Gozo – przewodnik dla turystów

Położona na północny-wschód od Malty wyspa Gozo ma zaledwie 67 km². Niech ta niewielka powierzchnia Cię nie zmyli! Znajdziesz tam piękne plaże, architektoniczne zabytki oraz rozsmakujesz się we wspaniałej kuchni. Gozo łączy w sobie bogatą historię i miłość do natury. To tam spędzisz wakacje pełne sprzeczności – znajdziesz oddalone wzgórze, by w samotności podziwiać piękno śródziemnomorskiego krajobrazu, a wieczorem w stolicy wyspy Rabacie, zwanym też Victorią, pobawisz się ze znajomymi w jednym z lokali. Poznaj małą wyspę wielkich niespodzianek!

W stronę wyspy – przygotowania i dojazd

Malta to niewielkie państwo leżące w samym centrum Morza Śródziemnego. Większość osób kojarzy największą wyspę tego archipelagu – Maltę, znaną z zakonu Jezuitów, jaskinii Ghar Dalam oraz z II Wojny Światowej. Tak! To na wyspie należącej wtedy do Wielkiej Brytanii znajdowała się kluczowa baza wojskowa w tym rejonie. A czy słyszałeś o Gozo – mniejszej siostrze Malty? Jeśli nie, to czas to zmienić, bo zasługuje ona na podobną sławę.

Czas na Gozo! Tylko kiedy?

Nie ukrywajmy – wyspę warto zobaczyć nawet podczas najgorszej pogody, czyli w styczniu i lutym. Tylko to, co w Gozo jest złą pogodą, u nas w Polsce jest cudowną i piękną aurą. Wyobraź sobie styczeń i luty ze średnią temperaturą około 15ºC! Wprawdzie są to jedne z najbardziej deszczowych miesięcy w roku – razem z październikiem, listopadem i grudniem, ale jeśli zależy Ci wyłącznie na zwiedzaniu, to będzie to dobry czas na podróż na Gozo.

Pełnię wyspy Gozo docenisz jednak wiosną, latem i wczesną jesienią. Już w kwietniu średnia temperatura wynosi 20ºC, by w miesiącach letnich wzrosnąć do 27ºC – 28ºC. W tym samym czasie rozgrzewa się morze. Pływanie i nurkowanie w wodzie rozgrzanej do 25ºC to sama przyjemność.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

A co ze słońcem? Gozo jest wyspą pełną słońca. Latem praktycznie nie ma tam opadów i niebo pozostaje stale czyste i błękitne. Wyobraź sobie dni, w których słońce świeci nieprzerwanie 13, a nawet 14 godzin. Raj dla turysty! A bryza znad morza niesie delikatne orzeźwienie. 

Uwaga! Niestety czasami pojawia się scirocco – najczęściej wiosną i zimą. Ten południowy wiatr znad Sahary przynosi suche i gorące powietrze, a czasami nawet pustynny pył.  

Jak dotrzeć na Gozo?

Na tę malutką wyspę nie da się dotrzeć bezpośrednio z Polski. Dlaczego? Po prostu… nie ma tam lotniska. W tej krainie zabytków, sielankowego krajobrazu i ekologicznych pól, rozsądni maltańczycy nie zdecydowali się na budowę tak dużego obiektu. Za to można dolecieć na Malta International Airport, które jest świetnie skomunikowane ze wszystkimi miastami na wyspie. Dlatego z łatwością dostaniesz się do miejscowości Cirkewwa, skąd odpływa prom na wyspę Gozo, do miasteczka Mgarr.

Prom

Podróż promem na Gozo sama w sobie jest atrakcją. W ciągu 30 minut będziesz mógł podziwiać piękno obu wysp. Nowoczesne promy kursują regularnie i odpływają co 45 minut. Bilet w dwie strony kosztuje 4,65€ dla dorosłych pasażerów, przy czym bilet kupuje się przed podróżą z Mgarr do Cirkewwy. Dzieci poniżej 3 lat podróżują za darmo, a dla tych nieco starszych – od 3 do 12 roku życia, cena biletu wynosi 1,15€.

Wynajem samochodu

Czy na tak małej wyspie warto wynająć samochód? Tak, to świetny pomysł na zwiedzanie Gozo na własnych warunkach. Rozsiane po wyspie malownicze miejsca i zabytki najlepiej zwiedzać samochodem. Pojazd możesz wypożyczyć na Malcie lub na samym Gozo. Jeśli zdecydujesz się na ten pierwszy wariant, to zapłacisz więcej za podróż promem – opłata za pojazd i kierowcę wynosi 15,70€. 

Samochód możesz wypożyczyć w wypożyczalni sieciowej lub lokalnej, Te sieciowe najczęściej wymagają depozytu (nawet kilkaset euro), który blokują na karcie kredytowej – więc musisz ją posiadać. Możesz także wypożyczyć pojazd na wyspie Gozo, gdzie znajdziesz lokalne firmy specjalizujące się w wynajmie.

Malta i Gozo od 1800 do 1964 roku była pod władaniem Wielkiej Brytanie. Pewnie już się domyślasz… Tak, obowiązuje tam ruch lewostronny. Szybko można się do niego przyzwyczaić, ale warto zachować większą uwagę na początku podróży autem. 

Jaki nocleg wybrać na Gozo?

W tej kwestii masz szerokie pole manewru. Standardowy hotel, prywatny apartament, a może wynajęcie całej villi – wybór zależy tylko od Ciebie. Oczywiście wynajęcie całej villi jest najdroższym rozwiązaniem, ale jeśli wybierasz się na wakacje z całą rodziną albo z grupą znajomych, to może być to idealny pomysł. 

Dokumenty? Czysta formalność!

Jakich dokumentów potrzebujesz, by wjechać na Gozo? Sprawa w tym przypadku jest prosta – wystarczy Ci dowód osobisty. Malta należy do Unii Europejskiej, przyjęła nawet euro, dlatego nie będziesz potrzebował paszportu. Jeśli planujesz na miejscu wynająć samochód, to nie zapomnij wziąć ze sobą prawa jazdy.

Opieka zdrowotna i zagrożenia

Na Gozo panuje łagodny śródziemnomorski klimat. Przed wyjazdem nie musisz się dodatkowo szczepić. Warto jednak wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie choroby lub wypadku będziesz miał zapewnioną opiekę medyczną. Nie zapłacisz także za pobyt w szpitalu oraz transport medyczny. 

Jedyna na co powinieneś uważać podczas pobytu na Gozo to nadmiar słońca. Aby uniknąć poparzeń, weź ze sobą dobrej jakości krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Na wyspie, zwłaszcza latem, przez całe dnie panuje słoneczna pogoda, a temperatura dochodzi do 30ºC. 

Atrakcje turystyczne na Gozo

Przejdźmy do tego, co najważniejsze dla każdego turysty. Na Gozo znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wyobraź sobie, że na tej malutkiej wyspie są budowle sprzed tysięcy lat, wspaniałe zabytki architektoniczne i dziełą natury, które zapadną Ci na długo w pamięć. Tak dzieła! Przyroda stworzyła na wyspie piękne plaże, skaliste wybrzeża i wewnętrzne morze.

Architektura, zabytki, miasta

Rabat, czyli Victoria

Stolica leży w centrum wyspy. Dlaczego ma ona podwójną nazwę? Gozo, jak i cała Malta, przez prawie cały XIX wiek i połowę XX należała do Wielkiej Brytanii. W 1897 roku na 60-lecie sprawowania rządów przez królową Wiktorię zmieniono nazwę stolicy na Victoria. Jednak do dzisiaj wielu ludzi używa jej arabskiej nazwy Rabat, co znaczy przedmieście. 

Rabat liczy ponad 6 tysięcy mieszkańców. To zabytkowe miasto pełne jest wąskich uliczek, kafejek oraz sklepów. Wyróżnia się w nim wzgórze z cytadelą i katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli zabytkową barokową świątynią z licznymi malowidłami. 

Ggantija

To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć! Znajduje się tam jednak z najstarszych świątyń zbudowanych przez ludzi. Szacuje się, że jest starsza niż piramidy w Gizie. Prawdopodobnie powstała ok. 3500 roku p.n.e. Zabytek ten od 1980 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli trafisz do Ggantiji, to będziesz mógł zobaczyć zewnętrzne mury świątyni wznoszące się na 6 metrów. Naukowcy zakładają, że związana była z prehistorycznym kultem płodności.

Marsalforn

Na wyspie znajdują się także kurorty turystyczne. Największym z nich jest Marsalforn położony w malowniczej zatoce. Pamiętaj jednak o skali – największy w przypadku Gozo, to znaczy malutki w porównaniu z innymi ośrodkami w rejonie Morza Śródziemnego. Za to jest bardzo kameralny. Znajdziesz w nim małe urocze piaszczyste plaże rozsiane po skalistym wybrzeżu. W przytulnych nadmorskich restauracjach i barach zjesz specjały kuchni śródziemnomorskiej i lokalnej. 

Salt pans – panwy solne

Kolejny zabytek pamiętający czasy Imperium Romanum. Nie jest to budynek, ale wykute w skale nadbrzeżnej baseny, z których już starożytni Rzymianie odparowywali sól. Obecnie nie produkuje się tam niczego na masową skalę, ale mieszkańcy zbierają z nich do dzisiaj sól na własny użytek. 

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny

Znajdujące się w Ta’Pinu w Gharb budowla leży lekko na uboczu. Nie wjeżdża się do samej miejscowości. Ten jeden z najważniejszych kościołów na całej Malcie stoi pomiędzy polami, w pobliżu kamienistych wzgórz. Na tym tle prezentuje się jak majestatyczna budowla z filmów fantasy. 

Cuda natury

Gozo to nie tylko wspaniała kultura, ale także natura. Wprawdzie na wyspie nie ma bujnej roślinności, ale piękno przyrody widać gdzie indziej. To odwieczna walka wody ze skałami stworzyła najpiękniejsze krajobrazy. Fantastyczne klify, wąwóz i bajeczne plaże przyciągają turystów z całego świata. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Klify Ta’Cenc

Ciągnące się na południowym wybrzeżu klify są obowiązkowym punktem turystycznej wyprawy po Gozo. Wznoszą się na 120 metrów nad poziom morza. Widok z nich jest fantastyczny – zwłaszcza o zachodzie słońca!

Wied il Ghasri

Z kolei na północnym wybrzeżu Gozo znajduje się bajkowy wąwóz. Mierzy on 250 metrów długości i od 15 do 30 szerokości. Mimo że jest trudno dostępny, warto go odwiedzić, zwłaszcza jak lubi się kameralne widoki bez tłumów turystów.

Plaża Ghajn Barrani

Kolejne odosobnione miejsce z pięknymi widokami i ciekawą florą i fauną. Jest to obszar chroniony w ramach programu Natura 2000. Plaża jest piaszczysta, ale najlepiej odwiedzić ją latem, ponieważ w porze deszczowej dojście na brzeg jest utrudnione ze względu na podmokłe podłoże.

Ramla Bay 

Znajduje się tam największa plaża na Gozo z miękkim drobnym piaskiem. Piasek jest czerwony i spotkasz tu wielu turystów i stałych mieszkańców wyspy. W sezonie znajdziesz w pobliżu restauracje i wypożyczysz sprzęt wodny.

Inland Sea

Ta mała wyspa ma też swoje wewnętrzne morze. Tak nazywane jest małe słone jeziora, które połączone jest przesmykiem z Morzem Śródziemnym. Znajduje się przy niej kamienista plaża oraz przystań, z której można wypłynąć łódką lub kajakiem. 

Rozrywka

Mimo że Gozo należy do miejsc, w których łatwo znajdziesz spokojne miejsca bez wielu turystów, to bez problemów będziesz mógł się tam także pobawić w pubie lub na dyskotece. Z imprezowego i luźnego charakteru słynie Xlendi Bay, gdzie spotyka się głównie młodzież. Znajduje się tam La Grotta – dyskoteka pod gołym niebem.

Wody wokół Gozo nadają się świetnie do nurkowania. To właśnie dla sportów wodnych wielu turystów wybiera tę wyspę. Warto także wybrać się na rejs wokół Gozo, a najlepiej taki połączony z imprezą. 

Jeśli interesują Cię ceny oraz kuchnia na Malcie i Gozo zajrzyj koniecznie tutaj: https://mubi.pl/poradniki/malta-przewodnik-dla-turystow/.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!