OC nauczyciela – co obejmuje?

Dzieci mają szalone pomysły, za którymi często trudno nadążyć. Zadaniem nauczyciela czy wychowawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i wychowankom w trakcie ich pobytu w placówce. Pedagog jest zatem odpowiedzialny za zdrowie podopiecznych. Co jednak, jeśli któryś z jego uczniów ucierpi? Roszczenia, zwłaszcza za szkody na osobie, potrafią być bardzo wysokie. Mało którego nauczyciela będzie stać na wypłacenie takich sum z własnej kieszeni. Dlatego istnieje możliwość zakupienia OC dla nauczycieli, które przeniesie odpowiedzialność finansową z pedagoga na ubezpieczyciela.

oc nauczyciela

Przedstawiciele których zawodów muszą mieć ubezpieczenie OC?

Niektóre profesje wymagają ogromnej wiedzy, pewności w podejmowaniu decyzji i zaangażowania w to, co się robi. Nawet niewielki błąd może w ich przypadku nieść bolesne konsekwencje prawne i finansowe. Spowodowanie szkody rzeczowej, a tym bardziej osobowej z pewnością będzie skutkowało roszczeniami ze strony poszkodowanego. Które zawody są najbardziej narażone na ryzyko? 

 • Lekarz,
 • radca prawny,
 • adwokat,
 • zarządca nieruchomości,
 • architekt,
 • inżynier budownictwa,
 • księgowy,
 • notariusz,
 • komornik sądowy.
kto powinien mieć oc zawodowe

To te zawody wymienia ustawodawca, zobowiązując tym samym osoby wykonujące te profesje do posiadania ubezpieczenia OC.

Na tej liście nie ma zawodu nauczyciela. Chociaż ten zawód również jest obarczony dużą odpowiedzialnością, nauczyciele odgórnie nie są zobowiązani do zakupu OC. Zdecydowanie jednak warto wyposażyć się w tego typu ochronę. Dzieci często trudno upilnować, zwłaszcza na przerwie czy wyjazdach poza szkołę. A to właśnie ich cierpienie powoduje największe ryzyko w pracy nauczyciela.

Spuszczenie na chwilę z oczu podopiecznych może zakończyć się urazem któregoś z nich np. podczas bójki czy niewłaściwej zabawy. Gdy dziecko ucierpi pod opieką nauczyciela, rodzice mogą pociągnąć do odpowiedzialności właśnie osobę, która w chwili wypadku sprawowała nad grupą opiekę. Nauczyciel, który posiada OC, zostanie zwolniony w konieczności wypłacania odszkodowania poszkodowanemu malcowi. Tę odpowiedzialność przejmie ubezpieczyciel.

Jaką ochronę zapewnia OC nauczyciela?

Oczywiście ubezpieczenie OC, jak każde inne, nie spowoduje, że niechciane sytuacje w ogóle się nie wydarzą. Pomoże jednak zminimalizować skutki tych zdarzeń. OC nauczyciela przeniesie odpowiedzialność finansową z pracownika oświaty na ubezpieczyciela, jeśli podczas pracy nauczyciel, pedagog lub opiekun spowoduje szkodę:

 • w mieniu – uszkodzi sprzęt należący do szkoły lub podopiecznego,
 • na osobie – przez jego niedopatrzenie lub zaniedbanie obowiązków któryś z uczniów dozna urazu.
CZY WIESZ, ŻE …

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają ochronę również wtedy, gdy nauczyciel spowoduje szkodę w wyniku rażącego niedbalstwa. Taki zapis widnieje m.in. w OWU PZU.

OC nauczycieli chroni w razie zdarzeń, które mają miejsce przede wszystkim w szkole (podczas prowadzenia zajęć lekcyjnych i w czasie przerw), ale nie tylko. Ubezpieczyciele wypłacą odszkodowanie również wtedy, gdy szkoda powstanie podczas zajęć pozalekcyjnych, a także wtedy, gdy dzieci są pod opieką nauczyciela podczas wyjścia poza szkołę oraz podczas wyjazdów.

Zakup OC powinni przemyśleć nie tylko pracownicy szkół czy przedszkoli, ale także opiekunowie dzieci na koloniach, instruktorzy i specjaliści, pod których opieką dzieci są chociaż sporadycznie.

W szkole lub indywidualnie – tam kupisz OC nauczyciela

Częstą praktyką jest zawieranie polis przez szkołę. Dyrektorzy zdają sobie sprawę, jak odpowiedzialną pracę wykonują nauczyciele i opiekunowie. Zresztą sam dyrektor również jest narażony na podobne, ale też wiele innych zdarzeń, którym nie zawsze można zapobiec. W szkołach mogą być zatem dostępne gotowe pakiety dla nauczycieli, z których ci mogą skorzystać.

OC oczywiście można wykupić też na własną rękę. Firmy ubezpieczeniowe oferują ten rodzaj ochrony, często przygotowują oferty dla wielu profesji osobno. OC dla nauczycieli oferuje m.in. InterRisk, PZU czy Generali. Może być dostępne wraz z ubezpieczeniem NNW.

Ochrona niejednokrotnie jest kierowana nie tyle do samych nauczycieli, co ogólnie do pracowników oświaty.

Ile kosztuje OC nauczyciela?

Chociaż odpowiedzialność cywilna nauczyciela zwykle jest ubezpieczana na kilkadziesiąt tysięcy złotych, składki za tę polisę nie są wysokie. W Generali, które oferuje 3 warianty OC nauczyciela, ceny wahają się od 11 zł do 28 zł przy sumach od 20 000 zł do 100 000 zł – ubezpieczyciel wraz z trwaniem roku szkolnego może wprowadzić zniżki na zakup ochrony.

PODSUMOWANIE
 • OC nauczyciela jest ubezpieczeniem dobrowolnym.
 • OC zawodowe nauczyciela chroni zarówno na terenie szkoły, jak i w trakcie zajęć pozalekcyjnych, wyjść poza szkołę i wyjazdów z uczniami.
 • Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z OC nauczyciela za szkody rzeczowe i osobowe.
 • OC dla nauczyciela można kupić w szkole (niektóre placówki ubezpieczają swoich pracowników grupowo) lub na własną rękę w jednym z towarzystw, które oferują OC zawodowe.
 • OC nauczyciela można kupić już za 11 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC dla nauczyciela

Czy OC dla nauczycieli jest obowiązkowe?

Przedstawiciele których zawodów muszą mieć OC?
Ile kosztuje OC nauczyciela?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
A czy nie jest tak, że to placówka zatrudniająca nauczyciela odpowiada za szkody wyrządzone przez swoich pracowników? A ten z kolei , zgodnie z kodeksem pracy, za wyrządzone szkody odpowiada do trzykrotności swojej pensji?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC