Brak dowodu rejestracyjnego a wykupienie ubezpieczenia OC

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Co zrobić w przypadku, kiedy nie posiadasz dowodu rejestracyjnego, a kończy Ci się polisa? Czy możesz wykupić ubezpieczenie bez dowodu rejestracyjnego? Jakie są najczęstsze przyczyny braku tego dokumentu? I co musisz zrobić w przypadku zniszczenie dokumentu? Podpowiadamy!

brak dowodu rejestracyjnego

Co to jest dowód rejestracyjny pojazdu?

Dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem, który potwierdza, że pojazd został dopuszczony do ruchu. Zawiera najważniejsze informacje o pojeździe i jego parametry, które pozwalają na identyfikację auta, np. w razie kontroli, a także dane właściciela pojazdu. Ma formę trójskrzydłowej książeczki z laminowanymi kartami, która powinna zmieścić się w portfelu.

Czy kierowcy muszą mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca, który siadał za kierownicę, musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny. 1 października 2018 roku weszła jednak w życie nowelizacja, która pozwoliła zostawić dokument w domu. Dowodu rejestracyjnego pojazdu nie trzeba zatem wozić ze sobą. W razie kontroli wszystkie dane funkcjonariusz znajdzie w elektronicznej bazie.

Kiedy warto mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Chociaż nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, w niektórych sytuacjach zdecydowanie warto mieć go przy sobie w formie papierowej. Jakie to sytuacje?

  • Zagraniczna podróż. Funkcjonariusze poza Polską nie mają dostępu do bazy CEPiK, dlatego nie będą w stanie zidentyfikować pojazdu podczas kontroli w bazie elektronicznej. Jeśli jedziesz samochodem za granicę, pamiętaj, żeby zabrać ze sobą ten dokument.
  • W razie kolizji. Jeśli będziesz uczestnikiem stłuczki, w której wina jednej ze stron będzie ewidentna, wystarczy zakończyć sprawę na spisaniu oświadczenia. Wówczas przyda się dowód rejestracyjny i zawarte w nim dane, aby każda ze stron mogła zweryfikować wiarygodność drugiego kierowcy, a także żeby w oświadczeniu znalazły się wszystkie niezbędne informacje. Te znajdziesz właśnie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
  • Przy sprzedaży pojazdu. W chwili sprzedaży samochodu masz obowiązek przekazać nabywcy wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu, w tym także dowód rejestracyjny.

Jakie są przyczyny braku dowodu rejestracyjnego?

Wprawdzie od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC podczas prowadzenia pojazdu, lecz jego całkowity brak jest nadal kłopotliwy i w razie jego utraty, każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wyrobienia wtórnika tego dokumentu.

Dowód rejestracyjny wciąż jest wymagany podczas badań technicznych pojazdu, ale od 4 grudnia 2020 roku nie ma już irytującego obowiązku jego wymiany, kiedy braknie w nim miejsca na pieczątki. Diagnosta po prostu wprowadzi wynik badania do bazy CEP i wyda oświadczenie, którego kierowca nie ma obowiązku posiadać przy sobie w razie kontroli. Policjanci również korzystają wówczas z bazy danych CEP.

Ponadto dowód rejestracyjny potrzebny jest także w momencie kupna i sprzedaży samochodu. Nabycie pojazdu bez tego dokumentu to zapowiedź potencjalnych problemów!

Brak dowodu rejestracyjnego może wynikać z jego:

  • zagubienia,
  • zniszczenia,
  • zatrzymania przez diagnostę na stacji kontroli pojazdów.

To najczęstsze przypadki, które sprawiają, że właściciel pojazdu nie ma fizycznej wersji dowodu rejestracyjnego, co może utrudnić mu znalezienie najtańszej i najlepszej oferty ubezpieczenia OC. Ktoś czujnie może zapytać – a co z policją i Inspekcją Transportu Drogowego? No właśnie… czy mundurowi postanowili być wyjątkowo łaskawi dla kierowców i nie zabierają już dowodów rejestracyjnych?

Czy policja dalej może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Niestety muszę zmartwić niesfornych kierowców – policja dalej może zatrzymywać dowód rejestracyjny. Jednak od 1 października 2018 nie robi już tego fizycznie, a wirtualnie. Wynika to ze zmian prawnych i z wprowadzenia dodatkowych rozwiązań w CEPiK-u 2.0. 

Od wspomnianej powyżej daty dokument nie zostanie fizycznie wysłany do organu go wystawiającego (jak było wcześniej), lecz policjant zatrzyma go wirtualnie. Funkcjonariusz wystawi także pokwitowanie, które uprawnia kierowcę do poruszania się pojazdem przez 7 kolejnych dni – to czas na usunięcie usterki i przeprowadzenie badania technicznego, które oczywiście auto musi przejść pozytywnie. 

Ekspert Mubi radzi:

Zezwolenie na poruszanie się po drodze bez dowodu rejestracyjnego, czyli w celu naprawy auta, nie zawsze jest wydawane kierowcy po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Jeśli pojazd ma poważne uszkodzenia i istnieje ryzyko, że będzie stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, konieczne może okazać się wezwanie lawety i odholowanie pojazdu do warsztatu za jej pomocą. Wówczas nie ma określonego czasu na wykonanie reperacji.

Dowód rejestracyjny nadal może być zatrzymany ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Taki samochód może stwarzać zagrożenie na drodze lub mocno zanieczyszczać środowisko. Jak jednak odzyskać zatrzymany dokument?

Jak odzyskać wirtualnie zatrzymany dokument?

Zatrzymanie wirtualne dowodu rejestracyjnego jest tożsame z jego fizycznym brakiem. Mimo że dokument będziesz miał w kieszeni, to w bazie danych będzie traktowany jako zatrzymany. Na szczęście, aby odzyskać wirtualnie zatrzymany dowód rejestracyjny, nie będziesz musiał, jak przed 1 października 2018 roku, udać się do wydziału komunikacji, w którym pojazd został zarejestrowany. Co więc Cię czeka?

Sprawa na szczęście jest prostsza! Po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu, czyli najczęściej naprawie usterki lub usterek, będziesz musiał zgłosić się albo do organu, który zatrzymał dowód rejestracyjny, albo tego, który go wydał. Czyli możesz udać się do wydziału komunikacji lub do dowolnej jednostki organu kontroli ruchu drogowego, która zatrzymała dokument. Jeśli zrobiła to policja we Wrocławiu, to elektroniczny zwrot może zrealizować funkcjonariusz w dowolnym innym mieście! Podobnie jest w przypadku oddziałów Inspekcji Transportu Drogowego.

Przykład

Mieszkająca w Krakowie Barbara udała się w podróż służbową do Warszawy. W okolicach Radomia została zatrzymana przez policję na kontrolę. Funkcjonariusze sprawdzili w bazie CEP, że samochód Barbary od kilku dni ma nieważny przegląd. W związku z tym dokonali wirtualnego zatrzymania jej dowodu rejestracyjnego, wręczyli mandat na 500 zł i pokwitanie uprawniające do jazdy przez 7 dni, po czym pouczyli o konieczności wykonania badania technicznego. Barbara dopełniła swojego obowiązku 3 dni później, a w celu zwrotu dowodu udała się na komisariat policji w miejscu swojego zamieszkania, czyli w Krakowie.

Dlaczego dowód rejestracyjny jest przydatny przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego?

Wyobraź sobie taką sytuację – pech chciał, że zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu zbiegło się z końcem ubezpieczenia OC. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy brak tego dokumentu może być przeszkodą w wykupie nowej polisy? A może rozwiązanie tego problemu zajmie Ci chwilę i nie musisz się tym przejmować?

Oczywiście zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nigdy nie jest przyjemne. Nie dość, że czeka Cię wydatek na naprawę pojazdu, to jeszcze będziesz musiał załatwić formalności związane z jego odzyskaniem. Jednak w kontekście ubezpieczenia OC brak dowodu rejestracyjnego może być utrudnieniem, ale nie musi…

Zacznijmy od najprostszego przypadku. Nie masz dowodu rejestracyjnego, jednak nie zamierzasz zmieniać ubezpieczyciela i czekasz na automatyczne przedłużenie polisy. Wtedy problemu w ogóle nie ma. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma dane twojego pojazdu, więc na podstawie nich wyliczy składkę i wystawi nową umowę. Co powinieneś zrobić, gdy znajdziesz tańsze OC i będziesz chciał zmienić ubezpieczyciela?

W tym przypadku będziesz musiał sięgnąć do karty pojazdu (jeśli została wydana) bądź do poprzedniej umowy ubezpieczeniowej. Dlaczego? Aby znaleźć w porównywarce ubezpieczeń Mubi najtańszą ofertę, potrzebne są podstawowe informacje o pojeździe, takie jak:

  • marka i model,
  • liczba drzwi,
  • rodzaj paliwa,
  • rok produkcji,
  • moc silnika,
  • pojemność silnika.

Część kierowców może nie pamiętać tych parametrów. Ponadto do podpisania umowy z ubezpieczycielem będziesz potrzebował numeru VIN i numeru rejestracyjnego pojazdu. Oczywiście obie te informacje znajdziesz w samochodzie, więc dowód rejestracyjny nie będzie niezbędny. To jedno z tych utrudnień – trzeba zejść do auta i odczytać dane.

A ile może kosztować zakup ubezpieczenia OC? Składki są wyliczane przez ubezpieczycieli na podstawie indywidualnych cech kierowców, parametrów ich pojazdów i historii ubezpieczenia, dlatego w każdym przypadku uzyskana stawka będzie inna i nie da się z góry określić, ile dokładnie zapłaci dany kierowca. Można jednak sprawdzić, jakie propozycje otrzyma od towarzystw ubezpieczeniowych, przeprowadzając kalkulację w porównywarce OC AC Mubi.

Dla przykładu sprawdziliśmy, ile może kosztować OC dla 35-letniego kierowcy z Jeleniej Góry, który jeździ Hyundaiem Tucson z 2010 roku (benzyna, 1975 cm3). Mężczyzna jest żonaty i ma 2-letnie dziecko. Prawo jazdy wyrobił w 2012 roku, od tego czasu jeździ samochodami i nie spowodował żadnej szkody.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
Trasti OC + Assistance613 zł
mtu24.pl OC849 zł
Beesafe OC1018 zł
UNIQA OC + Assistance1123 zł
WienerOC + Assistance1130 zł
LINK4 OC + Assistance1205 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (29.08.2024).
Przykład

Szymon kupił używany samochód, któremu właśnie skończyło się OC nabyte przez poprzedniego właściciela. Ponieważ Szymon zgubił dowód rejestracyjny i nie wyrobił jeszcze wtórnika, a w porównywarce ubezpieczeń trzeba było wpisać dane pojazdu, których nie pamiętał, uznał, że nie będzie się kłopotał zmianą ubezpieczyciela – polisa i tak się przedłuży. Czy miał rację? Nie! Pamiętaj, że umowa OC zawarta przez poprzedniego właściciela auta wygasa wraz z końcem obowiązywania okresu ubezpieczeniowego i nie przedłuża się automatycznie. Szymon powinien w takiej sytuacji zawrzeć nową umowę OC.

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Znalezienie i wykupienie ubezpieczenia OC jest możliwe mimo fizycznego braku dowodu rejestracyjnego. Wymaga to jedynie znalezienie podstawowych informacji o pojeździe, więc nie warto odkładać tej czynności na później, ponieważ kary za brak ubezpieczenia są bardzo dotkliwe i nieuniknione.

W 2024 roku w przypadku samochodów osobowych już jeden dzień braku ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC kosztować Cię będzie 1720 zł – taka kara obowiązuje do 3 dni od daty zakończenia poprzedniej polisy. Jeśli czas ten wydłuży się od 4 do 14 dni, to Twoje konto zostanie uszczuplone o 4300 zł. Brak polisy przez co najmniej 14 dni obłożony jest karą wynoszącą dwie średnie krajowe, czyli aktualnie wynosi 8600 zł.

Kary nakłada UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) i jeśli Twój pojazd znajduje się w bazie wcześniej ubezpieczanych aut, to nie unikniesz konsekwencji finansowych braku obowiązkowej polisy OC.  

Więcej na temat kar za brak OC dowiesz się z naszego poradnika: Kara za brak OC 2024 – ile wynosi i jak jej uniknąć?

Co zrobić w przypadku zniszczenia lub zagubienia dowodu rejestracyjnego?

Jedną z głównych przyczyn braku dowodu rejestracyjnego jest jego zgubienie. Zwłaszcza teraz, kiedy nie trzeba go nosić przy sobie, łatwo zapomnieć, gdzie go się zostawiło w domu i przypadkiem wyrzucić lub uszkodzić. Jeśli zgubisz dowód rejestracyjny lub ulegnie on zniszczeniu, to musisz odwiedzić wydział komunikacji w Twoim regionie i wyrobić wtórnik, czyli drugi egzemplarz tego samego dokumentu. Jak to zrobić?

W takim przypadku będziesz musiał udać się do odpowiedniego urzędu wydającego dowody rejestracyjne w Twojej miejscowości. Pamiętaj, że będziesz musiał wnieść opłatę w wysokości 72,50 zł za wtórnik z pozwoleniem czasowym lub 54 zł bez. Na miejscu niezbędne będą następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego,
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • aktualne ubezpieczenie OC,
  • dowód wpłaty za wtórnik dowodu rejestracyjnego,
  • dowód osobisty.

Jeśli powodem wyrobienia wtórnika jest zniszczenie dowodu rejestracyjnego, to należy zniszczony egzemplarz dołączyć do wniosku. Na wydanie nowego dokumentu będziesz czekał maksymalnie 30 dni – o terminie odbioru poinformowany zostaniesz mailowo lub poprzez sms-a. 

Jeśli właścicieli pojazdu jest kilku, to wszyscy współwłaściciele muszą udać się do urzędu, by złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Aby uniknąć takiej sytuacji, można wystawić pełnomocnictwo na konkretną osobę. W przypadku najbliższej rodziny, czyli małżonków, dzieci, rodzeństwa, dziadków i wnuków jest ono bezpłatne. Dla innych osób kosztuje to 17 zł od każdej z nich.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wykupienie OC bez dowodu rejestracyjnego

Jak policja zatrzyma mój dowód rejestracyjny, jeśli nie mam go przy sobie?
Jak można odzyskać zatrzymany wirtualnie dowód rejestracyjny?
Czy muszę wyrabiać nowy dowód rejestracyjny, skoro nie trzeba go mieć przy sobie?
PODSUMOWANIE
  • Najczęstszymi przyczynami braku dowodu rejestracyjnego jest jego zatrzymanie podczas badania technicznego, zniszczenie lub zgubienie.
  • Od 1 października 2018 roku policja zatrzymuje jedynie wirtualnie dowód rejestracyjny.
  • Obecnie odzyskanie zatrzymanego wirtualnie dowodu rejestracyjnego jest prostsze – nie jest on wysyłany do wydziału komunikacji.
  • Fizyczny brak dowodu rejestracyjnego nie utrudnia wykupienia OC.
  • Brak obowiązkowego OC jest wysoko karany.
  • Zniszczenie lub zgubienie dowodu rejestracyjnego wymaga wyrobienia wtórnika.

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC