Włochy – przewodnik dla turystów

Rzymskie Koloseum, krzywa wieża w Pizie, weneckie gondole i piękne toskańskie pola – atrakcji, które czekają na turystów obierających Włochy jako kierunek swojej wakacyjnej podróży, na pewno nie zabraknie. Italia zachwyci nawet tego, kto odwiedza ją już kolejny raz. Jakie regiony odwiedzić? Z jakimi kosztami podczas urlopu we Włoszech trzeba się liczyć? I co ze sobą zabrać?

COVID-19 we Włoszech

To, jakie zasady będą obowiązywały turystów podczas przekraczania włoskiej granicy, zależy od tego, czy podróżni są osobami zaszczepionymi lub ozdrowieńcami, czy osobami niezaszczepionymi.

Osoby, które przyjęły pełny cykl szczepień i legitymują się Unijnym Certyfikatem COVID-19, mogą na jego podstawie podróżować w ciągu 9 miesięcy od wydania certyfikatu. Zaszczepienie nie zwalnia jednak z obowiązku wykonania testu antygenowego (na 24 godziny przed przyjazdem) lub testu PCR (na 48 godzin przed przyjazdem). Negatywny wynik testu, który upoważnia do wjazdu na terytorium Włoch, powinien zostać przedstawiony w języku włoskim, angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Oprócz posiadania certyfikatu szczepienia i negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa należy także wypełnić formularz lokalizacyjny na www.app.euplf.eu. Turyści, którzy spełnią te wymagania, są zwolnione z kwarantanny i nie muszą wykonywać testów po przyjeździe do Włoch.

Podobne zasady wjazdu do Włoch dotyczą ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły COVID-19 w ciągu 6 miesięcy przed wyjazdem.

Bardziej restrykcyjne zasady wjazdu do Włoch dotyczą osób niezaszczepionych. Poza wykonaniem testu przed wyjazdem oraz wypełnieniem formularza lokalizacyjnego niezaszczepieni podróżni zostaną skierowani na 5-dniowa kwarantannę, a po jej zakończeniu na powtórny test antygenowy lub molekularny PCR.

Obowiązek posiadania certyfikatów i wykonywania testów nie dotyczy osób, które nie dokonują postojów na terenie Włoch, a jedynie przejeżdżają przez ich terytorium własnych środkiem transportu. Są zobowiązane do wyjazdu z kraju w ciągu 36 godzin od wjazdu.

Na terenie Włoch obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych użyteczności publicznej. W niektórych regionach (oznaczonych kolorem żółtym) nakaz ten obowiązuje również na świeżym powietrzu. Zawsze trzeba nosić przy sobie maseczkę.

UWAGA!

Szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji epidemicznej we Włoszech, wraz z wykazem restrykcji obowiązujących w poszczególnych regionach, można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak przygotować się na urlop we Włoszech?

Przygotowania, pakowanie, planowanie i rezerwowanie noclegu to nieodłączne obowiązki każdego turysty. Żeby móc w pełni cieszyć się odpoczynkiem we Włoszech, przed wyjazdem trzeba koniecznie zadbać o pewne rzeczy. Jakie?

Przejściówka do ładowarki i zatyczki do uszu – obowiązkowe przedmioty w walizce podróżnej

W dzisiejszych czasach bez telefonu ani rusz. Smartfony to urządzenia służące nie tylko do dzwonienia i SMS-owania, ale także pełniące rolę aparatu i nawigacji, która jest bardzo przydatna w nieznanym nam kraju. Telefon musi być więc zawsze naładowany. Zabierając ze sobą do Włoch ładowarkę, trzeba pamiętać także o przejściówce, która umożliwi podłączenie telefonu do gniazdka z trzema bolcami ustawionymi w pionowej linii, bo takie można spotkać we włoskich hotelach i pensjonatach.

Włoskie miasta nigdy nie zasypiają. Szczególnie nocleg w centrum Rzymu, Mediolanu czy Wenecji może skutkować brakiem snu, gdy z ulicy będzie dobiegał gwar korzystających z uroków Włoch turystów. Trzeba też pamiętać, że włoski temperament i donośny głos może oznaczać pobudkę wczesnym rankiem. Zatem, jeśli podczas wakacji stawiamy na wypoczynek i nadrobienie zaległości w spaniu, dobrze wyposażyć się w zatyczki do uszu. Zwykłe stopery, które można nabyć w aptekach i niektórych drogeriach za niewielkie pieniądze, zniwelują wszelkie wrzaski, dźwięki klaksonów dobiegające zza okna i gwar uliczny.

Na kiedy zaplanować wyjazd do Włoch?

Termin wyjazdu do Włoch najlepiej jest dopasować do tego, w jaki sposób chcemy spędzić urlopowy czas. To powinniśmy wiedzieć już na etapie wyboru miejsca docelowego, chociaż wycieczki do Włoch to często wycieczki objazdowe.

Osoby, które uwielbiają plażowanie i spędzanie czasu nad morzem, powinny zdecydować się na wyjazd w lipcu lub sierpniu, kiedy temperatury są tam najwyższe, zwłaszcza na południu kraju. Na pobyt nad morzem i kąpiele można jednak liczyć właściwie od maja aż do września, bo również wtedy woda jest wystarczająco ciepła.

Miłośnicy zwiedzania i spędzania czasu w miastach na poznawaniu ich kultury, historii i architektury, mogą wybrać właściwie każdą porę roku. Zwiedzanie będzie nawet wygodniejsze poza sezonem letnim. Nieco niższe temperatury i dużo mniej turystów będzie wiosną oraz jesienią.

Fani szaleństwa na stoku mogą planować wyjazd między grudniem a kwietniem. Wówczas na północy kraju, gdzie jest teren górzysty, można liczyć na dogodne warunki. Górskie wędrówki z kolei lepiej zostawić na cieplejsze miesiące.

Włoskie wakacje – ile kosztuje nocleg?

Jeśli nie jedziemy pod namiot lub nie wieziemy ze sobą przyczepy kempingowej, każdego turystę przed wyjazdem do Włoch czekają poszukiwania i rezerwacja noclegu. Sprawdźmy, ile kosztuje tygodniowy pobyt (między 19.07.2022 a 26.07.2022) w hotelu 3-gwiazdkowym we włoskich miastach dla jednej osoby.

 • Rzym – 1367 zł,
 • Wenecja – 2562 zł,
 • Mediolan – 1585 zł,
 • Neapol – 883 zł,
 • Piza – 1812 zł,
 • Bari – 1941 zł,
 • Florencja – 1667 zł,
 • Bolonia – 1533 zł,
 • Turyn – 1466 zł,
 • Siena – 1793 zł,
 • Palermo – 901 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [grudzień 2021].

Przeczytaj też: Capri – przewodnik dla turystów

Przeczytaj też: San Marino – przewodnik dla turystów

Dokumenty, które trzeba mieć przy sobie

Żeby móc przekroczyć włoską granicę, bez względu na to, czy lecimy samolotem, czy jedziemy samochodem lub autobusem, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Osoby, które jadą własnym autem albo planują korzystać z wynajętego pojazdu we Włoszech, powinny zabrać ze sobą dodatkowo prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i ubezpieczenie OC (w przypadku podróżowania własnym samochodem).

Aspekt zdrowotny urlopu we Włoszech

Włochy znajdują się w strefie klimatycznej, która nie jest tak egzotyczna dla polskich turystów, jak pogoda panująca w Tunezji, Turcji czy w Egipcie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że na terenie Italii nie ma żadnych zagrożeń sanitarnych, które zmusiłyby turystów np. do picia tylko butelkowanej wody. Przyjezdni nie są też narażeni na egzotyczne choroby, bo te we Włoszech nie występują. Nie ma zatem potrzeby poddawania się szczepieniom przed wyjazdem na wakacje nad Morze Śródziemne.

Aktualna pogoda w stolicy Włoch – Rzym

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie musimy przywiązywać wagi do ochrony zdrowia podczas wakacji. Osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować czujność zwłaszcza, jeśli wybierają się na południe Półwyspu Apenińskiego w miesiącach letnich. Wysokie temperatury mogą bowiem niekorzystnie działać na ich samopoczucie i nasilić objawy chorobowe.

To oni, ale także pozostali turyści, powinni mieć zapewniony dostęp do opieki medycznej na wypadek przeziębienia, zasłabnięcia, zatrucia czy uczestniczenia w wypadku drogowym. Polacy przebywający we Włoszech mogą korzystać z pomocy tamtejszej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić przed wyjazdem we właściwym oddziale NFZ.

EKUZ uprawnia do korzystania z pomocy lekarskiej na takich samych zasadach jak Włosi. Część wizyt może zatem wymagać wniesienia opłaty. Ze względu na to warto, oprócz EKUZ, wyposażyć się w prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewni finansową pomoc ubezpieczyciela, jeśli konieczna będzie konsultacja u specjalisty, hospitalizacja, wykonanie szczegółowych badań, a także transport medyczny chorego.

Ubezpieczenie podróżne do Włoch to koszt kilku złotych na dzień

Ile trzeba by zapłacić, żeby zapewnić sobie pomoc finansową ubezpieczyciela w razie wypadku, choroby czy kradzieży na terenie Włoch? Niewiele – na tygodniową polisę dla jednej osoby w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych trzeba wydać ok. 4-10 zł za dzień ochrony.

Firma ubezpieczeniowaCena i pakietZakres ubezpieczeniaOpcje dodatkowe
mtu24.plPakiet Optymalny – 26 złKoszty leczenia i Assistance – 80 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; NNW – 20 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie chorób przewlekłych, uprawianie sportów ryzykownych, pracę wysokiego ryzyka/wyczynowe uprawianie sportu i ubezpieczenie bagażu.
ProamaPakiet Optymalny – 39 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 200 000 zł); NNW – 20 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 500 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
WienerWariant II – 48 złKoszty leczenia – 60 000 euro; Assistance; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; OC w życiu prywatnym – 25 000 euro.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie w zakresie uprawiania sportów wodnych, zimowych i ekstremalnych.
Signal IdunaWariant Komfortowy – 44 złKoszty leczenia i assistance – 70 000 euro; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1500 zł; OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, ekstremalnych i pracę fizyczną, a także o ubezpieczenie na wypadek konieczności odbycia kwarantanny i assistance w wariancie Super.
GeneraliPakiet Optymalny – 46 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 300 000 zł; NNW – 30 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 500 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
Europa UbezpieczeniaPakiet Comfort – 49 złKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł; NNW – 25 000 zł; Assistance 24h – 300 000 zł; OC w życiu prywatnym – 100 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł; Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł; Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł.Ubezpieczyciel dodatkowo zapewnia ochronę na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych, amatorskiego uprawiania sportu. Dodaje też klauzulę alkoholową.
AvivaPakiet Uniwersalny – 66 złPokrycie kosztów leczenia i transportu do szpitala – 300 000 zł; OC w życiu prywatnym – 50 000 zł; NNW – 20 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł; Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł; Ubezpieczenie domu lub mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o uprawianie narciarstwa, jazdy na snowboardzie lub nurkowania, sportów ekstremalnych, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, leczenie na wypadek wojny lub aktów terroru i leczenie chorób przewlekłych.
WartaPakiet Polecany – 71 złKoszty leczenia – 400 000 zł; Ratownictwo i transport medyczny – bez limitu; Assistance – 1 000 000 zł; NNW – 25 000 zł; OC w życiu prywatnym – 300 000 zł; Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, sportów ekstremalnych, pracy w branżach o wysokim ryzyku, działań wojennych, kontynuacji leczenia w Polsce i szkód w wypożyczonym samochodzie.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 27.12.2021)

Wybierając ubezpieczenie, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na jego warunki i zawarte w polisie sumy ubezpieczenia. To od nich zależy, czy ubezpieczyciele pokryje w całości powstałe w trakcie wyjazdu szkody, dlatego dobrze jest przemyśleć sprawę i wybrać dokładnie taki wariant ochrony, jaki będzie nam najbardziej potrzebny.

W czasie pandemii ubezpieczyciele rozszerzyli zakres ochrony ubezpieczeń turystycznych o dodatkowe świadczenia związane z koniecznością podjęcia leczenia COVID-19 podczas pobytu za granicą lub poddania się kwarantannie, a tym samym przedłużenia pobytu. Takie usługi zapewnia m.in. TU Europa. Towarzystwo to pokrywa koszty przedłużenia pobytu, a w tym zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do kraju w późniejszym terminie do kwoty 9000 zł w wariancie Comfort i All inclusive. Oferuje także pokrycie kosztów leczenia COVID-19 do kwoty 700 000 zł.

Co warto zwiedzić podczas urlopu we Włoszech?

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków, ośrodków i instytucji kultury, które warto odwiedzić. Włochy to prawdziwy raj dla podróżnych. Bez względu na to, jaką formę spędzania wolnego czasu preferują.

Włoska architektura

Bazylika Św. Piotra

To nie tylko miejsce kultu i cel pielgrzymek wiernych, ale także obiekt, który chce zobaczyć chyba każdy turysta będący w Rzymie. Bazylika zachwyca zarówno od zewnątrz (wyróżnia ją charakterystyczna kopuła), jak i bogato zdobionymi wnętrzami.

Pompeje

Ruiny starożytnego miasta położonego w zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Dobrze zachowane pozostałości ówczesnych budowli pamiętają wybuch wulkanu Wezuwiusza, którego pył i rozżarzone kamienie zasypały miasto, ukrywając je na ponad 1500 lat. Dziś Pompeje są jedną z bardziej obleganych atrakcji historycznych we Włoszech, a na ich zwiedzanie trzeba zarezerwować przynajmniej 3 godziny.

Werona

Średniowieczne miasto, które upodobali sobie ówcześni i późniejsi artyści. Historyczne mury oraz wąskie uliczki Werony kojarzone są przede wszystkim z jednym z bardziej znanych dramatów Szekspira – Romeo i Julia.

Rozrywka we Włoszech

Zakupy w Mediolanie

Shopping we Włoszech może służyć odpoczynkowi, poznaniu tamtejszego stylu i kultury oraz rozrywce. Z Mediolanu – włoskiej stolicy mody – po prostu nie można wrócić bez stylowej pamiątki. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się na zakupy. W szczególności poleca się czas wyprzedaży, czyli styczeń lub lipiec.

Mirabilandia – park rozrywki

Turyści wypoczywający w okolicach Rimini powinni odwiedzić Mirabilandię – największy park rozrywki we Włoszech. Rollercoastery, karuzele, plaże i baseny oraz liczne przedstawienia dla dzieci – to wszystko w jednym miejscu.

Włoska przyroda

Wezuwiusz

Jeden z bardziej znanych i niebezpiecznych wulkanów na świecie. To jego wybuch na setki lat pogrzebał Pompeje pod warstwą popiołu i kamieni. Wysokość stożka wulkanu wynosi obecnie 1281 m n.p.m.

Jezioro Garda

Jezioro umiejscowione w północnej części Włoch zachwyca czystą, przejrzystą wodą i bezpośrednim sąsiedztwem Alp, które można podziwiać podczas rejsu. Garda to także doskonałe miejsce na kąpiele w upalne dni i praktykowanie innych sportów wodnych.

Dolomity

Przepiękne pasmo górskie, którego uroki można poznać o każdej porze roku. Latem – idealne dla górołazów (oferują zarówno łatwe i przyjemne, jak i trudniejsze i bardziej wymagające szlaki turystyczne), zimą – doskonałe dla fanów sportów śnieżnych.

Atrakcje kulturowe we Włoszech

Opera La Fenice w Wenecji

Klimatyczne i kultowe już miejsce, w którym można posmakować włoskiej kultury. Doznania odczuwane podczas oglądania tamtejszych sztuk wzbogaca piękne, bogato zdobione wnętrze sali i lokalizacja samej opery.

Arena di Verona

Starożytny amfiteatr, który z powodzeniem może być konkurencją dla rzymskiego koloseum. Budowlę warto zwiedzić w ciągu dnia, ale ogromne wrażenie robią organizowane tam od czasu do czasu widowiska operowe.

Galeria Uffizi

Kluczowe miejsce we Florencji, które przyciąga miłośników sztuki. Prezentowane są tam prace najbardziej znanych malarzy: Botticellego, Rafaela, Leonarda da Vinci, Caravaggia czy Michała Anioła.

Włochy od kuchni

Chyba każdy jest w stanie wymienić przynajmniej kilka włoskich dań. Pizza, spaghetti bolognese, tortellini czy przygotowywane na wiele sposobów owoce morza nigdzie nie smakują tak, jak w Italii. Co jeszcze warto spróbować w włoskiej restauracji?

