Ubezpieczenie do Francji – jakie wybrać?

Francja – kraj, który słynie z wieży Eiffla, Disneylandu i żabich udek. Jego stolica – Paryż – uchodzi za jedno z bardziej romantycznych miejsc na świecie, a zakochani marzą o randce właśnie w tym mieście. Bogactwo kulturowe, architektoniczne i przyrodnicze Francji co roku przyciąga mnóstwo turystów, którzy choć przez chwilę chcą poczuć klimat tamtego miejsca. Oprócz par coś dla siebie znajdą rodziny z dziećmi, miłośnicy aktywnego spędzania czasu i fani historii oraz zabytków.

Francja - Paryż

COVID-19 we Francji

Od 1 sierpnia 2022 roku wjazd na terytorium Francji nie wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami dla podróżnych. Wjeżdżając do tego kraju:

 • nie trzeba okazywać negatywnego wyniku testu na COVID-19,
 • nie trzeba okazywać certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie lub wyzdrowienie,
 • nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Te same zasady dotyczą terytoriów zamorskich Francji, trzeba jednak pamiętać, że lokalne władze mogą wprowadzić inne ograniczenia.

Od 14 marca 2022 roku we Francji nie jest także obowiązkowe noszenie maseczek ani okazywanie certyfikatów COVID w miejscach użyteczności publicznej.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej we Francji i związanymi z tym obostrzeniami są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Planujemy podróż do Francji

Jeśli ktoś całe życie marzy, aby odwiedzić Francję, wakacje w tym kraju z pewnością będą podróżą jego życia. Oczywiście o ile właściwie się do takiego wyjazdu przygotuje. Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie Francji? Gdzie szukać noclegu? I co trzeba zabrać ze sobą na urlop w tym kraju?

Kiedy najlepiej jechać do Francji?

Jadąc na urlop, turyści dużą wagę przywiązują do pogody. Każdy chciałby, aby jego wypoczynkowi towarzyszyło nieprzerwanie świecące słońce i bezchmurne niebo, które dają więcej możliwości wykorzystania wakacyjnego czasu. Pogoda we Francji jest bardzo zbliżona do polskich warunków atmosferycznych, zwłaszcza na północy: w Bretanii i Normandii, a przez to bardzo zróżnicowana.

W okresie letnim w północnych regionach kraju termometr powinien wskazywać około 25°C, a wieczorami nawet mniej. Wybierając się w tamte rejony, trzeba zatem pamiętać o zabraniu ciepłego swetra.

Podobne warunki pogodowe panują w Paryżu, jednak w mieście temperatura odczuwalna jest zwykle wyższa. Ciepło utrzymuje się też dłużej.

Im bardziej na południe, tym Francja będzie serwowała turystom wyższe temperatury. W lipcu i sierpniu nad Lazurowym Wybrzeżem, na Korsyce czy w Marsylii można liczyć na ponad 30°C, co mniej sprzyja zwiedzaniu, za to ucieszy miłośników plażowania.

Gdzie spać we Francji?

Francja nie jest tanim kierunkiem wakacyjnych podróży. Widać to już na etapie rezerwacji noclegu. Za tygodniowy nocleg w pokoju wieloosobowym jednego z paryskich hosteli trzeba zapłacić przynajmniej 900 zł, planując wyjazd w lipcu. Z kolei na pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu w tym samym terminie należy przygotować już co najmniej 2500 zł. Taniej, bo od ok. 1500 zł można znaleźć hotel w Marsylii czy w Montpellier (ceny za portalem booking.com, aktualizacja: 05.02.2024).

Do Francji można dostać się na podstawie dowodu lub paszportu

Żeby przekroczyć francuską granicę, polscy turyści powinni mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy, którzy jadą na wakacje samochodem, nie powinni zapominać o zabraniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Na francuskich drogach w zupełności wystarczy to ubezpieczenie OC, które właściciel samochodu otrzymał od swojego ubezpieczyciela. Nie ma potrzeby wyrabiania Zielonej Karty ani tym bardziej wykupowania ubezpieczenia granicznego.

Przeczytaj też: Francja – przewodnik dla kierowców

Jak zadbać o zdrowie podczas urlopu we Francji?

Klimat, z którym turyści zetkną się, wypoczywając we Francji, niewiele różni się od polskiego. Zmiana środowiska czy styczność z nieco inną kuchnią niż ta, do której organizm jest przyzwyczajony na co dzień, może jednak spowodować złe samopoczucie i przyczynić się do pojawienia się lub nasilenia objawów chorób, na które przewlekle cierpi turysta. Jak zatem zadbać o swoje zdrowie podczas pobytu we Francji?

Turysta narażony na choroby? Jakie środki mieć przy sobie we Francji?

W tym kraju nie trzeba martwić się nietypowymi przypadłościami czy zapadnięciem na choroby egzotyczne. Nie jest też wymagane szczepienie przed takim wyjazdem. Nie należy jednak tracić czujności, zwłaszcza jeśli turysta przewlekle choruje. Warto mieć przy sobie przyjmowane regularnie leki, a oprócz nich w podróżnej apteczce dobrze umieścić tabletki przeciwbólowe, węgiel leczniczy i inne środki na problemy z układem pokarmowym. Zmiana diety nie służy każdemu.

Leczenie we Francji jest drogie. Ratunek? EKUZ i ubezpieczenie od kosztów leczenia!

W podróży warto przewidywać dziesięć kroków do przodu. Nigdy nie wiadomo, czy podczas wakacji, zwłaszcza w północnej części kraju, chłodny wiatr nie spowoduje bólu gardła i przeziębienia. Osłabienie nie zawsze musi oznaczać koniec wycieczki. Dobrze mieć wówczas możliwość skorzystania z pomocy lekarza. Trzeba wiedzieć, że te nie należą do najtańszych. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego częściowo odciąży podróżnych finansowo.

EKUZ nie pokrywa jednak wszystkich kosztów opieki medycznej. A jeśli konieczne będzie udanie się na wizytę prywatnie, całą należność będzie musiał wnieść chory turysta. Wizyta lekarska może kosztować od 130 zł do ponad 600 zł, a hospitalizacja – od 2500 zł w górę. Przed zbędnymi kosztami może ochronić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas ubezpieczyciel zapłaci za wizytę u specjalisty, pobyt w szpitalu swojego klienta, a nawet transport medyczny do Polski.

Upały a samopoczucie

Polscy turyści nie powinni odczuwać dużej różnicy między klimatem panującym w Polsce, a tym, z którym zetkną się we Francji. Jedynie w południowej jej części ciepło może być bardziej dotkliwe, na co powinny uważać zwłaszcza osoby starsze i cierpiące na niektóre choroby.

Ubezpieczenie podróżne do Francji już za 22 zł!

Cena ubezpieczenia turystycznego na urlop we Francji zależy od liczby ubezpieczonych, terminu wyjazdu oraz zakresu ochrony. Jakie warunki zaoferowali wybrani ubezpieczyciele dla jednej osoby dorosłej na tygodniowy pobyt w Paryżu?

Firma ubezpieczeniowaCenaSuma ubezpieczenia KL, NNW, OC
mtu24.pl22 złKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
SIGNAL IDUNA25 złKL: 86 556 zł,
OC: 15 000 zł
UNIQA29 złKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
Proama31 złKL: 100 000 zł
AXA Partners32 złKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
Wiener35 złKL: 173 112 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 195 zł
Generali47 złKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 05.02.2024).

Najtańsze ubezpieczenie na tygodniowe wakacje we Francji można mieć już za 22 zł (w mtu24.pl), co daje zaledwie 3,14 zł za dzień ochrony! Warto jednak zwrócić uwagę na warunki tej polisy, która pokrywa koszty leczenia do sumy 80 000 zł. Droższe o zaledwie 10 zł ubezpieczenie dostępne w AXA Partners zawiera pokrycie kosztów leczenia do kwoty aż 200 000 zł, co biorąc pod uwagę drogą francuską opiekę zdrowotną, może być lepszym wyjściem.

Polisy z większą sumą ubezpieczenia kosztów leczenia z pewnością będzie droższe. Czasem jednak warto dopłacić te kilka czy kilkanaście złotych. Zwłaszcza że do tego rodzaju ochrony dołożone są zwykle atrakcyjne dodatki.

Towarzystwo ubezpieczenioweCenaSuma ubezpieczenia KLDodatkowe rodzaje ochrony
mtu24.pl37 zł150 000 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe.
Proama61 zł300 000 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe, klauzula alkoholowa, ubezpieczenie ruchomości domowych.
Wiener62 zł346 224 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe, klauzula alkoholowa.
AXA Partners62 zł600 000 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego, klauzula alkoholowa, ubezpieczenie ruchomości domowych.
SIGNAL IDUNA84 zł649 170 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe.
Generali91 zł800 000 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe, klauzula alkoholowa, ubezpieczenie ruchomości domowych.
UNIQA92 zł1 250 000 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe (za dopłatą 35 zł), klauzula alkoholowa.
AXA Partners101 zł40 000 000 złOchrona COVID, Assistance, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie sportowe, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie ruchomości domowych.
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 05.02.2024).

W kalkulacji założono, że ubezpieczonym będzie 28-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych, który wybiera się na tydzień do Francji w celu odwiedzenia tamtejszych zabytków.

Co warto zwiedzić podczas urlopu we Francji?

Francja zapewni podróżnym całą gamę atrakcji, z których będą mogli skorzystać przyjezdni. Od istotnych dla kraju budowli i architektonicznych perełek, przez instytucje kulturowe i tamtejszą przyrodę, po liczne miejsca, w których można się nieco rozerwać.

grafika

Obiekty historyczne i zabytkowe

Wieża Eiffla

To obowiązkowy punkt zwiedzania Paryża dla niemal każdego turysty. Jeden z symboli Francji. Konstrukcję z żelaza można podziwiać z Pola Marsowego, przy którym stoi, ale jako najwyższa budowla w stolicy wieża jest doskonale widoczna także z większego dystansu. Jednocześnie stanowi jeden z punktów widokowych, z którego rozpościera się piękny widok na całe miasto.

Zamek Mont Saint-Michel

Mowa o zabytkowej budowli usytuowanej na wzgórzu jednej z wysp znajdujących się na północy Francji. Fenomen tej atrakcji turystycznej tkwi m.in. w atrakcyjnym położeniu – morskie pływy co kilka godzin odsłaniają dno, aby o innej porze dnia z powrotem je przykryć.

Łuk Triumfalny

Monument upamiętniający walczących w wojnach napoleońskich i w rewolucji francuskiej. Pięknie zdobiony element paryskiej architektury, który przyciąga wielu turystów. Żeby zobaczyć ten pomnik, warto wybrać się na spacer i z perspektywy przechodnia podziwiać to XIX-wieczne dzieło. Drogi w okolicy zabytku są bowiem bardzo zakorkowane.

Rozrywka podczas wakacji we Francji

Disneyland

Nie można nie zacząć od jednego z najbardziej znanych parków rozrywki we Francji. Disneyland to miejsce zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Obecnie składa się z dwóch parków, z których jeden to strefa bardziej bajkowa, idealna dla najmłodszych, druga z kolei – filmowa.

Festiwal filmowy w Cannes

Jeden z bardziej znanych i znaczących w świecie filmu festiwali. Jest coroczną okazją, aby na Lazurowym Wybrzeżu spotkać gwiazdy filmowe nie tylko z Europy, ale z całego świata.

Dyskoteki w Lyonie i Marsylii

Osobom, które lubią poszaleć na parkiecie i spędzić czas z przyjaciółmi przy drinku, z pewnością przypadną do gustu dyskoteki, które oferują Marsylia i Lyon. Ta pierwsza słynie z dużego kompleksu na plaży Prado. Oferuje salony gier, karaoke i restauracje. Fenomenem lyońskiej dyskoteki jest umiejscowienie jej na barkach.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Lazurowe Wybrzeże

To gratka nie tylko dla osób, które preferują wypoczynek na plaży, ale także dla tych, których zachwycają morskie krajobrazy, przejrzysta tafla i podwodny świat. Morzem i pięknymi widokami można rozkoszować się zarówno z wybrzeża, jak i wybierając się w rejs statkiem.

Prowansja

Prowansja słynie z ekologicznych produktów i wielu rezerwatów oraz parków narodowych, które zafundują turystom nieco oddechu od miejskiego zwiedzania i pozwolą spędzić trochę czasu na łonie natury. W tamtejszych rezerwatach można spotkać króla lasu, czyli żubra. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem w rejony, w których żyje to zwierzę.

Kulturowe atrakcje turystyczne

Pałac w Wersalu

Zabytki można zwiedzać nie tylko od zewnątrz. Prawdziwą atrakcją jest podziwianie wnętrz, zwłaszcza zamkowych i pałacowych. Jednym z głównych punktów wyprawy do Francji powinny być zatem odwiedziny wersalskiego pałacu. Wykonany w klasycznym barokowym stylu zrobi wrażenie na niejednym podróżniku. Zachwyca też zgromadzonymi tam eksponatami.

Muzeum sztuki w Luwrze

Muzeum, które śmiało można zaliczyć do największych i najbardziej znaczących na świecie. Gromadzi dzieła malarzy, rzeźbiarzy i pozostałych artystów. Zgromadzone w Luwrze eksponaty dotyczą sztuki Bliskiego Wschodu, Islamu oraz starożytnych miast: Grecji, Egiptu, Rzymu i innych.

Moulin Rouge

Najsłynniejszy kabaret świata, na deskach którego zapoczątkowano niedocenionego wówczas kankana, który później zrobił furorę. Widowiska organizowane w “czerwonym młynie” – bo tak tłumaczy się francuską nazwę kabaretu – przyciągają tłumy. Turyści chociaż przez chwilę chcą obcować z paryską sztuką prezentowaną w tamtym miejscu.

Gastronomiczna podróż przez Francję

Sery, owoce morza i wino – to z nimi najbardziej kojarzy się francuska kuchnia. Przysmaków jest jednak dużo więcej, a dań, które można z nich przyrządzić – jeszcze więcej. Co warto zjeść we francuskich restauracjach?

 • Ratatouille – jedna z potraw wyróżniających Prowansję. Do jej przyrządzenia wykorzystuje się przede wszystkim paprykę, bakłażana i cukinię.
 • Żabie udka – stereotypowy, co nie oznacza, że nieprawdziwy przysmak Francuzów. Żabie udka jada się na wiele sposobów. Najczęściej jednak są podawane z czosnkiem, pietruszką i masłem.
 • Creme brulee – deser w formie zapiekanej, który przygotowuje się ze śmietanki, żółtek i cukru. Skarmelizowane krople dekorują wierzch potrawy.
 • Zupa cebulowa – najbardziej pospolite i najłatwiej dostępne francuskie danie, które jest warte spróbowania. Gęsta zupa zapiekana i podawana z grzanką posypaną serem.

Co przywieźć z Francji? Istnieją produkty, które są wizytówką francuskiej kuchni. Smakosze trunków alkoholowych powinni zabrać do domu butelkę wina z Bordeaux. Do wina będzie doskonale pasowała deska francuskich serów. Z kolei miłośnicy gotowania i poznawania nowych smaków będą zadowoleni z ziół prowansalskich, które we Francji są o wiele bardziej intensywne.

Wydatki we Francji? Krótki cennik niektórych produktów i usług

 • Wizyta lekarska – od około 110 zł,
 • benzyna (litr) – około 7,77 zł*,
 • diesel (litr) – około 7,63 zł*,
 • croissant – od 2 zł do 4 zł,
 • obiad (zupa + danie główne + deser) – od około 60 zł,
 • piwo – od 25 zł do 35 zł w restauracji,
 • lampka wina – od 13 zł do 17 zł,
 • wynajem skutera na 24 h – około 100 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 05.02.2024).

Przeczytaj też: Autem do Danii – przewodnik dla kierowcy

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Francji na mubi.pl?
 • Będziesz mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w razie zamachu terrorystycznego. We Francji obowiązuje 2. stopień zagrożenia atakiem.
 • Otrzymasz pomoc w razie utraty dokumentów i pożyczkę, jeśli ktoś ukradnie Ci pieniądze wypłacone z bankomatu. Kradzieże zdarzają się zwłaszcza w Paryżu i jego okolicach.
 • Nie zapłacisz za leczenie. Wizyty u specjalistów, hospitalizacja i transport medyczny we Francji są bardzo drogie, a nie wszystkie koszty pokrywa EKUZ.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
 • Aby dostać się do Francji, trzeba mieć dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.
 • We Francji działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale poza nią warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
 • Średnie temperatury we Francji w okresie letnim różnią się w zależności od regionu. Najcieplej w lipcu i sierpniu jest na południu kraju, na Lazurowym Wybrzeżu.
 • Wśród wielu francuskich zabytków można wymienić m.in. paryską Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny czy Zamek Mont Saint-Michel na północy kraju.
 • We Francji warto odwiedzić również Pałac w Wersalu, Muzeum sztuki w Luwrze czy kabaret Moulin Rouge.
 • Do francuskich przysmaków należą przede wszystkim wina, sery i owoce morza.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop we Francji

Czy podróżując do Francji, trzeba się ubezpieczyć?
Co trzeba zobaczyć we Francji?
Czego spróbować we Francji?
Co zabrać ze sobą do Francji?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!