Ile kosztuje ubezpieczenie Acury? Najtańsze OC za 321 zł!

Acura to marka samochodów osobowych, która należy do Hondy. Została stworzona z myślą o klientach z Ameryki Północnej i Chin. W Polsce można kupić tylko sprowadzane auta tej marki, co tłumaczy ich niewielką popularność w naszym kraju. Jednak właściciele tych pojazdów powinni być zadowoleni nie tylko z ich stylistyki, ale także z cen OC!

ubezpieczenie Acura

Jak zmieniała się cena ubezpieczenia Acury w ostatnich miesiącach?

We wrześniu średnia cena OC znajdowanego na Acurę na Mubi wyniosła 794 zł. To spory wzrost w porównaniu z początkiem roku, ale wcale nie najwyższa cena w ostatnich 12 miesiącach. Te przyniosły bowiem duże wahania w wysokości składki ubezpieczeniowej marki – od 489 zł w czerwcu 2023 roku do nawet 915 zł w lipcu.

Tak ogromne różnice w cenach OC dla Acury wynikają z małej popularności tej marki. Wystarczy, że paru kierowców z wypracowanymi wysokimi zniżkami znajdzie polisę OC, a średnia cena mocno spadnie w danym miesiącu. Tym bardziej warto więc regularnie sprawdzać ceny ubezpieczeń Acury na mubi.pl i śledzić, jakie są aktualne trendy.

MiesiącRokŚrednia cena OC Akura
Wrzesień2023794 zł
Sierpień2023646 zł
Lipiec2023915 zł
Czerwiec2023489 zł
Maj2023675 zł
Kwiecień2023771 zł
Marzec2023782 zł
Luty2023722 zł
Styczeń2023549 zł
Grudzień2022493 zł
Listopad2022557 zł
Październik2022794 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi.

Najtańsze OC dla Acury za 321 zł!

Średnia cena ubezpieczenia OC dla wszystkich kierowców we wrześniu 2023 roku wyniosła według danych porównywarki Mubi 711 zł. Natomiast za polisę na Acurę trzeba było zapłacić trochę więcej – 785 zł. Nie oznacza to jednak, że kierowcy nie znajdowali OC na samochody tej marki w dużo niższych cenach.

Wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wiele czynników, zarówno tych związanych z kierowcą, sposobem użytkowania auta oraz z parametrami pojazdu. Co więc przyczynia się do obniżenia ceny ubezpieczenia? Bardzo ważna jest historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu – przez lata można wypracować zniżki, które mogą sięgnąć nawet 60% ceny polisy.

Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na wiek właściciela auta, jego miejsce zamieszkania czy pojemność silnika pojazdu. W tym kontekście przyjrzyjmy się najtańszym ubezpieczeniom dla samochodów marki Acura.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy na liście najtańszych polis OC dla samochodów marki Acura, to bardzo duże pojemności silników. Modele mają pojemności na poziomie 3,2 l lub nawet 3,7 l! 

Pojemność silnika jest jedną ze zmiennych, która wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Im jest większa, tym koszt polisy rośnie. Średnia wysokość składki dla samochodów z silnikami o pojemności większej niż 2,0 l wyniosła we wrześniu 2023 roku 820 zł. Najniższe ceny dla właścicieli Acury okazały się więc korzystne, na co wpływ miały inne zmienne – miejsce zamieszkania, modele oraz wiek ubezpieczających.

SamochódWłaściciel pojazduCena OC
Acura Legend (pojemność silnika: 3,2 l)Mężczyzna, 28 lat, Lubartów320 zł
Acura MDX (pojemność silnika: 3,7 l)Kobieta, 61 lat, powiat ropczycko-sędziszowski430 zł
Acura MDX (pojemność silnika: 3,7 l)Mężczyzna, 39 lat, powiat myszkowski481 zł
Dane na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [luty 2023]

Najtańsze OC poszczególnych modeli Acury

Jeśli przyjrzymy się dostępnym samochodom marki Acura na serwisach z używanymi samochodami, to zauważymy, że są to często SUV-y (Acura MDX, Acura RDX, Acura ZDX) lub sedany (Acura RL, Acura TL, Acura TSX) z bardzo dużymi silnikami, często V6! 

Dodatkowo Acury mają automatyczne skrzynie biegów, co nie powinno nikogo dziwić. W końcu to auta przeznaczone na rynek północnoamerykański. Wszystkie modele mają silniki benzynowe, ewentualnie mają zamontowaną dodatkową instalację gazową. A jak przedstawiają się najniższe ceny OC poszczególnych modeli?

Model AcuryNajtańsze OC
Acura Legend321 zł
Acura MDX430 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi w październiku 2023 roku

Ubezpieczenie OC Acury – porównanie z innymi markami japońskimi

Jak kształtują się ceny ubezpieczenia OC samochodów marki Acura na tle innych marek z Japonii? Pamiętajmy, że Acura jako pierwsza weszła na rynek amerykański z luksusowymi samochodami. Do tego czasu Japończycy poza swoim krajem sprzedawali głównie ekonomiczne pojazdy, które znane były z niezawodności i przystępnych cen. 

W poniższym zestawieniu widać, że najtańsze OC można było we wrześniu 2023 roku znaleźć dla marek słynących z ekonomicznych i bezpiecznych samochodów. Ceny polis dla Daihatsu i Suzuki były zdecydowanie poniżej średniej dla wszystkich marek.

Co ciekawe, mimo że Acura jest luksusową marką koncernu Honda, to jej średnia cena OC okazała się wyższa jedynie o 85 zł od aut firmy-matki. A jak Acura wypadła na tle innych luksusowych aut stworzonych przez japońskie koncerny motoryzacyjne?

Okazało się, że we wrześniu 2023 roku OC dla Acury nie było najdroższe wśród porównywalnych marek. Za ubezpieczenie dla Infiniti (marka Nissana, obecnie z siedzibą w Hongkongu) trzeba było zapłacić średnio 773 zł. Z kolei najbardziej znana luksusowa marka japońska należąca do Toyoty, czyli Lexus, okazała się droższa w ubezpieczaniu – za polisę OC właściciele tych samochodów płacili średnio 845 zł.

MarkaŚrednia cena OC
Daihatsu531 zł
Suzuki564 zł
Toyota632 zł
Nissan639 zł
Honda709 zł
Mitsubishi712 zł
Subaru743 zł
Mazda748 zł
Infiniti773 zł
Acura794 zł
Lexus845 zł

Pakiet OC + AC – ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie?

Zważywszy na kategorię marki Acura, warto w przypadku takich samochodów pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Naprawa samochodu, zwłaszcza sprowadzonego z Ameryki Północnej, może być większym problemem. Sprawdźmy więc, ile trzeba zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie autocasco w pakiecie z OC!

Naszą przykładową kalkulację przeprowadziliśmy dla modelu Acura MDX z 2015 roku z silnikiem 3 644 cm³ na benzynę i w wersji pięciodrzwiowej (model taki można znaleźć w serwisach z używanymi samochodami). Jako właściciela podaliśmy 40-letniego kierowcę z Krakowa, który ma 2 dzieci w wieku 14 i 8 lat. Będzie on głównym kierowcą.

Dodatkowe dane dotyczące użytkowania samochodu:

 • jest właścicielem auta od 2021 roku,
 • stan licznika – 80 tys. km,
 • planowany przebieg – 10 tys. km,
 • miejsce pierwszej rejestracji – USA/Kanada,
 • miejsce parkowania – ulica,
 • samochód nie będzie używany dłużej niż miesiąc za granicą.

Dodatkowe informacje o właścicielu:

 • prawo jazdy od 2000 roku,
 • właściciel kupuje polisy co najmniej od 10 lat,
 • nie zgłaszał dotychczas szkody,
 • kupował AC razem z OC.
UbezpieczycielSzczegóły ofertyCena pakietu OC + AC
mtu24.plAC mini:
zdarzenia objęte ochroną – żywioły;
sposób likwidacji szkody – kosztorys;
naprawa na częściach zamiennych;
brak udziału własnego i amortyzacji części;
zakres terytorialny – Europa;
minimalna wysokość szkody – 500 zł;
suma ubezpieczenia – 105 399 zł.
1 085 zł
mtu24.plAC mini:
zdarzenia objęte ochroną – kradzież;
sposób likwidacji szkody – kosztorys;
naprawa na częściach zamiennych;
brak udziału własnego i amortyzacji części;
zakres terytorialny – Polska;
minimalna wysokość szkody – 500 zł;
suma ubezpieczenia – 105 399 zł.
1 534 zł
mtu24.plAC pełne:
zdarzenia objęte ochroną – kradzież, szkoda całkowita, szkoda częściowa;
sposób likwidacji szkody – kosztorys;
naprawa na częściach zamiennych;
udział własny w szkodach wypadkowych i kradzieży – 10%;
brak amortyzacji części;
zakres terytorialny – Europa;
minimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia – 105 399 zł.
4 705 zł
mtu24.plAC pełne:
zdarzenia objęte ochroną – kradzież, szkoda całkowita, szkoda częściowa;
sposób likwidacji szkody – ASO;
naprawa na częściach oryginalnych;
braku udziału własnego i amortyzacji części;
zakres terytorialny – Europa;
minimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia – 105 399 zł.
6 975 zł

Wszystkie pakiety OC + AC zawierały także dodatkowe ubezpieczenie assistance i NNW. Jak widać, ceny pełnego autocasco dla Acury MDX okazały się jednak bardzo wysokie. Aby otrzymać najtańszą pełną wersję ochrony, nasz kierowca musiałby dopłacić ponad 3000 zł do wersji z AC mini!

Najprawdopodobniej wynika to faktu, że samochody tej japońskiej marki rzadko pojawiają się w naszym kraju, są dobrze wyposażone, a ich naprawa ich jest kosztowna. Tezę tę potwierdza dużo niższa cena samego obowiązkowego ubezpieczenia dla tego samego kierowcy. Mógłby on wykupić OC za 709 zł, czyli dużo taniej niż z pełnym autocasco.

Nawet przy wyborze opcji z dodatkowym assistance zapłaciłby za polisę 709 zł. Z kolei pakiet OC, assistance i NNW kosztowałby go 775 zł. Dopłacając do niego 310 zł, właściciel Acury MDX mógłby otrzymać najtańszy pakiet z AC mini.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Acury

Czy ubezpieczenie OC Acury jest tanie?
Jak wypadają ceny OC Acury na tle innych japońskich marek?
Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco Acury?
PODSUMOWANIE
 • Najtańsze OC na Acurę można było znaleźć we wrześniu 2023 roku za 321 zł.
 • Średnia cena polisy OC Acury na Mubi we wrześniu wyniosła 794 zł.
 • Ubezpieczenie samochodów Acura należy do najdroższych spośród japońskich marek.
 • Pełne AC na Acurę jest drogie ze względu na luksusowe wyposażenie i wysokie koszty naprawy.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC