Ubezpieczenie do Szwajcarii
Podróż do pięknej, lecz drogiej Szwajcarii, wymaga odpowiedniego przygotowania w kwestii ubezpieczenia turystycznego. W kraju tym wysokie koszty leczenia, ratownictwa górskiego czy nawet codziennych usług sprawiają, że dobrze dobrana polisa staje się nie tylko rozsądnym, ale wręcz koniecznym elementem planowania wyjazdu. Zwłaszcza jeśli wybierasz się do Szwajcarii, aby korzystać np. z zimowego szaleństwa. W końcu ten region to raj dla narciarzy snowboardzistów!
Ubezpieczenie do Szwajcarii – Spis Treści
- Wprowadzenie
- Czy ubezpieczenie do Szwajcarii jest obowiązkowe?
- Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Szwajcarii
- Koszty leczenia i opieka medyczna w Szwajcarii
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Szwajcarii?
- Koszt ubezpieczenia do Szwajcarii
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii?
Wprowadzenie
W Szwajcarii nawet drobne wypadki czy nieprzewidziane sytuacje mogą wiązać się z poważnymi wydatkami. W końcu to jedno z droższych miejsc na świecie. Ubezpieczenie turystyczne nie tylko pokrywa takie koszty, ale także zapewnia spokój ducha i organizację pomocy w razie nagłych zdarzeń, takich jak wypadek na stoku, utrata bagażu czy konieczność skorzystania z transportu medycznego.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Szwajcarii?
Szwajcaria należy do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu i uczestniczy w systemie koordynacji świadczeń zdrowotnych w ramach Unii Europejskiej. Oznacza to, że w kraju tym, możesz korzystać z pomocy w ramach EKUZ. Wykup jednak dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, abyś miał pewność, że nie wydasz ani złotówki na pomoc medyczną w razie wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia. EKUZ nie pokrywa wszystkich świadczeń, a za niektóre usługi musisz częściowo zapłacić.
Szwajcaria słynie z doskonałej opieki medycznej, ale jest ona bardzo kosztowna. Bez ubezpieczenia nawet podstawowa wizyta lekarska może znacząco obciążyć Twój budżet, a hospitalizacja czy specjalistyczne zabiegi mogą kosztować Cię tysiące franków szwajcarskich. Ponadto w razie poważnych problemów zdrowotnych, kiedy będziesz musiał skorzystać z transportu medycznego do Polski, nie mając ubezpieczenia turystycznego, na podróż wydasz krocie.
Warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii, ponieważ:
- koszty leczenia i ratownictwa w tym kraju są jednymi z najwyższych w Europie,
- polisa pozwala uniknąć dużych wydatków w sytuacjach nagłych,
- dodatkowa ochrona zapewnia komfort psychiczny i gwarantuje podróż bez obaw o niespodziewane zdarzenia.
Czy ubezpieczenie do Szwajcarii jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie turystyczne, choć nie jest wymagane prawnie, jest niezbędnym elementem przygotowań do podróży do Szwajcarii, biorąc pod uwagę wysokie koszty życia i opieki medycznej w tym kraju. Mimo że w Szwajcarii działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie pokryje ona wszystkich kosztów, takich jak akcje ratunkowe w górach czy transport medyczny do Polski. Nawet podstawowa opieka medyczna w publicznych placówkach wymaga współpłacenia przez pacjenta.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Szwajcaria, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy do strefy Schengen, co wpływa na zasady wjazdu i pobytu dla obywateli państw członkowskich UE. Obywatele Polski mogą zatem przekroczyć granicę Szwajcarii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dokument musi być ważny aż do powrotu do Polski.
Polacy podróżujący do Szwajcarii nie muszą wyrabiać wizy i mogą legalnie przebywać w tym kraju do 90 dni. Ci, którzy planują zostać w Szwajcarii na dłużej, muszą spełnić obowiązek meldunkowy, podjąć pracę oraz zgłosić swój pobyt w urzędzie gminy.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, ubezpieczenie do Szwajcarii nie jest wymagane. MSZ zaleca jednak wyrobienie EKUZ oraz zakup polisy turystycznej, która pokrywa koszty akcji ratunkowych, hospitalizacji (również w związku z zaostrzeniem objawów chorób przewlekłych) oraz transportu medycznego czy transportu ciała do Polski.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Przed wyjazdem do Szwajcarii MSZ rekomenduje, aby zarejestrować się w systemie Odyseusz, który umożliwi kontakt w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji. Ministerstwo zwraca także uwagę na zagrożenia związane z przestępczością w Szwajcarii. Największe ryzyko kradzieży dokumentów czy pieniędzy występuje na lotniskach, dworcach kolejowych, a także w większych miastach, np. w Genewie czy Zurychu.
Na terenach, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe, obowiązuje ograniczenie w podróżowaniu.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Szwajcarii
Decyzję o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd do Szwajcarii powinieneś podjąć przede wszystkim z uwzględnieniem charakteru podróży, jej długości oraz planowanych aktywności. Omówmy zatem główne rodzaje polis podróżnych, które warto rozważyć przed wyjazdem do Szwajcarii, aby w pełni cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas pobytu w tym pięknym miejscu.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa opłaty związane z opieką medyczną. W ramach tej ochrony towarzystwo udzieli Ci wsparcia, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi podczas podróży. Wówczas możesz liczyć na pomoc zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych.
Polisa zdrowotna pokrywa opłaty za:
- wizyty lekarskie,
- hospitalizację,
- badania,
- leczenie,
- pilne zabiegi i operacje,
- zakup leków, protez, okularów korekcyjnych.
Towarzystwo You Can Drive ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe wskutek aktów terroryzmu, do których doszło nagle podczas pobytu w danym kraju. Firma udziela pomocy maksymalnie do 7 dni od daty zajścia zdarzenia.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Celem ochrony NNW jest zapewnienie finansowego wsparcia w sytuacjach, kiedy doznasz wypadku, który spowoduje u Ciebie trwały uszczerbek na zdrowiu lub doprowadzi do Twojej śmierci. Suma ubezpieczenia określa maksymalne świadczenie, jakie możesz otrzymać w przypadku zdarzenia objętego polisą. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia uszczerbku.
Suma ubezpieczenia NNW w towarzystwie Wiener dotyczy jednego zdarzenia ubezpieczeniowego i nie zmniejsza się po wypłacie świadczenia.
Ubezpieczenie bagażu
Ubezpieczenie bagażu to dodatkowy element polisy turystycznej, który zapewni Ci ochronę finansową, jeśli zgubisz, stracisz lub uszkodzisz swój bagaż. Polisa obejmuje również sytuacje związane z opóźnieniem w dostarczeniu ekwipunku. Ubezpieczenie to jest szczególnie przydatne podczas podróży lotniczych, ale obejmuje również inne środki transportu. Ochrona gwarantuje wsparcie finansowe i organizację pomocy w razie problemów z bagażem. Otrzymane świadczenie możesz przeznaczyć np. na zakup artykułów pierwszej potrzeby lub naprawę uszkodzonej walizki.
Towarzystwo UNIQA oferuje dwa rodzaje ubezpieczenia bagażu – zwykłe i obejmujące opóźnienia w dostarczeniu ekwipunku.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Z pozoru drobne incydenty, z którymi spotkasz się podczas podróży, mogą prowadzić do poważnych roszczeń. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC, które gwarantuje świadczenie dla poszkodowanych przez Ciebie osób trzecich. Nie tylko w przypadku szkód majątkowych, ale także osobowych. Oznacza to zatem, że jeśli zniszczysz czyjś sprzęt sportowy lub wyrządzisz komuś krzywdę, Twój ubezpieczyciel pokryje koszty zadośćuczynienia dla poszkodowanego. Wówczas osoba ta będzie mogła przeznaczyć świadczenie np. na naprawę zniszczonego mienia lub leczenie, które pomoże jej wrócić do zdrowia.
SIGNAL IDUNA w ramach polisy OC pokrywa koszty pomocy prawnej związanej ze zwolnieniem z aresztu. W takich sytuacjach suma ubezpieczenia wynosi 1000 euro.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Ochrona assistance to nieodłączny element ubezpieczenia kosztów leczenia. Polisa ta gwarantuje organizację i pokrycie kosztów wsparcia okołomedycznego. W skład tej ochrony wchodzi m.in. transport medyczny, akcja ratownicza i poszukiwawcza, pomoc w przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów, wsparcie prawnika, tłumacza czy pomoc informacyjna.
Proama w ramach assistance świadczy pomoc w postaci kierowcy zastępczego, jeśli stan zdrowia ubezpieczonego nie pozwala mu na samodzielny powrót do kraju zamieszkania. O ile turyście nie towarzyszy żadna osoba posiadająca prawo jazdy. Suma ubezpieczenia obejmująca takie świadczenie wynosi 1000 euro.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Szwajcarii
Korzystanie z opieki medycznej w Szwajcarii wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Dla turystów oznacza to, że nawet rutynowa konsultacja lekarska, hospitalizacja czy zakup leków mogą okazać się poważnym obciążeniem finansowym, jeśli nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdźmy zatem, jakie są faktyczne koszty leczenia w Szwajcarii i jak wygląda tamtejsza opieka medyczna.
Jakość i dostępność służby zdrowia
System opieki medycznej w Szwajcarii charakteryzuje się doskonałą infrastrukturą, innowacyjnymi technologiami oraz wysoko wykwalifikowanym personelem medycznym. Zarówno obywatele, jak i turyści, mogą liczyć na dostęp do światowej klasy opieki zdrowotnej.
Szwajcarskie szpitale i przychodnie są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i leczniczy, co gwarantuje skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjentów. Lekarze, pielęgniarki i specjaliści są szkoleni na najwyższym poziomie i często zdobywają doświadczenie w innych krajach. Pacjenci mogą liczyć na indywidualne podejście i precyzyjną diagnozę. Szwajcaria przoduje również w badaniach i rozwoju nowych technologii medycznych, co przekłada się na dostęp do nowoczesnych metod leczenia.
Dzięki zaawansowanemu systemowi ochrony zdrowia i naciskowi na profilaktykę Szwajcaria osiąga jedne z najlepszych wskaźników zdrowotnych w Europie.
Dzięki dużej liczbie placówek medycznych i specjalistów w Szwajcarii nie ma problemów z dostępem do konsultacji lekarskich oraz badań diagnostycznych. W przeciwieństwie do wielu innych krajów. Apteki są dobrze zaopatrzone, a leki dostępne są na receptę oraz w formie podstawowych produktów bez recepty. System ratownictwa medycznego działa bardzo sprawnie, a szwajcarskie służby medyczne są w stanie udzielić pomocy w każdej sytuacji, nawet w trudno dostępnych rejonach górskich.
Za wysoką jakością szwajcarskiej służby zdrowia idą także równie wysokie koszty, co czyni odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne niezwykle istotnym. Ile zapłacisz za leczenie w Szwajcarii, jeśli nie kupisz polisy podróżnej?
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Wspominaliśmy już, że koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Przejdźmy więc teraz do konkretów.
- Wizyta lekarska – od 100 CHF do 300 CHF
- Transport karetką – od 500 CHF do 1000 CHF
- Akcja ratunkowa w górach z użyciem śmigłowca – od 4000 CHF
- Podstawowe leki na receptę – od 20 CHF
Biorąc pod uwagę 189 krajów Szwajcaria jest na piątym miejscu pod względem opłat związanych z hospitalizacją. Doba w szpitalu kosztuje tam średnio 882 dolary. Przed Szwajcarią znalazł się Katar, Norwegia, Luksemburg i Monako.
Jeśli zaopatrzysz się w EKUZ i tak musisz się liczyć z opłatami za leczenie:
- wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty i stomatologa – 33 CHF dla osób do 18. roku życia i 92 CHF dla osób powyżej 18. roku życia,
- leczenie stacjonarne w szpitalu – 33 CHF dla osób do 18. roku życia i 92 CHF dla osób powyżej 18. roku życia,
- pobyt w szpitalu – 15 CHF dziennie (z opłaty zwolnione są dzieci i osoby uczące się do 25. roku życia),
- ratownictwo górskie, transport karetką i lotniczym pogotowiem – 50% kosztów (można ubiegać się o zwrot w wysokości do 500 CHF rocznie). UWAGA: koszty akcji poszukiwawczo-ratowniczej są w pełni płatne.
AXA Partners podaje, że leczenie kontuzji ręki i bólu w kolanie, który wystąpił u ich klienta, kosztowało 17 000 euro.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o tym, że szwajcarskie władze nie wymagają od turystów wykonywania szczepień. Warto jednak upewnić się, czy rutynowe szczepienia są aktualne.
Dotyczy to przede wszystkim szczepień przeciwko:
- tężcowi, błonicy i krztuścowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
- wściekliźnie,
- kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Aktualizacja tych szczepień jest zalecana niezależnie od planowanych podróży. Stanowi to ochronę przed chorobami zakaźnymi, które mogą wystąpić na całym świecie.
Mimo że Szwajcaria nie należy do krajów tropikalnych, przed wyjazdem warto udać się na konsultację z lekarzem w celu oceny indywidualnych potrzeb oraz uzyskania aktualnych informacji na temat sytuacji panującej w regionie docelowym. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż na 6–8 tygodni przed planowaną podróżą. Dzięki czemu będzie można wdrożyć zalecaną profilaktykę z odpowiednim wyprzedzeniem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Szwajcarii?
Podróż do Szwajcarii, kraju słynącego z wysokich kosztów życia i usług, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia turystycznego. Aby czuć się pewnie i uniknąć niespodziewanych wydatków, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów ochrony:
- zakres polisy,
- możliwe rozszerzenia,
- sumę ubezpieczenia,
- wyłączenia odpowiedzialności,
- limity i ograniczenia.
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Szwajcaria ma jeden z najdroższych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Wiesz już, że sam transport karetką, może kosztować kilka tysięcy złotych. Nie mówiąc już o skorzystaniu z usług lotniczego pogotowia. Dlatego upewnij się, że suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Twojej polisie jest odpowiednio wysoka.
Ochrona kosztów leczenia to najistotniejszy element polisy turystycznej. Ubezpieczenie to powinno opiewać na kwotę rzędu minimum 150 000 zł (w przypadku kilkudniowych wyjazdów), ale oczywiście im więcej, tym lepiej. W końcu nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Zbyt niska suma ubezpieczenia stwarza większe prawdopodobieństwo tego, że część kosztów leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, bo polisa będzie niewystarczająca.
Suma ubezpieczenia w polisie turystycznej to jednak nie wszystko. Ważną częścią zakupu ochrony jest również wybór odpowiedniego zakresu. Każda polisa wyposażona jest zazwyczaj w ochronę kosztów leczenia oraz assistance. Pozostałe formy ochrony możesz dobrać sam, uwzględniając specyfikę swojej podróży.
O co warto rozszerzyć polisę?
- Jeśli planujesz wypoczywać i zwiedzać – ochrona bagażu, ubezpieczenie obejmujące spożywanie alkoholu, ochrona od rezygnacji lub przerwania podróży
- Jeżeli planujesz spędzać czas aktywnie – NNW, OC ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, kontynuacja leczenia po podróży, rozszerzenie obejmujące uprawianie sportu, ochrona od rezygnacji lub przerwania podróży
- Jeśli chorujesz przewlekle – ubezpieczenie obejmujące zaostrzenie objawów chorób przewlekłych, NNW, ochrona od rezygnacji lub przerwania podróży, kontynuacja leczenia po podróży
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Długość podróży to jeden z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego ma to takie znaczenie?
- Polisa powinna obejmować dokładne daty podróży (łącznie z dniem wyjazdu i powrotu)
- Przy dłuższych podróżach warto wziąć pod uwagę wyższe sumy ubezpieczenia, aby zapewnić sobie pełną ochronę w razie poważnych zdarzeń. UWAGA: w krajach o wysokich kosztach życia, takich jak Szwajcaria, warto wybierać wyższe sumy ubezpieczenia nawet na krótkie wyjazdy
- Podróże trwające kilka miesięcy, np. długie wakacje, delegacje, wyjazdy edukacyjne, wymagają kompleksowej ochrony
- Dłuższy pobyt zwiększa ryzyko potrzeby skorzystania z opieki zdrowotnej
Jeśli podróżujesz regularnie, np. służbowo lub w ramach różnych wyjazdów rekreacyjnych, rozważ polisę roczną. Jedno ubezpieczenie obejmie wszystkie Twoje wycieczki. Zwróć jednak uwagę na to, że w ramach takiej polisy towarzystwa zwykle określają maksymalny czas trwania pojedynczej podróży.
Sytuacje wysokiego ryzyka: narciarstwo i snowboarding poza wyznaczonymi trasami, wspinaczka, trekking
Szwajcaria to raj dla miłośników sportów ekstremalnych. Kraj ten oferuje szeroką gamę aktywności dla osób poszukujących adrenaliny zarówno latem, jak i zimą. Szkoda więc nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje to miejsce. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że aktywny wypoczynek wiąże się z większym ryzykiem wypadku. Kwestię tę należy więc uwzględnić w ubezpieczeniu turystycznym.
W przypadku uprawiania sportów amatorskich towarzystwa zwykle nie wymagają rozszerzenia ochrony. Co innego, jeśli są to aktywności ekstremalne. Wówczas istnieje większe ryzyko doznania szkody, zatem firmy wymagają od turystów opłacenia dodatkowej składki.
Co się stanie w sytuacji, kiedy nie rozszerzysz swojej polisy o aktywności wysokiego ryzyka? Jeśli doznasz szkody podczas uprawiania sportu, towarzystwo nie zorganizuje Ci wsparcia, nie zapewni Ci transportu medycznego i nie zapłaci za Twoje leczenie.
Skąd będziesz wiedział, które spory wymagają rozszerzenia ochrony? Odpowiedź znajdziesz w OWU. Zwykle jazda na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach nie wymaga opłacenia dodatkowej składki. Chyba że jest to szusowanie poza szlakami. Większość towarzystw do aktywności ekstremalnych zalicza już samo przebywanie na konkretnych wysokościach i w trudnych warunkach atmosferycznych czy sporty, do których wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt.
Koszt ubezpieczenia do Szwajcarii
Zastanawiasz się, ile wyniesie Cię ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii, skoro koszty leczenia w tym kraju są tak wysokie? Już to sprawdzimy. Mimo wszystko zakup polisy z pewnością będzie dużo niższy niż opłaty za pomoc medyczną.
Przykładowe ceny polis
Sprawdźmy, jakie oferty otrzyma 30-letni Patryk, który planuje spędzić w Szwajcarii 8 dni. Interesuje go ochrona kosztów leczenia, NNW oraz assistance. Wzięliśmy pod uwagę propozycje obejmujące wypoczynek i zwiedzanie oraz jazdę na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach. Wszystkie oferty posiadają sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w kwocie co najmniej 200 000 zł.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Cena polisy obejmującej wypoczynek i zwiedzanie | Cena polisy obejmującej jazdę na nartach i snowboardzie |
---|---|---|
You Can Drive | 50 zł | 93 zł |
Generali | 63 zł | 126 zł |
Wiener | 73 zł | 73 zł |
AXA Partners | 73,28 zł | 73,28 zł |
Proama | 75 zł | 112 zł |
ERGO Hestia | 77 zł | 214 zł |
UNIQA | 89,76 zł | 89,76 zł |
Jeśli Patryk udałby się w podróż nastawioną na wypoczynek i zwiedzanie, polisę turystyczną miałby już za kilka złotych dziennie. W przypadku ofert obejmujących jazdę na nartach i snowboardzie zdecydowana większość towarzystw zaproponowała ubezpieczenie w kwocie kilkunastu złotych dziennie. Wyższa składka wiąże się z większym ryzykiem powstania szkody. Cena uwzględniająca bierny i aktywny wypoczynek pozostała taka sama jedynie w firmie Wiener, AXA Partners i UNIQA. Z kolei ERGO Hestia podwyższyła składkę aż trzykrotnie.
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Na cenę polisy podróżnej wpływa wiele czynników, na podstawie których towarzystwa oceniają ryzyko wystąpienia szkody. Składka jest uzależniona głównie od:
- zakresu polisy,
- sum ubezpieczenia,
- długości wyjazdu,
- celu podróży,
- kierunku wycieczki,
- liczby ubezpieczonych,
- stanu zdrowia ubezpieczonych.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii?
Zakupu polisy na podróż do Szwajcarii dokonasz u agenta stacjonarnie, bezpośrednio w towarzystwie, za pomocą internetowych kalkulatorów ubezpieczeń lub w biurze podróży. Pamiętaj jednak o tym, aby zweryfikować oferty w kilku firmach oraz zawsze porównywać ich zakresy i ceny. Każdy ubezpieczyciel gwarantuje inny rodzaj pomocy.
Jeśli chcesz zapewnić sobie pełną ochronę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę, skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym lub skorzystaj z porównywarek online. Dzięki temu wybierzesz ubezpieczenie, które będzie dopasowane do planów i potrzeb Twojej podróży.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Szwajcarii
Nie powinieneś mieć problemu z zakupem ubezpieczenia podróżnego do Szwajcarii, ponieważ tę ochronę zapewnia niemal każde towarzystwo. Polisę kupisz m.in. w firmie:
- Warta,
- Wiener,
- UNIQA,
- You Can Drive,
- ERGO Hestia,
- AXA Partners,
- Proama,
- Generali.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Szwajcarii
Tak, ubezpieczenie turystyczne jest zdecydowanie zalecane podczas podróży do Szwajcarii. Koszty opieki medycznej w tym kraju są jednymi z najwyższych na świecie, a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jedynie podstawowe świadczenia i nie obejmuje np. ratownictwa górskiego czy transportu medycznego do kraju. Ponadto mając EKUZ i tak musisz częściowo zapłacić za niektóre świadczenia zdrowotne. Z kolei polisa turystyczna pokrywa wszystkie opłaty za opiekę medyczną. Nawet jeśli leczenie odbywa się w placówkach prywatnych.
Jeżeli udajesz się na wyjazd z dziećmi, upewnij się, że polisa opiewa na wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, zawiera NNW oraz oferuje ochronę bagażu z uwzględnieniem wózka dziecięcego. Możesz także pomyśleć o polisie od rezygnacji i przerwania podróży.
Nie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia pomoc związaną z urazem podczas jazdy na nartach. Większość firm nie wymaga rozszerzenia ochrony w przypadku sportów rekreacyjnych i amatorskich, takich jak jazda na nartach po wyznaczonych trasach. Powinieneś jednak upewnić się, czy aby na pewno polisa, którą wybrałeś, obejmuje takie aktywności. Nie każde ubezpieczenie turystyczne uwzględnia sporty zimowe, dlatego zwróć na to uwagę. Z kolei jeśli planujesz szusować poza trasami rozszerzenie ochrony to nieodzowny element, ponieważ dla towarzystw jest to już aktywność ekstremalna.
- Opieka medyczna w Szwajcarii należy do jednej z najdroższych na świecie.
- W Szwajcarii średni koszt doby w szpitalu wynosi 882 dolary. Porównując 189 państw, kraj ten zajmuje 5. miejsce.
- EKUZ nie gwarantuje bezpłatnej opieki medycznej w Szwajcarii. Za niektóre świadczenia pacjent musi pokryć część kosztów.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmujące podróż do Szwajcarii powinno opiewać na kwotę nie mniejszą niż 150 000 zł.
- Szwajcaria jest krajem, który sprzyja uprawianiu sportów. Ci, którzy planują aktywny wypoczynek, powinni zatem rozszerzyć swoją polisę o uprawianie aktywności.
- Ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii, które obejmuje wypoczynek i zwiedzanie, można kupić już za kilka złotych dziennie. Polisa uwzględniająca uprawianie sportów jest już droższa. Jej ceny zaczynają się od kilkunastu złotych.
- https://www.gov.pl/web/szwajcaria/idp
- https://www.finder.com/blog/most-expensive-countries-to-be-hospitalized-in
- https://www.axa-assistance.pl/aktualnosci/porady/ile-kosztuje-leczenie-za-granica/
- https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/zalecane-szczepienia/Szwajcaria
Dołącz do dyskusji