry pomysł!

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne są zawsze wskazane podczas wyjazdu za granicę, choć oczywiście przydają się także na polskich drogach. W jakich sytuacjach w czasie wycieczki samochodem do Słowenii mogą się one przydać?

Autocasco chroni finansowo właściciela samochodu, gdy pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. Łatwiej o spowodowanie wypadku lub kolizji drogowej w innym kraju, gdyż nie zawsze znamy dobrze zwyczaje lokalnych kierowców. Dodatkowo w górach (a takie są w Słowenii) podczas burzy może dojść do gwałtownego wezbrania potoków i zalania samochodu.

Z kolei assistance to wręcz obowiązkowe ubezpieczenie na zagraniczne wyjazdy autem. Dlaczego? Zapewnia ono wsparcie ubezpieczyciela w razie awarii, kradzieży lub wypadku w postaci wielu usług, takich jak: holowanie, naprawa na miejscu zdarzenia, auto zastępcze, nocleg, pomoc tłumacza czy porada medyczna.

Natomiast NNW zapewnia odszkodowanie w razie następstw nieszczęśliwego wypadku związanego z ruchem pojazdu, nawet jeśli ubezpieczony będzie sprawcą zdarzenia. Ubezpieczenie to chroni zazwyczaj kierowcę i pasażerów.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Słowenii?

Pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczeń dobrowolnych przed ich zakupem. Bardzo ważnym aspektem jest ich zakres terytorialny, który nie może ograniczać się jedynie do terytorium Polski. Pamiętając o tym, sprawdziliśmy koszty ubezpieczenia dla przykładowego kierowcy (mężczyzna, 40 lat, Łódź, prawo jazdy od 2004 roku, zero szkód) i jego samochodu (Renault Scenic, 2015, 1198 cm3).

UbezpieczycielPakiet ubezpieczeńCena polisy
LINK4OC + AC mini + NNW + Assistance*1082,43 zł
BenefiaOC + AC mini + NNW + Assistance1088 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1095 zł
Beesafe OC + AC mini + NNW + Assistance1153,82 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*1174 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1323 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (21.02.2024). *assistance działające w Polsce
PODSUMOWANIE
 • Trasa z Warszawy do Lublany liczy ponad 1000 km i można ją przejechać w około 11 godzin.
 • Najszybciej można dojechać do Słowenii przez Czechy i Austrię.
 • W Słowenii jest niecałe 625 km płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu.
 • Opłaty za przejazd nimi pobiera się w postaci elektronicznej winiety.
 • Od 15 listopada do 15 marca trzeba w Słowenii jeździć na oponach zimowych.
 • Kierowca podczas wyjazdu do Słowenii musi mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę OC.
 • Zaleca się posiadanie AC, NNW i assistance podczas zagranicznego wyjazdu samochodem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Słowenii

Czy podczas podróży do Słowenii czekają mnie jakieś opłaty?
Jadę zimą do Słowenii. Czy muszę mieć opony zimowe?
Czy mogę kupić dodatkowe ubezpieczenie AC i assistance na sam wyjazd do Słowenii?
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia
 • https://evinjeta.dars.si/selfcare/en
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Slovenia
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!