Ubezpieczenie motocykla i motoroweru Romet – na Mubi już od 107 zł!

Średnia cena OC Rometów wyniosła we wrześniu 438 zł. Jednak właściciele skuterów i motorowerów tej marki znajdowali często dużo tańsze ubezpieczenia, czego przykładem jest top 10 najtańszych OC. A jak było z innymi rodzajami Rometów? Za ile można kupić pakiet ubezpieczeń na motocykl tej marki? Sprawdzamy!

oc rometa już od 100 zł

Średnia cena OC jednośladów marki Romet – we wrześniu 438 zł

Średnia cena OC Rometów wyniosła we wrześniu 438 zł. Jednak właściciele skuterów i motorowerów tej marki znajdowali często dużo tańsze ubezpieczenia, czego przykładem jest top 10 najtańszych OC. A jak było z innymi rodzajami Rometów? Za ile można kupić pakiet ubezpieczeń na motocykl tej marki? Sprawdzamy!

MiesiącRokCena
Wrzesień2023438 zł
Sierpień2023547 zł
Lipiec2023544 zł
Czerwiec2023519 zł
Maj2023519 zł
Kwiecień2023487 zł
Marzec2023501 zł
Luty2023506 zł
Styczeń2023524 zł
Grudzień2022509 zł
Listopad2022480 zł
Październik2022509 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Najniższe średnie ceny OC Rometów były we wrześniu 2023 roku, gdy wyniosły zaledwie 438 zł. Natomiast najwięcej musieli zapłacić motocykliści w sierpniu 2023 – 547 zł. Widać zatem, że ceny OC dla jednośladów tej marki są dość stabilne i utrzymują się na zbliżonym poziomie od miesięcy. 

Top 10 najtańszych OC Rometów – skutery i motorowery

Wysokość składki OC obliczana jest indywidualnie dla konkretnego motocyklisty i kierowcy. Oczywiście ubezpieczenie to przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby. Jeśli danym motocyklem czy autem będzie jechał inny kierowca, to odszkodowanie w przypadku spowodowania przez niego szkody również zostanie wypłacone. Ale nie o tym…

Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki szacują ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe, tym cena OC będzie wyższa. Na jakiej podstawie określa się owo ryzyko? Analizuje się dane wpisane w formularzu przez osobę chcącą ubezpieczyć motocykl oraz statystyki dotyczące szkód i wypadków. To kompozycja korzystnych czynników sprawia, że można otrzymać bardzo atrakcyjną ofertę ubezpieczenia. Oto przykłady takich motocyklistów z września 2023 roku:

Parametry motocyklaDane właścicielaCena ubezpieczenia OC
Romet Ogar 202, motorower33-letni mężczyzna z powiatu oławskiego107 zł
Romet K-125, szosowy60-letni mężczyzna z powiatu bielskiego107 zł
Romet SOFT CHOPPER 2 125, chopper/cruiser66-letnia kobieta z powiatu kieleckiego107 zł
Romet 777, skuter57-letni mężczyzna z Tarnobrzeg107 zł
Romet K-125, szosowy54-letni mężczyzna z Nekla107 zł
Romet GT 125 MAX, skuter43-letni mężczyzna z powiatu nowotarskiego107 zł
Romet RXL 2T, skuter43-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiego107 zł
Romet K 125, szosowy40-letni mężczyzna z powiatu myślenickiego108 zł
Romet K125, szosowy48-letni mężczyzna z Augustowa108 zł
Romet ADV 125, szosowy39-letni mężczyzna z powiatu koszalińskiego108 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych we wrześniu 2023 roku w porównywarce Mubi.

Na liście top 10 najtańszych OC Rometów znaleźli się motocykliści z całej Polski. Prawie wszyscy pochodzą jednak z niewielkich miast i miejscowości, a ich polisy kosztowały do 108 zł, czyli bardzo niewiele jak na roczne ubezpieczenie OC. Warto także zwrócić uwagę na dwie kwestie – rodzaj ubezpieczanych Rometów oraz wiek ich właścicieli.

W zestawieniu dominują motocykle szosowe o niewielkich pojemnościach silników i skutery, czyli jednoślady o niewielkich silnikach, by nie powiedzieć silniczkach, które wytwarzają mało mocy. Takie parametry działają na korzyść niższych cen OC. Po drugie, co jest zdecydowanie ważniejsze, wiek motocyklistów – najmłodszy jest mężczyzna w wieku 33 lat, a najstarsza właścicielka Rometa miała 66 lat.

Za OC zawsze najwięcej płacą osoby w wieku 18-25 lat, które nie mają wypracowanych zniżek i nie mogą wykazać się historią ubezpieczenia, a więc ryzyko ubezpieczeniowe jest dla nich wysokie. W przypadku właścicieli Rometów z top 10 jest zupełnie inaczej – to doświadczone osoby, których ryzyko spowodowania szkody zostało ocenione jako niskie.

Rodzaj motocykla marki Romet a cena OC – skuter na czele

Jeśli w top 10 najtańszych OC znalazły się przede wszystkim skutery i motocykle szosowe, to można założyć, że średnia cena ich ubezpieczenia będzie najniższa. Czy tak rzeczywiście było we wrześniu? Jak przedstawiają się średnie ceny OC motorowerów i chopperów/cruiserów

Rodzaj motocykla marki RometŚrednia cena OC we wrześniuNajniższa cena OC we wrześniu
Chopper/cruiser365 zł107 zł
Szosowy do 250 cm³381 zł107 zł
Cross/enduro381 zł108 zł
Skuter490 zł107 zł
Motorower500 zł107 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych we wrześniu 2023 roku w porównywarce Mubi.

Najtaniej we wrześniu można było ubezpieczyć motocykle chopper/cruiser marki Romet – średnio za zaledwie 365 zł. Choć trzeba zauważyć, że w zestawieniu top 10 najtańszych OC znalazła się tylko jedna maszyna tego typu.

Zastanawiające jest jednak odległe miejsce motorowerów. Dlaczego za ubezpieczenie tych jednośladów o malutkich silnikach trzeba zapłacić więcej niż za OC choppera/cruisera czy motocykli szosowych?

W tym przypadku nie jest to kwestia motocykli. Rzecz jasna w jakiejś części pojemność silnika odpowiada za wzrost lub spadek ceny OC, ale o wiele ważniejsze są dane właściciela pojazdu. Zastanówmy się, kto przeważnie jeździ i szuka OC na motorower lub skuter?

To często młode osoby, które nie miały szans na zbudowanie historii ubezpieczenia i wypracowanie zniżek. Motorowerem mogą już jeździć nastolatkowie, którzy ukończyli 14 lat i otrzymali prawo jazdy kategorii AM oraz kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B. Jeśli motorower ubezpieczają doświadczeni kierowcy, to mogą to zrobić bardzo tanio.

Pakiet ubezpieczeń Rometa – porównujemy ceny

Pozostało nam sprawdzenie cen pakietów ubezpieczeń. Naszą przykładową motocyklistą została 28-letnia Magda, która dojeżdża jednośladem do pracy w Rzeszowie. Magda jest singielką, ma prawo jazdy na motocykl od 5 lat, a od co najmniej 4 lat kupuje polisę OC i AC. Najpierw przeprowadzimy kalkulację dla skutera marki Romet, a potem dla motocykla szosowego o pojemności do 250 cm³.

Ceny pakietów ubezpieczeń dla skutera Romet 727 Joy z 2017 roku o pojemności silnika 49 cm³ (ceny zaokrąglone):

FirmaZakresCena
BeesafeOC + NNW + Assistance347 zł
BeesafeOC + Assistance364 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 27.10.2023.

Ubezpieczyciele nie zaoferowali Magdzie pakietu ubezpieczeń z AC. Mogła wybrać za to dodatkowe NNW i Assistance. Aby otrzymać więcej ofert od innych ubezpieczycieli niż Beesafe, Magda musiałaby podać brakujące dane. Czy w przypadku Rometa szosowego będzie podobnie?

Ceny pakietów ubezpieczeń dla motocykla szosowego Romet Ogar Legend 125 z 2017 roku o pojemności silnika 125 cm³ (ceny zaokrąglone):

FirmaZakresCena
WienerOC + AC + NNW + Assistance891 zł
BeesafeOC + AC + Assistance1 113 zł
UNIQAOC + AC + Assistance1 287 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 27.10.2023.

W przypadku Rometa szosowego Wiener, Beesafe i TU UNIQA zaoferowali pakiety ubezpieczeń z autocasco. Najtańszy z nich kosztuje 891 zł i obejmuje AC pełne z kosztorysowym sposobem likwidacji szkody, naprawą na częściach zamiennych i udziałem własnym w wysokości 500 zł w szkodach wypadkowych i przy kradzieży. Dla porównania, najtańszy pakiet od Beesafe kosztował 1 113 zł, a od UNIQI 1 287 zł.

Warto też zwrócić uwagę, że ceny tych samych pakietów były wyższe dla motocykla szosowego niż dla skutera. Widać więc wyraźnie, że przy niezmienionych danych właściciela pojazdu (w naszym przypadku właścicielki) parametry motocykla miały znaczenie przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC Rometów

Co wpływa na cenę OC motocykla?
Dlaczego średnie ceny OC motorowerów są wyższe niż skuterów?
Czy cena ubezpieczeń zależy od rodzaju motocykla?
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC Rometów we wrześniu na Mubi to 438 zł.
  • Najtańsze ubezpieczenia OC znajdowane przez motocyklistów na Romety kosztowały 107 zł.
  • To choppery/cruisery marki Romet można było najtaniej ubezpieczyć.
  • Cena pakietów ubezpieczeń zależy od parametrów motocykla – mniej zapłaci za nie właściciel skutera niż motocykla szosowego.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC