Samochód uszkodzony przez znak drogowy – kto odpowiada za szkodę?

Zaparkowałeś swoje auto w bezpiecznym miejscu i zgodnie z przepisami, a po powrocie do samochodu zastałeś uszkodzoną szybę i wgniecioną maskę, bo znak drogowy przewrócił się na Twój pojazd? Dowiedz się, kto odpowiada za taką szkodę i jak możesz dochodzić roszczenia.

uszkodzenie samochodu przez znak

Kto odpowiada za uszkodzenie pojazdu na drodze?

Utrzymanie drogi zawsze leży w interesie zarządcy. Według art. 20 pkt 4 Ustawy o drogach publicznych do zadań zarządcy drogi należy między innymi:

utrzymanie części drogi, urządzeń drogi, budowli ziemnych, drogowych obiektów inżynierskich, znaków drogowych, sygnałów drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z wyjątkiem części pasa drogowego, o których mowa w art. 20f obowiązki zarządcy drogi wobec gminy pkt 2.

Art. 20 pkt 11 Ustawy o drogach publicznych mówi również o tym, że zarządca drogi jest odpowiedzialny za:

wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.

Jak to można rozumieć? Oznacza to, że zarządca drogi jest odpowiedzialny przede wszystkim za jej stan techniczny, utrzymanie czy renowację. W jego gestii leży usuwanie dziur w jezdni, rozlanych na drodze cieczy czy odśnieżanie chodników i dróg oraz dbanie o to, aby nie były one oblodzone. W związku z tym kierowca, który uszkodził swój samochód np. z powodu kiepskiej nawierzchni czy nienależytego utrzymania drogi zimą, może ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

UWAGA!

Zarządca drogi może chcieć uniknąć odpowiedzialności za szkody powstałe w związku z nieodpowiednim stanem dróg. Ma taką możliwość, jeśli zawarł umowę z podmiotem, którego obowiązkiem było dbanie o utrzymanie jezdni w należytym stanie. Nie oznacza to jednak, że zarządca drogi będzie zwolniony z odpowiedzialności. Mimo wszystko jest on zobowiązany kontrolować, czy podwykonawca spełnia swoje obowiązki.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez znak drogowy?

Znaki drogowe pełnią funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Zapewniają bezpieczeństwo i porządek na drodze. Są bardzo ważnym i niezbędnym elementem ruchu drogowego. W związku z tym, tak jak i w przypadku jezdni, za utrzymanie i dbałość o znaki drogowe również odpowiedzialny jest zarządca drogi. 

Zarządca drogi ma obowiązek kontrolować, czy oznakowanie jezdni jest prawidłowe, dobrze widoczne i czy nie uległo uszkodzeniu. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości zarządca drogi jest zobowiązany naprawić powstałe uszkodzenia i zadbać o odpowiednie oznakowanie jezdni. W innym przypadku będzie odpowiedzialny za wszelkie zdarzenia drogowe, do których dojdzie wskutek braku, uszkodzenia czy kiepskiej widoczności znaku drogowego.

Kto jest zarządcą drogi?

To, kto jest zarządcą danej drogi, zależy od tego, czy jest to jezdnia należąca do kraju, województwa, powiatu, gminy, czy pełniąca funkcję wewnętrzną. 

Wszystkie drogi publiczne znajdują się w ewidencji dróg publicznych. Jednostki prowadzące daną ewidencję, to:

 • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe),
 • zarząd województwa (drogi wojewódzkie),
 • zarząd powiatu (drogi powiatowe),
 • wójt, burmistrz, prezydent miasta (drogi gminne).

Kategorię drogi poznasz po jej numerze. Drogi oznaczone są w następujący sposób:

 • krajowe – liczba jedno lub dwucyfrowa
 • z poprzedzającą literą A, czyli autostrada, np. A2, A4,
 • z poprzedzającą literą S, czyli droga ekspresowa, np. S2, S3,
 • wojewódzkie – liczba trzycyfrowa, np. 102, 103,
 • powiatowe – liczba czterocyfrowa wraz z wyróżnikiem województwa w postaci litery, np. 2233 L, 2269 L,
 • gminne – liczba sześciocyfrowa wraz z wyróżnikiem województwa w postaci litery, np. 100001 L, 100010 L.
CZY WIESZ, ŻE …

Zarządcę drogi pomoże Ci ustalić również urząd gminy, starostwo powiatowe, a także policja czy straż miejska, którą wezwiesz do zdarzenia.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić kto jest zarządcą drogi?

Jak dochodzić odszkodowania za uszkodzenie auta na drodze?

Jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony wskutek nieodpowiedniego stanu jezdni lub źle zabezpieczonego znaku drogowego, jak najbardziej należy Ci się zadośćuczynienie. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności powinieneś zawiadomić policję. Wówczas funkcjonariusze sporządzą notatkę z opisem zdarzenia. Dowiedz się także, jakiej kategorii jest droga, na której doszło do uszkodzenia Twojego auta i skontaktuj się z jej zarządcą. Zgłosi on sprawę do swojego ubezpieczyciela.

Kiedy Twoje auto zostanie uszkodzone np. przez znak drogowy, sfotografuj drogę z jej oznaczeniem, zniszczenia samochodu oraz znak i rodzaj jego uszkodzeń. W tej sytuacji z pewnością pomocni okażą się świadkowie zdarzenia lub nagrania z kamer, dzięki którym będzie wiadomo, kiedy i w jaki sposób doszło do zniszczeń.

Przeczytaj też: Jak ubiegać się o rekompensatę za uszkodzenie koła na dziurze w jezdni?

Kiedy zarządca drogi nie odpowie za powstałe uszkodzenia?

Musisz wiedzieć, że zarządca drogi nie będzie odpowiedzialny za każde zniszczenie samochodu powstałe wskutek wjechania w dziurę w drodze czy uszkodzenia przez znak drogowy. Dlaczego? 

Jeśli dane miejsce będzie prawidłowo oznaczone, tzn. będzie informowało np. o uszkodzonej nawierzchni czy znaku, a Ty zignorujesz ostrzeżenie i nie zachowasz ostrożności, nie masz co liczyć na odszkodowanie od zarządcy drogi. Jeśli miejsce jest prawidłowo oznaczone, zarządca podjął wszelkie działania, aby zabezpieczyć i naprawić nawierzchnię bądź znak drogowy. Wówczas ubezpieczyciel uzna zapewne, że do szkody doszło z Twojej winy, bo to Ty nie dostosowałeś się do znaków. Z decyzją odmowną możesz się spotkać również wtedy, gdy będziesz poruszał się z nadmierną prędkości czy zaparkujesz auto w niedozwolonym miejscu.

Jak możesz uchronić się przed skutkami zniszczeń samochodu?

Jeśli Twoje auto zostanie zniszczone z winy zarządcy drogi, bo nie zabezpieczy on uszkodzonego znaku drogowego lub nie załata dziury w jezdni, nie masz się czym martwić. Wówczas za pieniądze otrzymane z odszkodowania od zarządcy drogi, możesz naprawić swój samochód. Ale co w sytuacji, kiedy Twoje auto ulegnie uszkodzeniu, a zarządca drogi zrobił wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo podróżujących, tzn. np. postawił znak informujący o zagrożeniu? Wówczas nie masz co liczyć na zadośćuczynienie. Wszelkie koszty naprawy samochodu musisz pokryć z własnej kieszeni. Chyba że posiadasz ubezpieczenie AC.

Ochrona autocasco gwarantuje świadczenie po uszkodzeniu pojazdu. Dotyczy to zniszczeń powstałych w wyniku wypadku, aktów wandalizmu czy działania sił przyrody. Dotyczy to szkody całkowitej oraz częściowej. W ramach AC przysługuje Ci zadośćuczynienie, nawet kiedy Twoje auto zostanie skradzione. W związku z tym, jeśli np. zaparkujesz zbyt blisko uszkodzonego znaku drogowego, który spadnie na Twoje auto, a zarządca drogi odpowiednio zabezpieczył to miejsce, lecz Ty zlekceważyłeś ostrzeżenie, możesz naprawić swoje auto tylko dzięki odszkodowaniu z autocasco. Wówczas świadczenie z OC zarządcy drogi Ci nie przysługuje.

Ceny ubezpieczenia OC i AC sprawdzimy na przykładzie kalkulacji 34-letniego Marka, który jeździ autem marki Volkswagen T-Cross z 2020 roku. Samochód ma silnik benzynowy o pojemności 1,5 l. Marek pokonuje swoim autem zwykle do 10 tys. km w ciągu roku. Pojazd ma na liczniku 50 tys. km. Żonaty mieszkaniec Szczecina posiada prawo jazdy od ponad 15 lat oraz 10-letnią, bezszkodową historię OC i AC.

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1193

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1459

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1798

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1844,75

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

2240,22

Porównaj oferty

FAQ – najczęściej zadawane pytania o uszkodzenie samochodu przez znak drogowy

Jak ustalić, kto jest zarządcą drogi?
Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez znak drogowy?
Jak otrzymać odszkodowanie za zniszczenia spowodowane przez znak drogowy?
PODSUMOWANIE
 • Zarządca drogi jest odpowiedzialny za utrzymanie jezdni w należytym stanie, jej naprawę czy zabezpieczenie, gdy dojdzie do uszkodzeń.
 • Kwestię dotyczącą obowiązków zarządcy drogi reguluje Ustawa o drogach publicznych.
 • Drogi publiczne dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
 • W ewidencji dróg publicznych są wymienione wszystkie drogi publiczne.
 • Do jednostek prowadzących ewidencję dróg publicznych należy wójt, zarząd powiatu, zarząd województwa i Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
 • Jeśli zniszczysz swoje auto przez uszkodzoną nawierzchnię lub znak drogowy, możesz liczyć na odszkodowanie od zarządcy drogi.
 • Jeśli zarządca drogi oznaczy naruszony odcinek drogi lub niebezpieczeństwo związane z uszkodzonym znakiem, a Ty nie dostosujesz się do znaków drogowych, nie otrzymasz odszkodowania za usterki, które powstaną w Twoim aucie.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC