Francja – przewodnik dla turystów

Francja – kraj, który słynie z wieży Eiffla, Disneylandu i żabich udek. Jego stolica – Paryż – uchodzi za jedno z bardziej romantycznych miejsc na świecie, a zakochani marzą o randce właśnie w tym mieście. Bogactwo kulturowe, architektoniczne i przyrodnicze Francji co roku przyciąga mnóstwo turystów, którzy choć przez chwilę chcą poczuć klimat tamtego miejsca. Oprócz par coś dla siebie znajdą rodziny z dziećmi, miłośnicy aktywnego spędzania czasu i fani historii oraz zabytków.

COVID-19 we Francji

Wjazd na terytorium Francji jest dozwolony dla podróżnych z Polski, jednak zasady wjazdu są różnicowane w zależności od tego, czy turysta jest osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem, czy też nie.

 • Osoby w pełni zaszczepione, które posiadają i mogą okazać unijny certyfikat COVID-19 potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepień, mogą podróżować z Polski do Francji bez ograniczeń. Osoby, które nie posiadają certyfikatu powinny wykonać test PCR lub antygenowy w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem francuskiej granicy.
 • Ozdrowieńcy, którzy posiadają i mogą okazać unijny certyfikat COVID-19 potwierdzający przebycie choroby, mogą podróżować z Polski do Francji bez ograniczeń.
 • Osoby, które nie są jeszcze w pełni zaszczepione, tj. przyjęły tylko pierwszą dawkę szczepionki (lub jednodawkową szczepionkę) powinny wykonać test PCR lub antygenowy w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem francuskiej granicy.
 • Osoby niezaszczepione powinny wykonać test PCR lub antygenowy w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem francuskiej granicy.

Podróżni, którzy mogą przedstawić któryś z wyżej wymienionych dokumentów, tj. unijny certyfikat COVID-19 lub negatywny wynik testu antygenowego albo PCR, nie podlegają kwarantannie i nie muszą wykonywać testów po przyjeździe do Francji. Nie muszą też wypełniać formularza lokalizacyjnego, a jedynie oświadczenie o braku objawów chorobowych i kontaktu z zakażonymi.

We Francji obowiązują ograniczenia dla osób niezaszczepionych w korzystaniu z miejsc użyteczności publicznej: restauracji, kawiarnii, centrów handlowych, kin, teatrów, muzeów, domów opieki, szpitali oraz środków transportu: samolotów, pociągów i autobusów dalekobieżnych. Aby uzyskać dostęp do tych miejsc, należy przedstawić unijny certyfikat COVID-19 lub wykonać test na 24 godziny przed taką wizytą.

W pomieszczeniach zamkniętych użyteczności publicznej oraz w środkach komunikacji zbiorowej należy przebywać w maseczce.

Obostrzenia nie dotyczą przejazdu tranzytowego przez terytorium Francji.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej we Francji i związanymi z tym obostrzeniami są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Planujemy podróż do Francji

Jeśli ktoś całe życie marzy, aby odwiedzić Francję, wakacje w tym kraju z pewnością będą podróżą jego życia. Oczywiście o ile właściwie się do takiego wyjazdu przygotuje. Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie Francji? Gdzie szukać noclegu? I co trzeba zabrać ze sobą na urlop w tym kraju?

Kiedy najlepiej jechać do Francji?

Jadąc na urlop, turyści dużą wagę przywiązują do pogody. Każdy chciałby, aby jego wypoczynkowi towarzyszyło nieprzerwanie świecące słońce i bezchmurne niebo, które dają więcej możliwości wykorzystania wakacyjnego czasu. Pogoda we Francji jest bardzo zbliżona do polskich warunków atmosferycznych, zwłaszcza na północy: w Bretanii i Normandii, a przez to bardzo zróżnicowana.

W okresie letnim w północnych regionach kraju termometr powinien wskazywać około 25°C, a wieczorami nawet mniej. Wybierając się w tamte rejony, trzeba zatem pamiętać o zabraniu ciepłego swetra.

Podobne warunki pogodowe panują w Paryżu, jednak w mieście temperatura odczuwalna jest zwykle wyższa. Ciepło utrzymuje się też dłużej.

Im bardziej na południe, tym Francja będzie serwowała turystom wyższe temperatury. W lipcu i sierpniu nad Lazurowym Wybrzeżem, na Korsyce czy w Marsylii można liczyć na ponad 30°C, co mniej sprzyja zwiedzaniu, za to ucieszy miłośników plażowania.

Gdzie spać we Francji?

Francja nie jest tanim kierunkiem wakacyjnych podróży. Widać to już na etapie rezerwacji noclegu. Za tygodniowy nocleg w pokoju wieloosobowym jednego z paryskich hosteli trzeba zapłacić przynajmniej 700 zł, planując wyjazd w czerwcu. Z kolei na pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu w tym samym terminie należy przygotować już około 2000 zł. Niewiele lepiej ceny noclegów wyglądają w Marsylii i w Montpellier (ceny za portalem booking.com, aktualizacja: 22.12.2021).

Do Francji można dostać się na podstawie dowodu lub paszportu

Żeby przekroczyć francuską granicę, polscy turyści powinni mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy, którzy jadą na wakacje samochodem, nie powinni zapominać o zabraniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Na francuskich drogach w zupełności wystarczy to ubezpieczenie OC, które właściciel samochodu otrzymał od swojego ubezpieczyciela. Nie ma potrzeby wyrabiania Zielonej Karty ani tym bardziej wykupowania ubezpieczenia granicznego.

Przeczytaj też: Francja – przewodnik dla kierowców

Jak zadbać o zdrowie podczas urlopu we Francji?

Klimat, z którym turyści zetkną się, wypoczywając we Francji, niewiele różni się od polskiego. Zmiana środowiska czy styczność z nieco inną kuchnią niż ta, do której organizm jest przyzwyczajony na co dzień, może jednak spowodować złe samopoczucie i przyczynić się do pojawienia się lub nasilenia objawów chorób, na które przewlekle cierpi turysta. Jak zatem zadbać o swoje zdrowie podczas pobytu we Francji?

Turysta narażony na choroby? Jakie środki mieć przy sobie we Francji?

W tym kraju nie trzeba martwić się nietypowymi przypadłościami czy zapadnięciem na choroby egzotyczne. Nie jest też wymagane szczepienie przed takim wyjazdem. Nie należy jednak tracić czujności, zwłaszcza jeśli turysta przewlekle choruje. Warto mieć przy sobie przyjmowane regularnie leki, a oprócz nich w podróżnej apteczce dobrze umieścić tabletki przeciwbólowe, węgiel leczniczy i inne środki na problemy z układem pokarmowym. Zmiana diety nie służy każdemu.

Leczenie we Francji jest drogie. Ratunek? EKUZ i ubezpieczenie od kosztów leczenia!

W podróży warto przewidywać dziesięć kroków do przodu. Nigdy nie wiadomo, czy podczas wakacji, zwłaszcza w północnej części kraju, chłodny wiatr nie spowoduje bólu gardła i przeziębienia. Osłabienie nie zawsze musi oznaczać koniec wycieczki. Dobrze mieć wówczas możliwość skorzystania z pomocy lekarza. Trzeba wiedzieć, że te nie należą do najtańszych. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego częściowo odciąży podróżnych finansowo.

EKUZ nie pokrywa jednak wszystkich kosztów opieki medycznej. A jeśli konieczne będzie udanie się na wizytę prywatnie, całą należność będzie musiał wnieść chory turysta. Wizyta lekarska może kosztować od 130 zł do ponad 600 zł, a hospitalizacja – od 2500 zł w górę. Przed zbędnymi kosztami może ochronić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas ubezpieczyciel zapłaci za wizytę u specjalisty, pobyt w szpitalu swojego klienta, a nawet transport medyczny do Polski.

Upały a samopoczucie

Polscy turyści nie powinni odczuwać dużej różnicy między klimatem panującym w Polsce, a tym, z którym zetkną się we Francji. Jedynie w południowej jej części ciepło może być bardziej dotkliwe, na co powinny uważać zwłaszcza osoby starsze i cierpiące na niektóre choroby.

Ubezpieczenie podróżne do Francji już za 26 zł!

Cena ubezpieczenia turystycznego na urlop we Francji zależy od liczby ubezpieczonych, terminu wyjazdu oraz zakresu ochrony. Jakie warunki zaoferowali wybrani ubezpieczyciele dla jednej osoby dorosłej na tygodniowy pobyt w Paryżu?

Firma ubezpieczeniowaCena i pakietZakres ubezpieczeniaOpcje dodatkowe
mtu24.plPakiet Optymalny – 26 złKoszty leczenia i Assistance – 80 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; NNW – 20 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie chorób przewlekłych, uprawianie sportów ryzykownych, pracę wysokiego ryzyka/wyczynowe uprawianie sportu i ubezpieczenie bagażu.
ProamaPakiet Optymalny – 39 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 200 000 zł); NNW – 20 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 500 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
WienerWariant II – 48 złKoszty leczenia – 60 000 euro; Assistance; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; OC w życiu prywatnym – 25 000 euro.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie w zakresie uprawiania sportów wodnych, zimowych i ekstremalnych.
Signal IdunaWariant Komfortowy – 44 złKoszty leczenia i assistance – 70 000 euro; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1500 zł; OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, ekstremalnych i pracę fizyczną, a także o ubezpieczenie na wypadek konieczności odbycia kwarantanny i assistance w wariancie Super.
GeneraliPakiet Optymalny – 45 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 300 000 zł; NNW – 30 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 500 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
Europa UbezpieczeniaPakiet Comfort – 49 złKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł; NNW – 25 000 zł; Assistance 24h – 300 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł; Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł; Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł.Ubezpieczyciel dodatkowo zapewnia ochronę na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych, amatorskiego uprawiania sportu. Dodaje też klauzulę alkoholową.
AvivaPakiet Uniwersalny – 66 złPokrycie kosztów leczenia i transportu do szpitala – 300 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł; Ubezpieczenie domu lub mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o uprawianie narciarstwa, jazdy na snowboardzie lub nurkowania, sportów ekstremalnych, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, leczenie na wypadek wojny lub aktów terroru i leczenie chorób przewlekłych.
WartaPakiet Polecany – 71 złKoszty leczenia – 400 000 zł; Ratownictwo i transport medyczny – bez limitu; Assistance – 1 000 000 zł; NNW – 25 000 zł; OC w życiu prywatnym – 300 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, sportów ekstremalnych, pracy w branżach o wysokim ryzyku, działań wojennych, kontynuacji leczenia w Polsce i szkód w wypożyczonym samochodzie.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 22.12.2021)

Najtańsze ubezpieczenie na tygodniowe wakacje we Francji można mieć już za 26 zł (w mtu24.pl), co daje zaledwie 3,71 zł za dzień ochrony! Warto jednak zwrócić uwagę na warunki tej polisy, która pokrywa koszty leczenia do sumy 80 000 zł. Droższe o zaledwie 13 zł ubezpieczenie dostępne w Proamie zawiera pokrycie kosztów leczenia do kwoty aż 200 000 zł, co biorąc pod uwagę drogą francuską opiekę zdrowotną, może być lepszym wyjściem.

Co warto zwiedzić podczas urlopu we Francji?

Francja zapewni podróżnym całą gamę atrakcji, z których będą mogli skorzystać przyjezdni. Od istotnych dla kraju budowli i architektonicznych perełek, przez instytucje kulturowe i tamtejszą przyrodę, po liczne miejsca, w których można się nieco rozerwać.

Obiekty historyczne i zabytkowe

Wieża Eiffla

To obowiązkowy punkt zwiedzania Paryża dla niemal każdego turysty. Jeden z symboli Francji. Konstrukcję z żelaza można podziwiać z Pola Marsowego, przy którym stoi, ale jako najwyższa budowla w stolicy, wieża jest doskonale widoczna także z większego dystansu. Jednocześnie stanowi jeden z punktów widokowych, z którego rozpościera się piękny widok na całe miasto.

Zamek Mont Saint-Michel

Mowa o zabytkowej budowli usytuowanej na wzgórzu jednej z wysp znajdujących się na północy Francji. Fenomen tej atrakcji turystycznej tkwi m.in. w atrakcyjnym położeniu – morskie pływy co kilka godzin odsłaniają dno, aby o innej porze dnia z powrotem je przykryć.

Łuk Triumfalny

Monument upamiętniający walczących w wojnach napoleońskich i w rewolucji francuskiej. Pięknie zdobiony element paryskiej architektury, który przyciąga wielu turystów. Żeby zobaczyć ten pomnik, warto wybrać się na spacer i z perspektywy przechodnia podziwiać to XIX-wieczne dzieło. Drogi w okolicy zabytku są bowiem bardzo zakorkowane.

Rozrywka podczas wakacji we Francji

Disneyland

Nie można nie zacząć od jednego z najbardziej znanych parków rozrywki we Francji. Disneyland to miejsce zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Obecnie składa się z dwóch parków, z których jeden to strefa bardziej bajkowa, idealna dla najmłodszych, druga z kolei – filmowa.

Festiwal filmowy w Cannes

Jeden z bardziej znanych i znaczących w świecie filmu festiwali. Jest coroczną okazją, aby na Lazurowym Wybrzeżu spotkać gwiazdy filmowe nie tylko z Europy, ale z całego świata.

Dyskoteki w Lyonie i Marsylii

Osobom, które lubią poszaleć na parkiecie i spędzić czas z przyjaciółmi przy drinku, z pewnością przypadną do gustu dyskoteki, które oferują Marsylia i Lyon. Ta pierwsza słynie z dużego kompleksu na plaży Prado. Oferuje salony gier, karaoke i restauracje. Fenomenem lyońskiej dyskoteki jest umiejscowienie jej na barkach.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Lazurowe Wybrzeże

To gratka nie tylko dla osób, które preferują wypoczynek na plaży, ale także dla tych, których zachwycają morskie krajobrazy, przejrzysta tafla i podwodny świat. Morzem i pięknymi widokami można rozkoszować się zarówno z wybrzeża, jak i wybierając się w rejs statkiem.

Prowansja

Prowansja słynie z ekologicznych produktów i wielu rezerwatów oraz parków narodowych, które zafundują turystom nieco oddechu od miejskiego zwiedzania i pozwolą spędzić trochę czasu na łonie natury. W tamtejszych rezerwatach można spotkać króla lasu, czyli żubra. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem w rejony, w których żyje to zwierzę.

Kulturowe atrakcje turystyczne

Pałac w Wersalu

Zabytki można zwiedzać nie tylko od zewnątrz. Prawdziwą atrakcją jest podziwianie wnętrz, zwłaszcza zamkowych i pałacowych. Jednym z głównych punktów wyprawy do Francji powinny być zatem odwiedziny wersalskiego pałacu. Wykonany w klasycznym barokowym stylu zrobi wrażenie na niejednym podróżniku. Zachwyca też zgromadzonymi tam eksponatami.

Muzeum sztuki w Luwrze

Muzeum, które śmiało można zaliczyć do największych i najbardziej znaczących na świecie. Gromadzi dzieła malarzy, rzeźbiarzy i pozostałych artystów. Zgromadzone w Luwrze eksponaty dotyczą sztuki Bliskiego Wschodu, Islamu oraz starożytnych miast: Grecji, Egiptu, Rzymu i innych.

Moulin Rouge

Najsłynniejszy kabaret świata, na deskach którego zapoczątkowano niedocenionego wówczas kankana, który później zrobił furorę. Widowiska organizowane w “czerwonym młynie” – bo tak tłumaczy się francuską nazwę kabaretu – przyciągają tłumy. Turyści chociaż przez chwilę chcą obcować z paryską sztuką prezentowaną w tamtym miejscu.

Gastronomiczna podróż przez Francję

Sery, owoce morza i wino – to z nimi najbardziej kojarzy się francuska kuchnia. Przysmaków jest jednak dużo więcej, a dań, które można z nich przyrządzić – jeszcze więcej. Co warto zjeść we francuskich restauracjach?

 • Ratatouille – jedna z potraw wyróżniających Prowansję. Do jej przyrządzenia wykorzystuje się przede wszystkim paprykę, bakłażana i cukinię.
 • Żabie udka – stereotypowy, co nie oznacza, że nieprawdziwy przysmak Francuzów. Żabie udka jada się na wiele sposobów. Najczęściej jednak są podawane z czosnkiem, pietruszką i masłem.
 • Creme brulee – deser w formie zapiekanej, który przygotowuje się ze śmietanki, żółtek i cukru. Skarmelizowane krople dekorują wierzch potrawy.
 • Zupa cebulowa – najbardziej pospolite i najłatwiej dostępne francuskie danie, które jest warte spróbowania. Gęsta zupa zapiekana i podawana z grzanką posypaną serem.

Co przywieźć z Francji? Istnieją produkty, które są wizytówką francuskiej kuchni. Smakosze trunków alkoholowych powinni zabrać do domu butelkę wina z Bordeaux. Do wina będzie doskonale pasowała deska francuskich serów. Z kolei miłośnicy gotowania i poznawania nowych smaków będą zadowoleni z ziół prowansalskich, które we Francji są o wiele bardziej intensywne.

Wydatki we Francji? Krótki cennik niektórych produktów i usług

 • Wizyta lekarska – od około 130 zł;
 • benzyna (litr) – około 7,44 zł*;
 • diesel (litr) – około 7,14 zł*;
 • croissant – od 2 zł do 4 zł;
 • obiad (zupa + danie główne + deser) – od około 60 zł;
 • piwo – od 25 zł do 35 zł w restauracji;
 • lampka wina – od 13 zł do 17 zł;
 • wynajem skutera na 24 h – około 100 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 20.12.2021).

Przeczytaj też: Autem do Danii – przewodnik dla kierowcy

Kalkulator walutowy – sprawdź, ile pieniędzy zabrać do Francji

PODSUMOWANIE
 • Aby dostać się do Francji, trzeba mieć dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.
 • We Francji działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale poza nią warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
 • Średnie temperatury we Francji w okresie letnim różnią się w zależności od regionu. Najcieplej w lipcu i sierpniu jest na południu kraju, na Lazurowym Wybrzeżu.
 • Wśród wielu francuskich zabytków można wymienić m.in. paryską Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny czy Zamek Mont Saint-Michel na północy kraju.
 • We Francji warto odwiedzić również Pałac w Wersalu, Muzeum sztuki w Luwrze czy kabaret Moulin Rouge.
 • Do francuskich przysmaków należą przede wszystkim wina, sery i owoce morza.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop we Francji

Czy podróżując do Francji, trzeba się ubezpieczyć?

Podstawowym zabezpieczeniem podczas podróży do Francji powinna być karta EKUZ, która gwarantuje bezpłatną pomoc w ramach publicznej służby zdrowia w tym kraju. Taka ochrona nie pokrywa jednak wszystkich kosztów (np. leczenia prywatnego czy transportu medycznego), dlatego lepiej zabezpieczyć się dodatkowo na własną rękę, kupując ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia.

Co trzeba zobaczyć we Francji?

Francja oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Na samym odkrywaniu uroków Paryża i jego zabytków (m.in. Wieży Eiffla czy Łuku Triumfalnego) można spędzić cały urlop, a to przecież tylko początek. Turystów przyciągają również piękna Prowansja czy Lazurowe Wybrzeże, z kolei miłośnicy rodzinnej zabawy nie mogą odpuścić wycieczki do Disneylandu.

Czego spróbować we Francji?

Francja to nie tylko cel dla pragnących wypocząć i zwiedzać, ale również dla prawdziwych smakoszy. Dopiero na miejscu można w pełni rozkoszować się słynnymi na cały świat francuskimi winami czy serami, spróbować tamtejszych owoców morza czy poczuć intensywny aromat ziół prowansalskich. No i oczywiście nie obejdzie się bez zupy cebulowej oraz żabich udek!

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!