Kupno samochodu bez OC

Znalazłeś w internecie ofertę sprzedaży wymarzonego samochodu. Opis pojazdu brzmi kusząco – używany, w znakomitym stanie i garażowany przez ostatnie miesiące. Jedziesz na spotkanie ze sprzedawcą. Na miejscu okazuje się, że samochód ma przegląd, ale jego ubezpieczenie OC skończyło się kilka dni wcześniej. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Czy brak polisy uniemożliwia nabycie samochodu? Skupimy się dzisiaj na kupnie samochodu w kontekście ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC?

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego samochodu, powinieneś zachować zimną krew i sprawdzić kilka rzeczy. Jeśli nie znasz się na mechanice i Twoja wiedza kończy się na tym, że samochód ma silnik, cztery koła i kierownicę, to na spotkanie ze sprzedawcą wybierz się z osobą, która będzie umiała ocenić stan pojazdu. Przed zakupem warto przyjrzeć się choćby grubości lakieru, co pozwoli wstępnie ocenić, czy samochód miał poważniejszą stłuczkę lub wypadek. Oczywiście należy także zajrzeć pod maskę i sprawdzić podwozie, by dowiedzieć, czy nie ma wycieków i jak prezentują się najważniejsze elementy auta. 

To jednak nie wszystko! Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu, warto go przetestować w praktyce i przejechać się nim – najlepiej dalej niż po najbliższej okolicy. W ten sposób będziesz mógł się rozpędzić i ocenić pracę silnika (np. czy nie traci mocy). Jeśli właściciel kręci nosem i tłumaczy, że lepiej nigdzie nie jechać, bo nie wie, czy OC na samochód się nie skończyło, to zaczyna wyglądać to podejrzanie. Czy możesz zweryfikować jego słowa o polisie?

Na szczęście tak! UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności prowadzi portal informacyjny, na którym można sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC i AC. Jak to zrobić?

Wystarczy wejść na stronę UFG i podać jedną z dwóch informacji:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN.

Cała procedura sprawdzenia polisy online zajmuje chwilę. Na stronie możesz sprawdzić ubezpieczenie na konkretny dzień – automatycznie będzie wpisana data tego dnia, w którym będziesz szukał danych o ubezpieczeniu. Portal UFG wyświetli Ci informacje o numerze polisy, dokładną nazwę pojazdu z rodzajem silnika oraz nazwę zakładu ubezpieczeniowego z jego adresem.

Numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeśli zbywca będzie tłumaczył się, że nie ma dokumentu, bo go zgubił, to lepiej wycofaj się z zakupu samochód, ponieważ może być on kradziony, a nawet jeśli nie jest, to będziesz miał problemy z zarejestrowaniem go na siebie. Jeśli będzie Ci bardzo zależeć na tym konkretnym aucie i koniecznie będziesz chciał sprawdzić jego polisę, to numer VIN znajdziesz się w wielu miejscach w samym pojeździe.

jak sprawdzić ubezpieczenie
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Planujesz zakup używanego samochodu, chcesz sprawdzić OC kierowcy, który wjechał w Ciebie na parkingu? Sprawdź jak szybko to zrobić!

Czytaj dalej

Czy garażowany samochód musi być ubezpieczony?

Po sprawdzeniu na stronie okazuje się, że auto rzeczywiście nie ma aktualnego ubezpieczenia OC. Sprzedający tłumaczy się, że samochód od dłuższego czasu jest garażowany, więc nie wyjeżdżał on nim na drogi i nie potrzebował polisy. 

To nie jest prawda – każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, nawet taki, który stoi od dawna w garażu. Wyjątkiem są samochody historyczne, które trzeba ubezpieczyć, nawet na krótki termin, przed wyjazdem w trasę. Przez pojazd zabytkowy rozumiemy auto, które spełnia określone kryteria (wieku, 70% oryginalnych części i zaprzestaniu produkcji modelu) i zostało wpisane na przykład do rejestru zabytków. Zakładając, że upatrzony samochód nie jest zabytkiem, to sprzedający myli się i łamie przepisy.

miejsce parkowania
Jak miejsce parkowania wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Gdzie parkować, aby ubezpieczenie było tańsze? Jak różnią się ceny w zależności od miejsca parkowania? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Jak szybko znaleźć ubezpieczenie OC?

Mimo zastrzeżeń decydujesz się na zakup samochodu – jest zadbany, ma mały przebieg i cena jest okazyjna. Pozostaje jednak pytania. Czy możesz kupić auto, które nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czy niesie to ze sobą jakieś konsekwencje?

Oczywiście, że możesz! Musisz tylko pamiętać, że z chwilą jego nabycia obowiązki związane z jego ubezpieczeniem przechodzą na Twoją stronę. Na szczęście nie musisz martwić się o wcześniejszy brak polisy OC – tę sprawę będzie musiał wyjaśnić UFG poprzedni właściciel pojazdu.

Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał zrobić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży pojazdu, jest wykupienie ubezpieczenia OC. Najłatwiej zrobić to przez internet od ręki, stojąc przy nowym nabytku. Wystarczy, że wejdziesz na nasz kalkulator OC/AC i znajdziesz interesujące Cię tanie ubezpieczenie OC, AC, NNW i Assistance. 

Wypełnienie i znalezienie ubezpieczenia zajmie Ci chwilę, a po otrzymaniu maila z zawartą polisą, będziesz mógł wyruszyć nowym samochodem do domu. Jeśli będziesz miał dodatkowe pytania, to zawsze możesz zadzwonić z pytaniem do naszego agenta ubezpieczeniowego pod nr tel: 22 250 02 00.

Czy można wrócić do domu nieubezpieczonym samochodem?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i konkretna – absolutnie nie! Jeśli zostałeś już właścicielem pojazdu, który nie ma ubezpieczenia OC, jak już było wyżej wspomniane, musisz je wykupić tego samego dnia. Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zawarcia umowy, możesz wrócić do domu kupionym samochodem. 

Pamiętaj, że kary za brak OC są dotkliwe. Naliczane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto ustalonego na dany rok kalendarzowy – na 2021 rok wynosi ono 2800 zł. Wysokość kary związana jest także z długością przerwy ubezpieczeniowej. W przypadku samochodu osobowego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę:

 • 1 120 zł – do 3 dni braku OC,
 • 2 800 zł – od 4 do 14 dni,
 • 5 600 zł – powyżej 14 dni.

Prowadzenie samochodu bez aktualnego OC wiąże się również z dużym ryzykiem. Przypadkowo spowodowana stłuczka lub wypadek mogą Cię dużo kosztować – za powstałe szkody na osobach i rzeczach będziesz musiał odpowiadać własnym majątkiem. Koszty leczenia osób poszkodowanych i ewentualne rekompensaty mogą wynieść nawet miliony złotych! Pamiętaj, że suma gwarancyjna na szkody na jednej osobie wynosi 1,22 mln euro oraz 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe.

Czy możesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela?

Rozważmy także odwrotny przypadek – samochód miał wykupioną polisę. Po zawarciu umowy sprzedający ma 14 dni na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. W interesie kupującego jest także skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Musi podjąć decyzję czy chcesz kontynuować dotychczasową polisę, czy zamierzasz szukać tańszej oferty. 

Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, to ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, co może wiązać się z obowiązkiem dokonania dopłaty do składki. Oczywiście będzie to zależeć między innymi od Twojej historii ubezpieczeniowej, wieku i miejsca zamieszkania. 

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC osoby sprzedającej samochód nie przedłuża się automatycznie. Musisz sam po jej wygaśnięciu znaleźć nową polisę OC. Niestety to właśnie nowi właściciele używanych aut, często o tym zapominają, przez co narażają się na kary za brak ciągłości ubezpieczeniowej pojazdu.

Przeczytaj też: Kupno uszkodzonego samochodu – czy to się opłaca?

PODSUMOWANIE
 • Przed zakupem samochodu używane warto sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale także, czy ma aktualne ubezpieczenie OC.
 • Bezpłatnie można sprawdzić ubezpieczenie samochodu na wybrany dzień na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 • Każdy samochód poruszający się po drogach musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.
 • Szybko i wygodnie znajdziesz tanie ubezpieczenia komunikacyjne w porównywarce ubezpieczeń.
 • Brak ubezpieczenia choćby jeden dzień jest karany, dlatego po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży powinieneś tego samego dnia wykupić polisę.
 • Jeśli kupiony pojazd ma polisę to możesz zdecydować czy ją kontynuować, czy z niej zrezygnować.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup samochodu bez OC

Czy po zakupie samochodu bez OC i wykupieniu dla niego ubezpieczenia będę musiał zapłacić karę za brak polisy?

Karę za niewykupienie obowiązkowej ochrony od odpowiedzialności cywilnej powinien zapłacić sprzedawca nieubezpieczonego pojazdu, a nie jego nabywca. Ty będziesz odpowiedzialny za brak OC tylko wtedy, gdy nie wykupisz go dla pojazdu, który będzie już Twoją własnością. Nie musisz więc martwić się, że zakup samochodu bez OC wiąże się z koniecznością zapłaty kary za błąd jego byłego właściciela.

Kiedy muszę kupić OC dla nieubezpieczonego samochodu?

Powinieneś jak najszybciej wykupić ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj o tym, że aby zarejestrować samochód na swoje nazwisko musisz przedstawić w urzędzie dowód wykupienia ubezpieczenia, czyli polisę OC. Dlatego powinieneś ubezpieczyć samochód najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Gdzie można sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Mając takie informacje, jak numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu, można sprawdzić jego ubezpieczenie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za darmo da się sprawdzić również historię używanego pojazdu, co pomoże uniknąć na przykład zakupu auta pochodzącego z kradzieży albo samochodu z przekręconym licznikiem. Można poznać przeszłość auta na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Źródła:

 • https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page?_afrLoop=15944849098559896&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=9gogs8i5p_54
 • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000473/O/D20180473.pdf
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
43,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!