Ubezpieczenie do Angoli
Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne nie są w Angoli uznawane. Czy to oznacza, że nie warto wykupywać polisy na wyjazd do tego kraju? Absolutnie nie! Bez lokalnej polisy zapłacisz za leczenie na miejscu, ale po powrocie możesz ubiegać się o refundację poniesionych kosztów od polskiego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że polisa turystyczna to nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale także pokrycie wydatków związanych z transportem medycznym i inne dodatkowe ochrony. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu do Angoli!
Ubezpieczenie do Angoli – Spis Treści:
- Czy ubezpieczenie do Angoli jest obowiązkowe?
- Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Angoli
- Koszty leczenia i opieka medyczna w Angoli
- Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Angoli?
- Koszt ubezpieczenia do Angoli
- Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Angoli?
Angola to kraj leżący w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Do jego największych atrakcji należy stolica kraju Luanda z licznymi zabytkami (Twierdza Świętego Michała, Narodowe Muzeum Niewolnictwa, Mauzoleum Agostinho Neto Angola). W Angoli warto odwiedzić wiele cudów natury, w tym czarne skały w Pungo Andongo, punkt widokowy Tundavala Fissure, Park Narodowy Kissama czy wodospad Ruacana.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Angoli?
Podczas podróży po Angoli może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela w wielu takich niefortunnych sytuacjach. Na jakie zagrożenie należy uważać w Angoli?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w Angoli. W tym kraju istnieje bowiem podwyższone ryzyko sanitarno-epidemiologiczne, a także ryzyko napaści z bronią w ręku. Przestępczość pospolita jest tam częstym zjawiskiem.
Napady zdarzają się szczególnie w okolicy banków, bankomatów, a także hoteli, restauracji czy plaż. Dlatego nie należy nosić przy sobie dużych sum gotówki, drogiej biżuterii i sprzętu elektronicznego, który przyciągnąłby osoby ze złymi zamiarami. W związku z kradzieżami i rozbojami lepiej unikać przemieszczania się po zmroku, a podczas jazdy samochodem należy zamykać okna i blokować drzwi.
MSZ odradza podróżowanie do prowincji Kabinda, w szczególności na tereny bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga, gdzie grasują uzbrojeni separatyści. Lepiej unikać też prowincji Lunda Norte i Lunda Sul, w których wydobywane są diamenty, gdzie władze miejscowe mogą wprowadzać czasowe restrykcje w poruszaniu się.
Podczas wycieczki do Angoli może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie. Publiczna opieka zdrowotna dostępna jest tylko dla obywateli tego kraju. Podróżni muszą korzystać z prywatnych placówek, a co ważniejsze, najpierw opłacić leczenie, by po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela – aby tego uniknąć, można wykupić lokalne ubezpieczenie medyczne.
Natomiast w polisie turystycznej otrzymasz również assistance podróżne, które zapewnia wiele usług przydatnych podczas zagranicznego wyjazdu. Dodatkowo może znaleźć się w pakiecie również NNW (odszkodowanie za trwały uszczerbek), OC w życiu prywatnym (wsparcie, gdy wyrządzisz szkodę) czy ubezpieczenie bagażu (pomoc, gdy zostanie zniszczony, uszkodzony lub skradziony).
Czy ubezpieczenie do Angoli jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie do Angoli nie jest obowiązkowe. Należy jednak pamiętać, że zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne (kosztów leczenia) nie są w tym kraju uznawane. Co to oznacza w praktyce? Na miejscu możesz kupić polisę zdrowotną od lokalnego ubezpieczyciela, ale będzie miała ograniczone wsparcie – zapewne nie pokryje kosztów transportu powrotnego do kraju czy nie będzie zawierać dodatkowych ochron.
Czy w takim razie polisa polskiego ubezpieczyciela jest w Angoli bezużyteczna? Absolutnie nie! Przede wszystkim wszystkie ubezpieczenia oferowane na Mubi obejmują ochroną obszar Angoli. Jednak ubezpieczyciel nie rozliczy się bezpośrednio z placówkami medycznymi. Najpierw Ty będziesz musiał zapłacić za leczenie i dopiero potem otrzymasz zwrot poniesionych kosztów (koniecznie trzeba mieć wszystkie rachunki i dokumentację medyczną).
Polskie ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd będzie zawierać również assistance, które pokryje koszty specjalistycznego transportu medycznego, gdy będzie to konieczne – może on kosztować dziesiątki tysięcy złotych (jak nie setki). Polisa to także pakiet wielu ochron!
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Do Angoli można wjechać na podstawie paszportu, którego ważność powinna wynosić jeszcze co najmniej 6 miesięcy od chwili wjazd do tego kraju. Zdarza się jednak, że na granicy wymagany jest dokument, który pozostanie ważny jeszcze przez rok, dlatego najbezpieczniej będzie zadbać o to, aby paszport był ważny dłużej.
Oprócz paszportu przed wyjazdem do Angoli należy wyrobić wizę pobytową. Dotyczy to wyjazdów dłuższych nich 30 dni. W przypadku podróży, która trwa krócej niż 30 dni i maksymalnie 90 dni w ciągu roku, wiza nie jest wymagana.
Dokument ten można nabyć w Ambasadzie Angoli w Warszawie lub w innych jednostkach konsularnych i dyplomatycznych tego kraju. Od kilku lat możliwe jest też otrzymanie wizy na lotnisku w Luandzie. Aby otrzymać dokument po przylocie, jeszcze przed podróżą należy wypełnić wniosek o jej przyznanie na stronie internetowej Urzędu ds. Migracji i Cudzoziemców Republiki Angoli.
Przy wjeździe do Angoli weryfikacji podlega również tzw. żółta książeczka, czyli potwierdzenie przyjęcia szczepionki na żółtą febrę.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski na swoich stronach prezentuje ostrzeżenia i porady dotyczące podróży do wszystkich krajów świata. Znajdziesz tam również wskazania dotyczące wyjazdu do Angoli. W sprawie ubezpieczenia MSZ zaleca:
Zaleca się wykupienie polisy, by uzyskać refundację poniesionych wydatków – najlepiej takiej, która obejmuje też koszty transportu medycznego chorego. Polisy polskich i zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Można wykupić miejscowe ubezpieczenie medyczne.
Źródło: https://www.gov.pl/web/angola/idp.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Angoli
Ubezpieczenie turystyczne ma za zadanie zapewnić kompleksową ochronę podczas zagranicznego wyjazdu. Dlatego w polisie podróżnej mogą znaleźć się różne ubezpieczenia, choć to zależy od wybranego przez Ciebie wariantu. Na pewno znajdziesz w niej ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Zazwyczaj oferta zawiera jedno lub wszystkie dodatkowe ubezpieczenia: NNW, OC w życiu prywatnym i bagażu.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Ubezpieczenie kosztów leczenia kupione u polskiego ubezpieczyciela ma pewne ograniczenia. Zagraniczne polisy nie są uznawane, więc za leczenie w prywatnych placówkach medycznych (tylko takie dostępne są dla podróżnych) będziesz najpierw musiał zapłacić z własnej kieszeni, a dopiero potem otrzymasz zwrot kosztów od ubezpieczyciela – potrzebne będą między innymi rachunki i dokumentacja medyczna. Pamiętaj, że możesz wykupić lokalne ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczyciele pokrywają koszty określonych usług medycznych. W przypadku wyjazdu do Angoli trzeba dokładnie wiedzieć, które z nich znajdują się na liście wsparcia ubezpieczenia. Najczęściej są to:
- pobyt w szpitalu;
- niezbędne operacje i zabiegi;
- wymagane badania lekarskie;
- konsultacje medyczne (także pokrycie kosztów dojazdu lekarza);
- zakup leków, opatrunków i środków pomocniczych;
- leczenie okołoporodowe oraz związane z ciążą do określonego miesiąca;
- zakup lub naprawa protez i okularów korekcyjnych;
- niezbędne leczenie stomatologiczne w przypadku stanów bólowych i zapalnych;
- transport medyczny.
