Brak dowodu rejestracyjnego a wykupienie ubezpieczenie OC

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Co zrobić w przypadku, kiedy nie posiadasz dowodu rejestracyjnego, a kończy Ci się polisa? Czy można wykupić ubezpieczenie bez dowodu rejestracyjnego? Jakie są najczęstsze przyczyny braku tego dokumentu? I co zrobić w przypadku zniszczenie dokumentu?

Jakie są przyczyny braku dowodu rejestracyjnego?

Wprawdzie od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC podczas prowadzenia pojazdu, lecz jego całkowity brak jest nadal kłopotliwy i w razie jego utraty, każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wyrobienia wtórnik tego dokumentu. 

Dowód rejestracyjny wciąż jest wymagany podczas badań technicznych pojazdu, choć prowadzone są prace nad zniesieniem tego obowiązku – przymus jego wymiany po wypełnieniu ledwie 6 wolnych miejsc na pieczątki diagnosty jest dla wielu kierowców irytujący i zbędny. Potrzebny jest on także w momencie kupna i sprzedaży samochodu – nabycie pojazdu bez tego dokumentu to zapowiedź potencjalnych problemów!

Brak dowodu rejestracyjnego może wynikać z jego:

 • zagubienia,
 • zniszczenia,
 • zatrzymania przez diagnostę stacji kontroli pojazdów.

To najczęstsze przypadki, które sprawiają, że właściciel pojazdu nie ma fizycznej wersji dowodu rejestracyjnego, co może utrudnić mu znalezienie najtańszej i najlepszej oferty ubezpieczenia OC. Ktoś czujnie może zapytać – a co z policją i Inspekcją Transportu Drogowego? No właśnie… czy mundurowi postanowili być wyjątkowo łaskawi dla kierowców i nie zabierają już dowodów rejestracyjnych?

Czy policja dalej może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Niestety muszę zmartwić niesfornych kierowców – policja dalej może zatrzymywać dowód rejestracyjny. Jednak od 1 października 2018 nie robi już tego fizycznie, a wirtualnie. Wynika to ze zmian prawnych i z wprowadzenia dodatkowych rozwiązań w CEPiK-u 2.0. 

Od wspomnianej powyżej daty dokument nie zostanie fizycznie wysłany do organu go wystawiającego (jak było wcześniej), lecz policjant zatrzyma go wirtualnie. Funkcjonariusz wystawi także pokwitowanie, które uprawnia kierowcę do poruszania się pojazdem przez 7 kolejnych dni – to czas na usunięciu usterki i przeprowadzenie badania technicznego, które oczywiście auto musi przejść pozytywnie. 

Dowód rejestracyjny nadal może być zatrzymany ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Taki samochód może stwarzać zagrożenie na drodze lub mocno zanieczyszczać środowisko. Jak jednak odzyskać zatrzymany dokument?

Jak odzyskać wirtualnie zatrzymany dokument?

Zatrzymanie wirtualne dowodu rejestracyjnego jest tożsame z jego fizycznym brakiem. Mimo że dokument będziesz miał w kieszeni, to w bazie danych będzie traktowany jako zatrzymany. Na szczęście, aby odzyskać wirtualnie zatrzymany dowód rejestracyjny, nie będziesz musiał, jak przed 1 października 2018 roku, udać się do wydziału komunikacji, w którym pojazd został zarejestrowany. Co więc Cię czeka?

Sprawa na szczęście jest prostsza! Po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu, czyli najczęściej naprawie usterki lub usterek, będziesz musiał zgłosić się albo do organu, który zatrzymał dowód rejestracyjny albo go wydał. Czyli możesz udać się do wydziału komunikacji lub do dowolnej jednostki organu kontroli ruchu drogowego, która zatrzymała dokument. Jeśli zrobiła to policja we Wrocławiu, to elektroniczny zwrot może zrealizować funkcjonariusz w dowolnym innym mieście! Podobnie jest w przypadku oddziałów Inspekcji Transportu Drogowego.

Dlaczego dowód rejestracyjny jest przydatny przy zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego?

Wyobraź sobie taką sytuację – pech chciał, że zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu zbiegło się z końcem ubezpieczenia OC. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy brak tego dokumentu może być przeszkodą w wykupie nowej polisy? A może rozwiązanie tego problemu zajmie Ci chwilę i nie musisz się tym przejmować?

Oczywiście zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nigdy nie jest przyjemne. Nie dość, że czeka Cię wydatek na naprawę pojazdu, to jeszcze będziesz musiał załatwić formalności związane z jego odzyskaniem. Jednak w kontekście ubezpieczenia OC, brak dowodu rejestracyjnego może być utrudnieniem, ale nie musi…

Zacznijmy od najprostszego przypadku. Nie masz dowodu rejestracyjnego, jednak nie zamierzasz zmieniać ubezpieczyciela i czekasz na automatyczne przedłużenie polisy. Wtedy problemu w ogóle nie ma. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma dane twojego pojazdu, więc na podstawie nich wyliczy składkę i wystawi nową umowę. Co powinieneś zrobić, gdy znajdziesz tańsze OC i będziesz chciał zmienić ubezpieczyciela?

W tym przypadku będziesz musiał sięgnąć do karty pojazdu (jeśli została wydana) bądź do poprzedniej umowy ubezpieczeniowej. Dlaczego? Aby znaleźć w porównywarce ubezpieczeń mubi najtańszą ofertę, potrzebne są podstawowe informacje o pojeździe, takie jak:

 • marka i model,
 • liczba drzwi,
 • rodzaj paliwa,
 • rok produkcji,
 • moc silnika,
 • pojemność silnika.

Część kierowców może nie pamiętać tych parametrów. Do podpisania umowy z ubezpieczycielem będziesz jednak potrzebował numeru VIN i numeru rejestracyjnego pojazdu. Oczywiście obie te informacje znajdziesz w samochodzie, więc dowód rejestracyjny nie będzie niezbędny. To jedno z tych utrudnień – trzeba zejść do auta i odczytać dane.

Jeśli samochód, który będziesz chciał ubezpieczyć, został przez Ciebie zakupiony i wcześniej korzystałeś z polisy poprzedniego właściciela, to pamiętaj, że nie odnawia się ona automatycznie! Sam będziesz musiał zadbać o ciągłość ubezpieczenia, bo jej brak może Cię dużo kosztować.

Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC?

Znalezienie i wykupienie ubezpieczenia OC jest możliwe mimo fizycznego braku dowodu rejestracyjnego. Wymaga to jedynie znalezienie podstawowych informacji o pojeździe, więc nie warto odkładać tej czynności na później, ponieważ kary za brak ubezpieczenia są bardzo dotkliwe i nieuniknione.

W przypadku samochodów osobowych już jeden dzień braku ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC kosztować Cię będzie 1040 zł – taka kara obowiązuje do 3 dni od daty zakończenia poprzedniej polisy. Jeśli czas ten wydłuży się od 4 do 14 dni, to Twoje konto zostanie uszczuplone o 2600 zł. Brak polisy przez co najmniej 14 dni obłożony jest karą wynoszącą dwie średnie krajowe, czyli w przypadku 2020 roku wynosi 5200 zł

Kary nakłada UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) i jeśli Twój pojazd znajduje się w bazie wcześniej ubezpieczanych aut, to nie unikniesz konsekwencji finansowych braku obowiązkowej polisy OC.  

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Co zrobić w przypadku zniszczenia lub zagubienia dowodu rejestracyjnego?

Jedną z głównym przyczyn braku dowodu rejestracyjnego jest jego zgubienie. Zwłaszcza teraz, kiedy nie trzeba go nosić przy sobie, łatwo zapomnieć, gdzie go się zostawiło w domu i przypadkiem wyrzucić lub uszkodzić. Jeśli zgubisz dowód rejestracyjny lub ulegnie on zniszczeniu, to musisz odwiedzić wydział komunikacji w Twoim regionie i wyrobić wtórnik, czyli drugi egzemplarz tego samego dokumentu. Jak to zrobić?

W takim przypadku będziesz musiał udać się do odpowiedniego urzędu wydającego dowody rejestracyjne w Twojej miejscowości. Pamiętaj, że będziesz musiał wnieść opłatę w wysokości 73,50 zł za wtórnik. Na miejscu niezbędne będą następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu,
 • karta pojazdu,
 • aktualne ubezpieczenie OC,
 • dowód osobisty.

Jeśli powodem wyrobienia wtórnika jest zniszczenie dowodu rejestracyjnego, to należy zniszczony egzemplarz dołączyć do wniosku. Na wydanie nowego dokumentu będziesz czekał maksymalnie 30 dni – o terminie odbioru poinformowany zostaniesz mailowo lub poprzez smsa. 

Jeśli właścicieli pojazdu jest kilku, to wszyscy współwłaściciele muszą udać się do urzędu, by złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Aby uniknąć takiej sytuacji, można wystawić pełnomocnictwo na konkretną osobę. W przypadku najbliższej rodziny, czyli małżonków, dzieci, rodzeństwa, dziadków i wnuków jest ono bezpłatne. Dla innych osób kosztuje to 17 zł od każdej z nich.

PODSUMOWANIE
 • Najczęstszymi przyczynami braku dowodu rejestracyjnego jest jego zatrzymanie podczas badania technicznego, zniszczenie lub zgubienie;
 • Od 1 października 2018 roku policja zatrzymuje jedynie wirtualnie dowód rejestracyjny;
 • Obecnie odzyskanie zatrzymanego wirtualnie dowodu rejestracyjnego jest prostsze – nie jest on wysyłany do wydziału komunikacji;
 • Fizyczny brak dowodu rejestracyjnego nie utrudnia wykupienia OC;
 • Brak obowiązkowego OC jest wysoko karany;
 • Zniszczenie lub zgubienie dowodu rejestracyjnego wymaga wyrobienia wtórnika.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!