Ubezpieczenie motocykla BMW – OC na Mubi już od 162 zł!

W praktycznie każdym rankingu lub zestawieniu najlepszych motocykli czołowe miejsce zajmuje jakiś model BMW. Raz jest to BMW HP2 Enduro, innym razem sportowe BMW HP4 Race, a jeszcze gdzie indziej kultowe BMW R100S. A ile trzeba zapłacić za OC maszyn tego bawarskiego producenta? Który typ motocykli BMW można najtaniej ubezpieczyć? Sprawdzamy!

OC motocykli BMW – średnie ceny z ostatnich miesięcy

W czerwcu 2021 roku średnia cena OC na motocykle wyniosła 599 zł w porównywarce ubezpieczeń Mubi. To dużo mniej niż trzeba było w tym miesiącu zapłacić średnio za ubezpieczenie samochodu. Dla aut było to 778 zł. A jak kształtowały się ceny OC motocykli BMW w ostatnich miesiącach?

MiesiącŚrednia cena OC
czerwiec457 zł
maj524 zł
kwiecień584 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony w porównywarce Mubi w 2021 roku.

Najwyższe średnie ceny OC na motocykle były w kwietniu. Natomiast w kolejnych miesiącach systematycznie spadały. W maju osiągnęły wartość 524 zł, a w czerwcu już tylko 457 zł. To aż o 142 zł mniej niż średnia dla wszystkich motocykli. 

Top 10 najniższych cen OC na motocykle BMW – od 162 zł

Mimo że w czerwcu użytkownicy znajdowali OC motocykli BMW w średniej cenie 457 zł, to wielu z nich otrzymało znacznie korzystniejsze oferty ubezpieczenia. Rekordzista mógł kupić polisę OC za jedyne 162 zł na BMW R 1150 RT ABS. Kto i z jakim motocyklem znalazł się w tym zestawieniu? Zwrócę tylko uwagę, że dla przejrzystości tabeli ceny zostały zaokrąglone do wartości całkowitych!

Top 10 najtańszych OC dla motocykli marki BMW znalezionych w czerwcu 2021 roku dzięki porównywarce ubezpieczeń Mubi:

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
BMW R 1150 RT ABS, turystyczny45-letni mężczyzna z powiatu kościańskiego162 zł
BMW R 1150 R, szosowy48-letni mężczyzna z Poznania164 zł
BMW F 650 GS DAKAR, cross/enduro45-letni mężczyzna z Chojnic165 zł
BMW R 1200 GS ADVENTURE, cross/enduro48-letni mężczyzna z Zielonej Góry167 zł
BMW R 850 R, szosowy49-letni mężczyzna z Turka168 zł
BMW R 850 GS, cross/enduro45-letni mężczyzna z Kostrzyna174 zł
BMW R 1150 GS ADVENTURE, cross/enduro38-letni mężczyzna z Ząbek177 zł
BMW R 80 GS, cross/enduro42-letni mężczyzna z Lubonia184 zł
BMW R 1200 R, szosowy45-letni mężczyzna z Grójca185 zł
BMW F 650 GS DAKAR, cross/enduro42-letni mężczyzna z Jasła188 zł

W porównaniu z innymi zestawieniami marek motocykli (Yamaha, Romet, Honda) w tym dotyczącym BMW królują maszyny typu cross/enduro – stanowią aż 60% całej listy! Oprócz nich w Top 10 znalazł się także trzy motocykle szosowe i jeden turystyczny. 

Spójrzmy jeszcze na pojemności silników – jak wiadomo mają znaczenie przy wycenie składki OC. Wszystkie motocykle BMW z listy miały silniki o pojemności powyżej 650 cm³, co nie przeszkodziło motocyklistom znaleźć bardzo taniego ubezpieczenia. 

Warto zwrócić także uwagę na dane właścicieli motocykli. Pochodzili oni z różnych regionów Polski, zarówno z małych miejscowości, jak i większych miast (Poznań, Zielona Góra). Co charakterystyczne, większość motocyklistów z zestawienia Top 10 to osoby w okolicach 45 roku życia – najprawdopodobniej od lat ubezpieczali pojazdy i mieli wypracowane zniżki.

Turystyczne, szosowe czy sportowe – średnie ceny OC

Poza średnią ceną dla wszystkich motocykli BMW warto także przyjrzeć się ceną poszczególnych typów. Które z nich można najtaniej ubezpieczyć? Czy czekają nas jakieś zaskoczenia? Sprawdźmy to!

Rodzaj motocykla marki BMWŚrednia cena OC w czerwcuNajniższa cena OC w czerwcu
turystyczny382 zł162 zł
szosowy powyżej 250 cm³452 zł164 zł
cross/enduro477 zł165 zł
chopper/cruiser496 zł471 zł
sportowy510 zł223 zł
skuter560 zł197 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi.

Najniższą średnią cenę OC miały w czerwcu motocykle turystyczne BMW – jedynie 382 zł. Wszystkie inne rodzaje maszyn osiągnęły podobną średnią cenę w przedziale 452 – 510 zł. Niekorzystnie, choć dalej to przyzwoita wysokość składki OC, wyróżniły się skuter (560 zł). Dlaczego akurat motocykle o niewielkich silnikach i przeznaczone do spokojnej jazdy po mieście okazały się tymi najdroższymi pod względem cen ubezpieczenia?

Jeśli już ktoś decyduje się na zakup skutera, to jest to przeważnie jego pierwszy jednoślad. Często są to niedoświadczone osoby, które nie kupowały wcześniej ubezpieczeń komunikacyjnych, co podnosi cenę OC. Wydaje się, że kierowca samochodu, który od lat ubezpiecza auto i postanawia w przypływie emocji w wieku 30 czy 40 lat kupić dla siebie pierwszy motor, to wybierze raczej model szosowy, turystyczny lub choppera/cruisera, a nie skuter lub motorower. 

Pakiet OC + AC na motocykl BMW – porównanie

Znamy już ceny OC motocykli BMW. Sprawdźmy jeszcze, jakie pakiety dodatkowych ubezpieczeń zaproponują ubezpieczyciele na dwa rodzaje maszyn – popularnego w Top 10 motocykla typu cross/enduro oraz modelu turystycznego.

Naszym przykładowym motocyklistą został 38-letni Tomasz z Wrocławia. Kawaler, który od 9 lat wykupuje ubezpieczenia komunikacyjne. Prawo jazdy ma od 10 lat, a oboma motocyklami nie zamierza przejechać w ciągu roku więcej niż 10 tys. km. Najpierw poznajmy ofertę na motocykl cross/enduro!

Ceny pakietów OC + AC dla BMW R 1200 GS ADVENTURE o pojemności 1170 cm³ (ceny zaokrąglono):

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 415

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 490

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 580

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 090

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 182

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 16.07.2021. 

Ceny pakietów z AC są wysokie dla motocykla typu cross/enduro. Jeśli Tomasz chciałby otrzymać dodatkowe oferty ubezpieczeń, to powinien podać brakujące dane (PESEL, imię i nazwisko) – wymaga tego Proama i Generali. Z kolei z ofertą PZU oraz Benefii mógłby się zapoznać po przejściu na strony ubezpieczycieli i podaniu tam dodatkowych danych.

Warto także zaznaczyć, że różnice w cenach pomiędzy takimi samymi pakietami o tym samym zakresie od jednego ubezpieczyciela wynikają z różnic w warunkach dodatkowych ubezpieczeń. Przejdźmy teraz do drugiego motocykla. Inne dane pozostaną takie same.

Ceny pakietów OC + AC dla BMW R 1200 RT o pojemności silnika 1170 cm³ (ceny zaokrąglono): 

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 350

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 425

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 515

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 981

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2 073

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 16.07.2021. 

Ceny okazały się nieznacznie tańsze. Nie zmienia to jednak faktu, że za pakiet dodatkowych ubezpieczeń swoich motocykli BMW Tomasz musiałby sporo zapłacić. 

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC motocykla BMW

Czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu?
Statystyki pokazują, że średnia cena OC motocykli w danym miesiącu jest niższa niż średnia cena OC samochodów. Jednak część kierowców ubezpieczy auto taniej niż część motocyklistów jednoślady. Kalkulacja składek zależy między innymi od indywidualnych danych, dlatego zawsze warto przeprowadzić własną kalkulację na Mubi.
Od czego zależy cena OC motocykla?
Do kalkulacji składki firmy ubezpieczeniowe potrzebują danych właściciela pojazdu oraz informacji o motocyklu i sposobie jego użytkowania. Należą do nich wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczeń i rok otrzymania prawa jazdy, a także marka, model i pojemność silnika.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Jacek

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!