Ubezpieczenie skutera już od 100 zł! Sprawdź ceny OC, AC i assistance tych jednośladów

Lato to czas, gdy na ulicach pojawia się mnóstwo motocyklistów. Choć najbardziej zwracają na siebie uwagę potężne cruisery oraz szybkie motocykle sportowe, wielu właścicieli jednośladów stawia raczej na wygodę i zwłaszcza w mieście korzysta z niewielkich, wszędzie się mieszczących skuterów. Również one muszą jednak posiadać ubezpieczenie. Ile trzeba za nie zapłacić?

oc skutera

Czy ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe?

Skutery to pojazdy, które często prezentują się bardzo niepozornie i kojarzą z młodymi uczestnikami ruchu. Nie zawsze jednak ich właściciele są nastolatkami zbierającymi pierwsze doświadczenia na drogach i nie zawsze są to maszyny o słabych parametrach. Przeciwnie, tak jak każdy inny rodzaj motocykli, również skutery są bardzo różnorodne.

Nieważne jednak, czy mowa o tych z najsłabszymi silnikami o pojemności silnika do 50 cm³, czy o znacznie mocniejszych skuterach, w każdym przypadku ich właściciele muszą posiadać ubezpieczenie OC. Ten rodzaj polisy jest bowiem obowiązkowy dla wszystkich właścicieli pojazdów w Polsce, gwarantując ochronę ich odpowiedzialności cywilnej w razie spowodowania wypadku lub kolizji.

Innymi słowy, jeśli jadąc swoim skuterem, wpadniesz w kogoś i uszkodzisz jego samochód lub spowodujesz u niego uszczerbek na zdrowiu, to Twój ubezpieczyciel wypłaci tej osobie stosowne odszkodowanie. Co innego w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń, czyli m.in. AC i assistance, których nie musisz kupować, ale mogą zapewnić Ci pomoc techniczną i finansową, jeśli Twój skuter ulegnie awarii lub zostanie uszkodzony w wypadku.

UWAGA!

Mimo że skuterów używa się zwykle tylko przez część roku, ich ubezpieczenie kupuje się na całe 12 miesięcy. Możliwość zakupu krótkoterminowej polisy jest ograniczona tylko do rzadkich przypadków (np. pojazdów zabytkowych i historycznych).

Kary za brak OC skutera 2024

Chciałeś zaoszczędzić na ubezpieczeniu lub po prostu o nim zapomniałeś? Musisz się przygotować na konsekwencje. Szczególnie bolesne będą, jeśli nie mając OC, spowodujesz wypadek. Wówczas za wszystkie wyrządzone szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, a to może oznaczać koszty liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych!

Mniejsze, ale wciąż bolesne dla portfela i często wyższe niż koszt zakupu polisy, są kary za brak OC nakładane w 2024 roku na kierowców i motocyklistów przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Od 1 stycznia 2024 roku wynoszą one od 280 do nawet 1410 zł.

Kary za brak OC motocyklisty 2024:

 • 240 zł – za brak OC do 3 dni,
 • 710 zł – za brak OC od 4 do 14 dni,

1410 zł – za brak OC powyżej 14 dni.

Ubezpieczenie skutera – kto płaci najmniej?

Zapłacić wynoszącą ponad 1000 zł karę za brak OC skutera to naprawdę bezsensowny wydatek. Szczególnie, że składki ubezpieczeniowe dla motocyklistów są zwykle wyraźnie niższe, niż w przypadku kierowców samochodów, mimo że ubezpieczyciele biorą przy ich wyliczaniu pod uwagę podobne same czynniki, a więc m.in.:

 • markę i model motocykla,
 • pojemność silnika,
 • wiek i przebieg motocykla,
 • wiek i miejsce zamieszkania właściciela,
 • rok uzyskania prawa jazdy,
 • historię ubezpieczenia.

Oczywiście w każdym przypadku podane wyżej czynniki będą inne, a składki OC wyliczane dla każdego motocyklisty indywidualnie. Jak zatem sprawdzić, ile może kosztować Twoja polisa? Za pomocą kalkulatora OC AC Mubi, zgodnie z którego obliczeniami średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w grudniu 2023 roku dla wszystkich właścicieli jednośladów wyniosła 325 zł.

Jak na tym tle wypada OC skuterów? Okazało się, że ich posiadacze płacili za OC średnio kilkadziesiąt złotych więcej, bo 378 zł. Ale czy dotyczy to wszystkich? Nie! Wielu motocyklistów obliczało sobie nawet kilkukrotnie niższe składki – spójrzmy na Top 10 rekordzistów pod względem cen OC skuterów w grudniu.

Marka i model skuteraWłaściciel skuteraCena OC
Honda SRV 90 Shadow51-letni mężczyzna z powiatu staszowskiego100 zł
Romet RXL47-letni mężczyzna z powiatu łomżyńskiego100 zł
Piaggio/Vespa Fly 100 4T50-letni mężczyzna z Sanoka100 zł
Junak Qumpel 5046-letni mężczyzna z Jasła100 zł
Kawasaki J 125 CVT47-letni mężczyzna z powiatu kościańskiego100 zł
Honda @12546-letni mężczyzna z powiatu grodziskiego100 zł
Honda SFX 5037-letni mężczyzna z powiatu poznańskiego100 zł
Honda Forza 12550-letni mężczyzna z Lędzin100 zł
Yamaha YE 50 Zest66-letni mężczyzna z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego100 zł
Router Grande49-letnia kobieta z powiatu bielskiego100 zł
Dane pochodzą z wyliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2023).

Najtańsze OC skutera w grudniu na mubi.pl kosztowało zaledwie 100 zł – takie składki uzyskali wszyscy właściciele tych maszyn z naszego Top 10. Warto zwrócić uwagę, że w czołowej dziesiątce nie ma nikogo poniżej 30. roku życia, co wyraźnie wskazuje, że ubezpieczyciele doceniają doświadczonych motocyklistów, którzy bezszkodową jazdą zapracowali sobie na duże zniżki. A jak to wygląda w przypadku młodszych osób?

Ubezpieczenie OC dla młodych właścicieli skuterów

Jak można się było spodziewać, ubezpieczenie OC dla młodych właścicieli skuterów jest droższe, niż w przypadku starszych osób. Posiadacze tego typu jednośladów mający 18-25 lat płacili w grudniu średnie składki w wysokości 763 zł. Nie znaczy to jednak, że nie było wśród nich szczęśliwców, którzy mogli liczyć na znacznie niższe ceny.

Marka i model skuteraWłaściciel skuteraCena OC
Romet Retro 725-letni mężczyzna z Rybnika132 zł
Junak Qumpel 5023-letni mężczyzna z powiatu mieleckiego141 zł
Peugeot Speedfight E20-letni mężczyzna z Opola158 zł
Simson SR 50/1 CE (Bunny)25-letni mężczyzna z Gubina158 zł
Malaguti F 12 Phantom AC24-letni mężczyzna z Łukowa176 zł
Peugeot Jetforce C-Tech25-letni mężczyzna z powiatu skarżyskiego191 zł
Yamaha BW’S NG25-letni mężczyzna z Tłuszcza211 zł
Yamaha YP 125 Majesty24-letni mężczyzna z Bielska-Białej213 zł
Peugeot Jetforce C-Tech20-letni mężczyzna z Poznania216 zł
Yamaha Aerox 420-letnia kobieta z powiatu wadowickiego221 zł
Dane pochodzą z wyliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2023).

Zauważmy, że młodzi motocykliści, którzy mogli liczyć na ubezpieczenie skutera poniżej 300 zł, okazali się właścicielami maszyn o niewielkiej pojemności silnika. Czemu ma to znaczenie? Mocniejsze parametry techniczne pojazdu pozwalają na rozwijanie większych prędkości, co z kolei przekłada się na większe ryzyko ubezpieczeniowe i wyższe składki.

Czy warto kupić AC dla skutera?

Do tej pory była mowa o ubezpieczeniu OC, czyli takim, które każdy motocyklista mieć musi. W przypadku innych polis takiego obowiązku nie ma, ale to nie znaczy, że można je sobie odpuścić. Wręcz przeciwnie, każdy rozsądny właściciel pojazdu zdaje sobie sprawę, że dodatkowa ochrona to dla niego mnóstwo korzyści. W przypadku ubezpieczenia AC motocykla można liczyć na pomoc w razie:

 • uszkodzenia lub zniszczenia skutera w wypadku/kolizji,
 • uszkodzenia lub zniszczenia skutera przez siły przyrody,
 • kradzieży skutera.

Niestety nie wszyscy z tej ochrony korzystają, ponieważ odstraszają ich wysokie ceny AC. W grudniu średni koszt zakupu pakietu ubezpieczeń OC i AC dla wszystkich rodzajów motocykli wyniósł 1514 zł, czyli ponad czterokrotnie więcej niż cena samego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Mamy jednak dobre wiadomości dla właścicieli skuterów, bo w ich przypadku średnia cena OC oraz autocasco okazała się już znacznie korzystniejsza i wyniosła 1104 zł. A niektórzy płacili jeszcze o ponad połowę mniej. Oto pierwsza piątka motocyklistów, którzy zapłacili najmniej za AC skutera na Mubi w grudniu.

Marka i model skuteraWłaściciel skuteraCena pakietu OC + AC
Romet 74743-letni mężczyzna z powiatu bolesławieckiego384 zł
Romet 727 Komfort35-letni mężczyzna z Raciborza385 zł
Daelim NS 125 DLX31-letni mężczyzna z Gorzowa Wielkopolskiego400 zł
Keeway RY8 5049-letnia kobieta z powiatu siedleckiego412 zł
Junak Qumpel 5045-letni mężczyzna z Jasła413 zł
Dane pochodzą z wyliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2023).

Przepis na niską cenę AC dla skutera? Dane porównywarki Mubi nie pozostawiają wątpliwości: największe szanse tanie ubezpieczenie mają motocykliści z wieloletnim doświadczeniem na drodze (w dziesiątce nie ma nikogo poniżej 30 roku życia). Plusem jest również miejsce zamieszkania w małej miejscowości, gdzie znacznie trudniej o wypadek, niż w dużym mieście, chociaż i tam motocykliści znajdowali tanie ubezpieczenia.

Assistance dla skutera – ile kosztuje dodatkowa ochrona motocykla?

Jeśli uznasz, że jednak nie chcesz płacić za AC, to może zainteresuje Cię inne dobrowolne ubezpieczenie Twojego skutera? Za pakiet OC + assistance właściciele tego rodzaju jednośladów płacili na Mubi w grudniu zaledwie 236 zł. To nieco więcej niż wyniosła średnia cena dla wszystkich motocyklistów (230 zł).

A po co Ci właściwie taka ochrona? Usługi oferowane w ramach assistance motocyklowego są bardzo szerokie i gwarantują pomoc w wielu uciążliwych sytuacjach na drodze. Nie tylko podczas kolizji, ale również m.in. w razie awarii czy przebicia opony. Mając assistance, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, a ten zadba o naprawę o na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu, a nawet pomoże w organizacji noclegu czy zapewnieniu pojazdu zastępczego.

Marka i model skuteraWłaściciel skuteraCena pakietu OC + assistance
Suzuki 125 Sixteen38-letni mężczyzna z powiatu hrubieszowskiego100 zł
Piaggio/Vespa Elettrica 7040-letni mężczyzna z Wałbrzycha100 zł
Piaggio/Vespa Sfera 5045-letnia kobieta z Bydgoszczy101 zł
Honda CN 250 Helix58-letni mężczyzna z Chojnic105 zł
Honda SW T-600 C-ABS54-letni mężczyzna z powiatu kolbuszowskiego106 zł
Dane pochodzą z wyliczeń użytkowników porównywarki Mubi (grudzień 2023).

Trzeba pamiętać, że zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i oferowanych przez niego usług różni się w zależności od wybranego pakietu – im droższy, tym większe możliwości pomocy. Jednak już w podstawowych pakietach oferowanych razem z OC można zapewnić sobie bardzo przydatne wsparcie, dlatego warto sprawdzić, ile kosztowałaby Cię taka polisa. Jak widać na powyższym wyliczeniu, assistance dla skutera na Mubi może kosztować już 100 zł!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie skutera

Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć na skuterze?
Czy zniżki na OC przechodzą ze skutera na samochód?
Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie skutera?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe. Trzeba je wykupić na cały rok.
 • Brak OC skutera grozi karą w wysokości do 1410 zł.
 • Cena OC skutera jest obliczana indywidualnie dla każdego motocyklisty na podstawie jego cech i parametrów ubezpieczanego pojazdu.
 • Średnia cena OC skuterów w grudniu była nieco wyższa od kosztów ubezpieczenia innych jednośladów i wyniosła 378 zł.
 • Średnie ceny pakietów OC + AC i OC + assistance dla właścicieli skuterów wyniosły w grudniu odpowiednio 1104 zł i 236 zł.
 • Na obniżenie cen ubezpieczenia OC skuterów wpływają m.in. duże doświadczenie na drodze oraz zamieszkanie ich właścicieli w niewielkich miejscowościach, a także mała pojemność silnika pojazdu.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
pogłupieliście w tym mubi - pzu chciało ode mnie 140 zł compensa wzieła 100 - jakiś nowy ubezpieczyciel na rynku zaoferował 70 zł .....
Proszę pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe wyliczają składkę OC na podstawie indywidualnych cech każdego klienta, dlatego oferta w każdym przypadku może być inna. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora AC OC, dzięki któremu sprawdzi Pan propozycje od różnych ubezpieczycieli.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC