Numer ubezpieczenia – gdzie znaleźć i jak sprawdzić, czy jest prawidłowy?

Numer polisy może Ci się przydać w różnych okolicznościach. Kolizja, koniec umowy czy zakup auta z drugiej ręki – to tylko niektóre z sytuacji, w których będzie on potrzebny. Sprawdzenie numeru ubezpieczenia to, zdaje się, banalnie prosta sprawa! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

numer polisy

Głowisz się, jak sprawdzić numer polisy sprawcy kolizji lub własny albo skąd wziąć ten numer? Gdzie dokładnie znajduje się na polisie? Sprawdź, jak postąpić, kiedy natrafisz na brak informacji o polisie w systemie!

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

Ubezpieczony to osoba, która ma zawartą, ważną umowę ubezpieczenia. Ochrona w takim wypadku działa na określonych warunkach na danym terytorium i przez określony czas.

UWAGA!

Większość ubezpieczeń jest całoroczna. Ochrona działa wtedy przez 12 miesięcy. Na rynku są też dostępne polisy krótkoterminowe, które działają krócej niż rok (np. na miesiąc, kwartał lub pół roku). Takie polisy z reguły nie odnawiają się automatycznie, więc to ich posiadacz musi zadbać o ich kontynuację, aby nie narażać się na przerwę w ubezpieczeniu.

Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku: OC na miesiąc – ile kosztuje, co trzeba wiedzieć o OC krótkoterminowym?

Cześć ubezpieczeń jest dobrowolna, jednak niektóre są obowiązkowe. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce jest wymagane ustawą i musi obowiązywać od momentu wejścia auta do użytku aż do chwili jego wycofania i np. zezłomowania.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Jak zezłomować samochód, aby odzyskać pieniądze za niewykorzystane OC?

UWAGA!

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważną polisę OC. Wyjątek stanowią np. pojazdy zabytkowe, kiedy są garażowane. Nieużywane lub niesprawne samochody, muszą posiadać aktualne ubezpieczenie!

Aby upewnić się, że jest się ubezpieczonym, najlepiej odszukać aktualną polisę. Papierowa umowa powinna znajdować się w dokumentach, natomiast elektroniczną wersję, jeśli takową otrzymałeś, znajdziesz na skrzynce mailowej lub na dysku urządzenia, na które ją pobrałeś. Sytuacja komplikuje się, jeśli nie masz dostępu do teczki z dokumentami, zmieniłeś adres skrzynki mailowej lub pozbyłeś się urządzenia, na którym zapisałeś plik albo go usunąłeś bezpowrotnie.

Jak sprawdzić numer ubezpieczenia na polisie?

Może zdarzyć się tak, że nie jesteś pewien czy masz aktualnie ubezpieczenie, albo czy zbliża się koniec polisy. Najprościej zrobisz to, zaglądając w dokument polisowy w formie papierowej lub elektronicznej. Tam znajdziesz numer umowy i okres jej obowiązywania (daty startu i końca ochrony).

Gdzie znaleźć numer polisy w dokumentach?

Numer polisy przeważnie znajduje się na górze pierwszej strony zawartej umowy. W zależności od ubezpieczyciela jest to ciąg cyfr i liter. Nadaje go zakład ubezpieczeń i obowiązuje przez cały okres trwania umowy.

CZY WIESZ, ŻE …

Po odnowieniu numer polisy się zmienia, gdyż zawierana jest nowa umowa, a nie aneks do dotychczasowej. Sygnatura ubezpieczenia zostaje taka sama np. w przypadku przepisania polisy OC ze zbywcy na nabywcę, czyli jedynie przy zmianie posiadacza.

Jak sprawdzić ubezpieczenie po rejestracji?

W przypadku braku dostępu do dokumentów, trzeba posiłkować się innymi narzędziami. Na szczęście w internecie dostępne są oficjalne i darmowe kanały informacji, które w kilka minut wskażą informacje o aktualnej polisie. Służą do tego bazy danych CEPiK i UFG.

Jak sprawdzić polisę w UFG?

Aby zweryfikować ważność polisy przy pomocy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wystarczy odwiedzić stronę i zczytać z pojazdu nr rejestracyjny lub VIN. Możesz to zrobić np. ze zdjęcia, jeśli nie masz bezpośredniego dojścia do auta. Po wprowadzeniu jednego z tych numerów wystarczy wybrać datę, czyli dzień, na który polisa zostanie sprawdzona i kraj rejestracji (Polska). Po zaakceptowaniu tych danych i poprawnej weryfikacji CAPTCHA, zobaczysz dane o “pokryciu ubezpieczenia”, czyli informacje o tym, czy zakład ubezpieczeń pokryje szkody w związku z zawartą umową, obowiązującą w danym dniu.

Do wyszukania polisy w UFG wystarczy:

 • nr rejestracyjny,
 • nr VIN.

Jak sprawdzić polisę w CEPiK?

Sprawdzenie informacji o ubezpieczeniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) jest nieco trudniejsze. Oprócz numeru rejestracyjnego i VIN wymaganych w UFG, w przypadku bazy CEPiK, trzeba podać również datę pierwszej rejestracji. Może ona nie być znana przez właściciela, ale znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli nie masz do niego wglądu, możesz skorzystać z bezpłatnej wyszukiwarki tej daty (np. TUTAJ).

Do sprawdzenia ubezpieczenia w CEPiK potrzeba:

 • nr rejestracyjnego pojazdu,
 • nr VIN,
 • daty pierwszej rejestracji.

Numer ubezpieczenia – kiedy warto sprawdzić?

Numer polisy przydaje się w różnych sytuacjach. Jest kilka przypadków, kiedy jest on absolutnie niezbędny.

Symbol ubezpieczenia sprawdza się najczęściej:

 • po kolizji z innym kierowcą,
 • po zmianie właściciela auta,
 • po szkodzie własnej.

W przypadku kolizji z innym kierującym, upewnisz się, że posiada on ubezpieczenie, które pokryje Twoje straty. W innym wypadku, sprawca kolizji będzie musiał je wypłacić je z własnych środków. Po sprzedaniu lub kupnie auta, po numerze możesz zweryfikować czy polisa została przepisana na nowego posiadacza.

UWAGA!

Na poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu jest 14 dni. Najlepiej zrobić to niezwłocznie, aby w przypadku szkody, nie obciążono nią poprzedniego właściciela, a nowy posiadał ważną ochronę!

W razie wystąpienia szkody z własnej winy, warto znać swój numer polisy, aby wiedzieć z jakiego ubezpieczenia (np. autocasco czy assistance) zostanie zlikwidowana dana szkoda (holowanie w ramach assistance, a naprawa na podstawie autocasco).

Co grozi za brak ubezpieczenia?

Brak ważnej polisy jest równoznaczny z wysoką karą finansową z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od 1 stycznia 2024 minimalna wysokość grzywny to 1700 zł (od 1 lipca 2024 – 1720 zł), czyli o 315 zł więcej niż wyniosła średnia cena pakietu OC+AC w marcu 2024 r. na mubi.pl – 1385 zł. Taką karą obciążeni zostają posiadacze pojazdów mechanicznych, które raptem 1–3 dni nie posiadały ważnej ochrony. Dłuższa przerwa w ubezpieczeniu wiąże się z jeszcze większymi wydatkami: 4240 zł za 4–14 dni zwłoki (4300 zł od 1 lipca 2024) i 8480 zł – powyżej 2 tygodni (8600 zł od 1 lipca 2024).

Ekspert Mubi radzi:

Brak OC w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oznacza, że sprawca oprócz kary za brak ważnej polisy, musi liczyć się z innymi konsekwencjami karno-finansowymi. Musi on z własnej kieszeni wypłacić odszkodowanie poszkodowanym, a w przypadku śmierci lub trwałego kalectwa może to oznaczać dożywotnią rentę (nawet 3000 zł miesięcznie za osobę). Nie warto więc szukać oszczędności na zakupie OC, gdyż jakiekolwiek zdarzenie bez OC prowadzi do wielokrotnie większych kosztów własnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie numeru polisy

Gdzie znajdę numer polisy OC?
Jak sprawdzić ubezpieczenie po numerze polisy?
Dlaczego w UFG nie ma informacji o polisie?
PODSUMOWANIE
 • Numer ubezpieczenia znajduje się przede wszystkim na pierwszej stronie umowy lub w wycinku polisowym. Jego poprawność można potwierdzić wyszukując polisę w bazie UFG lub CEPiK.
 • Ogólnodostępne bazy danych umożliwiają wyszukanie polisy po: nr rejestracji, VIN i/lub dacie pierwszej rejestracji. UFG sprawdza ważność polisy na dany dzień, natomiast w CEPiK oprócz informacji, czy pojazd jest obecnie ubezpieczony, znajduje się data, do kiedy obowiązuje aktualna umowa.
 • Numer polisy warto sprawdzić po kolizji z innym kierującym. Przy zmianie właściciela auta przepisanie polisy z zachowaniem tego samego numeru powinno nastąpić jak najszybciej, aby nie narażać zbywcy i nabywcy na komplikacje z tego tytułu.
 • Za brak ważnej polisy OC grożą dotkliwe kary finansowe (od 1700 do ponad 8000 zł). Poza tym nieubezpieczony sprawca zdarzenia musi pokryć wszystkie koszty z własnych pieniędzy.
 • Pakiet ubezpieczeń OC+AC na mubi.pl w marcu 2024 r. kosztował średnio 1385 zł. Zamiast płacić wysoką grzywnę, kup kompleksowe ubezpieczenie i ciesz się spokojem!
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC