5 sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC

Koszty eksploatacji samochodu są dość wysokie. Podstawowym wydatkiem jest ubezpieczenie. Jednakże składkę OC można obniżyć. Oto 5 sposobów na tanie OC. Każdy samochód musi być objęty obowiązkowym OC. Za jazdę bez ważnego ubezpieczenia grożą wysokie kary – nawet 5600 zł w przypadku samochodu osobowego, który pozostaje nieubezpieczony przez 14 dni. Zakres OC jest taki sam niezależnie od ubezpieczyciela. Wynika to z uregulowań prawnych. Jednakże ceny ubezpieczenia OC bywają różne.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Z artykułu “Najtańsze OC 2021 – jak znaleźć najtańszą polisę OC i obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?” wynika, że rozbieżności cenowe są bardzo duże. Tak więc identyczne ubezpieczenie możemy kupić za zupełnie inne kwoty! Skoro zakres ubezpieczenia jest ten sam, to po co przepłacać?

Przyjrzyjmy się sposobom na obniżenie ceny ubezpieczenia OC.

1. Chcesz mieć tańsze OC: porównaj oferty!

Jak już wspomniano, ceny OC różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, pomimo niezmiennego zakresu ubezpieczenia. Różnice w cenach wynikają z odmiennego sposobu kalkulowania składki ubezpieczeniowej oraz innych strategii rynkowych. Sposobem na obniżenie składki OC jest więc porównanie ofert poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zestawiając kilka, kilkanaście ofert od różnych towarzystw, możemy wybrać najatrakcyjniejszą z nich. W dokonaniu porównania pomoże nam kalkulator OC AC.

2. Sprawdź marki aut z tańszym OC

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają parametry pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają auto z perspektywy ryzyka. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i jakie szkody może wywołać. Z perspektywy firm ubezpieczeniowych, objęcie ochroną samochodów wolniejszych i z małą pojemnością silnika wiąże się z mniejszą szkodliwością. Skala szkód, które powodują, zazwyczaj bywa mniejsza od szkód spowodowanych przez szybsze i mocniejsze pojazdy. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe oferują tańsze OC właścicielom aut z mniejszą pojemnością silnika.

miniaturka wpisu
Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

Sprawdźmy, jakie dane są niezbędne, aby znaleźć najtańsze OC.

Przejdź do artykułu

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się średnie ceny OC ze względu na pojemność silnika (dane z grudnia 2020 r.; kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi):

 • Poniżej 1.0 – 578 zł;
 • 1.0-1.2 – 661 zł;
 • 1.2-1.4 – 714 zł;
 • 1.4-1.6 – 735 zł;
 • 1.6-2.0 – 797 zł;
 • Powyżej 2.0 – 898 zł.

Przed ubezpieczeniem samochodu warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pojazdu. Jak wynika z danych Mubi, w grudniu 2020 roku najtańszą marką okazało się Daihatsu. Za ubezpieczenie samochodów tej marki należało średnio zapłacić 554 zł. Dla porównania, koszt ubezpieczenia BMW czy Lamborghini to wydatek średnio 992 zł i 1526 zł.

3 marki z najtańszym
OC
3 marki z najdroższym
OC
Daihatsu – 554 zł Lamborghini – 1526 zł
Lada – 575 zł MG – 1507 zł
Dacia – 605 zł Bentley – 1360 zł
Źródło: Kalkulator mubi.pl (dane z grudnia 2020)

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

3. Prowadź bezpiecznie!

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają nie tylko parametry samochodu, ale także to, kim jest właściciel pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe spodziewają się bowiem po kliencie określonego stylu jazdy. Premiują oczywiście jazdę bezpieczną. Kierowcy, którzy w ostatnich latach nie spowodowali żadnej szkody, otrzymają tańsze OC. Już sam wiek właściciela pojazdu może powodować obniżkę ceny ubezpieczenia. W najgorszej sytuacji znajdują się młodzi kierowcy, w przypadku których zawsze zakłada się większe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji.

Bezpieczna jazda okazuje się bardzo opłacalna. Za rok bezkolizyjnej jazdy możemy liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę przy zakupie następnej polisy. W ten sposób przez kilka lat bez zdarzeń drogowych obniżymy cenę OC nawet o kilkadziesiąt procent.

 Ubezpieczyciele najczęściej oferują 60% zniżki za bezszkodową jazdę. Są jednak towarzystwa ubezpieczeniowe, które jeszcze wyżej premiują kierowców, którzy od lat jeżdżą bezpiecznie. Przykładowo w Proama można uzyskać 70% zniżki na OC, a w TU Uniqa nawet 80% ulg.

Jak zmieni się cena ubezpieczenia 31-letniego Krzysztofa z Opola, który jeździ Oplem Zafirą z 2010 roku (benzyna, pojemność silnika: 1,6 l), w zależności od historii jazdy. Porównaniu poddamy pakiet OC + assistance w TU AXA.

Historia szkodowości Najtańsza oferta ubezpieczeniowa na Mubi
Brak szkód 502 zł
1 szkoda w ostatnim roku 720 zł
1 szkoda ponad rok temu 463 zł
Źródło: porównywarka ubezpieczeń Mubi [22.01.2021].

Na powyższym przykładzie widać, jak bardzo może wzrosnąć cena przy zakupie polisy po roku, w którym doszło do stłuczki. Różnica w cenie to ponad 200 zł. Utracone zniżki można jednak odzyskać.

4. Rozważ współwłasność pojazdu

Jak już wspomniano, aby obniżyć cenę OC możemy wybrać odpowiedni pojazd. Wieku jednak nie zmienimy. W przeciągu chwili nie nabędziemy również doświadczenia ani nie zyskamy lat bezszkodowej jazdy. Co zatem zrobić, jeśli jesteśmy młodymi kierowcami, nie mamy długiego stażu za kółkiem, a tym bardziej dobrej historii ubezpieczeniowej? Innymi słowy, jak obniżyć składkę OC młodego kierowcy?

Brak doświadczenia nie musi być problemem. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest ustanowienie współwłasności. Młody właściciel pojazdu może obniżyć cenę swojego OC dzięki bezszkodowej jeździe bardziej doświadczonego kierowcy. Wystarczy, że uczyni go współwłaścicielem samochodu. Koszt ubezpieczenia OC dla kierowcy z segmentu wiekowego 18-25 lat, który jest jedynym właścicielem auta, wynosi średnio 1464 zł. Tymczasem cena OC dla młodego kierowcy, który dzieli własność pojazdu ze współwłaścicielem, to średnio 1082 zł (dane z grudnia 2020 za porównywarką ubezpieczeń Mubi)

miniaturka wpisu
OC dla seniora – czy emeryci płacą za ubezpieczenie więcej niż młodsi kierowcy?

Czy firmy ubezpieczeniowe podnoszą ceny dla tej grupy wiekowej, tak jak dla najmłodszych kierowców?

Przejdź do artykułu

5. Zwróć uwagę na płatności i promocje

Okazuje się, że do obniżenia ceny ubezpieczenia OC może przyczynić się również sposób, w jaki dokonujemy płatności. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zniżki, gdy zakupu dokonamy przez internet. Bywa, że ubezpieczenie wyniesie nas mniej, gdy zapłacimy kartą. Ponadto, taniej wychodzi, jeśli za ubezpieczenie OC zapłacimy jednorazowo, bez rozbijania składki na raty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o obniżenie ceny ubezpieczenia samochodu

Czy kierowca, który kupił swoją pierwszą polisę i spowodował szkodę, zapłaci więcej za ubezpieczenie?
Najprawdopodobniej tak. Chociaż nie ma on jeszcze na swoim koncie wypracowanych zniżek, więc teoretycznie nie ma nic do stracenia, to ubezpieczyciel w kolejnym roku po spowodowaniu szkody może podnieść cenę OC.
Jak uchronić się przed utratą zniżek przy współwłasności auta?
Współdzielenie samochodu ma swoje mocne strony. Ma też minusy, przed którymi jednak można się uchronić. Jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje szkodę, obaj stracą zniżki. Jedynym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia ochrony zniżek, dzięki któremu nawet po szkodzie zarówno właściciel, jak i współwłaściciel zachowają wypracowanej dotąd ulgi.
Czy ubezpieczenie można kupić na raty?
Tak, wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje taką możliwość (np. mtu24 czy Beesafe). Nie jest to jednak dobry sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Wręcz przeciwnie. Wybierając płatność ratalną, musisz liczyć się z tym, że całościowo koszt ubezpieczenia będzie przynajmniej o kilkadziesiąt złotych wyższy niż przy zapłaceniu całej składki z góry. Ubezpieczyciele też naliczają odsetki.
PODSUMOWANIE
 • Dzięki porównywaniu cen w kalkulatorze ubezpieczeń możesz w jednym miejscu znaleźć oferty wielu towarzystw, sprawdzić, które proponuje Ci najtańsze OC (ewentualnie, jakie dodatki proponują) i wybrać najkorzystniejszą opcję.
 • Najmniej za OC płacą właściciele Daihatsu, Lady i Dacii oraz pojazdów z silnikiem poniżej 1,0 l. Najwyższe składki z kolei dotyczą właścicieli Lamborghini, MG i Bentley’ów oraz pojazdów z silnikami powyżej 2,0 l.
 • Niebezpieczna i brawurowa jazda to ryzyko szkód. A szkody istotnie wpływają na składkę ubezpieczeniową. Cena po stłuczce może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.
 • Młodzi kierowcy często decydują się na współdzielenie auta z bardziej doświadczonym kierowcą, aby płacić mniej za ubezpieczenie.
 • Lepiej unikać płatności w ratach. Te mogą bowiem podnieść składkę ubezpieczeniową o kilkaset złotych.
Oceń artykuł:
44,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!