Ubezpieczenie motocykla Yamaha – najtańsze OC od 100 zł na Mubi!

Yamahę możemy kojarzyć ze sportową serią R. Jednak producent ten ma w swojej ofercie także motocykle szosowe, cross/enduro czy skutery. Ile kosztuje ubezpieczenie tych maszyn? Czy ceny OC rosną z osiągami motocykli? A jakie wysokości składki oferują ubezpieczyciela za pakiet OC + AC? Ruszamy z tematem!

Motocykle Yamaha – średnie ceny OC z ostatnich miesięcy

Średnia cena OC motocykli na Mubi w czerwcu 2021 roku wyniosła 599 zł. Natomiast właściciele samochodów otrzymywali ofert tego ubezpieczenia za 778 zł. Średnia cena OC na motocykle była więc niższa aż o 179 zł. A ile za to ubezpieczenie musieliby zapłacić w ostatnich miesiącach posiadacze Yamah?

MiesiącŚrednia cena OC
czerwiec608 zł
maj730 zł
kwiecień741 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony w porównywarce Mubi w 2021 roku

Od kwietnia 2021 roku średnia cena OC motocykli marki Yamaha spada. Wprawdzie różnica między kwietniem a majem wyniosła zaledwie 11 zł, to już w czerwcu średnia wysokość składki spadła dużo poniżej 700 zł, do 608 zł. 

Pamiętajmy, że wysokość cena ubezpieczenia OC motocykla zależy od wielu czynników związanych z parametrami maszyny, je użytkowaniem, a także z właścicielem. Dlatego niektórzy motocykliści otrzymują ofertę ubezpieczenia OC za 100 czy 300 zł, a inni muszą płacić za nie 700 czy 900 zł.

Top 10 najtańszych OC motocykli Yamaha – 100 zł i jedziemy!

Mimo że średnia cena OC Yamahy wyniosła w czerwcu 608 zł, to wielu właścicieli tych jednośladów otrzymało dużo tańszą ofertę ubezpieczenia. Czy zawsze byli to doświadczeni motocykliści z mniejszych miejscowości? Sprawdźmy to! 

Top 10 najtańszych OC motocykli marki Yamaha znalezionych na Mubi w czerwcu:

Marka, model, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Yamaha YBR 124 EFI, szosowy45-letni mężczyzna z Warszawy100 zł
Yamaha XC 125 T CYGNUS, skuter36-letni mężczyzna z powiatu nowodworskiego100 zł
Yamaha YN 50 NEO’S E, skuter41-letni mężczyzna z powiatu siedleckiego100 zł
Yamaha YBR 125 EFI, szosowy48-letni mężczyzna z powiatu słupskiego100 zł
Yamaha YN 50 NEO’S, skuter33-letni mężczyzna z Otwocka100 zł
Yamaha YBR 125, szosowy41-letni mężczyzna z Chojny100 zł
Yamaha DT 50 MX, motorower52-letni mężczyzna z powiatu toruńskiego100 zł
Yamaha YZF R 125, sportowy48-letni mężczyzna z Kielc100 zł
Yamaha YQ 50 AERO RACE REPL45-letnia kobieta z powiatu nowotomyskiego100 zł
Yamaha YN 50 NEO’S, skuter41-letni mężczyzna z Warszawy100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi

W powyższym zestawieniu Top 10 znalazły się osoby z całej Polski – zarówno z niewielkich miejscowości, jak i dużych miast (Warszawa) lub ich okolic. Najmłodszy motocyklista miał 33 lata, a najstarszy 52 lata. Dodatkowo ubezpieczane motocykle miały od 49 cm³ po 125 cm³, czyli były to maszyny o niewielkich pojemnościach silnika. Jakie z tego płyną wnioski?

Szanse na bardzo tanie ubezpieczenie Yamahy mają motocykliści w różnym wieku, choć należy zaznaczyć, że w Top 10 nie ma tych najmłodszych do 25 roku życia, którzy statystycznie płacą najwyższe składki OC. Najtańsze ubezpieczenia dla motocykla o większym silniku kosztowało 110 zł i dotyczyło Yamahy XVS 650 A DRAGSTAR (pojemność 649 cm³). 

Rodzaje motocykli Yamaha – średnia i najniższa cena OC

Yamaha miała i nadal ma w swojej ofercie wiele odmian motocykli. Bez problemu znajdziemy w ofercie tego japońskiego producenta ścigacze, maszyny szosowe, jak i choppery. Marka ta produkuje również skutery i maszyny przeznaczone do off-roadu. Sprawdźmy, które z nich można było w czerwcu najtaniej ubezpieczyć na Mubi!

Rodzaj motocykla marki YamahaŚrednia cena OC w czerwcuNajniższa cena OC w czerwcu
turystyczny360 zł185 zł
chopper/cruiser376 zł109 zł
skuter457 zł100 zł
szosowy powyżej 250 cm³557 zł152 zł
szosowy do 250 cm³676 zł100 zł
cross/enduro731 zł100 zł
sportowy819 zł100 zł
motorower1 112 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021

Najmniej za OC musieli w czerwcu zapłacić właściciele turystycznych motocykli Yamaha. Ubezpieczenie kosztowało ich średnio 360 zł. Natomiast zdecydowanie najdroższe okazało się OC na motorowery – za 1 112 zł. Pojawia się pytanie – co jest takiego w tego typu maszynach, że ubezpieczenie na nie jest aż tak drogie?

Odpowiedź może być tylko jedna – nic! To nie parametry motorowerów zwiększają ich ceny OC, a informacje o właścicielu. Dlaczego? Zastanówmy się, kto jeździ i sprawdza ceny ubezpieczenia OC motoroweru. Raczej nie są to doświadczeni kierowcy z wypracowanymi zniżkami. Oni wybiorą motocykl. Natomiast młode osoby, które nie mają historii ubezpieczenia, mogą pokusić się motorower. Aby nim jeździć potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM dla osób, które ukończyły 14 lat, lub prawo jazdy kategorii B. Stąd tak wysoka średnia cena OC na motorowery.

Pakiet OC + AC – szosowy MT-125 i sportowy YZF R6R

Na koniec postanowiłem sprawdzić ceny pakietów OC + AC na motocykle Yamaha. Pod uwagę wziąłem szosową MT-125 i sportową YZF R6R. Czy oferta pod względem cen pakietów OC + AC będzie się między nimi bardzo różnić? 

Niech naszym motocyklistą będzie 32-letni Marek z Marek, który ma prawo jazdy od 2012 roku. Mieszka z żoną i 2-letnim synem. Jego pasją są motory, więc w 2018 roku kupił używaną Yamahę YZF R6R z 2016 roku z silnikiem 599 cm³. Maszyna ma przejechane 25 tys. km, a przez najbliższy rok Marek planuje dodać kolejne 5 tys. km. Ubezpiecza on motor od 3 lat i nie miał do tej pory szkody. Natomiast jeździ też autem – kupuje polisę OC i AC od 7 lat. 

Ceny pakietów OC + AC na podstawie przykładowej kalkulacji w porównywarce Mubi dla motocykla Yamaha YZF R6R (pod uwagę wzięto 5 najtańszych ofert – ceny zaokrąglono): 

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 203

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, NNW

1 278

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 368

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 620

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 712

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 14.07.2021. 

Ceny pomiędzy poszczególnymi pakietami od jednego ubezpieczyciela różnią się ze względu na zakres i warunki ubezpieczeń AC, assistance i NNW. Warto także podkreślić, że dodatkowe oferty Marek mógł otrzymać z PZU lub Benefii po przejściu na stronę ubezpieczyciela bądź od Proamy i Generali po wpisaniu dodatkowych danych osobowych – w przypadku Beesafe i Wienera nie były one konieczne!  

Sprawdźmy teraz ceny pakietów dla szosowej MT-125. Maszyna również jest z 2016 roku i ma pojemność 125 cm³. Wszystkie inne dane wpisane w formularzu zostają bez zmian.

Ceny pakietów OC + AC na podstawie przykładowej kalkulacji w porównywarce Mubi dla motocykla Yamaha MT-125 (pod uwagę wzięto 5 najtańszych ofert – ceny zaokrąglono):

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

651

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, NNW

726

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

816

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 010

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 102

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 14.07.2021.

Ceny pakietów dla motocykla MT-125, a więc o mniejszej pojemności i charakterystyce, były niższe średnio o około 600 zł. Na powyższych przykładach widzimy wprost zależność między parametrami maszyny a cenami ubezpieczeń. Podobnie jak w przypadku Yamahy YZF R6R dodatkowe oferty można było otrzymać po wpisaniu dodatkowych danych lub wizycie na stronie ubezpieczyciela (tam trzeba też podać dane). 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Yamahy

Czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu?
Tak. Zarówno średnie ceny OC z danego miesiąca są niższe dla motocykli niż dla samochodów, jak i najtańsze znajdowane polisy. Wiele ubezpieczanych motocykli to maszyny o niewielkiej pojemności silnika i ograniczonej maksymalnej prędkości.
Od czego zależy cena OC motocykla?
Podobnie jak w przypadku OC samochodu przy wyliczeniu wysokości składki motocykla brane są pod uwagę dane maszyny, sposób użytkowania i informacje o właścicielu pojazdu, takie jak jego wiek, miejsce zamieszkania czy historia ubezpieczenia OC.
Czy na motocykl można kupić AC lub assistance?
Tak, w pakiecie z OC można nabyć AC, NNW i assistance. Należy jednak pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności przy wyborze dodatkowych ubezpieczeń. Jeśli motocykl będzie używany w wyścigach czy rajdach, to w OWU taki sposób użytkowania znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motocykli marki Yamaha w czerwcu to 608 zł.
  • Ubezpieczenie OC Yamahy można znaleźć już od 100 zł.
  • Najtaniej w czerwcu można było ubezpieczyć motocykle turystyczne Yamahy.
  • Cena pakietów OC + AC zależy od rodzaju motocykla. Na ten sportowy będzie wyższa niż na szosowy o niewielkiej pojemności silnika.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!