Międzynarodowe prawo jazdy – co to jest, jak wyrobić, gdzie jest potrzebne?

Jeżeli wyjeżdżałeś już za granicę samochodem, to wiesz, że w wielu krajach do jego prowadzenia w zupełności wystarczy Ci polskie prawo jazdy. W razie gdybyś jednak planował dłuższą podróż, np. na inny kontynent, konieczne może być wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy. Co to za dokument i w jaki sposób można go uzyskać? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Międzynarodowe prawo jazdy – co to takiego?

Podróż za granicę własnym samochodem to w dzisiejszych czasach żaden problem. Po prostu wsiadamy za kierownicę i ruszamy. Europejskie granice w zdecydowanej większości stoją przed nami otworem, a do ich przekroczenia i swobodnej jazdy nie są wymagane żadne dokumenty poza tymi, których używamy w Polsce. Problem może się jednak pojawić, jeżeli planujemy wyjazd poza Unię Europejską i tam również chcemy korzystać z własnego auta, bądź wypożyczyć na miejscu samochód czy skuter.

W takim przypadku konieczne może się okazać międzynarodowe prawo jazdy, czyli przetłumaczony na języki obce odpis polskiego prawa jazdy. Dokument ten jest wydawany w formie papierowej książeczki przypominającej paszport. Jest ważny tylko i wyłącznie razem z polskim upoważnieniem do prowadzenia pojazdów i uznawany przez wszystkie kraje, w których obowiązuje:

 • Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym z 1968 roku (np. Białoruś, Brazylia, Iran, Kazachstan);
 • Konwencja genewska o ruchu drogowym z 1949 roku (np. Australia, Egipt, Japonia, Tajlandia, Stany Zjednoczone).
UWAGA!

Wszystkie kraje będące stronami Konwencji Genewskiej i Konwencji Wiedeńskiej znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy.

Ze względu na dwie konwencje, wyróżnia się dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy. Na jego tytułowej stronie jest zaznaczone, jakiej konwencji dotyczy. Obowiązkiem kierowcy jest sprawdzić, gdzie potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy, i które kraje są sygnatariuszami danej konwencji. Pamiętaj, że niektóre kraje podpisały obydwie konwencje (np. Izrael), a niektóre tylko jedną (np. Ukraina). Możliwe jest wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy w formie dwóch odpisów według obydwu wzorów.

Wzór międzynarodowego prawa jazdy według Konwencji wiedeńskiej (źródło: gov.pl)

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie będzie potrzebne?

Jak już zostało wspomniane, międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co do pozostałych krajów świata i Europy, przepisy mówią, że międzynarodowy dokument jest tam potrzebny, ale z praktyką bywa różnie.

Chociaż więc w teorii międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w wielu krajach na świecie, w praktyce bardzo duża ich część honoruje również polskie dokumenty. Wiele w tym względzie zależy jednak od przepisów lokalnych czy nawet samych funkcjonariuszy. Zawsze przed wyjazdem warto sprawdzić przepisy w tym względzie obowiązujące w danym kraju, które znajdują się w informacjach dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przykład

Według MSZ, w takich krajach jak m.in. Albania, Czarnogóra, Izrael, Macedonia Północna czy Tunezja uznawane jest zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy. Z kolei m.in. w Australii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Japonii i Tajlandii do prowadzenia pojazdów niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?

Międzynarodowe prawo jazdy może wyrobić każdy kierowca, który posiada polskie prawo jazdy i nie zostało mu ono odebrane. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i przez pełnomocnika w dowolnym starostwie powiatowym. Dokumenty potrzebne do wydania międzynarodowego prawa jazdy to:

 • wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy (do pobrania tutaj),
 • aktualne zdjęcie lub zdjęcia w przypadku wniosku o dwa dokumenty,
 • ważne polskie prawo jazdy,
 • potwierdzenie opłaty za międzynarodowe prawo jazdy.
UWAGA!

Opłata za międzynarodowe prawo jazdy wynosi 35,50 zł. W przypadku wniosku o wydanie dwóch dokumentów według dwóch konwencji koszt to 71 zł.

Dokumenty należy zanieść do starostwa lub wysłać pocztą. Gotowe międzynarodowe prawo jazdy można odebrać w starostwie zazwyczaj od razu. Najpóźniej dokument będzie gotowy do 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie zapłaty. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne do 3 lat, ale nie dłużej niż dokument krajowy.

Międzynarodowe prawo jazdy – czy trzeba je wyrabiać przed podróżą?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego, dokąd się wybierasz. Jeżeli zamierzasz podróżować tylko po kraju lub Europie, międzynarodowe prawo jazdy nie jest Ci do niczego potrzebne. Tym bardziej, że mówimy tu nie tyle o osobnym dokumencie, co o odpisie polskiego prawa jazdy, który nie jest ważny bez oryginału. Co za tym idzie, międzynarodowe prawo jazdy nigdy nie zastępuje polskich uprawnień. Nie jest honorowane w Polsce, ani w krajach UE, więc nie uda się np. okazanie go zamiast zatrzymanego prawa jazdy.

Natomiast w przypadku dalszych podróży międzynarodowe prawo jazdy może okazać się niezbędne, np. w sytuacji, gdy zechcesz wypożyczyć pojazd. Warto je więc wyrobić, nawet jeśli w wielu krajach uznawane są też polskie uprawnienia, zwłaszcza że koszt i czas temu poświęcony są niewielkie. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed wyjazdem zapoznać się z lokalnymi przepisami – szczególnie w przypadku dłuższych pobytów konieczne może się bowiem okazać wyrobienie prawa jazdy w danym kraju.

Przykład

W Stanach Zjednoczonych można prowadzić samochód na podstawie międzynarodowego prawa jazdy w okresie ważności wizy (wizy nie są wymagane w USA tylko w przypadku podróży biznesowych lub turystycznych, których długość nie przekracza 90 dni). Jednocześnie trzeba mieć przy sobie polskie prawo jazdy z tłumaczeniem na język angielski. W przypadku polskich dokumentów, możliwość ich używania jest ograniczona i zależy od przepisów w danym stanie, które można sprawdzić tutaj.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o międzynarodowe prawo jazdy

Gdzie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy obowiązuje w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce jednak wiele państw na świecie uznaje także krajowe dokumenty lub ich tłumaczenia. Wiele zależy od lokalnej praktyki w tym względzie.

W jaki sposób mogę wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy składa się w dowolnym starostwie powiatowym wraz z polskim prawem jazdy, aktualnym zdjęciem i potwierdzeniem opłaty (35,50 zł). Można wnioskować od razu o dwa dokumenty według dwóch wzorów. Międzynarodowe prawo jazdy jest zazwyczaj wydawane od ręki.

Czy do prowadzenia samochodu w USA potrzebuję międzynarodowego prawa jazdy?

To zależy od przepisów obowiązujących w danym stanie. Ogólnie na terenie Stanów Zjednoczonych jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, które jest ważne w okresie ważności wizy. Przed podróżą warto je wyrobić, ponieważ mimo że polskie dokumenty na ogół są honorowane, mogą się zdarzyć przypadki, gdy funkcjonariusz zażąda międzynarodowego dokumentu. W razie dłuższego pobytu warto natomiast postarać się o lokalne prawo jazdy.

PODSUMOWANIE
 • Międzynarodowe prawo jazdy to przetłumaczony na języki obce odpis polskiego prawa jazdy.
 • Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko razem z polskimi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów.
 • Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane we wszystkich krajach, które nie należą do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce jednak w wielu z nich honorowane jest także polskie prawo jazdy.
 • Aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy, należy złożyć wniosek wraz aktualnym zdjęciem i polskim prawem jazdy w dowolnym starostwie powiatowym. Opłata za międzynarodowe prawo jazdy wynosi 35,50 zł.
 • Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne do 3 lat.
Źródła:
 • https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!