Ubezpieczenie do Włoch

Rzymskie Koloseum, krzywa wieża w Pizie, weneckie gondole i piękne toskańskie pola – atrakcji, które czekają na turystów obierających Włochy jako kierunek swojej wakacyjnej podróży, na pewno nie zabraknie. Italia zachwyci nawet tego, kto odwiedza ją już kolejny raz. Jakie regiony odwiedzić? Z jakimi kosztami podczas urlopu we Włoszech trzeba się liczyć? I co ze sobą zabrać?

COVID-19 we Włoszech

Obecnie, aby wjechać na terytorium Włoch, nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19, zaświadczenia o przebyciu tej choroby ani negatywnego wyniku testu. Nie ma też potrzeby odbywania kwarantanny wjazdowej oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego.

UWAGA!

Szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji epidemicznej we Włoszech, wraz z wykazem restrykcji obowiązujących w poszczególnych regionach, można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak przygotować się na urlop we Włoszech?

Przygotowania, pakowanie, planowanie i rezerwowanie noclegu to nieodłączne obowiązki każdego turysty. Żeby móc w pełni cieszyć się odpoczynkiem we Włoszech, przed wyjazdem trzeba koniecznie zadbać o pewne rzeczy. Jakie?

Przejściówka do ładowarki i zatyczki do uszu – obowiązkowe przedmioty w walizce podróżnej

W dzisiejszych czasach bez telefonu ani rusz. Smartfony to urządzenia służące nie tylko do dzwonienia i SMS-owania, ale także pełniące rolę aparatu i nawigacji, która jest bardzo przydatna w nieznanym nam kraju. Telefon musi być więc zawsze naładowany. Zabierając ze sobą do Włoch ładowarkę, trzeba pamiętać także o przejściówce, która umożliwi podłączenie telefonu do gniazdka z trzema bolcami ustawionymi w pionowej linii, bo takie można spotkać we włoskich hotelach i pensjonatach.

Włoskie miasta nigdy nie zasypiają. Szczególnie nocleg w centrum Rzymu, Mediolanu czy Wenecji może skutkować brakiem snu, gdy z ulicy będzie dobiegał gwar korzystających z uroków Włoch turystów. Trzeba też pamiętać, że włoski temperament i donośny głos może oznaczać pobudkę wczesnym rankiem. Zatem, jeśli podczas wakacji stawiamy na wypoczynek i nadrobienie zaległości w spaniu, dobrze wyposażyć się w zatyczki do uszu. Zwykłe stopery, które można nabyć w aptekach i niektórych drogeriach za niewielkie pieniądze, zniwelują wszelkie wrzaski, dźwięki klaksonów dobiegające zza okna i gwar uliczny.

Na kiedy zaplanować wyjazd do Włoch?

Termin wyjazdu do Włoch najlepiej jest dopasować do tego, w jaki sposób chcemy spędzić urlopowy czas. To powinniśmy wiedzieć już na etapie wyboru miejsca docelowego, chociaż wycieczki do Włoch to często wycieczki objazdowe.

Osoby, które uwielbiają plażowanie i spędzanie czasu nad morzem, powinny zdecydować się na wyjazd w lipcu lub sierpniu, kiedy temperatury są tam najwyższe, zwłaszcza na południu kraju. Na pobyt nad morzem i kąpiele można jednak liczyć właściwie od maja aż do września, bo również wtedy woda jest wystarczająco ciepła.

Miłośnicy zwiedzania i spędzania czasu w miastach na poznawaniu ich kultury, historii i architektury, mogą wybrać właściwie każdą porę roku. Zwiedzanie będzie nawet wygodniejsze poza sezonem letnim. Nieco niższe temperatury i dużo mniej turystów będzie wiosną oraz jesienią.

Fani szaleństwa na stoku mogą planować wyjazd między grudniem a kwietniem. Wówczas na północy kraju, gdzie jest teren górzysty, można liczyć na dogodne warunki. Górskie wędrówki z kolei lepiej zostawić na cieplejsze miesiące.

Włoskie wakacje – ile kosztuje nocleg?

Jeśli nie jedziemy pod namiot lub nie wieziemy ze sobą przyczepy kempingowej, każdego turystę przed wyjazdem do Włoch czekają poszukiwania i rezerwacja noclegu. Sprawdźmy, ile kosztuje tygodniowy pobyt (między 17.10.2022 a 23.10.2022) w hotelu 3-gwiazdkowym we włoskich miastach dla jednej osoby.

 • Rzym – 1795 zł,
 • Wenecja – 3321 zł,
 • Mediolan – 1969 zł,
 • Neapol – 1295 zł,
 • Piza – 1752 zł,
 • Bari – 1978 zł,
 • Florencja – 2072 zł,
 • Bolonia – 2200 zł,
 • Turyn – 1399 zł,
 • Siena – 1616 zł,
 • Palermo – 1309 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [wrzesień 2022].

Przeczytaj też: Capri – przewodnik dla turystów

Przeczytaj też: San Marino – przewodnik dla turystów

Dokumenty, które trzeba mieć przy sobie

Żeby móc przekroczyć włoską granicę, bez względu na to, czy lecimy samolotem, czy jedziemy samochodem lub autobusem, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Osoby, które jadą własnym autem albo planują korzystać z wynajętego pojazdu we Włoszech, powinny zabrać ze sobą dodatkowo prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i ubezpieczenie OC (w przypadku podróżowania własnym samochodem).

Aspekt zdrowotny urlopu we Włoszech

Włochy znajdują się w strefie klimatycznej, która nie jest tak egzotyczna dla polskich turystów, jak pogoda panująca w Tunezji, Turcji czy w Egipcie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że na terenie Italii nie ma żadnych zagrożeń sanitarnych, które zmusiłyby turystów np. do picia tylko butelkowanej wody. Przyjezdni nie są też narażeni na egzotyczne choroby, bo te we Włoszech nie występują. Nie ma zatem potrzeby poddawania się szczepieniom przed wyjazdem na wakacje nad Morze Śródziemne.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie musimy przywiązywać wagi do ochrony zdrowia podczas wakacji. Osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować czujność zwłaszcza, jeśli wybierają się na południe Półwyspu Apenińskiego w miesiącach letnich. Wysokie temperatury mogą bowiem niekorzystnie działać na ich samopoczucie i nasilić objawy chorobowe.

To oni, ale także pozostali turyści, powinni mieć zapewniony dostęp do opieki medycznej na wypadek przeziębienia, zasłabnięcia, zatrucia czy uczestniczenia w wypadku drogowym. Polacy przebywający we Włoszech mogą korzystać z pomocy tamtejszej służby zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić przed wyjazdem we właściwym oddziale NFZ.

EKUZ uprawnia do korzystania z pomocy lekarskiej na takich samych zasadach jak Włosi. Część wizyt może zatem wymagać wniesienia opłaty. Ze względu na to warto, oprócz EKUZ, wyposażyć się w prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewni finansową pomoc ubezpieczyciela, jeśli konieczna będzie konsultacja u specjalisty, hospitalizacja, wykonanie szczegółowych badań, a także transport medyczny chorego.

Ubezpieczenie podróżne do Włoch to koszt kilku złotych na dzień

Ile trzeba by zapłacić, żeby zapewnić sobie pomoc finansową ubezpieczyciela w razie wypadku, choroby czy kradzieży na terenie Włoch? Niewiele – na tygodniową polisę dla jednej osoby w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych trzeba wydać ok. 4-10 zł za dzień ochrony.

Firma ubezpieczeniowaCenaZakres ubezpieczenia (suma KL, NNW, OC)
mtu24.pl22 złKoszty leczenia – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
You Can Drive29 złKoszty leczenia – 100 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
AXA Partners30 złKoszty leczenia – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
Proama31 złKoszty leczenia – 100 000 zł.
Generali48 złKoszty leczenia – 300 000 zł;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 20.09.2022).

Wybierając ubezpieczenie, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na jego warunki i zawarte w polisie sumy ubezpieczenia. To od nich zależy, czy ubezpieczyciel pokryje w całości powstałe w trakcie wyjazdu szkody, dlatego dobrze jest przemyśleć sprawę i wybrać dokładnie taki wariant ochrony, jaki będzie nam najbardziej potrzebny.

W czasie pandemii ubezpieczyciele rozszerzyli zakres ochrony ubezpieczeń turystycznych o dodatkowe świadczenia związane z koniecznością podjęcia leczenia COVID-19 podczas pobytu za granicą lub poddania się kwarantannie, a tym samym przedłużenia pobytu. Takie usługi zapewnia m.in. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. Towarzystwo to pokrywa koszty przedłużenia pobytu, a w tym zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do kraju w późniejszym terminie do kwoty 9000 zł w wariancie Comfort i All inclusive. Oferuje także pokrycie kosztów leczenia COVID-19 do kwoty 700 000 zł.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują tego typu ochronę już w podstawowym zakresie polisy turystycznej. Kiedy zadziała ochrona związana z COVID-19?

Towarzystwo ubezpieczenioweKiedy zadziała ochrona COVID?
AXA Partnerszachorowanie*
Generalizachorowanie, izolacja
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna
Proamazachorowanie, izolacja
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna

*dotyczy najtańszego pakietu oferowanego przez tego ubezpieczyciela

Co warto zwiedzić podczas urlopu we Włoszech?

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków, ośrodków i instytucji kultury, które warto odwiedzić. Włochy to prawdziwy raj dla podróżnych. Bez względu na to, jaką formę spędzania wolnego czasu preferują.

Włoska architektura

Bazylika Św. Piotra

To nie tylko miejsce kultu i cel pielgrzymek wiernych, ale także obiekt, który chce zobaczyć chyba każdy turysta będący w Rzymie. Bazylika zachwyca zarówno od zewnątrz (wyróżnia ją charakterystyczna kopuła), jak i bogato zdobionymi wnętrzami.

Pompeje

Ruiny starożytnego miasta położonego w zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Dobrze zachowane pozostałości ówczesnych budowli pamiętają wybuch wulkanu Wezuwiusza, którego pył i rozżarzone kamienie zasypały miasto, ukrywając je na ponad 1500 lat. Dziś Pompeje są jedną z bardziej obleganych atrakcji historycznych we Włoszech, a na ich zwiedzanie trzeba zarezerwować przynajmniej 3 godziny.

Werona

Średniowieczne miasto, które upodobali sobie ówcześni i późniejsi artyści. Historyczne mury oraz wąskie uliczki Werony kojarzone są przede wszystkim z jednym z bardziej znanych dramatów Szekspira – Romeo i Julia.

Rozrywka we Włoszech

Zakupy w Mediolanie

Shopping we Włoszech może służyć odpoczynkowi, poznaniu tamtejszego stylu i kultury oraz rozrywce. Z Mediolanu – włoskiej stolicy mody – po prostu nie można wrócić bez stylowej pamiątki. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się na zakupy. W szczególności poleca się czas wyprzedaży, czyli styczeń lub lipiec.

Mirabilandia – park rozrywki

Turyści wypoczywający w okolicach Rimini powinni odwiedzić Mirabilandię – największy park rozrywki we Włoszech. Rollercoastery, karuzele, plaże i baseny oraz liczne przedstawienia dla dzieci – to wszystko w jednym miejscu.

Włoska przyroda

Wezuwiusz

Jeden z bardziej znanych i niebezpiecznych wulkanów na świecie. To jego wybuch na setki lat pogrzebał Pompeje pod warstwą popiołu i kamieni. Wysokość stożka wulkanu wynosi obecnie 1281 m n.p.m.

Jezioro Garda

Jezioro umiejscowione w północnej części Włoch zachwyca czystą, przejrzystą wodą i bezpośrednim sąsiedztwem Alp, które można podziwiać podczas rejsu. Garda to także doskonałe miejsce na kąpiele w upalne dni i praktykowanie innych sportów wodnych.

Dolomity

Przepiękne pasmo górskie, którego uroki można poznać o każdej porze roku. Latem – idealne dla górołazów (oferują zarówno łatwe i przyjemne, jak i trudniejsze i bardziej wymagające szlaki turystyczne), zimą – doskonałe dla fanów sportów śnieżnych.

Atrakcje kulturowe we Włoszech

Opera La Fenice w Wenecji

Klimatyczne i kultowe już miejsce, w którym można posmakować włoskiej kultury. Doznania odczuwane podczas oglądania tamtejszych sztuk wzbogaca piękne, bogato zdobione wnętrze sali i lokalizacja samej opery.

Arena di Verona

Starożytny amfiteatr, który z powodzeniem może być konkurencją dla rzymskiego koloseum. Budowlę warto zwiedzić w ciągu dnia, ale ogromne wrażenie robią organizowane tam od czasu do czasu widowiska operowe.

Galeria Uffizi

Kluczowe miejsce we Florencji, które przyciąga miłośników sztuki. Prezentowane są tam prace najbardziej znanych malarzy: Botticellego, Rafaela, Leonarda da Vinci, Caravaggia czy Michała Anioła.

Włochy od kuchni

Chyba każdy jest w stanie wymienić przynajmniej kilka włoskich dań. Pizza, spaghetti bolognese, tortellini czy przygotowywane na wiele sposobów owoce morza nigdzie nie smakują tak, jak w Italii. Co jeszcze warto spróbować w włoskiej restauracji?

 • Bruschettę – grzankę podawaną z czosnkiem oraz sałatką z pomidora i bazylii.
 • Gnocchi, czyli przyrządzane na wiele sposobów kluseczki, podawane z przeróżnymi sosami.
 • Tiramisu, deser kawowy, który składa się z nasączonych kawą i likierem biszkoptów, masy z serka mascarpone i wierzchniej warstwy gorzkiego kakao.
 • Zuppa di Pesce, czyli zupę rybną przygotowywaną z kilku gatunków ryb.
 • Panuozzo, czyli kanapkę wykonaną z ciasta używanego do robienia pizzy. Podawana jest na ciepło i zawiera pomidory, oliwki, szynkę, ser mozzarella, cebulę.

Co przywieźć z Włoch?

 • Włoską kawę,
 • słoik suszonych pomidorów,
 • sery, np. gorgonzolę czy parmezan,
 • wino,
 • włoskie wędliny, np. prosciutto.

Wakacje we Włoszech? Ile to kosztuje?

Podróż i zakwaterowanie to nie jedyne wydatki, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się podczas urlopu. We Włoszech turyści właściwie są skazani na konieczność wydawania dodatkowych pieniędzy na bilety wstępu do muzeów czy kosztowanie przysmaków miejscowej kuchni. I nie chodzi o to, że za wszystko trzeba tam dopłacać, ale o to, że wiele miejsc warto odwiedzić i wiele dań spróbować. Poniżej ceny przykładowych produktów i usług we Włoszech:

 • wizyta lekarska – 150 zł;
 • szynka parmeńska – około 150 zł/kg;
 • zwiedzanie Koloseum i Forum Romanum – około 70 zł (bilet jednodniowy) i około 95 zł (bilet dwudniowy);
 • zwiedzanie krzywej wieży w Pizie – około 77 zł;
 • pizza – około 32 zł;
 • piwo – około 21 zł;
 • kawa – od około 3 zł do około 8,50 zł;
 • calzone – od około 24 zł do około 28 zł;
 • spaghetti – od około 21 zł do około 30 zł;
 • bilet jednorazowy na przejazd komunikacją miejską – około 5 zł;
 • benzyna – około 8,40 zł/l*;
 • olej napędowy – około 8,85 zł/l*.

*ceny za portalem e-petrol.pl (aktualizacja 20.09.2022).

Przeczytaj też: Korsyka – przewodnik dla turystów

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Włoch na mubi.pl?
 • Unikniesz mandatu za brak OC sportowego w czasie jazdy na nartach. Od stycznia 2022 roku masz obowiązek nabyć OC, jeśli wybierasz się na stok we Włoszech.
 • Otrzymasz odszkodowanie w razie utraty dokumentów, pieniędzy lub bagażu. Kradzieże często zdarzają się na Placu Św. Piotra czy w okolicach Koloseum oraz na dworcach.
 • Będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza, gdy objawy choroby przewlekłej, na którą cierpisz, nasilą się na przykład w wyniku wysokich temperatur.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Włoch jest dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
 • We Włoszech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale wiele świadczeń i tak jest płatnych.
 • Do Włoch można się wybrać w dowolnej porze roku. Najcieplejsze miesiące na plażowanie to lipiec i sierpień.
 • Wśród najsłynniejszych włoskich zabytków można wymienić Bazylikę Św. Piotra, Koloseum czy Pompeje.
 • We Włoszech znajdują się m.in. wulkan Wezuwiusz, Jezioro Garda czy Dolomity.
 • Wśród włoskich przysmaków oprócz pizzy i spaghetti można wymienić bruschettę, gnocchi czy tiramisu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop we Włoszech

Czy podróżując do Włoch, trzeba kupić ubezpieczenie?

Wypadek czy choroba mogą zdarzyć się wszędzie. Jeśli nie chcesz ponosić choćby wysokich kosztów leczenia za granicą, wykupienie ubezpieczenia turystycznego z ochroną w cenie już kilku złotych za dzień będzie rozsądnym wyjściem. Polisa może Ci zapewnić pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, odszkodowanie z NNW czy ochronę OC w życiu prywatnym.

Za jakie świadczenia medyczne płaci się we Włoszech z kartą EKUZ?

Mimo że we Włoszech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, za wiele usług i tak trzeba dopłacić. Pacjent ponosi część kosztów w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty i transport do szpitala. Leki mogą być objęte ryczałtem, darmowe lub płatne w całości/w połowie. Darmowe jest za to leczenie szpitalne.

Jak można spędzić czas we Włoszech?

Możliwości jest masa, a ich wybór zależy tylko od Twoich upodobań. Lubisz zwiedzać? Czekają na Ciebie włoskie miasta na czele z Rzymem. Wolisz atrakcje przyrodnicze? W takim razie wybierz się na Wezuwiusza lub w wędrówkę po Dolomitach. A może wolisz aktywny wypoczynek? Latem Włochy są rajem dla miłośników sportów wodnych, z kolei zimą po włoskich stokach szusują narciarze i snowboardziści.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!