Ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie

Słońce przez ponad 300 dni, rozległe plaże i ciepła woda w oceanie przez cały rok. Czy można chcieć więcej? Zdecydowanie tak, a Wyspy Kanaryjskie spełnią te oczekiwania. To tutaj znajduje się wielki ogród zoologiczny i botaniczny z tysiącami zwierząt. To miejsce, gdzie zakochasz się w architekturze kolonialnej oraz zobaczysz krajobrazy wulkaniczne, pustynne i wysokogórskie! To stąd nie będziesz chciał wyjechać, gdy w ostatni dzień wycieczki zrozumiesz, że tak naprawdę to był tylko początek przygody z tymi magicznymi wyspami!

Przygotowania do wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie

Gdzie leżą Wyspy Kanaryjskie?

Wyspy Kanaryjskie leżą 108 km na zachód od marokańskich wybrzeży Afryki. Należą do Hiszpanii i tworzą dwie autonomiczne prowincje – Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. To na tych wyspach znajdują się dwie stolice archipelagu, które są jednocześnie największymi miastami całego regionu. Las Palmas de Gran Canaria liczy 383 tysiące mieszkańców, a Santa Cruz de Tenerife 206 tysięcy. 

W skład archipelagu wchodzi 7 dużych wysp:

 • Teneryfa,
 • Fuerteventura,
 • Gran Canaria,
 • Lanzarote,
 • La Palma,
 • La Gomera,
 • El Hierro.

To właśnie one są przede wszystkim odwiedzane przez turystów. Kolejne 6 małych wysp (Lobos, Graciosa, Alegranza, Montana Clara, Roque del Este i Roque del Oeste) jest niezamieszkana lub mieszkańcy przebywają na nich czasowo.  

CIEKAWOSTKA

Nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od słowa canis, czyli pies. To od wyspy wziął swoją nazwę gatunek ptaka!

Wyspy Kanaryjskie oferują zróżnicowane krajobrazy od górskich, po piękne rajskie plaże z białym piaskiem. Na wyspach znajdują się wulkany, klify i jaskinie, które trzeba koniecznie zobaczyć. Nie można także zapomnieć o florze i faunie, która dzięki oddaleniu od kontynentu jest niepowtarzalna i wyjątkowa. 

UWAGA!

Podróżujący do Hiszpanii nie muszą obecnie przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu ani wykonywać testów na COVID-19 przed przyjazdem i po nim. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kiedy jechać na Teneryfę, Gran Canarię i pozostałe wyspy?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zawsze! Wyspy Kanaryjskie to pod względem temperatury raj na ziemi. Dzięki wpływowi Oceanu Atlantyckiego, a jednocześnie położeniu w strefie subtropikalnej, panują tam idealne warunki przez cały rok!

Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy średnia temperatura wynosi raptem 19ºC! Nawet w grudniu i styczniu można wypoczywać na wyspach, gdyż powietrze nagrzewa się do 22ºC i 21ºC. Jednak najcieplejsze są miesiące letnie – czerwiec 25ºC, lipiec 27ºC, sierpień 28ºC, wrzesień 26ºC. Jeszcze w październiku można liczyć na gorącą aurę (25ºC). 

Sprawdźmy, czy cena ubezpieczenia turystycznego będzie inna latem (dla przykładu niech będzie to początek sierpnia) niż ta, którą ubezpieczyciele zaproponują na wyjazd w porze zimowej (np. na początku grudnia).

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej w sezonie letnimCena polisy turystycznej w zimie
AXA Partners30,18 zł30,18 zł
Proama42 zł42 zł
Generali45 zł45 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Ceny dla wyjazdów letnich i zimowych są takie same.

Na Wyspy Kanaryjskie nie jeździ się, tylko by zwiedzać i podziwiać widoki, ale także, by pływać i uprawiać sporty wodne. Temperatura oceanu w pobliżu wysp również rozpieszcza turystów. Przez cały rok, z wyjątkiem marca, nie schodzi ona poniżej 20ºC! 

Nie od dziś wiadomo, że w zależności od formy spędzania czasu na urlopie cena polisy turystycznej może ulec zmianie. Tak się też dzieje, gdy na Wyspach Kanaryjskich będziemy chcieli nurkować. Biorąc pod uwagę ryzyko z tym związane, ubezpieczyciele podnoszą cenę polisy nawet 2 – lub 3-krotnie.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej (wypoczynek i zwiedzanie)Cena polisy turystycznej (nurkowanie)
AXA Partners30,18 zł90,54 zł
Proama42 zł89 zł
Generali45 zł128 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Bez względu na to, czy celem podróży jest relaks i zwiedzanie, czy uprawianie sportów wodnych, na Teneryfę czy Gran Canarię warto wybrać się przez cały rok. Plusem wyjazdu w sezonie letnim jest więcej godzin słonecznych, ale trzeba liczyć się z tłokiem i dużą liczbą turystów. Natomiast zimą można oderwać się od polskiego chłodu i cieszyć się ciepłem na wyspach. Warto pamiętać, że zimą na Wyspach pojawiają się częściej opady deszczu. 

Gdzie nocować na Wyspach Kanaryjskich?

Na siedmiu największych wyspach archipelagu baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Trudno się temu dziwić, ponieważ region ten żyje głównie z turystyki i rolnictwa. Na wyspach można wynająć zarówno pokoje w hotelach, jak i apartamenty. Bogatsi turyści, którzy wolą więcej swobody, mogą zdecydować się na cały bungalow lub domek wiejski. 

Ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane, więc warto je sprawdzić podczas przygotowań do wyjazdu. Zależnie od wyspy i miejscowości, za apartament z jedną sypialnią trzeba zapłacić od ok. 1200 zł do 2400 zł za 7 noclegów. Oczywiście zdarzają się także droższe oferty.

Warto jednak zwrócić uwagę na standard wyposażenia i odległość od lotniska. Trudno wyobrazić sobie, by wynajęte lokum nie miało w standardzie Wi-Fi – praktycznie wszystkie miejsce je oferują! Również w większości apartamentów goście mają dostęp do tarasu, balkonu, a nawet prywatnego basenu.

Jakich dokumentów potrzebujesz na Wyspach Kanaryjskich?

Mimo że archipelag leży na kontynencie afrykańskim, to z Polski można wybrać się na niego z dowodem osobistym lub paszportem. Dodatkowa wiza potrzebna jest dla osób, których pobyt będzie dłuższy niż 90 dni. 

Bardzo popularnym sposobem zwiedzania wysp jest samochód. Bez problemu można go wypożyczyć. Oczywiście, aby móc to zrobić, potrzebne jest aktualne prawo jazdy. Warto pomyśleć o wynajęciu jakiegoś pojazdu, by zobaczyć jak najwięcej atrakcji turystycznych. Dodatkowo między wyspami można przemieszczać się dzięki bardzo dobrze rozwiniętej sieci lotniczej i promowej. 

Zdrowie i środki ochronne

Wyjazd na Wyspy Kanaryjskie nie wymaga dodatkowych szczepień. W tym regionie nie występują groźne choroby tak charakterystyczne dla kontynentalnej Afryki (choćby malaria). Przed wyjazdem należy jednak pamiętać o wyrobieniu sobie EKUZ, czyli Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – pozwala ona na korzystanie z publicznej opieki medycznej. 

UWAGA!

Z EKUZ nie można korzystać z prywatnych gabinetów i klinik. Koszt standardowej wizyty lekarskiej to około 100 euro, a doba pobytu w szpitalu to około 180 euro (bez badań)!

Aby nie płacić za dodatkowe leczenie, transport i akcję ratowniczą w razie wypadku, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa jest szczególnie polecana turystom, którzy planują uprawianie sportów. Wyspy Kanaryjskie zachęcają do aktywnego wypoczynku, więc warto ją wykupić, by spokojnie uprawiać sporty wodne i wspinać się na tamtejsze szczyty.

Ile kosztuje taka polisa na Wyspy Kanaryjskie?

Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie jest dostępne już od kilkudziesięciu złotych za tygodniowy pobyt. Za niewiele ponad 30 zł można nabyć podstawowy zakres ochrony w Towarzystwie Ubezpieczeń You Can Drive dla młodego turysty. W zestawieniu wzięliśmy pakiety ochrony zawierające OC i NNW.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony i sumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia na Wyspy Kanaryjskie
You Can DriveKoszty leczenia i assistance – 100 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000 zł
35 zł
mtu24.plKoszty leczenia i assistance – 150 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł
37 zł
ProamaKoszty leczenia i assistance – 200 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 1000 zł
Kradzież mienia na czas wyjazdu – 5 000 zł
42 zł
GeneraliKoszty leczenia i assistance: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
45 zł
AXA PartnersKoszty leczenia i assistance – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł
59 zł
Aktualizacja danych: 08.11.2022
UWAGA!

Odradza się przebywania na pełnym słońcu między godziną 12 a 14!

Podstawowym wyposażeniem ochronnym, które powinien zabrać ze sobą turysta, są okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, nakrycie głowy oraz środek na insekty. Brak ochrony przed rozgrzanym kanaryjskim słońcem może skończyć się dotkliwym poparzeniem skóry oraz udarem słonecznym. 

wyspy alandzkie - flaga
Ubezpieczenie na Wyspy Alandzkie

Planujesz podróż na Wyspy Alandzkie? Kiedy najlepiej je odwiedzić? Jak dostać się na Wyspy Alandzkie? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, firmy ubezpieczeniowe gwarantują również pokrycie wydatków w razie zachorowania klienta na COVID-19. Warto jednak dokładnie zapoznać się z dokumentami OWU w tym zakresie, ponieważ w różnych towarzystwach mogą obowiązywać inne zasady. Przykładowo, Uniqa zastrzega, że ochroną ubezpieczeniową nie jest objęta sama kwarantanna, jeśli nie zdiagnozowano COVID-19.

Ponadto, w niektórych firmach możliwe jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia lub wyższego pakietu zwiększającego zakres ochrony w odniesieniu do COVID-19. Ile to kosztuje i jaką ochronę gwarantuje? Ceny w tabeli dotyczą tygodniowego wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie.

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia COVID-19Dodatkowe informacjeCena polisy
You Can DriveKoszty leczenia i transportu – 100 000 złOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę35 zł
mtu24.plKoszty leczenia i transportu – 150 000 złOchrona obejmuje zachorowanie, izolację i kwarantannę37 zł
ProamaKoszty leczenia i transportu – 200 000 złOchrona obejmuje zachorowanie i izolację42 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w dniu 08.11.2022 roku.

Atrakcje turystyczne Wysp Kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich przez większość dni w roku panuje słoneczna pogoda. To idealne warunki do korzystania z dziesiątek pięknych plaż, zwiedzania zielonych i wulkanicznych terenów oraz uprawianiu windsurfingu i nurkowania. 

Teneryfa

Ta największa wyspa archipelagu (2034 km²) ma pochodzenie wulkaniczne, a jej zróżnicowany teren sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. To na niej znajduje się najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich, czyli Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m – jest równocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii! 

“Pico del Teide jest magnesem, który przyciąga turystów z różnych stron świata. Jedni chcą go zobaczyć u jego podnóży, a drudzy zdobyć sam szczyt wchodząc na krater. By wejść na sam wierzchołek, należy kilka miesięcy wcześniej starać się o pozwolenie bądź zdobyć się na nocne wejście na wschód słońca. Niezwykle istotne jest wtedy ubezpieczenie obowiązujące na tej wysokości.”

Cytat: www.AtrakcyjnaTeneryfa.pl

Wokół Pico del Teide utworzono Park Narodowy Teide (Parque Nacional del Teide), który trzeba koniecznie zobaczyć ze względu na unikatową florę i faunę. Co ciekawe, na terenie parku w 1964 roku postawiono pierwszy teleskop, co przyczyniło się do powstania Centrum Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich. 

Na Teneryfie odnajdą się zarówno miłośnicy natury i pieszych wędrówek, jak i pasjonaci plażowania i imprez. Na tej jednej wyspie można równocześnie wspinać się na wysokie szczyty, podziwiać klify Los Gigantes, które wznoszą się nawet 600 m n.p.m., a także imprezować w wielu nocnych klubach – choćby w Playa de las Americas

Turyści lubiący historię i architekturę powinni zobaczyć Garachico, czyli miejscowość założoną pod koniec XV wieku przez włoskiego bankiera Cristóbal de Ponte. W 1706 roku miasto zostało częściowo zniszczone przez lawę podczas erupcji wulkanu Teide. Do dziś zachowała się brama do portu. El Caletón de Garachico to naturalne baseny powstałe z zastygłej lawy, która spłynęła do Oceanu Atlantyckiego. Koniecznie trzeba się tam wybrać! 

Atrakcje Teneryfy:

 • Santa Cruz de Tenerife – jedna z dwóch stolic z pięknym portem;
 • Los Realejos – miasteczka z wyjątkowymi smoczymi drzewami;
 • La Orotava – miasto z piękną kolonialną architekturą i Muzeum Dywanów (Museo de las Alfombras), które powstają z kwiatów;
 • Candelaria – Bazylika Matki Bożej, w której znajduje się figurka patronki Wysp Kanaryjskich Matki Bożej z Candelarii;
 • Arona – miasto z pięknymi plażami oraz parkiem wodnym Siam Park.

Oczywiście, to nie wszystkie atrakcje Teneryfy. Na wyspie można oglądać gwiazdy w parku Narodowym Teide, wykupić rejs w celu oglądania wielorybów i delfinów (trwa 5 godzin) czy wybrać się na 2,5-godzinne nurkowanie z żółwiami. 

Fuerteventura

To druga co do wielkości wyspa archipelagu o powierzchni 1659.74 km². Jej powierzchnia jest łagodna – najwyższy szczyt liczy zaledwie 807 m n.p.m i nosi nazwę Pico de la Zarza. Na turystów czeka tutaj ponad 150 km plaż i Oasis Park… miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć. To gigantyczny ogród botaniczny i zoologiczny, gdzie można zobaczyć 3 tysiące zwierząt!

Turyści zakochani w historii powinni odwiedzić Ecomuseo La Alcogida, czyli skansen, gdzie można zobaczyć życie dawnych mieszkańców wyspy. Fuerteventura ma pustynny i półpustynny charakter, więc koniecznie trzeba wybrać się do Parku Krajobrazowego Dunas de Corralejo z wydmami i roślinnością pustynną. 

Gran Canaria

To wyspa tak różnorodna, że w ciągu jednego dnia można zobaczyć pustynny krajobraz rodem z książki Diuna Wydm Maspalomas (Dunas de Maspalomas), skalisty świat centrum wyspy (Parque rural del Nublo) oraz bogactwo roślin w ogrodzie botanicznym Jardín Botánico Viera y Clavijo

Gran Canaria oferuje także liczne atrakcje dla aktywnych turystów. Można się tam wybrać do Parku wodnego Aqualand Maspalomas i parku rozrywki Holiday World Maspalomas. Wyspa poprzecinana jest szlakami turystycznymi, które sprawią wiele frajdy miłośnikom trekkingu – liczą ponad 2000 km długości! 

Na Gran Canarii koniecznie trzeba odwiedzić stolicę Las Palmas de Gran Canaria, by móc podziwiać jej różnorodną architekturę z zabytkową starówką La Vegueta. W mieście tym znajduje się także Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana), która łączy w sobie różne style architektoniczne od gotyku po neoklasycyzm. 

Lanzarote 

To surowa wyspa z dominujących wulkanicznym charakterem. Jest ich ponad 100! Niektóre są nadal czynne. Krajobraz Lanzarote, zwłaszcza w Narodowym Parku Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya) zachwyca kraterami i wulkanicznymi wzniesieniami. 

Natura oczarowuje także w innym miejscu. Jezioro Charco de los Clicos ma jasnozielony kolor i znajduje się zaledwie 100 metrów od oceanu, Los Hervideros to z kolei ostre skały, o które rozbijają się morskie fale. 

La Palma

To najmłodsza wyspa w archipelagu, która z jednej strony zachwyca wulkanicznym charakterem (Szlak WulkanówRuta de los Volcanes), a z drugiej strony wspaniałą architekturą stolicy Santa Cruz de la Palma. W miejscowości łagodnie schodzącej do wód oceanu zachowała się wyjątkowa architektura kolonialna.  

W parku archeologicznym Belmaco (Parque Arqueológico de Belmaco) można zobaczyć rysunki naskalne z neolitu – najstarsze w całych archipelagu. Będąc na La Palma koniecznie trzeba wpłynąć do jaskini Cueva Bonita de Tijarafe

La Gomera

To raj dla pieszych turystów. Na tej niewielkiej wyspie (niecałe 370 km²) utworzono ponad 600 km szlaków trekkingowych z 30 punktami obserwacyjnymi. Dodatkowo w Parku Narodowym Garajonay zobaczysz magiczny las wawrzynowy z drzewami porośniętymi mchem. Magiczne miejsce!

CIEKAWOSTKA

Na wyspie La Gomera przebywał Krzysztof Kolumb i to z niej wyruszył na zachód, by odkryć Amerykę.

El Hierro

To najmniejsza z 7 najważniejszych wysp kanaryjskich. Niesamowite wrażenie robi las jałowcowy z powyginanymi od wiatru drzewami (El Sabinar). Wyspa nie słynie z plaż, za to są wokół niej idealne warunki do nurkowania.

co warto zwiedzić na wyspach kanaryjskich
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Wyspy Kanaryjskie na mubi.pl?
 • Nie wydasz pieniędzy na leczenie, jeśli podczas pobytu na którejś z wysp będziesz potrzebował pomocy lekarza. Rachunki zapłaci ubezpieczyciel lub otrzymasz zwrot pieniędzy.
 • Wrócisz do kraju pod opieką lekarza, jeśli Twój stan po wypadku będzie na tyle poważny, że będziesz musiał być transportowany do Polski w specjalnych warunkach. Za transport medyczny zapłaci ubezpieczyciel.
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i opłaci Twój nocleg, wyżywienie i transport między lotniskiem a hotelem, jeśli Twój powrotny samolot będzie miał duże opóźnienie lub zostanie odwołany.
cel podróży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop na Wyspach Kanaryjskich

Czy na Wyspach Kanaryjskich działa EKUZ?

Tak. Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ zapewnia wyłącznie ochronę w ramach publicznej opieki lekarskiej dostępnej dla obywateli danego kraju. W tym wypadku turyści z Polski mogą zatem liczyć na niezbędną pomoc hiszpańskiej służby zdrowia, jednak już np. za leczenie prywatne trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Te koszty może pokryć wyłącznie ubezpieczenie turystyczne.

Czy warto lecieć na Wyspy Kanaryjskie zimą?

Zdecydowanie tak. Wyspy Kanaryjskie to jeden z tych wyjazdowych kierunków, który nadaje się na każdą porę roku, ponieważ nie ma tam srogich zim – w grudniu, styczniu i lutym średnie temperatury wynoszą tam ok. 20ºC, ciepła jest także woda w oceanie. Jeżeli zatem nie lubisz wielkich upałów, a dodatkowo zależy Ci na uniknięciu tłumów turystów, którzy przylatują na Wyspy Kanaryjskie latem, zimowy wypad to bardzo dobry pomysł.

Co można robić na Wyspach Kanaryjskich poza plażowaniem?

Jeśli myślicie, że Wyspy Kanaryjskie to tylko plaże i ocean, jesteście w dużym błędzie. Na siedmiu wyspach archipelagu nie brakuje rozmaitych atrakcji turystycznych i przyrodniczych – od zabytkowych miasteczek po miejsca do imprezowania i od wysokich gór po pustynne krajobrazy. Nudzić nie będą się tam zarówno lubiący wypoczywać aktywnie (idealne warunki m.in. do nurkowania lub trekkingu), jak i wolący spokojny relaks na łonie natury.

PODSUMOWANIE
 • Wyspy Kanaryjskie to należący do Hiszpanii archipelag położony u zachodnich wybrzeży Afryki.
 • Archipelag Wysp Kanaryjskich składa się z 7 dużych wysp, w tym Gran Canarii i Teneryfy.
 • W najzimniejszych miesiącach roku (grudzień, styczeń, luty) średnie temperatury na Wyspach Kanaryjskich rzadko spadają poniżej 20ºC.
 • Na Wyspach Kanaryjskich działa karta EKUZ, ale warto też kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
 • Poszczególne wyspy archipelagu charakteryzują się różnorodnymi warunkami naturalnymi – spotyka się tam zarówno bujną roślinność, jak i pustynne oraz wulkaniczne tereny.
 • Wśród atrakcji Wysp Kanaryjskich można wymienić m.in. Park Narodowy Teide na Teneryfie, ogród botaniczny i zoologiczny na Fuerteventurze, czy stolicę Las Palmas de Gran Canarię.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
54,40
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!