Kupno samochodu bez OC

Znalazłeś w internecie ofertę sprzedaży wymarzonego samochodu. Opis pojazdu brzmi kusząco – używany, w znakomitym stanie i garażowany przez ostatnie miesiące. Jedziesz na spotkanie ze sprzedawcą. Na miejscu okazuje się, że samochód ma przegląd, ale jego ubezpieczenie OC skończyło się kilka dni wcześniej. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Czy brak polisy uniemożliwia nabycie samochodu? Skupimy się dzisiaj na kupnie samochodu w kontekście ubezpieczenia OC.

kupno samochodu bez OC

Jak sprawdzić, czy pojazd ma ubezpieczenie OC?

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego samochodu, powinieneś zachować zimną krew i sprawdzić kilka rzeczy. Jeśli nie znasz się na mechanice i Twoja wiedza kończy się na tym, że samochód ma silnik, cztery koła i kierownicę, to na spotkanie ze sprzedawcą wybierz się z osobą, która będzie umiała ocenić stan pojazdu. Przed zakupem warto przyjrzeć się choćby grubości lakieru, co pozwoli wstępnie ocenić, czy samochód miał poważniejszą stłuczkę lub wypadek. Oczywiście należy także zajrzeć pod maskę i sprawdzić podwozie, by dowiedzieć, czy nie ma wycieków i jak prezentują się najważniejsze elementy auta. 

To jednak nie wszystko! Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu, warto go przetestować w praktyce i przejechać się nim – najlepiej dalej niż po najbliższej okolicy. W ten sposób będziesz mógł się rozpędzić i ocenić pracę silnika (np. czy nie traci mocy). Jeśli właściciel kręci nosem i tłumaczy, że lepiej nigdzie nie jechać, bo nie wie, czy OC na samochód się nie skończyło, to zaczyna wyglądać to podejrzanie. Czy możesz zweryfikować jego słowa o polisie?

Na szczęście tak! UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności prowadzi portal informacyjny, na którym można sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC i AC. Jak to zrobić?

Wystarczy wejść na stronę UFG i podać jedną z dwóch informacji:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN.

Cała procedura sprawdzenia polisy online zajmuje chwilę. Na stronie możesz sprawdzić ubezpieczenie na konkretny dzień – automatycznie będzie wpisana data tego dnia, w którym będziesz szukał danych o ubezpieczeniu. Portal UFG wyświetli Ci informacje o numerze polisy, dokładną nazwę pojazdu z rodzajem silnika oraz nazwę zakładu ubezpieczeniowego z jego adresem.

Numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeśli zbywca będzie tłumaczył się, że nie ma dokumentu, bo go zgubił, to lepiej wycofaj się z zakupu samochód, ponieważ może być on kradziony, a nawet jeśli nie jest, to będziesz miał problemy z zarejestrowaniem go na siebie. Jeśli będzie Ci bardzo zależeć na tym konkretnym aucie i koniecznie będziesz chciał sprawdzić jego polisę, to numer VIN znajdziesz się w wielu miejscach w samym pojeździe.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Planujesz zakup używanego samochodu, chcesz sprawdzić OC kierowcy, który wjechał w Ciebie na parkingu? Sprawdź jak szybko to zrobić!

Czytaj dalej

Czy garażowany samochód musi być ubezpieczony?

Po sprawdzeniu na stronie okazuje się, że auto rzeczywiście nie ma aktualnego ubezpieczenia OC. Sprzedający tłumaczy się, że samochód od dłuższego czasu jest garażowany, więc nie wyjeżdżał on nim na drogi i nie potrzebował polisy. 

To nie jest prawda – każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, nawet taki, który stoi od dawna w garażu. Wyjątkiem są samochody historyczne, które trzeba ubezpieczyć, nawet na krótki termin, przed wyjazdem w trasę. Przez pojazd zabytkowy rozumiemy auto, które spełnia określone kryteria (wieku, 70% oryginalnych części i zaprzestaniu produkcji modelu) i zostało wpisane na przykład do rejestru zabytków. Zakładając, że upatrzony samochód nie jest zabytkiem, to sprzedający myli się i łamie przepisy.

Jak miejsce parkowania wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Gdzie parkować, aby ubezpieczenie było tańsze? Jak różnią się ceny w zależności od miejsca parkowania? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Jak szybko znaleźć ubezpieczenie OC?

Mimo zastrzeżeń decydujesz się na zakup samochodu – jest zadbany, ma mały przebieg i cena jest okazyjna. Pozostaje jednak pytania. Czy możesz kupić auto, które nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czy niesie to ze sobą jakieś konsekwencje?

Oczywiście, że możesz! Musisz tylko pamiętać, że z chwilą jego nabycia obowiązki związane z jego ubezpieczeniem przechodzą na Twoją stronę. Na szczęście nie musisz martwić się o wcześniejszy brak polisy OC – tę sprawę będzie musiał wyjaśnić UFG poprzedni właściciel pojazdu.

Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał zrobić po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży pojazdu, jest wykupienie ubezpieczenia OC. Najłatwiej zrobić to przez internet od ręki, stojąc przy nowym nabytku. Wystarczy, że wejdziesz na nasz kalkulator OC/AC i znajdziesz interesujące Cię tanie ubezpieczenie OC, AC, NNW i Assistance. 

Wypełnienie i znalezienie ubezpieczenia zajmie Ci chwilę, a po otrzymaniu maila z zawartą polisą, będziesz mógł wyruszyć nowym samochodem do domu. Jeśli będziesz miał dodatkowe pytania, to zawsze możesz zadzwonić z pytaniem do naszego agenta ubezpieczeniowego pod nr tel.: 22 250 02 00.

Jak tania może być polisa ubezpieczenia OC? Sprawdźmy to na przykładzie 41-letniego kierowcy z Opola, który jest właścicielem Renaulta Kadjar (benzyna, 1332 cm3) z 2020 roku. Nasz kierowca ma prawo jazdy od 1999 roku i żadnej szkody na swoim koncie.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena ubezpieczenia
UNIQAOC + Assistance375 zł
TrastiOC419 zł
mtu24.plOC498 zł
BeesafeOC548,40 zł
LINK4OC + Assistance467,29 zł
BenefiaOC548 zł
WienerOC + Assistance843 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (15.01.2024).

Czy można wrócić do domu nieubezpieczonym samochodem?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i konkretna – absolutnie nie! Jeśli zostałeś już właścicielem pojazdu, który nie ma ubezpieczenia OC, jak już było wyżej wspomniane, musisz je wykupić tego samego dnia. Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zawarcia umowy, możesz wrócić do domu kupionym samochodem. 

Pamiętaj, że kary za brak OC są dotkliwe. Naliczane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto ustalonego na dany rok kalendarzowy – od 2024 roku wynosi ono 4242 zł. Wysokość kary związana jest także z długością przerwy ubezpieczeniowej. W przypadku samochodu osobowego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę:

 • 1700 zł – do 3 dni braku OC,
 • 4240 zł – od 4 do 14 dni,
 • 8480 zł – powyżej 14 dni.

Prowadzenie samochodu bez aktualnego OC wiąże się również z dużym ryzykiem. Spowodowanie stłuczki lub wypadku może Cię słono kosztować – za powstałe szkody na osobach i rzeczach będziesz musiał odpowiadać własnym majątkiem. Zwróć uwagę, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zapewnia następujące sumy gwarancyjne:

 •  5 210 000 euro – szkody na osobie, 
 • 1 050 000 euro – szkody na mieniu. 

Obie kwoty dotyczą jednego zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych.

Czy możesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela?

Rozważmy także odwrotny przypadek – samochód miał wykupioną polisę. Po zawarciu umowy sprzedający ma 14 dni na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. W interesie kupującego jest także skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Musi podjąć decyzję czy chcesz kontynuować dotychczasową polisę, czy zamierzasz szukać tańszej oferty. 

Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, to ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, co może wiązać się z obowiązkiem dokonania dopłaty do składki. Oczywiście będzie to zależeć między innymi od Twojej historii ubezpieczeniowej, wieku i miejsca zamieszkania. 

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC osoby sprzedającej samochód nie przedłuża się automatycznie. Musisz sam po jej wygaśnięciu znaleźć nową polisę OC. Niestety to właśnie nowi właściciele używanych aut, często o tym zapominają, przez co narażają się na kary za brak ciągłości ubezpieczeniowej pojazdu.

Przeczytaj też: Kupno uszkodzonego samochodu – czy to się opłaca?

Zakup auta bez ubezpieczenia i bez aktualnego badania technicznego

Jeśli kupiłeś pojazd, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, powinieneś wykupić je jak najszybciej. W innym przypadku narażasz się srogą karę od UFG. Pod żadnym pozorem nie poruszaj się autem, zanim nie kupisz polisy. 

Polisę dla swojego samochodu musisz kupić nawet w przypadku, gdy nie posiada on także aktualnego badania technicznego. Zgodnie z prawem obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają również pojazdy, które są niesprawne. 

Jeżeli auto, które kupiłeś, nie posiada aktualnego badania technicznego, dokonaj przeglądu jak najszybciej. Najlepiej będzie, jeśli udasz się z samochodem na stację diagnostyczną jeszcze przed spisaniem umowy kupna-sprzedaży. Dzięki temu będziesz pewien, że zbywca nie ukrywa przed Tobą żadnych usterek. W takiej sytuacji najbezpieczniej będzie, jeśli przetransportujesz pojazd na stację diagnostyczną na lawecie. W innym przypadku ryzykujesz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i mandatem w wysokości od 1500 do 5000 zł. Z kolei jeśli okaże się, że samochód stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu, policjant zabroni Ci dalszej jazdy. 

PODSUMOWANIE
 • Przed zakupem samochodu używanego warto sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale także, czy ma aktualne ubezpieczenie OC.
 • Bezpłatnie można sprawdzić ubezpieczenie samochodu na wybrany dzień na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 • Każdy samochód poruszający się po drogach musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.
 • Szybko i wygodnie znajdziesz tanie ubezpieczenia komunikacyjne w porównywarce ubezpieczeń.
 • Brak ubezpieczenia choćby jeden dzień jest karany, dlatego po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży powinieneś tego samego dnia wykupić polisę.
 • Jeśli kupiony pojazd ma polisę, możesz zdecydować, czy ją kontynuować, czy z niej zrezygnować.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup samochodu bez OC

Czy po zakupie samochodu bez OC i wykupieniu dla niego ubezpieczenia będę musiał zapłacić karę za brak polisy?
Kiedy muszę kupić OC dla nieubezpieczonego samochodu?
Gdzie można sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?
Źródła:
 • https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page?_afrLoop=15944849098559896&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=9gogs8i5p_54
 • https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page?_afrLoop=15944849098559896&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=9gogs8i5p_54
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Przy rejestracji nie jest wymagane OC !!! Lipa...
avatar autora komentarza
Cześć, kupiłem samochód bez oc i dostałem ubezpieczenie dzień później, czy to problem
Na właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek jego ubezpieczenia, a właścicielem staje się w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży.
avatar autora komentarza
Przykład pojazd kupiłem o godz. 15stej, natomiast ubezpieczenie kupiłem dopiero o 22giej, na polisie jest podana dokładna godzina od której startuje ochrona. Co w takim razie z tymi godzinami które minęły bez ubezpieczenia?? Czy można dla bezpieczeństwa w takich sytuacjach wykupić polisę dzień wcześniej przed zakupem takiego pojazdu bez polisy? Tzn nie będąc jeszcze jego właścicielem.
Jeśli auto było wcześniej ubezpieczone, to będzie miało OC. Przedłuży się ono poprzedniemu właścicielowi. Nie może być sytuacji, że jest ono nieubezpieczone przez kilka godzin, więc będzie on musiał zgłosić zbycie ubezpieczycielowi. Co do kupna ubezpieczenia OC przed zakupem pojazdu, to jest to możliwe, ale wymaga zgody właściciela. Więcej na ten temat przeczyta Pan w naszym artykule Czy można zawrzeć umowę OC z osobą spoza dowodu rejestracyjnego?
avatar autora komentarza
Przed zakupem samochodu firma sprzedająca zapewniała, że będzie oc krótkoterminowe. Opłaciłam fakturę a po 5 dniach po wcześniejszym umówieniu terminu, odebrałam samochód. W dniu odbioru wykupiłam oc i ac. Nie miałam pojęcia,że przez 2 dni auto, stojąca na parkingu firmy, nie miało przedłużonej polisy oc- pracownik zapewniał, że oc będzie. Po 2 miesiącach otrzymałam pismo o nałożeniu kary 1700zł za 2 dni bez oc. Kto ponosi za tą sytuację odpowiedzialność? Pracownik wprowadził mnie w błąd, mimo że kilka razy zadawałam pytanie co z oc? Pisałam reklamację do firmy ale, jak można się było tego spodziewać, nie poczuwają się do odpowiedzialności.
Firma wprowadziła Panią w błąd. Niestety w tym przypadku pewnie nie da się nic zrobić. Wiem, że po fakcie, ale to przestroga, by zawsze sprawdzać w UFG, czy auto rzeczywiście ma aktualne ubezpieczenie. Można to zrobić za darmo.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC