Prawo jazdy kategorii B+E – wymagania do jazdy z przyczepą

Zastanawiasz się nad zakupem przyczepy kempingowej? Sprawdź najpierw, jakich uprawnień będziesz potrzebował, by móc holować ją swoim samochodem zgodnie z prawem. Może się okazać, że kategoria B to za mało, a Ty będziesz potrzebował prawa jazdy B+E. Kiedy ten dokument będzie niezbędny i jak go zdobyć?

prawo jazdy kategoria B+E

Kiedy do holowania przyczepy wystarczy Ci kategoria B?

Czasem do jazdy z przyczepą w zupełności wystarczy prawo jazdy kategorii B. Mówi o tym ustawa o kierujących pojazdami, która w art. 6 wymienia wszystkie rodzaje pojazdów, jakimi można się poruszać, posiadając dane uprawnienia. Według tych przepisów, zgodne z prawem są dwie sytuacje, w których do samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 t można dołączyć przyczepę.

 1. Gdy jest to przyczepa lekka, czyli taka, której dmc nie przekracza 750 kg.
 2. Gdy jest to przyczepa inna niż lekka, o ile łączna dmc samochodu i przyczepy nie przekracza 4250 kg – w tym przypadku do kategorii B wymagany jest jeszcze kod 96.

Wszystko zależy zatem od masy pojazdu holującego i holowanego, ale trzeba pamiętać, że w każdym przypadku masa przyczepy musi być mniejsza od wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego, masy ciągnącego ją pojazdu i maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta.

Kiedy będziesz potrzebował prawa jazdy kategorii B+E?

Z tego już łatwo wywnioskować, że prawo jazdy kategorii B+E będzie Ci potrzebne w przypadku, gdy zamierzasz holować przyczepę o masie przekraczającej 750 kg lub gdy łączna dmc przyczepy i Twojego samochodu przekracza 4250 kg.

Przykład

Właściciel samochodu osobowego zastanawiał się nad zakupem przyczepy kempingowej. Wybrana przez niego przyczepa miała masę większą niż 750 kg. W dodatku razem z jego samochodem ważyła ponad 4250 kg, co sprawiło, że podjął decyzję o zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii B+E.

Podsumowując, kategoria B+E uprawnia do kierowania:

 • pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusu i motocykla,
 • pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką,
 • zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
 • zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą*,
 • motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy do 0,1 kW/Kg (warunek: posiadanie prawa jazdy kat. B co najmniej 3 lata)*,
 • motorowerem,
 • czterokołowcem lekkim.

*tylko w Polsce.

Dwa ostatnie punkty wynikają oczywiście z uprawnień dla niższej kategorii, o której możecie przeczytać w artykule: Prawo jazdy kategorii AM – wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą skutera lub quada?

Ekspert Mubi radzi:

Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą kierować nie tylko samochodem osobowym o masie do 3,5 t, ale także w wyjątkowych sytuacjach o masie do 4,25 t i innymi rodzajami pojazdów. Osoby z tego rodzaju uprawnieniami mają także możliwość poruszania się pojazdami zaliczanymi do kategorii AM, czyli motorowerami czy czterokołowcami bez konieczności ubiegania się o dodatkowe uprawnienia. Od niedawna osoby, które mają prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat, mogą także kierować motocyklami o niewielkiej mocy i pojemności silnika – do 11 kW i 125 cm3.

Do tego trzeba pamiętać, że obowiązują takie same ograniczenia, jak w przypadku kategorii B. Masa przyczepy nie może zatem przekraczać masy ciągnącego ją samochodu, maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta i wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego.

Czego potrzebujesz, aby uzyskać prawo jazdy kategorii B+E?

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B+E, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Musisz:

 • być pełnoletni – kurs można rozpocząć najwcześniej na 3 miesiące przed 18. urodzinami,
 • posiadać prawo jazdy kategorii B,
 • ukończyć kurs,
 • zdać egzamin państwowy.

Jakich formalności trzeba dopełnić przed zapisaniem się na kurs?

Zanim przystąpisz do szkolenia, które pozwoli Ci otrzymać prawo jazdy B+E, musisz najpierw zadbać o załatwienie kilku spraw formalnych. Przede wszystkim będziesz potrzebował profilu kandydata na kierowcę (PKK), który można uzyskać w wydziale komunikacji w starostwie albo urzędzie miasta lub dzielnicy. Istnieje także możliwość zrobienia tego online za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej systemów Pojazd i Kierowca.

Aby uzyskać PKK, będziesz musiał złożyć kilka dokumentów:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • ksero prawa jazdy kategorii B,
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem,
 • fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Samo wydanie PKK jest bezpłatne, a gdy przejdziesz weryfikację pozytywnie, otrzymasz numer PKK. Z nim właśnie trzeba udać się do ośrodka szkolenia kierowców celem zapisania się na kurs.

Ile trwa i jak wygląda szkolenie na prawo jazdy kategorii B+E?

W przypadku kursów na kategorię B+E nie jest wymagane przechodzenie części teoretycznej. Wszystko dlatego, że podchodzący do szkolenia mają już za sobą kurs kategorii B, przez co uznaje się, że zaliczyli z pozytywnym skutkiem egzamin teoretyczny.

W związku z tym, kurs składa się najczęściej tylko z części praktycznej, czyli jazdy z instruktorem na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Szkolenie trwa minimum 15 godzin i kończy się egzaminem wewnętrznym, po którym szkoła zaktualizuje Twój PKK o informację na temat zaliczonego kursu. Cena szkolenia waha się w zależności od miasta i ośrodka od 1500 zł do nawet ponad 2000 zł.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B+E?

Po zaliczeniu kursu, możesz zapisać się na państwowy egzamin, który przeprowadzają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Zapisać się na niego możesz albo osobiście w konkretnym ośrodku, albo online za pomocą portalu InfoCar. Potrzebne Ci będą: numer PKK, dowód tożsamości oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za egzamin, która wynosi 250 zł.

UWAGA!

Egzamin na prawo jazdy kategorii B+E składa się tylko z części praktycznej.

Sam egzamin obejmuje część manewrową na placu oraz jazdę w ruchu miejskim. Pierwsza rozpoczyna się od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania do jazdy. Egzaminowany zostanie wówczas poproszony o wykonanie losowo wybranych zadań, np. sprawdzenie poziomu oleju w silniku, sygnału dźwiękowego i stanu wybranych świateł. Następnie musi przygotować się do jazdy, czyli m.in. odpowiednio ustawić fotel, lusterka i zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Kolejnym etapem egzaminu jest sprzęganie samochodu z przyczepą, na co egzaminowany ma nie więcej niż 15 minut. Cały proces polega na właściwym wykonaniu następujących czynności:

 • sprawdzenie mechanizmu sprzęgającego (w tym przewodów hamulcowych i elektrycznych) oraz elementów przyczepy związanych z jej załadunkiem,
 • podjechanie samochodem przed przyczepę i cofnięcie w jej kierunku,
 • zaciągnięcie hamulca ręcznego i wyłączenie silnika,
 • połączenie zaczepu przyczepy z hakiem samochodu, zabezpieczenie przed rozłączeniem i podłączenie przewodów elektrycznych,
 • sprawdzenie działania świateł przyczepy.

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich czynności, można przejść do zadań na placu manewrowym. Obowiązkowa jest jazda po łuku do przodu i do tyłu, a po niej trzeba wykonać jeszcze dwa losowe manewry z zestawu: parkowanie skośne i parkowanie prostopadłe (wjazd tyłem, wyjazd przodem) lub parkowanie prostopadłe (wjazd przodem, wyjazd tyłem) i ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Po zaliczeniu części manewrowej następuje jazda w ruchu drogowym, która powinna trwać minimum 40 minut. Na jej koniec trzeba jeszcze wrócić na pole manewrowe i rozłączyć samochód z przyczepą, wykonując opisane wyżej czynności w odwrotnej kolejności.

Odbiór prawa jazdy kategorii B+E

Jeśli zdałeś egzamin państwowy, wydział komunikacji zweryfikuje informacje na ten temat na podstawie Twojego PKK. Pozostanie Ci jeszcze wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy w wysokości 100,50 zł i poczekać do dwóch tygodni, aż dokument będzie gotowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy kategorii B+E

Czy prawo jazdy kategorii B wystarczy, żeby prowadzić samochód z przyczepą?
Do czego jest potrzebna kategoria B+E prawa jazdy?
Jak zdobyć prawo jazdy kategorii B+E?
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B +E?
PODSUMOWANIE
 • Aby kierować pojazdem z lekką przyczepą o masie do 750 kg, wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B.
 • Prawo jazdy kategorii B+E będzie konieczne, gdy chcesz prowadzić samochód z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg lub łączna masa samochodu i przyczepy jest wyższa niż 4250 kg.
 • Aby móc otrzymać prawo jazdy B+E, musisz wcześniej posiadać dokument kategorii B, a także zadbać o dopełnienie formalności związanych z wyrobieniem profilu kandydata na kierowcę.
 • Egzamin na kategorię B+E składa się tylko z części praktycznej, a opłata za przystąpienie do niego wynosi 250 zł.
Źródła:
 • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/U/D20110151Lj.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

