Ugryzienie przez psa, ukąszenie przez kleszcza – jak ubezpieczyć dziecko na taki wypadek?

Letnia wycieczka do lasu, na łąkę czy do parku może skończyć się ukąszeniem kleszcza. Zagrożenie mogą stanowić również bezpańskie psy lub te, które uciekły właścicielom. Wsparcie, gdy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza lub ugryzienia przez psa, zapewnia NNW szkolne. Przeczytaj, jak działa taka ochrona!

ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez psa

Ubezpieczenie dziecka od ugryzienia przez psa i ukąszenia przez kleszcza – w jakim ubezpieczeniu?

W mediach regularnie słyszy się o pogryzieniu dziecka lub dorosłego przez psa. Do takich zdarzeń dochodzi przez cały rok. Atakującymi zwierzętami są raz te pozostawione bez opieki, a innym razem te bezpańskie. Nie zmienia to faktu, że takie zdarzenie może być bardzo niebezpieczne dla dziecka.

Jednak często dochodzi do niegroźnego ugryzienia (pokąsania przez psa) lub użądlenie przez owada (np. osę), które na szczęście nie kończą się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Czy od takich zdarzeń również można ubezpieczyć dziecko?

A co z ukąszeniem przez kleszcza? Jesteśmy regularnie ostrzegani o letnich plagach tych pajęczaków w polskich lasach i na łąkach. Część kleszczy przenosi choroby – najczęściej rozpoznawane w Polsce to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

We wszystkich tych przypadkach pomocne będzie ubezpieczenie NNW szkolne. Pamiętajmy jednak, że jeśli dojdzie do poważnego urazu w związku z pogryzieniem przez psa, to wysokość odszkodowania zależeć będzie od rodzaju obrażeń – ubezpieczyciele zamieszczają w OWU specjalne tabele z podanymi urazami i procentowym uszczerbkiem na zdrowiu.

Jednocześnie ubezpieczyciele oferują dodatkową ochronę na wypadek ugryzienia przez zwierzę (w tym psa), które nie okazało się groźne, lecz wymagało dnia lub dwóch hospitalizacji (zależnie od ubezpieczyciela). W takim przypadku jest to świadczenie jednorazowe w konkretnej kwocie.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ukąszenia przez kleszcza. Ubezpieczyciel może wypłacić jednorazowe świadczenie, które pokryje koszty:

 • wizyty lekarskiej w celu wyciągnięcia kleszcza,
 • konsultacji i diagnozy boreliozy,
 • badania patogenów kleszcza,
 • antybiotykoterapii.

Każdy ubezpieczyciel określa, jakie świadczenia zapewnia w związku z dodatkową ochroną na wypadek pogryzienia przez psa i ukąszenia przez kleszcza. Dlatego koniecznie przed wyborem konkretnego wariantu NNW szkolnego zapoznaj się z zapisami w OWU.

nnw na wypadek ukąszenia przez kleszcza

NNW dla dziecka a pogryzienie przez psa – przykłady ubezpieczeń

W celu pełniejszego wyjaśnienia działania ochrony w przypadku ugryzienia przez zwierzę, w tym psa, czy użądlenia przez owady, przedstawiamy kilka przykładów ubezpieczeń. Zwróćmy uwagę, że UNIQA nie wyróżnia takiej sytuacji jak pogryzienie przez zwierzę –  takie zdarzenie znajduje się w zakresie sumy gwarancyjnej NNW. Pozostali ubezpieczyciele dla niegroźnych pogryzień wprowadzili osobną sumę gwarancyjną.

UbezpieczycielWarunkiSuma ubezpieczenia
UNIQAW zakresie sumy gwarancyjnej NNWW zakresie sumy gwarancyjnej NNW
WienerŚwiadczenie wypłacane jest jednorazowo, gdy poszkodowany w związku ze zdarzeniem przebywał w szpitalu co najmniej 24 godziny;
obejmuje ochroną ugryzienia przez owady z wyjątkiem kleszcza
400 zł
TUZ UbezpieczeniaŚwiadczenie obejmuje pogryzienie przez psa, pokąsanie lub użądlenie;
ubezpieczony otrzyma odszkodowania pod warunkiem, że pogryzienie skutkowało co najmniej 2-dniową hospitalizacją;
wypłacane 1 raz w okresie ubezpieczenia (wyczerpuje sumę ubezpieczenia)
100-300 zł
GeneraliŚwiadczenie wypłacane w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, jakim jest pogryzienie lub ukąszenie przez zwierzę;
ubezpieczony musi być hospitalizowany co najmniej 2 dni
200-300 zł
Źródło: OWU poszczególnych ubezpieczycieli.

Sumy ubezpieczenia świadczenia w przypadku ugryzienia przez psa zależą w Generali i TUZ Ubezpieczenia od wybranego wariantu NNW szkolnego.

nnw szkolne na wypadek pogryzienia przez psa

NNW szkolne a ukąszenia przez kleszcza – warunki i suma ubezpieczenia

Z jednej strony ukąszenie przez kleszcza może skończyć się chwilowym bólem, a z drugiej poważną chorobą. Ubezpieczyciele oferują specjalną ochronę w przypadku, gdy dziecko ukąsi ten pajęczak. Oto przykłady tego typu ochrony:

UbezpieczycielWarunkiSuma ubezpieczenia
UNIQAzwrot kosztów wizyty lekarskiej (wyjęcie kleszcza);
badanie kleszcza – nosicielstwo patogenów;
zwrot kosztów antybiotykoterapii
500 zł
WienerJednorazowe świadczenie wypłacane w przypadku, gdy w następstwie ugryzienia przez kleszcza zdiagnozowano u poszkodowanego boreliozę bądź odkleszczowe zapalenie opon mózgowych1 000 zł
TUZ UbezpieczeniaŚwiadczenie jest wypłacane tylko, gdy ubezpieczony odbędzie wizytę lekarską w celu usunięcia kleszcza bądź konsultacji medycznej w związku z rumieńcem wędrownym i podejrzeniem boreliozy – nie później niż 6 miesięcy od daty zdarzenia;
1 świadczenie w okresie ubezpieczenia – wyczerpuje ono sumę ubezpieczenia
300 zł
Źródło: OWU poszczególnych ubezpieczycieli.

Wszyscy przedstawieni powyżej ubezpieczyciele oferują jednorazowe świadczenie w tej samej kwocie bez względu na wybrany wariant NNW dla dziecka. Poszczególne ubezpieczenia mają jednak różne warunki.

Cena NNW ze świadczeniem z tytułu pogryzienia przez psa lub ugryzienia przez kleszcza

Koszt ubezpieczenia NNW szkolnego dla dziecka zależy od wielu czynników, w tym od zakresu ochrony, sum ubezpieczenia, liczby ubezpieczanych dzieci czy dodatkowych opcji ochrony. Poniższe kalkulacje przeprowadziliśmy dla 1 dziecka w wieku 12 lat oraz wariantu z sumą ubezpieczenia NNW 25 000 zł (w przypadku Wienera było to 20 000 zł).

UbezpieczycielSuma ubezpieczenia pogryzienia przez psa i ukąszenia przez kleszczaCena ubezpieczenia
Wiener – Wariant podstawowyPogryzienie przez psa – 400 zł, ukąszenie przez kleszcza – 1000 zł71 zł
Generali – Wariant OptymalnyPogryzienie przez zwierzę – 250 zł76 zł
TUZ Ubezpieczenia – Wariant 4Pogryzienie przez psa – 250 zł, zdiagnozowanie boreliozy – 300 zł79 zł
UNIQA – pakiet MPogryzienie przez psa – określony procent z 30 000 zł, ukąszenie przez kleszcza – 500 zł.111 zł
Źródło: Kalkulacje przeprowadzone na stronach ubezpieczycieli (26.02.2024).

Wszystkie powyższe przykłady NNW szkolnego nie dotyczyły najdroższych pakietów. Zależało nam pokazaniu cen pakietów z opcją ochrony w przypadku pogryzienia przez psa i ukąszenia przez kleszcza, a taki dodatek nie wpływa praktycznie na cenę ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez psa lub ukąszenie przez kleszcza

W ramach jakiego ubezpieczenia mogą zapewnić dziecku ochronę w przypadku ugryzienia przez psa?
Czy mogę kupić ubezpieczenie przed kleszczami dla dziecka?
Co pokrywa ubezpieczenie na wypadek ukąszenia dziecka przez kleszcza?
PODSUMOWANIE
 • Ochronę dziecka w razie pogryzienia przez psa lub ukąszenia przez kleszcza oferuje NNW szkolne.
 • Specjalna ochrona dotyczy pogryzień przez psa, które nie zostawiają trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • W przypadku poważnego pogryzienia ubezpieczyciel potraktuje go jako nieszczęśliwy wypadek i oceni uszczerbek na zdrowiu dziecka na normalnych zasadach.
 • Ubezpieczyciele zapewniają w razie pogryzienia przez psa lub ukąszenia przez kleszcza jednorazowe świadczenie o ustalonej kwocie.
 • W przypadku ukąszenia dziecka przez kleszcza ubezpieczyciele wypłacają świadczenie pokrywające koszty wizyty lekarskiej, badania na boreliozę czy antybiotykoterapii.
Źródła:
 • https://www.uniqa.pl/dokumenty/2043_OWU_Ubezpieczenie_szkolne.pdf
 • https://wiener.pl/sites/default/files/files-ubezpieczenia-detal-zdrowie/pakietoswiata/aktualne_owu_pakiet_oswiata_23_04_2023.pdf
 • https://tuz.pl/wp-content/uploads/2023/07/OWUKPTabela_Pakiet-Bezpieczna-Nauka_2023.pdf
 • https://www.generali.pl/media/OWU_Generali_z_mysla_o_Nastepstwach_Nieszczesliwych_Wypadkow_obowiazujace_od_20_07_2023_r_b17d03e337.pdf
 • https://www.gov.pl/web/gis/kleszcze–powazne-zagrozenie-dla-naszego-zdrowia
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC