Ubezpieczenie studenta na zagraniczny wyjazd – EKUZ, EURO26, ISIC i inne warianty ochrony
Czas studiów dla wielu młodych ludzi wiąże się nie tylko ze stacjonarna nauką czy nauką połączoną z pracą, ale też z licznymi wyjazdami za granicę. Ich cele mogą być różne – począwszy od naukowych czy finansowych, na czysto turystycznych skończywszy. W każdym przypadku nieodzownym towarzyszem podróży powinno być odpowiednie ubezpieczenie. Jak takie wybrać?
W tym artykule przeczytasz:
Ubezpieczenie dla studenta – czy osoby uczące się są ubezpieczone?
Czy student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach NFZ? Czy ubezpiecza go uczelnia, czy może sam powinien się zgłosić? Te pytania pojawiają się często wraz z rozpoczęciem nauki na wyższej uczelni. Okazuje się, że odpowiedzi mogą być różne w zależności od indywidualnego statusu danej osoby.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że aby mieć prawo do świadczeń w ramach NFZ, student musi posiadać tytuł do ubezpieczenia. Potwierdzić prawo do świadczeń można natomiast na kilka sposobów.
- Zgłoszenie do ubezpieczenia przez rodziców – najczęstszy przypadek dotyczy młodych osób, które nie posiadają własnego tytułu do ubezpieczenia i zostają do niego zgłoszone jako członkowie rodziny przez rodziców lub ich współmałżonków (ewentualnie dziadków). Prawo do świadczeń z tego tytułu obowiązuje do ukończenia przez studenta 26. roku życia.
- Zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię – w przypadku braku własnego ubezpieczenia lub braku możliwości bycia zgłoszonym do niego jako członek rodziny, to uczelnia powinna zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. Odbywa się to jednak tylko na własny wniosek studenta.
- Zgłoszenie do ubezpieczenia przez pracodawcę – dotyczy studentów, którzy posiadają własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, np. na podstawie umowy o pracę (nie dotyczy umów zlecenia). Student może również zgłosić się sam, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą.
Ponadto warto wiedzieć, że:
- studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą być zgłoszeni do ubezpieczenia jako członek rodziny bez względu na wiek,
- student z przyznanym prawem do renty jest ubezpieczony przez ZUS,
- student może zostać ubezpieczony przez współmałżonka, który posiada własny tytuł do ubezpieczenia.
Doktoranci (również ci, którzy ukończyli 26. rok życia) niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, mogą na własny wniosek zostać zgłoszeni do ubezpieczenia przez uczelnię.
A kiedy wygasa prawo do ubezpieczenia dla studenta? Dzieje się tak, gdy:
- ustał tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego osoby, która zgłosiła studenta,
- student zaprzestał nauki między 18. a 26. rokiem życia,
- student ukończył 26 lat,
- student został usunięty z listy studentów,
- student uzyskał własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego.
Ekspert Mubi radzi:
Tak wygląda kwestia ubezpieczenia studenta w kraju. A jak się sprawy mają, gdy uczący się młody człowiek wyjedzie za granicę? Tutaj opcji jest wiele – pokrótce przedstawiamy niektóre z nich poniżej.
EKUZ dla studenta – czy wystarczy na wyjazd za granicę?
Podstawową ochroną dla każdej osoby wyjeżdżającej do kraju europejskiego – czy to w celach zarobkowych, czy wypoczynkowych, czy innych – jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ. Karta ta może zostać wydana osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Dotyczy to oczywiście również studentów.
Jak wskazuje jej nazwa, karta EKUZ zapewnia ochronę w większości krajów europejskich. Dotyczy to:
- krajów członkowskich UE,
- Islandii,
- Liechtensteinu,
- Norwegii,
- Szwajcarii,
- Wielkiej Brytanii,
- terytoriów zamorskich Francji, Portugalii i Hiszpanii.
EKUZ nie obowiązuje w Monako, San Marino i Watykanie, a także na Wyspach Normandzkich i wyspie Man.
Prawo do bezpłatnego wyrobienia karty EKUZ ma każda osoba ubezpieczona w NFZ. Kartę dla studenta można wyrobić w oddziale wojewódzkim NFZ, gdzie należy złożyć wniosek o wydanie EKUZ w związku z czasowym pobytem w innym państwie UE/EFTA wraz z kopią legitymacji lub zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.
Jeśli wyjazd jest związany z podjęciem nauki, studiów lub rozpoczęciem praktyk, do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie, które może być wydane przez polską lub zagraniczną uczelnię.
Zaświadczenie to powinno zawierać:
- nazwę uczelni lub szkoły z adresem i danymi kontaktowymi,
- imię, nazwisko i datę Twojego urodzenia,
- podpis osoby upoważnionej do wystawienia zaświadczenia,
- dzień rozpoczęcia i zakończenia semestru lub roku akademickiego, w trakcie którego będziesz mieć status studenta lub okres, w jakim będziesz odbywać praktyki,
- informację, że praktyki nie wiążą się z uzyskaniem wynagrodzenia, w wyniku którego będziesz podlegać pod przepisy danego kraju,
- datę wystawienia zaświadczenia (maksymalnie na 90 dni przed datą wniosku o EKUZ).
Jeśli w państwie, do którego wyjeżdżasz w celu podjęcia studiów lub na praktyki zawodowe, zamierzasz także pracować, nie będzie Ci przysługiwać prawo do posługiwania się EKUZ. Będziesz musiał zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w tym państwie.
Zazwyczaj karta EKUZ dla studentów, uczniów i doktorantów jest wydawana na okres 18 miesięcy. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy się uczysz lub odbywasz praktyki:
- jeżeli w zaświadczeniu został podany dokładny czas trwania semestru lub roku akademickiego, karta zostanie wydana na ten okres (max. 12 miesięcy),
- jeżeli w zaświadczeniu nie ma dokładnego czasu nauki, karta zostanie wydana na na okres trwającego w Polsce semestru lub roku akademickiego.
Co gwarantuje karta EKUZ za granicą?
Często można się spotkać z przekonaniem, że EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę na czas pobytu za granicą. Jest ono błędne. Trzeba pamiętać, że EKUZ to nic innego, jak potwierdzenie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego za granicą. Karta gwarantuje więc tylko podstawową ochronę, dzięki której jej posiadacze będą mogli skorzystać z pomocy medycznej w danym kraju na takich samych zasadach jak jego obywatele.
Innymi słowy, na podstawie EKUZ będzie Ci przysługiwać leczenie:
- niezbędne i nieplanowane,
- udzielone w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej,
- udzielone, abyś nie musiał wracać do Polski i mógł kontynuować pobyt za granicą w warunkach bezpiecznych dla zdrowia,
- o zakresie którego decyduje lekarza udzielający Ci pomocy.
Wynika z tego jasno, że karta ma duże ograniczenia. Na jej podstawie ubezpieczony nie będzie mógł np.:
- skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej poza Europą (np. w USA),
- pokryć kosztów akcji ratowniczych w górach,
- pokryć kosztów transportu medycznego do Polski,
- skorzystać z pomocy prywatnej służby zdrowia.
Co więcej, nawet pomoc udzielona w ramach publicznej służby zdrowia danego kraju nie musi być darmowa. Wszystko odbywa się bowiem na zasadach tam panujących, a więc jeśli obywatele tego państwa płacą za jakieś usługi, Ty również będziesz musiał pokryć te koszty z własnej kieszeni. W porównaniu EKUZ z ubezpieczeniem turystycznym okaże się zatem, że to drugie ma znacznie szerszy zakres.
20-letni Marek wyjechał do Francji w ramach programu Erasmus. Podczas pobytu zachorował na tyle poważnie, że było konieczne leczenie szpitalne. Marek, który posiadał kartę EKUZ, ze zdziwieniem przyjął informację, że musi samodzielnie pokryć pełne koszty udzielonych świadczeń, a dopiero następnie będzie mógł ubiegać się o ich częściowy zwrot. Gdyby wcześniej przeczytał na stronie NFZ informacje o zasadach, na jakich działa EKUZ w tym kraju, wiedziałby, że pacjent ponosi tam część kosztów i mógłby przed wyjazdem zadbać o ubezpieczenie turystyczne, aby uniknąć ich ponoszenia.
Ubezpieczenie turystyczne dla studenta – ceny już od niecałych 3 zł za dzień ochrony!
Skoro już zostało ono wspomniane, to przejdźmy do ochrony jaką na zagraniczny wyjazd oferuje ubezpieczenie turystyczne. Choć jego nazwa na to wskazuje, może się ono przydać nie tylko podczas wakacyjnych podróży, ale także w innych okolicznościach, w jakich wyjeżdżają młodzi ludzie, np. w ramach programu Erasmus czy wymian studenckich. Skorzystamy z niego m.in.:
- w razie nagłego zachorowania i konieczności odbycia konsultacji lekarskiej, poddania się hospitalizacji czy operacji,
- jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego lub innego, po którym niezbędna będzie pomoc medyczna,
- gdy będziemy potrzebować kosztownej rehabilitacji lub długotrwałego leczenia,
- gdy zajdzie konieczność zorganizowania transportu medycznego do Polski,
- jeżeli spowodujemy swoim zachowaniem szkody materialne lub osobowe.
Przed tymi i wieloma innymi konsekwencjami przykrych zdarzeń za granicą zabezpieczysz się, kupując polisę, którą można nabyć m.in. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń podróżnych Mubi. Jego działanie jest proste – wystarczy wybrać kierunek i czas wyjazdu, liczbę i wiek ubezpieczonych, a także cel podróży. Po wyświetleniu się ofert różnych firm zobaczymy, że poszczególne propozycje różnią się ceną i zakresem ubezpieczenia.
Na co szczególnie powinien zwrócić uwagę wybierający się w zagraniczną podróż student?
- Ubezpieczenie kosztów leczenia – a zwłaszcza jego sumę, która jest najważniejszym elementem polisy. To od niej zależy, czy ubezpieczyciel pokryje wszystkie wydatki na pomoc medyczną udzieloną nam za granicą. A trzeba pamiętać, że te mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli w grę wejdzie też np. akcja ratownicza lub konieczność transportu powrotnego do kraju.
- Ubezpieczenie NNW – dzięki niemu nie trzeba się będzie martwić kosztami powrotu do zdrowia po wypadku, ponieważ pokryje je wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie.
- Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – gwarantujące ochronę od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, których koszt, zwłaszcza przy studenckim budżecie, może okazać się ciężki do udźwignięcia.
- Ubezpieczenie bagażu – z którym znacznie łatwiej przyjdzie przełknąć szczególnie problematyczną za granicą stratę własnych rzeczy.
- Klauzula alkoholowa – najczęściej studencki wyjazd równa się mocno zakrapianym imprezom, a te z kolei mogą mieć swoje przykre skutki. Lepiej więc nie ryzykować, że ubezpieczyciel odmówi nam wówczas pomocy.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla studenta?
Sprawdźmy zatem, ile za tego rodzaju ochronę będzie musiał zapłacić młody człowiek wybierający się na wakacyjną wycieczkę do Hiszpanii. Naszym przykładowym ubezpieczonym jest 19-letni chłopak, który zamierza spędzić na Półwyspie Iberyjskim 3 tygodnie, wybierając jak najtańsze opcje transportowe i noclegowe. W wyliczeniu uwzględniliśmy najniższe koszty ubezpieczenia w razie gdyby podróżował samotnie, z dziewczyną lub z grupą rówieśników.
Firma ubezpieczeniowa | Zakres ubezpieczenia | Cena polisy dla 1 osoby | Cena polisy dla 2 osób | Cena polisy dla 4 osób |
---|---|---|---|---|
SIGNAL IDUNA | KL: 64,69 zł, NNW: 15 000 zł | 64,49 zł | 129,38 zł | 258,76 zł |
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 67,00 zł | 134,00 zł | 268,00 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 77,62 zł | 155,23 zł | 310,46 zł |
You Can Drive | KL: 100 000 zł, OC: 50 000 zł | 85,00 zł | 170,00 zł | 340,00 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 98,07 zł | 196,14 zł | 392,28 zł |
Colonnade | KL: 209 859 zł, NNW: 20 985 zł, OC: 419 719 zł, Bagaż: 2 098 zł | 109,83 zł | 219,66 zł | 439,32 zł |
Proama | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł | 114,00 zł | 227,00 zł | 454,00 zł |
Wiener | KL: 167 887 zł, NNW: 10 000 zł OC: 104 929 zł | 122,00 zł | 245,00 zł | – |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 30 000 zł | 136,00 zł | 271,00 zł | 541,00 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 205,00 zł | 410,00 zł | 820,00 zł |
W najtańszym wariancie cena polisy wynosi zaledwie 2,90 zł na dzień! A ile kosztowałoby ubezpieczenie, gdybyśmy wybrali bogatszy pakiet? Tym razem w porównaniu wykorzystaliśmy 21-letnią studentkę wybierającą się na tydzień do Włoch, którą interesują tylko oferty zawierające ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
Firma ubezpieczeniowa | Zakres ubezpieczenia | Cena polisy |
---|---|---|
SIGNAL IDUNA | KL: 167 887 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 125 915 zł, Bagaż: 1 000 zł | 32,16 zł |
Colonnade | KL: 209 859 zł, NNW: 20 985 zł, OC: 419 719 zł, Bagaż: 2 098 zł | 36,61 zł |
mtu24.pl | KL: 150 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 40,00 zł |
You Can Drive | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 44,00 zł |
Wiener | KL: 335 775 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 209 859 zł, Bagaż: 1 000 zł | 61,00 zł |
Generali | KL: 500 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 1 000 zł | 62,00 zł |
UNIQA | KL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3 000 zł | 62,83 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3 000 zł | 64,12 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 68,00 zł |
Proama | KL: 800 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 100 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 70,00 zł |
Tym razem jednodniowy koszt ochrony okazał się nieco wyższy, ale wciąż oznaczało to wydatek rzędu ok. 4,60 zł za ubezpieczenie z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW, OC i ubezpieczeniem bagażu. Widać zatem, że cena ubezpieczenia podróżnego nie jest wysoka. Wzrośnie ona natomiast, jeśli studencki wyjazd za granicę będzie obejmował coś więcej niż tylko wypoczynek i będzie się wiązał np. z dłuższym pobytem lub podjęciem pracy za granicą. Wówczas standardowe ubezpieczenie turystyczne może nie być najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Karta EURO26 – jakie są warunki ubezpieczenia?
Wiedząc, że EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony ubezpieczeniowej podczas pobytu za granicą, a ubezpieczenie turystyczne na dłuższy wyjazd może być kosztowne, wielu studentów szuka innych dostępnych na rynku rozwiązań. Jednym z nich jest tzw. EURO26, czyli Europejska Karta Młodzieżowa (European Youth Card), która oprócz zniżek w wielu miejscach w Polsce i w Europie, zapewnia też ubezpieczenie turystyczne od firmy UNIQA.
Karta jest dostępna dla wszystkich w wieku od 5 do 30 lat, a więc nie tylko dla studentów i doktorantów. Ci jednak mogą mieć z niej największe korzyści, zwłaszcza jeśli planują zagraniczne wyjazdy, np. w ramach stypendium Erasmus+, ale nie tylko.
EURO26 gwarantuje m.in.:
- ubezpieczenie na cały rok w Polsce i za granicą (poza USA i Kanadą, o które można rozszerzyć ochronę),
- pokrycie kosztów leczenia i assistance za granicą nawet do 250 000 euro,
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej do 8000 euro,
- ubezpieczenie NNW do 5000 euro,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym do 20 000 euro,
- ubezpieczenie bagażu do 200 euro,
- ubezpieczenie amatorskiego, wyczynowego i ekstremalnego uprawiania sportu.
W ramach ubezpieczenia gwarantowanego przez Kartę EURO26 nie obowiązuje limit wyjazdów za granicę w ciągu roku.
Dokładne warunki ochrony zależą oczywiście od wybranego wariantu ubezpieczenia. Dostępne są Karty WORLD oraz SPORT w kilku wariantach różniących się od siebie zakresem ochrony i ceną. W poniższej tabeli przedstawiono sumy ubezpieczenia dla poszczególnych wariantów.
Zakres ubezpieczenia | Karta WORLD EXTRA | Karta SPORT EXTRA |
---|---|---|
Koszty leczenia i assistance | 250 000 euro | 250 000 euro |
Koszty ratownictwa | 5000 euro | 8000 euro |
Izolacja i kwarantanna | 1000 euro | 1000 euro |
NNW (uszczerbek) | 5000 euro | 5000 euro |
NNW (śmierć) | 2500 euro | 2500 euro |
Bagaż podróżny | 200 euro | 200 euro |
OC prywatne | 20 000 euro | 20 000 euro |
OC sportowe | – | 10 000 euro |
Ile kosztuje taka karta? Ceny wahają się od 215 zł do 324 zł rocznie w zależności od wariantu. Przykładowo, w wariancie WORLD EXTRA+REH+OC za 267 zł otrzymamy:
- KL + assistance – 250 000 euro,
- ratownictwo – 5000 euro,
- NNW Polska i Świat – 5000 euro,
- OC prywatne – 20 000 euro,
- sporty amatorskie (m.in. narciarstwo, snowboard, surfing, kitesurfing),
- ubezpieczenie bagażu – 200 euro,
- rehabilitacja – 1000 zł,
- OC na terenie Polski – 20 000 euro.
Jeśli w momencie zakupu Karty EURO26 przebywasz w Polsce, ochrona ubezpieczeniowa zacznie działać już następnego dnia. W przypadku pobytu za granicą obowiązuje 7-dniowy okres karencji.
Ponadto ubezpieczenie dla posiadaczy Kart EURO26 można dodatkowo rozszerzyć o pakiet obejmujący USA i Kanadę w jednym z dwóch wariantów – Rozszerzonym (cena od 18,72 zł os./dzień) lub Maksymalnym (cena od 28,80 zł os./dzień).
Zakres ubezpieczenia | Pakiet Rozszerzony | Pakiet Maksymalny |
---|---|---|
Koszty leczenia i assistance | 750 000 zł | 2 500 000 zł |
NNW | 50 000 zł | 150 000 zł |
Ubezpieczenie bagażu | 3000 zł | 7500 zł |
Opóźnienie lotu | 500 zł | 1000 zł |
OC w życiu prywatnym | 250 000 zł | 1 000 000 zł |
Amatorskie uprawianie sportu | TAK | TAK |
Istnieje także możliwość nabycia Karty EURO26 bez ubezpieczenia w cenie 45 zł.
Karta EURO26 – jak zgłosić szkodę?
W razie wypadku, zachorowania lub innego zdarzenia za granicą, należy niezwłocznie skontaktować się z Centrum Alarmowym Towarzystwa Ubezpieczeniowego UNIQA pod numerem:
- tel.: +48 22 599 91 85,
- SMS: +48 661 001 601.
ISIC – Międzynarodowa Legitymacja Studencka a ubezpieczenie za granicą
Kolejnym sposobem, żeby zagwarantować ochronę ubezpieczeniową dla studenta podczas zagranicznej podróży, jest Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC (International Student Identity Card). Jest to jedyny dokument, który potwierdza status studenta na całym świecie. Przysługuje studentom uczelni państwowych i prywatnych (wystawiana jest także uczniom powyżej 12. roku życia) i upoważnia do wielu zniżek, a w zależności od wybranego wariantu, również do ubezpieczenia turystycznego od Towarzystwa Ubezpieczeń Wiener.
Co roku z ISIC korzysta ok. 150 tys. uczniów i studentów w Polsce, oraz 5 mln osób z ponad 120 krajów na świecie.
Warunki ubezpieczenia turystycznego ISIC
Jakie są warunki tego ubezpieczenia? Legitymacja ISIC z ubezpieczeniem na podróż zagraniczną może gwarantować m.in.:
- ubezpieczenie na cały okres ważności karty (do 16 miesięcy, za wyjątkiem Karty ISIC 360 – 12 miesięcy od momentu wystawienia),
- ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (za wyjątkiem USA, Kanady, Australii i Japonii) – 50 000 euro,
- ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania – do 5000 euro,
- ubezpieczenie NNW w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu – do 20 000 zł,
- ubezpieczenie NNW w razie śmierci – do 10 000 zł,
- ubezpieczenie OC prywatne – do 30 000 euro,
- pomoc finansową za pośrednictwem Centrum Alarmowego Wiener – do 2000 euro.
Ile kosztuje ubezpieczenie z legitymacją ISIC?
Ceny ISIC różnią się w zależności od wybranego rodzaju karty:
- ISIC bez ubezpieczenia – 39 zł,
- ISIC z ubezpieczeniem NNW w Polsce – 79 zł,
- ISIC z ubezpieczeniem NNW i KL za granicą (poza USA, Kanadą, Australią i Japonią) – 109 zł.
Wybierając ostatni wariant ubezpieczenia, masz ponadto możliwość rozszerzenia ochrony o płatne opcje dodatkowe:
- NNW w Polsce (+40 zł do ceny karty),
- NNW w Polsce z rozszerzeniem na ubezpieczenie podczas uprawiania sportów ekstremalnych oraz OC w życiu prywatnym (+80 zł do ceny karty),
- ubezpieczenie podczas uprawiania sportów ekstremalnych na świecie oraz OC w życiu prywatnym (+83 zł do ceny karty),
- ubezpieczenie na terenie USA, Kanady, Australii i Japonii z sumą ubezpieczenia KL 50 000 euro (+188 zł do ceny karty),
- ubezpieczenie na terenie USA, Kanady, Australii i Japonii z sumą ubezpieczenia KL 100 000 euro (+208 zł do ceny karty, dotyczy tylko ISIC 360),
- ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego (+23 zł do ceny karty),
- choroby tropikalne (+34 zł do ceny karty),
- OC podczas staży i praktyk (+35 zł do ceny karty).
W razie potrzeby kartę ISIC można doubezpieczyć przez internet na stronie: https://online.isic.pl/_card/extend.
Karta ISIC – jak zgłosić szkodę?
Jeżeli podczas pobytu za granicą posiadacz karty ISIC ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi lub zachoruje, należy to zgłosić:
- w celu uzyskania gwarancji pokrycia kosztów leczenia pod numerem tel.: +48 22 741 39 70 (infolinia czynna 24/7) lub mailowo na adres: [email protected],
- w razie zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem NNW pod numerem tel.: +48 22 469 69 69, mailowo na adres: [email protected] lub poprzez stronę: https://zgloszenie.wiener.pl/osobowe/policyInfo.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie studenta na zagraniczny wyjazd
Zwykle standardowe ubezpieczenie studenta nie obejmuje sportów ekstremalnych (takich jak np. wspinaczka górska, skoki spadochronowe czy skialpinizm), ale wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozszerzenia polisy o takie aktywności. Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy w warunkach ubezpieczenia znajdują się jakiekolwiek ograniczenia związane z uprawianiem takich sportów, aby wybrać ubezpieczenie adekwatne do swoich potrzeb.
Zależy od ubezpieczyciela. Standardowe polisy studenckie nie obejmują leczenia chorób przewlekłych, chyba że zostało to określone w warunkach polisy. W takim przypadku może być konieczne wykupienie dodatkowego rozszerzenia, które obejmuje takie schorzenia. Przed wyjazdem warto skontaktować się z ubezpieczycielem, aby uzyskać dokładne informacje na ten temat oraz zapoznać się z OWU.
Wszystko zależy od warunków wybranej przez Ciebie oferty. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach standardowej polisy turystycznej zapewniają klauzulę alkoholową. Dzięki niej możesz otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW za szkody powstałe pod wpływem alkoholu. Pamiętaj jednak, że w innych firmach, chęć objęcia taką klauzulą wymaga rozszerzenia polisy, za które będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Uwaga, taka ochrona nie obejmuje ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym!
- Aby korzystać ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, student musi być zgłoszony do ubezpieczenia np. przez rodziców, uczelnię, pracodawcę lub samodzielnie.
- Podstawową ochronę podczas pobytu za granicą zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- Karta EKUZ dla studenta jest wydawana bezpłatnie na jego wniosek w oddziale NFZ i ważna przez 18 miesięcy, a w razie wyjazdu w celu nauki lub odbycia praktyk za granicą na maksymalnie 12 miesięcy.
- Na podstawie EKUZ studentowi przysługuje niezbędne i nieplanowane leczenie w ramach publicznej służby zdrowia danego kraju.
- Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje ochronę o szerszym zakresie niż EKUZ.
- W zakres ubezpieczenia turystycznego wchodzą m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
- Europejska Karta Młodzieżowa EURO26 jest przeznaczona dla osób w wieku od 5 do 30 lat i zapewnia m.in. roczne ubezpieczenie turystyczne w Polsce i na świecie.
- Koszt Karty EURO26 wynosi ok. 200-400 zł rocznie w zależności od wybranego wariantu.
- ISIC to Międzynarodowa Legitymacja Studencka, która potwierdza status studenta na całym świecie.
- Posiadacz Karty ISIC ma prawo do ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny, które można rozszerzyć o dodatkowe opcje.
- https://euro26.pl/
- https://www.isic.pl/pl/
Dołącz do dyskusji