Wakacje z Moai – odkryj tajemnice Wyspy Wielkanocnej

Kamienne posągi z tej wyspy są znane na całym świecie. Rapa Nui leży na środku Pacyfiku i zajmuje niewielki obszar. Od najbliższego lądu dzielą ją tysiące mil morskich. Jakie tajemnice skrywa Wyspa Wielkanocna otoczona wodami Oceanu Spokojnego? To idealna propozycja dla tych, którzy chcą poczuć się, jak poszukiwacze skarbów!

wyspa wielkanocna

Wszystkie najważniejsze informacje na temat Wyspy Wielkanocnej znajdziesz w naszym poradniku. Niech to będzie Twój prywatny przewodnik turystyczny po tej ziemi pełnej sekretów!

Wyspa Wielkanocna – podstawowe informacje

Interesuje Cię, gdzie leży Wyspa Wielkanocna i do jakiego państwa należy? Rapa Nui, bo tak brzmi nazwa tego lądu po polinezyjsku, to niewielka wysepka, która leży w centralnej części Grzbietu Wschodniopacyficznego na Oceanie Spokojnym. To jedna z blisko 3000 wysp na otwartym oceanie, która przynależy do Chile – językiem urzędowym jest hiszpański. Od kontynentalnego wybrzeża Ameryki Południowej dzieli ją prawie 3760 km bezkresu wód oceanicznych, natomiast najbliżej położona wyspa Pitcairn, należąca do Wielkiej Brytanii, znajduje się niespełna 2082 km od jej brzegu.

CIEKAWOSTKA

Wyspa Wielkanocna jest drugim po Tristan da Cunha najbardziej oddalonych od innych lądów i najpóźniej zamieszkanych wysp na świecie. Z tego powodu bywa nazywana Krańcem Świata. Prawdziwym krańcem jest Przylądek Horn – najbardziej wysunięty na południe punkt geograficzny obu Ameryk.

Wyspę w niedzielę wielkanocną 5 kwietnia 1722 r. odkrył holenderski statek pod dowództwem Jacoba Roggeveena. Data odkrycia znalazła odzwierciedlenie w nowożytnej nazwie lądu – Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua, ang. Easter Island).

Rapa Nui – geneza osadnictwa

Nasuwa się pytanie, jak ludzie dotarli do tak trudno dostępnego lądu? Zdaniem części badaczy, wyspa została zasiedlona w IV wieku przez osadników, którzy przybyli z terenu dzisiejszych Hawajów. Datowanie radiowęglowe wskazuje jednak, że pierwsi ludzie na wyspie mogli pojawić się kilkaset lat później (w VIII wieku lub nawet ok. 1200 roku). Przybysze musieli dysponować tratwami, zdolnymi pokonać co najmniej 7,5 tys. km po otwartych wodach, aby postawić suchą stopę na tej wulkanicznej ziemi.

CZY WIESZ, ŻE …

W chwili odkrycia przez Holendrów (w 1722 r.) na wyspie mieszkało raptem ok. 2000–3000 ludzi. Szacuje się, że wielkość ludności dochodziła wcześniej w szczytowym momencie nawet do 10 000–15 000. Spadek liczby mieszkańców był spowodowany wyczerpaniem zasobów naturalnych wyspy (m.in. ścięciem wszystkich drzew) i pojawieniem się szkodnika – szczura polinezyjskiego. Do połowy XIX wieku populacja odbudowała się do poziomu 4000 osób, aby w ciągu kolejnych 20 lat zmniejszyć się do raptem 110 mieszkańców w 1877 r. Było to spowodowane wywózką pierwotnej ludności do niewolniczej pracy w Chile i Peru.

Obecnie na Easter Island mieszka ok. 7750 osób (stan z 2017 r.). Ich liczba sukcesywnie rośnie z racji powiększającej się grupy ludności napływowej. Zdecydowana większość zamieszkuje jedyne miasto i zarazem stolicę wyspy – Hanga Roa.

Easter Island – wulkaniczny krajobraz

Jakie pochodzenie ma sama wyspa? Okazuje się, że powstała w wyniku wynurzenia się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Na powierzchni znajdują się nieczynne kratery, z których najbardziej znany dzięki jest Rano Kau – dzięki swojemu regularnemu kształtowi utożsamiany jest z typowym kraterem wulkanicznym.

CZY WIESZ, ŻE …

Najwyższej położonym punktem wyspy jest czubek wygasłego wulkanu Terevaka. Ma on wysokość 507 m n.p.m.

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej

Co ukrywa przed światem ten przedziwny ląd oddalony od reszty o tysiące kilometrów i mil morskich? W ziemi, jak i nad nią są umieszczone liczne zabytki kultury rdzennych mieszkańców wyspy. Największe i najbardziej okazałe z nich, to kamienne posągi.

Rzeźby Moai

Moai to rodzaj kamiennych posągów stworzonych przez mieszkańców Isla de Pascua. Najstarsze rzeźby datowane na okres 400–1100 roku były raczej niedużych rozmiarów, wznoszono je na kamiennych platformach zwanych ahu, a przedstawione postacie cechował duży realizm. Dopiero około roku 1250 pojawiły się pierwsze monumenty, które w przeciwieństwie do wcześniejszych rzeźb nie były już tak starannie wykonane i miały bardzo podobne cechy. Rzeźby wykonane są z jednego kawałka skały (tufu wulkanicznego) i mają ponad 6 metrów wysokości (ważą ok. 18 ton).

CIEKAWOSTKA

Największa postać wyrzeźbiona w porowatej skale osadowej to tzw. Paro. Jego wysokość sięgała do blisko 10 metrów, natomiast masa przekraczała 75 ton. Odnaleziono także niedokończoną figurę o wysokości 21 metrów i wadze blisko 270 ton.

Posągi powstawały w kamieniołomie Rano Raraku. To krater wulkaniczny o średnicy ok. 700 metrów mieści się we wschodniej części wyspy. Na jego dnie znajduje się częściowo porośnięte jezioro wulkaniczne. W pobliżu krateru nadal jest umieszczonych 394 spośród 887 moai. Pozostałe zostały przemieszczone w miejsca obrzędów.

CIEKAWOSTKA

Cześć z moai (1 na 5) stojących w lokalizacjach obrzędowych miała na czubku umieszczone pukao. To wykonane z tufu czerwone koki, przypominające kapelusz z cylindrycznym rondem.

Z nieznanych przyczyn mieszkańcy porzucili pracę w kamieniołomie, zostawiwszy tam wiele niedokończonych postaci. W połowie XIX wieku większość kamiennych figur została przewrócona, najpewniej w trakcie walk na wyspie. Wiele lat później blisko 50 z moai powróciło na swoje właściwe miejsca.

Legenda o Hotu Matu’a

Autorstwo moai przypisuje się polinezyjskim osadnikom z lat 1 000–1 100. Część badaczy twierdzi, że umiejętności kamieniarskie mogły dotrzeć na wyspę dzięki przybyszom z Ameryki Południowej.

Ocalali mieszkańcy wyspy, których napotkali pierwsi Europejczycy, zachowali w przekazach ustnych legendę o wodzu plemienia – Hotu Matui. Miał on być pierwszym człowiekiem, który dotarł na wyspę. Miał przybyć wraz z rodziną i towarzyszami z terenów mitycznej Hawaiki. Mieszkańcy Rapa Nui uczynili go pierwszym ariki mau – najwyższym wodzem. Według jednego z podań, posągi moai mają przedstawiać wojowników (matatoa), którzy towarzyszyli mu w podróży i zamieszkali z Hotu Matuą na lądzie.

CIEKAWOSTKA

Jest podobieństwo między imieniem Hotu Matu’a a Atu Motua. Niektórzy historycy podejrzewają, że postać ta mogła pojawić się w mitologii wyspy Rapa Nui w połowie XIX wieku na skutek zaadoptowania języka Mangarevy. Ich zadaniem prawdziwym założycielem plemienia był Tu‘u ko Iho, który w legendzie przypadła poboczna rola.

Po śmierci Hotu Matui, ląd został podzielony pomiędzy jego sześciu synów. Rdzenna ludność wierzyła, że posągi mogą przechowywać ‘manę’ – nadnaturalną moc wodza.

Tajemnicze pismo rongorongo

Hieroglificzne pismo obrazkowe służyło prawdopodobnie do zapisu języka rapanui. Posługiwali się nim pierwotni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej, jednak wskutek porwań i zagłady ludności nie jest odczytane do dziś. Do obecnych czasów zachowały się 23-24 tabliczek zawierających ten rodzaj pisma. Najbardziej obszerna z nich znajduje się w posiadaniu Muzeum Etnologicznego w Berlinie.

CIEKAWOSTKA

Najdłuższy znany tekst zapisany pismem rongorongo to tabliczka z Berlina. Została zakupiona od tubylców w 1882 r. przez uczestników niemieckiej ekspedycji na Rapa Nui. Szacuje się, że pełny zapis na tabliczce obejmował prawie 5 300 znaków, tworzących ponad 4 050 glifów w 28 liniach. 15 znaków na jej odwrocie udało się odczytać dopiero w 2021 r.

Thomas S. Barthel w 1958 r. opublikował spis 600 glifów pisma rongorongo. W 2007 r. Igor i Konstantin Pozdniakov stwierdzili, że w rzeczywistości unikatowych glifów jest tylko 52, a pozostałe to ligatury, powstałe z połączenia dwóch lub więcej znaków.

CIEKAWOSTKA

Polski artysta, Stanisław Szukalski stworzył teorię zermatyzmu, głoszącą, że wszyscy ludzie mówili dawniej jednym językiem. Zdaniem Szukalskiego cała ludzkość wywodzi się z Wyspy Wielkanocnej, skąd przez wyspy Lachia i Sarmatia przez Matterhorn w szwajcarskim Zermatt, polscy Sarmaci mieli przybyć do Polski.

Isla de Pascua – podróż na koniec świata

Część osób, które właśnie zapragnęły wybrać się na Rapa Nui, zapewne zastanawia się, czy trzeba mieć wizę na Wyspę Wielkanocną? Wiza dla Polaków nie jest potrzebna, gdyż to terytorium Chile. Podróżować w tym kierunku można na podstawie aktualnego paszportu ważnego przez co najmniej przez 6 kolejnych miesięcy. Niewymagane są także szczepienia zdrowotne.

Jak dotrzeć na wyspę?

Dostać się na wyspę można na dwa sposoby. Pierwszym jest rejs jachtem żaglowym, który trwa kilka tygodni. Turyści, którzy nie chcą tyle czasu spędzić w drodze, stawiają na podróż samolotem z Chile. Loty odbywają się ze stolicy tego państwa Santiago (okresowo również z Limy). Podróż samolotem z Polski (np. Wrocław) na Wyspę Wielkanocną z 3 przesiadkami trwa co najmniej 31 godzin i kosztuje od 17 885 zł wzwyż. Raz w tygodniu na wyspie ląduje samolot pasażerski z Papeete (Tahiti). Jedyna linia lotnicza, która obsługuje to połączenie to chilijski operator LATAM.

CIEKAWOSTKA

Port lotniczy Mataveri ma pas startowy o długości 3 318 metrów. W przeszłości było to lotnisko zapasowe dla amerykańskich promów kosmicznych.

Na Rapa Nui nie ma transportu publicznego. Z lotniska do hotelu można dostać się tylko busem lub taksówką.

Jakie ubezpieczenie zabrać w podróż na Rapa Nui?

Na wyspie nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia. Ze względu na izolację od najbliższych ośrodków i ograniczone możliwości ratownictwa zdrowia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje jednak zakup polisy ochronnej:

Z racji bardzo wysokich kosztów opieki medycznej zaleca się wykupienie polisy o możliwie szerokim zakresie ubezpieczenia

gov.pl

Na wyspie znajduje się niewielki szpital oddany do użytku pod koniec 2012 r. Nagłe przypadki obsługiwane są natychmiast, szpital pracuje całodobowo, natomiast na planowe wizyty należy zapisywać się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Prywatna przychodnia Consulta Medica działa przy Atanu Tekena (koło hotelu Orongo) przez 6 dni w tygodniu (nieczynna w niedziele).

Poważniejsze dolegliwości lub pogorszenie stanu zdrowia oznaczają ewakuację na kontynent. Koszt transportu medycznego jest horrendalnie wysoki, zważywszy, że najbliższy stały ląd jest oddalony od wyspy o tysiące kilometrów. Oczywiście, należy mieć odpowiednie ubezpieczenie, nie tylko od wypadków, ale także w razie poważnego zachorowania. Polskich obywateli nie obejmuje publiczna opieka zdrowotna.

Przykład:

30-letni Mikołaj planuje spędzić 10 dni na Wyspie Wielkanocnej i w tym czasie połączyć zwiedzanie wyspy z wypoczynkiem. W porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi uzyskał atrakcyjne propozycje polisy na wyjazd. Oto oferty, które rozważa:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł44,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
50,00 zł
WienerKoszty leczenia: 174 167 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 108 854 zł
51,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
62,10 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
69,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 120 625 zł
NNW: 15 000 zł
72,72 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
93,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
115,20 zł
ERGO HestiaKoszty leczenia: 500 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 500 000 zł
121,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl.

Jakie atrakcje są na Wyspie Wielkanocnej?

Wyspy Wielkanocne są egzotycznym i fascynującym miejscem na spędzenie wakacji. Położone na Pacyfiku, około 3,5 tysiąca kilometrów od wybrzeża Chile, te odległe wyspy słyną przede wszystkim z tajemniczych moai – olbrzymich kamiennych posągów stworzonych przez starożytnych mieszkańców Rapa Nui.

atrakcje wyspy wielkanocnej

Gospodarka wyspy oparta jest na turystyce. Dzięki turystom ląd co roku generuje przychód w kwocie ok. 15 milionów dolarów amerykańskich.

CZY WIESZ, ŻE …

Dużą atrakcję na Rapa Nui stanowi nurkowanie w przejrzystych wodach oceanicznych. Przejrzystość tafli dochodzi do 50 metrów.

Na terenie wyspy znajduje się jeden z 7 chilijskich parków narodowych. Park Rapa Nui został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1995 r. jako obiekt kulturowy.

Będąc na wyspie koniecznie to zobacz:

  • Park Narodowy Rapa Nui – zajmuje blisko 44% obszaru wyspy,
  • Ahu Akivi – platforma 7 posągów, zwróconych twarzami w stronę oceanu,
  • Ahu Tahai – odrestaurowany kompleks ceremonialny,
  • jaskinie Ana Te Pahu i Ana Kai Tangata – podziemny labirynt ze ścianami pokrytymi rytami naskalnymi,
  • publiczny cmentarz (Hanga Roa),
  • wulkan Rano Kau (wygasły),
  • ceremionialna wioska Orongo – ośrodek z kamiennymi, owalnymi domami  zamieszkiwanymi przez ludzi-ptaków podczas zawodów Tangata Manu,
  • zatoka Caleta Anakena z plażą Anakena,
  • Plaża Tonariki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacyjny wyjazd na Wyspę Wielkanocną

Jaka pogoda jest na Rapa Nui?
Jakie są ceny na Wyspie Wielkanocnej?
Co warto kupić i przywieźć z Wysp Wielkanocnych?
PODSUMOWANIE
  • Wyjazd na Rapa Nui to daleka podróż na drugi koniec świata. To jeden z najbardziej odizolowanych od reszty i najkrócej zasiedlonych obszarów globu.
  • Uczestnicy zorganizowanych wycieczek zazwyczaj spędzają na wyspie do 3 dni. Wybierając się samodzielnie można bardziej zgłębić sekrety lądu i poznać bliżej kulturę rdzennych mieszkańców.
  • Przeżyj egzotyczne wakacje pełne przygód z dala od lądu! Poczuj się jak filmowy Indiana Jones i odkryj tajemnice Moai! Zapewnij sobie piracką przygodę płynąć na Krańcu Świata, płynąc na Isla de Pascua.
  • Twoim niezawodnym kompanem w wyprawie i eksploracji wyspy będzie ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna zapewni Ci kompleksowe wsparcie w nagłym wypadku – sfinansuje leczenie na wyspie lub transport na ląd!
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!