Wyspy Kanaryjskie – przewodnik dla turystów

Słońce przez ponad 300 dni, rozległe plaże i ciepła woda w oceanie przez cały rok. Czy można chcieć więcej? Zdecydowanie tak, a Wyspy Kanaryjskie spełnią te oczekiwania. To tutaj znajduje się wielki ogród zoologiczny i botaniczny z tysiącami zwierząt. To miejsce, gdzie zakochasz się w architekturze kolonialnej oraz zobaczysz krajobrazy wulkaniczne, pustynne i wysokogórskie! To stąd nie będziesz chciał wyjechać, gdy w ostatni dzień wycieczki zrozumiesz, że tak naprawdę to był tylko początek przygody z tymi magicznymi wyspami!

Przygotowania do wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie

Gdzie leżą Wyspy Kanaryjskie?

Wyspy Kanaryjskie leżą 108 km na zachód od marokańskich wybrzeży Afryki. Należą do Hiszpanii i tworzą dwie autonomiczne prowincje – Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. To na tych wyspach znajdują się dwie stolice archipelagu, które są jednocześnie największymi miastami całego regiony. Las Palmas de Gran Canaria liczy 383 tysiące mieszkańców, a Santa Cruz de Tenerife 206 tysięcy. 

W skład archipelagu wchodzi 7 dużych wysp:

 • Teneryfa,
 • Fuerteventura,
 • Gran Canaria,
 • Lanzarote,
 • La Palma,
 • La Gomera,
 • El Hierro.

To właśnie one są przede wszystkim odwiedzane przez turystów. Kolejne 6 małych wysp (Lobos, Graciosa, Alegranza, Montana Clara, Roque del Este i Roque del Oeste) jest niezamieszkana lub mieszkańcy przebywają na nich czasowo.  

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

CIEKAWOSTKA

Nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od słowa canis, czyli pies. To od wyspy wziął swoją nazwę gatunek ptaka!

Wyspy Kanaryjskie oferują zróżnicowane krajobrazy od górskich, po piękne rajskie plaże z białym piaskiem. Na wyspach znajdują się wulkany, klify i jaskinie, które trzeba koniecznie zobaczyć. Nie można także zapomnieć o florze i faunie, która dzięki oddaleniu od kontynentu jest niepowtarzalna i wyjątkowa. 

Kiedy jechać na Teneryfę, Gran Canarię i pozostałe wyspy?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zawsze! Wyspy Kanaryjskie to pod względem temperatury raj na ziemi. Dzięki wpływowi Oceanu Atlantyckiego, a jednocześnie położeniu w strefie subtropikalnej, panują tam idealne warunki przez cały rok!

Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy średnia temperatura wynosi raptem 19ºC! Nawet w grudniu i styczniu można wypoczywać na wyspach, gdyż powietrze nagrzewa się do 22ºC i 21ºC. Jednak najcieplejsze są miesiące letnie – czerwiec 25ºC, lipiec 27ºC, sierpień 28ºC, wrzesień 26ºC. Jeszcze w październiku można liczyć na gorącą aurę (25ºC). 

Na Wyspy Kanaryjskie nie jeździ się, tylko by zwiedzać i podziwiać widoki, ale także, by pływać i uprawiać sporty wodne. Temperatura oceanu w pobliżu wysp również rozpieszcza turystów. Przez cały rok, z wyjątkiem marca, nie schodzi ona poniżej 20ºC! 

Jednym słowem na Teneryfę czy Gran Canarię warto wybrać się przez cały rok. Plusem wyjazdu w sezonie letnim jest więcej godzin słonecznych, ale trzeba liczyć się z tłokiem i dużą liczbą turystów. Natomiast zimą można oderwać się od polskiego chłodu i cieszyć się ciepłem na wyspach. Warto pamiętać, że zimą na wyspach pojawiają się częściej opady deszczu. 

Gdzie nocować na Wyspach Kanaryjskich?

Na siedmiu największych wyspach archipelagu baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Trudno się temu dziwić, ponieważ region ten żyje głównie z turystyki i rolnictwa. Na wyspach można wynająć zarówno pokoje w hotelach, jak i apartamenty. Bogatsi turyści, którzy wolą więcej swobody, mogą zdecydować się na cały bungalow lub domek wiejski. 

Ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane, więc warto je sprawdzić podczas przygotowań do wyjazdu. Zależnie od wyspy i miejscowości za apartament z jedną sypialnią trzeba zapłacić od ok. 1600 zł do 3000 zł za 7 noclegów. Oczywiście zdarzają się także droższe oferty.

Warto jednak zwrócić uwagę na standard wyposażenia i odległość od lotniska. Trudno wyobrazić sobie, by wynajęte lokum nie miało w standardzie Wi-Fi – praktycznie wszystkie miejsce je oferują! Również w większości apartamentów goście mają dostęp do tarasu, balkonu, a nawet prywatnego basenu.

Jakich dokumentów potrzebujesz na Wyspach Kanaryjskich?

Mimo że archipelag leży na kontynencie afrykańskim, to z Polski można wybrać się na niego z dowodem osobistym lub paszportem. Dodatkowa wiza potrzebna jest dla osób, których pobyt będzie dłuższy niż 90 dni. 

Bardzo popularnym sposobem zwiedzania wysp jest samochód. Bez problemu można go wypożyczyć. Oczywiście, aby móc to zrobić, potrzebne jest aktualne prawo jazdy. Warto pomyśleć o wynajęciu jakiegoś pojazdu, by zobaczyć jak najwięcej atrakcji turystycznych. Dodatkowo między wyspami można przemieszczać się dzięki bardzo dobrze rozwiniętej sieci lotniczej i promowej. 

Zdrowie i środki ochronne

Wyjazd na Wyspy Kanaryjskie nie wymaga dodatkowych szczepień. W tym regionie nie występują groźne choroby tak charakterystyczne dla kontynentalnej Afryki (choćby malaria). Przed wyjazdem należy jednak pamiętać o wyrobieniu sobie EKUZ, czyli Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – pozwala ona na korzystanie z publicznej opieki medycznej. 

UWAGA!

Z EKUZ nie można korzystać z prywatnych gabinetów i klinik. Koszt standardowej wizyty lekarskie to około 100 euro, a doba pobytu w szpitalu to około 180 euro (bez badań)!

Aby nie płacić za dodatkowe leczenie, transport i akcję ratowniczą w razie wypadku należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa jest szczególnie polecana turystom, którzy planują uprawianie sportów. Wyspy Kanaryjskie zachęcają do aktywnego wypoczynku, więc warto ją wykupić, by spokojnie uprawiać sporty wodne i wspinać się na tamtejsze szczyty.

Podstawowym wyposażeniem ochronnym, które powinien zabrać ze sobą turystą, są okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, nakrycie głowy oraz środek na insekty. Brak ochrony przed rozgrzanym kanaryjskim słońcem może skończyć się dotkliwym poparzeniem skóry oraz udarem słonecznym. 

UWAGA!

Odradza się przebywania na pełnym słońcu między godziną 12 a 14!

Atrakcje turystyczne Wysp Kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich przez większość dni w roku panuje słoneczna pogoda. To idealne warunki do korzystania z dziesiątek pięknych plaż, zwiedzania zielonych i wulkanicznych terenów oraz uprawianiu windsurfingu i nurkowania. 

Teneryfa

Ta największa wyspa archipelagu (2034 km²) ma pochodzenie wulkaniczne, a jej zróżnicowany teren sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. To na niej znajduje się najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich, czyli Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m – jest równocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii! 

Wokół Pico del Teide utworzono Park Narodowy Teide (Parque Nacional del Teide), który trzeba koniecznie zobaczyć ze względu na unikatową florę i faunę. Co ciekawe na terenie parku w 1964 roku postawiono pierwszy teleskop, co przyczyniło się do powstania Centrum Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich. 

Na Teneryfie odnajdą się zarówno miłośnicy natury i pieszych wędrówek, jak i pasjonaci plażowania i imprez. Na tej jednej wyspie można równocześnie wspinać się na wysokie szczyty, podziwiać klify Los Gigantes, które wznoszą się nawet 600 m n.p.m., a także imprezować w wielu nocnych klubach – choćby w Playa de las Americas

Turyści lubiący historię i architekturę powinni zobaczyć Garachico, czyli miejscowość założoną pod koniec XV wieku przez włoskiego bankiera Cristóbal de Ponte. W 1706 roku miasto zostało częściowo zniszczone przez lawę podczas erupcji wulkanu Teide. Do dziś zachowała się brama do portu. El Caletón de Garachico to naturalne baseny powstałe z zastygłej lawy, która spłynęła do Oceanu Atlantyckiego. Koniecznie trzeba się tam wybrać! 

Atrakcje Teneryfy:

 • Santa Cruz de Tenerife – jedna z dwóch stolic z pięknym portem, 
 • Los Realejos – miasteczka z wyjątkowymi smoczymi drzewami,
 • La Orotava – miasto z piękną kolonialną architekturą i Muzeum Dywanów (Museo de las Alfombras), które powstają z kwiatów,
 • Candelaria – Bazylika Matki Bożej, w której znajduje się figurka patronki Wysp Kanaryjskich Matki Bożej z Candelarii,
 • Arona – miasto z pięknymi plażami oraz parkiem wodnym Siam Park.

Oczywiście, to nie wszystkie atrakcje Teneryfy. Na wyspie można oglądać gwiazdy w parku Narodowym Teide, wykupić rejs w celu oglądania wielorybów i delfinów (trwa 5 godzin) czy wybrać się na 2.5-godzinne nurkowanie z żółwiami. 

Fuerteventura

To druga co do wielkości wyspa archipelagu o powierzchni 1659.74 km². Jej powierzchnia jest łagodna – najwyższy szczyt liczy zaledwie 807 m n.p.m i nosi nazwę Pico de la Zarza. Na turystów czeka tutaj ponad 150 km plaż i Oasis Park… miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć. To gigantyczny ogród botaniczny i zoologiczny, gdzie można zobaczyć 3 tysiące zwierząt!

Turyści zakochani w historii powinni odwiedzić Ecomuseo La Alcogida, czyli skansen, gdzie można zobaczyć życie dawnych mieszkańców wyspy. Fuerteventura ma pustynny i półpustynny charakter, więc koniecznie trzeba wybrać się do Parku Krajobrazowego Dunas de Corralejo z wydmami i roślinnością pustynną. 

Gran Canaria

To wyspa tak różnorodna, że w ciągu jednego dnia można zobaczyć pustynny krajobraz rodem z książki Diuna Wydm Maspalomas (Dunas de Maspalomas), skalisty świat centrum wyspy (Parque rural del Nublo) oraz bogactwo roślin w ogrodzie botanicznym Jardín Botánico Viera y Clavijo

Gran Canaria oferuje także liczne atrakcje dla aktywnych turystów. Można się tam wybrać do Parku wodnego Aqualand Maspalomas i parku rozrywki Holiday World Maspalomas. Wyspa poprzecinana jest szlakami turystycznymi, które sprawią wiele frajdy miłośnikom trekkingu – liczą ponad 2000 km długości! 

Na Gran Canarii koniecznie trzeba odwiedzić stolicę Las Palmas de Gran Canaria, by móc podziwiać jej różnorodną architekturę z zabytkową starówką La Vegueta. W mieście tym znajduje się także Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana), która łączy w sobie różne style architektoniczne od gotyku po neoklasycyzm. 

Lanzarote 

To surowa wyspa z dominujących wulkanicznym charakterem. Jest ich ponad 100! Niektóre są nadal czynne. Krajobraz Lanzarote, zwłaszcza w Narodowym Parku Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya) zachwyca kraterami i wulkanicznymi wzniesieniami. 

Natura oczarowuje także w innym miejscu. Jezioro Charco de los Clicos ma jasnozielony kolor i znajduje się zaledwie 100 metrów od oceanu, Los Hervideros to z kolei ostre skały, o które rozbijają się morskie fale. 

La Palma

To najmłodsza wyspa w archipelagu, która z jednej strony zachwyca wulkanicznym charakterem (Szlak WulkanówRuta de los Volcanes), a z drugiej strony wspaniałą architekturą stolicy Santa Cruz de la Palma. W miejscowości łagodnie schodzącej do wód oceanu zachowała się wyjątkowa architektura kolonialna.  

W parku archeologicznym Belmaco (Parque Arqueológico de Belmaco) można zobaczyć rysunki naskalne z neolitu – najstarsze w całych archipelagu. Będąc na La Palma koniecznie trzeba wpłynąć do jaskini Cueva Bonita de Tijarafe

La Gomera

To raj dla pieszych turystów. Na tej niewielkiej wyspie (niecałe 370 km²) utworzono ponad 600 km szlaków trekkingowych z 30 punktami obserwacyjnymi. Dodatkowo w Parku Narodowym Garajonay zobaczysz magiczny las wawrzynowy z drzewami porośniętymi mchem. Magiczne miejsce!

CIEKAWOSTKA

Na wyspie La Gomera przebywał Krzysztof Kolumb i to z niej wyruszył na zachód, by odkryć Amerykę.

El Hierro

To najmniejsza z 7 najważniejszych wysp kanaryjskich. Niesamowite wrażenie robi las jałowcowy z powyginanymi od wiatru drzewami (El Sabinar). Wyspa nie słynie z plaż, za to są wokół niej idealne warunki do nurkowania.

Źródła:

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!