25 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
przedlurzenie prawajazdy i nowy emblemat
avatar autora komentarza
Kategoria B prawa jazdy uprawnia przede wszystkim do kierowania samochodem osobowym, dostawczym oraz lekką ciężarówką (wciąż dostawczym) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Takimi autami można także holować przyczepę lekką, czyli o masie nieprzekraczającej 750 kg, lub cięższą, pod warunkiem, że masa zestawu (samochód+przyczepa) nie przekracza 3,5 tony, a masa przyczepy nie przekracza masy pojazdu. Zestaw może ważyć do 4250 kg pod warunkiem zdania dodatkowej części egzaminu praktycznego na prawo jazdy co zostaje potwierdzone stosowną adnotacją w dokumencie.
avatar autora komentarza
Pytanie czy przy wymianie prawa jazdy jak mam bezterminowe na b to dostanę juz terminowe i czy na egzaminie w aucie muszę mieć szmate maseczkę?
Obowiązkowa wymiana bezterminowych dokumentów prawa jazdy na terminowe będzie się odbywać dopiero w latach 2028-2033. Jeśli więc posiada Pan teraz dokument bezterminowy i musi go wymienić, nie straci pan bezterminowych uprawnień. Tak, zarówno na terenie WORD, jak i podczas egzaminu w samochodzie trzeba mieć założoną maseczkę. Przed przystąpieniem do egzaminu warto jednak odwiedzić stronę internetową właściwego ośrodka ruchu drogowego i sprawdzić, jakie obowiązują w nim wytyczne.
avatar autora komentarza
Pytanie czy jak zrobię b+e a potem c1 to czy przy c1 muszę robić kategorie c1+e? Albo jak mam c1+e to czy są ograniczenia przy b z przyczepą?
Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1+E, musi Pan wcześniej posiadać uprawnienia kategorii C. Kategoria prawa jazdy C1+E uprawnia również do prowadzenia zespołu pojazdów określonego dla kategorii B+E, ale nie na odwrót. Czyli mając tylko kategorię B+E, nie posiada Pan uprawnień z kategorii C1+E.
avatar autora komentarza
Jeżeli DMC samochodu wynosi 2.5 t, a w dowodzie mam że na haku mogę mieć przyczepę 3.3t to jak to się ma do tego zapisu że masa pojazdu musi być większa o 1.33 od masy przyczepy? Dodam że jest to samochód terenowy.
avatar autora komentarza
Dane w dowodzie to możliwości techniczne, a ograniczenie 1.33 obowiązuje jeśli masz hamulec najazdowy.
avatar autora komentarza
Panie Mateuszu! Proszę doczytać przepisy szczególnie rozporządzenie o wyposażeniu pojazdów Dz.u.03.32.262 w szczególności przyczepa- hamulce
avatar autora komentarza
Jak ktoś ma C bez E i B +E to czy może pojazdem powyżej 3.5 tony ciągnąć przyczepę 3.499?
Nie. Kategoria C uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów złożonego z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t i lekkiej przyczepy o masie poniżej 750 kg.
avatar autora komentarza
czy z uprawnień prawa jazdy kategorii C wynikają uprawnienia kategorii B+E?
Nie. Uprawnienia kategorii B+E wynikają z uprawnień kategorii C+E.
avatar autora komentarza
Czyli jak ciągnę inną przyczepę niż niż lekka do 750 kg to muszę mieć kod 96 lub kat B+E?
Na samej kategorii B można ciągnąć inną przyczepę niż lekka, o ile całkowita masa zespołu pojazdów nie przekracza 3500 kg, a dmc samochodu stanowi minimum 1,33 dmc przyczepy.
avatar autora komentarza
Artykuł strasznie poplątany.. Ktoś powinien się do uczyć..
avatar autora komentarza
Czy robiac E do B mozna wykorzystac wane badania lekarskie ktore byly robione na B? Czy po zrobieniu E do B bedzie tez wbite T
Badania powinny być aktualne. W ramach kategorii B+E znajdują się uprawnienia do prowadzenia pojazdów przewidzianych w kategorii T, ale przysługują one wyłącznie w Polsce.
avatar autora komentarza
Czy z kat. B+E można kierować ciągnikiem rolniczym z dwiema przyczepami?
Tak, ale tylko w Polsce i tylko w przypadku, gdy spełnione są wymogi dotyczące dmc przyczepy i ciągnącego je pojazdu.
avatar autora komentarza
a jak wygląda sytuacja gdy bus ma dmc 2800 i ciągnie przyczepę lekką o dmc 750 czyli w sumie 3550. Wystarczy do tego samo B czy trzeba B+E?
O ile jest to bus, który można prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii B, to powinno ono wystarczyć również do ciągnięcia wskazanej przyczepy.
avatar autora komentarza
Witam, gdy posiadam prawo jazdy kat B do E potrzebuje dodatkowych uprawnień żeby jeździć takim zestawem w firmie w której jestem zatrudniony?
avatar autora komentarza
W powyższym artykule przytoczone zostały przepisy, które od 1.01.2022 już nie obowiązują. Mowa o przepisie, który mówi, ze przyczepa powinna być o 1,33 lżejsza od samochodu.
Oczywiście ma Pan rację, rzeczony przepis został zniesiony na początku zeszłego roku. Dziękujemy za czujność.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC