Ile kosztuje ubezpieczenie Acury? Najtańsze OC za 583 zł!

Acura to marka samochodów osobowych, która należy do Hondy. Została stworzona z myślą o klientach z Ameryki Północnej i Chin. W Polsce można kupić tylko sprowadzane auta tej marki, co tłumaczy ich niewielką popularność w naszym kraju. Jednak właściciele tych pojazdów powinni być zadowoleni nie tylko z ich stylistyki, ale także z cen OC!

Jak zmieniała się cena ubezpieczenia Acury w ostatnich miesiącach?

We wrześniu średnia cena OC znajdowanego na Acurę na Mubi wyniosła 784 zł. To spory wzrost w porównaniu z sierpniem, ale wcale nie najwyższa cena w ostatnich 12 miesiącach. Te przyniosły bowiem duże wahania w wysokości składki ubezpieczeniowej marki – od 629 zł w zeszłym miesiącu do nawet 1002 zł w kwietniu tego roku.

Tak ogromne różnice w cenach OC dla Acury wynikają z małej popularności tej marki. Wystarczy, że paru kierowców z wypracowanymi wysokimi zniżkami znajdzie polisę OC, a średnia cena mocno spadnie w danym miesiącu. Tym bardziej warto więc regularnie sprawdzać ceny ubezpieczeń Acury na mubi.pl i śledzić, jakie są aktualne trendy.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Najtańsze OC dla Acury za 583 zł!

Średnia cena ubezpieczenia OC dla wszystkich kierowców we wrześniu 2021 roku wyniosła według danych porównywarki Mubi 761 zł. Natomiast za polisę na Acurę trzeba było zapłacić trochę więcej – 784 zł. Nie oznacza to jednak, że kierowcy nie znajdowali OC na samochody tej marki w dużo niższych cenach.

Wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wiele czynników, zarówno tych związanych z kierowcą, sposobem użytkowania auta oraz z parametrami pojazdu. Co więc przyczynia się do obniżenia ceny ubezpieczenia? Bardzo ważna jest historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu – przez lata można wypracować zniżki, które mogą sięgnąć nawet 60% ceny polisy.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na wiek właściciela auta, jego miejsce zamieszkania czy pojemność silnika pojazdu. W tym kontekście przyjrzyjmy się najtańszym ubezpieczeniom dla samochodów marki Acura.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy z TOP 5 najtańszych polis OC dla samochodów marki Acura, to bardzo duże pojemności silników. Tylko jeden pojazd ma pojemność silnika poniżej 3,0 l. W pozostałych przypadkach są to wyższe pojemności do 3,7 l! 

Pojemność silnika jest jedną ze zmiennych, która wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Im jest większa, tym koszt polisy rośnie. Średnia wysokość składki dla samochodów z silnikami o pojemności większej niż 2,0 l wyniosła we wrześniu 2021 roku 900 zł. Ceny z TOP 5 dla właścicieli Acury okazały się więc korzystne, zważywszy, że inne zmienne były zróżnicowane – miejsce zamieszkania, modele oraz wiek ubezpieczających.

Cena OC Acury Dane samochodu i właściciela
583 złAcura MDX (pojemność silnika: 3,7 l) Mężczyzna, 46 lat, Tarnowskie Góry
660 złAcura MDX (pojemność silnika: 3,7 l) Mężczyzna, 41 lat, Katowice
791 złAcura TL (pojemność silnika: 3,2 l) Mężczyzna, 26 lat, powiat szydłowiecki
792 złAcura TL (pojemność silnika: 3,2 l) Mężczyzna, 46 lat, Gdańsk
930 złAcura TSX (pojemność silnika: 2,4 l) Mężczyzna, 34 lata, Kraków
Dane na podstawie kalkulacji wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [wrzesień 2021]

Najtańsze OC poszczególnych modeli Acury

Jeśli przyjrzymy się dostępnym samochodom marki Acura na serwisach z używanymi samochodami, to zauważymy, że są to często SUV-y (Acura MDX, Acura RDX, Acura ZDX) lub sedany (Acura RL, Acura TL, Acura TSX) z bardzo dużymi silnikami, często V6! 

Dodatkowo Acury mają automatyczne skrzynie biegów, co nie powinno nikogo dziwić. W końcu to auta przeznaczone na rynek północnoamerykański. Wszystkie modele mają silniki benzynowe, ewentualnie mają zamontowaną dodatkową instalację gazową. A jak przedstawiają się najniższe ceny OC poszczególnych modeli?

Model Acury Najtańsze OC
Acura MDX583 zł
Acura TL791 zł
Acura TSX930 zł
Acura Legend1105 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi we wrześniu 2021 roku

Ubezpieczenie OC Acury – porównanie z innymi markami japońskimi

Jak kształtują się ceny ubezpieczenia OC samochodów marki Acura na tle innych marek z Japonii? Pamiętajmy, że Acura jako pierwsza weszła na rynek amerykański z luksusowymi samochodami. Do tego czasu Japończycy poza swoim krajem sprzedawali głównie ekonomiczne pojazdy, które znane były z niezawodności i przystępnych cen. 

W poniższym zestawieniu widać, że najtańsze OC można było we wrześniu 2021 roku znaleźć dla marek słynących z ekonomicznych i bezpiecznych samochodów. Ceny polis dla Daihatsu i Suzuki były zdecydowanie poniżej średniej dla wszystkich marek.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Co ciekawe, mimo że Acura jest luksusową marką koncernu Honda, ceny OC na jedne i drugie samochody były do siebie bardzo podobne i różniły się jedynie o 3 zł. A jak Acura wypadła na tle innych luksusowych aut stworzonych przez japońskie koncerny motoryzacyjne?

Okazało się, że we wrześniu 2021 roku OC dla Acury było najtańsze wśród porównywalnych marek. Za ubezpieczenie dla Infiniti (marka Nissana, obecnie z siedzibą w Hongkongu) trzeba było zapłacić średnio 812 zł. Z kolei najbardziej znana luksusowa marka japońska należąca do Toyoty, czyli Lexus, okazała się dużo droższa w ubezpieczaniu – za polisę OC właściciele tych samochodów płacili średnio aż 930 zł.

Marka Średnia cena OC
Daihatsu611 zł
Suzuki616 zł
Toyota647 zł
Nissan691 zł
Mitsubishi724 zł
Mazda776 zł
Honda781 zł
Acura784 zł
Infiniti812 zł
Subaru825 zł
Lexus930 zł
Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi we wrześniu 2021 roku

Pakiet OC + AC – ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie?

Zważywszy na kategorię marki Acura, warto w przypadku takich samochodów pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Naprawa samochodu, zwłaszcza sprowadzonego z Ameryki Północnej, może być większym problemem. Sprawdźmy więc, ile trzeba zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie autocasco w pakiecie z OC!

Naszą przykładową kalkulację przeprowadziliśmy dla modelu Acura MDX z 2015 roku z silnikiem 3 644 cm³ na benzynę i w wersji pięciodrzwiowej (model taki można znaleźć w serwisach z używanymi samochodami). Jako właściciela podaliśmy 40-letniego kierowcę z Krakowa, który ma 2 dzieci w wieku 14 i 8 lat. Będzie on głównym kierowcą.

Dodatkowe dane dotyczące użytkowania samochodu:

 • jest właścicielem auta od 2020 roku,
 • stan licznika – 80 tys. km,
 • planowany przebieg – 10 tys. km,
 • miejsce pierwszej rejestracji – USA/Kanada,
 • miejsce parkowania – ulica,
 • samochód nie będzie używany dłużej niż miesiąc za granicą.

Dodatkowe informacje o właścicielu:

 • prawo jazdy od 2000 roku,
 • właściciel kupuje polisy co najmniej od 10 lat,
 • nie zgłaszał dotychczas szkody,
 • kupował AC razem z OC.
Ubezpieczyciel Szczegóły oferty Cena pakietu OC + AC
mtu24.plAC mini: zdarzenia objęte ochroną – żywioły; sposób likwidacji szkody – kosztorys; naprawa na częściach zamiennych; brak udziału własnego i amortyzacji części; zakres terytorialny – Europa; minimalna wysokość szkody – 500 zł; suma ubezpieczenia – 95 300 zł. 1056 zł
mtu24.plAC mini: zdarzenia objęte ochroną – kradzież; sposób likwidacji szkody – kosztorys; naprawa na częściach zamiennych; brak udziału własnego i amortyzacji części; zakres terytorialny – Polska; minimalna wysokość szkody – 500 zł; suma ubezpieczenia – 95 300 zł. 1437 zł
mtu24.plAC pełne: zdarzenia objęte ochroną – kradzież, szkoda całkowita, szkoda częściowa; sposób likwidacji szkody – kosztorys; naprawa na częściach zamiennych; udział własny w szkodach wypadkowych i kradzieży – 10%; brak amortyzacji części; zakres terytorialny – Europa; minimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia – 95 300 zł. 3672 zł
BeesafeAC pełne: zdarzenia objęte ochroną – kradzież, szkoda całkowita, szkoda częściowa; sposób likwidacji szkody – warsztat; naprawa na częściach zamiennych; udział własny w szkodach wypadkowych i kradzieży – 500 zł; brak amortyzacji części; zakres terytorialny – Europa; minimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia – 94 600 zł. 4167 zł
mtu24.plAC pełne: zdarzenia objęte ochroną – kradzież, szkoda całkowita, szkoda częściowa; sposób likwidacji szkody – ASO; naprawa na częściach oryginalnych; braku udziału własnego i amortyzacji części; zakres terytorialny – Europa; minimalna wysokość szkody – 500 zł, suma ubezpieczenia – 95 300 zł. 5050 zł

Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce Mubi z dnia 12.10.2021.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Wszystkie pakiety OC + AC zawierały także dodatkowe ubezpieczenie assistance i NNW. Jak widać, ceny pełnego autocasco dla Acury MDX okazały się jednak bardzo wysokie. Aby otrzymać najtańszą pełną wersję ochrony, nasz kierowca musiałby dopłacić  ponad 2600 zł do wersji z AC mini!

Najprawdopodobniej wynika to faktu, że samochody tej japońskiej marki rzadko pojawiają się w naszym kraju, są dobrze wyposażone, a ich naprawa ich jest kosztowna. Tezę tę potwierdza dużo niższa cena samego obowiązkowego ubezpieczenia dla tego samego kierowcy. Mógłby on wykupić OC za 673 zł, czyli dużo taniej niż z pełnym autocasco.

Nawet przy wyborze opcji z dodatkowym assistance zapłaciłby za polisę 690 zł. Z kolei pakiet OC, assistance i NNW kosztowałby go 756 zł. Dopłacając do niego równe 300 zł, właściciel Acury MDX mógłby otrzymać najtańszy pakiet z AC mini.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Acury

Czy ubezpieczenie OC Acury jest tanie?
Średnia cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Acury są wyższe niż średnia dla wszystkich samochodów. Jednak kierowcy, którzy mają długą historię ubezpieczenia, mogą liczyć na niższe składki. Również wiele innych czynników może przyczynić się do zniżki ubezpieczeniowej (wiek, miejsce zamieszkania, czy pojemność silnika).
Jak wypadają ceny OC Acury na tle innych japońskich marek?
Niestety miłośnicy tej marki nie mają lekko. Koszty ubezpieczenia OC Acury należą do najwyższych spośród japońskich samochodów. W porównywalnej cenie można ubezpieczyć Infiniti i Lexusa, czyli dwie marki premium. Pamiętaj jednak, że wycena składki jest indywidualna, a zaproponowana Tobie oferta OC będzie niższa od średniej.
Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco Acury?
Ponieważ są to drogie i mało popularne auta, cena ubezpieczenia AC na nie jest zazwyczaj wysoka. W przypadku Acury warto zastanowić się na pewno nad AC mini, które zapewnia ograniczoną ochronę, ale kosztuje dużo mniej niż pełna polisa.
PODSUMOWANIE
 • Najtańsze OC na Acurę można było znaleźć we wrześniu 2021 roku za 583 zł.
 • Średnia cena polisy OC Acury na Mubi we wrześniu wyniosła 784 zł.
 • Ubezpieczenie samochodów Acura jest jednym z najdroższych spośród japońskich marek.
 • Pełne AC na Acurę jest drogie ze względu na luksusowe wyposażenie i wysokie koszty naprawy.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!