 • Bruschettę – grzankę podawaną z czosnkiem oraz sałatką z pomidora i bazylii.
 • Gnocchi, czyli przyrządzane na wiele sposobów kluseczki, podawane z przeróżnymi sosami.
 • Tiramisu, deser kawowy, który składa się z nasączonych kawą i likierem biszkoptów, masy z serka mascarpone i wierzchniej warstwy gorzkiego kakao.
 • Zuppa di Pesce, czyli zupę rybną przygotowywaną z kilku gatunków ryb.
 • Panuozzo, czyli kanapkę wykonaną z ciasta używanego do robienia pizzy. Podawana jest na ciepło i zawiera pomidory, oliwki, szynkę, ser mozzarella, cebulę.

Co przywieźć z Włoch?

 • Włoską kawę,
 • słoik suszonych pomidorów,
 • sery, np. gorgonzolę czy parmezan,
 • wino,
 • włoskie wędliny, np. prosciutto.

Wakacje we Włoszech? Ile to kosztuje?

Podróż i zakwaterowanie to nie jedyne wydatki, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się podczas urlopu. We Włoszech turyści właściwie są skazani na konieczność wydawania dodatkowych pieniędzy na bilety wstępu do muzeów czy kosztowanie przysmaków miejscowej kuchni. I nie chodzi o to, że za wszystko trzeba tam dopłacać, ale o to, że wiele miejsc warto odwiedzić i wiele dań spróbować. Poniżej ceny przykładowych produktów i usług we Włoszech:

 • wizyta lekarska – 150 zł;
 • szynka parmeńska – około 150 zł/kg;
 • zwiedzanie Koloseum i Forum Romanum – około 70 zł (bilet jednodniowy) i około 95 zł (bilet dwudniowy);
 • zwiedzanie krzywej wieży w Pizie – około 77 zł;
 • pizza – około 32 zł;
 • piwo – około 21 zł;
 • kawa – od około 3 zł do około 8,50 zł;
 • calzone – od około 24 zł do około 28 zł;
 • spaghetti – od około 21 zł do około 30 zł;
 • bilet jednorazowy na przejazd komunikacją miejską – około 5 zł;
 • benzyna – około 7,95 zł/l*;
 • olej napędowy – około 7,33 zł/l*.

*ceny za portalem pl.globalpetrolprices.com (aktualizacja 20.012.2021).

Przeczytaj też: Korsyka – przewodnik dla turystów

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Włoch

PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Włoch jest dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
 • We Włoszech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale wiele świadczeń i tak jest płatnych.
 • Do Włoch można się wybrać w dowolnej porze roku. Najcieplejsze miesiące na plażowanie to lipiec i sierpień.
 • Wśród najsłynniejszych włoskich zabytków można wymienić Bazylikę Św. Piotra, Koloseum czy Pompeje.
 • We Włoszech znajdują się m.in. wulkan Wezuwiusz, Jezioro Garda czy Dolomity.
 • Wśród włoskich przysmaków oprócz pizzy i spaghetti można wymienić bruschettę, gnocchi czy tiramisu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop we Włoszech

Za jakie świadczenia medyczne płaci się we Włoszech z kartą EKUZ?

Mimo że we Włoszech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, za wiele usług i tak trzeba dopłacić. Pacjent ponosi część kosztów w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty i transport do szpitala. Leki mogą być objęte ryczałtem, darmowe lub płatne w całości/w połowie. Darmowe jest za to leczenie szpitalne.

Czy podróżując do Włoch, trzeba kupić ubezpieczenie?

Wypadek czy choroba mogą zdarzyć się wszędzie. Jeśli nie chcesz ponosić choćby wysokich kosztów leczenia za granicą, wykupienie ubezpieczenie turystycznego z ochroną w cenie już kilku złotych za dzień będzie rozsądnym wyjściem. Polisa może Ci zapewnić pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, odszkodowanie z NNW czy ochronę OC w życiu prywatnym.

Jak można spędzić czas we Włoszech?

Możliwości jest masa, a ich wybór zależy tylko od Twoich upodobań. Lubisz zwiedzać? Czekają na Ciebie włoskie miasta na czele z Rzymem. Wolisz atrakcje przyrodnicze? W takim razie wybierz się na Wezuwiusza lub w wędrówkę po Dolomitach. A może wolisz aktywny wypoczynek? Latem Włochy są rajem dla miłośników sportów wodnych, z kolei zimą po włoskich stokach szusują narciarze i snowboardziści.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!