5 sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC

Koszty eksploatacji samochodu są dość wysokie. Podstawowym wydatkiem jest ubezpieczenie. Jednakże składkę OC można obniżyć. Oto 5 sposobów na tanie OC. Każdy samochód musi być objęty obowiązkowym OC. Za jazdę bez ważnego ubezpieczenia grożą wysokie kary – nawet 5600 zł w przypadku samochodu osobowego, który pozostaje nieubezpieczony przez 14 dni. Zakres OC jest taki sam niezależnie od ubezpieczyciela. Wynika to z uregulowań prawnych. Jednakże ceny ubezpieczenia OC bywają różne.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Z artykułu “Najtańsze OC 2021 – jak znaleźć najtańszą polisę OC i obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?” wynika, że rozbieżności cenowe są bardzo duże. Tak więc identyczne ubezpieczenie możemy kupić za zupełnie inne kwoty! Skoro zakres ubezpieczenia jest ten sam, to po co przepłacać?

Przyjrzyjmy się sposobom na obniżenie ceny ubezpieczenia OC.

obniżenie ceny oc

1. Chcesz mieć tańsze OC: porównaj oferty!

Jak już wspomniano, ceny OC różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, pomimo niezmiennego zakresu ubezpieczenia. Różnice w cenach wynikają z odmiennego sposobu kalkulowania składki ubezpieczeniowej oraz innych strategii rynkowych. Sposobem na obniżenie składki OC jest więc porównanie ofert poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zestawiając kilka, kilkanaście ofert od różnych towarzystw, możemy wybrać najatrakcyjniejszą z nich. W dokonaniu porównania pomoże nam kalkulator OC AC.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak zmieniają się ceny ubezpieczeń dla przykładowego kierowcy, którym w naszym przypadku będzie Paweł. Ten 34-latek mieszka z żoną i kilkuletnią córeczką w Koszalinie. Jeździ Renault Capturem z 2015 roku o pojemności silnika 1197 cm3. Paweł do tej pory nie miał szkody (jeździ już 10 lat), a ubezpiecza auto od 8 lat. Co ważne, parkuje je na terenie swojej posesji. Jakie oferty złożą mu ubezpieczyciele? Czy ceny będą się bardzo od siebie różnić? 

Zakres ubezpieczenia

OC

450

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

454

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

490

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC

503

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

532

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej na Mubi w czerwcu 2021 roku.

Jak widać z powyższych wyliczeń, ubezpieczyciele przedstawiają oferty w różnych cenach. Jeśli Pawłowi zależałoby jedynie na “gołym” OC, to powinien wybrać najtańszą ofertę Beesafe za 450 zł. Jednak za niewielką dopłatą może w pakiecie otrzymać assistance w Avivie. Natomiast TUZ Ubezpieczenia za 532 zł proponuje Pawłowi pakiet OC + NNW + Assistance. Warto więc przeprowadzać kalkulacje, by móc wybrać elastyczną i najlepszą ofertę dla siebie!

2. Sprawdź marki aut z tańszym OC

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają parametry pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają auto z perspektywy ryzyka. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i jakie szkody może wywołać. Z perspektywy firm ubezpieczeniowych, objęcie ochroną samochodów wolniejszych i z małą pojemnością silnika wiąże się z mniejszą szkodliwością. Skala szkód, które powodują, zazwyczaj bywa mniejsza od szkód spowodowanych przez szybsze i mocniejsze pojazdy. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe oferują tańsze OC właścicielom aut z mniejszą pojemnością silnika.

miniaturka wpisu
Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

Kalkulator OC bez podawania danych w zasadzie nie istnieje. Które dane osobowe i dane o samochodzie są obowiązkowe, a które nie? Sprawdź!

Przejdź do artykułu

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się średnie ceny OC ze względu na pojemność silnika (dane z maja 2021 r.; kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi):

  • 1,0-1,2 – 688 zł;
  • 1,2-1,4 – 735 zł;
  • 1,4-1,6 – 742zł;
  • 1,6-2,0 – 793 zł;
  • Powyżej 2,0 – 916 zł.

Przed ubezpieczeniem samochodu warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pojazdu. Jak wynika z danych Mubi, w maju 2021 roku najtańszą marką okazało się Isuzu. Za ubezpieczenie samochodów tej marki należało średnio zapłacić 578 zł. Dla porównania, koszt ubezpieczenia BMW czy Lamborghini to wydatek średnio 977 zł i 1424 zł.

3 marki z najtańszym
OC
3 marki z najdroższym
OC
Isuzu – 578 zł Bentley – 1137 zł
Daihatsu – 586 zł Lamborghini – 1424 zł
Dacia – 590 zł Rolls-royce – 1460 zł
Źródło: Kalkulator mubi.pl (dane z maja 2021)

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Przykład

Mężczyzna planujący zakup nowej Toyoty Yaris z 2021 roku sprawdzał ceny OC dla tego samochodu w porównywarce Mubi. Jeśli wybrałby pojazd z silnikiem benzynowym o pojemności 1496 cm3, musiałby zapłacić przynajmniej 1040 zł za rok ochrony odpowiedzialności cywilnej. Gdyby jednak kupił model z mniejszym silnikiem, mógłby już za 902 zł otrzymać nie tylko OC, ale i assistance.

W poprzedniej części artykułu dotyczącej korzystania z porównywarki Mubi skorzystaliśmy z pomocy przykładowego kierowcy Pawła. Wykorzystamy jego dane ponownie, by sprawdzić, jak będą zmieniać się ceny OC, jeśli chciałby on ubezpieczyć 2 najtańsze i 2 najdroższe marki samochodów pod względem średnich cen! W tabeli pojawi się tylko najtańsza oferta. Do kalkulacji wybieramy auta z tego samego rocznika – 2015!

Marka i model samochoduUbezpieczycielCena
Isuzu D-Max, diesel 2,5 lmtu24.pl519 zł
Daihatsu Sirion, benzyna 1,3 l*Beesafe450 zł
Lamborghini Aventador, benzyna 6,5 lmtu24.pl731 zł
Rolls-royce Phantom, benzyna 6,75 lUniqa588 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej na Mubi w czerwcu 2021 roku.

*samochód z 2013 roku. Najnowszy dostępny model.

Co zaskakujące dobre dane i bezszkodowa jazda Pawła sprawiła, że nawet bardzo drogie auta o potężnych silnikach mógł on ubezpieczyć w bardzo korzystnych cenach poniżej średniej. Choć należy podkreślić, że cena OC na nie dalej była wyższa niż na tanie Daihatsu i Isuzu.

3. Prowadź bezpiecznie!

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają nie tylko parametry samochodu, ale także to, kim jest właściciel pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe spodziewają się bowiem po kliencie określonego stylu jazdy. Premiują oczywiście jazdę bezpieczną. Kierowcy, którzy w ostatnich latach nie spowodowali żadnej szkody, otrzymają tańsze OC. Już sam wiek właściciela pojazdu może powodować obniżkę ceny ubezpieczenia. W najgorszej sytuacji znajdują się młodzi kierowcy, w przypadku których zawsze zakłada się większe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji.

Bezpieczna jazda okazuje się bardzo opłacalna. Za rok bezkolizyjnej jazdy możemy liczyć na bardziej atrakcyjną ofertę przy zakupie następnej polisy. W ten sposób przez kilka lat bez zdarzeń drogowych obniżymy cenę OC nawet o kilkadziesiąt procent.

Ubezpieczyciele w różny sposób naliczają zniżki, które wpływają na cenę OC. Dla jednych liczy się historia ubezpieczenia, która pozwala na przykład w Proamie wypracować 70% zniżki. Natomiast w mtu24.,pl wysokie zniżki naliczane są już po 3 latach ubezpieczania samochodu.

Aby przekonać się, jak wygląda zmiana ceny ubezpieczenia OC ze względu na spowodowanie szkody, sprawdziliśmy dane Pawła w tym kontekście!

Paweł już nie jeździ Lamborghini, ale poczciwym Renault Captur z pierwszego przykładowego wyliczenia. 

Ubezpieczyciel Brak szkód Jedna szkoda w tym roku
Beesafe 450 zł 450 zł
Aviva 454 zł 596 zł
Uniqa 490 zł 978 zł
mtu24.pl 503 zł 654 zł
TUZ Ubezpieczenia 532 zł 705 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej na Mubi w czerwcu 2021 roku.

Tylko w przypadku Beesafe cana ubezpieczenia po szkodzie nie zmieniła się i Paweł mógł kupić polisę OC ponownie za 450 zł. Natomiast inni ubezpieczyciele podnieśli wysokość składki. W Uniqe wzrosła ona prawie dwukrotnie. Opłaca się więc jeździć bezpiecznie!

4. Rozważ współwłasność pojazdu

Jak już wspomniano, aby obniżyć cenę OC, możemy wybrać odpowiedni pojazd. Wieku jednak nie zmienimy. W przeciągu chwili nie nabędziemy również doświadczenia ani nie zyskamy lat bezszkodowej jazdy. Co zatem zrobić, jeśli jesteśmy młodymi kierowcami, nie mamy długiego stażu za kółkiem, a tym bardziej dobrej historii ubezpieczeniowej? Innymi słowy, jak obniżyć składkę OC młodego kierowcy?

Brak doświadczenia nie musi być problemem. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest ustanowienie współwłasności. Młody właściciel pojazdu może obniżyć cenę swojego OC dzięki bezszkodowej jeździe bardziej doświadczonego kierowcy. Wystarczy, że uczyni go współwłaścicielem samochodu. Koszt ubezpieczenia OC dla kierowcy z segmentu wiekowego 18-25 lat, który jest jedynym właścicielem auta, wynosi średnio 1977 zł. Tymczasem cena OC dla młodego kierowcy, który dzieli własność pojazdu ze współwłaścicielem, to średnio 1496 zł (dane z maja 2021 roku za porównywarką ubezpieczeń Mubi)

miniaturka wpisu
OC dla seniora – czy emeryci płacą za ubezpieczenie więcej niż młodsi kierowcy?

Jak różni się cena ubezpieczenia OC w zależności od wieku kierowcy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Przejdź do artykułu

Ekspert Mubi radzi

Nawet osoba, która nie znajduje się już w grupie osób między 18 a 25 rokiem życia, może zostać nazwana młodym kierowcą i zapłacić za ubezpieczenie więcej niż przeciętny właściciel samochodu. Stanie się tak, jeśli wykupi ubezpieczenie w czasie pierwszych 36 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy. Jednak nawet wtedy może zapłacić nieco mniej za OC pod warunkiem, że wcześniej został właścicielem samochodu i zostały mu naliczone zniżki za bezszkodową jazdę. Takie zniżki może otrzymać nawet posiadacz samochodu nie mający jeszcze prawa jazdy.

Sprawdźmy na przykładzie, jak współwłasność samochodu wpływa na cenę OC. Tym razem musimy zmodyfikować dane Pawła – już nie ma 34 lat, teraz jest 20-letnim kawalerem, który ma prawo jazdy od 15 miesięcy i nigdy nie ubezpieczał samochodu. Dalej chce ubezpieczyć Renault Captura. Ile zapłaci za OC na własny rachunek? A ile, kiedy w współwłaścicielem auta będzie jego ojciec Janusz? Dodajmy tylko, że tato Pawła ma 52-lata i ubezpiecza samochód od ponad 10 lat. 

UbezpieczycielBrak współwłaścicielaUbezpieczycielDoświadczony współwłaściciel
Benefia1 613 złBenefia1 613 zł
Trasti2 187 złTUZ Ubezpieczenia1 657 zł
mtu24.pl2 227 złTrasti1 692 zł
You Can Drive2 265 złLINK42 087 zł
Uniqa2 402 złAviva2 167 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej na Mubi w czerwcu 2021 roku.

Najtańsze oferta OC dla Pawła nie zmieniła się, jednak już kolejne były znacząco tańsze. Pamiętaj, że Paweł dalej był głównym kierowcą, więc ubezpieczyciele musieli wziąć to pod uwagę. Ale już za rok, dwa, trzy… Paweł otrzyma zdecydowanie tańsze oferty OC – jeśli nie spowoduje szkody. 

5. Zwróć uwagę na płatności i promocje

Okazuje się, że do obniżenia ceny ubezpieczenia OC może przyczynić się również sposób, w jaki dokonujemy płatności. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zniżki, gdy zakupu dokonamy przez internet. Bywa, że ubezpieczenie wyniesie nas mniej, gdy zapłacimy kartą. Ponadto, taniej wychodzi, jeśli za ubezpieczenie OC zapłacimy jednorazowo, bez rozbijania składki na raty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o obniżenie ceny ubezpieczenia samochodu

Czy kierowca, który kupił swoją pierwszą polisę i spowodował szkodę, zapłaci więcej za ubezpieczenie?
Najprawdopodobniej tak. Chociaż nie ma on jeszcze na swoim koncie wypracowanych zniżek, więc teoretycznie nie ma nic do stracenia, to ubezpieczyciel w kolejnym roku po spowodowaniu szkody może podnieść cenę OC.
Jak uchronić się przed utratą zniżek przy współwłasności auta?
Współdzielenie samochodu ma swoje mocne strony. Ma też minusy, przed którymi jednak można się uchronić. Jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje szkodę, obaj stracą zniżki. Jedynym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia ochrony zniżek, dzięki któremu nawet po szkodzie zarówno właściciel, jak i współwłaściciel zachowają wypracowane dotąd ulgi.
Czy ubezpieczenie można kupić na raty?
Tak, wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje taką możliwość (np. mtu24.pl czy Beesafe). Nie jest to jednak dobry sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Wręcz przeciwnie. Wybierając płatność ratalną, musisz liczyć się z tym, że całościowo koszt ubezpieczenia będzie przynajmniej o kilkadziesiąt złotych wyższy niż przy zapłaceniu całej składki z góry. Ubezpieczyciele też naliczają odsetki.
PODSUMOWANIE
  • Dzięki porównywaniu cen w kalkulatorze ubezpieczeń możesz w jednym miejscu znaleźć oferty wielu towarzystw, sprawdzić, które proponuje Ci najtańsze OC (ewentualnie, jakie dodatki proponują) i wybrać najkorzystniejszą opcję.
  • Najmniej za OC płacą właściciele Isuzu, Daihatsu, i Dacii oraz pojazdów z silnikiem poniżej 1,0 l. Najwyższe składki z kolei dotyczą właścicieli Bentley’ów, Lamborghini i Rolls-royców oraz pojazdów z silnikami powyżej 2,0 l.
  • Niebezpieczna i brawurowa jazda to ryzyko szkód. A szkody istotnie wpływają na składkę ubezpieczeniową. Cena po stłuczce może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.
  • Młodzi kierowcy często decydują się na współdzielenie auta z bardziej doświadczonym kierowcą, aby płacić mniej za ubezpieczenie.
  • Lepiej unikać płatności w ratach. Te mogą bowiem podnieść składkę ubezpieczeniową o kilkaset złotych.
Oceń artykuł:
44,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!