Ubezpieczenie do Panamy – podróż do kraju na styku Ameryk

Pomiędzy Ameryką Północną a Południową oraz w pobliżu wód Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego leży niewielkie państwo. Kraj ten położony w Przesmyku Panamskim kontroluje kanał, który jest jednen z najważniejszych szlaków morskich na świecie. Ach, jak cudowna jest Panama…

panama city

Zastanawiasz się, czy na wjazd do Panamy trzeba mieć wizę albo gdzie leży to państwo w Ameryce Centralnej? Najważniejsze informacje, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wylotem do tego kraju, znajdziesz właśnie tutaj – w niniejszym przewodniku turystycznym!

Republika Panamy – czy wiza jest konieczna?

Polacy wyjeżdżający do Panamy nie muszą martwić się o wizę. Pobyt w celach turystycznych w tym kraju do 3 miesięcy odbywa się w pełni legalnie bez wizy. Wystarczy mieć paszport ważny co najmniej pół roku do przodu.

UWAGA!

W Panamie przyjezdni nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Po upływie 90 dni trzeba opuścić kraj lub uzyskać zgodę na złożony wcześniej wniosek o przedłużenie pobytu.

Czy szczepienia do Panamy są wymagane?

Część podróżujących do Republiki Panamy może się zastanawiać, czy potrzebują książeczki szczepień na wjazd do tego kraju. Otóż, przybysze z Polski nie muszą wykazywać przyjęcia szczepionki na żadne choroby tropikalne.

UWAGA!

Jeśli zamierzasz udać się do Panamy, będąc wcześniej w Afryce, musisz przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. Wyjeżdżając z Panamy w dalszą podróż po krajach Ameryki Łacińskiej, zaopatrz się w taką szczepionkę – jest wymagana przy wjeździe np. do Brazylii.

Szczepienia choć niewymagane w przypadku turystów, zalecane są choćby przeciw malarii i dendze. W kraju występują przypadki tych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary.

CZY WIESZ, ŻE …

Przed kilku laty w Panamie odnotowano zakażenia wirusem Zika. Z tego względu zaleca się zachować szczególną ostrożność w przypadku wybierających się do tego kraju kobiet w ciąży i planujących poczęcie potomstwa.

Panama – jak dotrzeć?

Jedynym racjonalnym sposobem, aby dostać się do Panamy, jest podróż lotnicza. Samolot z Polski przelatuje przez Atlantyk, co zajmuje ok. 28 godzin. Bilet na lot w dwie strony to wydatek rzędu co najmniej 3 231 zł.

CIEKAWOSTKA

W Panamie surowo zabronione jest fotografowanie przejść granicznych!

Ubezpieczenie zdrowotne do Panamy – jakie nabyć?

Przed wyjazdem do tak odległego państwa, jakim jest Republika Panamy, warto wyposażyć się w polisę turystyczną na wszelki wypadek. Ubezpieczenie podróżne zapewni niezbędną pomoc w najdalszym miejscu świata bez zbędnych zmartwień.

W Panamie nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Z racji bardzo wysokich kosztów opieki medycznej MSZ zaleca wykupienie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

gov.pl

Zobaczmy zatem, co powinna zawierać polisa turystyczna do Panamy.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Koszty leczenia za granicą mogą spędzać sen z powiek niejednemu podróżnikowi. Ubezpieczenie osobowe pozwala pozbyć się tej troski. Polisa turystyczna pozwala przenieść odpowiedzialność finansową za kosztowne leczenie, akcję ratunkową czy transport medyczny z posiadacza polisy lub jego bliskich czy krewnych na towarzystwo ubezpieczeniowe.

UWAGA!

W przypadku pilnej interwencji lekarskiej w Panamie wymagana jest najczęściej zaliczka (np. w postaci depozytu) lub wniesienie pełnej sumy za całe leczenie. W razie wypadku natychmiast trzeba powiadomić o nim ubezpieczyciela, aby wszczął wszelkie procedury w celu ustalenia i przekazania świadczenia na podstawie refundacji poniesionych kosztów czy przelewem bezpośrednim na konto placówki.

NNW podróżne

Oprócz ubezpieczenia kosztów hospitalizacji na wysoką sumę, ważna jest także polisa na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w transatlantyckiej podróży do Panamy. Na jej podstawie ubezpieczyciel pokryje negatywne skutki trwałego uszczerbku na zdrowiu, który może odebrać całą radość z wyjazdu albo nawet wpłynąć na całe dalsze życie (np. kalectwo uniemożliwiające pracę w zawodzie).

UWAGA!

W przypadku sportowców lub osób poszukujących mocnych wrażeń w ryzykownych sportach ekstremalnych wskazane jest zawarcie polisy z ubezpieczeniem NNW sportowym, obejmującym wszystkie podejmowane na wyjeździe dyscypliny. W innym razie wypadek w trakcie tych aktywności będzie wyłączony spod odpowiedzialności ubezpieczyciela.

OC prywatne

Indywidualna polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym zdejmuje z posiadacza obowiązek pokrycia wyrządzonych przypadkowo szkód. W ten sposób turysta nie musi z własnej kieszeni płacić za zniszczenie wyposażenia pokoju hotelowego np. gdy straty poczyni jego dziecko, podopieczny lub pupil (zwierzę domowe).

Ubezpieczenie bagażu

Polisa podróżna oprócz życia i zdrowia turystów może objąć także ich cenny pakunki. Ubezpieczenie bagażu zadziała, jeśli cenny ładunek w postaci sprzętu sportowego lub elektroniki (np. profesjonalnego sprzętu fotograficznego) zostanie uszkodzony w transporcie, zaginie lub nie dotrze na miejsce we wskazanym czasie. Towarzystwo zapewni środki na wynajem innego lub zakup nowego sprzętu (do wskazanej w umowie kwoty) albo wesprze w wysiłkach w celu odzyskania zgubionego ładunku.

Ubezpieczenie turystyczne do Panamy – jaki koszt?

Cena polisy podróżnej, tak jak i wszystkich ubezpieczeń osobowych, wyliczana jest na podstawie indywidualnych parametrów. Można jednak wyróżnić kilka czynników, od których w głównej mierze zależy wysokość składki. Są to m.in.: długość pobytu, liczba i wiek uczestników wyjazdu, czy podróżnik jest osobą przewlekle chorą i czy wyrusza z ojczyzny lub innego kraju. Przy kalkulacji należy podać główny cel wyprawy oraz uwzględnić wszystkie podejmowane aktywności poboczne, jak np. sporty ekstremalne.

Sprawdźmy, ile za polisę do Panamy zapłaci 29-letnia Marcelina, która wybiera się do Panamy na 10-dniowy wypoczynek i zwiedzanie połączone z kursem nurkowania. Oto najkorzystniejsze propozycje, jakie otrzymała od poszczególnych ubezpieczycieli dzięki porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 130 002 zł
NNW: 15 000 zł
72,44 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
95,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2 000 zł
97,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł149,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
180,81 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
197,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
bagaż: 2 000 zł
384,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń podróżnych mubi.pl [grudzień 2023].

Panama – co zobaczyć?

Panama zajmuje cienki pas lądu, który łączy Amerykę Południową z Północną. Jego szerokość wynosi 50–200 km, a w najwęższym punkcie (przesmyku) mieści Kanał Panamski. Teren Panamy w ponad połowie tworzą wyżyny i wzniesienia Kordyliery Środkowej.

CZY WIESZ, ŻE …

Najwyższym szczytem Panamy jest wierzchołek wulkanu Chiriquí (3 478 m n.p.m.).

atrakcje w Panamie

Największym miastem w kraju jest stołeczna Panama, licząca ponad 880 tys. mieszkańców – jej obszar metropolitalny zamieszkuje blisko połowa obywateli całego kraju. Inne znaczące aglomeracje miejskie powyżej 100 tys. mieszkańców to m.in.: San Miguelito (San Miguel) i Tocumen.

Będąc w Panamie warto odwiedzić miejsca, takie jak:

 • Panama:
  • pozostałości zabudowań dawnej Panamy (hiszp. Panamá Viejo
  • zabytkowe centrum miasta (hiszp. Casco Viejo, Casco Antiguo lub San Felipe)
  • Kanał Panamski (hiszp. Canal de Panamá) ze śluzą otwartą dla zwiedzających (ang. Miraflores Visitor’s Center) i muzeum (ang. Panama Canal Museum),
  • punkt widokowy Ancon Hill (hiszp. Cerro Ancón),
  • parki:
   • Metropolitan Natural Park,
   • Cinta Costera,
  • muzeum historii naturalnej Biomuseo,
 • Boquete:
  • wulkan Bar,
  • plantacje kawy,
 • panamskie parki narodowe:
  • Coiba (Rafa Bahia Damas, wyspa Granito de Oro),
  • Soberanía (dolina rzeki Chagres),
 • tropikalne wyspy:
  • Bocas del Toro (m.in. plaża Starfish Beach),
  • San Blas,
  • Wyspy Perłowe.
UWAGA!

Panama jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie, gdzie mogą występować trzęsienia ziemi, tsunami czy gwałtowne huragany.

Republika Panamy graniczy z Kostaryką i Kolumbią.

Przeczytaj również: “Ubezpieczenie do Kolumbii”.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wyjazd do Panamy

Czy w Panamie jest bezpiecznie?
Czy szczepić się przed wyjazdem do Panamy?
Kiedy jechać do Panamy?
Co zabrać ze sobą do Panamy?
PODSUMOWANIE
 • Wiza do Republiki Panamy nie jest potrzebna. Na pobyt do 90 dni wystarczy paszport ważny min. 6 miesięcy. Aby zostać w Panamie na dłużej, trzeba złożyć stosowny wniosek i uzyskać zgodę na przedłużenie pobytu.
 • Szczepienia nie są wymagane przy wjeździe do Panamy z Polski. Potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciwko żółtej febrze przed przybyciem do tego kraju konieczne jest od osób, które przebywają do tego kraju z Afryki lub wybierają się w dalszą podróż np. do Brazylii. Zaleca się natomiast zaszczepienie przeciw malarii i dendze.
 • Lot samolotem z Polski do Panamy trwa ok. 28 godzin i kosztuje min. 3 tys. zł w obie strony. Nie rób zdjęć przejść granicznych (również na lotnisku) – jest to zabronione!
 • W podróż przez Atlantyk zabierz ze sobą kompleksową polisę turystyczną z ubezpieczeniem kosztów leczenia, ratownictwa i transportu medycznego, a także NNW podróżnym, OC w życiu prywatnym i zabezpieczeniem bagażu na konkretną sumę. Taką polisę kupisz na mubi.pl już od 7,24 zł/dzień ochrony!
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/panama/idp
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!