Ubezpieczenie samochodu + ubezpieczenie nieruchomości – czy to się opłaca?

Mieszkanie lub dom i samochód to zazwyczaj dwie najdroższe inwestycje w życiu człowieka. Ich utrata lub uszkodzenie może sporo kosztować. To zatem oczywiste, że osoby posiadające własne mieszkanie i korzystające z samochodu szukają sposobów na ich zabezpieczenie. I nie chodzi tylko o systemy alarmowe w pojazdach i montaż drzwi antywłamaniowych w mieszkaniach. Jeśli już dojdzie do włamania, czy to do jednego, czy do drugiego mienia, ochronę zapewni ubezpieczyciel, u którego wykupiono polisę.

pakiet ubezpieczenia nieruchomości i samochodu

Pakiet ubezpieczeń sposobem na oszczędności

Coraz więcej mówi się o opłacalności zakupu ubezpieczeń w pakiecie. Najgłośniej jest o tym w kontekście pakietu OC + AC lub innych pakietów ubezpieczeń samochodowych. Ubezpieczenie OC wraz z NNW i assistance na mubi.pl może kosztować zaledwie 359 zł w UNIQA, z kolei rozszerzając ofertę dodatkowo o AC w wersji mini, w towarzystwie UNIQA można znaleźć polisę już za 479 zł*.

*ceny według wyliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi dla 32-letniej mieszkanki Nowego Sącza z prawem jazdy od 2010 roku i brakiem szkód w historii ubezpieczenia (samochód: Toyota Yaris, 2017, benzyna, 998 cm3)

Tymczasem nie jest to jedyna możliwość zakupu pakietu. Oprócz ochrony ryzyk dotyczących tego samego przedmiotu, można kupić jeszcze szerszy zestaw zabezpieczeń, np. ubezpieczenia samochodu wraz z ubezpieczeniem mieszkania. Jeśli jesteś posiadaczem zarówno auta, jak i domu lub mieszkania, z pewnością będziesz chciał objąć je ochroną. Przemyśl wówczas nabycie pakietu tych ubezpieczeń. Dzięki temu wszystkie kwestie ubezpieczeniowe załatwisz za jednym razem, a przy tym zaoszczędzisz parę groszy.

O tym, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na przykładzie cen m.in. towarzystwa ubezpieczeń UNIQA, Generali czy PZU, przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie mieszkania.

Pakiet ubezpieczeń częstym przedmiotem promocji

Akcje promocyjne są organizowane nie tylko w branży odzieżowej czy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe również wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, bo dla nich cena polisy jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o zakupie lub odrzuceniu oferty. Ubezpieczyciele naliczają zniżki za bezszkodową jazdę, udzielają ulg za zakup ubezpieczenia przez internet, ale także oferują atrakcyjne rabaty, jeśli klient zdecyduje się kupić w danej firmie więcej niż jeden rodzaj ochrony.

Otrzymanie zniżki na ubezpieczenie mieszkania to często transakcja wiązana z zakupem polisy komunikacyjnej (przynajmniej obowiązkowego OC). To znaczy, że ubezpieczyciele, oferując zniżki na ubezpieczenie nieruchomości, zastrzegają, że mogą z nich skorzystać osoby, które są zainteresowane zakupem ubezpieczenia samochodowego w tym samym towarzystwie. Często działa to również odwrotnie, czyli jeśli ktoś kupuje polisę mieszkaniową, może liczyć na rabat w przypadku zakupu OC komunikacyjnego lub OC z autocasco.

Przykład

Agata kupiła właśnie kawalerkę we Wrocławiu. Rozglądając się za polisą ubezpieczenia mieszkania, usłyszała w jednej z firm, że jeśli zdecyduje się na zakup właśnie tam, otrzyma również 20% zniżki na OC komunikacyjne. Ponieważ dotychczasowa umowa ubezpieczenia samochodu Agaty wkrótce dobiegnie końca, a ubezpieczyciel poinformował ją już o wysokości składki, która zostanie nieznacznie obniżona ze względu na bezszkodową jazdę, dokonała ona kalkulacji. Po uwzględnieniu proponowanej w drugiej firmie zniżki okazało się, że zmieniając ubezpieczyciela, Agata może zaoszczędzić więcej na OC.

Ubezpieczenie samochodu i ubezpieczenie mieszkania – które towarzystwa oferują takie pakiety?

Zakup przygotowanego wcześniej pakietu składającego się z ubezpieczenia nieruchomości i ubezpieczenia komunikacyjnego oferuje ERGO Hestia. W ofercie tego towarzystwa znajdują się dwa warianty takiego pakietu.

Pakiet ERGO 1, który oferuje:

 • ochronę od zdarzeń losowych i ognia,
 • OC w życiu prywatnym,
 • OC posiadacza pojazdów mechanicznych,
 • NNW kierowcy i pasażerów.

ERGO 1 chroni nie tylko mieszkanie lub dom, ale także elementy ich wykończenia, rzeczy osobiste ubezpieczonego oraz niektóre elementy wyposażenia nieruchomości (m.in. meble, sprzęt AGD i RTV, a także instalacje i sieć wodno-kanalizacyjną). Będzie zabezpieczeniem również dla budynków gospodarczych, a dzięki OC w życiu prywatnym zapewni wypłatę odszkodowania osobom, które poniosły straty z winy ubezpieczonego, np. w wyniku zalania mieszkania.

Z kolei ubezpieczenia komunikacyjne w ramach tego pakietu to ochrona odpowiedzialności cywilnej kierowcy (w razie spowodowania wypadku to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym), ochrona wypracowanych przez niego zniżek oraz zabezpieczenie na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu zarówno kierowcy, jak i podróżujących z nim osób.

Pakiet ERGO 7 oferuje:

 • ochronę od skutków zdarzeń losowych i ognia,
 • ochronę od kradzieży i rabunku,
 • OC w życiu prywatnym,
 • NNW,
 • autocasco,
 • OC posiadacza pojazdów mechanicznych,
 • NNW kierowcy i pasażera.

Każdy rodzaj ochrony dostępny jest w trzech wariantach, które mogą różnić się zakresem ochrony, zakresem terytorialnym i sumą ubezpieczenia. Możliwości jest zatem sporo. Na przykład OC w życiu prywatnym dostępne jest w wariancie z sumą ubezpieczenia 200 tys. zł, 500 tys. zł lub 2 mln zł. Natomiast NNW komunikacyjne można nabyć w wariancie z sumą ubezpieczenia 5 tys. zł, 15 tys. zł lub 60 tys. zł. 

Ofertę dla osób, które chcą kupić zarówno ubezpieczenie samochodu, jak i ubezpieczenie mieszkania, przygotowała także UNIQA. Oferta promocyjna dotyczy osób, które: 

 • kupiły w tym towarzystwie ubezpieczenie samochodu – tacy klienci są uprawnieni do skorzystania z 5% rabatu na zakup ubezpieczenia nieruchomości w tym towarzystwie,
 • kupiły ubezpieczenie mieszkania – otrzymają oni 5% zniżki na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego.

Z oferty promocyjnej można skorzystać w czasie trwania ochrony jednego z wyżej wspomnianych ubezpieczeń, a więc nie później niż rok po zawarciu umowy. Zarówno ubezpieczenie samochodu, jak i ubezpieczenie mieszkania obowiązuje najczęściej 12 miesięcy.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie mieszkania i samochodu w pakiecie

Które ubezpieczenia można kupić w pakiecie?
Jakie są zalety kupowania ubezpieczeń w pakietach?
Na jakie zniżki można liczyć, kupując ubezpieczenie samochodu i mieszkania w pakiecie?
PODSUMOWANIE
 • Zakup kilku rodzajów ochrony w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż nabycie każdego ubezpieczenia osobno.
 • Firmy ubezpieczeniowe organizują akcje promocyjne, wśród których można znaleźć pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych i mieszkaniowych w atrakcyjnej cenie lub uzyskać rabat na zakup polisy mieszkaniowej przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego.
 • Atrakcyjne oferty zakupu ubezpieczenia samochodu z ubezpieczeniem nieruchomości posiadają ERGO Hestia i UNIQA.
 • ERGO Hestia oferuje swoim klientom dwa rodzaje pakietów: ERGO 1 i ERGO 7.
 • UNIQA proponuje 5% zniżki na zakup ubezpieczenia pojazdu lub mieszkania dla klientów, którzy kupili już jedną z tych polis.
Źródła:
 • https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-mieszkania-lub-domu/?itm_campaign=boks_szczegoly_HH_mieszkanie#promocje
 • https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie/pakiet-podstawowych-ubezpieczen
 • https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie/kompleksowy-pakiet-ubezpieczen
 • https://cdn.bsbox.pl/files/hestia/ZDQ7MDA_/3c85941a6785d17b62281dd2b8127ea7_documents-75b2aa3b-d1c3-46d5-bb45-c6cc4ff7781d.pdf
 • https://cdn.bsbox.pl/files/hestia/YzA7MDA_/75f57da35745dc503222fc63cf738531_documents-677f9cfb-3ba2-48fd-adbd-b640c2ec4848.pdf
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC