Wyjazd na Kubę – jakie ubezpieczenie zabrać w podróż do Wielkich Antyli?

Kuba to państwo wyspiarskie w Ameryce Północnej. Socjalistyczna republika przyciąga turystów z całego świata. Podróżnicy z Polski mogą przeżyć tam podróż w czasie, gdyż realia życia w tym kraju przypominają PRL drugiej połowy XX wieku. Sprawdź, co jeszcze czeka Cię na Kubie!

kuba

Zastanawiasz się, jak przygotować się na podróż na Kubę i co ze sobą zabrać? Czy szczepienia są konieczne? Jak ubezpieczyć się na wczasy na Karaibach? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat – najważniejsze informacje dla Polaków wyjeżdżających do Republiki Kuby – znajdziesz w niniejszym poradniku.

Kuba – niezbędnik podróżnika

Największe państwo na Karaibach to właśnie Kuba. Na powierzchni blisko 111 tysięcy km² mieszka ponad 11 milionów mieszkańców (dane z 2021 r.). Zdecydowana większość z nich to Kubańczycy. Wyspa podzielona jest na 15 prowincji – stołeczny okręg administracyjny stanowi osobną jednostkę administracyjną. Jaka jest stolica Kuby? Hawana – najbardziej rozbudowane miasto kubańskie i zarazem najokazalszy port i ośrodek transportu morskiego w całych Karaibach. Oprócz tego to główny węzeł komunikacji lądowej i powietrznej w kraju.

CIEKAWOSTKA

Kuba to 17. największa wyspa na świecie pod względem powierzchni. Nie graniczy z żadnym innym państwem, choć teren zatoki Guantanamo zajmuje armia amerykańska. W bazie Naval Station Guantanamo Bay stacjonuje 2,3 tys. żołnierzy USA.

Republika Kuby (hiszp. República de Cuba) to socjalistyczny typ państwa, w którym rządy sprawuje jedna partia istniejąca od 1925 r. (Komunistyczna Partia Kuby).

Czy Polacy potrzebują wizy na Kubę?

Dokumentem uprawniającym do legalnego wjazdu na teren Kuby jest paszport. Oprócz niego podróżnicy z Polski muszą nabyć wizę lub Kartę Turysty (hiszp. Tarjeta de turista). Wiza musi zgadzać się z celem pobytu, natomiast turystyczna karta, jak sama nazwa wskazuje, wydawana jest tylko turystom przebywającym na Kubę w celach turystyczno-krajoznawczych na określony czas.

Wizy wydaje kubańska placówka dyplomatyczna w Polsce, czyli konsulat kubański, który znajduje się w stolicy kraju nad Wisłą.

Ambasada Republiki Kuby w Warszawie:

Karty Turysty (indywidualne lub grupowe) można nabyć samodzielnie lub zwraca się o nie organizator wyjazdu. Są wydawane w warszawskiej ambasadzie Kuby lub przez wybrane biura podróży.

W przypadku jakichkolwiek problemów z dostaniem się na terytorium Kuby lub wyjazdem z wyspy należy kontaktować się z placówką dyplomatyczną RP na miejscu. Polski konsul udziela pomocy administracyjnej, prawnej czy nawet finansowej, a zwłaszcza wtedy, gdy powrót do ojczyzny jest utrudniony np. z powodu utratu dokumentów.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Kubie:

Dodatkowe wymogi wjazdu na Kubę

Podróżnicy przed przybyciem na Kubę zobowiązani są do wypełnienia elektronicznego formularza rejestracji. Wniosek o jego przyznanie jest dostępny do pobrania i rejestracji na stronie kubańskiego Ministerstwa Transportu już na 72-godziny (3 doby) przed terminem planowanego przyjazdu do tego kraju.

Oprócz zarejestrowania się w systemie cyfrowym, przybywający na Kubę na ograniczony czas, muszą posiadać i w razie konieczności okazać bilet wyjazdowy z kraju (powrotny lub umożliwiający dalszą kontynuację podróży).

Posiadacze wiz, przed odprawą paszportową na kubańskim lotnisku, muszą wypełnić dodatkowo formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Taki ostemplowany druk należy zachować i przedstawić w momencie opuszczania kraju.

UWAGA!

Pozyskanie nowego Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque po jego utracie jest skomplikowane oraz wymaga wielu czynności i zabiegów administracyjnych.

Turyści indywidualni powinni udokumentować wartość posiadanych środków pieniężnych. Muszą dysponować równowartością co najmniej 100 dolarów amerykańskich (w dowolnej walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu. Zamiast tego wystarczy karta kredytowa wydana przez VISA.

CZY WIESZ, ŻE …

Uczestnicy wczasów lub wycieczek zorganizowanych nie muszą potwierdzać zasobności swojego portfela.

Ubezpieczenie na Kubę – jakie powinno być?

Wielogodzinna podróż przez Atlantyk i w końcu upragniony pobyt na karaibskiej wyspie. Jak zapewnić sobie i bliskim pewność, bezpieczeństwo i wsparcie w nagłej sytuacji? Rozwiązaniem jest odpowiednio dobrane ubezpieczenie podróżne. Polisa turystyczna zapewnia ochronę od momentu rozpoczęcia wyjazdu, aż do chwili powrotu do domu.

Dlaczego polisa turystyczna na Kubę jest niezbędna?

Turyści z Polski narażeni są na Kubie na różne choroby tropikalne. Od maja do listopada nasila się ryzyko zachorowania na dengę – przenoszą ją komory, których znacznie przybywa w porze deszczowej. Występują też przypadki zakażenia cholerą. Szczepienia na te choroby (również WZW typu A i B), choć nieobowiązkowe, mogą okazać się nieocenione przy niejednych dolegliwościach w podróży.

Polisa ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, w tym COVID-19 jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Wyspę. Należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje.

gov.pl

Ubezpieczenie turystyczne na Kubie jest więc potrzebne, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji z wjazdem. Oprócz kosztów leczenia powinno obejmować także NNW oraz ochronę na wypadek zakażenia koronawirusem uwzględniające koszty badania, izolacji, kwarantanny i hospitalizacji.

CZY WIESZ, ŻE …

Podczas pobytu na Kubie trzeba przestrzegać zasad higieny i ostrożności przy posiłkach typowych dla tropikalnych rejonów świata. Wodę należy przyjmować tylko z pewnego źródła (najlepiej butelkowaną), a po jedzenie sięgać tylko w sprawdzonych lokalach gastronomicznych. Przed rozpoczęciem jedzenia należy dokładnie umyć ręce – również warzywa i owoce (najlepiej jeść po obraniu ze skórki).

Opieka lekarska na Kubie – na jakim jest poziomie?

Znaczna część miejscowych biur podróży zapewnia opiekę medyczną uczestnikom wczasów zorganizowanych. W większych hotelach są obecni lekarze pierwszego kontaktu – wizyta u niego kosztuje ok. 720 CUP lub 30 USD (ok. 120 zł*). Ogólnodostępna służba zdrowia jest na wystarczającym poziomie w dużych miastach, poza nimi ciężko o specjalistę. Międzynarodowe apteki są ubogo zaopatrzone w leki, a ceny produktów medycznych są wysokie. Pierwszy dzień pobytu w szpitalu na Kubie kosztuje ok. 130 USD (ok. 520 zł*), a każdy kolejny to wydatek min. 90 USD (ok. 360 zł*). Do tego trzeba doliczyć koszt badań i zabiegów.

Przykładowe ceny usług medycznych na Kubie:

 • konsultacja lekarska – cena: 30-50 USD (ok. 120–200 zł*),
 • analiza ambulatoryjna – cena: do 30 USD (ok. 120 zł*),
 • założenie gipsu – cena: 25 USD (ok. 100 zł*).

* – ceny przeliczone z dolarów amerykańskich (USD) na polskie złotówki (PLN) wg. kursu NBP z dn. 25.03.2024 r.

Polisa podróżna na Kubie

Ubezpieczenie turystyczne to zabezpieczenie przed nieplanowanymi wydatkami na zagranicznym wyjeździe. Drobny uraz lub zatrucie pokarmowe mogą skończyć się interwencją lekarską i wysokim rachunkiem za leczenie. Spokój i pewność w takiej sytuacji zapewnia kompleksowa polisa podróżna z komfortowymi sumami ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na Kubę?

Jakub (30 lat) organizuje samodzielnie dwutygodniową podróż na Kubę. Chce w tym czasie zwiedzić wyspę i wypocząć. Przygotowując się do wyjazdu, odwiedził porównywarkę ubezpieczeń Mubi, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę polisy turystycznej na Kubę. Zależy mu na ochronie z kosztami leczenia w wysokości min. 200 000 zł, OC prywatnym, NNW sportowym i dodatkowym ubezpieczeniem bagażu.

TowarzystwoZakresCena
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 4 000 zł
94,00 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 4 000 zł
135,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
178,75 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
218,40 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

Kuba – co warto zwiedzić?

Na Kubie jest wiele miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić i poznać z bliska. Przyjrzeć się wtedy można poszczególnych eksponatom, które razem tworzą bogactwo kulturowe tego rejonu świata. Będąc na Kubie, możesz oddać się beztroskiemu zwiedzaniu i podziwiać krajobraz.

CIEKAWOSTKA

Kubę otacza 1,6 tysiąca wysepek, skał i raf. Najwyższym szczytem Kuby jest Pico Turquino (1974 m n.p.m.) w masywie Sierra Maestra. Na wyspie występuje ponad 200 rzek o łącznej długości poniżej 2,5 tys. km, z których największa to Rio Cauto.

co warto zwiedzić na Kubie

Największe atrakcje turystyczne na Kubie:

 • Hawana – zabytkowy zespół zabudowań i system fortyfikacji,
 • Santiago de Cuba – zamek San Pedro de la Roca,
 • Cienfuegos – zabytkowe centrum miasta,
 • Trinidad oraz dolina Los Ingenios,
 • Valle de Viñales – dolina mogotów i upraw tytoniu,
 • krajobraz archeologiczny pierwszych plantacji kawy na południowym wschodzie Kuby (prowincje Santiago i Guantánamo),
 • parki narodowe:
  • Alejandro de Humboldt,
  • Desembarca del Granma,
 • Varadero – nadmorski kurort,
 • Cayo Coco – wakacyjna wyspa, na której występuje dużo ibisów białych (tzw. ptaków kokosowych).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż na Kubę

Czy ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane na Kubie?
Jak dotrzeć na Kubę?
Kiedy najlepiej lecieć na Kubę?
Co zabrać ze sobą na Kubę?
PODSUMOWANIE
 • Kuba jest największą wyspą na Karaibach. Podróżnicy udający się tam potrzebują wizy na Kubę lub Karty Turysty.
 • Zezwolenie na wjazd na teren państwa kubańskiego trzeba uzyskać przed wyjazdem z kraju. Zarówno wizy, jak i Karty Turysty na Kubę wydaje ambasada kubańska w Warszawie. Ponadto każda podróż musi być zarejestrowana w systemie kubańskiego Ministerstwa Transportu.
 • Ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane przy wjeździe na Kubę. Jego brak może oznaczać odmowę wjazdu na wyspę i nakaz opuszczenia wyspy. Koszty leczenia na Kubie są bardzo wysokie.
 • Polisa turystyczna oprócz kosztów leczenia zapewnia bezpieczeństwo finansów na wypadek nagłej sytuacji. To ochrona przed nieprzewidzianymi wydatkami na wyjeździe za Atlantyk i jednocześnie pewność uzyskania wsparcia na drugim końcu świata.
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!