OC dla studenta – czy powinieneś je mieć?

Podobnie jak dzieciom w wieku szkolnym, również studentom ubezpieczyciele oferują przede wszystkim ubezpieczenie NNW. Zabezpieczenie się na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu jest bardzo ważne, ale równie istotna jest ochrona swojego portfela przed roszczeniami innych osób. Czasem student jest zobowiązany do wykupienia ochrony od odpowiedzialności cywilnej.

oc studenta

Ubezpieczenie OC studenta – kiedy się przydaje?

Trudno zaprzeczyć, że realia życia studentów niosą pewne ryzyko. I nie chodzi tu tylko o imprezowanie i korzystanie z młodości. Ryzyko spowodowania szkody innej osobie istnieje zarówno w czasie całkowicie prywatnym, poświęconym na wypoczynek, jak i podczas nauki i przygotowywania do wykonywania zawodu. Ochronę w każdej z tych sytuacji zapewnia ubezpieczenie OC studenta.

Niektóre kierunki studiów polegają nie tylko na przyswajaniu wiedzy teoretycznej. W dużej mierze składają się także z ćwiczeń i laboratoriów, w których studenci uczestniczą aktywnie, wykonując zadania wymagające wiedzy i sprawności. Podczas takich zajęć może zdarzyć się, że niewprawiona jeszcze osoba stłucze narzędzia w pracowni chemicznej czy zepsuje komputer na zajęciach informatycznych.

O szkodę nietrudno też podczas praktyk i staży przygotowujących do wykonywania zawodu, gdzie wykorzystuje się już wiedzę podczas pierwszych dni pracy.

Za straty tego typu uczelnia albo pracodawca może domagać się zwrotu kosztów. OC studenta zrekompensuje ich szkodę.

Czy OC dla studenta jest obowiązkowe?

OC dla studentów jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to, że prawo nie narzuca na osoby uczące się na uczelniach wyższych konieczności posiadania takiego zabezpieczenia. Niektórzy studenci sami decydują się na wykupienie takiej ochrony, aby w razie spowodowania szkody podczas zajęć lub praktyk nie musieć płacić odszkodowania z własnej kieszeni. Zresztą mało którego studenta na początku drogi zawodowej stać na zwrot kosztów drogiego sprzętu czy wypłatę zadośćuczynienia osobie, której wyrządzi szkodę osobową.

O ile uczelnie zwykle nie wymagają posiadania takiej polisy od studenta, to pracodawcy, którzy przyjmują go na praktyki, mogą zażądać wykupienia OC. Takie zastrzeżenia obejmują zwykle osoby, których zawód będzie wiązał się z pracą z ludźmi. Są to szczególnie studenci kierunków medycznych i paramedycznych. Przyszły lekarz podczas praktyk w przychodni, a także psycholog, pedagog czy logopeda mający staż poradni psychologiczno-pedagogicznej prawdopodobnie zostaną zobowiązani do zakupu OC studenta przed rozpoczęciem stażu.

Ubezpieczenie OC i NNW dla studenta na praktyki

Jednym z ważniejszych etapów nauki akademickiej są praktyki, które przyuczają do zawodu. Podczas takich zajęć może dojść do nieszczęśliwego wypadku, zwłaszcza jak ktoś dopiero poznaje tajniki zawodu. W takiej sytuacji pomocne będzie NNW, które zapewni odszkodowanie, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. A co z ubezpieczeniem OC? Czy student może liczyć na wsparcie w razie spowodowania szkody podczas praktyk?

Okazuje się, że tak. Wprawdzie standardowe OC w życiu prywatnym zazwyczaj nie chroni w czasie wykonywania pracy, ale w przypadku studentów na praktykach mamy do czynienia z inną sytuacją. Taka ochrona nie tylko jest zalecana, ale może być wymagana!

Ubezpieczenie OC może być wymagane dla studentów medycyny, którzy odbywają praktyki w szpitalach czy przychodniach – także dla studiujących położnictwo, fizjoterapię, pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne. Generali wprost wskazuje, że jego Pakiet OC Studenta, Słuchacza, Doktoranta obejmuje ochroną odbywanie praktyk przyuczających do zawodu.

Które towarzystwa oferują OC studentom?

Znalezienie ubezpieczenia OC dla studenta może być nieco problematyczne. Ochrona, która obowiązywałaby podczas nauki na uczelni czy odbywania praktyk zawodowych często stanowi dodatek do NNW szkolnego. Tak jest na przykład w Generali, Warcie i UNICE. Samo OC w życiu prywatnym zwykle nie obejmuje ochroną zdarzeń, do których doszło podczas nauki czy pracy.

CZY WIESZ, ŻE …

OC studenta zapewnia ochronę nie tylko w czasie nauki na uczelni i odbywania praktyk zawodowych. Ubezpieczyciele zwykle zapewniają wsparcie finansowe również wtedy, gdy student spowoduje szkodę, np. jeżdżąc na rowerze, hulajnodze czy rolkach, jeżdżąc konno lub posiadając jednostkę pływającą.

Studenci zwykle mają możliwość wykupienia ubezpieczenia na uczelni. Najczęściej jest to ubezpieczenie NNW, ale zdarza się, że OC jest dodatkiem do tej polisy. Wówczas jest to polisa grupowa i nie zawsze są dostępne opcje modyfikacji zakresu ochrony.

Na ile student powinien ubezpieczyć odpowiedzialność cywilną?

Ci ubezpieczyciele, którzy oferują OC studentom, albo umożliwiają zakup takiej polisy ze z góry określoną sumą gwarancyjną, albo z możliwością wyboru takiej sumy. UNIQA oferuje OC dla studentów z sumą do 30 000 zł i jest to jedyna opcja, z jakiej można skorzystać.

UWAGA!

Jeśli szkoda dotyczy “sprzętu elektronicznego, audiowizualnego, komputerowego, fotograficznego, teleinformatycznego oraz instrumentów muzycznych należących do osób trzecich”, UNIQA pomniejsza odszkodowanie o 500 zł.

Warta z kolei zapewnia ochronę do 20 000 zł. Generali daje możliwość wyboru spośród 3 wariantów ubezpieczenia OC studentów:

  • wariant 1 – z sumą ubezpieczenia do 30 000 zł,
  • wariant 2 – z sumą ubezpieczenia do 40 000 zł,
  • wariant 3 – z sumą ubezpieczenia do 50 000 zł.

Ile kosztuje OC studenta?

Wbrew pozorom samo OC jest niedrogie. Widać to na przykładzie ofert Generali, Warty i UNIQI, bo składki za OC studenta w tych towarzystwach wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od wybranej sumy ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia OC studentaSkładka ubezpieczeniowa
Generali30 000 zł11 zł
Generali40 000 zł17 zł
Generali50 000 zł28 zł
Warta20 000 zł22 zł
UNIQA30 000 zł16 zł
Źródło: bezpieczny.pl, uniqa.pl, warta.pl.
PODSUMOWANIE
  • Dobrze mieć OC studenta, jeśli bierzesz udział w laboratoriach i ćwiczeniach na studiach oraz realizujesz praktyki studenckie.
  • OC studenckie nie jest obowiązkowe, ale niektórzy pracodawcy przyjmujący praktykantów wymagają, żeby posiadali oni taką ochronę.
  • Ubezpieczenie OC studenci otrzymają m.in. w Generali i UNICE. Uczelnie również oferują grupowe ubezpieczenie NNW, które często jest rozszerzone o OC.
  • Sumy gwarancyjne OC zwykle wynoszą przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. UNIQA oferuje OC z sumą do 30 000 zł. Warta – 20 000 zł. W Generali można wybrać spośród 3 wariantów: 30 000 zł, 40 000 zł lub 50 000 zł.
  • Chociaż sumy gwarancyjne OC są wysokie, ich koszt to zaledwie 11 zł (najniższy wariant w Generali) do 28 zł (najwyższy wariant w Generali).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC studenta

Jak długo ważna jest polisa OC studenta?
Czy ubezpieczenie OC studenta jest obowiązkowe?
Jakie sumy gwarancyjne oferują ubezpieczyciele w ramach OC studenta?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC