Ubezpieczenie motocykla i motoroweru Romet – na Mubi już od 100 zł!

Średnia cena OC Rometów wyniosła w czerwcu 543 zł. Jednak właściciele skuterów i motorowerów tej marki znajdowali często dużo tańsze ubezpieczenia, czego przykładem jest Top 10 najtańszych OC. A jak było z innymi rodzajami Rometów? Za ile można kupić pakiet ubezpieczeń na motocykl tej marki? Sprawdzamy!

Średnia cena OC jednośladów marki Romet – w czerwcu 543 zł

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej motocykli jest tańsze niż to samochodu. Ze statystyk Mubi wynika, że w czerwcu różnica na korzyść jednośladów wyniosła 179 zł. Jednocześnie OC na wszystkie marki motocykli kosztowało średnio 599 zł, a więc ubezpieczenie Rometa było tańsze o 56 zł. Jak zmieniały się ceny OC Rometów w ciągu ostatnich miesięcy?

MiesiącŚrednia cena OC
czerwiec543 zł
maj782 zł
kwiecień688 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony w porównywarce Mubi w 2021 roku

Najniższe średnie ceny OC Rometów były w czerwcu. Natomiast najwięcej musieli zapłacić motocykliści w maju. Ciekawe, jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych miesiącach. 

Top 10 najtańszych OC Rometów – skutery i motorowery

Wysokość składki OC obliczana jest indywidualnie dla konkretnego motocyklisty i kierowcy. Oczywiście ubezpieczenie to przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby. Jeśli danym motocyklem czy autem będzie jechał inny kierowca, to odszkodowanie w przypadku spowodowania przez niego szkody również zostanie wypłacone. Ale nie o tym…

Ubezpieczyciele przy wyliczaniu składki szacują ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe, tym cena OC będzie wyższa. Na jakiej podstawie określa się owo ryzyko? Analizuje się podane w formularzu dane przez osobę chcącą ubezpieczyć motocykl oraz statystyki dotyczące szkód i wypadków. To kompozycja korzystnych danych sprawia, że można otrzymać bardzo atrakcyjną ofertę ubezpieczenia. Oto przykłady takich motocyklistów:

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Romet 727 JOY, skuter49-letni mężczyzna z powiatu rzeszowskiego100 zł
Romet 727, skuter39-letni mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego100 zł
Romet 727 KOMFORT, skuter30-letni mężczyzna z Bytomia100 zł
Romet OGAR 900, motorower49-letnia kobieta z Koluszek100 zł
Romet MAXI 125, skuter58-letni mężczyzna z Warszawy100 zł
Romet E-PONY, motorower67-letni mężczyzna z Łodzi100 zł
Romet E-PONY, motorower36-letni mężczyzna z Mysłowic100 zł
Romet 727 KOMFORT, skuter47-letni mężczyzna z Poniatowej100 zł
Romet BLACK CITY, skuter44-letni mężczyzna ze Świdnicy100 zł
Romet 717 FREEDOM, skuter46-letni mężczyzna z powiatu tomaszowskiego100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi

Na liście Top 10 najtańszych OC Rometów znaleźli się motocykliści z całej Polski. Co ważniejsze, byli oni zarówno z małych miejscowości, jak i dużych miast (Warszawa). Wszystkie polisy kosztowały 100 zł, czyli niewiele jak na roczne ubezpieczenie OC. Warto także zwrócić uwagę na dwie kwestie – rodzaj ubezpieczanych Rometów oraz wiek ich właścicieli.

W zestawieniu znalazło się 7 skuterów i 3 motorowery, czyli jednoślady o niewielkich silnikach, by nie powiedzieć silniczkach, które wytwarzają mało mocy – przeważnie to 2 lub 3 KM. Takie parametry działają na korzyść niższych cen OC. Po drugie, co jest zdecydowanie ważniejsze, wiek motocyklistów – najmłodszy z nich miał 30 lat, a najstarszy 67 lat. 

Za OC zawsze najwięcej płacą osoby w wieku 18-25 lat, które nie mają wypracowanych zniżek i nie mogą wykazać się historią ubezpieczenia, a więc ryzyko ubezpieczeniowe jest dla nich wysokie. W przypadku właścicieli Rometów z Top 10 jest zupełnie inaczej – to doświadczone osoby, których ryzyko spowodowania szkody zostało ocenione jako niskie.

Rodzaj motocykla marki Romet a cena OC – skuter na czele

Jeśli w Top 10 najtańszych OC znalazły się tylko skutery i motorowery, to można założyć, że średnia cena ich ubezpieczenia będzie najniższa. Czy tak rzeczywiście było w czerwcu? Jak przedstawiają się średnie ceny OC Rometów szosowych i chopperów/cruiserów

Rodzaj motocykla marki RometŚrednia cena OC w czerwcuNajniższa cena OC w czerwcu
skuter406 zł100 zł
szosowy do 250 cm³506 zł100 zł
chopper/cruiser649 zł100 zł
motorower677 zł100 zł
cross/enduro710 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi

Najtaniej w czerwcu można było ubezpieczyć skutery marki Romet – za 406 zł. Nie powinno to dziwić, zważywszy, że wiele takich modeli znalazło się wśród najtańszych ofert OC. Zastanawiające jest jednak odległe miejsce motorowerów. Dlaczego za ubezpieczenie tych jednośladów o malutkich silnikach trzeba zapłacić więcej niż za motocykla szosowego lub choppera/cruisera?

W tym przypadku nie jest to kwestia motocykli. Rzecz jasna w jakiejś części pojemność silnika odpowiada za wzrost lub spadek ceny OC, ale o wiele ważniejsze są dane właściciela pojazdu. Zastanówmy się, kto przeważnie jeździ i szuka OC na motorower?

To młode osoby, które nie miały szans na zbudowanie historii ubezpieczenia i wypracowanie zniżek. Motorowerem mogą już jeździć nastolatkowie, którzy ukończyli 14 lat i otrzymali prawo jazdy kategorii AM oraz kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B. 

Pakiet ubezpieczeń Rometa – porównujemy ceny

Pozostało nam sprawdzenie cen pakietów ubezpieczeń. Naszą przykładową motocyklistą została 28-letnia Magda, która dojeżdża jednośladem do pracy w Rzeszowie. Magda jest singielką, ma prawo jazdy na motocykl od 5 lat, a od co najmniej 4 lat kupuje polisę OC i AC. Najpierw przeprowadzimy kalkulację dla skutera marki Romet, a potem dla motocykla szosowego o pojemności do 250 cm³.

Ceny pakietów ubezpieczeń dla skutera Romet 727 JOY z 2017 roku o pojemności silnika 49 cm³ (ceny zaokrąglone):

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

172

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

211

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

236

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 15.07.2021. 

Ubezpieczyciele nie zaoferowali Magdzie pakietu ubezpieczeń z AC. Mogła wybrać za to dodatkowe NNW i Assistance. Aby otrzymać więcej ofert od innych ubezpieczycieli niż Beesafe, Magda musiałaby podać brakujące dane. Czy w przypadku Rometa szosowego będzie podobnie?

Ceny pakietów ubezpieczeń dla motocykla szosowego Romet OGAR LEGEND 125 z 2017 roku o pojemności silnika 125 cm³ (ceny zaokrąglone):

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

226

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

290

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

315

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

520

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

587

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 15.07.2021. 

Również w przypadku Rometa szosowego ubezpieczyciele zaoferowali pakiety ubezpieczeń bez autocasco. Mimo to warto zwrócić uwagę na ceny pakietów. Były one wyższe niż dla skutera. Widać więc wyraźnie, że przy takich samych danych właściciela pojazdu (w naszym przypadku właścicielki) parametry motocykla miały znaczenie przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC Rometów

Co wpływa na cenę OC motocykla?
Wysokość składki OC zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, które określane jest na podstawie informacji przekazanych przez motocyklistę w formularzu. Znaczenia mają dane właściciela motocykla, parametry maszyny i sposób jego użytkowania.
Dlaczego średnie ceny OC motorowerów są wyższe niż skuterów?
Wprawdzie oba te rodzaje Rometów mają silniki o niewielkiej pojemności oraz nie osiągają dużych prędkości, to ubezpieczenia OC na motorowery częściej szukają młode osoby bez wypracowanych zniżek i historii ubezpieczenia. Powoduje to wzrost średniej ceny OC dla tego typu jednośladów.
Czy cena ubezpieczeń zależy od rodzaju motocykla?
Tak, czego dobrym przykładem są przeprowadzone kalkulacje dla tych samych danych motocyklisty, ale dla różnych motocykli. Za pakiety ubezpieczeń z reguły mniej zapłacą właściciele skuterów niż maszyn o większych silnikach i osiągach.
PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC Rometów w czerwcu na Mubi to 543 zł.
  • Najtańsze ubezpieczenia OC znajdowane przez motocyklistów kosztowały 100 zł.
  • Skutery marki Romet można było ubezpieczyć średnio najtaniej.
  • Cena pakietów ubezpieczeń zależy od parametrów motocykla – mniej zapłaci za nie właściciel skutera niż motocykla szosowego.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!