Ubezpieczenie motocykla i motoroweru Romet – na Mubi już od 100 zł!

Średnia cena OC Rometów wyniosła we wrześniu 712 zł. Jednak właściciele skuterów i motorowerów tej marki znajdowali często dużo tańsze ubezpieczenia, czego przykładem jest Top 10 najtańszych OC. A jak było z innymi rodzajami Rometów? Za ile można kupić pakiet ubezpieczeń na motocykl tej marki? Sprawdzamy!

Średnia cena OC jednośladów marki Romet – we wrześniu 712 zł

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej motocykli jest tańsze niż to samochodu. Ze statystyk Mubi wynika, że we wrześniu różnica na korzyść jednośladów wyniosła 114 zł. Jednocześnie OC na wszystkie marki motocykli kosztowało średnio 647 zł, a więc ubezpieczenie Rometa było droższe o 65 zł. Jak zmieniały się ceny OC Rometów w ciągu ostatnich miesięcy?

średnie ceny ubezpieczenia motocykla marki Romet

Najniższe średnie ceny OC Rometów były w czerwcu. Natomiast najwięcej musieli zapłacić motocykliści w maju. Z kolei w sierpniu i wrześniu koszty ubezpieczenia wyniosły odpowiednio 644 zł i 712 zł. Ciekawe, jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych miesiącach. 

Top 10 najtańszych OC Rometów – skutery i motorowery

Wysokość składki OC obliczana jest indywidualnie dla konkretnego motocyklisty i kierowcy. Oczywiście ubezpieczenie to przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby. Jeśli danym motocyklem czy autem będzie jechał inny kierowca, to odszkodowanie w przypadku spowodowania przez niego szkody również zostanie wypłacone. Ale nie o tym…

Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki szacują ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe, tym cena OC będzie wyższa. Na jakiej podstawie określa się owo ryzyko? Analizuje się podane w formularzu dane przez osobę chcącą ubezpieczyć motocykl oraz statystyki dotyczące szkód i wypadków. To kompozycja korzystnych danych sprawia, że można otrzymać bardzo atrakcyjną ofertę ubezpieczenia. Oto przykłady takich motocyklistów:

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Romet ARROW FLY 50, motorower42-letnia kobieta z powiatu kaliskiego100 zł
Romet RR 50, motorower53-letni mężczyzna z Lublina100 zł
Romet 700 2T, skuter46-letni mężczyzna z powiatu kartuskiego100 zł
Romet 757 4T, skuter45-letni mężczyzna z Bytomia100 zł
Romet RXL, skuter49-letni mężczyzna z powiatu chełmskiego100 zł
Romet 717 SPORTIVE, skuter58-letni mężczyzna z powiatu pruszkowskiego100 zł
Romet CRS 50, cross/enduro45-letnia kobieta z Warszawy100 zł
Romet OGAR 50, motorower49-letni mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego100 zł
Romet 717 2T H2O, skuter58-letni mężczyzna z powiatu zamojskiego100 zł
Romet 717 FREEDOM, skuter48-letni mężczyzna z Opola100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych we wrześniu 2021 rok w porównywarce Mubi

Na liście Top 10 najtańszych OC Rometów znaleźli się motocykliści z całej Polski. Co ważniejsze, byli oni zarówno z małych miejscowości, jak i dużych miast (Warszawa). Wszystkie polisy kosztowały 100 zł, czyli niewiele jak na roczne ubezpieczenie OC. Warto także zwrócić uwagę na dwie kwestie – rodzaj ubezpieczanych Rometów oraz wiek ich właścicieli.

W zestawieniu znalazło się 6 skuterów, 3 motorowery i 1 cross/enduro, czyli jednoślady o niewielkich silnikach, by nie powiedzieć silniczkach, które wytwarzają mało mocy – przeważnie to 3 KM. Takie parametry działają na korzyść niższych cen OC. Po drugie, co jest zdecydowanie ważniejsze, wiek motocyklistów – najmłodszy z nich miał 42 lata, a najstarszy 58 lat. 

Za OC zawsze najwięcej płacą osoby w wieku 18-25 lat, które nie mają wypracowanych zniżek i nie mogą wykazać się historią ubezpieczenia, a więc ryzyko ubezpieczeniowe jest dla nich wysokie. W przypadku właścicieli Rometów z Top 10 jest zupełnie inaczej – to doświadczone osoby, których ryzyko spowodowania szkody zostało ocenione jako niskie.

Rodzaj motocykla marki Romet a cena OC – skuter na czele

Jeśli w Top 10 najtańszych OC znalazły się przede wszystkim skutery i motorowery, to można założyć, że średnia cena ich ubezpieczenia będzie najniższa. Czy tak rzeczywiście było we wrześniu? Jak przedstawiają się średnie ceny OC Rometów szosowych i chopperów/cruiserów

Rodzaj motocykla marki RometŚrednia cena OC we wrześniuNajniższa cena OC we wrześniu
szosowy do 250 cm³602 zł100 zł
motorower714 zł100 zł
chopper/cruiser744 zł104 zł
cross/enduro759 zł100 zł
skuter822 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych we wrześniu 2021 rok w porównywarce Mubi

Najtaniej we wrześniu można było ubezpieczyć motocykle szosowe do 250 cm³ marki Romet – za 602 zł. Powinno to dziwić, zważywszy, że żaden taki model nie znalazł się wśród najtańszych ofert OC. Zastanawiające jest jednak odległe miejsce skuterów. Dlaczego za ubezpieczenie tych jednośladów o malutkich silnikach trzeba zapłacić więcej niż za motocykla szosowego lub choppera/cruisera?

W tym przypadku nie jest to kwestia motocykli. Rzecz jasna w jakiejś części pojemność silnika odpowiada za wzrost lub spadek ceny OC, ale o wiele ważniejsze są dane właściciela pojazdu. Zastanówmy się, kto przeważnie jeździ i szuka OC na motorower?

To często młode osoby, które nie miały szans na zbudowanie historii ubezpieczenia i wypracowanie zniżek. Motorowerem mogą już jeździć nastolatkowie, którzy ukończyli 14 lat i otrzymali prawo jazdy kategorii AM oraz kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B. Jeśli motorower ubezpieczają doświadczeni kierowcy, to mogą to zrobić bardzo tanio. 

Pakiet ubezpieczeń Rometa – porównujemy ceny

Pozostało nam sprawdzenie cen pakietów ubezpieczeń. Naszą przykładową motocyklistą została 28-letnia Magda, która dojeżdża jednośladem do pracy w Rzeszowie. Magda jest singielką, ma prawo jazdy na motocykl od 5 lat, a od co najmniej 4 lat kupuje polisę OC i AC. Najpierw przeprowadzimy kalkulację dla skutera marki Romet, a potem dla motocykla szosowego o pojemności do 250 cm³.

Ceny pakietów ubezpieczeń dla skutera Romet 727 JOY z 2017 roku o pojemności silnika 49 cm³ (ceny zaokrąglone):

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

182

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

231

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

251

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.10.2021. 

Ubezpieczyciele nie zaoferowali Magdzie pakietu ubezpieczeń z AC. Mogła wybrać za to dodatkowe NNW i Assistance. Aby otrzymać więcej ofert od innych ubezpieczycieli niż Beesafe, Magda musiałaby podać brakujące dane. Czy w przypadku Rometa szosowego będzie podobnie?

Ceny pakietów ubezpieczeń dla motocykla szosowego Romet OGAR LEGEND 125 z 2017 roku o pojemności silnika 125 cm³ (ceny zaokrąglone):

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

263

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

312

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

332

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

520

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

587

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.10.2021. 

Również w przypadku Rometa szosowego ubezpieczyciele zaoferowali pakiety ubezpieczeń bez autocasco. Mimo to warto zwrócić uwagę na ceny pakietów. Były one wyższe niż dla skutera. Widać więc wyraźnie, że przy takich samych danych właściciela pojazdu (w naszym przypadku właścicielki) parametry motocykla miały znaczenie przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC Rometów

Co wpływa na cenę OC motocykla?
Wysokość składki OC zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, które określane jest na podstawie informacji przekazanych przez motocyklistę w formularzu. Znaczenia mają dane właściciela motocykla, parametry maszyny i sposób jego użytkowania.
Dlaczego średnie ceny OC motorowerów są wyższe niż skuterów?
Wprawdzie oba te rodzaje Rometów mają silniki o niewielkiej pojemności oraz nie osiągają dużych prędkości, to ubezpieczenia OC na motorowery częściej szukają młode osoby bez wypracowanych zniżek i historii ubezpieczenia. Powoduje to wzrost średniej ceny OC dla tego typu jednośladów.
Czy cena ubezpieczeń zależy od rodzaju motocykla?
Tak, czego dobrym przykładem są przeprowadzone kalkulacje dla tych samych danych motocyklisty, ale dla różnych motocykli. Za pakiety ubezpieczeń z reguły mniej zapłacą właściciele skuterów niż maszyn o większych silnikach i osiągach.
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC Rometów we wrześniu na Mubi to 712 zł.
  • Najtańsze ubezpieczenia OC znajdowane przez motocyklistów kosztowały 100 zł.
  • Skutery marki Romet można było ubezpieczyć średnio najtaniej.
  • Cena pakietów ubezpieczeń zależy od parametrów motocykla – mniej zapłaci za nie właściciel skutera niż motocykla szosowego.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!