Bezpieczny Autobus – jak sprawdzić online autokar, którym dzieci wyjeżdżają na ferie?

Mamy okres ferii zimowych, co oznacza, że dzieci z całej Polski wyjeżdżają lub będą wyjeżdżać na różnego rodzaju obozy i zimowiska. To rodzi pytania dotyczące ich bezpieczeństwa zarówno podczas wypoczynku, jak i podróży. W tej drugiej kwestii z pomocą przychodzi rządowa usługa Bezpieczny Autobus, dzięki której można bezpłatnie sprawdzić, w jakim stanie jest autokar, którym nasze pociechy wybierają się na ferie.

dziecko w autobusie

Bezpieczny Autobus – co to takiego?

Twoje dziecko wybiera się na obóz narciarski lub inną formę zorganizowanego wypoczynku podczas ferii zimowych? Na pewno martwisz się, czy podczas wyjazdu będzie ono bezpieczne, zastanawiając się, w jaki sposób zapewnić mu najlepszą ochronę. O ile sam możesz zadbać o ubezpieczenie na ferie zimowe, które wielu rodziców wykupuje dla swoich pociech, o tyle niewiele można zrobić w kwestii sposobu, w jaki dziecko dotrze na zimowisko. Właśnie dlatego powstał portal Bezpieczny Autobus.

Co to takiego? Bezpieczny Autobus jest darmową e-usługą świadczoną przez Ministerstwo Cyfryzacji od 2014 roku, za pomocą której każdy może samodzielnie sprawdzić podstawowe dane dotyczące autobusu lub autokaru. Za jej pomocą można np. skontrolować, czy autokar, którym podróżuje Twoje dziecko, ma aktualne badania techniczne i ubezpieczenie OC. Bezpieczny Autobus pozwala również na poznanie danych technicznych autobusu. Wszystkie zawarte na portalu informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i są gromadzone na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

CZY WIESZ, ŻE …

Usługa Bezpieczny Autobus dotyczy nie tylko autokarów przewożących dzieci. Za jej pomocą można sprawdzić informacje na temat każdego pojazdu przeznaczonego do przewozu większej liczby osób, tj. autobusu, autokaru i busu. Jest ona dostępna przez cały rok.

Jakie informacje można znaleźć na portalu Bezpieczny Autobus?

Usługa Bezpieczny Autobus zawiera dane na temat pojazdu gromadzone przez CEP od momentu jego pierwszej rejestracji w Polsce. Sprawdzisz w niej podstawowe informacje, pozwalające ocenić, czy dany autobus jest odpowiednio przygotowany do podróży. Dowiesz się m.in.:

 • czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC,
 • czy pojazd ma aktualne obowiązkowe badanie techniczne,
 • czy pojazd nie jest przepełniony,
 • jaki jest stan licznika pojazdu,
 • czy pojazd nie figuruje w bazie CEP jako wyrejestrowany lub kradziony.

Pamiętaj, że autobus/autokar bez ważnego ubezpieczenia OC lub przeglądu nie może poruszać się po drogach. Negatywne zweryfikowanie którejkolwiek z informacji podanych w raporcie na stronie Bezpieczny Autobus powinno Cię zaalarmować, ponieważ podróżowanie nim może stanowić zagrożenie dla wszystkich pasażerów.

UWAGA!

Bezpieczny Autobus zbiera dane wyłącznie na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Nie sprawdzisz tam więc informacji np. o autokarach z Niemiec lub Austrii.

Jak skorzystać z usługi Bezpieczny Autobus?

Sposób działania usługi Bezpieczny Autobus jest banalnie prosty, łatwiejszy nawet od obsługi pokrewnej Historii pojazdu. Aby otrzymać raport na temat interesującego Cię pojazdu, będziesz potrzebować jedynie jego numeru rejestracyjnego.

 1. Wejdź na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl.
 2. Wpisz numer rejestracyjny kontrolowanego pojazdu.
 3. Kliknij przycisk “Sprawdź pojazd”.

Jeśli podałeś właściwy numer rejestracyjny, na następnej stronie zobaczysz raport z danymi na temat wyszukiwanego pojazdu. Raport możesz pobrać w formie pliku PDF i wydrukować. Ponieważ usługa jest całkowicie bezpłatna i prosta w obsłudze, możesz z niej skorzystać w dowolnej chwili na dowolnym urządzeniu, np. na smartfonie, gdy odprowadzisz dziecko na autobus.

Ekspert Mubi radzi

Raport z usługi Bezpieczny Autobus może powiedzieć wiele na temat pojazdu, ale na pewno nie wszystko. Dlatego jeżeli zależy Ci na jego dokładnym sprawdzeniu, powinieneś zgłosić autobus/autokar do Inspektoratu Transportu Drogowego. Może to zrobić każdy, wystarczy skontaktować się z właściwym wojewódzkim oddziałem ITD – ważne jednak, żeby zgłoszenie nastąpiło na kilka dni przed planowanym wyjazdem, aby inspektorzy mogli wcześniej przybyć na miejsce, gdzie będzie podstawiony autokar. Kontrola przeprowadzana przez inspektorów ITD obejmuje m.in. sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, ale również trzeźwości i czasu pracy kierowcy.

Co zawiera raport z usługi Bezpieczny Autobus?

Wiadomo, co można sprawdzić za pomocą Bezpiecznego Autobusu, a jakie dokładnie informacje widnieją w tamtejszym raporcie na temat pojazdu? Na stronie usługi można obejrzeć przykładowy raport. Odczytasz z niego:

 • rodzaj i przeznaczenie pojazdu;
 • rok produkcji i numer VIN;
 • informacje o polisie OC;
 • status i miejsce rejestracji oraz datę wydania dowodu rejestracyjnego;
 • datę przeprowadzenia ostatniego badania technicznego i jego termin ważności;
 • stan licznika zarejestrowany podczas ostatniego przeglądu;
 • liczbę miejsc w pojeździe, w tym siedzących i stojących;
 • masę i dopuszczalną ładowność pojazdu;
 • świadectwo homologacji.
CZY WIESZ, ŻE …

Znając liczbę miejsc w pojeździe, możesz łatwo sprawdzić, czy autokar, którym będzie podróżować Twoje dziecko, nie jest przepełniony.

Bezpieczny wyjazd na ferie zimowe – o co trzeba zadbać?

Oczywiście kontrola autokaru, którym nasze dziecko wybiera się na ferie zimowe to bardzo ważna sprawa, ale trzeba przy tym pamiętać, żeby nie lekceważyć innych kwestii. Podróż to jedno, ale przecież nasze pociechy są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa także w trakcie samego pobytu. Jak zapewnić im kompleksową ochronę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na organizatorze krajowej kolonii lub obozu dla dzieci i młodzieży wcale nie ciąży obowiązek ubezpieczenia uczestników w zakresie ubezpieczenia podróżnego. Ustawa o systemie oświaty nakłada go jedynie w przypadku wyjazdów zagranicznych, jednak tylko w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW, nie określając przy tym minimalnych sum ubezpieczenia. Rodzice nie zawsze powinni też liczyć na grupowe NNW szkolne, często gwarantujące jedynie ochronę o podstawowym zakresie, która może okazać się niewystarczająca.

Pewnym rozwiązaniem jest dopiero dodatkowe NNW szkolne o szerszym zakresie lub prywatne ubezpieczenie turystyczne. Polisa na ferie zimowe dla dziecka powinna zawierać przede wszystkim:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Nad dodatkową ochroną należy się zastanowić w oparciu o rodzaj i cel wyjazdu dziecka. Jeśli jest to przykładowo obóz narciarski, koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu narciarskim, ponieważ zwykłe polisy podróżne często nie obejmują szkód powstałych nawet w trakcie rekreacyjnego uprawiania sportów zimowych. Zwróć również uwagę na zapisy w OWU dotyczące ochrony w razie zachorowania na koronawirusa. Ponadto przydać może się też ubezpieczenie sprzętu sportowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o usługę Bezpieczny Autobus

Czy usługa Bezpieczny Autobus jest płatna?
Czy za pomocą usługi Bezpieczny Autobus można sprawdzić tylko autokary przewożące dzieci na wycieczki?
Czy kontrola autokaru online wystarczy, żeby dziecko było bezpieczne w czasie wyjazdu?
PODSUMOWANIE
 • Bezpieczny Autobus to bezpłatna e-usługa oferowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, za pomocą której można sprawdzić informacje na temat pojazdu przeznaczonego do przewozu większej liczby osób.
 • Aby skorzystać z Bezpiecznego Autobusu potrzebny jest tylko numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu.
 • Z raportu wygenerowanego na stronie Bezpieczny Autobus można dowiedzieć się m.in. czy autobus/autokar ma ważne OC, aktualne badania techniczne i czy nie jest przepełniony.
 • Warto zadbać o to, żeby dziecko wyjeżdżające na ferie było ubezpieczone. Podstawowa ochrona zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym, a rozszerzona obejmuje ochroną m.in. uprawianie sportów zimowych.

Źródła:

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC