Kos – przewodnik dla turystów

Czy na wyspie, którą władali Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Joannici, Turcy, a także Włosi, może zabraknąć wspaniałych zabytków? Jeśli jakieś miejsce nosi nazwę “pływający ogród”, to jak pyszne musi być tam jedzenie i jak bardzo zachwycające są tamtejsze krajobrazy? Jak piękna musi być plażą nazwana Paradise Beach? I co wspólnego z Kos ma Hipokrates? Wybierzmy się w podróż na wyspę, na której podobno przebywał mityczny Herkules!

Kilka słów o wyspie Kos

Gdzie leży Kos?

Ta druga co do wielkości – po Rodos – wyspa archipelagu Dodekanez leży na Morzu Egejskim zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży Turcji. Jej powierzchnia to 290 km². Jednak w przeciwieństwie do innych greckich wysp, nie jest ona aż tak skalista – jak choćby Santoryn. Najwyższy szczyt (Dikeos) Kos mierzy zaledwie 843 m n.p.m. Dużą część wyspy zajmują niziny z polami uprawnymi oraz spokojne wyżyny. 

Jaka pogoda panuje na Kos?

Południe Europy, Morze Śródziemne, grecka wyspa – tam nie może być chłodno! Patrząc z perspektywy Polski, tak rzeczywiście jest. Niemniej zimą średnia temperatura powietrza na Kos nie przekracza 12ºC i trudno w takich warunkach docenić wszystkie walory wyspy. Pełnych wakacji na wyspie doświadczysz od czerwca do października, gdy z kolei średnia temperatura powietrza nie spada poniżej 22ºC – w sierpniu dochodzi nawet do 27ºC

Takie warunki z jednej strony sprzyjają wylegiwaniu się na jednej z pięknych piaszczystych plaż, z drugiej strony mogą zniechęcić – zwłaszcza w te najbardziej upalne dni, gdy temperatura sięga 40ºC – do aktywnego poznawania Kos. A jest tam, co zwiedzać! 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Jak dotrzeć na wyspę?

Na Kos można dostać się samolotem bezpośrednio z Polski. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy sposób dotarcia na wyspę. W centrum wyspy znajduje się Port lotniczy “Hipokrates”, do którego w czasie sezonu latają samoloty z największych polskich miast. Wyspa jest na tyle mała, że nie ma sensu jechać na nią samochodem. Podróż zajmie ponad 24 godziny, trzeba przeprawić się promem z Pireusu – co kosztuje i zabiera dużo czasu. Można także spróbować dostać się do Turcji w okolice Bodrum i tam przepłynąć promem na Kos. 

Czym przemieszczać się po Kos?

Po wylądowaniu na miejscu można skorzystać z komunikacji publicznej KTEL na wyspie. Przystanek znajduje się przy budynku lotniska. Ceny biletów wahają się od 2 do 4,4 euro zależnie od celu podróży. Warto zwrócić uwagę na rozkład jazdy, ponieważ do niektórych miejscowości autobusy kursują rzadziej. 

Jeśli nie chcesz przemieszczać się komunikacją publiczną, to możesz zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Na wyspie od wielu lat  działają firmy oferujących takie usługi. Oczywiście poza sezonem wynajęcie auta jest tańsze – w maju 2020 można wypożyczyć Fiata Pandę na 3 dni za ok. 250 zł. Za to w lipcu koszt wynajmu wzrasta do ok. 475 zł. Podane ceny są orientacyjne i rzecz jasna zależą od modelu samochodu i konkretnej wypożyczalni. Jednego możesz być pewien – w 3 dni zwiedzisz bez problemu całą wyspę!

Aby poznać wyspę, wielu turystów wybiera skutery lub pojazdy typu buggy car – to takie małe dwudrzwiowe autka, które często nie mają szyb. Idealne na zwiedzanie w gorące dni! 

Jeśli chcesz spędzać wakacje aktywnie, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na zwiedzanie wyspy jest rower. W przeciwieństwie do innych wysp na Morzu Egejskim Kos nie jest aż tak górzysty, co zachęca do takiej formy podróżowania. Dodatkowo prawie każdy hotel oferuje wypożyczenie roweru, więc wystarczy go wypożyczyć i można poznawać uroki wyspy, dbając jednocześnie o kondycję!

Dwa zdania o formalnościach 

Co zabrać na Kos?

Nie ma co się tutaj szczególnie rozpisywać – na wyspie będziesz koniecznie potrzebował ochrony przed słońcem. Nie obejdzie się więc bez kremu do opalania z filtrem, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy. W Grecji gniazdka elektryczne mają napięcie 230 V i częstotliwość 50 Hz. Są one typu F i C, więc niektóre polskie wtyczki (szczególnie okrągłe) mogą do nich nie pasować, ze względu na ich dodatkowe wypustki uziemiające. 

Jakie dokumenty wziąć na Kos?

Formalną podstawą jest wyrobienie sobie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek w oddziale NFZ lub pobrać go ze strony ekuz.nfz.gov.pl i wysłać drogą elektroniczną. Cała procedura jest bezpłatna – zajmij się nią odpowiednio wcześniej.  

Dzięki karcie EKUZ otrzymasz pomoc medyczną w  państwowych placówkach danego kraju oraz tych, które mają podpisane umowy z tamtejszym odpowiednikiem NFZ-u. Warto ją więc mieć podczas wakacyjnego wyjazdu, by nie płacić za wizyty lekarskie w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku. 

Jeśli planujesz wypożyczyć samochód, to weź ze sobą prawo jazdy. Oczywiście do Grecji wjedziesz legitymując się dowodem osobistym lub paszportem. Kończmy więc z nudnymi formalnościami i przejdźmy do tego, co najważniejsze – co przyciąga turystów z całej Europy na wyspę Kos?

Wiele słów o atrakcjach wyspy Kos

Dzięki burzliwej historii na Kos pozostało wiele zabytków architektonicznych z różnych epok i kultur. Po całej wyspie rozsiane są świadectwa obecności starożytnych Greków, Rzymian i późniejszych Turków. Dodatkowo na Kos przylatuje się, by wygrzewać się na pięknych piaszczystych plażach, które zniewalają miękkim delikatnym piaskiem. Warto spróbować także zdrowej i pysznej greckiej kuchni oraz lokalnych specjałów – oliwek i wina. 

Grecy, Rzymianie, Turcy i ….

Asklepiejon – świątynia Asklepiosa

To starożytne centrum medyczne, którego ruiny znajdują się 4 kilometry od stolicy wyspy, czyli od miasta Kos. Budowla powstała w pierwszej połowie III wieku przed naszą erą, na cześć boga zdrowia i medycyny Asklepiosa. Ówcześni medycy byli jednocześnie kapłanami. To tutaj leczył pierwszy pośród medyków, czyli słynny Hipokrates

Na terenie Asklepiejonu można podziwiać ruiny budowli z różnych epok. Zniszczone budynki podczas trzęsień ziemi było odbudowywane i przerabiane. Znajdują się tam łaźnie rzymskie z III wieku naszej ery, a także ruiny mniejszych świątyń, w tym wczesnochrześcijańskiej.

Rzymska willa – Casa Romana

W stolicy Kos znajduje się budynek z II wieku naszej ery. Odwiedzając ten zabytek, poczujesz się jak starożytny Rzymianin. W willi zobaczysz piękne freski (w tym pantera walcząca z niedźwiedziem), a także bogate dekoracje i mozaiki. Część eksponatów z willi zostało przeniesionych do muzeum Archeologicznego w Kos. Co ciekawe, Casa Romana ma aż 36 pomieszczeń!

Starożytne gimnazjum w Kos

To tylko część całego kompleksu zabudowań z III wieku przed naszą erą, który znajduje się we wschodniej części miasta w pobliżu portu. Starożytni zbudowali tam także Akropol, Hipodrom oraz świątynie Afrodyty i Herkulesa. Do dzisiaj można podziwiać kolumny w stylu doryckim, które kiedyś zwieńczone dachem, tworzyły salę gimnastyczną. Rzymianie na tym terenie zbudowali basen. Gimnazjum było miejscem uprawiania sportów i rekreacji.

Zamek Joannitów w Kos

To jeden z najlepiej zachowanych zabytków na wyspie. Znajduje się w stołecznym porcie. Został wybudowany przez Zakon św. Jana z Jerozolimy, który sprawował władzę na Kos w latach 1314-1522. Budowla znajdowała się kiedyś na wyspie i otoczona była grubymi, wysokimi, kamiennymi murami oraz fosą – do dziś pozostał piękny kamienny most pozwalający dostać się do fortu. Obecnie zamiast fosy ciągnie się aleja z rzędami palm. Zamek ma dwa piętra i charakterystyczne okrągłe wieże w czterech rogach. Na Kos warto zobaczyć także dwa inne zamki: Antimachia i Kefalos

Meczety osmański w Kos

O panowaniu Turków na wyspie przez 4 wieki świadczy meczety w miejscowości Kos. Pierwszy meczet nosi nazwę Nefterdar i znajduje się przy placu Eleftherias. Został zbudowany w XVIII wieku. W niedalekiej odległości na placu Lotzia znajduje się drugi z nich – Hanji Hasan wyróżniający się wysokim minaretem. 

Plaże, słońce, błękitna woda

Na słynącej z atwyspie nie może zabraknąć pięknych plaż. Stanowią one dużą część wybrzeża, choć niektóre z nich są kamieniste – bez klapek lub butów chodzenie po nich nie należy do najprzyjemniejszych! W pobliżu plaż można uprawiać sporty wodne i spróbować pysznej greckiej kuchni. Bez problemów wynajmiesz tam także leżak i parasol (ok. 2,5 euro). 

  • Plaża Paradise – jedna z największych piaszczystych plaż na wyspie, bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura, wadą plaży są tłumy turystów.
  • Plaża Mastichari – 27 km na południe od miasta Kos (3 km  od Antimachii). Piaszczysta, z dobrą infrastrukturą.
  • Plaża Tigaki i Marmari – oddalona o 11 km od stolicy. Obie piaszczyste plaże oddzielone są słonym jeziorem Alikies, gdzie będziesz mógł zobaczyć flamingi!. Tigaki i Marmari to świetne miejsca do uprawiania sportów wodnych. 
  • Plaża Embros Therma – to jedna z atrakcji turystycznych wyspy. Na małej żwirowo-kamienistej plaży znajduje się źródło termalne, w którym za darmo można zażyć leczniczych kąpieli. Temperatura wody waha się tam od 25 do 40ºC. Dla wrażliwych – w powietrzu unosi się specyficzny zapach siarki! 

Na Kos znajduje się o wiele więcej fantastycznych plaż w miejscowościach Kardamena, Kamari, Kefalos czy Limnionas. Kardamena jest uważane za najbardziej imprezowe miejsce na wyspie. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Widoki, drzewo, jedzenie

Jak już wcześniej wspomniałem, na Kos urodził się Hipokrates. Miało to miejsce około 460 r. p.n.e. Obecnie na jednym z placów miasta Kos rośnie najbardziej znane na wyspie drzewo – platan Hipokratesa. Legenda mówi, że zasadził je sam uczony medyk. Historia ta jest niestety nieprawdziwa, ponieważ wiek drzewa szacuje się na “zaledwie” 500 lat. Mimo to warto zobaczyć ten wyjątkowy okaz, zwłaszcza że w jego pobliżu znajduje się wiele architektonicznych zabytków. 

Wprawdzie Kos nie słynie z gór, ale na wyspie znajduje się urokliwa górskie miasteczko Zia. Leży ona na zboczu góry Dikeos (853 m n.p.m). Co jest takiego wyjątkowego w Zia? Warto odwiedzić tę miejscowość wieczorem, usiąść w jednej z tawern na tarasie, zamówić coś dobrego do jedzenia i picia, a potem podziwiać widok zachodzącego słońca. 

Jeśli będziesz na wyspie, to koniecznie spróbuj tamtejszych oliwek. Warto odwiedzić także winiarnie – Mesariano i Triantafyllopoulos. Oczywiście wyspa oferuje dużo więcej. W każdej miejscowości trafisz na restaurację i bar z tradycyjnymi greckimi przysmakami.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!