5 sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC

Koszty eksploatacji samochodu są dość wysokie. Podstawowym wydatkiem jest ubezpieczenie. Jednakże składkę OC można obniżyć. Oto 5 sposobów na tanie OC.

Każdy samochód musi być objęty obowiązkowym OC. Za jazdę bez ważnego ubezpieczenia grożą wysokie kary – nawet 4200 zł w przypadku samochodu osobowego, który pozostaje nieubezpieczony przez 14 dni. Zakres OC jest taki sam niezależnie ubezpieczyciela. Wynika to z uregulowań prawnych. Jednakże ceny ubezpieczenia OC bywają różne.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Z artykułu “Najtańsze OC 2019 – jak znaleźć najtańszą polisę OC i obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?” wynika, że rozbieżności cenowe są bardzo duże. Tak więc identyczne ubezpieczenie możemy kupić za zupełnie inne kwoty! Skoro zakres ubezpieczenia jest ten sam, to po co przepłacać?

Przyjrzyjmy się sposobom na obniżenie ceny ubezpieczenia OC.

1. Chcesz mieć tańsze OC: porównaj oferty!

Jak już wspomniano, ceny OC różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, pomimo niezmiennego zakresu ubezpieczenia. Różnice w cenach wynikają z odmiennego sposobu kalkulowania składki ubezpieczeniowej oraz innych strategii rynkowych. Sposobem na obniżenie składki OC jest więc porównanie ofert poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zestawiając kilka, kilkanaście ofert od różnych towarzystw, możemy wybrać najatrakcyjniejszą z nich. W dokonaniu porównania pomoże nam kalkulator OC AC.

2. Sprawdź marki aut z tańszym OC

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają parametry pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają auto z perspektywy ryzyka. Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo, czy dany pojazd weźmie udział w zdarzeniu drogowym i jakie szkody może wywołać. Z perspektywy firm ubezpieczeniowych, samochody wolniejsze i z małą pojemnością silnika wiążą się z mniejszą szkodliwością. Skala szkód, które powodują, zazwyczaj bywa mniejsza od szkód spowodowanych przez szybsze i mocniejsze pojazdy. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe oferują tańsze OC właścicielom aut z mniejszą pojemnością silnika.

miniaturka wpisu
Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

Sprawdźmy, jakie dane są niezbędne, aby znaleźć najtańsze OC.

Przejdź do artykułu

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się średnie ceny OC ze względu na pojemność silnika (dane na sierpień 2019 r.; kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl):

  • Poniżej 1.0 – 691 zł;
  • 1.0-1.2 – 704 zł;
  • 1.2-1.4 – 761 zł;
  • 1.4-1.6 – 768 zł;
  • 1.6-2.0 – 824 zł;
  • Powyżej 2.0 – 994 zł.

Przed ubezpieczeniem samochodu warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pojazdu. Jak wynika z danych Mubi.pl, w sierpniu tego roku najtańszą marką okazała się Dacia. Za ubezpieczenie samochodów tej marki należało średnio zapłacić 631 zł. Dla porównania, koszt ubezpieczenia BMW to wydatek średnio 1054 zł.

3 marki z najtańszym
OC
3 marki z najdroższym
OC
Dacia – 631 złBMW – 1054 zł
Suzuki – 646 złSubaru – 1002 zł
Kia – 667 złSubaru – 1002 zł
Średnie ceny OC ze względu na markę w sierpniu 2019 roku (dane za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

3. Prowadź bezpiecznie!

Na cenę ubezpieczenia OC wpływają nie tylko parametry samochodu, ale także to, kim jest właściciel pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe spodziewają się bowiem po kliencie określonego stylu jazdy. Premiują oczywiście jazdę bezpieczną. Kierowcy, którzy w ostatnich latach nie spowodowali żadnej szkody, otrzymają tańsze OC. Już sam wiek właściciela pojazdu może powodować obniżkę ceny ubezpieczenia. W najgorszej sytuacji znajdują się młodzi kierowcy, których towarzystwa ubezpieczeniowe traktują niczym potencjalnych sprawców wypadków lub kolizji.

Bezpieczna jazda okazuje się bardzo opłacalna. Za każdy rok bezkolizyjnej jazdy możemy uzyskać zniżkę. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego zniżka wynosi najczęściej około 10-20% za rok. W ten sposób przez kilka lat bez zdarzeń drogowych obniżymy cenę OC nawet o kilkadziesiąt procent (maksymalna zniżka to zazwyczaj 60%).

Należy pamiętać, że zniżki można nie tylko zyskać, ale również stracić! Dlatego też powstało ubezpieczenie od utraty zniżek, które pozwala zachować zniżki nawet, gdy spowodujemy wypadek lub kolizję. Koszt takiego ubezpieczenia waha się od 30 do 40 zł.

4. Rozważ współwłasność pojazdu

Jak już wspomniano, aby obniżyć cenę OC możemy wybrać odpowiedni pojazd. Wieku jednak nie zmienimy. W przeciągu chwili nie nabędziemy również doświadczenia ani zniżek za bezpieczną jazdę. Co zatem zrobić, jeśli jesteśmy młodym kierowcą, nie mamy długiego stażu za kółkiem, a tym bardziej kilku lat bezszkodowej jazdy? Innymi słowy, jak obniżyć składkę OC młodego kierowcy?

Brak wypracowania własnych zniżek nie musi być problemem. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest ustanowienie współwłasności. Młody właściciel pojazdu może przejąć zniżki bardziej doświadczonego kierowcy. Wystarczy, że uczyni go współwłaścicielem samochodu. Koszt ubezpieczenia OC dla kierowcy z segmentu wiekowego 18-25 lat wynosi średnio 1626 zł. Tymczasem cena OC dla młodego kierowcy, który dzieli własność pojazdu ze współwłaścicielem, to średnio 1268 zł (dane z sierpnia 2019 za porównywarką ubezpieczeń Mubi.pl)

miniaturka wpisu
OC dla seniora – czy emeryci płacą za ubezpieczenie więcej niż młodsi kierowcy?

Czy firmy ubezpieczeniowe podnoszą ceny dla tej grupy wiekowej, tak jak dla najmłodszych kierowców?

Przejdź do artykułu

5. Zwróć uwagę na płatności i promocje

Okazuje się, że do obniżenia ceny ubezpieczenia OC może przyczynić się również sposób, w jaki dokonujemy płatności. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zniżki, gdy zakupu dokonamy przez internet. Bywa, że mniej zapłacimy płacąc kartą płatniczą. Ponadto, taniej wychodzi, jeśli za ubezpieczenie OC zapłacimy jednorazowo, bez rozbijania składki na raty.

Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *