Ubezpieczenie na Gozo

Położona na północny-wschód od Malty wyspa Gozo ma zaledwie 67 km². Niech ta niewielka powierzchnia Cię nie zmyli! Znajdziesz tam piękne plaże, architektoniczne zabytki oraz rozsmakujesz się we wspaniałej kuchni. Gozo łączy w sobie bogatą historię i miłość do natury. To tam spędzisz wakacje pełne sprzeczności – znajdziesz oddalone wzgórze, by w samotności podziwiać piękno śródziemnomorskiego krajobrazu, a wieczorem w stolicy wyspy Rabacie, zwanym też Victorią, pobawisz się ze znajomymi w jednym z lokali. Poznaj małą wyspę wielkich niespodzianek!

rejs na gozo

Atrakcje turystyczne na Gozo

Zacznijmy do tego, co najważniejsze dla każdego turysty. Na Gozo znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wyobraź sobie, że na tej malutkiej wyspie są budowle sprzed tysięcy lat, wspaniałe zabytki architektoniczne i dzieła natury, które zapadną Ci na długo w pamięć. Tak, dzieła! Przyroda stworzyła na wyspie piękne plaże, skaliste wybrzeża i wewnętrzne morze.

atrakcje na gozo

TOP 8 atrakcji turystycznych na Gozo

Ġgantija

Wpisane na listę dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne, w którym zachowały się dwie megalityczne świątynie sprzed ok. 5800 lat.

Dwejra

Zatoka znana z różnorodnych formacji skalnych, wśród których najsłynniejszą było nieistniejące już Lazurowe Okno.

Ramla Bay

Otoczona wzgórzami najpiękniejsza plaża Gozo z piaskiem o pomarańczowym kolorze i wodzie o zielono-błękitnym odcieniu.

Xlendi Bay

Zatoka i wioska rybacka w południowo-zachodniej części wyspy, pięknie położone u podnóża wapiennych klifów.

Cytadela w Victorii

Górujące nad stolicą wyspy ufortyfikowania, których historia sięga XIII wieku, i w których zachowało się wiele historycznych zabudowań.

Sanktuarium Ta’ Pinu

Jedna z najważniejszych świątyń na Malcie, której historia zaczyna się w XVI wieku, jest znana jako miejsce uzdrowień i objawień maryjnych.

Dolina Għasri

Wąwóz morski na północnym brzegu wyspy nadający się świetnie do spacerów i kąpieli, kończący się wysokimi i stromymi klifami.

Marsalforn

Nieduża miejscowość znana z panwi solnych (basenów solankowych), czyli wykutych w skalistym wybrzeżu basenów, z których wyparowuje się wodę w celu uzyskania soli.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Gozo na mubi.pl?
  • Nie zapłacisz za przebywanie na 10-dniowej kwarantannie, jeśli w trakcie pobytu test wykaże pozytywny wynik. Za test, zakwaterowanie, wyżywienie i powrót do domu w innym terminie zapłaci firma ubezpieczeniowa.
  • Otrzymasz odszkodowanie lub pożyczkę, jeśli ktoś ukradnie Twoje dokumenty albo pieniądze.
  • Nie zapłacisz za leczenie, które będzie konieczne, ale którego nie sfinansuje NFZ na podstawie karty EKUZ.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Rozrywka

Mimo że Gozo należy do miejsc, w których łatwo znajdziesz spokojne miejsca bez wielu turystów, to bez problemów będziesz mógł się tam także pobawić w pubie lub na dyskotece. Z imprezowego i luźnego charakteru słynie Xlendi Bay, gdzie spotyka się głównie młodzież. Znajduje się tam La Grotta – dyskoteka pod gołym niebem.

Wody wokół Gozo nadają się świetnie do nurkowania. To właśnie dla sportów wodnych wielu turystów wybiera tę wyspę. Warto także wybrać się na rejs wokół Gozo, a najlepiej taki połączony z imprezą. 

Jeśli interesują Cię ceny oraz kuchnia na Malcie i Gozo zajrzyj koniecznie tutaj: https://mubi.pl/poradniki/malta-przewodnik-dla-turystow/.

Wyjazd na Gozo w czasie pandemii

Podróżni z Polski przyjeżdżający na Maltę (w tym na Gozo), nie muszą posiadać dokumentów świadczących o ich statusie związanym z pandemia COVID-19.

Na Malcie i Gozo obowiązuje konieczność noszenia masek w samolotach, szpitalach, klinikach medycznych oraz w domach opieki.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej na Malcie są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W stronę wyspy – przygotowania i dojazd

Malta to niewielkie państwo leżące w samym centrum Morza Śródziemnego. Większość osób kojarzy największą wyspę tego archipelagu – Maltę, znaną z zakonu Jezuitów, jaskinii Ghar Dalam oraz z II Wojny Światowej. Tak! To na wyspie należącej wtedy do Wielkiej Brytanii znajdowała się kluczowa baza wojskowa w tym rejonie. A czy słyszałeś o Gozo – mniejszej siostrze Malty? Jeśli nie, to czas to zmienić, bo zasługuje ona na podobną sławę.

grafika

Czas na Gozo! Tylko kiedy?

Nie ukrywajmy – wyspę warto zobaczyć nawet podczas najgorszej pogody, czyli w styczniu i lutym. Tylko to, co w Gozo jest złą pogodą, u nas w Polsce jest cudowną i piękną aurą. Wyobraź sobie styczeń i luty ze średnią temperaturą około 15ºC! Wprawdzie są to jedne z najbardziej deszczowych miesięcy w roku – razem z październikiem, listopadem i grudniem – ale jeśli zależy Ci wyłącznie na zwiedzaniu, to będzie to dobry czas na podróż na Gozo.

Pełnię wyspy Gozo docenisz jednak wiosną, latem i wczesną jesienią. Już w kwietniu średnia temperatura wynosi 20ºC, by w miesiącach letnich wzrosnąć do 27-28ºC. W tym samym czasie rozgrzewa się morze. Pływanie i nurkowanie w wodzie rozgrzanej do 25ºC to sama przyjemność.

A co ze słońcem? Gozo jest wyspą pełną słońca. Latem praktycznie nie ma tam opadów, a niebo pozostaje stale czyste i błękitne. Wyobraź sobie dni, w których słońce świeci nieprzerwanie przez 13, a nawet 14 godzin. Raj dla turysty! A bryza znad morza niesie delikatne orzeźwienie. 

Uwaga! Niestety czasami pojawia się scirocco – najczęściej wiosną i zimą. Ten południowy wiatr znad Sahary przynosi suche i gorące powietrze, a czasami nawet pustynny pył.  

Jak dotrzeć na Gozo?

Na tę malutką wyspę nie da się dotrzeć bezpośrednio z Polski. Dlaczego? Po prostu… nie ma tam lotniska. W tej krainie zabytków, sielankowego krajobrazu i ekologicznych pól, rozsądni maltańczycy nie zdecydowali się na budowę tak dużego obiektu. Za to można dolecieć na Malta International Airport, które jest świetnie skomunikowane ze wszystkimi miastami na wyspie. Dlatego z łatwością dostaniesz się do miejscowości Cirkewwa, skąd odpływa prom na wyspę Gozo, do miasteczka Mgarr.

Prom

Podróż promem na Gozo sama w sobie jest atrakcją. W ciągu 30 minut będziesz mógł podziwiać piękno obu wysp. Nowoczesne promy kursują regularnie i odpływają co 45 minut. Bilet w dwie strony kosztuje 4,65 € dla dorosłych pasażerów, przy czym bilet kupuje się przed podróżą z Mgarr do Cirkewwy. Dzieci poniżej 3 lat podróżują za darmo, a dla tych nieco starszych – od 3. do 12. roku życia, cena biletu wynosi 1,15 euro.

Wynajem samochodu

Czy na tak małej wyspie warto wynająć samochód? Tak, to świetny pomysł na zwiedzanie Gozo na własnych warunkach. Rozsiane po wyspie malownicze miejsca i zabytki najlepiej zwiedzać samochodem. Pojazd możesz wypożyczyć na Malcie lub na samym Gozo. Jeśli zdecydujesz się na ten pierwszy wariant, to zapłacisz więcej za podróż promem – opłata za pojazd i kierowcę wynosi 15,70 euro (ok. 70 zł).

Samochód możesz wypożyczyć w wypożyczalni sieciowej lub lokalnej. Te sieciowe najczęściej wymagają depozytu (nawet kilkaset euro), który blokują na karcie kredytowej – więc musisz ją posiadać. Możesz także wypożyczyć pojazd na wyspie Gozo, gdzie znajdziesz lokalne firmy specjalizujące się w wynajmie.

Malta i Gozo od 1800 do 1964 roku była pod władaniem Wielkiej Brytanii. Pewnie już się domyślasz… Tak, obowiązuje tam ruch lewostronny. Szybko można się do niego przyzwyczaić, ale warto zachować większą uwagę na początku podróży autem. 

Jaki nocleg wybrać na Gozo?

W tej kwestii masz szerokie pole manewru. Standardowy hotel, prywatny apartament, a może wynajęcie całej villi – wybór zależy tylko od Ciebie. Oczywiście wynajęcie całej villi jest najdroższym rozwiązaniem, ale jeśli wybierasz się na wakacje z całą rodziną albo z grupą znajomych, to może być to idealny pomysł. 

Dokumenty? Czysta formalność!

Jakich dokumentów potrzebujesz, by wjechać na Gozo? Sprawa w tym przypadku jest prosta – wystarczy Ci dowód osobisty. Malta należy do Unii Europejskiej, przyjęła nawet euro, dlatego nie będziesz potrzebował paszportu. Jeśli planujesz na miejscu wynająć samochód, to nie zapomnij wziąć ze sobą prawa jazdy.

Opieka zdrowotna i zagrożenia

Na Gozo panuje łagodny śródziemnomorski klimat. Przed wyjazdem nie musisz się dodatkowo szczepić. Warto jednak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie choroby lub wypadku będziesz miał zapewnioną opiekę medyczną. Nie zapłacisz także za pobyt w szpitalu oraz transport medyczny.

Jedyne, na co powinieneś uważać podczas pobytu na Gozo, to nadmiar słońca. Aby uniknąć poparzeń, weź ze sobą dobrej jakości krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Na wyspie, zwłaszcza latem, przez całe dnie panuje słoneczna pogoda, a temperatura dochodzi do 30ºC. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne przyda się na Gozo?

Chociaż Gozo nie należy do kierunków wakacyjnych wojaży, przed obraniem których trzeba się wyjątkowo przygotowywać, zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem jest i tak rozsądnym wyjściem. Dlaczego?

Choćby z uwagi na to, że na wyspie znajduje się tylko jeden szpital. W razie potrzeby może się więc okazać, że łatwiej dostępnym wyjściem będzie skorzystanie z opieki w prywatnych placówkach – a tej nie obejmuje EKUZ. Tak samo z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić za transport medyczny do Polski, co może Cię kosztować tysiące euro! Jak tego uniknąć?

Wystarczy kupić polisę turystyczną z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Na podróż na Maltę powinna ona wynosić minimum 100 tys. zł. Sprawdźmy, które firmy oferują tego rodzaju ochronę i ile musi za nią zapłacić dorosły turysta podczas tygodniowego pobytu na Gozo.

Firma ubezpieczeniowaZakres ochronyCena polisy
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
29,40 zł
ProamaKL: 100 000 zł31,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
WienerKL: 172 856 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 034 zł
35,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
37,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
47,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 856 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 641 zł,
Bagaż: 1 000 zł
48,69 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Najtańszą polisę można mieć już za 29 zł, co oznacza, że dzień ochrony kosztuje tylko ok. 4 zł! Dobierz jednak ubezpieczenie według własnych potrzeb i rodzaju aktywności, jaką zamierzasz uprawiać na wakacjach – pamiętaj, że nadmierna oszczędność na polisie może się źle skończyć, gdy podczas wyjazdu dojdzie do jakiegoś niefortunnego zdarzenia.

Jeśli planujesz wyjazd z bliską osobą, pamiętaj, żeby zakupić ubezpieczenie również dla towarzysza wyprawy. Polisa dla dwóch kosztuje właściwie proporcjonalnie do liczby turystów, a więc dwa razy więcej. Najważniejsze jednak, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wszystkim podróżnym. Zwłaszcza że sama polisa turystyczna kosztuje niewiele.

Firma ubezpieczeniowaZakres ochronyCena polisy
WienerKL: 172 856 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 034 zł
69,00 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
70,00 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
74,00 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
89,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 856 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 641 zł,
Bagaż: 1 000 zł
97,38 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
124,55 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
135.00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
142,80 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

PODSUMOWANIE
  • Gozo to mniejsza wyspa z Archipelagu Wysp Maltańskich położonego na Morzu Śródziemnym.
  • Najcieplej na Gozo jest w miesiącach letnich, ale wyspę można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku.
  • Na Gozo można się dostać tylko drogą morską z Malty.
  • Aby dostać się na Maltę, wystarczy posiadać dowód osobisty.
  • Podróżując po Gozo samochodem, pamiętaj, że obowiązuje tam ruch lewostronny.
  • Wyjeżdżając na Maltę, warto wyrobić kartę EKUZ i kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
  • Na Gozo trzeba odwiedzić stolicę – Victorię (Rabat), a także zobaczyć m.in. Ggantiję czy Klify Ta’Cenc.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Gozo

Ile się płynie z Malty na Gozo?
Jak dostać się z Malty na Gozo?
Co trzeba zobaczyć na Gozo?
Co zobaczyć na Gozo w jeden dzień?
Co zabrać ze sobą na Gozo?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!