Łotwa – przewodnik dla kierowców

Mają opinię nie najlepszych, ale za to mało zatłoczonych. A jakie naprawdę są drogi na Łotwie? Sprawdzisz to w naszym artykule, w którym znajdziesz też informacje m.in. na temat łotewskich przepisów ruchu drogowego i kar za ich złamanie, obowiązkowych opłat i dokumentów, oraz ubezpieczenia na wyjazd. Zapraszamy!

łotewskie lasy

Wyjazd na Łotwę samochodem a COVID-19

Utrudnienia w podróżowaniu ze względu na pandemię koronawirusa na szczęście stają się już przeszłością. Coraz więcej państw odchodzi od nich częściowo lub w całości, a Łotwa nie jest w tym względzie wyjątkiem – od 1 kwietnia 2022 roku przy wjeździe do tego nadbałtyckiego kraju nie obowiązują już żadne ograniczenia.

Oznacza to, że podróżujący nie muszą przedstawiać certyfikatu unijnego potwierdzającego zaszczepienie lub status ozdrowieńca, wykonywać testu przed i po przyjeździe, ani przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego. Wjazd na Łotwę jest zabroniony wyłącznie w przypadku osób podróżujących z krajów bardzo wysokiego ryzyka, ale aktualnie żadne państwo nie jest przypisane do tej kategorii. Wciąż należy korzystać z masek w transporcie publicznym, placówkach medycznych i ośrodkach opieki społecznej.

UWAGA!

Na bieżąco aktualizowane informacje na temat stanu epidemicznego na Łotwie i wprowadzonych w związku z nim obostrzeń znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Samochodem na Łotwę – o czym musisz pamiętać?

Spoglądając na mapę, można się zacząć zastanawiać: czy wyjazd na Łotwę własnym samochodem w ogóle się opłaca? Liczącą 675 km trasę dzielącą Warszawę od Rygi własnym autem można pokonać w ok. 9 godzin, podczas gdy bezpośredni lot między obydwoma stolicami potrwa niecałe półtorej godziny. Po co się więc męczyć?

Wbrew pozorom, własny środek transportu nie jest w tym przypadku przeznaczony tylko dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez czterech kółek. Zarówno na Łotwie, jak i w sąsiadujących z nią Litwie i Estonii, auto zdecydowanie ułatwia życie, pozwalając dostać się do wielu miejsc, gdzie dotarcie w inny sposób byłoby mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. A kraje bałtyckie są pełne takich wartych odkrycia zakątków.

Trasa z Polski i drogi na Łotwie

Na Łotwę dojedziemy przez tzw. Via Baltica, czyli prowadzący przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię fragment drogi międzynarodowej E67, która ma stanowić główny korytarz transportowy z północy na zachód Europy. Ma stanowić, ponieważ trasa jest stale modernizowana na kolejnych odcinkach, a jej całkowite ukończenie zapowiedziano dopiero na 2035 rok! Nie znaczy to, że teraz jest nieprzejezdna – w niektórych miejscach można się natomiast spodziewać gorszych warunków, a szczególnie na Łotwie odcinków jednojezdniowych.

Jeżeli jednak obawiacie się podróży samochodem na Łotwę z uwagi na opinię o tamtejszej infrastrukturze i obyczajach kierowców, możecie być spokojni. Łotewskim drogom daleko wprawdzie do niemieckich autostrad, ale sieć drogowa jest dość dobrze rozwinięta, ruch za wyjątkiem tras tranzytowych i prowadzących do stolicy niewielki i spokojny (chociaż kierowcom zdarza się zapominać o kierunkowskazie), a największym utrudnieniem mogą być często spotykane remonty.

Opłaty drogowe na Łotwie

Dobra wiadomość jest taka, że większość kierowców nie będzie musiała zapłacić za poruszanie się łotewskimi drogami ani grosza. Przejazd jest bowiem darmowy dla wszystkich samochodów o masie do 3 t. Opłaty dotyczą jednak cięższych pojazdów, w przypadku których konieczne jest nabycie winiety – można to zrobić online.

Ponadto na niewielki wydatek muszą być gotowi również podróżni wybierający się w okresie urlopowym do nadmorskiej Jurmały. Opłata za wjazd do tej turystycznej miejscowości wynosi 2 euro/dzień i obowiązuje od 1 kwietnia do 30 września. Lepiej jej nie unikać, ponieważ w razie kontroli można otrzymać mandat w wysokości 50 euro.

Jeżeli natomiast chodzi o ceny paliwa, to na Łotwie są one wyższe niż w Polsce. Zapłacimy tam:

  • 1,60 euro (6,87 zł) za litr Pb95,
  • 1,53 euro (6,57 zł) za litr oleju napędowego.*

*ceny za portalem e-petrol.pl (29.08.2024)

CZY WIESZ, ŻE …

A co z parkowaniem? Podobnie jak każda europejska metropolia, Ryga jest podzielona na strefy – w zależności od nich godzina postoju kosztuje od 1 do 8 euro. Za parking płaci się w tygodniu w godzinach 8:00-20:00 i w soboty w godzinach 9:00-17:00. W niedzielę w części stref parkowanie w Rydze jest bezpłatne.

Winiety Łotwa – ile kosztują?

Winiety nie muszą kupować kierowcy samochodów o masie do 3 ton. Opłaty dotyczą jednak cięższych pojazdów, w przypadku których konieczne jest nabycie winiety – można to zrobić online.

Waga pojazduCena winiety na dzieńCena winiety na tydzieńCena winiety na miesiąc
3001-3500 kg6 euro14 euro28 euro
3501-12 000 kg*9 euro22 euro44 euro
Powyżej 12 000 kg, do 3 osi12 euro30 euro61 euro
Powyżej 12 000 kg, 4 i więcej osi12 euro51 euro101 euro
Opracowanie własne na podstawie informacji z portalu lvvignette.eu (29.08.2024). *dotyczy również zespołów pojazdów

Łotwa – przepisy drogowe i mandaty

Polscy kierowcy wybierający się samochodami na Łotwę nie muszą się obawiać, że trafią nagle do zupełnie innej drogowej rzeczywistości. Obowiązujące tam przepisy są dość podobne do naszych, choć oczywiście pewne różnice się znajdą – warto je wcześniej poznać, żeby nie narazić się na mandat.

Przepisy drogowe na Łotwie

  1. Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 110 km/h na autostradzie.
  2. Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok. Podobnie jak zapinanie pasów przez wszystkich znajdujących się w samochodzie i używanie zestawu głośnomówiącego w razie korzystania z telefonu przez kierowcę.
  3. Do wyposażenia obowiązkowego samochodu zaliczają się: apteczka, kamizelki odblaskowe, 2 trójkąty ostrzegawcze i gaśnica.
  4. W okresie od 1 grudnia do 1 marca obowiązuje nakaz jazdy na oponach zimowych. Od 1 października do 30 kwietnia dozwolone jest używanie opon z kolcami na drogach pokrytych warstwą śniegu lub lodu.
  5. Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila dla doświadczonych kierowców i 0,2 promila dla osób posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata.

Mandaty na Łotwie – uważaj na przekraczanie prędkości i nieprawidłowe parkowanie!

Jeżeli chodzi o kwestię opłat za wykroczenia drogowe, to podobnie jak w innych krajach bałtyckich, policja na Łotwie jest szczególnie wyczulona i restrykcyjna wobec piratów drogowych. Dużo mandatów trafia również do kierowców za nieprawidłowe parkowanie. Ile zapłacimy za przykładowe wykroczenia?

  • przekroczenie prędkości o 60 km/h w mieście 540-680 euro (1040-1400 euro od 2025 roku),
  • do 20 km/h mieście to 40 euro lub ostrzeżenie,
  • przejazd na czerwonym świetle 30-140 euro,
  • nieprawidłowe parkowanie 40 euro,
  • niezapięte pasy bezpieczeństwa 30-70 euro,
  • rozmawianie przez telefon w czasie jazdy 25-100 euro.
UWAGA!

Od cudzoziemców dopuszczających się na Łotwie wykroczeń, którzy nie zapłacili nałożonego na nich mandatu lub grzywny, pobierana jest obowiązkowa kaucja gwarancyjna. Usankcjonowane prawnie jest także zatrzymywanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego kierowcy-cudzoziemca za niektóre wykroczenia, m.in. jazdę pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie samochodu na podróż na Łotwę – jakie wybrać?

Jak doskonale wiadomo, jedyną obowiązkową polisą dla każdego właściciela pojazdu jest ubezpieczenie OC. Wybierać się na dłuższą zagraniczną podróż tylko z nim to jednak mało rozsądny pomysł – pamiętaj, że z OC odszkodowanie otrzymają osoby poszkodowane z Twojej winy, nie Ty sam, więc w razie szkód na własnym pojeździe za wszystko będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Czy można tego uniknąć?

Autocasco za granicą

Jak najbardziej – rozwiązaniem jest ubezpieczenie AC na wyjazd zagraniczny. Dzięki wybraniu tego rodzaju ochrony o odpowiednio szerokim zakresie możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, gdy Twój samochód:

  • ucierpi w kolizji, którą sam spowodujesz;
  • zostanie uszkodzony przez nieznanego sprawcę;
  • dozna szkód w wyniku działania sił przyrody;
  • zostanie skradziony.

Ekspert Mubi radzi:

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia autocasco na wyjazd zagraniczny zwróć uwagę na zapisy w OWU dotyczące zwłaszcza wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, oraz zasad likwidacji szkody za granicą. Może się okazać, że firma ubezpieczeniowa np. nie ponosi odpowiedzialności za wybrany rodzaj szkód w danym kraju lub nie zwraca kosztów dokonanych na własną rękę napraw, jeżeli wydana na nie kwota przekroczy ustalony próg.

Assistance i NNW za granicą

Dodatkowa ochrona w postaci ubezpieczenia assistance oraz NNW dla kierowcy i pasażerów jest często dołączana bezpłatnie do obowiązkowego OC. Wybierając się w podróż za granicę, warto jednak za niewielką dopłatą poszerzyć taki podstawowy pakiet, zwiększając sumę ubezpieczenia NNW lub wybierając szerszy zakres pomocy w ramach assistance. Jakie przykładowe usługi możesz otrzymać?

  • Holowanie samochodu do najbliższego/wybranego warsztatu.
  • Organizacja noclegu w razie naprawy trwającej dłużej niż jeden dzień.
  • Wynajem samochodu zastępczego na resztę podróży.
  • Organizacja opieki nad dziećmi w razie hospitalizacji opiekuna.
  • Zorganizowanie pomocy tłumacza lub prawnika
  • Dostęp do całodobowej infolinii.

A ile to wszystko może kosztować? Sprawdźmy ceny polisy zawierającej autocasco i assistance działające za granicą dla 44-latka z Warszawy, który jeździ 8-letnim Mercedesem Klasy A z silnikiem o pojemności 1595 cm3. Nasz przykładowy kierowca ma prawo jazdy od 1997 roku i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

UbezpieczycielPakiet ubezpieczeńCena polisy
UNIQAOC + AC + Assistance*1 376 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1 575 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance1 615 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance1 834 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance1 902 zł
mtu24.pl OC + AC + NNW + Assistance*4 275 zł
BenefiaOC + AC + NNW + Assistance6 272 zł
ERGO Hestia OC + AC + Assistance6 440 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (29.08.2024) *assistance działające w Polsce

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na Łotwę

Jakie są warunki drogowe na Łotwie?
Czy drogi na Łotwie są płatne?
Jakie ubezpieczenie kupić przed podróżą na Łotwę?
PODSUMOWANIE
  • Droga samochodem z Polski na Łotwę prowadzi trasą Via Baltica i zajmuje ok. 9 godzin.
  • Kierowcy na Łotwie muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
  • Poruszanie się po łotewskich drogach jest bezpłatne dla samochodów o masie nieprzekraczającej 3 t. W przypadku cięższych pojazdów konieczny jest zakup winiety.
  • Łotewskie przepisy ruchu drogowego są podobne do polskich.
  • Policja na Łotwie chętnie i często nakłada mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie.
  • Oprócz obowiązkowego OC, na Łotwie może przydać się też ubezpieczenie AC, assistance i NNW.
  • Przed podróżą za granicę zaleca się wyrobienie karty EKUZ i zakup ubezpieczenia turystycznego.
Źródła:
  • https://www.lvvignette.eu/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!