Ubezpieczenie OC motocykla Honda – sportowe, szosowe i turystyczne od 100 zł na Mubi!

Sportowa Honda CBR650R, turystyczna GL1800, przygodowa Crosstourer, uliczna CB650R czy miejsca Forza to tylko przykładowe modele z bogatej oferty tej marki. Ile kosztuje OC motocykli tego japońskiego producenta? Czy więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie cruisera, skutera czy maszyn z linii sport? Ruszamy z tematem!

Motocykle Honda – średnia cena OC

W czerwcu 2021 roku użytkownicy porównywarki Mubi znajdowali OC motocykla w średniej cenie 599 zł. Było ono niższe od tego na samochody o aż 179 zł. Natomiast pasjonaci motocykli Honda mogli liczyć na ubezpieczenie OC w średniej cenie 568 zł. Przyjrzyjmy się, jak ceny maszyn tej marki zmieniały się w ciągu ostatnich miesięcy!

MiesiącŚrednia cena OC
czerwiec568 zł
maj 690 zł
kwiecień676 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzony w porównywarce Mubi w 2021 roku.

Średnie ceny OC w kwietniu i maju były do siebie zbliżone – różnica wyniosła jedynie 14 zł. Natomiast w czerwcu spadły one aż o 122 zł w porównaniu z poprzednim miesiącem. Kolejne miesiące przyniosą odpowiedź, czy to stała zmiana, czy chwilowa anomalia. 

Top 10 najtańszych OC – ubezpieczenia motocykli Honda po 100 zł

Cena ubezpieczenia OC motocykla zależy od wielu zmiennych. Dlatego w formularzu ubezpieczeniowym pojawiają się pytania o: parametry maszyny, dane właściciela oraz sposób użytkowania pojazdu. Na podstawie odpowiedzi osoby zgłaszającej chęć wykupienia OC ubezpieczyciel określa ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo, że w czasie obowiązywania umowy dojdzie do szkody. Jeśli owo ryzyko jest niskie, to cena ubezpieczenia również będzie niższa. 

Oto zestawienie najtańszych ubezpieczeń OC skalkulowanych w porównywarce Mubi w czerwcu 2021 roku dla motocykli Honda:

Marka, model, pojemność silnika, rodzaj motocyklaWiek, płeć i miejsce zamieszkania właścicielaCena ubezpieczenia OC
Honda FORZA 125, skuter43-letnia kobieta z Warszawy100 zł
Honda SFX 50, skuter68-letni mężczyzna z Gorzowa Wielkopolskiego100 zł
Honda CBR 125 R, sportowy49-letni mężczyzna z powiatu mieleckiego100 zł
Honda PCX 125, skuter46-letni mężczyzna z Gdańska100 zł
Honda XR 125 L, szosowy48-letni mężczyzna z Międzychodu100 zł
Honda CBF 125, szosowy46-letni mężczyzna z powiatu chodzieskiego100 zł
Honda S-WING 125 ABS, skuter43-letni mężczyzna z Łodzi100 zł
Honda LEAD SCV 100, skuter45-letni mężczyzna z Torunia100 zł
Honda FES 125 PANTHEON, skuter44-letni mężczyzna z powiatu siedleckiego100 zł
Honda REBEL CA 125 (S), chopper/cruiser46-letni mężczyzna z Siechnic100 zł

Wszystkie ubezpieczenia kosztowały jedynie 100 zł. Wychodzi więc na to, że motocykliści Ci musieliby płacić nieco ponad 8 zł miesięcznie za polisę (nie mówię tutaj o rozłożeniu składki na raty, bo wtedy cena OC jest wyższa). Jakie motocykle Hondy można było ubezpieczyć w czerwcu za “stówkę”?

Na liście Top 10 znalazło się aż 6 skuterów. Pozostałe miejsca przypadły motocyklowi sportowemu, dwóm szosowym oraz jednemu typu chopper/cruiser. Wszystkie maszyny miały silnik z pojemnością nie większą niż 125 cm³, co zwiększa szanse na tańsze OC. A co z właścicielami? Czy ktoś z nich należał do grupy wiekowej 18-25 lat, która otrzymuje statystycznie najdroższe oferty ubezpieczeń?

W zestawieniu nie znalazł się nikt poniżej 40 roku życia. Patrząc także na zaoferowane im ceny OC, najprawdopodobniej wszyscy mieli także wysokie zniżki na ubezpieczenie. Dlatego aż tak dużego znaczenia nie miało, czy mieszkają w dużym mieście, czy małej miejscowości. 

Rodzaj motocykla Honda a cena OC – najtańsze choppery/cruisery

Średnia cena OC motocykli Honda w czerwcu to 568 zł. Marka ta oferuje wiele rodzajów maszyn. Które z nich można ubezpieczyć najtaniej? Czy najdroższe polisy OC oferowano właścicielom najszybszych motocykli sportowych? Przekonajmy się!

Rodzaj motocykla marki HondaŚrednia cena OC w czerwcuNajniższa cena OC w czerwcu
chopper/cruiser403 zł100 zł
skuter434 zł100 zł
turystyczny484 zł155 zł
szosowy powyżej 250 cm³521 zł156 zł
cross/enduro524 zł100 zł
sportowy680 zł100 zł
szosowy do 250 cm³684 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w czerwcu 2021 rok w porównywarce Mubi.

Najtaniej w czerwcu można było ubezpieczyć choppera/cruisera. W tym momencie przystańmy i zadajmy sobie pytanie – dlaczego motocykle o z reguły większych i mocniejszych silnikach można ubezpieczyć taniej niż na przykład skutery?

Ubezpieczenia na choppera/cruisera szukają przede wszystkim 40-latkowie lub 50-latkowie, którzy kupują OC od lat i mają bogatą historię ubezpieczenia – przekłada się to na zniżki. Choppera/cruisera kupuje się dla przyjemności jazdy, więc nie są to motocykle, którymi pędzi się po drogach, lecz płynie w swoim rytmie. 

Natomiast najwięcej za OC trzeba było w czerwcu zapłacić (średnio) za ubezpieczenie motocykla szosowego z silnikiem do 250 cm³. Takie jednoślady często wybierają młodzi kierowcy, podobnie jak te sportowe, co może zwiększać średnią cenę ubezpieczenia.

Pakiet OC + AC motocykli marki Honda

Na motocykl również możemy kupić dodatkowe ubezpieczenia w pakiecie. Jaką ofertę otrzymamy po przeprowadzeniu kalkulacji dla przykładowego motocyklisty? Naszym bohaterem będzie 45-letni Radosław, który mieszka wraz z rodziną w Szczecinie. Ma on prawo jazdy na motor od 2010 roku i w tym czasie miał tylko jedną szkodę (5 lat temu). Ubezpiecza motocykle od ponad 10 lat. Najpierw przeprowadźmy wyliczenie dla choppera/cruisera. 

Ceny pakietów Hondy VT 750C2 BLACK SPIRIT z 2015 roku (ceny zaokrąglone):

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

685

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

760

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

850

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 705

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 797

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 15.07.2021. 

Różnice w cenach pakietów od jednego ubezpieczyciela wynikają z warunków ubezpieczeń dodatkowych. Dlatego zawsze przed wyborem AC, assistance i NNW należy zapoznać się z OWU oraz szczegółami ubezpieczenia. Radosław, aby otrzymać dodatkowe oferty pakietów, musiałby podać dodatkowe dane osobowe lub przejść na stronę ubezpieczycieli. 

Drugą kalkulację przeprowadzimy dla motocykla sportowego. Inne dane poza parametrami maszyny pozostaną takie same. Pozwoli nam to zobaczyć różnicę w cenach ze względu na model motocykla.

Ceny pakietów OC + AC dla Hondy CBR RR z 2015 roku:

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

893

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

968

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 058

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 863

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1 955

Porównaj oferty

Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 15.07.2021. 

Ceny OC dla motocykla sportowego Hondy są średnio o 200 zł wyższe niż dla choppera/cruisera. To potwierdzenie różnic z zestawienia rodzajów motocykli Honda z ich średnimi cenami OC w czerwcu.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC motocykli Honda

Dlaczego średnia cena OC choppera jest niższa niż innych rodzajów motocykli?
Motocykle typu chopper/cruiser wybierane są przez dojrzałe osoby, które mają od wielu lat prawo jazdy i wypracowane zniżki, co bezpośrednio wpływa na cenę OC. Dodatkowo takimi maszynami nie pędzi się po drogach i nie śmiga pomiędzy samochodami w korku. Kupuje się je, by rozkoszować się jazdą poza miastem, co zmniejsza szanse na stłuczki wypadki.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC motocykla?
Podobnie jak w przypadku samochodów znaczenie mają informacje o maszynie (wiek, marka, model, silnik), o właścicielu (wiek, doświadczenie, historia ubezpieczenia OC) i sposób użytkowania (przebieg, planowany przebieg).
PODSUMOWANIE
  • W czerwcu użytkownicy porównywarki Mubi znajdowali OC na motocykle Honda w średniej cenie 568 zł.
  • Najtańsze OC kosztowało 100 zł – zarówno na skuter, jak i motocykl wyścigowy czy szosowy.
  • To choppery/cruisery można było najtaniej ubezpieczyć. Najdroższe okazały się motocykle szosowe z silnikami o pojemności do 250 cm³.
  • Ceny pakietów OC + AC zależą również od rodzaju motocykla.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!