Indywidualne tablice rejestracyjne – jak zdobyć spersonalizowane blachy?

Polskie tablice musi mieć każdy pojazd silnikowy zarejestrowany w kraju. Za to tablice indywidualne to przywilej wynikający z kodeksu drogowego. Wyróżnia auto z tłumu i nadaje mu unikalny charakter. Sprawdź, jak uzyskać własne numery rejestracyjne!

grafika

Tablice rejestracyjne w Polsce – obowiązujące rodzaje

Obecny system rejestracji pojazdów w Polsce jest konsekwencją reformy podziału administracyjnego kraju z 1999 r. 1 maja 2000 r. czarne blachy z białymi znakami odeszły do lamusa. Zastąpiły je tablice o odwróconych kolorach z czarnymi znakami na białym tle i polską flagą na niebieskim tle w lewej części tablicy, która 6 lat później zastąpił symbol Unii Europejskiej (12 gwiazdek ułożonych w okrąg – tzw. euroband).

Obowiązujący aktualnie wzór tablic w kraju określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 2 września 2022 r. ws. rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów.

Rodzaje tablic rejestracyjnych stosowanych w Polsce:

 • zwyczajne,
 • indywidualne,
 • tymczasowe,
 • tymczasowe badawcze (wydawane do 10 lipca 2019 roku),
 • profesjonalne,
 • dla pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym,
 • zabytkowe,
 • dyplomatyczne.

Indywidualne tablice rejestracyjne – co to takiego?

Tablice indywidualne wydawane są na wniosek właściciela pojazdu zamiast tablic zwyczajnych. Osoba rejestrująca pojazd sama ustala ich treść w odróżnieniu od zwykłych numerów rejestracyjnych, które przydzielane są losowo. Indywidualne blachy stosuje się tylko w przypadku pojazdów samochodowych i motocyklowych. Nie znajdą zastosowania w przypadku innych pojazdów mechanicznych (jak np.: naczepy, przyczepy, ciągniki rolnicze czy motorowery).

UWAGA!

Personalizacji nie podlegają również zabytkowe i zmniejszone tablice rejestracyjne. Ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, w związku z czym ich właściciele muszą korzystać tylko i wyłącznie ze standardowych kombinacji wyróżnika.

Jak tworzy się indywidualną rejestrację?

Personalizowana rejestracja musi spełniać wymogi prawne. Koniecznie muszą znaleźć się na niej: oznaczenie województwa i kombinacja złożona z co najmniej 3 znaków (liter i cyfr). Jak zbudowany jest indywidualny numer rejestracyjny?

Na indywidualną tablicę składają się:

 • wyróżnik województwa – informuje, w jakim regionie zarejestrowany jest pojazd; zawiera literę (B, C, D, E, F, G, K, L, N, O, P, R, S, T, W lub Z) i cyfrę z przedziału od 0 do 9 (np. B1 XYZ),
 • indywidualny wyróżnik pojazdu – składający się z od 3 do 5 znaków: 25 liter (A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y i Z) i cyfr od 0 do 9, przy czym cyfry mogą znajdować się na tylko na dwóch ostatnich polach (np. C2 A11, D3 EFG4 lub E5 HIJ6K).

Wyróżniki poszczególnych województw:

 • B0B9 – woj. podlaskie,
 • C0C9 – woj. kujawsko-pomorskie,
 • D0D9 – woj. dolnośląskie,
 • E0E9 – woj. łódzkie,
 • F0F9 – woj. lubuskie,
 • G0G9 – woj. pomorskie,
 • K0K9 – woj. małopolskie,
 • L0L9 – woj. lubelskie,
 • N0N9 – woj. warmińsko-mazurskie,
 • O0O9 – woj. opolski,
 • P0P9 – woj. wielkopolskie,
 • R0R9 – woj. podkarpackie,
 • S0S9 – woj. śląskie,
 • T0T9 – woj. świętokrzyskie,
 • W0W9 – woj. mazowieckie,
 • Z0Z9 – woj. zachodniopomorskie.
CIEKAWOSTKA

Schemat wyróżników województw stosowany w tablicach indywidualnych jest taki sam, jak w przypadku tablic tymczasowych.

Niektóre województwa oferują możliwość sprawdzenia dostępności danej kombinacji przed złożeniem wniosku internetowo (np. w Wielkopolsce na stronie) lub telefonicznie. Daje to pewność, że wybrany wyróżnik nie jest zajęty. Szanse na jego uzyskanie dzięki temu rosną!

Jak sprawdzić dostępność indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Zanim pojawisz się w wydziale komunikacji z kompletem dokumentów, aby nadać indywidualny numer rejestracyjny samochodu, skorzystaj z generatora tablic. Jest on dostępny na stronach większości urzędów zajmujących się rejestracją pojazdów. Generator pozwoli Ci na uzyskanie informacji na temat dostępności oznaczeń, które chcesz umieścić na swojej tablicy rejestracyjnej. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, bo zanim złożysz dokumenty do urzędu, będziesz wiedział, czy Twój wniosek o wydanie indywidualnych tablic zostanie przyjęty. W generatorze indywidualnych tablic rejestracyjnych musisz wybrać oznaczenie lokalizacyjne z cyfrą i wskazać ciąg 3–5 znaków.

Indywidualne tablice – co nie może się na nich znaleźć?

Czy wszystko można umieścić na tablicy rejestracyjnej? Niekoniecznie. Zgodnie z prawem indywidualny wyróżnik pojazdu nie może zawierać słów obraźliwych. Na tablicy, którą przecież widzą wszyscy w pobliżu samochodu, nie mogą znaleźć się wulgaryzmy. Zabronione jest, aby treść rejestracji była niezgodna z zasadami współżycia społecznego lub w jakiś sposób nękająca dla otoczenia. Określa to art. 5 Kodeksu cywilnego:

Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Dz.U.2022.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Dochodzi czasem do sytuacji niejednoznacznych, kiedy obraźliwa treść nie jest wyrażona wprost, w wyniku niedopatrzenia lub zbiegu okoliczności. Uzyskując na Dolnym Śląsku wyróżnika województwa “D3” i pojazdu “KIEL”, otrzymujemy zlepek “D3 KIEL”, co można odczytać jako: “DE KIEL”. Inne przykłady to chociażby: “D0 DOMU”, “P0 PLAZY”. Kreatywność właścicieli pojazdów nie ma granic!

Jakie wymogi formalne musi spełniać tablica rejestracyjna?

Samochód osobowy powinien być wyposażony w 2 tablice samochodowe. Mogą one być identyczne (jednorzędowe) lub różnych rozmiarów (jedno- i dwurzędowa – ta drugą zakładana jest jako tylna w wyjątkowych sytuacjach). Tablica samochodowa przysługuje także właścicielowi przyczepy do auta. Dodatkowa rejestracja wydawana jest, gdy bagażnik rowerowy montowany z tyłu pojazdu zasłania umieszczoną tam tablicę.

Wymiary tablic samochodowych:

 • 1-rzędowe: 52 cm na 11,4 cm,
 • 2-rzędowe: 30,5 cm na 21,4 cm,
 • zmniejszone: 30,5 cm na 11,4 cm.
CIEKAWOSTKA

W przypadku tablic dwurzędowych na górze znajduje się wyróżnik miejsca, a na dole wyróżnik pojazdu. Wyjątek stanowią tablice dyplomatyczne, gdzie w górnym rzędzie do symbolu miejsca dodaje się dwie pierwsze cyfry pojazdu, a w dolnym umieszcza się jego końcówkę.

Wymiary tablic motocyklowych:

 • 19 cm na 15 cm.

Indywidualna rejestracja – dla kogo?

Prywatne tablice rejestracyjne dają możliwość umieszczenia na pojeździe swojego imienia, pseudonimu czy nazwy firmy. Przedsiębiorcy wykorzystują tę sposobność do promocji biznesów i powiązania z nimi swojej osoby. Z możliwości tej korzystają także dealerzy nowych samochodów i motocykli, umieszczając w rejestracji egzemplarza pokazowego oznaczenie jego marki lub modelu.

UWAGA!

Z indywidualnym wyróżnikiem wiąże się częściowa utrata anonimowości w ruchu drogowym. Tablice literowe łatwiej zapadają w pamięć niż cyfrowe. W sieci jest wiele stron i portali, gdzie kierowcy dzielą się opiniami na temat stylu jazdy kierowców. Można tam znaleźć całą masę niepochlebnych komentarzy pod adresem właścicieli spersonalizowanych rejestracji.

Ile kosztują indywidualne numery rejestracyjne?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje rejestracja samochodu na zamówienie? Nie mylisz się. Jej cena jest wielokrotnie wyższy od tablic standardowych. Koszt uzyskania samej blachy w przypadku indywidualnego wyróżnika to 1000 zł (tradycyjny kosztuje 80 zł). Do tego dochodzi uzyskanie dowodu rejestracyjnego (80 zł zarówno w przypadku auta zarejestrowanego w kraju, jak i sprowadzonego). O połowę taniej wychodzi indywidualna tablica na motocykl – 500 zł. Opłat dokonuje się w kasie wydziału komunikacji lub przelewem na wskazany numer konta danego urzędu.

Jak długo się czeka na indywidualne tablice?

Indywidualne tablice rejestracyjne tworzone są pod konkretne zamówienie po złożeniu wniosku. Jego rozpatrzenie zajmuje urzędnikom zazwyczaj kilka dni. Jeśli zostanie zaakceptowany, uzbrój się w cierpliwość. Czas oczekiwania na własne blachy to przeważnie 3 tygodnie.

Co z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi po sprzedaży auta?

W Polsce tablice rejestracyjne przypisane są do pojazdu, a nie do jego właściciela. Tak samo jest w przypadku indywidualnych numerów rejestracyjnych. Oznacza to, że właściciel, który sprzedaje auto na indywidualnych tablicach, nie może ich zachować, ani też zamówić tych samych numerów dla innego pojazdu. Z kolei nabywca może zostawić tablice, które miał poprzedni właściciel samochodu, ponieważ w trakcie kolejnej rejestracji są one legalizowane, a nie złomowane. W takiej sytuacji nowy właściciel auta ma indywidualne tablice zupełnie za darmo, co daje oszczędność w wysokości aż 1000 zł.

Czy indywidualne tablice to dobry pomysł na wyróżnienie firmy?

Na indywidualne tablice rejestracyjne często decydują się firmy. To dobry pomysł na jej wyróżnienie i niebanalną, ale jakże prostą w wykonaniu reklamę. Ponadto za takie tablice płaci się tylko raz, podczas ich wyrobienia, więc przy zwykłym użytkowaniu samochodu w trakcie pracy firma dodatkowo dba o swoją reklamę, nie wykładając na to nawet złotówki. Zwłaszcza jeśli pracownicy dość intensywnie użytkują swoje służbowe auta. 

To dobre rozwiązanie, z uwagi na to, że takie numery zwracają uwagę innych kierowców i pieszych. Pojazdy z tablicami indywidualnymi są widoczne w tłumie i sprawiają, że łatwo je zapamiętać, a na tym zależy wielu firmom, na rozpoznawalności.

PODSUMOWANIE
 • Indywidualne tablice rejestracyjne to jeden z 8 typów rejestracji obowiązujących w Polsce. Można je uzyskać na wniosek właściciela pojazdu zamiast tablic tradycyjnych przydzielonych losowo.
 • Tablice indywidualne dają wpływ na wygląd oznaczenia pojazd. Składają się z jednoliterowego wyróżnika województwa i cyfry prostej, po których występuje własna sekwencja 3–5 liter (bez polskich znaków diakrytycznych) i cyfr (co najwyżej 2 cyfry na dwóch ostatnich polach).
 • Na rejestracji indywidualnej nie może znaleźć się wulgaryzm lub słowo w jakiś sposób obraźliwe.
 • Indywidualne blachy kosztują 1000 zł. Na ich odbiór czeka się zazwyczaj 3 tygodnie.
 • Zmniejszone tablice samochodowe, jak również zabytkowe, nie podlegają personalizacji.
 • Dostępność indywidualnych tablic rejestracyjnych można sprawdzić za pomocą specjalnych generatorów znajdujących się na stronach większości urzędów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o indywidualne tablice rejestracyjne

Ile znaków pomieści indywidualna tablica rejestracyjna?
Czy urzędnik może odmówić rejestracji pojazdu pod wskazanym wyróżnikiem?
Czy indywidualne tablice rejestracyjne można zachować przy zmianie samochodu?
Źródła:
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_rejestracyjne_w_Polsce
 • https://spidersweb.pl/autoblog/czy-indywidualne-tablice-rejestracyjne-moga-byc-obrazliwe/
 • https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-5
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ciekawie przedstawiona informacja. Dzięki
avatar autora komentarza
spoko, nie ma problemu

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC