Ubezpieczenie OC samochodu na miękki dowód rejestracyjny. Kiedy i jak możesz go wyrobić?

Miękki dowód rejestracyjny jest dokumentem tymczasowym, który możesz otrzymać podczas rejestracji używanego lub nowego samochodu w wydziale komunikacji. Miękki dowód jest ważny 30 dni, czyli w okresie, w którym czekasz na wydanie stałego dowodu. Co zrobić, jeśli ubezpieczenie OC samochodu kończy się w okresie korzystania z miękkiego dowodu rejestracyjnego? Czy można ubezpieczyć auto bez stałego dowodu rejestracyjnego?

Czym jest miękki dowód rejestracyjny?

Miękki dowód rejestracyjny to pozwolenie czasowe, które jest wydawane na 30 dni z możliwością jednorazowego przedłużenia okresu ważności na kolejne 14 dni. 

UWAGA!

Jeśli data ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego minęła w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, tymczasowy dokument jest ważny jeszcze przez 14 dni po odwołaniu tego stanu.

Ten tymczasowy dokument jest przeznaczony dla osób, które po zakupie i zarejestrowaniu nowego pojazdu lub zakupie i przerejestrowaniu używanego pojazdu czekają na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego. Miękki dowód umożliwia korzystanie z samochodu w tym okresie zgodnie z prawem. 

Bezterminowy dowód rejestracyjny otrzymasz w ciągu 30 dni roboczych od złożenia dokumentów w urzędzie. Status można sprawdzać w tym rejestrze. Gdyby jednak odbiór docelowego dowodu nie byłby możliwy w wyżej określonym terminie, właściciel pojazdu musi złożyć wniosek o przedłużenie ważności miękkiego dowodu. Jest to możliwe jednorazowo – na 14 dni. Możesz złożyć ten wniosek, jeśli np. wyjeżdżasz za granicę, a data ważności pozwolenia czasowego mija podczas Twojego urlopu.

UWAGA!

Miękki dowód rejestracyjny kosztuje 13,50 zł w przypadku czasowej rejestracji z urzędu lub 18,50 zł, jeżeli jest wydawany na wniosek właściciela pojazdu z powodu zgubienia, zniszczenia dotychczasowego dowodu lub jego wymiany ze względu na brak miejsca na kolejny wpis daty badania technicznego. Koszt stałego dowodu rejestracyjnego to 54 zł.

Jak wyrobić miękki dowód rejestracyjny? Udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Sprawdź, czy starostwo powiatowe udostępnia elektroniczny system rezerwacji numerku kolejkowego, dzięki któremu możesz umówić spotkanie na wybraną godzinę. 

Jakich dokumentów potrzebujesz do wyrobienia miękkiego dowodu rejestracyjnego? Zakres wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, czy chcesz zarejestrować nowy samochód, czy przerejestrować auto kupione z drugiej ręki. Listy dokumentów są opublikowane w poradniku Wniosek o rejestrację pojazdu – rejestracja pojazdu – co musisz wiedzieć?. Powiadomienie o odbiorze docelowego dowodu rejestracyjnego możesz otrzymać SMS-em albo e-mailem pod warunkiem, że podasz te dane kontaktowe we wniosku. Po uzyskaniu stałego dowodu pozwolenie czasowe należy zwrócić w urzędzie.

Miękki dowód rejestracyjny a OC nowego samochodu

Ubezpiecz nowy samochód jeszcze przed złożeniem wniosku o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji. Art. 84 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podaje, że organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów są zobowiązane do zweryfikowania, czy pojazd ma aktualne ubezpieczenie OC. W przypadku samochodu z salonu możesz kupić polisę z pomocą dealera współpracującego z zakładem ubezpieczeń, aczkolwiek jeszcze przed wyjechaniem autem na drogę możesz kupić tanie OC za pomocą kalkulatora ubezpieczeń online.

UWAGA!

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych właściciel pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC samochodu najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego, firma ubezpieczeniowa potrzebuje numeru VIN pojazdu. W późniejszym terminie możesz uzupełnić polisę o numer rejestracyjny nadany w wydziale komunikacji.

Miękki dowód rejestracyjny a OC używanego samochodu

Aby otrzymać miękki dowód rejestracyjny dla samochodu z drugiej ręki, przedstaw w wydziale komunikacji aktualną polisę OC, która została kupiona przez poprzedniego właściciela pojazdu. Możesz wypowiedzieć tę umowę w dowolnym momencie lub kontynuować do dnia automatycznego wygaśnięcia. Jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie umowy, firma ubezpieczeniowa może obliczyć na nowo składkę po analizie ryzyka ubezpieczeniowego, które w Twoim przypadku może być wyższe niż u zbywcy pojazdu. Wtedy otrzymasz informację o dopłacie do składki.

miniaturka wpisu
Jazda próbna przed zakupem używanego samochodu

O co zadbać przed testowaniem auta? I na co zwrócić uwagę, jadąc samochodem, który chcesz kupić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Przejdź do artykułu

Co zrobić, jeśli umowa OC samochodu zawarta przez zbywcę pojazdu wygasa lada dzień, np. po załatwieniu wstępnych formalności w wydziale komunikacji, ale jeszcze przed uzyskaniem stałego dowodu rejestracyjnego? Możesz kupić nowe ubezpieczenie OC, używając miękkiego dowodu, z którego przepiszesz potrzebne dane do porównywarki ubezpieczeń.

Może się okazać, że używany samochód nie jest ubezpieczony bądź umowa OC wygasa w dniu zakupu auta. Co wtedy zrobić? Jako nowy właściciel musisz kupić OC dla nieubezpieczonego do tej pory pojazdu, aby uniknąć płacenia kary za brak OC i otrzymać miękki dowód rejestracyjny. Jeżeli ubezpieczenie OC wygasa w dniu zakupu auta, możesz je ubezpieczyć, używając dowodu rejestracyjnego zbywcy pojazdu, oczywiście podając własne dane z dowodu osobistego.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu bez dowodu rejestracyjnego

Możesz kupić OC komunikacyjne, jeżeli jeszcze nie masz dowodu rejestracyjnego samochodu. Jak zostało wyżej wspomniane, polisa dla nowego auta będzie zawierała numer VIN, a właściciel pojazdu po wizycie w wydziale komunikacji skontaktuje się z ubezpieczycielem i przekaże nadany numer rejestracyjny. Zakład ubezpieczeń może wymagać okazania dokumentu potwierdzającego własność samochodu, np. faktury lub umowy kupna-sprzedaży. 

miniaturka wpisu
Brak dowodu rejestracyjnego a wykupienie ubezpieczenie OC

Czy można wykupić ubezpieczenie bez dowodu rejestracyjnego? Co zrobić w przypadku zniszczenia tego dokumentu? Przeczytaj i sprawdź!

Przejdź do artykułu

Jeśli zgubisz dowód rejestracyjny lub zostanie skradziony, otrzymasz duplikat nazywany wtórnikiem. Możesz otrzymać wtórnik również, gdy dotychczasowy dowód rejestracyjny jest nieczytelny z powodu uszkodzenia, zniszczenia lub zabrakło w nim wolnego miejsca na kolejne wpisy potwierdzające wykonanie okresowego badania technicznego

Urząd Miejski Wrocławia podaje, że załatwienie formalności trwa ok. 25 minut, aczkolwiek na nowy dowód rejestracyjny oczekuje się do 30 dni. Jeśli powodem wnioskowania o wtórnik jest brak miejsca na pieczątkę po badaniu technicznym, możesz (ale nie musisz!) wnioskować o pozwolenie czasowe na okres oczekiwania na nowy dowód. W takim wypadku opłata komunikacyjna wynosi 72,50 zł, a opłata ewidencyjna – 1 zł. Bez pozwolenia czasowego pierwsza opłata wynosi 54 zł, druga – 0,50 zł.

PODSUMOWANIE
  • Miękki dowód rejestracyjny jest tymczasowy i wydawany na maksymalnie 30 dni. Ten okres może zostać przedłużony jednorazowo o 14 dni na dodatkowy wniosek właściciela pojazdu. Dzięki pozwoleniu czasowemu właściciel pojazdu może korzystać z niego, kiedy zarejestruje lub przerejestruje pojazd, ale będzie oczekiwać na stały dowód rejestracyjny.
  • Wniosek o miękki dowód rejestracyjny składa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.
  • Właściciel pojazdu otrzymuje tymczasowe tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną na szybę czołową samochodu wraz z miękkim dowodem.
  • Do uzyskania miękkiego dowodu rejestracyjnego potrzebne jest aktualne ubezpieczenie OC samochodu. Organ odpowiadający za rejestrację auta ma obowiązek skontrolować, czy rejestrowany pojazd jest ubezpieczony. W przypadku samochodu z drugiej ręki możesz przedstawić w urzędzie polisę wystawioną na imię i nazwisko poprzedniego właściciela pojazdu. W przypadku nowego auta musisz jak najszybciej ubezpieczyć samochód. Kiedy otrzymasz dowód rejestracyjny, zaktualizujesz dane w polisie. Wcześniej posłużysz się numerem VIN.
  • Musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny, jeśli wyjeżdżasz za granicę. Aktualnie w Polsce wożenie dowodu rejestracyjnego w aucie, czy to stałego, czy miękkiego, nie jest wymagane.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!