Zgubiony dowód rejestracyjny – czy grożą Ci za to jakieś kary? Jak poradzić sobie za granicą bez tego dokumentu? Czy można bezkarnie kontynuować podróż?

Już od zeszłego roku właściciele pojazdów nie są zobowiązani do posiadania podczas jazdy dowodu rejestracyjnego oraz ważnego ubezpieczenia OC. Dlatego też część kierowców dość późno może zorientować się, że zagubiła dowód rejestracyjny własnego samochodu. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Brak dokumentu pojazdu, czyli dowodu rejestracyjnego, należy niezwłocznie zgłosić w odpowiednim wydziale komunikacji. Przychodząc do urzędu, należy złożyć stosowne oświadczenie, a następnie uzupełnić specjalny wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego samochodu. W takiej sytuacji konieczne będzie przedstawienie urzędnikowi karty pojazdu oraz zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów.

Właściciel samochodu powinien przedstawić wyciąg z rejestru świadczący o pozytywnym przejściu badania technicznego. W niektórych urzędach jest możliwość sprawdzenia tej informacji. Takie potwierdzenie jest niezbędne do ustalenia dokładnej daty badania technicznego samochodu. Ta zaś wyznacza datę kolejnego. W wydziale komunikacji należy również okazać dokument tożsamości i przynieść tablice rejestracyjne auta.

Zgubiony dowód rejestracyjny, a kilku współwłaścicieli

Generalnie to właściciel powinien poinformować urząd o utracie dokumentu. W przypadku, gdy właścicieli jest kilku wszyscy powinni stawić się w urzędzie. Oczywiście jest możliwość uniknięcia wizyty wszystkich współwłaścicieli w wydziale komunikacji. Wystarczy, że jeden z nich otrzyma od pozostałych stosowne umocowanie, pozwalające na zgłoszenie utraty dowodu rejestracyjnego

Zgubienie dowodu rejestracyjnego, a zaświadczenie z wydziału komunikacji. Czy jest bezpłatne?

Niestety, w tej sytuacji należy uiścić opłatę. Wydanie dokumentów z powodu zagubienia jest czynnością odpłatną. Podobnie jak za wyrobienie dowodu rejestracyjnego tuż po rejestracji auta w urzędzie trzeba zapłacić, tak w przypadku utraty tego dokumentu konieczne jest wniesienie odpowiedniej sumy podczas składania dokumentów o wydanie wtórnika. Za nowy dowód rejestracyjny pojazdu trzeba zapłacić 54 zł oraz 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Co dzieje się po złożeniu wniosku o nowy dowód rejestracyjny?

Jeśli prawidłowo uzupełniliśmy wniosek, to wydanie wtórnika przez wydział komunikacji nie powinno trwać dłużej niż 30 dni.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Czy można poruszać się samochodem bez dowodu rejestracyjnego?

Od chwili zmiany przepisów kierowca pojazdu nie musi posiadać tego dokumentu w czasie prowadzenia auta. Jednakże, gdy zgłosimy utratę dowodu rejestracyjnego taka informacja pojawi się w systemie informatycznym. W takim wypadku kontrolująca nas jednostka policji szybko ustali, że w ogóle nie jesteśmy w posiadaniu tego dokumentu. Z tego powodu warto wystąpić do urzędu o czasowe pozwolenie na użytkowanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego. Również w tym wypadku wydział komunikacji pobiera stosowną opłatę za takie zaświadczenie.

UWAGA!

Co zrobić, gdy odnajdziemy w domu dowód rejestracyjny, którego zagubienie zgłosiliśmy w urzędzie?Każdy właściciel samochodu w takiej chwili ma obowiązek dostarczenia dowodu rejestracyjnego do wydziału komunikacji. Niestety taki dokument stracił już swoją “moc” i nie można dłużej się nim posługiwać.

Co w sytuacji, gdy zgubimy również potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC?

Potwierdzenie posiadania polisy OC jest kluczowe, gdy policja zatrzyma nas do kontroli, a w systemie informatycznym nie odnajdą naszych danych. Zdarza się, że niektórzy kierowcy nie widnieją w systemie. Naturalnie jest to błąd, który wymaga wyjaśnienia. Jeżeli mamy podczas podróży ze sobą takie potwierdzenie w formie papierowej, nie czekają nas żadne nieprzyjemności. Policjant ma bowiem prawo do zatrzymania pojazdu do czasu wyjaśnienia lub okazania potwierdzenia zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Dlatego też mimo braku obowiązku jeżdżenia samochodem z takim potwierdzeniem, warto je mieć ze sobą. Jeżeli je zgubimy możemy zgłosić się do zakładu ubezpieczeniowego z prośbą o wydanie stosownego zaświadczenia.

Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Co roku każdy właściciel po pojazdu musi udać się na badania techniczne. Stacje kontroli pojazdów żądają od kierowcy samochodu papierowej wersji dowodu rejestracyjnego. Ten dokument jest również potrzebny w momencie, gdy właściciel samochodu planuję wyjazd za granicę. Obce służby nie mają dostępu do informatycznej bazy polskich kierowców, a co za tym idzie, nie mają możliwości sprawdzenia w niej czy dany pojazd ma wykupione OC i posiada dowód rejestracyjny.

Zgubiłem dowód rejestracyjny za granicą – co zrobić?

Jak już wspominaliśmy po polskich drogach kierowcy mają prawo poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC. Niestety, za granicą musimy posiadać oba dokumenty. Ich brak może zwiastować niemałe kłopoty, włącznie z zatrzymaniem samochodu do czasu wyjaśnienia sprawy. Gdy tylko kierujący pojazdem zauważy, że zgubił dowód rejestracyjny, powinien udać się do najbliższego komisariatu policji. Tam otrzyma dokument, który potwierdzi takie zgłoszenie. Następnie należy udać się do ambasady, która ma prawo wystawić zastępczy dokument pozwalający na dalszą podróż.

PODSUMOWANIE
  • W Polsce kierowcy samochodów mają prawo poruszać się bez dokumentów: dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia wykupienia obowiązkowej polisy komunikacyjnej z OC.
  • Wydział Komunikacji ma prawo na wniosek właściciela pojazdu wystawić wtórnik dokumentu.
  • Dowód rejestracyjny i polisa OC są nadal niezbędne, gdy udajemy się na wypoczynek czy podróż służbową za granicę.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Zgubienie dowodu rejestracyjnego to nic strasznego. Tyle, że trzeba się wybrać do wydziału komunikacji i postać w kolejce.