Dokładną listę świadczeń i wysokość maksymalnego wsparcia – do sumy ubezpieczenia, limit – znajdziesz w ogólnych warunkach każdego ubezpieczenia turystycznego.
AXA Partners oferuje pokrycie kosztów transportu do kraju stałego zamieszkania do wysokości sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Niestety nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się nawet najbardziej przezornej i odpowiedzialnej osobie. W końcu można niefortunnie upaść podczas zwiedzania Parku Narodowego Kissama czy Parku Narodowego Iona, można ulec wypadkowi drogowemu w Luandzie czy nawet poślizgnąć się pod prysznicem w hotelu. Dzięki ubezpieczeniu NNW podróżny otrzyma odszkodowanie za trwały uszczerbek, który jest skutkiem nieszczęśliwego wypadku.
Jak wysokie może być odszkodowanie z NNW? To zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, która jest bazą do wyliczenia świadczenia oraz od rodzaju uszkodzenia ciała – na jego podstawie ubezpieczyciele określają stopień uszczerbku na zdrowiu. Szczegółowe zestawienie w postaci tabeli uszczerbków znajdziesz w prawie każdym OWU.
UNIQA wskazuje w Tabeli stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu wskazuje, że złamanie kości czaszki to w zależności od oceny lekarza stopień trwałego uszczerbku od 1 do 20%.
Ubezpieczenie bagażu
Na daleką podróż do Angoli z pewnością zabierzesz spory bagaż. Podczas narażony jest on na uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież. Dzięki ubezpieczeniu otrzymasz świadczenie, gdy dojdzie do takich sytuacji. Ochrona zadziała, gdy bagaż będzie pod Twoją opieką, trafi do profesjonalnego przewoźnika (np. linie lotnicze), zostawisz go w przechowali czy zamkniesz w miejscu zakwaterowania.
Które przedmioty są objęte ochroną ubezpieczenia bagażu? Zazwyczaj ubezpieczyciele za bagaż uważają torby, walizy i plecaki wraz ze znajdującymi się w nich ubraniami i rzeczami osobistymi, a także wybrany sprzęt elektroniczny, wózki dziecięce i inwalidzkie czy rowery – dokładną listę przedmiotów chronionych znajdziesz w OWU.
Ubezpieczenie bagażu zapewnia ochronę, gdy jego przedmioty zostaną uszkodzone, zniszczone lub utracone w wyniki zdarzenia losowego, wypadku komunikacyjnego, akcji ratowniczej czy udokumentowanej kradzieży.
ERGO Hestia wskazuje w OWU, że gdy bagaż znajduje się bezpośrednio pod opieką ubezpieczonego, to zdarzeniami objętymi ochroną są kradzież zwykła i rabunek.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
W pakiecie ubezpieczenia turystycznego może znaleźć się również OC w życiu prywatnym. Jego przedmiotem ochrony jest odpowiedzialność cywilna. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania za szkody rzeczowe i osobowe spowodowane przez Ciebie podczas zagranicznego wyjazdu – oczywiście nie mogą być one umyślne.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni w czasie wykonywania czynności życia prywatnego. Pamiętaj jednak, że za takie czynności ubezpieczyciele uważają również rekreacyjne i wypoczynkowe uprawianie sportu – np. pływanie, jazda na rowerze, gra w pingponga. Dokładną listę takich dyscyplin znajdziesz w OWU. Bardziej wymagające aktywności wymagają rozszerzenia ochrony.
W ramach ochrony OC w życiu prywatnym otrzymasz wsparcie, gdy szkodę spowoduje niepełnoletnie dziecko będące pod Twoją opieką podczas pobytu w Angoli (ochrona może dotyczyć także zwierząt domowych). Część ubezpieczycieli ogranicza wysokość wsparcia za szkody w mieniu do wysokości 50% sumy ubezpieczenia OC w życiu prywantym.
SIGNAL IDUNA oferuje OC w życiu prywatnym do wysokości 500 000 euro.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Ubezpieczenie assistance to gwarancja wielu usług, które będą przydatne podczas różnych komplikacji w czasie wyjazdu za granicę. Wśród popularnych świadczeń są:
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
- transport ubezpieczonego,
- transport bliskich ubezpieczonego,
- opieka nad dziećmi,
- pomoc informacyjną,
- pomoc prawną,
- organizacja kontaktu z bliskimi,
- pomoc w razie utraty dokumentów,
- przedłużenie ochrony ubezpieczenia w nagłych sytuacjach,
- pomoc w przypadku opóźnienia lotu.
Pełną listę usług assistance wraz z ich opisem znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Wiener w ramach assistance oferuje pomoc tłumacza w przypadku problemów z komunikowaniem podczas leczenia choroby lub następstw nieszczęśliwego wypadku do kwoty 500 euro.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Angoli
W Angoli z pomocy publicznej służby zdrowia mogą korzystać jedynie miejscowi. Turyści, którzy potrzebują pomocy medycznej, powinni skierować się do prywatnej placówki. Na miejscu polisy polskich i zagranicznych ubezpieczycieli nie są uznawane. Można jednak wykupić tamtejsze ubezpieczenie medyczne.
Mimo tego, nabycie ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem również jest wskazane. Polisa będzie chroniła nas już w drodze do Angoli, a poza tym zapewni wsparcie ubezpieczyciela w opłaceniu transportu medycznego do Polski, jeśli skorzystanie z niego będzie konieczne.
Jakość i dostępność służby zdrowia
Podróżni mogą korzystać wyłącznie z prywatnych placówek medycznych, które w większości znajdują się w stolicy kraju Luandzie. Ich usługi są na wysokim poziomie. W Angoli nie istnieje pogotowie ratunkowe.
WHO przygotowało Service Coverage Index dla wszystkich państw na świecie, który pokazuje dostępność do podstawowych usług medycznych w poszczególnych państwach. Angola w tym zestawieniu wypada bardzo słabo z indeksem 37 na 100 punktów. Dla porównania Polska uzyskała 82 punkty, najlepsza Kanada 91, a najgorsza Somalia 27.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Podróżni mogą korzystać z prywatnych placówek medycznych w Angoli. Oto przykładowe ceny za wybrane usługi medyczne:
- wizyta u lekarza – od 50 do 100 USD,
- pobyt w szpitalu (dzień) – od 500 do 2000 USD.
Prywatne placówki medyczne wymagają wniesienia opłaty przed pojęciem leczenia.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Podróżni wybierający się do Angoli muszą posiadać dowód szczepienia przeciw żółtej gorączce, czyli tak zwaną żółtą książeczkę. Dokument należy okazać straży granicznej. Dodatkowo zaleca się posiadanie następujących szczepień:
- rutynowe (ospa wietrzna, grypa, meningokoki, pneumokoki);
- dur brzuszny;
- WZW A i WZW B;
- tężec, błonica, krztusiec.
Część podróżnych może otrzymać od lekarza zalecenie wykonania szczepienia na wściekliznę (osoby narażone na kontakt ze zwierzętami).
W Angoli występuje poważne zagrożenie malarią, więc należy zastosować profilaktykę antymalaryczną – środki farmakologiczne, repelenty i moskitierę podczas snu!
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych
Angola leży w strefie tropikalnej, co niesie ze sobą wiele zagrożeń sanitarnych. W kraju tym występują wirusy, bakterie i pierwotniaki, których nie spotyka się w Polsce. Dlatego podczas podróży do Angoli narażeni są na choroby tropikalne.
Rekomendacje WHO
W ostatnich kilku latach WHO nie wystosowało ostrzeżeń dotyczących Angoli. Natomiast w 2016 roku pojawiło się kilka ostrzeżeń o żółtej gorączce. Natomiast amerykańskie CDC wystosowało ostrzeżenie drugiego stopnia o polio (to globalne ostrzeżenie, które dotyczy wielu krajów na świecie).
Choroby tropikalne – co warto wiedzieć?
W Angoli występuje wiele chorób tropikalnych, na które nie ma szczepionek. Wśród nich CDC wyróżnia:
- leptospiroza – zakażenie następuje w wyniku kontaktu z moczem lub płynami ustrojowymi zarażonych zwierząt, podczas brodzenia oraz pływania w skażonej wodzie, picia i spożywania skażonej żywności moczem zwierząt, zaleca się unikanie skażonej wody lub gleby, ryzyko rośnie podczas powodzi;
- schistosomatoza – zarazić można się w czasie brodzenia, pływania, mycia się lub kąpieli w skażonej wodzie w naturalnych zbiornikach i ciekach, a także basenie, zaleca się unikanie skażonej wody;
- śpiączka afrykańska – do zakażenia może dojść w czasie ukąszenia przez muchę tse-tse, zaleca się unikanie ukąszenia przez te owady;
- afrykańska gorączka kleszczowa – zakazić można się w wyniku ukąszenia kleszcza, dlatego należy unikanie tych owadów (repelenty, odzież zasłaniające ciała podczas wyprawy do dżungli);
- chikungunya – zakażenie poprzez ugryzienie komara, zaleca się unikanie owadów (stosowanie repelentów, odzieży ochronnej, moskitiery w nocy);
- denga – do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia komara, zaleca się unikanie owadów poprzez stosowanie odzieży ochronnej, moskitier w nocy i repelentów;
- zika – zakazić można się w czasie ukąszenia komara (kobieta w ciąży może zarazić nienarodzone dziecko), zaleca się unikanie owadów (stosowanie repelentów, moskitiery, odpowiedniej odzieży);
- gorączka krwotoczna Marburg – do zakażenia może dojść w wyniku dotykania zakażonych zwierzą i ich płynów ustrojowych (nietoperze, naczelne), kontaktu z płynami ustrojowymi zakażonych osób (krew, pot) oraz dotykania zanieczyszczonych przedmiotów płynami ustrojowymi, należy unikać zakażonych ludzi i zwierząt, a także obszarów, w których żyją chore zwierzęta.
Drogą kropelkową można w Angoli zarazić się również hantawirusem i gruźlicą.
Ubezpieczenie a profilaktyka i leczenie chorób tropikalnych
Ubezpieczenie turystyczne chroni również w przypadku zachorowania na choroby tropikalne, choć w przypadku Angoli należy pamiętać, że najpierw trzeba zapłacić za leczenie, a dopiero potem ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów – można kupić ubezpieczenie lokalne.
Przed podróżą do Angoli należy odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej. Najlepiej zrobić to na 4-6 tygodni przed wyjazdem. Koniecznie trzeba wykonać szczepienie na żółtą gorączką, by uzyskać potwierdzenie konieczne do wjazdu do tego afrykańskiego kraju. Lekarz wskaże również zalecane szczepienia oraz wyda zalecenia co do podróży.
Na miejscu należy przestrzegać zasad postępowania w krajach tropikalnych. Przede wszystkim należy spożywać napoje i wodę tylko z zamkniętych butelek lub puszek. Nie należy jeść jedzenia oferowanego na straganach ulicznych. Nie wolno jeść surowych owoców i warzyw.
Szczepienia
Wyjazd do Angoli wymaga wykonania obowiązkowego szczepienia na żółtą gorączkę. Posiadanie dowodu szczepienia sprawdzane jest przez pracowników służby granicznej. Inne szczepienia są zalecane (o czym była mowa wyżej), tak samo jak profilaktyka przeciwmalaryczna.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Angoli?
Gdy będziesz wybierać ubezpieczenie turystyczne do Angoli, to zwróć uwagę na jego zakres ochrony, sumy ubezpieczenia, limity odpowiedzialności i rozszerzenia związane z uprawianiem sportów (jeśli planujesz taką aktywność).
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego, jest jego zakres ochrony, ponieważ wskazuje on chronione zdarzenia. W polisie na zagraniczny wyjazd zawsze znajdziesz ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, ale może do niej trafić również NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu, a także dodatkowe klauzule. Oczywiście każde z wymienionych ubezpieczeń ma również swój zakres ochrony.
Kolejną ważną kwestią są sumy ubezpieczenia, które wskazują na maksymalną odpowiedzialność ubezpieczyciela – definiuje się je jako sumy, które określają górną granicę jego odpowiedzialności. W praktyce oznacza to, że otrzymasz wsparcie do określonych w OWU sum dla poszczególnych ochron. W przypadku wyjazd wyjazdu do Angoli zaleca się wybór wariantu z wysokimi sumami ubezpieczenia – dla kosztów leczenia co najmniej 300 000 zł!
Pojawia się jeszcze jeden istotny element. Sumy stanowią górną granicę wsparcia, ale dla części świadczeń ubezpieczyciele wprowadzają limity odpowiedzialności. Są to niższe określone kwoty, do których realizują oni daną usługę – dotyczy to przede wszystkim ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Sumy ubezpieczenia w polisie turystycznej są redukcyjne. Oznacza to, że wypłacone świadczenia pomniejszają ich wysokość aż do wyczerpania. Dlatego na dłuższy wyjazd warto wybrać wariant z wyższymi sumami, ponieważ kilkukrotnie można korzystać ze świadczeń zapewnianych przez ubezpieczyciela.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie
Jeśli do Angoli będziesz wybierać się w celach sportowych, to sprawdź, jak kategoryzowana jest dana aktywność. Jeśli w planach będziesz mieć nurkowanie, to wskaż to w formularzu ubezpieczeniowych, aby oferta została dopasowana do takiej aktywności. U części ubezpieczycieli nurkowanie może być objęte standardową polisą, a u innych wymagać rozszerzenia ochrony i opłacenia dodatkowej składki.
Koszt ubezpieczenia do Angoli
Wysokość składki ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku zmiennych. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt polisy na tygodniowy wyjazd do Angoli będzie znikomym wydatkiem w porównaniu z wydatkami związanymi z taką podróżą. Poniżej znajdziesz tego potwierdzenie!
Przykładowe ceny polis
Ile może kosztować ubezpieczenie do Angoli? Poniżej znajdziesz przykłady ofert ubezpieczenia dla jednej dorosłej osoby, która wybiera się na 7 dni do tego afrykańskiego kraju. W zestawieniu pojawiły się wyłącznie propozycje pełnych pakietów. Warunkiem było również, by suma ubezpieczenie kosztów leczenia była nie mniejsza niż 300 000 zł.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony/sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia turystycznego do Angoli |
---|---|---|
Generali | Koszty leczenia: 300 000 zł NNW: 40 000 zł OC: 50 000 zł, Bagaż: 1 000 zł | 61,00 zł |
Proama | Koszty leczenia: 300 000 zł NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 61,00 zł |
Wiener | Koszty leczenia: 340 432 zł NNW: 20 000 zł OC: 212 770 zł, Bagaż: 1 000 zł | 64,00 zł |
ERGO Hestia | Koszty leczenia: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 79,00 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 638 310 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 127 662 zł, Bagaż: 2 000 zł | 82,60 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł bagaż: 3 000 zł | 92,05 zł |
mtu24.pl | Koszty leczenia: 300 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 100 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 116,00 zł |
UNIQA | Koszty leczenia: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3 000 zł | 131,04 zł |
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Na cenę ubezpieczenia turystycznego wpływa kilka zmiennych, do których należy przede wszystkim:
- zakres ochrony,
- sumy ubezpieczenia,
- miejsce wyjazdu,
- okres ubezpieczenia,
- liczba ubezpieczanych osób,
- cel podróży,
- rozszerzenia ochrony.
Im bogatszy pakiet ochrony z wyższymi sumami oraz dodatkowymi rozszerzeniami, tym jego cena będzie wyższa. Wysokość składki rośnie wraz z długością wyjazdu i liczbą osób ubezpieczonych.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Angoli?
Ubezpieczenie do Angoli znajdziesz na Mubi. Szybka i intuicyjna porównywarka ubezpieczeń pozwoli Ci na wygodne zestawienie i ocenienie ofert od wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu. Dzięki temu unikniesz żmudnego i nudnego przeklikiwania się przez kolejne strony oraz wielokrotnego wypełniania formularzy ubezpieczeniowych. Lepiej to zrobić raz na Mubi!
Po podaniu najważniejszych informacji o podróży – miejsce, czas, wiek i liczba podróżnych, cele wyjazdu – otrzymasz różnorodne propozycje. Możesz je posortować, zapoznać się ze szczegółami ofert i zajrzeć do OWU. Po wyborze pozostanie podanie danych do polisy oraz opłacenie składki. Dokumenty ubezpieczeniowe zostaną wysłane na podanego przez Ciebie e-maila.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Angoli
Ubezpieczyciele oferują polisy turystyczne na wyjazd do Angoli. Na Mubi znajdziesz propozycje pakietów od:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Każdy ubezpieczyciel oferuje kilka wariantów o różnym zakresie i sumach ubezpieczenia.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Angoli
Granice tego kraju przekracza się na podstawie paszportu, który powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od chwili wjazdu do Angoli. Zdarza się jednak, że pracownik straży granicznej będzie wymagał, aby paszport zachował ważność jeszcze przez rok. Warto zadbać zatem o dłuższy termin ważności tego dokumentu. Oprócz paszportu potrzebna będzie także wiza i tzw. żółta książeczka, która stanowi potwierdzenie przyjęcia szczepionki na żółtą febrę.
Zdecydowanie tak. Co prawda kraj ten nie uznaje polskich i zagranicznych polis, a więc ubezpieczyciel nie sfinansuje ewentualnego leczenia, któremu trzeba będzie się poddać podczas pobytu w Angoli, jednak można wykupić tamtejsze ubezpieczenie medyczne. Polska polisa turystyczna będzie przydatna chociażby ze względu na pomoc w organizacji i opłaceniu transportu medycznego z Angoli do Polski.
Najbardziej niebezpieczną chorobą, na jaką są narażeni turyści podróżujący do Angoli, jest malaria. Oprócz tego odnotowuje się rosnącą liczbę przypadków zakażenia wirusem HIV i zachorowania na AIDS. Wiele osób w tym kraju choruje także na cholerę, polio, trąd, żółtaczkę czy gruźlicę.
Na wyjazd do Angoli letnie przewiewne ubranie z naturalnych materiałów. Zimą od kwietnia do września trzeba zabrać cieplejsze rzeczy. Koniecznie trzeba mieć ze sobą apteczkę podróżną z lekami przeciwmalarycznymi, moskitierę i środki na owady (repelenty). Potrzeba jest także żółta książeczka, która jest potwierdzeniem posiadania szczepienia na żółtą gorączkę. Należy pamiętać również o ochronie przed intensywnym słońcem, a więc o kremach z filtrem 50 SPF, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Płatność kartami jest ograniczona, więc koniecznie trzeba mieć ze sobą gotówkę.
- W Angoli należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba trzymać się wytyczonych dróg podczas podróżowania po kraju i unikać niekoniecznych podróży do prowincji Kabinda, zwłaszcza w miejsca bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga.
- Do Angoli można wjechać na podstawie paszportu. Podczas podróży na mniej niż 30 dni, nie trzeba mieć wizy. Po przyjeździe należy przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu się na żółtą febrę.
- Ubezpieczenie na wyjazd do Angoli jest dobrowolne.
- Podczas pobytu w Angoli należy pić tylko napoje butelkowane lub w puszkach i stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.
- W razie konieczności zasięgnięcia porady lekarskiej turysta powinien skierować się do prywatnych placówek medycznych.
- W Angoli nie są uznawane polisy wystawione przez polskich i zagranicznych ubezpieczycieli, więc najpierw trzeba zapłacić za leczenie, a potem domagać się zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Można wykupić ubezpieczenie medyczne na miejscu.
- Warto zaopatrzyć się w polisę turystyczną ze szczególnym uwzględnieniem usług pokrywających koszt transportu medycznego do Polski i suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance nie mniejszej niż 300 000 zł.
- Wyjazd do Angoli wymaga posiadania potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.
- Ubezpieczenie turystyczne do Angoli znajdziesz na Mubi.
- Pełny pakiet ubezpieczenia turystycznego do Angoli na tygodniowy wyjazd można kupić już od nieco ponad 60 zł.
- https://www.gov.pl/web/angola/idp
- https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/angola
- https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news
Dołącz do dyskusji