Lubisz podróżować? Sprawdź, czym zachwycą Cię Wyspy Galapagos!

Archipelag Galapagos odkryto stosunkowo niedawno. Z uwagi na położenie wysp i to, że większość ich obszaru zajmuje Park Narodowy Galapagos, wciąż są one naturalne, dzikie i nieprzekształcone przez człowieka. Właśnie to przyciąga na ich teren mnóstwo turystów, zachwyconych pierwotnym stanem flory i fauny, której gatunki występują tylko w tej części świata.

galapagos

Na czym polega wyjątkowość Galapagos?

Inaczej Wyspy Żółwie czy Archipelag Kolumba. Galapagos składa się z kilkunastu wysp i jeszcze większej liczby małych wysepek pochodzenia wulkanicznego. Znajdują się one na Oceanie Spokojnym i należą do Ekwadoru. Ich powierzchnia liczy około 8000 km². Leżą na styku wielkich płyt tektonicznych, co czyni je najbardziej aktywnym sejsmicznie rejonem świata. Najbliższy ląd od Galapagos leży w odległości około 1000 km², co sprzyja utrzymaniu naturalności tego miejsca.

Archipelag Galapagos został doceniony dopiero w XIX wieku, kiedy na teren wysp przybył Karol Darwin. Przeprowadził wówczas badania endemicznej fauny. W drugiej połowie XX wieku utworzono tu Park Narodowy Galapagos. Miejsce to wpisano także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie cztery wyspy zamieszkuje ludność, kilka jest przeznaczonych do odwiedzania przez turystów, a pozostała część udostępniona tylko dla naukowców.

Wyspy Galapagos charakteryzują się niespotykaną florą i fauną. Można tu spotkać gatunki zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Żyją tu zięby Darwina, żółwie morskie i słoniowe (inaczej żółwie galapagos), legwany morskie i lądowe, pingwiny czy kolorowe ryby. Archipelag porasta wiele krzewów, kaktusów, traw i drzew owocowych. Zbocza wulkanów pokryte są zielonym lasem.

Przeczytaj też: Ekwador – Andy, dżungla i ocean

Jaki klimat panuje na Galapagos?

Mimo tropikalnego położenia Galapagos – na wysokości równika – panuje tam suchy i przyjemny klimat. Wszystko za sprawą zimnego prądu Humboldta. Wyróżnia się dwie pory roku – ciepłą (wilgotną) oraz suchą. 

Pora ciepła występuje do grudnia do maja. Wówczas temperatura osiąga wartość mniej więcej 22-30°C w ciągu dnia. Średnia suma opadów o tej porze roku wynosi od 14 mm w grudniu i maju do 100 mm w lutym i marcu. Występują one przez 1-7 dni w miesiącu. Temperatura wody wynosi od około 19°C w grudniu, nawet do 30°C w marcu.

W pozostałą część roku, czyli od czerwca do listopada, kiedy ma miejsce pora sucha, słupki rtęci sięgają około 22-28°C. Opady są znikome. Jeśli już występują, ich suma wynosi maksymalnie 1-2 mm. Choć zazwyczaj się nie pojawiają. Najchłodniejsza temperatura wody jest we wrześniu i październiku. Wówczas osiąga wartość około 18-26°C. Najcieplejsza w czerwcu, kiedy wynosi mniej więcej 20-28°C.

Kiedy najlepiej wybrać się na Galapagos?

Wyspy Galapagos to obszar, który można odwiedzić o każdej porze roku. Temperatura powietrza nie spada tam poniżej 20°C. Wszystko zależy od tego, czy lubisz upał i wolisz plażować, czy interesuje Cię nieco spokojniejszy klimat, sprzyjający zwiedzaniu. Każda pora roku ma wady i zalety.

W podróż na Galapagos najlepiej udać się w terminie od stycznia do czerwca. Oczywiście, jeśli lubisz tropikalny klimat. Jest tam wówczas najgoręcej. Na całym obszarze archipelagu panują korzystne warunki atmosferyczne. Dobra pogoda przez cały rok występuje zazwyczaj w Santiago Island, Isabela Island, Fernandina Island oraz na Wyspie Floreana, Baltra i Santa Cruz.

Okres wakacyjny to czas, kiedy występuje klimat suchy. Temperatura powietrza oscyluje w granicach 20-26°C. Woda z kolei ma wartość około 22°C. Mimo tego turyści doceniają pogodę w tym okresie roku. Odwiedzających jest wówczas najwięcej. Brak doskwierających upałów sprzyja zwiedzaniu i obserwowaniu dzikiej przyrody. 

UWAGA!

Na wyjazd w porze suchej weź ze sobą ubrania z długim rękawem. Wieczorami często wieje silny wiatr.

Co warto zobaczyć na Galapagos?

Na Wyspach Galapagos flora i fauna to główne atrakcje turystyczne tego miejsca. Wielu odwiedzających pragnie zobaczyć archipelag przede wszystkim ze względu na występujące tam rośliny i zwierzęta. Obszar ten, pomimo ciągłych wycieczek turystów, w jakimś stopniu utrzymuje jeszcze swoją dzikość i naturalność. Wciąż stanowi naturalne siedlisko ryb, legwanów morskich czy wielu odmian żółwi. To tutaj występują gatunki zwierząt, których nie spotkasz nigdzie indziej. 

wyspy galapagos - atrakcje

Główne atrakcje turystyczne Wysp Galapagos to:

 • wulkan Sierra Negra – posiada on drugi co do wielkości krater na świecie, który ma średnicę 10 km,
 • nurkowanie, aby podziwiać rekiny, wieloryby czy koniki morskie,
 • wyspa Santa Cruz – to świetna baza wypadowa i miejsce najczęściej wybierane przez turystów jako nocleg. Znajduje się tu malownicza plaża Tortuga Bay,
 • wyspa San Cristobal i skały wulkaniczne Leon Dormido,
 • Centrum Badawcze Karola Darwina,
 • laguna z flamingami na wyspie Isabela,
 • pływanie z lwami morskimi i żółwiami w zatoce Concha de Perla na wyspie Isabela.

Jak zabezpieczyć się na czas wyjazdu na Galapagos?

Jeśli wyruszasz w podróż za granicę, kup ubezpieczenie turystyczne. Dotyczy to w szczególności wycieczek poza Europę. Dzięki polisie turystycznej ubezpieczyciel pokryje koszty Twojego leczenia, wizyt lekarskich czy hospitalizacji. Możesz także rozszerzyć ochronę o NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu.

Ile kosztuje polisa turystyczna na zagraniczny wyjazd? Sprawdzimy to na przykładzie 30-letniego Mikołaja. Chce on spełnić swoje marzenie i wyruszyć w 10-dniową podróż na Wyspy Galapagos. Szuka ofert ubezpieczenia, które obejmują koszty leczenia, NNW oraz OC.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
You Can Drivekoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
63 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
80 zł
Proamakoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
88 zł
Generalikoszty leczenia: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
103 zł
SIGNAL IDUNAkoszty leczenia: 259 116 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 129 558 zł
120,49 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
127,68 zł
UNIQAkoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
156 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wycieczkę na Galapagos

Gdzie leży Archipelag Galapagos?
Jaki klimat panuje na Galapagos?
Dlaczego Galapagos to inaczej Wyspy Żółwie?
PODSUMOWANIE
 • Wyspy Galapagos wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich teren należy do Parku Narodowego Galapagos.
 • Archipelag Galapagos to kilkanaście wysp i mnóstwo malutkich wysepek. Cztery wyspy zamieszkuje ludność, kilka z nich mogą odwiedzać turyści, a pozostałe są udostępnione tylko naukowcom.
 • Wyjątkowość Wysp Galapagos odkrył Karol Darwin, który przybył na ich teren i przeprowadził badania endemicznej fauny. Do dziś na obszarze archipelagu funkcjonuje Centrum Badawcze Karola Darwina.
 • Klimat na Galapagos sprzyja podróżom przez cały rok. Temperatura powietrza nie spada poniżej 20°C. Najgorętsza jest pora ciepła wilgotna. Temperatury wynoszą wówczas około 30°C, a deszcze występują maksymalnie przez 7 dni w miesiącu.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!