Zimowe ferie na stoku – jak wybrać ubezpieczenie dla rodziny?

Gorąca atmosfera na stoku. Emocje dzieci podczas nauki jazdy na nartach. Wycieczki ośnieżonymi szlakami górskimi. Taki wypoczynek w bajecznej bieli zimowych gór wymaga dobrej ochrony ubezpieczeniowej. Dobrze wiedzą o tym ubezpieczyciele, dlatego oferują różne pakiety turystyczne z dodatkową opcją ochrony osób, które uprawiają rekreacyjne narciarstwo i snowboarding.

ubezpieczenie narciarskie dla rodziny

Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny – kalkulatory

Ubezpieczenie turystyczne, podobnie jak komunikacyjne OC i AC, najwygodniej jest kupić przez internet. Wystarczy wypełnić prosty formularz, w którym należy wskazać miejsce wyjazdu (region lub państwo), termin, liczbę osób, które mają być objęte ubezpieczeniem oraz ewentualnie dobrać dodatkową ochronę, która może być przydatna np. w związku z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka czy sportów zimowych. 

Jeśli na wyjazd w góry wybiera się rodzina, załóżmy, że rodzice z dwójką dzieci, to w części formularza poświęconej liczbie osób, które mają być ubezpieczone, należy to zaznaczyć. Osoby korzystające z porównywarki ubezpieczeń turystycznych, jak ta na mubi.pl, mają dosyć łatwe zadanie. Wystarczy, że podadzą liczbę turystów oraz ich wiek, a kalkulator przedstawi im oferty kilku ubezpieczycieli.

 • Generali – należy najpierw wskazać rodzinny rodzaj wyjazdu, a potem zaznaczyć liczbę osób w odpowiednich przedziałach wiekowych (dzieci do 18. roku życia).
 • AXA Partners – należy zaznaczyć, że jest to wyjazd rodzinny i wskazać liczbę dzieci do 18. roku życia.
 • PZU – podaje się liczbę osób i ich dzień urodzenia.
 • Warta – wybiera się liczbę osób poniżej 26 lat, od 26 do 60 lat i powyżej 60 lat.
 • UNIQA – wskazuje się liczbę osób do ubezpieczenia w przedziałach wiekowych – do 25 lat, 25-70 lat i powyżej 70 lat.

Jak widać, ubezpieczenia na narty dla całej rodziny nie kupujemy indywidualnie dla każdej osoby, ale do jednej polisy dodajemy wszystkich podróżujących członków rodziny.

Polisę turystyczną można też znaleźć w kalkulatorach poszczególnych ubezpieczycieli. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że można za ich pomocą obliczyć oferty tylko jednej firmy. Aby porównać je z konkurencją, trzeba więc przejść na kolejną stronę i przeprowadzić cały proces wyliczenia od nowa, i potem znowu, i jeszcze raz. Nie da się ukryć, że jest czasochłonne i monotonne zajęcie.

Dlatego właśnie tak wygodnym narzędziem jest porównywarka ubezpieczeń turystycznych Mubi, dzięki której sprawdzisz od razu propozycje kilku firm. Także tych dotyczących ubezpieczenia dla całej rodziny – wystarczy wskazać liczbę podróżnych i określić ich wiek (w przypadku nieletnich jest tylko jeden przedział: 0-17 lat).

Tydzień na nartach w Alpach dla całej rodziny – ile kosztuje ubezpieczenie?

Używając kalkulatora na mubi.pl, sprawdźmy zatem, ile może kosztować przykładowe ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny wybierającej się na narty. Pamiętaj, że koszt ubezpieczenia dla narciarzy zależy od liczby ubezpieczonych osób, czasu pobytu, regionu wyjazdu oraz dodatkowych opcji ochrony. Dodatkowo cena wzrośnie, gdy wybierzemy wariant z większym zakresem ochrony i wyższymi sumami ubezpieczenia.

Przejdźmy do kalkulacji. Nasza rodzina wybrała się do Tyrolu w Austrii. Cztery osoby, rodzice i dwoje dzieci, zamierzają tam spędzić 8 dni. Ile kosztować ich będzie ubezpieczenie turystyczne dla całej czwórki wraz z dodatkową ochroną rekreacyjnego uprawiania narciarstwa i snowboardingu?

UbezpieczycielZakres ochronyKoszt ubezpieczenia dla 4-osobowej rodziny
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
120,96 zł
AXA PartnersKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
239,23 zł
SIGNAL IDUNAKL – 40 000 euro,
NNW – 15 000 zł,
OC – 30 000 euro,
Bagaż – 1000 zł
276,72 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
427 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 40 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 1000 zł
494 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

Oferta ubezpieczycieli jest zróżnicowana. Pod uwagę braliśmy pakiety środkowe, a więc nie podstawowe, ani nie najdroższe elastyczne. Część ubezpieczycieli oferowało ubezpieczenie sprzętu narciarskiego w najbogatszych pakietach, które potrafiły być nawet dwa razy droższe.

Kwestią, której warto poświęcić więcej uwagi, jest także ochrona na wypadek zachorowania na COVID-19. Większość ubezpieczycieli oferuje ją już w ramach podstawowych sum ubezpieczenia kosztów leczenia, ale zwróć uwagę na zapisy OWU dotyczące zakresu takiej ochrony. Część firm uwzględnia w nim bowiem także koszty pobytu na kwarantannie/izolacji, podczas gdy inni ograniczają się do kosztów leczenia w razie zachorowania.

Firma ubezpieczeniowaCo obejmuje ochrona w zakresie COVID-19?
UNIQAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
AXA PartnersZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (14.02.2024).

Ochrona ubezpieczeniowa na stoku narciarskim – ważny zakres i suma ubezpieczenia

Skoro już wiesz, ile może kosztować ubezpieczenie na narty dla całej rodziny, przejdźmy do omówienia jego elementów. Każdy z nich jest bardzo ważny, ponieważ wyjazd na ferie w góry na narty zdecydowanie różni się od beztroskiego wylegiwania się na słonecznej plaży. Tutaj dynamiczna jazda na zatłoczonym stoku między innymi turystami, tam delikatna bryza, rozgrzana skóra i drzemka pod parasolem. W górach mroźne powietrze i nagłe opady śniegu, na plaży przyjemne ciepło i ochłoda płynąca z morza. Od razu widać, że ubezpieczenie turystyczne do obu tych miejsc wymaga położenia nacisku na inną ochronę – zwłaszcza jeśli dodamy uprawianie sportów zimowych.

Właśnie dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć to, jakie ubezpieczenie turystyczne chcemy kupić na wyjazd na narty. Na pewno taka polisa powinna zawierać dodatkową ochronę, a także odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia.

 • Rozszerzenie ochrony o uprawianie narciarstwa i snowboardingu – pamiętajmy, że dotyczy ona rekreacyjnego szusowania. Jeśli chcieliśmy jeździć poza wyznaczonymi szlakami lub uprawiać heliskiing czy freeskiing, to musimy wykupić ochronę sportów wysokiego ryzyka.
 • Wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia – wypadek na stoku i pobyt w szpitalu, choroba dziecka lub rodzica, rozbicie głowy na śliskim chodniku, to tylko przykłady wypadków, które mogą wiele kosztować, gdy dojdzie do nich w innym kraju.
 • OC w życiu prywatnym – tak samo, jak ubezpieczamy samochód w razie naszego błędu na drodze, możemy wykupić polisę OC dla siebie. Dzięki niej, w razie spowodowania szkody innej osobie, odszkodowanie wypłaci mu ubezpieczyciel. Wyobraźmy sobie, że zjeżdżając na nartach, nieopatrznie wjechaliśmy w innego narciarza. Wina jest nasza, a ów narciarz ma złamaną nogę i uszkodzony sprzęt narciarski. Posiadając OC, nie będziemy musieli płacić odszkodowania z własnej kieszeni.
 • NNW – nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się w każdej chwili, zwłaszcza gdy aktywnie spędzamy wakacje na stoku. Odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu będzie dodatkowym wsparcie w powrocie do zdrowia. Szczególnie przyda się, gdy małe dzieci będą uczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie.
 • Assistance –  zapewnia szeroką pomoc w zależności od wybranego wariantu. Najczęściej jest to transport medyczny, opieka w razie hospitalizacji członków rodziny, zwrot kosztów za odwołany wyjazd czy poniesienie przez ubezpieczyciela kosztów pobytu w hotelu.
 • Ubezpieczenie bagażu – gdy dojdzie do utraty, zniszczenia lub kradzieży bagażu, będziemy mogli liczyć na odszkodowanie. Zazwyczaj wynosi ono od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Co ważne, na przykład PZU uznaje za bagaż nie tylko walizki i torby, ale także wózki dziecięce, notebooki, telefony komórkowe i sprzęt sportowy.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – część ubezpieczycieli oferuje taką ochronę w pakiecie z ubezpieczeniem bagażu, a część traktuje je jako dodatkowe wsparcie. Będzie ono na pewno przydatne dla rodziny, która zamierza spędzić wakacje na stoku i posiada własny sprzęt narciarski.
CZY WIESZ, ŻE …

W zależności od ubezpieczyciela, ochrona sprzętu sportowego może dotyczyć zarówno własnych, jak i wypożyczonych akcesoriów. Szczegółów należy szukać w OWU.

