Gdzie kupić NNW dla dziecka?

NNW jest dosyć powszechną formą ochrony. Jest dostępne zarówno wraz z ubezpieczeniem komunikacyjnym, turystycznym, jak i samodzielnie. Często ubezpiecza się w jego ramach dzieci. Wówczas mówi się o NNW szkolnym lub NNW dla dziecka. Każde towarzystwo może posługiwać się inną nazwą. Sprawdź, gdzie kupić NNW dla dzieci. Czy lepiej przystąpić do polisy grupowej w szkole, czy nabyć ubezpieczenie we własnym zakresie?

gdzie kupić nnw

W szkole albo samodzielnie – gdzie kupić NNW dla dziecka?

Szkoły na początku każdego roku szkolnego dają możliwość nabycia ubezpieczenia NNW dla swoich uczniów. To dosyć wygodne rozwiązanie i często opłacalne. Rodzice nie muszą bowiem samodzielnie szukać polisy. Wystarczy, że przyjmą tę oferowaną przez placówkę. Poza tym przystąpienie do ubezpieczenia grupowego bywa tańsze, bo ubezpieczyciele, ze względu na liczbę osób, które decydują się skorzystać z ochrony zakupionej przez szkołę, oferują korzystne zniżki.

Placówka nie jest jednak jedynym miejscem, w którym możesz wykupić NNW dla dziecka. Wciąż masz możliwość samodzielnego wyboru towarzystwa i wariantu, który będzie najlepiej chronił Twoją pociechę. Wykupując polisę na własną rękę, sam decydujesz o tym, za jaką ochronę i ile płacisz – wybierasz wariant, a wraz z nim rodzaje świadczeń i sumę ubezpieczenia, czyli górną granicę, do której będzie odpowiadał ubezpieczyciel.

NNW dla dziecka możesz zatem kupić:

 • w placówce, do której uczęszcza Twoja pociecha,
 • w wybranym przez Ciebie towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeśli postanowisz, że sam wybierzesz polisę, możesz skierować się bezpośrednio do jednej z działających na polskim rynku firm ubezpieczeniowych lub skorzystać z rankingu i porównywarki ubezpieczeń NNW. To drugie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wybrać najkorzystniejszą nie tylko pod względem ceny, ale też zakresu ofertę. W jednym miejscu znajdziesz propozycje przynajmniej od kilku towarzystw.

Nie musisz przyjmować oferty NNW od placówki

Wielu rodziców opłaca składki ubezpieczenia oferowanego przez szkołę. Nie zdają sobie oni bowiem sprawy, że jest to dodatkowa możliwość, a nie obowiązek. Nie zawsze jest to błędne rozwiązanie, bo NNW szkolne, które proponuje placówka rzeczywiście zapewnia dziecku ochronę. Nie zawsze jednak będzie to taka ochrona, jakiej oczekujesz i jakiej potrzebuje Twoja pociecha.

Zanim zdecydujesz się opłacić składkę w szkole, poproś wychowawcę o udostępnienie dokumentu ogólnych warunków ubezpieczenia. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje dotyczące tego:

 • w jakich sytuacjach ochrona będzie obowiązywała,
 • na jakie rodzaje usług będzie mogła liczyć Twoja pociecha (zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, pokrycie kosztów leczenia i dodatkowych usług związanych z rekonwalescencją, ale nie tylko),
 • na jaką sumę opiewa polisa,
 • jaki zakres terytorialny obejmuje ubezpieczenie.

Oczywiście weź pod uwagę również wysokość składki. Wówczas będziesz mógł podjąć w pełni świadomą i najlepszą dla Twojego dziecka decyzję.

Jeśli jednak zapisy w OWU okażą się niezadowalające i nie będą odpowiadały aktywności i planowi Twojej pociechy, nie wahaj się odmówić i zawrzeć polisę samodzielnie w innym towarzystwie.

CZY WIESZ, ŻE …

Możesz także wykupić polisę NNW dziecku w placówce, a oprócz tego dokupić dodatkowe ubezpieczenie NNW o szerszym zakresie i z wyższą sumą.

Allianz, Generali, TUZ Ubezpieczenia i inni – ci ubezpieczyciele oferują NNW dla dzieci

Ubezpieczenie NNW jest dosyć powszechną formą ochrony. Oferuje ją niemal każda firma ubezpieczeniowa, która w swojej ofercie posiada ubezpieczenia osobowe. Zatem bez problemu znajdziesz oferty, nawet jeśli będziesz musiał szukać ich samodzielnie.

W jakich towarzystwach ubezpieczeniowych znajdziesz NNW dla swojego dziecka?

 • Allianz,
 • Beesafe,
 • Generali,
 • Nationale Nederlanden,
 • TUZ Ubezpieczenia,
 • UNIQA,
 • Wiener.

Chociaż założenia każdego NNW dla dzieci są podobne, firmy ubezpieczeniowe mają nieco różniące się od siebie oferty. Chociażby pod względem zapewnianych usług czy górnej granicy odpowiedzialności. Z pewnością będzie Cię interesowała również cena takiej polisy. Ogrom wariantów dostępnych na rynku powoduje, że możesz wybierać zarówno wśród tańszych, jak i tych nieco droższych pakietów. Każda firma proponuje i jedne, i drugie rozwiązanie. Podstawą wyboru powinien być jednak zakres ochrony i dobro dziecka, a dopiero w drugiej kolejności koszt ubezpieczenia.

Zakup NNW w szkole a zakup na własną rękę

Wiesz już, że masz możliwość zakupu polisy zarówno w szkole, jak i samodzielnie. Możesz się jednak zastanawiać, dlaczego masz sam szukać polis, skoro zrobiła to za Ciebie szkoła. Albo odwrotnie – czy wybór ubezpieczenia oferowanego przez placówkę to dobry pomysł. Poniżej znajdziesz plusy i minusy każdego rozwiązania.

Zakup NNW dla dziecka w szkole

Plusy:

 • Nie musisz samodzielnie szukać polisy.
 • Oszczędzasz czas.
 • Zwykle możesz wybrać spośród dwóch wariantów.
 • Składka za przystąpienie do polisy grupowej może być atrakcyjniejsza.

Minusy:

 • Rodzice często kupują taką polisę bez zapoznania się z zapisami OWU.
 • Masz trudniejszy dostęp do dokumentów ze szczegółami oferty.
 • Nie masz możliwości wyboru ubezpieczyciela i wariantu NNW, a tym samym zakresu ochrony dla swojego dziecka.
 • Możesz czuć przymus zakupu polisy oferowanej przez szkołę.
nw w szkole

Zakup NNW dla dziecka we własnym zakresie

Plusy:

 • Podejmujesz decyzję świadomie.
 • Wybierasz polisę dopasowaną do potrzeb i aktywności Twojego dziecka.
 • Możesz wybrać wyższą sumę ubezpieczenia.
 • Dokument OWU i oferty znajdziesz na stronach internetowych ubezpieczycieli lub porównywarki ubezpieczeń NNW szkolnego.

Minusy:

 • Musisz samodzielnie wyszukać oferty.
 • Poświęcasz swój czas.
 • Indywidualne ubezpieczenie może oznaczać wyższą składkę.
zakup nnw we własnym zakresie

NNW dla dziecka już od 29 zł za rok

Składki za NNW dla dziecka są bardzo zróżnicowane. Cena takiej polisy zależy przede wszystkim od zakresu ochrony i sum ubezpieczenia, jakie wybierzesz. Rzadziej ubezpieczyciele różnicują koszty ubezpieczenia ze względu na wiek dziecka i rodzaj placówki, do której uczęszcza.

TUZ Ubezpieczenia oferuje tańsze NNW dla dzieci młodszych – uczęszczających do żłobka i przedszkola. Wyższe składki dotyczą uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów. Wiąże się to prawdopodobnie z tym, że starsze dzieci są bardziej aktywne i często bardziej samodzielne niż przedszkolaki i ich młodsi koledzy czy koleżanki (ci zwykle są stale pod opieką rodziców, dziadków czy opiekunów w placówkach). Ryzyko wypadku w przypadku starszych pociech jest zatem większe.

Ceny NNW dla dziecka zaczynają się od 29 zł za rok w TUZ Ubezpieczenia. Najniższe składki dotyczą zwykle najbardziej okrojonych ofert, tj. tych z najniższymi sumami. Zwykle jest to 10 000 – 15 000 zł. Wyższe składki to bardziej rozbudowana ochrona. Za 63 zł możesz kupić polisę na 30 000 zł w Allianz lub za 69 zł TUZ Ubezpieczenia na 35 000 zł w przypadku uszczerbku i 70 000 zł w razie śmierci, aza 76 zł w Beesafe na sumę odpowiednio: 42 000 zł i 50 000 zł.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Ile kosztuje NNW dla dziecka?

Tego nie wiesz o NNW dla dziecka

 1. Przystąpienie do ubezpieczenia NNW w szkole nie jest obowiązkowe. Jednak jeśli rezygnujesz z oferowanej przez placówkę ochrony, powinieneś wykupić NNW dla dziecka na własną rękę.
 2. NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale zdecydowanie warto je mieć. Zwłaszcza, jeśli ochrona ma dotyczyć dziecka.
 3. NNW dla dziecka będzie obowiązywało przez cały rok kalendarzowy od dnia wykupienia polisy lub od daty, którą wskazałeś jako start polisy.
 4. NNW szkolne zapewnia ochronę nie tylko w placówce podczas lekcji i przerw, ale także w trakcie zajęć pozaszkolnych, w drodze do szkoły i ze szkoły, w domu, w czasie wolnym, podczas zabawy na podwórku, podczas wakacji i ferii.
 5. NNW szkolne zapewnia ochronę podczas wyjazdów rodzinnych, kolonii i obozów.
 6. NNW szkolne zapewnia ochronę w Polsce i za granicą. Sprawdź w OWU, jaki zakres terytorialny ma polisa, którą zamierzasz wykupić dla swojego dziecka.
 7. NNW chroni nie tylko wtedy, gdy Twoje dziecko ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, ale także w razie nagłego zachorowania.
 8. NNW szkolne chroni w razie zachorowania na COVID-19.
 9. Jeśli wykupisz dwie polisy NNW dla swojego dziecka, w razie uszczerbku na zdrowiu otrzyma ono odszkodowanie w ramach każdej z wykupionych polis.
 10. NNW dla dziecka zapewnia zadośćuczynienie za uraz, pokrycie kosztów związanych z leczeniem i opłacenie innych wydatków okołomedycznych. Pomoże także opłacić korepetycje, usługi informatyka i prawnika, jeśli dziecko zostanie oczernione w internecie, a także pozwoli odzyskać pieniądze za wycieczkę, na którą ubezpieczona pociecha nie pojechała ze względu na wypadek czy chorobę.
 11. Ochroną w ramach NNW możesz objąć zarówno noworodka, dziecko uczęszczające do żłobka, przedszkolaka, ucznia szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a w niektórych towarzystwach nawet studentów i doktorantów do określonego wieku.

Przeczytaj też: 7 nieoczywistych faktów o polisie szkolnej NNW

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, gdzie kupić NNW dla dziecka

Czy zakup ubezpieczenia NNW w szkole jest obowiązkowy?
Jakie towarzystwa oferują NNW dla dziecka?
Czy ubezpieczeniem NNW można objąć przedszkolaka?
PODSUMOWANIE
 • NNW dla dziecka możesz nabyć w szkole lub samodzielnie – w jednym z towarzystw oferujących taką polisę.
 • Nie ma obowiązku przystępowania do ubezpieczenia NNW w placówce. Jeśli się na to nie zdecydujesz, powinieneś ubezpieczyć swoje dziecko w ramach NNW we własnym zakresie.
 • NNW dla dziecka możesz szukać bezpośrednio na stronach ubezpieczycieli lub za pośrednictwem rankingów i porównywarek ubezpieczeń.
 • NNW dla dziecka oferuje m.in. Allianz, Beesafe, Generali, Nationale Nederlanden, TUZ, UNIQA i Wiener.
 • Zarówno zakup polisy w szkole, jak i samodzielnie ma swoje plusy i minusy.
 • NNW szkolne możesz kupić już od 29 zł za rok.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC