Winiety Bułgaria 2024 – ceny, rodzaje, jak kupić?

Każdy turysta słyszał o bułgarskich Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu, ale już niewielu zdaje sobie sprawę, że do tych słynnych kurortów można bez przeszkód dojechać z Polski własnym samochodem. Wystarczy dobrze zaplanować taką podróż, biorąc pod uwagę dystans, czas i koszty. W tym artykule zajmiemy się opłatami drogowymi w Bułgarii – dowiesz się, jak zapłacić za przejazd, kto musi to zrobić i ile będzie to kosztować.

winiety w bułgarii

Bułgaria samochodem – trasy i opłaty po drodze

Decydując się na wyprawę samochodem do Bułgarii, trzeba mieć świadomość, że nie będzie to krótka podróż – trzeba nastawiać się nawet na ok. 20 godzin jazdy, zatem bez noclegu po drodze lub zmieniających się kierowców się nie obejdzie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że trasa będzie wiodła w większości dobrze utrzymanymi drogami szybkiego ruchu. Jak ją zaplanować?

trasa warszawa sofia

Droga może może oczywiście wyglądać nieco inaczej w zależności od naszego dokładnego celu. Dla przykładu przeanalizowaliśmy trasę łączącą dwie stolice – Warszawę i Sofię – wybierając najszybszą (choć wcale nie najkrótszą) zaproponowaną przez Google. Prowadzi ona:

 • w Polsce drogą ekspresową S8 do Piotrkowa Trybunalskiego i autostradą A1 przez Częstochowę i aglomerację śląską do przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach,
 • w Czechach autostradą D1 przez Ostrawę i Ołomuniec do Brna, a następnie autostradą D2 do granicy ze Słowacją,
 • w Słowacji autostradą D2 przez Bratysławę do granicy z Węgrami,
 • na Węgrzech autostradą M1 przez Gyor do Budapesztu, a następnie autostradą M5 przez Kecskemet do granicy z Serbią,
 • w Serbii autostradą A1 przez Nowy Sad i obwodnicę Belgradu do Niszu, a następnie autostradą A4 przez Pirot do granicy z Bułgarią,
 • w Bułgarii drogą nr 8 do Sofii.

Taka trasa powinna zająć niespełna 16 godzin. Jeśli natomiast chcemy ją wydłużyć i dojechać do czarnomorskiego wybrzeża w Bułgarii, trzeba doliczyć kolejne 4 godziny drogi.

UWAGA!

Serbia nie należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen – przy wjeździe do tego kraju trzeba okazać ważny paszport lub dowód osobisty.

Trasa nad Morze Czarne

trasa z warszawy do sofii

Alternatywną trasę możemy obrać, jeśli nie kierujemy się do bułgarskiej stolicy, lecz od razu na wybrzeże, np. do Warny lub Złotych Piasków. Wówczas szybciej będzie jechać przez Rumunię. Można wybrać m.in. podobne czasowo:

 • trasę prowadzącą autostradami przez Czechy, Słowację i Węgry, z odbiciem na autostradę M43 w Segedynie i dalej rumuńską A1 przez Arad, Timisoarę, Sybin i Pitesti do Bukaresztu i granicy z Bułgarią w Giurgiu, skąd drogą nr 2 na wysokości Szumenu wjedziemy na autostradę A2 do Warny,
 • trasę z pominięciem autostrad z Warszawy drogą na Lublin i Rzeszów do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku, przez Słowację (m.in. drogą nr 15) do granicy z Węgrami w Pacinie, a stamtąd do przejścia granicznego z Rumunią w Vallaj, następnie na Kluż-Napokę, Sybin i Bukareszt, aż do autostrady do Warny.

Droga do Bułgarii – winiety i opłaty na trasie

Tak długiej trasy prowadzącej w dodatku w znacznej mierze autostradami i innymi drogami szybkiego ruchu nie da się niestety przejechać bezpłatnie. W większości krajów, które będziemy mijać po drodze, potrzebne nam będą winiety. Ile za nie zapłacimy? W tabeli podajemy ceny dla samochodów osobowych.

KrajCena winiety na 1 dzieńCena winiety na 10 dniCena winiety na miesiącCena winiety na rok
Czechy200 CZK (34 zł)270 CZK (47 zł)430 CZK (74 zł)2300 CZK (397 zł)
Słowacja12 EUR (52 zł)17 EUR (73 zł)60 EUR (258 zł)
Rumunia12,43 RON (11 zł)16,41 RON (14 zł)26,36 RON (23 zł)139,24 RON (121 zł)
Węgry5150 HUF (57 zł)6400 HUF (71 zł)10 360 HUF (114 zł)57 620 HUF (637 zł)
Ceny w złotówkach podano w przybliżeniu. Dane aktualne na dzień 26.04.2024.
CZY WIESZ, ŻE …

Wyjątkiem na trasie wiodącej do Bułgarii jest Serbia, gdzie nie obowiązują winiety, lecz płatności za przejazd autostradami dokonuje się na bramkach zjazdowych gotówką lub kartą płatniczą. Ceny zależą od konkretnego odcinka i przejechanego dystansu. Nie ma jednolitego cennika, ale można założyć, że za przebycie 100 km zapłacimy tam w przeliczeniu ok. 10 zł.

Jeżeli wybierzemy trasę przez Rumunię, trzeba pamiętać, że płatne są tam również przejazdy przez mosty na płynącym wzdłuż granicy rumuńsko-bułgarskiej Dunaju (możliwe są też przeprawy promowe). Jednym z nich jest Most Przyjaźni łączący rumuńskie Giurgiu z bułgarskim Ruse – przejazd nim w jedną stronę to koszt ok. 30 zł.

Płatne drogi w Bułgarii – nie tylko autostrady

Winiety słusznie kojarzą się z autostradami i drogami ekspresowymi, bowiem najczęściej kupuje się je właśnie wtedy, gdy chcemy skorzystać z dróg szybkiego ruchu w danym państwie. Bułgaria stosuje nieco inne podejście, ponieważ w kraju tym płatny jest przejazd wszystkimi drogami poza terenem zabudowanym. Winietę będziesz musiał zatem kupić również wtedy, jeśli planujesz ominąć autostrady i chcesz poruszać się tylko drogami krajowymi.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że kupując winietę do Bułgarii, możesz już śmiało poruszać się wszystkimi drogami w tym kraju bez dodatkowych opłat. Dotyczy to również autostrad, których sieć na ten moment liczy ok. 900 km. To jednak nie wszystko – w budowie lub w planach na najbliższe lata jest niemal drugie tyle dróg szybkiego ruchu.

Autostrady w Bułgarii – lista

Numer i nazwa autostradyPrzebieg autostradyDługość autostrady
A1 – TracjaSofia – Pazardżik – Płowdiw – Stara Zagora – Burgas360 km
A2 – Hemus*Sofia – Botewgrad – Łowecz – Wielkie Tyrnowo – Szumen – Warna418 km (oddane 191 km)
A3 – Struma*Sofia – Pernik – Dupnica – Błagojewgrad – Sandanski – granica z Grecją172 km (oddane 143 km)
A4 – MaricaCzirpan (A1) – Dimitrowgrad – Charmanli – Swilengrad – granica z Turcją117 km
A5 – Morze Czarne*Warna – Nesebyr – Burgas103 km (8 km)
A6 – Europa*Sofia – Slivnitsa – granica z Serbią63 km (46 km)
A7 – Jantra*Ruse (granica z Rumunią) – Bjała – Wielkie Tyrnowo133 km (0 km)
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Bulgaria.
*odcinki niedokończone
CZY WIESZ, ŻE …

Priorytetem bułgarskiego rządu na najbliższe lata ma być dokończenie autostrady A2 łączącej Sofię z północną częścią wybrzeża czarnomorskiego.

Autostrady w Bułgarii – mapa

grafika

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Bulgaria.

Winiety w Bułgarii – rodzaje

O ile winiety w Bułgarii są obowiązkowe na większości dróg, o tyle wcale nie muszą ich mieć wszyscy ich użytkownicy. Obowiązek zakupu winiety ciąży na kierowcach samochodów osobowych i ciężarowych (do 3,5 t), ale już nie na motocyklistach – użytkownicy dwóch kółek mogą śmiało wjeżdżać do Bułgarii bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Z kolei kierowcy samochodów osobowych, a także właściciele dołączonych do nich przyczep, muszą kupić winietę. Te różnią się czasem obowiązywania i jest ich do wyboru aż 5 rodzajów:

 • winieta weekendowa – jest ważna od godziny 12:00 w piątek do 23:59 w niedzielę,
 • winieta tygodniowa – jest ważna w dniu zakupu i przez kolejne 6 dni (np. winieta kupiona 1 maja straci ważność 7 maja o 23:59),
 • winieta miesięczna – jest ważna od dnia zakupu do końca dnia poprzedzającego tę samą datę w kolejnym miesiącu (np. winieta kupiona 1 maja straci ważność 31 maja o 23:59),
 • winieta kwartalna – jest ważna od dnia zakupu do końca dnia poprzedzającego tę samą datę za 3 miesiące (np. winieta kupiona 1 maja straci ważność 31 lipca o 23:59),
 • winieta roczna – jest ważna od dnia zakupu do końca dnia poprzedzającego tę samą datę w kolejnym roku (np. winieta kupiona 1 maja 2024 roku straci ważność 30 kwietnia 2025 roku o 23:59).
CZY WIESZ, ŻE …

Dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t (samochody ciężarowe i autobusy) nie kupuje się w Bułgarii winiet. Od 2020 roku opłaty za przejazd są od nich pobierane automatycznie, wykorzystując montowane w pojazdach urządzenia GPS lub specjalne karty przedpłacone wykupywane na konkretne trasy. Wysokość opłat zależy od kilku czynników, m.in. liczby osi pojazdu, normy EURO, wagi pojazdu czy liczby przejechanych kilometrów. Cenę za przejazd można obliczyć na stronie: https://tollc.bgtoll.bg/.

Winiety w Bułgarii – ceny 2024

Skoro już wiemy, że winiety w Bułgarii muszą mieć wszyscy kierowcy samochodów osobowych, pora sprawdzić ich ceny. Te różnią się oczywiście w zależności od tego, jak długo jest ważna winieta – im dłużej obowiązuje, tym więcej trzeba za nią zapłacić.

Rodzaj winietyCena winiety
Weekendowa9 BGN (20 zł)
Tygodniowa13 BGN (29 zł)
Miesięczna27 BGN (60 zł)
Kwartalna48 BGN (106 zł)
Roczna87 BGN (192 zł)
Źródło: https://www.bgtoll.bg/en/e-vignette.
Ceny w złotówkach podano w przybliżeniu według kursu 1 BGN = 2, 21 PLN.
UWAGA!

Jeżeli podróżujesz przez Bułgarię z przyczepą, a masa Twojego zestawu samochodowego (auto + przyczepa) przekracza 3,5 t, musisz wykupić osobną winietę dla przyczepy.

Winiety w Bułgarii – jak kupić?

W Bułgarii, podobnie jak w większości krajów europejskich, od kilku lat nie można już kupić winiet w postaci naklejek na szybę, które zastąpiły elektroniczne e-winiety. Można je nabyć na kilka sposobów:

 • przez internet na oficjalnych bułgarskich stronach: https://www.bgtoll.bg/en/ lub https://vinetki.bg/en/,
 • przez polskich pośredników (ceny u nich są nieco wyższe),
 • przez aplikację mobilną,
 • w automatach samoobsługowych,
 • w punktach sprzedaży, np. na przejściach granicznych.

Jak kupić winietę do Bułgarii online?

 1. Wejdź na stronę BG Toll lub vinetki.bg.
 2. Wybierz typ pojazdu, dla którego chcesz kupić winietę (samochód osobowy lub przyczepa),
 3. Wybierz rodzaj winiety (weekend, tydzień, miesiąc, kwartał, rok).
 4. Podaj: kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, pierwszy dzień ważności winiety.
 5. Podaj adres mailowy, na który ma zostać przesłane potwierdzenie zakupu winiety.
 6. Dokonaj płatności online.
CZY WIESZ, ŻE …

Winiety do Bułgarii można kupić do 30 dni przed pierwszym początkiem terminu ich obowiązywania.

Brak winiety w Bułgarii – kary 2024

Podobnie jak w innych krajach, w których obowiązuje system e-winiet, również w Bułgarii funkcjonuje system rozmieszczonych na drogach oraz mobilnych kamer, które mają wykrywać kierowców poruszających się bez wymaganych opłat. Odbywa się to poprzez odczytanie numeru rejestracyjnego pojazdu – jeśli znajduje się on w systemie, to znaczy, że dany kierowca posiada winietę, jeśli nie, zostanie na niego nałożona kara.

Ile wynoszą standardowe kary za brak winiety w Bułgarii? Wysokość mandatów zależy od kategorii pojazdu:

 • 300 BGN (ok. 665 zł) dla samochodów osobowych,
 • 1800 BGN (ok. 3980 zł) dla samochodów ciężarowych.

Kary będą niższe, jeśli wykupisz winietę jeszcze tego samego dnia po otrzymaniu upomnienia:

 • 70 BGN (ok. 155 zł) + cena winiety dla samochodów osobowych,
 • od 150 do 750 BGN (ok. 330-1660 zł) + cena winiety dla samochodów ciężarowych.
CZY WIESZ, ŻE …

Karę za brak winiety można opłacić od razu kartą u funkcjonariusza National Toll Administration lub w wyznaczonych punktach np. na przejściach granicznych.

Ubezpieczenie samochodu do Bułgarii – co wybrać?

Ubezpieczenie samochodu na zagraniczną podróż, zwłaszcza tak daleką, jak do Bułgarii, nie powinno się ograniczać do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Polisę chroniącą odpowiedzialność cywilną kierowcy trzeba oczywiście mieć zawsze, ale że podczas długich tras wzrasta ryzyko jakiegoś niefortunnego zdarzenia (awarii, stłuczki, wypadku), warto dodatkowo się zabezpieczyć. W jaki sposób?

Najłatwiej będzie to zrobić, korzystając z kalkulatora OC AC Mubi, dzięki któremu można w szybki i wygodny sposób obliczyć koszty zarówno obowiązkowego, jak i dodatkowych ubezpieczeń. Porównując polisy, możesz dowolnie sortować listę otrzymanych ofert, wybierając spośród nich tę, która będzie najlepiej wypełniała Twoje potrzeby. O czym szczególnie warto pamiętać podczas wyjazdu za granicę?

Ubezpieczenie AC z zakresem ochrony wykraczającym poza granice kraju to z pewnością dobry pomysł – będziesz mógł wówczas liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela np. po wypadku. Problemy często pojawiają się jednak już wcześniej, np. w razie kolizji za granicą, gdy nie będziesz potrafił porozumieć się z drugim kierowcą lub wezwać pomocy drogowej. W takiej sytuacji przyda się ubezpieczenie assistance.

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając ubezpieczenie assistance, zwróć uwagę, jakie zdarzenia ono obejmuje, jakie koszty ponosi ubezpieczyciel, a jakie ubezpieczony, jakie są limity poszczególnych usług (np. limit kilometrowy holowania, limit dni wypożyczenia samochodu zastępczego) i czy obowiązuje franszyza kilometrowa.

Zakres pomocy assistance może być różny w zależności od wybranego wariantu ochrony. Przykładowo ubezpieczenie może obejmować:

 • naprawę na miejscu zdarzenia,
 • holowanie samochodu do warsztatu,
 • wynajem samochodu zastępczego,
 • organizację i opłacenie noclegu na czas naprawy samochodu,
 • organizację transportu powrotnego do kraju,
 • pomoc przy wymianie koła,
 • pomoc w razie problemów z akumulatorem,
 • dostarczenie paliwa,
 • pomoc tłumacza,
 • pomoc prawną,
 • pomoc medyczną,
 • dostęp do całodobowej infolinii.

Ile może kosztować polisa OC z ubezpieczeniem assistance? Koszty wcale nie muszą być wysokie – podstawowe warianty assistance są bowiem często wliczane w cenę OC lub dostępne za symboliczną kwotę. Dopiero przy bardziej rozbudowanych pakietach cena będzie nieco wyższa.

Sprawdźmy, jakie oferty otrzyma i ile zapłaci za ubezpieczenie Volvo S60 (benzyna, 1595 cm3) 50-letni mężczyzna z Olkusza, który ma prawo jazdy od 1993 roku, a jedyna szkoda przytrafiła mu się ponad 10 lat temu.

Towarzystwo ubezpieczeniowePakiet ubezpieczeńZakres ubezpieczenia assistanceCena polisy
Trasti OC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do najbliższego warsztatu,
naprawa na miejscu zdarzenia.
535 zł
TrastiOC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do najbliższego warsztatu,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
706 zł
LINK4OC + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 500 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
893 zł
Beesafe OC + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 200 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
1008 zł
BenefiaOC + NNW + AssistanceAssistance po awarii i wypadku,
holowanie do 150 km,
naprawa na miejscu zdarzenia.
1211 zł
TrastiOC + AC + NNW + AssistanceAssistance po awarii, wypadku i kradzieży,
holowanie do 200 km,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia,
pomoc serwisowa.
1313 zł
WienerOC + AssistanceAssistance po wypadku,
holowanie do 150 km w Polsce i do 75 km w Europie,
samochód zastępczy,
naprawa na miejscu zdarzenia.
1507 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (26.04.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o winiety w Bułgarii

Czy drogi w Bułgarii są płatne?
Czy w Bułgarii są winiety na szybę?
Czy po drodze do Bułgarii trzeba mieć winietę?
Czy wszyscy właściciele pojazdów muszą mieć winiety w Bułgarii?
Czy w Bułgarii można kupić winietę na 1 dzień?
PODSUMOWANIE
 • W Bułgarii płatny jest przejazd wszystkimi drogami znajdującymi się poza terenem zabudowanym.
 • W Bułgarii obowiązuje system e-winiet.
 • Winiety w Bułgarii obowiązują kierowców samochodów osobowych i ciężarowych o masie do 3,5 t. Motocykliści nie muszą kupować winiet, a opłaty za przejazd cięższych pojazdów dokonuje się automatycznie.
 • W Bułgarii można kupić winietę na weekend, tydzień, miesiąc, kwartał lub rok.
 • Najtańsza winieta w Bułgarii kosztuje ok. 20 zł.
 • Winiety do Bułgarii można nabyć online lub w stacjonarnych punktach sprzedaży.
 • Kara za brak winiety w Bułgarii jest surowa – dla właścicieli samochodów osobowych może wynieść ponad 600 zł.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC