Ubezpieczenie OC motocykla Honda – sportowe, szosowe i turystyczne od 101 zł na Mubi!

Sportowa Honda CBR650R, turystyczna GL1800, przygodowa Crosstourer, uliczna CB650R czy miejsca Forza to tylko przykładowe modele z bogatej oferty tej marki. Ile kosztuje OC motocykli tego japońskiego producenta? Czy więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie cruisera, skutera czy maszyn z linii sport? Ruszamy z tematem!

oc motocykla hondy

Motocykle Honda – średnia cena OC

We wrześniu 2023 roku użytkownicy porównywarki Mubi znajdowali OC motocykla w średniej cenie 370 zł. Była ona prawie dwukrotnie niższa od tej na ubezpieczenie samochodu. Natomiast pasjonaci motocykli Honda mogli liczyć na ubezpieczenie OC w średniej cenie 299 zł. Przyjrzyjmy się, jak ceny maszyn tej marki zmieniały się w ciągu ostatnich miesięcy!

MiesiącCena
Kwiecień 2023427 zł
Maj 2023441 zł
Czerwiec 2023502 zł
Lipiec 2023499 zł
Sierpień 2023501 zł
Wrzesień 2023299 zł
Dane na podstawie obliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze Mubi.

Średnia cena OC we wrześniu okazała się zdecydowanie najniższą w ciągu ostatniego półrocza – na przestrzeni zaledwie miesiąca spadła o ponad 200 zł! Wcześniej właściciele Hondy musieli płacić znacznie więcej, bo ok. 400-500 zł.

Top 10 najtańszych OC – ubezpieczenia motocykli Honda od 100 zł

Cena ubezpieczenia OC motocykla zależy od wielu zmiennych. Dlatego w formularzu ubezpieczeniowym pojawiają się pytania o: parametry maszyny, dane właściciela oraz sposób użytkowania pojazdu. Na podstawie odpowiedzi osoby zgłaszającej chęć wykupienia OC ubezpieczyciel określa ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo, że w czasie obowiązywania umowy dojdzie do szkody. Jeśli owo ryzyko jest niskie, to cena ubezpieczenia również będzie niższa. 

Oto zestawienie najtańszych ubezpieczeń OC skalkulowanych w porównywarce Mubi we wrześniu 2023 roku dla motocykli Honda:

Parametry motocyklaDane właścicielaCena ubezpieczenia OC
Honda Silver Wing, skuter53-letni mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego101 zł
Honda CG 125, szosowy56-letni mężczyzna ze Strzyżowa105 zł
Honda SH 125i, skuter52-letni mężczyzna z Choroszczy105 zł
Honda SH 300, skuter56-letni mężczyzna z powiatu brzozowskiego105 zł
Honda SES 125 Dylan, skuter43-letni mężczyzna z Nowego Targu106 zł
Honda SLR 650, cross/enduro71-letni mężczyzna z powiatu krośnieńskiego107 zł
Honda Crosstourer C, cross/enduro43-letni mężczyzna z powiatu rzeszowskiego107 zł
Honda NC 750X, cross/enduro45-letni mężczyzna z powiatu żnińskiego107 zł
Honda CRF 1100L Africa Twin, cross/enduro39-letni mężczyzna z powiatu cieszyńskiego107 zł
Honda XL 125 Varadero, cross/enduro44-letni mężczyzna z powiatu mieleckiego107 zł
Dane pochodzą z obliczeń użytkowników porównywarki Mubi.

Wszystkie ubezpieczenia kosztowały poniżej 110 zł. Wychodzi więc na to, że motocykliści z zestawienia top 10 musieliby zapłacić mniej niż 9 zł miesięcznie za polisę (nie mówię tutaj o rozłożeniu składki na raty, bo wtedy cena OC jest wyższa). Jakie motocykle Hondy można było ubezpieczyć w lutym za taką cenę?

Połowę miejsc na liście top 10 zajęły motocykle cross/enduro, pozostałymi podzieliły się skutery i motocykl szosowy. Większość maszyn miała silnik z pojemnością nie większą niż 125 cm³, co zwiększa szanse na tańsze OC. A co z właścicielami? Czy ktoś z nich należał do grupy wiekowej 18-25 lat, która otrzymuje statystycznie najdroższe oferty ubezpieczeń?

W zestawieniu znaleźli się wyłącznie motocykliści w wieku ok. 40 lat i więcej, w większości mieszkający w małych miejscowościach. Patrząc także na zaoferowane im ceny OC, najprawdopodobniej wszyscy mieli wysokie zniżki na ubezpieczenie. Kumulacja tych korzystnych czynników pozwoliła im uzyskać wyjątkowo niskie składki.

Rodzaj motocykla Honda a cena OC – najtańsze skutery

Średnia cena OC motocykli Honda we wrześniu to 299 zł. Marka ta oferuje wiele rodzajów maszyn. Które z nich można ubezpieczyć najtaniej? Czy najdroższe polisy OC oferowano właścicielom najszybszych motocykli sportowych? Przekonajmy się!

Rodzaj motocykla marki HondaŚrednia cena OC we wrześniuNajniższa cena OC we wrześniu
Turystyczny233 zł107 zł
Skuter257 zł101 zł
Cross/enduro263 zł107 zł
Szosowy powyżej 250 cm³269 zł107 zł
Chopper/cruiser309 zł108 zł
Szosowy do 250 cm³316 zł105 zł
Sportowy359 zł107 zł
Motorower909 zł253 zł
Dane pochodzą z obliczeń użytkowników porównywarki Mubi.

Najtaniej we wrześniu można było ubezpieczyć motocykle turystyczne oraz skutery marki Honda. Niska cena OC tych drugich nie dziwi, z uwagi na parametry tych jednośladów, które zazwyczaj są wyposażone w niewielkie silniki i nie mogą osiągać zawrotnych prędkości. Co jednak z motocyklami turystycznymi – dlaczego te potężne maszyny można ubezpieczyć taniej niż na przykład motocykl szosowy silnikiem do 250 cm³?

Ubezpieczenia na motocykle turystyczne szukają przede wszystkim 40-latkowie lub 50-latkowie, którzy kupują OC od lat i mają bogatą historię ubezpieczenia – przekłada się to na zniżki. Taką maszynę kupuje się nie dla osiągania zawrotnych prędkości, lecz dla większego komfortu jazdy, co sprawia, że ryzyko ubezpieczeniowe w ich przypadku jest mniejsze.

Natomiast najwięcej za OC trzeba było we wrześniu zapłacić (średnio) za ubezpieczenie motorowerów. Dlaczego? Powodem są ich właściciele. Takie jednoślady często wybierają młodzi kierowcy, co może zwiększać średnią cenę ubezpieczenia.

Pakiet OC + AC motocykli marki Honda

Na motocykl również możemy kupić dodatkowe ubezpieczenia w pakiecie. Jaką ofertę otrzymamy po przeprowadzeniu kalkulacji dla przykładowego motocyklisty? Naszym bohaterem będzie 45-letni Radosław, który mieszka wraz z rodziną w Szczecinie. Ma on prawo jazdy na motor od 2010 roku i w tym czasie miał tylko jedną szkodę (5 lat temu). Ubezpiecza motocykle od ponad 10 lat. Najpierw przeprowadźmy wyliczenie dla choppera/cruisera. 

Ceny pakietów Hondy VT 750C2 Black Spirit z 2015 roku (ceny zaokrąglone):

FirmaZakresCena
BeesafeOC + NNW494 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance546 zł
WienerOC + Assistance672 zł
WienerOC + NNW + Assistance739 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1457 zł
BeesafeOC + AC + Assistance2755 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi (26.10.2023).

Różnice w cenach pakietów od jednego ubezpieczyciela wynikają z warunków ubezpieczeń dodatkowych. Dlatego zawsze przed wyborem AC, assistance i NNW należy zapoznać się z OWU oraz szczegółami ubezpieczenia. Radosław, aby otrzymać oferty pakietów od innych firm, musiałby podać dodatkowe dane osobowe lub przejść na strony ubezpieczycieli. 

Drugą kalkulację przeprowadzimy dla motocykla sportowego. Inne dane poza parametrami maszyny pozostaną takie same. Pozwoli nam to zobaczyć różnicę w cenach ze względu na rodzaj motocykla.

Ceny pakietów OC + AC dla Hondy CBR 600 RR z 2015 roku:

FirmaZakresCena
UNIQAOC + NNW + Assistance168 zł
BeesafeOC + NNW651 zł
WienerOC + Assistance672 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance703 zł
WienerOC + NNW + Assistance739 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1537 zł
UNIQAOC + AC + Assistance2508 zł
BeesafeOC + AC + Assistance3706 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi (26.10.2023).

Ceny OC dla motocykla sportowego Hondy są średnio o kilkadziesiąt złotych wyższe niż dla choppera/cruisera. To potwierdzenie różnic z zestawienia rodzajów motocykli Honda z ich średnimi cenami OC we wrześniu.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC motocykli Honda

Dlaczego średnia cena OC motocykli turystycznych jest niższa niż innych rodzajów motocykli?
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC motocykla?
PODSUMOWANIE
  • We wrześniu użytkownicy porównywarki Mubi znajdowali OC na motocykle Honda w średniej cenie 299 zł.
  • Najtańsze OC dla Hondy kosztowało we wrześniu 101 zł i dotyczyło skutera.
  • Motocykle turystyczne Hondy okazały się najtańsze w ubezpieczeniu, z kolei najwięcej kosztowało OC motorowerów tego producenta.
  • Ceny pakietów OC + AC zależą również od rodzaju motocykla.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC