Ubezpieczenie skutera już od 100 zł! Sprawdź ceny OC, AC i assistance tych jednośladów

Lato to czas, gdy na ulicach pojawia się mnóstwo motocyklistów. Choć najbardziej zwracają na siebie uwagę potężne cruisery oraz szybkie motocykle sportowe, wielu właścicieli jednośladów stawia raczej na wygodę i zwłaszcza w mieście korzysta z niewielkich, wszędzie się mieszczących skuterów. Również one muszą jednak posiadać ubezpieczenie. Ile trzeba za nie zapłacić?

Czy ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe?

Skutery to pojazdy, które często prezentują się bardzo niepozornie i kojarzą z młodymi uczestnikami ruchu. Nie zawsze jednak ich właściciele są nastolatkami zbierającymi pierwsze doświadczenia na drogach i nie zawsze są to maszyny o słabych parametrach. Przeciwnie, tak jak każdy inny rodzaj motocykli, również skutery są bardzo różnorodne.

Nieważne jednak, czy mowa o tych z najsłabszymi silnikami o pojemności silnika do 50 cm³, czy o znacznie mocniejszych skuterach, w każdym przypadku ich właściciele muszą posiadać ubezpieczenie OC. Ten rodzaj polisy jest bowiem obowiązkowy dla wszystkich właścicieli pojazdów w Polsce, gwarantując ochronę ich odpowiedzialności cywilnej w razie spowodowania wypadku lub kolizji.

Innymi słowy, jeśli jadąc swoim skuterem, wpadniesz w kogoś i uszkodzisz jego samochód lub spowodujesz u niego uszczerbek na zdrowiu, to Twój ubezpieczyciel wypłaci tej osobie stosowne odszkodowanie. Co innego w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń, czyli m.in. AC i assistance, których nie musisz kupować, ale mogą zapewnić Ci pomoc techniczną i finansową, jeśli Twój skuter ulegnie awarii lub zostanie uszkodzony w wypadku.

UWAGA!

Mimo że skuterów używa się zwykle tylko przez część roku, ich ubezpieczenie kupuje się na całe 12 miesięcy. Możliwość zakupu krótkoterminowej polisy jest ograniczona tylko do rzadkich przypadków (np. pojazdów zabytkowych i historycznych).

Kary za brak OC skutera 2023

Chciałeś zaoszczędzić na ubezpieczeniu lub po prostu o nim zapomniałeś? Musisz się przygotować na konsekwencje. Szczególnie bolesne będą, jeśli nie mając OC, spowodujesz wypadek. Wówczas za wszystkie wyrządzone szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, a to może oznaczać koszty liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych!

Mniejsze, ale wciąż bolesne dla portfela i często wyższe niż koszt zakupu polisy, są kary za brak OC nakładane w 2023 roku na kierowców i motocyklistów przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W tym roku będą one wynosić od 230 do nawet 1200 zł.

Kary za brak OC 2023 (w okresie 1 stycznia do 30 czerwca):

 • 230 zł – za brak OC do 3 dni,
 • 580 zł – za brak OC od 4 do 14 dni,
 • 1160 zł – za brak OC powyżej 14 dni.

Kary za brak OC 2023 (w okresie 1 lipca do 31 grudnia):

 • 240 zł – za brak OC do 3 dni,
 • 600 zł – za brak OC od 4 do 14 dni,
 • 1200 zł – za brak OC powyżej 14 dni.

Ubezpieczenie skutera – kto płaci najmniej?

Zapłacić wynoszącą ponad 1000 zł karę za brak OC skutera to naprawdę bezsensowny wydatek. Szczególnie, że składki ubezpieczeniowe dla motocyklistów są zwykle wyraźnie niższe, niż w przypadku kierowców samochodów, mimo że ubezpieczyciele biorą przy ich wyliczaniu pod uwagę podobne same czynniki, a więc m.in.:

 • markę i model motocykla,
 • pojemność silnika,
 • wiek i przebieg motocykla,
 • wiek i miejsce zamieszkania właściciela,
 • rok uzyskania prawa jazdy,
 • historię ubezpieczenia.

Oczywiście w każdym przypadku podane wyżej czynniki będą inne, a składki OC wyliczane dla każdego motocyklisty indywidualnie. Jak zatem sprawdzić, ile może kosztować Twoja polisa? Za pomocą kalkulatora OC AC Mubi, zgodnie z którego obliczeniami średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w grudniu dla wszystkich właścicieli jednośladów wyniosła 496 zł.

Jak na tym tle wypada OC skuterów? Okazało się, że ich posiadacze płacili za OC średnio nieco mniej, bo 488 zł. Ale czy dotyczy to wszystkich? Nie! Wielu motocyklistów obliczało sobie nawet kilkukrotnie niższe składki – spójrzmy na Top 10 rekordzistów pod względem cen OC skuterów w grudniu.

Właściciel skuteraMarka, model skutera i pojemność silnikaCena OC
34-letni mężczyzna z WrocławiaBaotian BT49QT-9 Speedy (49 cm³)100 zł
34-letni mężczyzna z Wodzisławia ŚląskiegoBeta Ark LC (49 cm³)100 zł
40-letni mężczyzna z ToruniaBMW CE 4 (0 cm³)100 zł
35-letni mężczyzna z BrokuDerbi Vamos (49 cm³)100 zł
50-letnia kobieta z WarszawyHonda Vision (108 cm³)100 zł
39-letni mężczyzna z ZabrzaJunak 609 2T (49 cm³)100 zł
44-letni mężczyzna z powiatu ostrowieckiegoPGO T-Rex (49 cm³)100 zł
51-letni mężczyzna z CzerskaPeugeot Vivacity (49 cm³)100 zł
49-letnia kobieta z powiatu gorlickiegoPiaggio/Vespa NRG (49 cm³)100 zł
46-letni mężczyzna z powiatu działdowskiegoRomet RXL (49 cm³)100 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce Mubi (grudzień 2022)

Najtańsze OC skutera w grudniu na mubi.pl kosztowało zaledwie 100 zł – takie składki uzyskali wszyscy właściciele tych maszyn z naszego Top 10. Warto zwrócić uwagę, że w czołowej dziesiątce nie ma osób poniżej 30. roku życia, co wyraźnie wskazuje, że ubezpieczyciele doceniają doświadczonych motocyklistów, którzy bezszkodową jazdą zapracowali sobie na duże zniżki. A jak to wygląda w przypadku młodszych osób?

Ubezpieczenie OC dla młodych właścicieli skuterów

Jak można się było spodziewać, ubezpieczenie OC dla młodych właścicieli skuterów jest droższe, niż w przypadku starszych osób. Posiadacze tego typu jednośladów mający 18-25 lat płacili w grudniu średnie składki w wysokości 1117 zł. Nie znaczy to jednak, że nie było wśród nich szczęśliwców, którzy mogli liczyć na znacznie niższe ceny.

Właściciel skuteraMarka, model skutera i pojemność silnikaCena OC
20-letni mężczyzna z Drawska PomorskiegoHonda SJ 50 Bali (49 cm³)108 zł
25-letni mężczyzna z powiatu krakowskiegoGilera Stalker (49 cm3)223 zł
24-letni mężczyzna z RybnikaPiaggio/Vespa X10 (125 cm3)228 zł
24-letni mężczyzna z Dąbrowy GórniczejYamaha Aerox Ultimate (49 cm³)256 zł
23-letni mężczyzna z powiatu gorlickiegoRouter Bassa (49 cm³)272 zł
22-letni mężczyzna z powiatu krotoszyńskiegoPeugeot Trekker WRC (49 cm³)295 zł
24-letni mężczyzna z powiatu lęborskiegoPiaggio/Vespa NRG (49 cm³)303 zł
21-letni mężczyzna z RedyPiaggio/Vespa Typhoon (49 cm³)313 zł
20-letni mężczyzna z Polanicy-ZdrojuYamaha YN 50 Neo’s (49 cm³)313 zł
25-letni mężczyzna z BędzinaRouter Bassa (49 cm³)340 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce Mubi [grudzień 2022].

Zauważmy, że młodzi motocykliści, którzy mogli liczyć na ubezpieczenie skutera poniżej 300 zł, okazali się właścicielami maszyn o niewielkiej pojemności silnika. Czemu ma to znaczenie? Mocniejsze parametry techniczne pojazdu pozwalają na rozwijanie większych prędkości, co z kolei przekłada się na większe ryzyko ubezpieczeniowe i wyższe składki.

Czy warto kupić AC dla skutera?

Do tej pory była mowa o ubezpieczeniu OC, czyli takim, które każdy motocyklista mieć musi. W przypadku innych polis takiego obowiązku nie ma, ale to nie znaczy, że można je sobie odpuścić. Wręcz przeciwnie, każdy rozsądny właściciel pojazdu zdaje sobie sprawę, że dodatkowa ochrona to dla niego mnóstwo korzyści. W przypadku ubezpieczenia AC motocykla można liczyć na pomoc w razie:

 • uszkodzenia lub zniszczenia skutera w wypadku/kolizji,
 • uszkodzenia lub zniszczenia skutera przez siły przyrody,
 • kradzieży skutera.

Niestety nie wszyscy z tej ochrony korzystają, ponieważ odstraszają ich wysokie ceny AC. W grudniu średni koszt zakupu pakietu ubezpieczeń OC i AC dla wszystkich rodzajów motocykli wyniósł 1492zł, czyli trzy razy więcej niż cena samego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Mamy jednak dobre wiadomości dla właścicieli skuterów, bo w ich przypadku średnia cena OC oraz autocasco okazała się już znacznie korzystniejsza i wyniosła 1127 zł. A niektórzy płacili jeszcze o prawie połowę mniej. Oto pierwsza dziesiątka motocyklistów, którzy zapłacili najmniej za AC skutera na Mubi w grudniu.

Właściciel skuteraSkuterCena pakietu OC + AC
43-letni mężczyzna z WarszawyHonda Forza (125 cm³)617 zł
43-letni mężczyzna z WarszawyHonda PCX (125 cm³)627 zł
31-letni mężczyzna z PolicYamaha NMAX (125 cm³)756 zł
36-letni mężczyzna z SosnowcaHonda PCX (125 cm³)856 zł
31-letni mężczyzna z RybnikaHonda PCX (125 cm³)913 zł
34-letni mężczyzna z powiatu tureckiegoKymco AK (499 cm³)1030 zł
56-letni mężczyzna z JózefowaPiaggio/Vespa MP3 500 Sport (493 cm³)1043 zł
38-letni mężczyzna z Zielonej GóryHonda PCX (125 cm³)1063 zł
36-letni mężczyzna z Nowej RudyYamaha X-Max (292 cm³)1064 zł
30-letnia kobieta z PłockaHonda PCX (125 cm³)1141 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce Mubi (grudzień 2022)

Przepis na niską cenę AC dla skutera? Dane porównywarki Mubi nie pozostawiają wątpliwości: największe szanse tanie ubezpieczenie mają motocykliści z wieloletnim doświadczeniem na drodze (w dziesiątce nie ma nikogo poniżej 30 roku życia). Plusem jest również miejsce zamieszkania w małej miejscowości, gdzie znacznie trudniej o wypadek, niż w dużym mieście, chociaż i tam motocykliści znajdowali tanie ubezpieczenia.

Assistance dla skutera – ile kosztuje dodatkowa ochrona motocykla?

Jeśli uznasz, że jednak nie chcesz płacić za AC, to może zainteresuje Cię inne dobrowolne ubezpieczenie Twojego skutera? Za pakiet OC + assistance właściciele tego rodzaju jednośladów płacili na Mubi w grudniu zaledwie 386 zł. To nieco więcej niż wyniosła średnia cena dla wszystkich motocyklistów (352 zł).

A po co Ci właściwie taka ochrona? Usługi oferowane w ramach assistance motocyklowego są bardzo szerokie i gwarantują pomoc w wielu uciążliwych sytuacjach na drodze. Nie tylko podczas kolizji, ale również m.in. w razie awarii czy przebicia opony. Mając assistance, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, a ten zadba o naprawę o na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu, a nawet pomoże w organizacji noclegu czy zapewnieniu pojazdu zastępczego.

Właściciel skuteraSkuterCena pakietu OC + assistance
43-letni mężczyzna z WarszawyHonda Forza (125 cm³)118 zł
52-letni mężczyzna z PruszkowaHonda PCX 150i (153 cm³)120 zł
57-letni mężczyzna z Piotrkowa TrybunalskiegoSuzuki 400 A Burgman (400 cm³)123 zł
31-letni mężczyzna z PolicYamaha NMAX (125 cm³)137 zł
42-letni mężczyzna z ŻarRomet RXL (49 cm³)145 zł
38-letni mężczyzna z Zielonej GóryHonda PCX (125 cm³)145 zł
56-letni mężczyzna z JózefowaPiaggio/Vespa MP3 500 Sport (493 cm³)172 zł
38-letni mężczyzna z powiatu puckiegoAprilia Sportcity (125 cm³)180 zł
31-letni mężczyzna z RybnikaHonda PCX (125 cm³)191 zł
40-letni mężczyzna z EłkuHonda Forza (125 cm³)193 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w porównywarce Mubi (grudzień 2022)

Trzeba pamiętać, że zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i oferowanych przez niego usług różni się w zależności od wybranego pakietu – im droższy, tym większe możliwości pomocy. Jednak już w podstawowych pakietach oferowanych razem z OC można zapewnić sobie bardzo przydatne wsparcie, dlatego warto sprawdzić, ile kosztowałaby Cię taka polisa. Jak widać na powyższym wyliczeniu, assistance dla skutera na Mubi może kosztować już 118 zł!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie skutera

Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć na skuterze?

To zależy od parametrów technicznych pojazdu. Jeśli chodzi o skutery zaliczane do kategorii motorowerów, a więc o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm³, do ich prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM, o które można się ubiegać od 14. roku życia. Mocniejsze jednoślady wymagają wyższych uprawnień – kategorii A1 (16 lat), A2 (18 lat) lub A (20 lub 24 lata).

Czy zniżki na OC przechodzą ze skutera na samochód?

To zależy od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego w tym zakresie. Niektóre firmy uwzględniają zniżki wyrobione przez motocyklistów przy ubezpieczaniu ich samochodów, inne nie. Zdarza się też, że przenoszenie zniżek jest możliwe tylko przy ich przenoszeniu z jednośladów o pojemności silnika powyżej 125 cm³, co wyklucza wiele skuterów.

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie skutera?

Tak. Pamiętaj, że OC zapewnia odszkodowanie za szkody osobowe i w mieniu osobom trzecim, które ucierpiały w spowodowanym przez Ciebie wypadku, ale już nie Tobie. Jeśli chcesz otrzymać pomoc ubezpieczyciela w razie awarii, uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży swojego skutera, musisz zainwestować w dobrowolną polisę AC lub assistance.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe. Trzeba je wykupić na cały rok.
 • Brak OC skutera grozi karą w wysokości do 1200 zł.
 • Cena OC skutera jest obliczana indywidualnie dla każdego motocyklisty na podstawie jego cech i parametrów ubezpieczanego pojazdu.
 • Średnia cena OC skuterów w grudniu była nieco niższa od kosztów ubezpieczenia innych jednośladów i wyniosła 488 zł.
 • Średnie ceny pakietów OC + AC i OC + assistance dla właścicieli skuterów wyniosły w grudniu odpowiednio 1127 zł i 386 zł.
 • Na obniżenie cen ubezpieczenia OC skuterów wpływają m.in. duże doświadczenie na drodze oraz zamieszkanie ich właścicieli w niewielkich miejscowościach, a także mała pojemność silnika pojazdu.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
33,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
pogłupieliście w tym mubi - pzu chciało ode mnie 140 zł compensa wzieła 100 - jakiś nowy ubezpieczyciel na rynku zaoferował 70 zł .....
Proszę pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe wyliczają składkę OC na podstawie indywidualnych cech każdego klienta, dlatego oferta w każdym przypadku może być inna. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora AC OC, dzięki któremu sprawdzi Pan propozycje od różnych ubezpieczycieli.