Wymiana dowodu rejestracyjnego

Czy kierowca musi mieć przy sobie podczas jazdy dowód rejestracyjny? Kiedy dokument ten powinien zostać wymieniony na nowy? Gdzie należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego oraz ile to kosztuje? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Z tekstu dowiesz się także, jakie zmiany szykują się w prawie odnośnie do obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy.

wymiana dowodu rejestracyjnego

Czy muszę mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

W wyniku nowelizacji Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą mieć przy sobie podczas jazdy dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia polisy OC. Przed wprowadzeniem zmian prawnych odpowiednie służby mogły podczas kontroli wystawić mandat kierowcy, który nie miał przy sobie wskazanych dokumentów. Obecnie w przypadku zatrzymania policja może sprawdzić wszystkie dane w specjalnym systemie tj. Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie musi także wozić przy sobie prawa jazdy.

Oczywiście obowiązek posiadania ważnej polisy OC dalej obowiązuje – bez względu na to, czy samochód jest użytkowany, czy nie. To samo dotyczy dowodu rejestracyjnego. Dokument ten dalej zachowuje swoją ważność i jest wymagany przy dopełnianiu formalności.

Przeczytaj też: Brak dowodu rejestracyjnego a wykupienie ubezpieczenia OC

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Kierowca powinien wymienić dowód rejestracyjny na nowy w sytuacji zmiany danych właściciela pojazdu. Taka sytuacja nastąpi np. w przypadku zmiany nazwiska właścicielki samochodu. Ponadto dowód powinien zostać wymieniony na nowy, jeśli zmianie ulegną dane techniczne samochodu na skutek wprowadzenia poważnych zmian konstrukcyjnych. Wniosek o nowy dokument należy złożyć także w sytuacji zniszczenia dotychczasowego dowodu bądź jego zgubienia. Nie jest jednak konieczna wymiana tego dokumentu, jeśli zabraknie w nim miejsca na pieczątki potwierdzające pomyślne przejście przeglądu.

Ekspert Mubi radzi:

Mimo że dowodu rejestracyjnego nie trzeba od dłuższego czasu mieć ze sobą w samochodzie, to dokument ten jest nadal niezbędny w kilku sytuacjach. Ponieważ jest on potwierdzeniem własności pojazdu, kierowca musi mieć go podczas wizyty na okresowym badaniu technicznym, podczas wycieczki zagranicznej samochodem (potwierdzenie ubezpieczenia OC i prawo jazdy też jest wtedy potrzebne) oraz w momencie sprzedaży auta.

Jak wymienić dowód rejestracyjny?

Wymiana dowodu rejestracyjnego odbywa się w trybie wydania decyzji administracyjnej. Aby uzyskać nowy dowód, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta. Do wniosku należy dołączyć:

  • dowód uiszczenia opłaty,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie zawarcia polisy OC,
  • zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym.

Należy mieć przy sobie także dokument tożsamości.

Dodatkowo, jeśli samochód stanowi współwłasność, a wniosek składany jest przez jednego ze współwłaścicieli, to powinien on złożyć pełnomocnictwo udzielone przez drugiego współwłaściciela wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej od pełnomocnictwa (17 zł płatne na konto urzędu miejskiego). Jeśli zgubiłeś dowód rejestracyjny i chcesz uzyskać duplikat, do wniosku załącz dodatkowo oświadczenie o utracie dokumentu.

Czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny wynosi ok. 30 dni. W czasie oczekiwania na wyrobienie dowodu rejestracyjnego, dokumentem dopuszczającym samochód do ruchu jest pozwolenie czasowe. Tymczasowy dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) wydawany jest na 30 dni, w szczególnych przypadkach okres ten może zostać przedłużony o 14 dni.

W czasie epidemii zmienione zostały niektóre procedury, aby ograniczyć konieczność udawania się petentów do urzędu. W związku z  z odwołaniem stanu zagrożenia epidemiologicznego nie obowiązują już wydłużone terminy załatwiania spraw urzędowych.

Formalności, które nie wymagają osobistej wizyty w urzędzie, warto dopełniać, korzystając z platformy ePUAP (i profilu zaufanego) lub wysyłając dokumenty pocztą. Wówczas istnieje możliwość otrzymania nowo wydanego dowodu także tą drogą.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Koszt wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego bez wydania pozwolenia czasowego wynosi 54,50 zł. Z kolei koszt wyrobienia nowego dokumentu wraz z uzyskaniem pozwolenia czasowego wynosi 73,50 zł. Na stronie urzędu znajdziesz numer konta, na który należy uiścić wskazane kwoty. Dowód dokonania zapłaty należy dołączyć do wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego.

Brak miejsca na pieczątkę – czy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Pomimo tego, że zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego w czasie jazdy, dokument ten wciąż jest wymagany do załatwienia wielu formalności. Dokument jeszcze do niedawna był potrzebny np. w momencie wykonywania przeglądu technicznego – po pozytywnym przejściu przeglądu, w dowodzie rejestracyjnym przybijana była pieczątka, która poświadczała, że samochód ma ważny przegląd. W sytuacji, gdy zabrakło miejsca na dowodzie rejestracyjnym na przybicie pieczątki, kierowca niestety musiał wymienić dokument na nowy, co wiązało się z poświęceniem czasu oraz kosztami, o których wspomniano powyżej.

Wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątkę była więc kłopotliwa i dla wielu stanowiła zbędną formalność. Obecnie – od 5 grudnia 2020 roku – nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki od diagnosty. Informacje o pomyślnym przejściu przeglądu trafiają prosto do bazy elektronicznej.

Przykład

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym Twojego samochodu nie ma już miejsca na pieczątkę, diagnosta podczas kontroli nie tylko wprowadzi dane o przeglądzie do bazy CEPiK, ale również wyda Ci papierowe zaświadczenie. Czy powinieneś je zatrzymać? Tak! Może Ci się przydać np. podczas podróży za granicę (funkcjonariusze nie mają wglądu w polską bazę danych, a mogą zażądać okazania dokumentów auta) lub przy sprzedaży auta, bo taki dokument trzeba przekazać kupującemu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wymianę dowodu rejestracyjnego

Czy trzeba wymienić dowód rejestracyjny, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki z przeglądów?
Czy po zmianie przepisów z 5 grudnia 2020 roku trzeba będzie jeszcze kiedyś wymieniać dowód rejestracyjny?
Czym jest wtórnik dowodu rejestracyjnego?
PODSUMOWANIE
  • Kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC podczas jazdy. Obowiązek ten został zniesiony w 2018 roku, brak dokumentów w momencie kontroli nie skutkuje nałożeniem mandatu.
  • Kierowca w dalszym ciągu jednak potrzebuje dowodu rejestracyjnego do załatwienia różnych formalności, dokument jest potrzebny np. podczas sprzedaży samochodu.
  • Wniosek o wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego powinien zostać złożony w sytuacji: zmiany nazwiska, zniszczenia dokumentu, zagubienia dokumentu.
  • W grudniu 2020 roku wszedł w życie pakiet deregulacyjny dla kierowców, dzięki któremu nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki za przegląd.
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

22 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
witam czy kupujac auto musze wypienic dowód rejestracyjny porzedniego włascicela?
W przypadku zakupu auta przede wszystkim trzeba zgłosić jego nabycie w odpowiednim wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od dokonania transakcji. Kolejnym krokiem jest przerejestrowanie pojazdu - można to zrobić już podczas zgłaszania nabycia samochodu albo w późniejszym terminie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule: "Przerejestrowanie samochodu czy zgłoszenie nabycia?".
avatar autora komentarza
''W grudniu 2020 roku wszedł w życie pakiet deregulacyjny dla kierowców, dzięki któremu nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki za przegląd.,,Czy owa w/w deregulacja obowiązuje na obszarze całej UE czy jedynie w Polsce?
Zmiany dotyczą polskich przepisów.
avatar autora komentarza
Wymiana dowodu jest konieczna gdy brak miejsca na pieczątki a w perspektywie jest wyjazd za granicę? Tamtejsza policja nie ma wglądu do polskiego systemu i może przecież zażądać dokumentu wozu. Niekoniecznie nawet zaakceptuje jakiś dokument diagnosty.
Zgodnie z przepisami unijnymi, zaświadczenie wydane przez stację kontroli pojazdów jest uznawane w każdym państwie członkowskim UE, zatem posiadanie go powinno rozwiązać wszelkie problemy. Te mogą się jednak pojawić w razie wyjazdu do kraju nienależącego do UE - w takim przypadku uznanie dokumentu od diagnosty może zależeć od dobrej woli funkcjonariusza. Lepiej więc zabezpieczyć się przed taką sytuacją, wyrabiając nowy dowód rejestracyjny.
avatar autora komentarza
witam, Kupiliśmy z mężem samochód- fa na nas dwoje. Trzy dni temu zarejestrowałam samochód na siebie i jako współwłaściciela męża otrzymałam dowód tymczasowy. Na stały mamy czekać 3 tyg bo wszystko jest wysyłane do W-wy. Sprawa się troszkę zagmatwała i muszę zrobić darowiznę na męża i zmienić właściciela pojazdu tylko na męża- (darowizna do US i przekazanie pisma do Wydziału Komunikacji w moim mieście) Czy jest taka możliwość zeby Wydział Komunikacji przekazał darowiznę i zmianę tylko na męża do Warszawy przed wydaniem stałego dowodu rejestracyjnego ,który miał być na nas dwoje?
Jeśli dobrze zrozumiałem, sprawa jest już w toku, zatem najlepiej będzie skontaktować się z rzeczonym wydziałem komunikacji, gdzie powinna Pani otrzymać wszelkie informacje.
avatar autora komentarza
A co jeżeli auto jeździ często za granice i nie ma miejsca na pieczątki z przeglądu
Jeśli podczas ostatniego przeglądu już nie było w dowodzie rejestracyjnym miejsca na pieczątki, należy pobrać od diagnosty zaświadczenie o przeprowadzeniu badania i mieć je przy sobie wraz z dowodem rejestracyjnym i innymi dokumentami podczas wyjazdu za granicę.
avatar autora komentarza
Czy nie będąc właścicielem samochodu mogę złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny czy tylko właściciel pojazdu? Samochód jest na tatę
Jeśli właściciel pojazdu wystawi pisemne pełnomocnictwo, osoba upoważniona w tym piśmie może złożyć wniosek o dowód rejestracyjny. Wzory druków do udzielenia pełnomocnictwa zwykle są dostępne na stronie urzędu miasta.
avatar autora komentarza
super! dzięki :D
avatar autora komentarza
Zmieniłam nazwisko po ślubie , w aucie którym jeżdżę wymieniłam dowód rejestracyjny , posiadam tez komarka który stoi tylko w garażu i nikt nim nie jeździ, czy tez musze wymienić jego dowód ??
avatar autora komentarza
Czy dowód rejestracyjny trzeba wymienić w przypadku zmiany miejsca zameldowania? Co w przypadku sprzedaży samochodu, gdy w dowodzie jest poprzedni adres zameldowania ?
avatar autora komentarza
16.04.2023 kończy się ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego. W wydziale komunikacji ,dzisiaj dowiedziałam sie to znczy 13.04.2023, że mój nowy dowód jeszcze nie został wydrukowany ,czy nadal mogę posługiwać sie tymczasowym?czy grozi jakaś kara?
Dokument straci ważność, ale należy pamiętać, że nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ponieważ wszystkie informacje znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
avatar autora komentarza
Niestety mijacie się z prawdą z obowiązkiem wymiany dowodu przed nowelizacją ustawy, gdy zabrakło miejsca na pieczątkę o przeglądzie. W 2018 roku została przybita ostatnia pieczątka w moim dowodzie rejestracyjnym samochodu. Od tego czasu, przy każdym przeglądzie diagnosta jedynie wpisywał w dokumencie potwierdzającym dokonanie przeglądu, iż nie ma miejsca na pieczątkę. Oczywiście, informował mnie o obowiązku wymiany. Nigdy dowodu nie wymieniłem a mam samochód obecnie 10 lat i nadal pierwszy dowód rejestracyjny. Nie jest więc prawdą, że nie mając miejsca na wpis w dowodzie rejestracyjnym, diagnosta odsyłał z kwitkiem a jeden przegląd robiłem w tym czasie w woj. śląskim, następny w woj. zachodniopomorskim i dwa razy w świętokrzyskim.
Autorka artykułu nie wspominała o braku możliwości zaliczenia przeglądu w razie braku miejsca na pieczątkę w czasach przed nowelizacją ustawy, a jedynie o obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego. Sam Pan zresztą napisał, że został o nim poinformowany.
avatar autora komentarza
Kilka dni temu zrobiłem badanie techniczne i otrzymałem od diagnosty odpowiednie zaświadczenie, gdyż w dowodzie rejestracyjnym nie miałem już miejsca na pieczątki. Poinformował on mnie jednocześnie, że lepiej wymienić cały dowód rejestracyjny, gdyż zna przypadki, że za granicą Polski, a dodam, iż mieszkam blisko granicy z Niemcami i często tam jestem, nie uznają tego zaświadczenia, gdyż nie ma tam nawet pieczątki....W Urzędzie Miasta musiałem zapłacić 73,50zł za taką wymianę. Uważam więc, że to jest oszustwo, gdyż dlaczego nie ma na tych zaświadczeniach żadnych pieczątek, ueierzytelniajacych je...Czy chodzi tu tylko o te pieniądze co 7 lat...?
avatar autora komentarza
Czy konieczne jest pełnomocnictwo żony w przypadku zmiany mojego miejsca zamieszkania załączane do wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego samochodu, którego jesteśmy współwłaścicielami? Ja jestem pierwszym właścicielem. Żona jako współwłaściciel pozostanie wpisana w dowodzie rejestracyjnym w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Co będzie gdy żona nie udzieli mi pełnomocnictwa?
Pełnomocnictwo w tej sytuacji jest wymagane. Wzór do wypełnienia dostępny jest w internecie (np. na stronie urzędu). Jeśli małżonka nie podpisze pełnomocnictwa, pracownik wydziału komunikacyjnego może nie przyjąć wniosku składanego przez Pana w imieniu żony.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC