Koronawirus we Francji – warunki wjazdu dla zaszczepionych i niezaszczepionych

Francja to jeden z tych europejskich krajów, w których mimo poluzowania obostrzeń covidowych nie były one całkowicie zniesione. Wybierając się na wakacje na Lazurowe Wybrzeże lub na weekend w Paryżu, trzeba więc było pamiętać, aby odpowiednio się przygotować, aby na miejscu nie wylądować w obowiązkowej kwarantannie. Czy nadal tak jest? W naszym artykule sprawdzisz aktualne przepisy wjazdowe, cenę i warunki ubezpieczenia turystycznego do Francji i nie tylko.

covid we francji

Czy podróżowanie do Francji jest bezpieczne?

Spoglądając praktycznie w dowolny zakątek Europy, można było dostrzec, jak zmieniało się podejście poszczególnych krajów do pandemii koronawirusa. Choćby w Grecji na początku maja 2022 roku zniesiono już wszystkie ograniczenia wjazdowe, całkowicie otwierając granice na turystów przed sezonem wakacyjnym. W Niemczech z kolei obrano nieco spokojniejszą strategię, najpierw tylko luzując obostrzenia dla przyjezdnych. Wszędzie widać jednak było gołym okiem, że sytuacja ulegała szybkiej zmianie.

Podobnie jak u ich niemieckich sąsiadów, sprawy związane z koronawirusem wyglądały we Francji. W kraju, w którym jak dotąd odnotowano prawie 40 mln zachorowań i 168 tys. zgonów, już od początku 2022 roku można było zauważyć regularne spadki w covidowych statystykach, które w 2023 roku już całkiem się wypłaszczyły. Taka sytuacja, gdy powiąże się ją dodatkowo z wysokim stopniem wyszczepienia społeczeństwa, sprawiła, że władze mogły stopniowo odchodzić od surowych restrykcji zarówno w samym kraju, jak i na granicach. Co to dokładnie oznacza dla osób wybierających się na wakacje we Francji?

CZY WIESZ, ŻE …

Do tej pory we Francji podano 154 mln dawek szczepionek na COVID-19. Pełny cykl szczepienia przeszły z kolei 53 mln osób, co stanowi prawie 80% całego francuskiego społeczeństwa. Dla porównania, w Polsce zaszczepiło się w ten sposób jedynie 60% ludzi.

Ubezpieczenie zdrowotne do Francji – EKUZ to nie wszystko!

Poluzowanie obostrzeń covidowych we Francji to z pewnością coś, co może ułatwić bezproblemowy wypoczynek, jednak trzeba pamiętać, że wraz z nim wcale nie skończyła się pandemia. Ważne jest więc, żeby podczas urlopu nie tylko zachowywać odpowiednie środki bezpieczeństwa, ale i wcześniej przygotować się na różne niefortunne okoliczności, np. zachorowanie na COVID-19 podczas wyjazdu, wypadek czy innego rodzaju niedyspozycję zdrowotną.

W przypadku wyjazdu do Francji lub innego kraju UE/EFTA, podstawą jest wyrobienie przed podróżą tzw. EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz to zrobić bezpłatnie w swoim oddziale NFZ. Co daje Ci taka Karta? Jest to dokument, który potwierdza prawo do ubezpieczenia za granicą. Dzięki EKUZ uzyskasz podstawową opiekę francuskiej służby zdrowia w razie potrzeby, ale uwaga: to wcale nie oznacza, że będzie ona darmowa! NFZ pokrywa bowiem tylko część kosztów, m.in.:

 • 70% kosztów wizyty u lekarza rodzinnego lub dentysty,
 • 65% kosztów transportu sanitarnego,
 • 60% kosztów badań i analiz laboratoryjnych,
 • 20% kosztów leczenia szpitalnego,
 • od 15% do 100% ceny leków.

W pełni finansowane przez pacjenta są z kolei koszty transportu medycznego do Polski, a także leczenie prywatne. To natomiast jest we Francji drogie i będzie Cię prawdopodobnie kosztować co najmniej kilkaset euro. Zresztą już samo pokrycie części wydatków na opiekę publicznej służby zdrowia, które nie są refundowane przez NFZ, będzie oznaczało koszt rzędu co najmniej kilkudziesięciu euro. Czy można się przed nim uchronić? Tak, wystarczy, że przed wyjazdem kupisz prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie podróżne do Francji – nawet 4 zł za dzień ochrony!

Czy polisa turystyczna zapewniająca ochronę o szerokim zakresie, również na wypadek zachorowania na COVID-19, musi być droga? Nie! Pamiętaj, że cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników, m.in. jego warunków, kierunku wyjazdu, liczby ubezpieczonych czy opcji dodatkowych. Jeśli natomiast wybierasz się na zwyczajne wczasy połączone ze zwiedzaniem, bardzo możliwe, że wystarczy Ci standardowa polisa zawierająca:

Czy taka polisa obejmuje koszty związane z zachorowaniem i izolacją lub kwarantanną z powodu COVID-19? Tak, w większości firm ubezpieczeniowych mieszczą się one w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i nie wymagają dodatkowych opłat. Limitem odpowiedzialności ubezpieczyciela jest zatem suma ubezpieczenia KL i to na nią należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności podczas wyboru oferty. Pamiętaj, że na ubezpieczeniu z niższą sumą zaoszczędzisz najwyżej kilkadziesiąt złotych, za to ryzykujesz pokrywaniem z własnej kieszeni znacznie większych wydatków w razie choroby/wypadku za granicą!

Sprawdźmy zatem, ile za ochronę ubezpieczeniową na tygodniowy wyjazd do Francji zapłaci podróżujący samotnie turysta, a także o ile droższa będzie polisa dla pary podróżnych i małżeństwa z dwójką dzieci. Jaki będzie jej zakres, zakładając, że żadna z ubezpieczonych osób nie jest przewlekle chora i nie są dobierane żadne dodatki do polisy? Pod uwagę wzięliśmy tylko oferty z sumą ubezpieczenia KL na co najmniej 300 000 zł.

FirmaZakres ochronyCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł58,80 zł105,84 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł63,40 zł105,63 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
Proama*KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
44 zł89 zł170 zł
Generali*KL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
47 zł95 zł182 zł
SIGNAL IDUNA**KL: 258 978 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 489 zł,
Bagaż: 1000 zł
57,10 zł114,20 zł205,58 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
62 zł124 zł248 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (22.02.2024). *Generali i Proama nie obejmują ochroną kosztów pobytu ubezpieczonego na kwarantannie w celach zapobiegawczych ** SIGNAL IDUNA nie obejmuje ochroną kosztów kwarantanny i izolacji w razie COVID-19

Jak widać różnice w warunkach poszczególnych polis mogą być bardzo duże – najdroższy wariant ochrony od AXA Partners zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę aż 40 000 000 zł! Ale czy zmiany w ofertach dotyczą wyłącznie kwot stanowiących górne granice odpowiedzialności ubezpieczyciela? Niekoniecznie! Spójrzmy na zakres ubezpieczenia KL w trzech różnych wariantach ubezpieczenia AXA Partners dla pojedynczego turysty.

Wariant I (Urlopowicz)Wariant II (Podróżnik)Wariant III (Zdobywca)
Suma ubezpieczenia KL200 000 zł600 000 zł40 000 000 zł
Ratownictwodo sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczenia
Transport do placówki medycznejdo sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczenia
Transport medyczny do krajudo sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczenia
Transport medyczny do miejsca zamieszkaniado sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczenia
Transport zwłokdo sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczeniado sumy ubezpieczenia
Przedłużony pobyt200 zł/noc450 zł/noc600 zł/noc
Stomatolog900 zł1600 zł2000 zł
Kwarantanna/izolacjawyżywienie i nocleg: 450 zł/doba (max. 14 dni), transport: 1000 złwyżywienie i nocleg: 600 zł/doba (max. 14 dni), transport: 2000 zł
Choroby przewlekłe200 000 zł1 000 000 zł
Cena polisy31,70 zł62,27 zł100,69 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi i informacji z OWU AXA Partners (22.02.2024).

Jeżeli zależy Ci, aby podczas podróży do Francji zabezpieczyć się przede wszystkim na wypadek zachorowania na COVID-19 i związanych z tym kwarantanną/izolacją, najkorzystniej wypada najdroższy wariant polisy. Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet w nim ochrona jest ograniczona.

Wjazd do Francji – zasady dla zaszczepionych

Od 1 sierpnia 2022 roku przybywający do Francji podróżni nie muszą już okazywać unijnego certyfikatu COVID potwierdzającego status ochrony zaszczepionej. Dotyczy to również departamentów i terytoriów zamorskich Francji, choć należy pamiętać, że władze lokalne mogą miejscowo wprowadzić inne ograniczenia.

Oznacza to, że będąc osobą zaszczepioną, przybywając do Francji:

 • nie musisz wykonywać testu na COVID-19 przed wyjazdem z Polski.
 • nie będziesz poddany testowi na COVID-19 po przyjeździe do Francji.
 • nie zostaniesz poddany kwarantannie wjazdowej na terytorium Francji.
 • nie musisz wypełniać formularza lokalizacyjnego przed podróżą.

Te same zasady co osoby zaszczepione obowiązują przy wjeździe do Francji również dzieci.

UWAGA!

Zasady wjazdu na terytorium Francji mogą się zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej. Przed podróżą zaleca się sprawdzenia aktualnych informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub w biurze podróży, które organizuje wyjazd.

Wjazd do Francji – zasady dla niezaszczepionych

Osoby niezaszczepione przy wjeździe do Francji obowiązują te same zasady, co zaszczepionych. Oznacza to, że od 1 sierpnia 2022 roku:

 • nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID-19,
 • nie muszą przechodzić testu po przyjeździe do Francji,
 • nie muszą poddawać się kwarantannie na terenie Francji,
 • nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego przed podróżą do Francji.

Wjazd do Francji – zasady dla ozdrowieńców

Identycznie wyglądają zasady wjazdu do Francji w przypadku osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Są one zwolnione z obowiązku:

 • przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19,
 • testu po przyjeździe do Francji,
 • kwarantanny na terenie Francji,
 • wypełniania formularza lokalizacyjnego przed podróżą do Francji.

Obostrzenia covidowe we Francji – czy musisz o czymś wiedzieć?

Tak jak nie ma już ograniczeń wjazdowych przy podróżowaniu do Francji, tak samo wygląda sytuacja już po przybyciu do tego kraju. Już od 14 marca 2022 roku we Francji nie obowiązuje tzw. pass vaccinal, czyli obowiązek okazywania Unijnego Certyfikatu COVID przed wejściem do obiektów kulturalnych i miejsc użyteczności publicznej.

Oznacza to, że podczas pobytu we Francji każdy może już swobodnie wejść m.in. do muzeum, na koncert czy do parku rozrywki i nie będzie musiał przed tym okazywać żadnych dokumentów zdrowotnych. Na dzień 22.02.2024 w mocy nie ma nawet nakazu (choć jest to zalecane) zasłaniania ust i nosa w szpitalach, zakładach opiekuńczych i środkach transportu publicznego. We Francji nie ma zatem obowiązku noszenia maseczek ani posiadania unijnego certyfikatu COVID.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o obostrzenia covidowe we Francji

Czy przed podróżą do Francji trzeba wykonać test na COVID-19?
Czy we Francji trzeba posiadać paszport covidowy?
Czy po powrocie z Francji do Polski trzeba poddać się kwarantannie?
PODSUMOWANIE
 • Od 1 sierpnia 2022 roku zniesione zostały wszystkie ograniczenia w podróżowaniu do Francji.
 • Brak ograniczeń wjazdowych do Francji dotyczy zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych oraz ozdrowieńców.
 • We Francji nie trzeba przedstawiać paszportu covidowego przed wejściem do instytucji kultury, a także nosić maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.
 • We Francji obowiązuje EKUZ, ale nie pokrywa on wszystkich kosztów leczenia, dlatego przed wyjazdem zaleca się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Co trzeba mieć, żeby przejechać tranzytem przez Francję???
Z informacji na stronie MSZ (https://www.gov.pl/web/francja/idp) wynika, że tranzyt z przez Francję z Polski do innych krajów UE nie podlega ograniczeniom.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!