Jeśli wybieramy się na wakacje w góry samochodem, to koniecznie powinniśmy wykupić także assistance komunikacyjne. Niektórzy ubezpieczyciele oferują taką ochronę jako rozszerzenie w ramach polisy turystycznej. Pamiętajmy, że zawsze możemy kupić assistance krótkoterminowe u innego ubezpieczyciela, a gdy kończy nam się OC, to sprawdzić pakiety ubezpieczeń samochodu w kalkulatorze OC AC.

Assistance w ubezpieczeniu turystycznym – jaką pomoc oferuje dla całej rodziny na stoku?

Średni koszt akcji ratowniczej z udziałem helikoptera w Austrii kosztował w 2020 roku średnio 3900 euro. To ogromny koszt, powstający zwłaszcza, gdy do urazu dojdzie w trudno dostępnym miejscu na szlaku lub stoku narciarskim, gdzie nie można dojechać pojazdem kołowym i konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Turysta, który ma wykupione assistance w ubezpieczeniu turystycznym, może liczyć na zwrot kosztów takiej akcji przez ubezpieczyciela. Jaką jeszcze ochronę może zapewniać assistance? 

 • Transport medyczny do Polski.
 • Opłacenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej (przydatne w górach).
 • Transport osób bliskich.
 • Zakwaterowanie w hotelu w czasie rekonwalescencji.
 • Dostarczenie przedmiotów osobistych.
 • Pomoc informacyjna i prawna.
 • Wsparcie tłumacza.
 • Kierowca zastępczy.
 • Pomoc w przypadku utraty dokumentów.
 • Pomoc w sprzątaniu i prowadzeniu domu po powrocie.
 • Opieka nad psem lub kotem. 
 • Naprawa zniszczonego sprzętu.
 • Zwrot środków za niewykorzystany skipass.
 • Pokrycie kosztów w przypadku zamknięcia tras zjazdowych.

Powyższa lista może różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Musimy także pamiętać, że oferowanych usług w ramach assistance może być więcej. Dodatkowo te wymienione wyżej dotyczą pakietów podstawowych, rozszerzonych i premium! 

możliwe świadczenia w assistance turystycznym

Na przykład pobyt w hotelu na czas powrotu do zdrowia w PZU oferowany jest w pakiecie rozszerzonym. Ubezpieczyciel ten oferuje także Pakiet Rodzina, Pakiet Dziecko, Pakiet Sport i Pakiet Rowerzysta. Część z usług w nich zawartych została wymieniona w powyższym zestawieniu. Aby dokładnie poznać szczegóły ubezpieczenia, zawsze należy zajrzeć do OWU. 

Dla rodzin wyjeżdżających w góry na pewno warto kupić rozszerzone assistance, które zapewni pełne wsparcie podczas szaleństw na stoku i przemierzania górskich szlaków.

FAQ – najczęściej zadawane pytania ubezpieczenie zimowych ferii na stoku dla całej rodziny

Czy mogę kupić jedno ubezpieczenie dla całej rodziny?
Czy wyższa suma ubezpieczenia zapewnia większą ochronę?
Po co mi assistance w ubezpieczeniu turystycznym?
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie turystyczne w góry najszybciej i najłatwiej znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń na stronie ubezpieczyciela.
 • Wybierając ubezpieczenie turystyczne na stok, należy koniecznie zaznaczyć dodatkową ochronę dla rekreacyjnego uprawiania narciarstwa i snowboardingu.
 • Przy wyborze polisy zawsze należy zwracać uwagę na zakres ochrony i sumy ubezpieczenia.
 • Ważnym aspektem ubezpieczenia narciarskiego jest assistance.
 • Koszt ubezpieczenia zależy między innymi od liczby członków rodziny, czasu wyjazdu, zakresu ochrony i miejsca pobytu.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!