Cesja ubezpieczenia na bank – jak działa i gdzie ją kupić?

cesja ubezpieczenia na bank

W przypadku kredytów hipotecznych cesja ubezpieczenia na bank to nieodzowny element. Polega ona na przekazaniu praw do odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku, który udzielił kredytu. Jest to zabezpieczenie dla instytucji finansowej, które gwarantuje, że w razie szkody na nieruchomości, odszkodowanie zostanie przeznaczone na spłatę zobowiązania. W artykule wyjaśniamy m.in. to, jak dokładnie działa cesja, gdzie ją kupić i czy zawsze to tylko bank ma pierwszeństwo przy wypłacie odszkodowania.

Na czym polega cesja ubezpieczenia na bank?

Cesja na bank przy kredycie hipotecznym to umowa cywilno-prawna zawarta między kredytobiorcą, bankiem i ubezpieczycielem. To proces przeniesienia praw do odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Jest to ochrona, która minimalizuje ryzyko kredytowe. Dzięki niej bank ma pewność, że w przypadku szkody na nieruchomości, wartość kredytu jest odpowiednio zabezpieczona. Wówczas w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, to bank jako pierwszy otrzymuje odszkodowanie.

Cesja ubezpieczenia to standardowy element przy kredytach hipotecznych, który pozwala bankowi zabezpieczyć swoje interesy, a kredytobiorcy umożliwia uzyskanie finansowania na zakup nieruchomości. Dzięki cesji bank ma pewność, że nieruchomość zabezpieczająca kredyt nie straci na wartości w wyniku szkody.

UWAGA!

Właściciel nieruchomości nie może dowolnie dysponować środkami z odszkodowania, jeśli cesja została przekazana na bank.

Czy ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank teoretycznie nie jest obowiązkowe. Jednak jeśli chcesz kupić nieruchomość na kredyt, bank będzie od Ciebie wymagał ubezpieczenia z cesją. W przeciwnym razie nie dostaniesz pożyczki. Można więc uznać, że nieodzownym elementem kredytu hipotecznego, jest posiadanie ubezpieczenia z cesją.

Bank wymaga, abyś jako kredytobiorca, ubezpieczył mieszkanie od zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy inne szkody, które mogą obniżyć wartość Twojej nieruchomości. Mieszkanie jest zabezpieczeniem pożyczonych pieniędzy, dlatego bank chce mieć pewność, że jego wartość nie spadnie w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń.

Jako kredytobiorca masz prawo samodzielnie wybrać dowolne ubezpieczenie spełniające wymagania banku. Choć banki często oferują własne polisy w pakiecie razem z kredytem, nie musisz korzystać z oferty ubezpieczeniowej przygotowanej przez tę instytucję.

CZY WIESZ, ŻE …

Zapis dotyczący tego, czy musisz wykupić ubezpieczenie, znajduje się w warunkach kredytu hipotecznego.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank możesz nabyć na kilka sposobów:

  1. przez bank
    Wiele banków proponuje własne polisy ubezpieczeniowe w pakiecie z kredytem hipotecznym. Choć jest to wygodne rozwiązanie, możesz porównać je z innymi ofertami dostępnymi na rynku, aby upewnić się, że warunki i cena ubezpieczenia, są konkurencyjne.
  2. bezpośrednio u ubezpieczyciela
    Możesz skontaktować się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym i zakupić polisę indywidualnie. W takim przypadku pamiętaj o tym, aby poinformować firmę o tym, że potrzebujesz cesji na rzecz banku.
  3. przez internet
    Za pomocą kalkulatorów i porównywarek OC możesz porównać oferty różnych ubezpieczycieli jednocześnie. W ten sposób masz szansę znaleźć polisę spełniającą wymagania banku oraz dostosowaną do Twoich potrzeb i budżetu.
CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank można nabyć w każdym towarzystwie. Należy jednak pamiętać o tym, aby podczas zawierania polisy, poinformować towarzystwo o konieczności uwzględnienia cesji.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?

Ubezpieczenie mieszkania z cesją n bank zapewnia ochronę przed zdarzeniami, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości. Polisa obejmuje zwykle wyłącznie mury mieszkania lub domu, ale można ją rozszerzyć także o ochronę ruchomości domowych, OC czy ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia. Warto przemyśleć zakup dodatkowych form wsparcia, aby zabezpieczyć swoje mienie w szerszym zakresie.

Podstawowa polisa obejmuje wsparcie m.in. w przypadku:

  • zalania,
  • powodzi,
  • pożaru,
  • uderzenia pioruna,
  • huraganu,
  • eksplozji.
UWAGA!

Mienie ruchome, np. sprzęt RTV i AGD, nie jest objęte ubezpieczeniem przy kredycie hipotecznym. Tę ochronę można ująć w standardowym ubezpieczeniu mieszkania.

Dodatkowe formy pomocy mogą obejmować:

  • szkody w mieniu ruchomym, np. meble, sprzęt RTV i AGD oraz inne przedmioty codziennego użytku,
  • straty związane z włamaniem i kradzieżą,
  • zniszczenia wyrządzone przez właściciela mieszkania osobom trzecim, np. zalanie sąsiada,
  • wsparcie w nagłych przypadkach, np. interwencję hydraulika, elektryka czy ślusarza.
ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank

Kto otrzymuje odszkodowanie z ubezpieczenia mieszkania z cesją na bank?

Jeśli dojdzie do szkody mienia, to bank jest pierwszym uprawnionym do otrzymania świadczenia w ramach ubezpieczenia mieszkania z cesją. Oznacza to, że gdy dojdzie do szkody, pieniądze z polisy są przekazywane w pierwszej kolejności na rachunek banku, a nie bezpośrednio do właściciela mieszkania.

Jednak nie zawsze bank otrzymuje całe odszkodowanie. Część świadczenia uzyska wtedy, gdy spłacisz już część kredytu. Wówczas bank otrzyma zadośćuczynienie, które pokryje pozostałą kwotę pożyczki, a Ty otrzymasz nadwyżkę. Ponadto umowa ubezpieczeniowa jest zwykle objęta konkretną kwotą, do której możesz otrzymać świadczenie. Oznacza to, że w przypadku niewielkich szkód bank wyrazi zgodę na to, abyś to Ty (jako właściciel nieruchomości) otrzymał pełne odszkodowanie i mógł naprawić zniszczenia.

UWAGA!

Jeśli spłacisz kredyt, prawo do odszkodowania przechodzi na Ciebie.

Kredyt hipoteczny z cesją ubezpieczenia

Cesja to podstawowy element ubezpieczenia dla kredytu hipotecznego. Ochrona ma na celu zabezpieczenie udzielonego kredytu i obejmuje mury oraz elementy stałe od zdarzeń losowych, takich jak powódź, pożar czy zalanie.

Ubezpieczenie z cesją różni się od standardowej ochrony nieruchomości tym, że jest w nim uwzględniony tak zwany cesjonariusz, którym w tym przypadku jest bank. Na takim dokumencie znajdują się dane właściciela nieruchomości, dane mieszkania oraz informacje na temat banku.

Jak wygląda zakup polisy z cesją na bank?

  1. Wybierasz ofertę ubezpieczenia nieruchomości, upewniając się, że warunki są zgodne z wymaganiami banku.
  2. Informujesz towarzystwo o tym, że chcesz polisę z cesją.
  3. Przekazujesz do towarzystwa dane banku, który udzielił Ci kredytu (nazwę i adres siedziby, NIP i REGON, numer rachunku, na który wpłacasz raty).
  4. Po uzyskaniu cesji przesyłasz dokumenty do swojego banku.

Czy cesja wpływa na cenę ubezpieczenia?

Sama cesja nie ma wpływu na koszt polisy mieszkaniowej. Znaczenie w tym przypadku mogą mieć:

  • warunki narzucone przez bank,
  • wartość kredytu hipotecznego,
  • zakres ochrony,
  • okres ubezpieczenia,
  • lokalizacja nieruchomości.

W jaki sposób zgłosić szkodę z polisy z cesją na bank?

Jeśli doznasz szkody, powinieneś jak najszybciej poinformować o niej towarzystwo. W tym przypadku ważne jest to, ile masz czasu na zgłoszenie szkody. Dokładne wytyczne dotyczące terminu znajdziesz w OWU. Szkodę możesz zgłosić osobiście, telefonicznie lub przez internet.

Do zgłoszenia potrzebne Ci będą przede wszystkim:

  • formularz zgłoszeniowy,
  • numer polisy,
  • opis zdarzenia,
  • zdjęcia uszkodzeń.

Jak znieść cesję?

Aby znieść cesję, musisz spłacić swoje zobowiązania w banku. Zniesienie cesji możesz zgłosić osobiście lub przez internet za pomocą specjalnych formularzy dostępnych na stronie towarzystwa. Aby to zrobić, musisz przedstawić zaświadczenie informujące o całkowitej spłacie kredytu. Po dokonaniu zmian towarzystwo prześle Ci aneks do umowy ubezpieczenia.

FAQ najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank

Czy ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank jest obowiązkowe?
Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania wymagane przez bank przy kredycie hipotecznym?
Czy możesz kupić dowolne ubezpieczenie mieszkania, czy musisz korzystać z oferty banku?
PODSUMOWANIE
  • Cesja oznacza przekazanie praw do odszkodowania bankowi jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego.
  • W razie szkody bank jest pierwszym uprawnionym do otrzymania środków z ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie mieszkania z cesją jest obowiązkowe, jeśli nieruchomość jest finansowana kredytem hipotecznym.
  • Ubezpieczenie wymagane przez bank obejmuje mury i elementy stałe nieruchomości. Dotyczy m.in. pożaru, zalania, eksplozji czy huraganu.
  • Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank można kupić u dowolnego ubezpieczyciela, ale polisa musi spełniać wymagania banku.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC