Ubezpieczenie do Szwajcarii

Trudno wyobrazić sobie krajobraz Szwajcarii bez gór i wyżyn w tle. To właśnie one są powodem, dla którego turyści wybierają ten właśnie kraj na wypoczynek. Szwajcaria nie ma bowiem dostępu do morza, dlatego wakacje tam spędzone upłyną pod znakiem górskich wędrówek, szusowania na nartach po lodowcu i zwiedzania przepięknych zabytków.

Szwajcaria góry

COVID-19 w Szwajcarii

Szwajcaria zniosła obowiązek okazywania zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepienie na COVID-19, negatywnego wyniku testu, a także odbywania kwarantanny po przyjeździe i wypełniania formularza lokalizacyjnego (stan na 23.01.2024).

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Szwajcarii znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przygotuj się do wakacyjnego wyjazdu

Warunki pogodowe panujące w Szwajcarii nie różnią się aż tak bardzo od polskiego klimatu. Mimo to powinieneś zadbać o kilka ważnych rzeczy, jeśli zamierzasz spędzić urlop w tym kraju.

Zaplanuj wyjazd w odpowiednim terminie

Decydując się na wyjazd do Szwajcarii, nawet w środku lata, musisz mieć świadomość, że tamte rejony nie zapewnią tak wysokich temperatur, jak państwa bardziej wysunięte na południe Europy. Termometry w lipcu i sierpniu pokazują tam przyjemne 20°C. Wyjeżdżając w pozostałych miesiącach, musisz przygotować się na chłodniejszy klimat. Zamiast stroju kąpielowego wybierz zatem ciepłe swetry i kurtkę (również tę przeciwdeszczową). W kwietniu lub w październiku temperatura będzie tam sięgała niewiele powyżej zera, a w styczniu, lutym, marcu, listopadzie i grudniu może zrobić się mroźno.

Wybierz hotel odpowiadający Twoim oczekiwaniom i możliwościom

Niestety, Szwajcaria nie jest najtańszym krajem. Jej mieszkańcy to ludzie bogaci, dlatego wysoko cenią tamtejsze produkty i usługi. Wysokich cen trzeba zatem spodziewać się także w branży hotelarskiej. Za tygodniowy pobyt dla jednej osoby w 3-gwiazdkowym hotelu w większości miast zapłacisz więcej niż 3000 zł. Oferty poniżej tej kwoty zdarzają się niezwykle rzadko.

 • Berno – od 3 383 zł*,
 • Lugano – od 2 200 zł*,
 • Verbier – od 2 448 zł*,
 • Zurych – od 2 303 zł*,
 • Saas Fee – od 2 729 zł*,
 • Winterthur – od 2 725 zł*,
 • Biel – od 2 351 zł*,
 • Genewa – od 3 036 zł*,
 • Zermatt – od 3 117 zł*,
 • Davos – od 2 238 zł*,
 • St. Moritz – od 3 250 zł*,
 • Bazylea – od 1 947 zł*,
 • Lucerna – od 2 323 zł*,
 • Lozanna – od 2 692 zł*,
 • St. Gallen – od 1 788 zł*,
 • Baden – od 1 222 zł*.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2024].

Nie zapomnij o dokumentach

Szwajcaria należy do strefy Schengen, dlatego możesz wjechać na jej terytorium na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Nie będziesz potrzebował wizy ani dodatkowych pozwoleń.

Jeśli na urlop wybierasz się samochodem lub zamierzasz wynająć auto na miejscu, aby swobodnie się nim przemieszczać, powinieneś zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC. W Szwajcarii nie będziesz potrzebował Zielonej Karty. Wystarczy ubezpieczenie OC, którego używasz na co dzień. Pamiętaj, żeby przy przekraczaniu szwajcarskiej granicy wykupić winietę, dzięki której będziesz mógł korzystać z tamtejszych autostrad. Koszt takiej winiety to 40 franków, czyli około 200 zł (winieta roczna).

Szwajcarska opieka medyczna jest bardzo droga. Jak zminimalizować koszty, gdy będziesz musiał pójść do lekarza?

Opieka medyczna w Szwajcarii stoi na bardzo wysokim poziomie, a co za tym idzie, korzystanie z pomocy tamtejszych lekarzy będzie dosyć kosztowne. Tamtejsze placówki medyczne, szpitale i przychodnie honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niektóre z nich wymagają opłacenia całej należności za leczenie, która następnie zostanie zwrócona.

Musisz jednak wiedzieć, że nawet z kartą EKUZ nie uchronisz się przed wszystkimi kosztami. Po Twojej stronie nadal zostanie opłacenie 92 franków, czyli około 460 zł, jeśli będziesz wymagał wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Jeśli trafisz do szpitala, za każdy dzień pobytu będziesz musiał zapłacić 15 franków, czyli około 75 zł. Długotrwałe leczenie może zatem wygenerować niemałe koszty. A tych z pewnością chciałbyś uniknąć.

Poza tym karta EKUZ nie zwalnia z kosztów transportu medycznego i leczenia w prywatnych placówkach lub gabinetach. Nie zapewni także zwrotu kosztów za akcję ratunkową prowadzoną np. przez ratowników górskich. Żebyś nie musiał martwić się kosztami związanymi z udzielaniem Ci pomocy, powinieneś zainwestować w ubezpieczenie od kosztów leczenia wraz z polisą turystyczną.

Bez względu na to, czy udasz się do prywatnego gabinetu lekarskiego, czy skorzystasz z publicznej służby zdrowia, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupisz polisę, pokryje koszty udzielonej Ci pomocy. Ubezpieczyciel zainterweniuje również w przypadku, gdy konieczne będzie przetransportowanie Cię karetką lub śmigłowcem do szpitala. Ubezpieczyciele pomagają także w transporcie ciała do Polski, jeśli dojdzie do tragedii. Oczywiście wszystko zależy od wybranego przez Ciebie zakresu ochrony oraz od sumy ubezpieczenia, na którą się zdecydujesz. Biorąc pod uwagę wysokie ceny w Szwajcarii, suma ubezpieczeniowa na Twojej polisie turystycznej powinna wynosić minimum 60 000 zł, a najlepiej 100 000 zł.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie podróżne do Szwajcarii?

Czy przy tak wysokich sumach ubezpieczenia, jak wspomniane powyżej, polisa może być tania? Oczywiście! Co więcej, oferowane przez ubezpieczycieli warunki mogą być jeszcze korzystniejsze, co widać w zestawieniu propozycji różnych firm w tabeli. Przedstawione oferty dotyczą tygodniowego pobytu w Szwajcarii dla jednej dorosłej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena polisyKoszty leczeniaNNWOC w życiu prywatnym
mtu24.pl22,00 zł80 000 zł50 000 zł
SIGNAL IDUNA 25,61 zł 87 394 zł15 000 zł
You Can Drive29,00 zł100 000 zł50 000 zł
UNIQA29,40 zł250 000 zł30 000 zł
AXA Partners31,70 zł200 000 zł20 000 zł
Wiener 35,00 zł 174 240 zł 10 000 zł 108 900 zł
Proama35,00 zł100 000 zł
Generali52,00 zł300 000 zł15 000 zł50 000 zł
Dane na podstawie wyliczeń wykonanych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 23.01.2024).

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Szwajcarii może wynieść nawet 1 250 000 zł! AXA Partners oferuje podróżnikom nawet sumę w wysokości 40 000 000 zł. Taka kwota bez wątpienia wystarczy nawet na pokrycie najbardziej kosztownych zabiegów i długiego pobytu w szpitalu. Uważaj jednak, jeśli do Szwajcarii wybierasz się, by szusować po stokach. Choć niektórzy ubezpieczyciele wliczają uprawianie sportów amatorskich do zakresu ochrony, wielu wymaga w tym celu wykupienia specjalnego rozszerzenia. Ile kosztuje polisa narciarska?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy narciarskiej
UNIQA29,40 zł
AXA Partners31,70 zł
Wiener 35,00 zł
SIGNAL IDUNA 35,83 zł
mtu24.pl 45,00 zł
You Can Drive 60,00 zł
Proama 70,00 zł
Generali 105,00 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.01.2024). W tabeli podano najniższe ceny polisy narciarskiej.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Szwajcarii może wynieść nawet 1 250 000 zł! AXA Partners oferuje podróżnikom nawet sumę w wysokości 40 000 000 zł. Taka kwota bez wątpienia wystarczy nawet na pokrycie najbardziej kosztownych zabiegów i długiego pobytu w szpitalu. Uważaj jednak, jeśli do Szwajcarii wybierasz się, by szusować po stokach. Choć niektórzy ubezpieczyciele wliczają uprawianie sportów amatorskich do zakresu ochrony, wielu wymaga w tym celu wykupienia specjalnego rozszerzenia. Ile kosztuje polisa narciarska?

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Szwajcarii?

Szwajcaria jest krajem, w którym na pewno nie będziesz się nudził. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, górskie szlaki i bujną przyrodę, a w dodatku nie nudzi Cię historia zamknięta w murach zamków, pałaców i kościołów, to miejsce idealne dla Ciebie.

grafika

Zamki, pałace, kościoły…

Zamek Chillon

Masywny zamek pochodzący z czasów średniowiecznych. Znajduje się na niewielkim cyplu u jednego z brzegów Jeziora Genewskiego. Przyjezdnych niezmiennie zachwyca zarówno jego budowa, jak i położenie w malowniczym miejscu Szwajcarii.

Most Kapellbrücke

Pierwszy drewniany most, który powstał w Europie. Łączy dwa brzegi rzeki Reuss w Lucernie. Drewnianą, 204-metrową konstrukcję zdobią liczne malowidła.

Katedra św. Piotra w Beauvais

Imponująca budowla wykonana w gotyckim stylu. Rozety, wieżyczki, witraże – to wszystko sprawia, że na świątynię można patrzeć bez końca. Katedra słynie z najwyższego sklepienia w stylu gotyckim na świecie. Uwagę przyciąga również zegar astronomiczny, znajdujący się w jednej z kaplic kościoła.

Szwajcaria rajem dla miłośników przyrody

Wodospady Trümmelbach

Wpisane na listę UNESCO podziemne wodospady, których całkowita wysokość sięga 140 m. Transportują 20 000 litrów wody na sekundę, a pozyskują ją z pobliskiego lodowca. Na spacer między wodospadami trzeba zarezerwować około 2 godzin.

Szwajcarski Park Narodowy

Jeśli interesuje Cię życie szwajcarskiej zwierzyny i tamtejsza roślinność, nie możesz pominąć wizyty w Szwajcarskim Parku Narodowym. Poza florą i fauną będziesz miał okazję podziwiać tam niesamowite górskie krajobrazy.

Wąwóz rzeki Aare

Spacer wzdłuż rzeki Aare pozwoli nacieszyć oko przepięknymi krajobrazami, turkusowo-błękitną wodą samej rzeki i poczuć potęgę tamtejszych skał, które wyrastają wysoko nad taflę. Na taką wycieczkę powinieneś zarezerwować od 45 minut do godziny.

Sport, adrenalina i błogie lenistwo

Szwajcaria to jednak nie tylko historia, zabytki i podziwianie występującej tam flory oraz fauny. Oprócz tych atrakcji kraj ten umożliwia turystom także szusowanie na nartach po zboczach lodowców, zapierające dech w piersiach loty paralotnią, a także spędzanie czasu w parkach rozrywki i parkach wodnych:

 • Alpamare,
 • Aquabasilea,
 • Swissminiatur,
 • Rope Park Gantrisch AG,
 • Jungfrau Park.

Jeśli jedziesz do Szwajcarii z myślą o spędzeniu czasu na stoku, przed wyjazdem przemyśl zakup ubezpieczenia narciarskiego wraz z OC w życiu prywatnym. Taka polisa zapewni Ci rekompensatę, gdy ulegniesz wypadkowi podczas uprawiania sportu, a także w sytuacji, gdy wyrządzisz krzywdę innym narciarzom (spowodujesz kontuzję lub zniszczysz ich sprzęt sportowy).

Gdy będziesz chciał spróbować swoich sił kilkaset metrów nad ziemią, lecąc na paralotni, rozejrzyj się wcześniej za zabezpieczeniem chroniącym przed skutkami uprawiania sportów ekstremalnych. Standardowa polisa turystyczna może nie pokryć kosztów leczenia na przykład po feralnym lądowaniu. Listę sportów wysokiego ryzyka z pewnością znajdziesz w OWU danego ubezpieczyciela.

Jodłowanie znakiem rozpoznawczym Szwajcarii

Szwajcarska kultura do dziś kojarzy się między innymi z jodłowaniem. Będąc w tym kraju, zwłaszcza w którejś z alpejskich wiosek, możesz mieć okazję przysłuchać się temu charakterystycznemu śpiewowi na żywo. Dziedzictwo kulturowe Szwajcarii poznasz także, odwiedzając tamtejsze muzea i galerie sztuki:

 • Muzeum Sztuki w Bazylei,
 • Musée d’Art et d’Histoire,
 • Museum of Fine Arts Bern,
 • Collection de l’Art Brut,
 • Galeria sztuki Kunsthalle Bern.

Szwajcarska kuchnia, czyli z jakich smaków słynie Szwajcaria?

grafika

Jeśli zapytasz o smaki Szwajcarii, w pierwszej kolejności na pewno usłyszysz o słynnym szwajcarskim serze. Jednak nie jest to jedyny produkt charakterystyczny dla tego kraju. Czego spróbować w szwajcarskich kawiarniach i restauracjach?

 • Fondue, czyli swego rodzaju sos serowo-winny z dodatkiem przypraw, w którym zanurzane są kawałki chleba, mięsa lub ziemniaków;
 • marroni, czyli jadalne kasztany;
 • maluns, czyli odsmażone, zgniecione ziemniaki, do których dodaje się mleko lub inny rodzaj nabiału, oraz ser;
 • wähe, czyli ciasto występujące ze słodkimi, słonymi albo pikantnymi dodatkami;
 • brazeli, czyli ciastko w formie andruta, które jej częstym dodatkiem do deserów na bazie kremu;
 • rösti, które Szwajcarzy uważają za danie narodowe. Ziemniaczany placek smażony na złoty kolor, do którego dodaje się cebulę, boczek lub ser.

Jakich cen spodziewać się w Szwajcarii?

 • Benzyna (litr) – 8,21 zł*;
 • diesel (litr) – 8,96 zł*;
 • piwo w lokalu – od 20 zł do 28 zł;
 • danie obiadowe – około 80 zł;
 • espresso – 13 zł;
 • cappuccino – 18-19 zł;
 • zwiedzanie Muzeum Narodowego – 40 zł;
 • bilet 60-minutowy na przejazd komunikacją miejską – około 27 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 17.01.2024).

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Szwajcarii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz kolosalnych kosztów za wizytę u lekarza czy hospitalizację. W Szwajcarii leczenie jest bardzo drogie – doba w szpitalu kosztuje nawet 800 franków.
 • Ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za niezbędne rzeczy, które kupisz, gdy ktoś na lotnisku ukradnie Twój bagaż.
 • Firma ubezpieczeniowa zapłaci za akcję ratunkową, jeśli podczas spędzania czasu w szwajcarskich Alpach złamiesz nogę lub zbłądzisz i będziesz potrzebował pomocy.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Szwajcarii

O czym trzeba pamiętać przed podróżą do Szwajcarii?
Kiedy najlepiej wybrać się do Szwajcarii?
Co można robić w Szwajcarii?
Co zabrać ze sobą do Szwajcarii?
PODSUMOWANIE
 • Najlepsze warunki na wycieczkę do Szwajcarii panują w miesiącach letnich – w lipcu i sierpniu średnia temperatura wynosi tam ok. 20°C.
 • Aby wjechać do Szwajcarii, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu.
 • W Szwajcarii nie jest potrzebna Zielona Karta, ale jeśli podróżujesz samochodem, pamiętaj o wykupieniu winiety.
 • Szwajcarska opieka medyczna jest droga – aby nie ponosić kosztów leczenia, wyrób kartę EKUZ i kup ubezpieczenie turystyczne.
 • Szwajcaria słynie z cudów natury. Można tam zobaczyć m.in. podziemne Wodospady Trümmelbach czy piękny wąwóz rzeki Aare.
 • Wśród historycznych atrakcji Szwajcarii można wymienić m.in. Zamek Chillon czy Katedrę w Beauvais.
 • W Szwajcarii czas można spędzić również zjeżdżając na nartach z lodowca, bawiąc się w parkach rozrywki, zwiedzając muzea i galerie sztuki oraz próbując lokalnych przysmaków.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!