Międzynarodowe prawo jazdy – co to jest, jak wyrobić, gdzie jest potrzebne?

Jeżeli wyjeżdżałeś już za granicę samochodem, to wiesz, że w wielu krajach do jego prowadzenia w zupełności wystarczy Ci polskie prawo jazdy. W razie gdybyś jednak planował dłuższą podróż, np. na inny kontynent, konieczne może być wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Co to za dokument i w jaki sposób można go uzyskać? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

międzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy – co to takiego?

Podróż za granicę własnym samochodem to w dzisiejszych czasach żaden problem. Po prostu wsiadamy za kierownicę i ruszamy. Europejskie granice w zdecydowanej większości stoją przed nami otworem, a do ich przekroczenia i swobodnej jazdy nie są wymagane żadne dokumenty poza tymi, których używamy w Polsce. Problem może się jednak pojawić, jeżeli planujemy wyjazd poza Unię Europejską i tam również chcemy korzystać z własnego auta, bądź wypożyczyć na miejscu samochód czy skuter.

W takim przypadku konieczne może się okazać międzynarodowe prawo jazdy, czyli przetłumaczony na języki obce odpis polskiego prawa jazdy. Dokument ten jest wydawany w formie papierowej książeczki przypominającej paszport. Jest ważny tylko i wyłącznie razem z polskim upoważnieniem do prowadzenia pojazdów i uznawany przez wszystkie kraje, w których obowiązuje:

 • Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 roku (np. Białoruś, Brazylia, Iran, Kazachstan),
 • Konwencja genewska o ruchu drogowym z 1949 roku (np. Australia, Egipt, Japonia, Tajlandia, Stany Zjednoczone).
UWAGA!

Wszystkie kraje będące stronami Konwencji Genewskiej i Konwencji Wiedeńskiej znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy.

Ze względu na dwie konwencje, wyróżnia się dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy. Na jego tytułowej stronie jest zaznaczone, jakiej konwencji dotyczy. Obowiązkiem kierowcy jest sprawdzić, gdzie potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy, i które kraje są sygnatariuszami danej konwencji. Pamiętaj, że niektóre kraje podpisały obydwie konwencje (np. Izrael), a niektóre tylko jedną (np. Ukraina). Możliwe jest wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy w formie dwóch odpisów według obydwu wzorów.

grafika
Wzór międzynarodowego prawa jazdy według Konwencji wiedeńskiej (źródło: gov.pl)

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie będzie potrzebne?

Jak już zostało wspomniane, międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co do pozostałych krajów świata i Europy, przepisy mówią, że międzynarodowy dokument jest tam potrzebny, ale z praktyką bywa różnie.

Chociaż więc w teorii międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w wielu krajach na świecie, w praktyce bardzo duża ich część honoruje również polskie dokumenty. Wiele w tym względzie zależy jednak od przepisów lokalnych czy nawet samych funkcjonariuszy. Zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić przepisy w tym względzie obowiązujące w danym kraju, które znajdują się w informacjach dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przykład

Według MSZ, w takich krajach jak m.in. Albania, Czarnogóra, Izrael, Macedonia Północna czy Tunezja uznawane jest zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Z kolei m.in. w Australii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Japonii i Tajlandii do prowadzenia pojazdów niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy.

Zadbaj o ubezpieczenie na zagraniczną podróż autem

Każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. Również za granicą. W krajach Porozumienia Wielostronnego (w większości to kraje europejskie) wystarczy posiadanie polskiej polisy ubezpieczeniowej. W dalszych częściach świata potrzebna jest Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne. Jednak ubezpieczenie OC to nie wszystko, czego potrzebujesz, wyjeżdżając samochodem za granicę. Polisę warto rozbudować o AC, NNW, a zwłaszcza assistance zapewniające ochronę poza Polską.

Assistance zapewnia pomoc, jeśli w czasie podróży złapiesz gumę, zabraknie Ci paliwa, Twój samochód odmówi posłuszeństwa z innego powodu. Wówczas możesz liczyć m.in. na:

 • naprawę na miejscu zdarzenia,
 • holowanie do warsztatu,
 • dostarczenie paliwa,
 • organizację transportu zastępczego,
 • organizację noclegu na czas naprawy pojazdu,
 • pomoc tłumacza w rozmowie z policją po wypadku,
 • pomoc prawną,
 • pomoc informacyjną.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta na zagraniczny wyjazd?

Sprawdźmy, ile kosztuje pakiet ubezpieczeniowy składający się z OC, AC, NNW i assistance, który będzie zapewniał pomoc w Europie. Przykładowym kierowcą niech będzie 50-letni kierowca z Opola, który jest doświadczonym kierowcą i nigdy nie spowodował szkody. Jeździ Fordem Mondeo z 2016 roku, który ma silnik benzynowy o pojemności 1,5 l. Na liczniku ma 60 000 km.

Towarzystwo ubezpieczeńCena pakietu OC, AC, NNW, assistance
Trasti1229,00 zł
Wiener1339,00 zł
LINK41363,31 zł
Beesafe1537,26 zł
Benefia1787,00 zł
mtu24.pl2293,00 zł
TUZ5241,00 zł
ERGO Hestia6499,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń samochodu Mubi [marzec 2024].

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?

Międzynarodowe prawo jazdy może wyrobić każdy kierowca, który posiada polskie prawo jazdy i nie zostało mu ono odebrane. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i przez pełnomocnika w dowolnym starostwie powiatowym. Dokumenty potrzebne do wydania międzynarodowego prawa jazdy to:

 • wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy (do pobrania tutaj),
 • aktualne zdjęcie lub zdjęcia w przypadku wniosku o dwa dokumenty,
 • ważne polskie prawo jazdy,
 • potwierdzenie opłaty za międzynarodowe prawo jazdy.

Dokumenty należy zanieść do starostwa lub wysłać pocztą. Gotowe międzynarodowe prawo jazdy można odebrać w starostwie zazwyczaj od razu. Najpóźniej dokument będzie gotowy do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie zapłaty. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne do 3 lat, ale nie dłużej niż dokument krajowy.

Ile kosztuje wydanie międzynarodowego prawa jazdy?

Podobnie jak wyrobienie polskiego prawa jazdy, również otrzymanie prawa jazdy międzynarodowego jest płatne. Opłata za międzynarodowy dokument wynosi 35 zł. Jeśli chcesz uzyskać obie formy, tj. ten według Konwencji genewskiej i według Konwencji wiedeńskiej, zapłacisz podwójnie, czyli 70 zł.

Międzynarodowe prawo jazdy – czy trzeba je wyrabiać przed podróżą?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, dokąd się wybierasz. Jeżeli zamierzasz podróżować tylko po kraju lub Europie, międzynarodowe prawo jazdy nie jest Ci do niczego potrzebne. Tym bardziej, że mówimy tu nie tyle o osobnym dokumencie, co o odpisie polskiego prawa jazdy, który nie jest ważny bez oryginału. Co za tym idzie, międzynarodowe prawo jazdy nigdy nie zastępuje polskich uprawnień. Nie jest honorowane w Polsce, ani w krajach UE, więc nie uda się np. okazanie go zamiast zatrzymanego prawa jazdy.

Natomiast w przypadku dalszych podróży międzynarodowe prawo jazdy może okazać się niezbędne, np. w sytuacji, gdy zechcesz wypożyczyć pojazd. Warto je więc wyrobić, nawet jeśli w wielu krajach uznawane są też polskie uprawnienia, zwłaszcza że koszt i czas temu poświęcony są niewielkie. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed wyjazdem zapoznać się z lokalnymi przepisami – szczególnie w przypadku dłuższych pobytów konieczne może się bowiem okazać wyrobienie prawa jazdy w danym kraju.

Przykład

W Stanach Zjednoczonych można prowadzić samochód na podstawie międzynarodowego prawa jazdy w okresie ważności wizy (wizy nie są wymagane w USA tylko w przypadku podróży biznesowych lub turystycznych, których długość nie przekracza 90 dni). Jednocześnie trzeba mieć przy sobie polskie prawo jazdy z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku polskich dokumentów, możliwość ich używania jest ograniczona i zależy od przepisów w danym stanie, które można sprawdzić tutaj.

Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na zagraniczny wyjazd?

Zadaniem kierowcy, który wyjeżdża za granicę swoim pojazdem jest zadbanie o ubezpieczenie komunikacyjne. Taki rodzaj ubezpieczenia chroni, jeśli dojdzie do wypadku związanego z ruchem i użytkowaniem pojazdu. Za granicą jednak przyda się też ubezpieczenie, które zapewni ochronę w innych sytuacjach, np. w razie choroby, wypadku poza ruchem drogowym, spowodowaniem szkody innej osobie poza ruchem drogowym i innych. Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne za granicę?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (za granicą leczenie jest bardzo drogie, a nie wszędzie skorzystasz z pomocy medycznej na podstawie EKUZ),
 • ubezpieczenie NNW (gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu),
 • OC w życiu prywatnym (jeśli spowodujesz szkodę innej osobie),
 • ubezpieczenie bagażu (gdybyś uszkodzi lub zgubił walizki).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla 30-letniego turysty, który wybiera się na 7 dni do Chorwacji, żeby pozwiedzać i wypocząć.

Towarzystwo ubezpieczenioweSumy ubezpieczenia KL, NNW i OCCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł22,00 zł
SIGNAL IDUNAKL: 20 000 euro, NNW: 15 000 zł25,25 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł, OC: 50 000 zł29,00 zł
UNIQAKL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł29,40 zł
ProamaKL: 100 000 zł30,00 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł31,70 zł
WienerKL: 40 000 euro, NNW: 10 000 zł, OC: 25 000 euro35,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [marzec 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o międzynarodowe prawo jazdy

Gdzie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy?
W jaki sposób mogę wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
Czy do prowadzenia samochodu w USA potrzebuję międzynarodowego prawa jazdy?
PODSUMOWANIE
 • Międzynarodowe prawo jazdy to przetłumaczony na języki obce odpis polskiego prawa jazdy.
 • Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko razem z polskimi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów.
 • Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane we wszystkich krajach, które nie należą do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce jednak w wielu z nich honorowane jest także polskie prawo jazdy.
 • Aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy, należy złożyć wniosek wraz aktualnym zdjęciem i polskim prawem jazdy w dowolnym starostwie powiatowym. Opłata za międzynarodowe prawo jazdy wynosi 35 zł.
 • Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne do 3 lat.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Co mam zrobić jeśli miną 3 lata od uzyskania Międzynarodowego Prawa Jazdy a mieszkam np. w USA ?
Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy można złożyć przez pełnomocnika lub wysłać go pocztą.
avatar autora komentarza
Prawo jazdy międzynarodowe jest nic nie warte . Jestem aktualnie w Columbus i nikt nie chce mi auta wypożyczyć ponieważ nie akceptują takiego prawa jazdy

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC