Ubezpieczenie na Kos

Czy wiesz, że z EKUZ za publiczną opiekę medyczną na Kos musisz częściowo zapłacić? Np. za pobyt w szpitalu będziesz musiał pokryć od 10% do 30% kosztów. Współpłatność dotyczy także badań diagnostycznych czy zakupu leków. Wszystkie te świadczenia będą darmowe, o ile kupisz dodatkową polisę turystyczną, która zapewni Ci nie tylko dostęp do publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych, ale także pokryje koszty leczenia czy transportu w razie choroby lub wypadku.

kos wakacje

Wprowadzenie

Od pokrycia kosztów leczenia za granicą, przez ochronę w przypadku zgubienia bagażu, aż po wsparcie w razie zniszczenia czyjegoś mienia – taką pomoc zapewni Ci polisa turystyczna w niespodziewanych sytuacjach. Jednym z kluczowych elementów bezpiecznej podróży jest zakup ubezpieczenia turystycznego. To jednak nie wszystko. Istotne jest również to, aby ochrona była dopasowana do rodzaju wyjazdu.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem na Kos?

Chociaż w krajach UE możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz wiedzieć, że pokrywa ona jedynie podstawowe świadczenia zdrowotne w publicznych placówkach. W przypadku bardziej skomplikowanych usług medycznych, ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu medycznego czy wizyt w prywatnych placówkach, opłaty leżą już po Twojej stronie. Jeśli masz polisę turystyczną, ubezpieczyciel pokryje te wydatki, zapewniając Ci dostęp do najlepszej opieki bez obciążania Twojego portfela.

Czy ubezpieczenie na Kos jest obowiązkowe?

Turyści wybierający się na grecką wyspę Kos nie muszą posiadać ubezpieczenia turystycznego. Obywatele Unii Europejskiej mają prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w Grecji na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak EKUZ zapewnia jedynie podstawowy zakres świadczeń i nie pokrywa wszystkich potencjalnych kosztów. Warto więc zainwestować w dodatkową ochronę.

Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informacje dotyczące m.in. wjazdu, pobytu, zdrowia czy podróżowania po Grecji. Jako obywatel Polski możesz podróżować do tego kraju bez wizy i na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Twój dokument musi być ważny zarówno w dniu wjazdu, jak i wyjazdu z Grecji. Jeśli Twój pobyt będzie trwał więcej niż 90 dni, potrzebujesz pozwolenia.

W kwestii ubezpieczenia MSZ zaleca, aby wyrobić EKUZ oraz wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje transport medyczny i w przypadku zgonu.

Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

MSZ zaleca, aby osoby podróżujące na Kos:

  • zarejestrowały się w systemie Odyseusz,
  • uważały na fale upałów, które mogą powodować pożary,
  • uważały na trzęsienia ziemi,
  • zachowały ostrożność w miejscach publicznych, które narażone są na ataki terrorystyczne.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych na Kos

Przed wyborem polisy na Kos dokładnie przeanalizuj jej zakres oraz sumy ubezpieczenia, aby dostosować ochronę do charakteru planowanego wyjazdu i własnych potrzeb. Ubezpieczyciele oferują różne formy wsparcia, więc z pewnością uda Ci się dopasować polisę do zagrożeń, z jakimi możesz się spotkać. Musisz być świadomy tego, że mimo iż urlop kojarzy się z sielanką, podczas wyjazdu może wydarzyć się wiele złego i niespodziewanego.

Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)

Ubezpieczenie kosztów leczenia to ochrona, która zapewnia pomoc medyczną w publicznych i prywatnych placówkach ochrony zdrowia. Turysta w ramach takiego wsparcia może liczyć na organizację i pokrycie kosztów:

  • wizyt lekarskich,
  • leczenia (również stomatologicznego),
  • pilnych zabiegów i operacji,
  • badań,
  • hospitalizacji.
Przykład

AXA Partners podaje, że za koszty leczenia uznaje m.in. wydatki poniesione na hospitalizację, w której skład wchodzą np. koszty operacji, znieczulenia, leków i wyżywienia.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Polisa NNW zapewnia świadczenie, jeśli ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. Wysokość zadośćuczynienia zależy od sumy ubezpieczenia NNW i rodzaju uszczerbku. Świadczenie można przeznaczyć np. na rehabilitację czy zakup sprzętu medycznego. Jeśli ubezpieczony poniesie śmierć, odszkodowanie otrzymuje wskazana przez niego osoba uposażona, np. ktoś z rodziny. Wówczas zadośćuczynienie pozwoli pokryć koszty np. zorganizowania pogrzebu.

Przykład

Firma Colonnade w ramach ubezpieczenia NNW pokrywa koszty świadczenia szpitalnego za okres do 30 dni.

Ubezpieczenie bagażu

Podczas podróży zawsze istnieje ryzyko zagubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu. Ubezpieczyciele wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują ochronę na wypadek wystąpienia takich sytuacji. W ramach ubezpieczenia bagażu turysta może liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub zakupu nowej walizki czy artykułów pierwszej potrzeby.

Przykład

ERGO Hestia w ramach ubezpieczenia bagażu pokrywa koszty dosłania utraconych przedmiotów osobistych.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

OC w ramach polisy turystycznej obejmuje sytuacje, w których ubezpieczony nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub jej mieniu. Do takich zdarzeń może dojść wszędzie i w każdej sytuacji. Np. kiedy turysta zniszczy wyposażenie pokoju hotelowego, uszkodzi wypożyczony rower lub wpadnie na kogoś podczas jazdy na rolkach. Wówczas pokrzywdzony otrzyma świadczenie, które może przeznaczyć na naprawę zniszczonego mienia, zakup nowego przedmiotu, rehabilitację lub leczenie.

Przykład

Generali nie obejmuje szkód, które ubezpieczony wyrządził członkom rodziny.

Assistance podróżne i ewakuacja medyczna

Ubezpieczenie assistance to podstawowy element polisy, zaraz obok ochrony kosztów leczenia. Zapewnia wsparcie okołomedyczne, w ramach którego turysta może liczyć na organizację i pokrycie opłat m.in. za:

  • transport medyczny na terenie Kos oraz do kraju zamieszkania,
  • przeprowadzenie akcji ratunkowej i poszukiwawczej,
  • pomoc tłumacza,
  • wsparcie informacyjne,
  • pomoc prawnika,
  • opiekę nad dziećmi,
  • transport, zakwaterowanie i wyżywienie dla osoby towarzyszącej ubezpieczonemu, jeśli przybywa on w szpitalu.
Przykład

Mtu24.pl nie obejmuje ochroną assistance krajów, dla których w dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, obowiązywał komunikat „MSZ odradza podróże, które nie są konieczne” oraz „MSZ odradza wszelkie podróże”.

Koszty leczenia i opieka medyczna na Kos

Wiedza na temat tego, jak wygląda opieka medyczna na Kos, pozwoli Ci lepiej przygotować się do wyjazdu na tę grecką wyspę. Podczas planowania podróży uwzględnij kwestie związane z dostępem do placówek medycznych oraz potencjalnymi kosztami leczenia. Wyspa oferuje zarówno publiczne, jak i prywatne placówki medyczne, ale zasady ich funkcjonowania oraz związane z tym opłaty mogą różnić się od tych obowiązujących w Polsce.

Jakość i dostępność służby zdrowia

Na Kos główny szpital jest położony w mieście o tej samej nazwie. Znajduje się tu także kilka centrów zdrowia w większych miejscowościach. Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą korzystać z podstawowej opieki medycznej w tych placówkach na zasadach obowiązujących obywateli Grecji. Niemniej jednak niektóre usługi mogą wymagać dodatkowych opłat.

Na wyspie dostępne są również prywatne placówki medyczne oferujące szeroki zakres usług. Korzystanie z nich wiąże się jednak z pełnym pokryciem kosztów przez pacjenta, chyba że posiada on ubezpieczenie turystyczne.

CZY WIESZ, ŻE …

W Grecji występują trzy rodzaje punktów medycznych. Są to placówki:
– publiczne (ESY),
– prywatne (mające umowę z EOPYY),
– państwowej sieci podstawowej opieki zdrowotnej PEDY, w której pracują lekarze POZ.
Z placówek ESY i PEDY możesz korzystać w ramach EKUZ.

Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia

Na Kos posiadacze EKUZ mają prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia (ESY i PEDY) na takich samych zasadach, jak obywatele Grecji. Niektóre usługi są jednak płatne. Za co i ile zapłacisz?

W przypadku badań diagnostycznych pacjent pokrywa 15% kosztów. Z kolei za hospitalizację turysta będzie musiał zapłacić 30% ceny procedury medycznej lub 10% ceny dziennej hospitalizacji. Należy do tego doliczyć opłatę za opiekę lekarza, anestezjologa, ewentualne koszty wyższego standardu sali czy inne dodatkowe usługi. W przypadku zakupu leków na receptę pacjent pokrywa 25% lub 10% kosztów. Realizacja każdej recepty kosztuje 1 euro.

Przykład

AXA Partners podaje, że w Grecji transport medyczny na noszach to koszt w granicach 10 000 euro, a z użyciem helikoptera nawet 25 000 euro. Z kolei leczenie zatrucia pokarmowego wiąże się z opłatą w kwocie 920 euro, a zapalenia krtani – 570 euro.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem

Grecja nie wymaga obowiązkowych szczepień dla podróżnych z Polski, ale warto rozważyć szczepienia ochronne. Np. przeciwko:

  • tężcowi, błonicy, krztuścowi,
  • WZW A,
  • WZW B,
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na Kos?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na wyspę Kos wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, aby ochrona zapewniała kompleksowe wsparcie w trakcie podróży.

Oto najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę:

  • zakres ubezpieczenia,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • ograniczenia i limity,
  • możliwe rozszerzenia,
  • sumy ubezpieczenia.

Informacje na temat wszystkich wyżej wymienionych punktów znajdziesz w OWU. Pamiętaj o tym, że towarzystwa oferują różne formy ubezpieczenia turystycznego, więc zakres ochrony w każdej firmie może być inny.

Limity odpowiedzialności i zakres ochrony

Polisa turystyczna powinna być dopasowana do charakteru podróży, planowanych aktywności oraz indywidualnych potrzeb. Pełna ochrona pozwoli uniknąć wysokich kosztów w razie nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wystąpić podczas każdego wyjazdu. Jak dopasować ubezpieczenie do rodzaju podróży?

Ubezpieczenie turystyczne składa się przede wszystkim z ochrony kosztów leczenia i assistance. Polisę możesz także objąć ubezpieczeniem:

  • NNW,
  • OC,
  • obejmującym uprawianie sportów,
  • bagażu,
  • sprzętu sportowego,
  • dotyczącym spożywania alkoholu,
  • od zaostrzenia objawów chorób przewlekłych,
  • od rezygnacji i przerwania podróży.

Wybór zakresu ubezpieczenia to nie wszystko. Zwracaj także uwagę na maksymalne wysokości odszkodowania. Ile powinny wynosić sumy ubezpieczenia dla poszczególnych form ochrony?

  • Koszty leczenia: minimum 30 000 euro (a najlepiej 50 000 euro lub więcej)
  • OC w życiu prywatnym: minimum 100 000 zł
  • NNW: 20 000–50 000 zł
  • Bagaż: 2 000–5 000 zł
  • Sporty wysokiego ryzyka: wyższe limity niż te wymienione w ramach kosztów leczenia i NNW

Długość podróży a wymagane ubezpieczenie

Pamiętaj o tym, że im dłuższa podróż, tym wyższa składa za ubezpieczenie, ale także większe ryzyko doznania szkody. Zatem zawsze zadbaj o ochronę na cały czas trwania wyjazdu. Niezależnie od tego, co planujesz robić podczas podróży. Nigdy nie wiesz, kiedy może Cię spotkać nieprzewidziane zdarzenie losowe. Jeśli będziesz chciał zaoszczędzić na ubezpieczeniu i kupisz ochronę tylko na część wyjazdu, możesz na tym bardzo źle wyjść. Najbardziej ucierpi na tym Twój portfel.

O czasie trwania ubezpieczenia turystycznego decydujesz podczas zakupu polisy. Możesz wybrać ochronę na 7 dni, 15 dni, 30 dni lub nawet rok!

Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, sporty wodne, paralotniarstwo

Wyspa Kos jest idealnym miejscem dla osób lubiących różnego rodzaju aktywności. Można tu uprawiać liczne sporty wodne, lądowe i ekstremalne. Piękne plaże, górskie krajobrazy i sprzyjający klimat przyciągają zarówno miłośników rekreacji, jak i bardziej zaawansowanych sportowców. Kos to doskonałe miejsce zarówno dla amatorów sportów wodnych, jak i lądowych. Dzięki różnorodnym aktywnościom każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od poziomu zaawansowania.

Należy jednak pamiętać o tym, że każda aktywność wiąże się z ryzykiem doznania szkody. Zwłaszcza jeśli mowa o sportach wysokiego ryzyka. W związku z tym ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować takie wydarzenia. Niekiedy polisa składa się z ochrony uwzględniającej sporty amatorskie i rekreacyjne, ale aktywności ekstremalne wymagają już rozszerzenia. W innym przypadku turysta, który dozna szkody podczas uprawiania sportów, nie będzie mógł liczyć na pomoc towarzystwa.

Na Kos sporty ekstremalne są dość popularne. Wiele z nich, np. aktywności wodne i paralotniarstwo, są traktowane przez towarzystwa jako sporty wysokiego ryzyka. Dokładną klasyfikację poszczególnych dyscyplin znajdziesz w OWU każdej firmy ubezpieczeniowej. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy i o jaką ochronę powinieneś rozszerzyć swoją polisę, jeśli planujesz uprawiać sport.

Koszt ubezpieczenia na Kos

Mimo że do Grecji możesz się wybrać na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, powinieneś kupić także polisę turystyczną. Patrząc na cenę wyjazdu, a tym bardziej na opłaty za opiekę medyczną w Grecji, za którą i tak częściowo musisz zapłacić, nawet jeśli posiadasz EKUZ, koszt dodatkowej ochrony jest niewielki. I z pewnością Ci się opłaci!

Przykładowe ceny polis

Opłaty za polisę turystyczną sprawdzimy na przykładzie 40-letniej Moniki, która chce spędzić na Kos 10 dni. Turystka nie choruje przewlekle i nie planuje uprawiać sportów. Interesuje ją przede wszystkim ochrona kosztów leczenia w kwocie minimum 150 000 zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
46,20 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
46,70 zł
WienerKL: 172 340 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 712 zł
51 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
66 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł
86 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
91,60 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy od wielu czynników, które określają ryzyko związane z wyjazdem. Wpływ na cenę polisy ma przede wszystkim:

  • zakres ochrony,
  • czas trwania podróży,
  • kierunek wyjazdu,
  • cel wycieczki.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Kos?

Polisę podróżną do Grecji dostaniesz u agenta stacjonarnie i bezpośrednio w towarzystwach ubezpieczeniowych. Ofert możesz szukać również w kalkulatorach ubezpieczeń turystycznych oraz w biurach podróży, jeśli udajesz się na wycieczkę zorganizowaną. Pamiętaj jednak o tym, aby przed zakupem ochrony zweryfikować jej zakres i porównać propozycje w różnych towarzystwach, aby nie przepłacić.

Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na terenie Kos

Ubezpieczenie turystyczne na Kos dostaniesz w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ofert możesz szukać m.in. w firmie:

  • Proama,
  • Generali,
  • mtu24.pl,
  • Wiener,
  • SIGNAL IDUNA,
  • UNIQA,
  • AXA Partners.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na Kos

Ile kosztuje polisa turystyczna na Kos?
Czy ubezpieczenie podróżne na Kos obejmuje uprawianie sportów?
Jakie sumy ubezpieczenia powinna obejmować ochrona kosztów leczenia w ramach polisy na Kos?
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie turystyczne na Kos zapewnia przede wszystkim organizację i pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego i przeprowadzenia akcji ratunkowej.
  • Polisę podróżną na Kos warto rozszerzyć o NNW, OC, ochronę bagażu czy uprawianie sportów.
  • Ochrona kosztów leczenia na Kos powinna opiewać na kwotę minimum 150 000 zł w przypadku kilkudniowych podróży nastawionych na wypoczynek.
  • EKUZ pokrywa tylko część opłat za opiekę medyczną na Kos.
  • Ubezpieczenie turystyczne na Kos powinno obejmować cały czas trwania wyjazdu. Towarzystwa oferują polisy trwające nawet rok.
  • Osoby podróżujące na Kos nie muszą wykonywać szczepień, ale mogą zadbać szczepienia zalecane.
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
  • https://mubi.pl/dokumenty/podrozuj-z-mtu24-owu-od-01.03.2023.pdf
  • https://www.axa-assistance.pl/aktualnosci/porady/ile-kosztuje-leczenie-za-granica/
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!