Andora – przewodnik dla kierowców

Szukając celu wakacyjnego wyjazdu, bardzo łatwo przeoczyć pewien położony w Pirenejach kraj, kierując uwagę na jego znacznie większych sąsiadów, czyli Francję i Hiszpanię. Andora, bo o niej mowa, jest jednak warta poznania, oferując liczne atrakcje m.in. fanom sportów zimowych, miłośnikom zwiedzania czy górskich wycieczek. Czy można tam dojechać własnym samochodem? Jaką trasę wybrać i ile potrwa podróż? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w artykule.

andora

Samochodem do Andory – przepisy covidowe i ograniczenia wjazdowe

Wszystkich podróżujących do Andory ucieszy fakt, że w kraju tym nie obowiązują już żadne restrykcje wjazdowe związane z pandemią COVID-19 (informacja aktualna na dzień 23.02.2024). Oznacza to, że zarówno w przypadku osób zaszczepionych, jak też niezaszczepionych i ozdrowieńców, nie jest wymagany Unijny Certyfikat COVID, nie trzeba także wykonywać testów przed i po przyjeździe, ani odbywać obowiązkowej kwarantanny.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Andorze można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dokumenty potrzebne kierowcy w Andorze

Mimo że Andora nie należy ani do Unii Europejskiej, ani Strefy Schengen, to na podstawie umów zawartych między nią a Hiszpanią i Francją podróżni pochodzący z krajów członkowskich UE mogą przekroczyć jej granicę na podstawie:

 • dowodu osobistego,
 • paszportu (ważnego przez minimum 3 miesiące po planowanej dacie wyjazdu),
 • paszportu tymczasowego.

W przypadku kierowców dochodzi do tego oczywiście prawo jazdy. Wystarczający będzie polski dokument, nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy. Obowiązkowe jest także ubezpieczenie OC i tu również wystarczy krajowa polisa, więc nie musisz się martwić o Zieloną Kartę.

Droga do Andory – jak dojechać?

Mamy dwie wiadomości. Zaczniemy od złej – Polskę od Andory dzielą ponad 2000 km, co oznacza, że na dojazd samochodem trzeba poświęcić minimum 20 godzin. Jeżeli jesteś gotowy na takie wyzwanie, to ucieszy Cię ta lepsza wiadomość – w zależności od miejsca, z którego wyjeżdżasz, podróż będzie przebiegać w dużej mierze lub prawie w całości po bardzo dobrze przygotowanych autostradach, głównie francuskich i niemieckich.

CZY WIESZ, ŻE …

Autostrady w Niemczech są bezpłatne. We Francji koszt przejazdu zależy od odcinka i waha się między 5 a 40 euro, a opłaty pobierane są na bramkach. Jeżeli zaś planujesz trasę przez Czechy, konieczna będzie winieta – najtańsza 10-dniowa kosztuje ok. 60 zł.

Drogi w Andorze

Górzyste położenie Andory sprawia, że choć jazda po tym kraju dostarcza niezapomnianych wrażeń, jest również dość wymagająca z uwagi na liczne serpentyny i podjazdy. W okresie zimowym bez łańcuchów się absolutnie nie obejdzie!

Na szczęście dodatkowym problemem nie będzie stan andorskich dróg, bo tym nie można niczego zarzucić. Przez cały maleńki kraj (powierzchnia 468 km2, czyli nieco mniej niż powierzchnia Warszawy) przebiega jeden główny szlak przez trasy CG-1 i CG-2 długości ok. 40 km, łączący przejścia graniczne z Francją i Hiszpanią. Pozostałe drogi, którymi wjeżdża się w głąb kraju, są niższej kategorii, węższe i często bardzo kręte, ale nadal utrzymane w dobrym stanie. Wszystkie, poza tunelem Envalira, są bezpłatne.

podróż z Warszawy do Andory

Andora – wjazd do kraju

O ile sam wybór trasy z Polski do Andory nie powinien sprawiać większych problemów, te mogą się pojawić już przy wjeździe do pirenejskiego kraju. Jest on możliwy rzecz jasna z dwóch stron – od południa z Hiszpanii i od wschodu z Francji. Którą trasę wybrać?

 1. Wjazd z Francji – droga N22 prowadząca do przejścia w Pas de la Casa położona jest na wysokości ok. 2000 m n.p.m., charakteryzuje się dużym nachyleniem i licznymi serpentynami. Można wprawdzie uniknąć jazdy przez jej najtrudniejszą część na przełęczy Envalira dzięki przejazdowi przez płatny tunel (ok. 7 euro), ale i tak wcześniej czeka nas ponad 100 km krętej francuskiej trasy do granicy od autostrady w Perpignan.
 2. Wjazd z Hiszpanii – o wiele łagodniejsza w porównaniu do francuskiej trasa, która wiedzie drogą N-145 z miejscowości La Seu d’Urgell. Dojazd do niej od katalońskiego wybrzeża powinien zająć ok. 3-4 godziny.

A może wynająć samochód na miejscu?

Turyści, którzy chcieliby poruszać się po Andorze samochodem, ale jednocześnie nie uśmiecha im się całodobowa podróż z Polski, mogą skorzystać z opcji, jaką jest wynajem samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że sprawę utrudnia to, że… Andora nie posiada lotniska. W grę wchodzi zatem lot np. do Barcelony lub Tuluzy, wynajęcie auta tam i dojazd do Andory. Pamiętaj tylko, aby przy wynajmie poinformować, dokąd się wybierasz.

UWAGA!

Sytuację na drogach w Andorze można śledzić na stronie Mobilitat Andorra.

Ceny paliw w Andorze

Według danych ze strony Globalpetrolprices.com paliwo w Andorze kosztuje (stan na dzień 19.02.2024):

 • Pb95 – 1,43 euro/litr (6,16 zł),
 • Diesel – 1,40 euro/litr (6,03 zł).

Przepisy drogowe w Andorze – co musisz wiedzieć?

Kierowco, wjeżdżając do Andory, miej się na baczności! Po pierwsze oczywiście z uwagi na kręte drogi, ale po drugie i nie mniej istotne, ze względu na wyjątkowo czujną policję, która karze wysokimi mandatami za najdrobniejsze przewinienia, a szczególnego nosa ma do kierowców przekraczających prędkość.

Ograniczenia prędkości w Andorze

Sprawa jest wyjątkowo prosta, ponieważ w Andorze obowiązują tylko dwa limity:

 • w terenie zabudowanym – 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym – 90 km/h.

A ile będzie Cię kosztować złamanie tych przepisów? Najniższy wymiar kary za przekroczenie prędkości do 10 km/h wynosi 12 euro, do 50 km/h – 90 euro, do 70 km/h – 180 euro, a powyżej 70 km/h – 240 euro.

Jazda po alkoholu w Andorze

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi w Andorze 0,5 promila. W razie jego przekroczenia obowiązują kary:

 • 150 euro, jeśli poziom alkoholu wynosi od 0,51 do 0,8 promila;
 • 300 euro, jeśli poziom alkoholu wynosi od 0,81 do 1,2 promila;
 • 600 euro i odebranie prawa jazdy na 3 miesiące, jeśli poziom alkoholu przekracza 1,2 promila.
UWAGA!

Jeżeli kierowca odmówi poddania się testowi na obecność alkoholu we krwi, zapłaci 300 euro mandatu i straci prawo jazdy na 3 miesiące.

Inne ważne przepisy drogowe w Andorze

 1. Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla każdej osoby w pojeździe. Ich niezapięcie jest karane mandatem w wysokości 20 euro na osobę.
 2. Dzieci do 10 lat i mające poniżej 1,5 m wzrostu muszą być przewożone w fotelikach.
 3. Używanie świateł nie jest obowiązkowe w ciągu dnia, chyba że wymagają tego warunki na drodze.
 4. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą zapasowe żarówki, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i koło zapasowe z akcesoriami do wymiany. Brak któregoś z elementów wiąże się z mandatem w wysokości 30 euro.
 5. Używanie opon zimowych jest obowiązkowe, jeśli warunki tego wymagają. Za ich brak, gdy drogi pokrywa śnieg albo lód, grozi 180 euro mandatu. Opony z kolcami są dopuszczalne w okresie od 15 listopada do 1 maja. Łańcuchy powinny być używane, gdy wymaga tego potrzeba lub nakazują znaki drogowe.
 6. Mandat za używanie telefonu podczas jazdy to 20 euro.
 7. Parkowanie jest płatne i dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Cena parkingu wynosi 0,5 euro lub 1 euro za godzinę w zależności od strefy.

Ubezpieczenie samochodu do Andory – o czym pamiętać?

Wspominaliśmy już, że w Andorze wystarczy polska polisa ubezpieczenia samochodu – obowiązkowe OC to jednak zdecydowanie za mała ochrona na tak daleką zagraniczną podróż. Choć dodatkowe polisy nie są wymagane, ich posiadanie może okazać się zbawienne, jeśli po drodze dojdzie do wypadku, kolizji lub awarii, bo pamiętaj, że zupełnie czym innym jest, gdy do nieszczęścia dojdzie w Polsce, a czym innym, kiedy to przydarzy się w obcym kraju. Nieznajomość języka i przepisów czy dodatkowe nerwy robią swoje, więc zamiast martwić się na zapas, pomyśl o dobrym ubezpieczeniu.

ważne nr telefonów w andorze - infografika

Autocasco na wyjazd za granicę

Ubezpieczenie AC może się przydać w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela możesz pokryć koszty naprawy po spowodowanej przez Ciebie stłuczce, a jeśli wizyta u mechanika nie może czekać, możesz też na pewnych warunkach naprawić auto na własną rękę i dopiero potem zgłosić się po zwrot kosztów do firmy ubezpieczeniowej.

Ekspert Mubi radzi:

Kupując ubezpieczenie autocasco na zagraniczną podróż, pamiętaj, aby sprawdzić dokładnie jego warunki. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zakres terytorialny i ewentualne ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w danym kraju. Następnie wybierz taki rodzaj sumy ubezpieczenia AC, dzięki któremu nie będziesz musiał dokładać do naprawy. Pamiętaj wreszcie o szerokim zakresie ochrony – minicasco może nie wystarczyć!

Assistance samochodowe za granicę

Holowanie do warsztatu, wynajem samochodu zastępczego, zorganizowanie noclegu lub powrotu do kraju, pomoc tłumacza, całodobowa infolinia – to tylko przykłady usług, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczenia assistance. Wybierając je, możesz się zabezpieczyć na wypadek m.in. stłuczki, awarii, a nawet zwykłego pecha. Ubezpieczyciel może udzielić wsparcia nie tylko technicznego, ale też prawnego czy medycznego, a zakres jego pomocy zależy od wybranego wariantu ochrony.

NNW komunikacyjne

Absolutnie niezbędna ochrona, zwłaszcza jeśli podróżujesz całą rodziną. Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów dotyczy każdej osoby znajdującej się w pojeździe, która otrzyma odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Wysokość rekompensaty zależy od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia. Pamiętaj też, że NNW jest dodatkową ochroną, więc w razie wypadku spowodowanego przez innego kierowcę, możesz otrzymać podwójne odszkodowanie – z OC sprawcy i Twojego NNW.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Andory

Czy przed wyjazdem do Andory trzeba wykonać test na COVID-19?
Jakie są warunki drogowe w Andorze?
Czy mandaty w Andorze są drogie?
PODSUMOWANIE
 • Przy wjeździe do Andory nie są potrzebne zaświadczenia o szczepieniu, wyniki testów czy potwierdzenie statusu ozdrowieńca.
 • Do Andory można wjechać, posługując się paszportem lub dowodem osobistym.
 • Wjazd do Andory jest możliwy przez granicę z Francją lub Hiszpanią.
 • Ograniczenia prędkości w Andorze wynoszą 50 km/h w obszarze zabudowanym i 90 km/h poza obszarem zabudowanym.
 • Za przekroczenie prędkości w Andorze można zapłacić mandat w wysokości nawet 240 euro.
 • Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy w Andorze to 0,5 promila.
 • Jadąc do Andory własnym samochodem, nie zapomnij o dodatkowych ubezpieczeniach – AC, assistance i NNW.
 • W Andorze nie działa karta EKUZ, więc jeśli nie chcesz ryzykować płaceniem wysokich rachunków za pomoc medyczną, kup prywatne ubezpieczenie turystyczne.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/andora
 • https://visitandorra.com/en/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!