Ubezpieczenie motocykla Yamaha – najtańsze OC od 100 zł na Mubi!

Yamahę możemy kojarzyć ze sportową serią R. Jednak producent ten ma w swojej ofercie także motocykle szosowe, cross/enduro czy skutery. Ile kosztuje ubezpieczenie tych maszyn? Czy ceny OC rosną z osiągami motocykli? A jakie wysokości składki oferują ubezpieczyciela za pakiet OC + AC? Ruszamy z tematem!

Motocykle Yamaha – średnie ceny OC z ostatnich miesięcy

Średnia cena OC motocykli na Mubi we wrześniu 2021 roku wyniosła 647 zł. Natomiast właściciele samochodów otrzymywali ofert tego ubezpieczenia za 761 zł. Średnia cena OC na motocykle była więc niższa aż o 114 zł. A ile za to ubezpieczenie musieliby zapłacić w ostatnich miesiącach posiadacze Yamah?

średnie ceny ubezpieczenia motocykla marki Yamaha

Od lipca 2021 roku średnia cena OC motocykli marki Yamaha rośnie. Wprawdzie różnica między lipcem a wrześniem wyniosła zaledwie 24 zł, to w sierpniu średnia wysokość składki podskoczyła powyżej 700 zł, do 711 zł, by w kolejnym miesiącu spaść do 654 zł. 

Pamiętajmy, że wysokość cena ubezpieczenia OC motocykla zależy od wielu czynników związanych z parametrami maszyny, jej użytkowaniem, a także z właścicielem. Dlatego niektórzy motocykliści otrzymują ofertę ubezpieczenia OC za 100 czy 300 zł, a inni muszą płacić za nie 700 czy 900 zł.

Top 10 najtańszych OC motocykli Yamaha – 100 zł i jedziemy!

Mimo że średnia cena OC Yamahy wyniosła we wrześniu 654 zł, to wielu właścicieli tych jednośladów otrzymało dużo tańszą ofertę ubezpieczenia. Czy zawsze byli to doświadczeni motocykliści z mniejszych miejscowości? Sprawdźmy to! 

Top 10 najtańszych OC motocykli marki Yamaha znalezionych na Mubi we wrześniu:

Marka, model, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Yamaha CW 50 E, skuter43-letnia kobieta z Rumii100 zł
Yamaha YQ 50 NEO’S R, skuter42-letni mężczyzna z Lubaczowa100 zł
Yamaha YN 50 NEO’S, skuter33-letni mężczyzna z Otwocka100 zł
Yamaha DT 80 LC-2, cross/enduro39-letni mężczyzna z powiatu głubczyckiego100 zł
Yamaha YN 50 NEO’S, skuter45-letnia kobieta z powiatu żywieckiego100 zł
Yamaha MT-125A, szosowy do 250 cm³47-letni mężczyzna z Pszczyny100 zł
Yamaha YZF R 125, sportowy51-letni mężczyzna z Ostrzeszowa101 zł
Yamaha YP 125 X-MAX, skuter46-letni mężczyzna z Radzionkowa101 zł
Yamaha YQ 50 AEROX, skuter33-letni mężczyzna z powiatu dębickiego102 zł
Yamaha YN 50 NEO’S, skuter40-letni mężczyzna z Bytowa102 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych we wrześniu 2021 rok w porównywarce Mubi

W powyższym zestawieniu Top 10 znalazły się osoby z całej Polski – przede wszystkim z niewielkich miejscowości. Najmłodszy motocyklista miał 33 lata, a najstarszy 51 lat. Dodatkowo ubezpieczane motocykle miały od 49 cm³ do 125 cm³, czyli były to maszyny o niewielkich pojemnościach silnika. Jakie z tego płyną wnioski?

Szanse na bardzo tanie ubezpieczenie Yamahy mają motocykliści w różnym wieku, choć należy zaznaczyć, że w Top 10 nie ma tych najmłodszych do 25. roku życia, którzy statystycznie płacą najwyższe składki OC. Najtańsze ubezpieczenia dla motocykla o większym silniku kosztowało 139 zł i dotyczyło Yamahy XVS 650 A DRAGSTAR (pojemność 649 cm³). 

Rodzaje motocykli Yamaha – średnia i najniższa cena OC

Yamaha miała i nadal ma w swojej ofercie wiele odmian motocykli. Bez problemu znajdziemy w ofercie tego japońskiego producenta ścigacze, maszyny szosowe, jak i choppery. Marka ta produkuje również skutery i maszyny przeznaczone do off-roadu. Sprawdźmy, które z nich można było we wrześniu najtaniej ubezpieczyć na Mubi!

Rodzaj motocykla marki YamahaŚrednia cena OC we wrześniuNajniższa cena OC we wrześniu
chopper/cruiser386 zł104 zł
turystyczny556 zł197 zł
skuter594 zł100 zł
szosowy powyżej 250 cm³594 zł142 zł
szosowy do 250 cm³672 zł100 zł
cross/enduro781 zł100 zł
sportowy845 zł101 zł
motorower1 029 zł134 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych we wrześniu 2021

Najmniej za OC musieli we wrześniu zapłacić właściciele chopperów/cruiserów Yamaha. Ubezpieczenie kosztowało ich średnio 386 zł. Natomiast zdecydowanie najdroższe okazało się OC na motorowery – aż 1 029 zł. Pojawia się pytanie – co jest takiego w tego typu maszynach, że ubezpieczenie na nie jest aż tak drogie?

Odpowiedź może być tylko jedna – nic! To nie parametry motorowerów zwiększają ich ceny OC, a informacje o właścicielu. Dlaczego? Zastanówmy się, kto jeździ i sprawdza ceny ubezpieczenia OC motoroweru. Raczej nie są to doświadczeni kierowcy z wypracowanymi zniżkami. Oni wybiorą motocykl. Natomiast młode osoby, które nie mają historii ubezpieczenia, mogą pokusić się motorower. Aby nim jeździć potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM dla osób, które ukończyły 14 lat, lub prawo jazdy kategorii B. Stąd tak wysoka średnia cena OC na motorowery.

Pakiet OC + AC – szosowy MT-125 i sportowy YZF R6R

Na koniec postanowiłem sprawdzić ceny pakietów OC + AC na motocykle Yamaha. Pod uwagę wziąłem szosową MT-125 i sportową YZF R6R. Czy oferta pod względem cen pakietów OC + AC będzie się między nimi bardzo różnić? 

Niech naszym motocyklistą będzie 32-letni Marek z Marek, który ma prawo jazdy od 2012 roku. Mieszka z żoną i 2-letnim synem w Rzeszowie. Jego pasją są motory, więc w 2018 roku kupił używaną Yamahę YZF R6R z 2016 roku z silnikiem 599 cm³. Maszyna ma przejechane 25 tys. km, a przez najbliższy rok Marek planuje dodać kolejne 5 tys. km. Ubezpiecza on motor od 3 lat i nie miał do tej pory szkody. Natomiast jeździ też autem – kupuje polisę OC i AC od 7 lat. 

Ceny pakietów OC + AC na podstawie przykładowej kalkulacji w porównywarce Mubi dla motocykla Yamaha YZF R6R (pod uwagę wzięto 5 najtańszych ofert – ceny zaokrąglono): 

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1 213

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, NNW

1 288

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 393

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 420

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 522

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.10.2021. 

Ceny pomiędzy poszczególnymi pakietami od jednego ubezpieczyciela różnią się ze względu na zakres i warunki ubezpieczeń AC, assistance i NNW. Warto także podkreślić, że dodatkowe oferty Marek mógł otrzymać z PZU lub Benefii po przejściu na stronę ubezpieczyciela bądź od Proamy i Generali po wpisaniu dodatkowych danych osobowych – w przypadku Beesafe i Wienera nie były one konieczne!  

Sprawdźmy teraz ceny pakietów dla szosowej MT-125. Maszyna również jest z 2016 roku i ma pojemność 125 cm³. Wszystkie inne dane wpisane w formularzu zostają bez zmian.

Ceny pakietów OC + AC na podstawie przykładowej kalkulacji w porównywarce Mubi dla motocykla Yamaha MT-125 (pod uwagę wzięto 5 najtańszych ofert – ceny zaokrąglono):

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

661

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, NNW

735

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

841

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

916

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

996

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.10.2021.

Ceny pakietów dla motocykla MT-125, a więc o mniejszej pojemności i charakterystyce, były niższe średnio o około 600 zł. Na powyższych przykładach widzimy wprost zależność między parametrami maszyny a cenami ubezpieczeń. Podobnie jak w przypadku Yamahy YZF R6R dodatkowe oferty można było otrzymać po wpisaniu dodatkowych danych lub wizycie na stronie ubezpieczyciela (tam trzeba też podać dane). 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Yamahy

Czy ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż samochodu?
Tak. Zarówno średnie ceny OC z danego miesiąca są niższe dla motocykli niż dla samochodów, jak i najtańsze znajdowane polisy. Wiele ubezpieczanych motocykli to maszyny o niewielkiej pojemności silnika i ograniczonej maksymalnej prędkości.
Od czego zależy cena OC motocykla?
Podobnie jak w przypadku OC samochodu przy wyliczeniu wysokości składki motocykla brane są pod uwagę dane maszyny, sposób użytkowania i informacje o właścicielu pojazdu, takie jak jego wiek, miejsce zamieszkania czy historia ubezpieczenia OC.
Czy na motocykl można kupić AC lub assistance?
Tak, w pakiecie z OC można nabyć AC, NNW i assistance. Należy jednak pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności przy wyborze dodatkowych ubezpieczeń. Jeśli motocykl będzie używany w wyścigach czy rajdach, to w OWU taki sposób użytkowania znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC motocykli marki Yamaha we wrześniu to 654 zł.
  • Ubezpieczenie OC Yamahy można znaleźć już od 100 zł.
  • Najtaniej we wrześniu można było ubezpieczyć motocykle typu chopper/cruiser Yamahy.
  • Cena pakietów OC + AC zależy od rodzaju motocykla. Na ten sportowy będzie wyższa niż na szosowy o niewielkiej pojemności silnika.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!