Drewniane elementy we wnętrzu samochodu – czy wpływają na cenę ubezpieczenia?

Drewniane dekory w samochodzie dodają szyku i elegancji. Sprawiają, że wnętrze pojazdu nabiera wyjątkowości i ciepła. Obecnie drewniane elementy montuje się w luksusowych samochodach, choć spotykamy je również w autach zabytkowych i youngtimerach z lat 70 i 80. Czy takie dodatki wpływają na bezpieczeństwo i cenę ubezpieczenia pojazdu? Przekonajmy się!

drewniane wnetrze samochod

Drewno w samochodzie – od elementów karoserii po stylowe wnętrza

W obecnie masowo produkowanych samochodach nie stosuje się drewna. Jednak w początkowym etapie rozwoju motoryzacji, a dokładnie we wczesnych latach XX wieku, z materiału tego wytwarzano istotne elementy konstrukcyjne pojazdów, a ze szlachetniejszych odmian wykańczano wnętrza.

Z czasem drewno zostało wyparte przez stal i wydawało się, że materiał ten pójdzie w zapomnienie. Jednak II Wojna Światowa oraz początek Zimnej Wojny sprawiły, że zapotrzebowanie na stal drastycznie wzrosło. Dlatego producenci samochodów ponownie przychylnym okiem spojrzeli na drewno!

To właśnie od końca lat 40 XX wieku zaczęto stosować drewno w drzwiach, podłodze czy niektórych elementach dachu. W tym czasie powstały takie kultowe modele jak amerykański Chevrolet Fleetline z drewnianymi drzwiami czy Fiat 500 z 1949 roku.

CZY WIESZ, ŻE …

Samochody z drewnianym lub stylizowanym na drewniane nadwoziem nazywane są w Stanach Zjednoczonych woodie.

W amerykańskich filmach z lat 60 i 70 często możemy zobaczyć samochody z drewnianymi wykończeniami. Nie jest to jednak naturalne drewno, ale imitacja w postaci winylowego drewna – na przykład Ford LTD czy Chevrolet Caprice.

Obecnie drewno w motoryzacji wykorzystywane jest jako element dekoracyjny we wnętrzach pojazdów. Stosuje się je w najbardziej luksusowych modelach, które nie są masowo produkowanymi autami. Drewno używane jest też do renowacji starych pojazdów i zmiany wystroju samochodu przez pasjonatów motoryzacji.

Drewniane dodatki we wnętrzu samochodu – zalety

Wprawdzie drewno nie jest często spotykanym materiałem we wnętrzach samochodów, to ma ono wiele zalet, które mogą przekonać do jego zastosowania. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie ma sensu dodawać elementów drewnianych ot tak do każdego auta, ponieważ taka zmiana powinna być zaplanowana i estetycznie pasować do całej koncepcji modyfikacji samochodu.

Jednak jeśli ktoś traktuje swoje auto jako coś więcej niż przedmiot służący do przemieszczania się lub jest pasjonatem zabytkowych samochodów, to elementy drewniane we wnętrzu z pewnością wpłyną pozytywnie na estetyczny odbiór pojazdu.

Do zalet stosowania drewna we wnętrzu pojazdu można zaliczyć:

 • elegancja – kolor i wzór drewna nadają szlachetności i ciepła;
 • wyjątkowość – każdy element drewniany ma unikatową teksturę;
 • wytrzymałość – nowoczesne metody obróbki i konserwacji drewna sprawiają, że elementy z niego wykonane są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych;
 • wartość pojazdu – przebudowanie wnętrza i dodanie elementów ze szlachetnego drewna podnosi wartość samochodu i jego prestiż.
zalety drewnianych elementów w samochodzie

Wykończenie samochodu drewnianymi akcentami to praca rękodzielnicza, więc nie będzie ona tania. Również szlachetne odmiany drewna są same w sobie drogie, choć można wybrać tańsze gatunki takiej jak orzech, jesion, wiąz czy dąb.

Drewniane elementy we wnętrzu auta – bezpieczeństwo

Samochody są zaprojektowane, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom. Nie mogą mieć kanciastych i ostrych krawędzi we wnętrzu, które w razie wypadku mogłyby zwiększyć obrażenia kierowcy i pasażerów. A jak jest w przypadku elementów drewnianych?

W samochodach osobowych drewno wykorzystuje się do zdobień deski rozdzielczej, kierownicy, wewnętrznych części drzwi i okolic drążka zmiany biegów. Robi się z niego także listwy. Są to więc akcenty wpływające na estetykę, a nie istotne elementy konstrukcyjne.

Zwróćmy także uwagę, że wszystkie dekoracje wykonane z drewna umieszczane w samochodzie nie mają ostrych krawędzi. Dodatkowo ich powierzchnia jest gładka i dobrze zabezpieczona. Drewno więc nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo podróżujących.

CZY WIESZ, ŻE …

Do renowacji drewnianych elementów w aucie często używa się forniru drewnianego, czyli cienkich arkuszy z różnych gatunków drewna.

Dbanie o drewniane elementy w samochodzie – czyszczenie i renowacja

Jeśli zdecydujemy się na kupno nowego samochodu z elementami drewnianymi lub przerobienie wnętrza posiadanego już auta, to nie powinniśmy się martwić o ich konserwację. Drewno takie jest dobrze zabezpieczone za pomocą lakieru. 

Oczywiście z czasem lakier może wymagać odświeżenia, czyli oczyszczenia ze starej warstwy i nałożenia nowej. W przypadku starych aut i renowacji stosuje się także fornir drewniany. Takimi zabiegami zajmuje się wyspecjalizowane warsztaty.

Elementy drewniane w samochodzie (dekory) należy regularnie czyścić delikatną szmatką z odpowiednim preparatem. Od czasu do czasu warto zastosować specjalny olejek lub wosk, który nada powierzchni blask i zapewni ochronę

Drewniane elementy w samochodzie a ubezpieczenie pojazdu – czy zmieni się wysokość składki OC?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych chroni posiadacza od odpowiedzialności za spowodowane szkody. Ubezpieczyciel wypłaci więc odszkodowanie osobom trzecim za zniszczony lub uszkodzony pojazd i utratę zdrowia. Czy więc wyposażenie wnętrza samochodu sprawcy wypadku lub kolizji w drewniane elementy może mieć znaczenie przy wyliczaniu składki?

Jeśli ktoś przeprowadzi modernizację wnętrza swojego samochodu i część elementów plastikowych zamieni na drewniane, to nie będzie to miało wpływu na cenę ubezpieczenia OC pojazdu. Drewniana powierzchnia przy drążku zmiany biegów czy pasek forniru na desce rozdzielczej z pewnością nie wpływają na ryzyko ubezpieczeniowe. 

Jednak ubezpieczyciele szacują ryzyko nie tylko na podstawie danych właściciela pojazdu, ale także informacji o pojeździe – marce, modelu, wieku czy pojemności silnika. Wiadomo, że oryginalne drewniane elementy pojawiają się w nielicznych nowych samochodach (np. Rolls-Royce), a także w autach zabytkowych i youngtimerach, a to ma znaczenie przy wyliczaniu składki.

Drewno a ubezpieczenie AC – wartość pojazdu wpływa na wysokość składki

W przypadku dobrowolnego autocasco jednym z czynników, który wpływa na wysokość składki, jest wartość pojazdu – przekłada się ona na sumę ubezpieczenia. Nie da się ukryć, że luksusowe samochody są bardzo drogie, więc ubezpieczenie  AC na nie kosztuje znacznie więcej niż w przypadku masowo produkowanych aut z niższych klas.

Co jednak się stanie, gdy podczas trwania ubezpieczenia AC jego właściciel zmieni wnętrze pojazdu poprzez dodanie dekorów z drewna? Jeśli będzie to przeróbka, która istotnie wpłynie na wartość samochodu, to warto to zgłosić ubezpieczycielowi i doubezpieczyć auto – składka wzrośnie, ale wzrośnie także suma ubezpieczenia, a więc wysokość odszkodowania w przypadku ewentualnej szkody (zwłaszcza tej całkowitej).

Natomiast gdy będą to zmiany kosmetyczne, które nie wpływają znacząco na wartość pojazdu, to wysokość składki nie zmieni się, ponieważ nie zmieni się suma ubezpieczenia, z której wylicza się wysokość odszkodowania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

W których miejscach najczęściej montuje się drewno we wnętrzu samochodu?
Czy udekorowanie wnętrza auta drewnem wpływa na cenę ubezpieczenia?
PODSUMOWANIE
 • W początkowym etapie rozwoju motoryzacji drewno było często stosowanym materiałem w produkcji samochodów – także do wytwarzania elementów konstrukcyjnych.
 • Drewno stało się ponownie popularne po II Wojnie Światowej – robi się z niego drzwi, elementy dachu, kawałki podłóg, a także dekory.
 • Obecnie drewno stosuje się w luksusowych modelach aut.
 • Drewno nadaje wnętrzu pojazdu elegancji i wyjątkowości.
 • Elementy drewniane we wnętrzu nie wpływają na bezpieczeństwo pojazdu.
 • Dekory z drewna wymagają regularnej konserwacji, a w starszych pojazdach renowacji.
 • Zamontowanie elementów drewnianych nie wpłynie na cenę OC, ale może zmienić cenę AC, gdy wartość pojazdu wzrośnie.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC