Ubezpieczenie na Kos

Czy na wyspie, którą władali Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Joannici, Turcy, a także Włosi, może zabraknąć wspaniałych zabytków? Jeśli jakieś miejsce nosi nazwę “pływający ogród”, to jak pyszne musi być tam jedzenie i jak bardzo zachwycające są tamtejsze krajobrazy? Jak piękna musi być plaża nazwana Paradise Beach? I co wspólnego z Kos ma Hipokrates? Wybierzmy się w podróż na wyspę, na której podobno przebywał mityczny Herkules!

kos wakacje

Wyspa Kos – atrakcje

Dzięki burzliwej historii na Kos pozostało wiele zabytków architektonicznych z różnych epok i kultur. Po całej wyspie rozsiane są świadectwa obecności starożytnych Greków, Rzymian i późniejszych Turków. Dodatkowo na Kos przylatuje się, by wygrzewać się na pięknych piaszczystych plażach, które zniewalają miękkim delikatnym piaskiem. Warto spróbować także zdrowej i pysznej greckiej kuchni oraz lokalnych specjałów – oliwek i wina.

atrakcje kos

TOP 8 atrakcji turystycznych na Kos

Asklepion

Starożytne centrum medyczne powstałe na cześć boga Asklepiosa, w którym leczył sam Hipokrates, i na którego terenie można dziś podziwiać ruiny budowli z różnych epok.

Eleftherias

Plac w stolicy wyspy Kos, na którym znajduje się m.in. muzeum archeologiczne czy hala targowa, gdzie można przebierać wśród lokalnych produktów i pamiątek.

Plaża Paradise

Jedna z największych i najbardziej obleganych przez turystów piaszczystych plaż na wyspie, znajdująca się na południowym wybrzeżu Morza Egejskiego.

Plaża Kefalos

Równie piękna, za to mniej tłumnie odwiedzana przestronna i piaszczysta plaża, znajdująca się w miejscowości o tej samej nazwie.

Zamek Rycerzy św. Jana

Znajdująca się w stolicy wyspy najbardziej imponująca budowla na Kos, powstała w XV wieku z inicjatywy zakonu Joannitów. Prowadzi do niej kamienny most, jest otoczona murami i fosą.

Zia

Niewielka górska wioska położona na zboczu góry Dikeos, w której można podziwiać tradycyjną zabudowę, a także piękne widoki na czele z imponująco się prezentującym zachodem słońca.

Antimachia

Miejscowość w centralnej części wyspy słynąca z pozostałości starych wiatraków oraz położonych na nieodległym wzgórzu ruin weneckiego zamku z XIV wieku.

Bazylika Agios Stefanos

Stanowisko archeologiczne obejmujące ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich kościołów z VI i V w p.n.e., które są otoczone plażami.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Kos na mubi.pl?
  • Będziesz mógł liczyć na szerszą pomoc medyczną niż ta gwarantowana przez EKUZ.
  • Będziesz miał zapewniony transport medyczny do Polski, za który zapłaci firma ubezpieczeniowa, jeśli Twój stan będzie poważny.
  • Otrzymasz odszkodowanie za utracone dokumenty, a także pożyczkę, jeśli ktoś ukradnie Ci gotówkę.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Wyjazd na Kos a COVID-19

Warunkiem wjazdu na terytorium Grecji, a więc także na Kos nie jest już posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub przebyciu choroby. Nie trzeba też wykonywać testów przed przyjazdem i po przybyciu na miejsce, poddawać się kwarantannie po przyjeździe ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Na terenie Grecji, a więc także na Kos, Nie trzeba już zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Taki obowiązek dotyczy jedynie ośrodków zdrowia i szpitali.

UWAGA!

Aktualne informacje związane z pandemią w Grecji można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kilka słów o wyspie Kos

Gdzie leży Kos?

Ta druga co do wielkości – po Rodos – wyspa archipelagu Dodekanez leży na Morzu Egejskim zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży Turcji. Jej powierzchnia to 290 km². Jednak w przeciwieństwie do innych greckich wysp, nie jest ona aż tak skalista – jak choćby Santoryn. Najwyższy szczyt (Dikeos) Kos mierzy zaledwie 843 m n.p.m. Dużą część wyspy zajmują niziny z polami uprawnymi oraz spokojne wyżyny. 

Jaka pogoda panuje na Kos?

Południe Europy, Morze Śródziemne, grecka wyspa – tam nie może być chłodno! Patrząc z perspektywy Polski, tak rzeczywiście jest. Niemniej zimą średnia temperatura powietrza na Kos nie przekracza 12ºC i trudno w takich warunkach docenić wszystkie walory wyspy. Pełnych wakacji na wyspie doświadczysz od czerwca do października, gdy z kolei średnia temperatura powietrza nie spada poniżej 22ºC – w sierpniu dochodzi nawet do 27ºC

Takie warunki z jednej strony sprzyjają wylegiwaniu się na jednej z pięknych piaszczystych plaż, z drugiej strony mogą zniechęcić – zwłaszcza w te najbardziej upalne dni, gdy temperatura sięga 40ºC – do aktywnego poznawania Kos. A jest tam, co zwiedzać! 

Jak dotrzeć na wyspę?

Na Kos można dostać się samolotem bezpośrednio z Polski. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy sposób dotarcia na wyspę. W centrum wyspy znajduje się Port lotniczy “Hipokrates”, do którego w czasie sezonu latają samoloty z największych polskich miast. Wyspa jest na tyle mała, że nie ma sensu jechać na nią samochodem. Podróż zajmie ponad 24 godziny, trzeba przeprawić się promem z Pireusu – co kosztuje i zabiera dużo czasu. Można także spróbować dostać się do Turcji w okolice Bodrum i tam przepłynąć promem na Kos. 

Czym przemieszczać się po Kos?

Po wylądowaniu na miejscu można skorzystać z komunikacji publicznej KTEL na wyspie. Przystanek znajduje się przy budynku lotniska. Ceny biletów wahają się od 2,1 do 4,8 euro zależnie od celu podróży. Warto zwrócić uwagę na rozkład jazdy, ponieważ do niektórych miejscowości autobusy kursują rzadziej. 

Jeśli nie chcesz przemieszczać się komunikacją publiczną, to możesz zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Na wyspie od wielu lat  działają firmy oferujących takie usługi. Oczywiście poza sezonem wynajęcie auta jest tańsze – w sierpniu 2022 można było wypożyczyć Fiata 500 na 3 dni za ok. 490 zł. Podane ceny są orientacyjne i rzecz jasna zależą od modelu samochodu i konkretnej wypożyczalni. Jednego możesz być pewien – w 3 dni zwiedzisz bez problemu całą wyspę!

Aby poznać wyspę, wielu turystów wybiera skutery lub pojazdy typu buggy car – to takie małe dwudrzwiowe autka, które często nie mają szyb. Idealne na zwiedzanie w gorące dni! 

Jeśli chcesz spędzać wakacje aktywnie, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na zwiedzanie wyspy jest rower. W przeciwieństwie do innych wysp na Morzu Egejskim Kos nie jest aż tak górzysty, co zachęca do takiej formy podróżowania. Dodatkowo prawie każdy hotel oferuje wypożyczenie roweru, więc wystarczy go wypożyczyć i można poznawać uroki wyspy, dbając jednocześnie o kondycję!

Dwa zdania o formalnościach

Co zabrać na Kos?

Nie ma co się tutaj szczególnie rozpisywać – na wyspie będziesz koniecznie potrzebował ochrony przed słońcem. Nie obejdzie się więc bez kremu do opalania z filtrem, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy. W Grecji gniazdka elektryczne mają napięcie 230 V i częstotliwość 50 Hz. Są one typu F i C, więc niektóre polskie wtyczki (szczególnie okrągłe) mogą do nich nie pasować, ze względu na ich dodatkowe wypustki uziemiające. 

Jakie dokumenty wziąć na Kos?

Formalną podstawą jest wyrobienie sobie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek w oddziale NFZ lub pobrać go ze strony ekuz.nfz.gov.pl i wysłać drogą elektroniczną. Cała procedura jest bezpłatna – zajmij się nią odpowiednio wcześniej.  

Dzięki karcie EKUZ otrzymasz pomoc medyczną w  państwowych placówkach danego kraju oraz tych, które mają podpisane umowy z tamtejszym odpowiednikiem NFZ-u. Warto ją więc mieć podczas wakacyjnego wyjazdu, by nie płacić za wizyty lekarskie w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku. 

Mimo posiadania EKUZ, warto zaopatrzyć się też w polisę turystyczną. Niektóre kurorty są oddalone od publicznych placówek medycznych, za to znajdują się w nich prywatne gabinety i przychodnie. Wizyty w takiej nie zrefunduje jednak NFZ na podstawie karty EKUZ, ale ubezpieczenie turystyczne wykupione w You Can Drive, mtu24.pl, Proamie, Generali czy AXA Partners już tak. Ile kosztuje polisa turystyczna na Kos? Sprawdźmy oferty na 7-dniowy wyjazd dla jednej dorosłej osoby. Pod uwagę wzięliśmy oferty z OC w życiu prywatnym i NNW.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia
WienerKL – 174 788 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 242 zł
35 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
35 zł
mtu24.plKL – 150 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2 000 zł
37 zł
ProamaKL – 200 000 zł
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
46 zł
SIGNAL IDUNAKL – 174 788 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 131 091 zł,
Bagaż – 1 000 zł
49 zł
AXA PartnersKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3 000 zł
62 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
71 zł
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia podróżnego Mubi (08.12.2023).

Przeczytaj również: Ubezpieczenie do Turcji.

W dobie pandemii warto wiedzieć także, które towarzystwa zapewniają szczególną opiekę związaną z ewentualnym zarażenie koronawirusem. Większośc ubezpieczycieli gwarantuje świadczenia związane z zachorowaniem, a często także z trafieniem na kwarantannę czy izolację już w podstawowym zakresie ochrony ubezpieczeniowej.

Towarzystwo ubezpieczenioweOchrona związana z COVID-19 w podstawowym zakresie ochrony
You Can DriveZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
mtu24.plZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
ProamaZachorowanie,
Izolacja,
Test
GeneraliZachorowanie,
Izolacja,
Test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
Test
UNIQAZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
AXA PartnersZachorowanie,
Izolacja,
Kwarantanna,
Test
Dane na podstawie informacji z kalkulatora ubezpieczenia podróżnego Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

Wiemy już, ile kosztuje ubezpieczenie na Kos. Pozostała kwestia przemieszczania się po wyspie samochodem. Jeśli planujesz wypożyczyć samochód, to weź ze sobą prawo jazdy. Oczywiście do Grecji wjedziesz legitymując się dowodem osobistym lub paszportem. Kończmy więc z nudnymi formalnościami i przejdźmy do tego, co najważniejsze – co przyciąga turystów z całej Europy na wyspę Kos?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyspę Kos

Gdzie leży Kos?
Czy warto jechać na Kos?
Z czego słynie wyspa Kos?
Na co uważać na wyspie Kos?
PODSUMOWANIE
  • Kos to druga pod względem wielkości grecka wyspa. Jest położona na Morzu Egejskim niedaleko wybrzeży Turcji.
  • Bezpośrednie loty na Kos kursują z największych polskich miast.
  • Średnie temperatury na Kos w miesiącach letnich nie spadają poniżej 22ºC.
  • Aby otrzymać darmową opiekę publicznej służby zdrowia na Kos, wyrób przed wyjazdem kartę EKUZ.
  • W różnych epokach Kos zamieszkiwali m.in. Grecy, Rzymianie i Turcy – wyspa jest pełna śladów ich obecności.
  • Do najsłynniejszych zabytków na Kos należą Asklepiejon, Casa Romana czy zamek Joannitów w Kos.
  • Plaże na Kos są w większości piaszczyste, ale zdarzają się także kamieniste.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!