Turcja – przewodnik dla turystów

Wjazd na terytorium Turcji nie będzie już tak bezproblemowy, co w innych krajach. Oczywiście co roku organizowanych jest wiele wycieczek do tego kraju, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Do takiego wyjazdu należy się jednak dobrze przygotować, przede wszystkim pakując potrzebne dokumenty. O jakich trzeba pamiętać? I co jeszcze sprawdzić przed podróżą?

COVID-19 w Turcji

Przybywających do Turcji obejmuje obowiązek przedstawienia na granicy negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 godzin wcześniej) lub testu antygenowego (do 48 godzin wcześniej). Z obowiązku zwolnieni są małoletni do 6. roku życia oraz osoby, które posiadają dokument:

 • potwierdzający zaszczepienie przed co najmniej 14 dniami,
 • potwierdzający przebycie COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Ponadto podróżni wjeżdżający do Turcji mogą zostać poddani testowi PCR. W razie pozytywnego wyniku, zarówno sam podróżny, jak i osoby mające z nim bliski kontakt zostaną poddane 14-dniowej kwarantannie we wskazanym przez siebie miejscu.

Zamknięte dla obywateli UE pozostają granice lądowe z Gruzją i Grecją. Otwarta jest granica turecko-bułgarska. Przybywający do Turcji drogą lotniczą muszą w ciągu 72 godzin przed podróżą wypełnić formularz online.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Turcji i panujących w kraju obostrzeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do Turcji?

Turcja jest krajem odmiennym kulturowo od Polski. Jeśli wybierasz się na wakacje w tamte rejony, powinieneś zapoznać się chociażby z podstawowymi zasadami tam panującymi. Wiedza ta może Ci się przydać podczas przekraczania granicy tureckiej, zwiedzania tamtejszych świątyń czy w czasie korzystania z uroków kraju w czasie ramadanu.

Warto zabrać ze sobą…

Temperatury, które panują w Turcji, zwłaszcza w miesiącach letnich, mogą sięgać ponad 30 stopni Celsjusza. Upał bywa dla niektórych uciążliwy, co utrudnia niektórym zwiedzanie i korzystanie z wolnego czasu. Komfort funkcjonowania na miejscu może poprawić jednak odpowiednia garderoba. Spakuj do walizki lekkie i przewiewne ubrania, najlepiej w jasnych odcieniach, które będą odbijały promienie słoneczne. Poza tym absolutną podstawą wakacyjnego ekwipunku przygotowywanego na wyjazd do Turcji jest krem z filtrem o możliwie najwyższej ochronie.

Zapełniając wakacyjny bagaż, trzeba pamiętać o zabraniu nie tylko bluzek na ramiączkach, krótkich spodenek czy sukienek mini na upalne dni, ale również takiej odzieży, która pozwoli na zwiedzanie meczetów. Wejście do świątyni jest możliwe, jeśli zwiedzający mają zakryte nogi i ramiona, a kobiety dodatkowo głowy. Przydadzą się zatem długie spodnie, spódnice do ziemi i chusty, którymi można będzie okryć odsłonięte ramiona i włosy.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Idealny czas na wizytę w Turcji

Turcja jest ciepłym krajem, który jest wybierany przez polskich turystów ze względu na pewniejszą pogodę, która umożliwiałaby opalanie się i kąpiele. Osoby, którym zależy na jak najlepszej pogodzie podczas urlopu, powinny zaplanować swoje wakacje w miesiącach letnich (najlepiej między czerwcem a wrześniem).

Aktualna pogoda w stolicy Turcji – Ankara

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Nie każdy jednak toleruje wysokie temperatury. Jeśli jesteś jedną z osób, która woli przyjemne 20 stopni lub preferuje spędzenie urlopu tylko na zwiedzaniu i poznawaniu miejscowej kultury, lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na wyjazd w kwietniu, maju lub listopadzie, kiedy pogoda jest ładna, ale termometry wskazują nieco niższą temperaturę.

Tygodniowy pobyt od 289 zł!

Ceny noclegów w Turcji nie są przesadnie wysokie. Tygodniowy pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym dla jednej osoby w szczycie sezonu kosztuje nawet 289 zł (Ankara). Na Riwierze Tureckiej również można znaleźć przystępne oferty noclegowe – od 464 zł. Ile kosztuje zakwaterowania w innych miastach?

 • Stambuł – 350 zł,
 • Ankara – 289 zł,
 • Bursa – 445 zł,
 • Antalya – 464 zł,
 • Bodrum – 1237 zł,
 • Marmaris – 742 zł,
 • Kemer – 741 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [lipiec 2021].

Nie zapomnij o tych dokumentach!

Żeby wjechać na teren Turcji i móc cieszyć się jej urokami, musisz mieć przy sobie paszport, który będzie ważny jeszcze przez 150 dni po opuszczeniu kraju. Nie ma już obowiązku wyrabiania wizy, o ile czas Twojego pobytu w Turcji będzie krótszy niż 90 dni (w okresie półrocznym).

Jeśli w podróż do Turcji zamierzasz wybrać się samochodem, zabierz ze sobą także:

 • prawo jazdy;
 • dowód rejestracyjny auta;
 • Zieloną Kartę, która jest potwierdzeniem wykupienia ubezpieczenia OC;
 • zgodę właściciela samochodu (jeśli auto nie jest Twoją własnością).

Profilaktyka przed wyjazdem do Turcji i opieka medyczna na miejscu

Im bardziej egzotyczny kraj wybierzesz jako cel wakacyjnej podróży, tym Twój organizm może mieć większe kłopoty z przystosowaniem się do panujących tam warunków: do tamtejszego powietrza i temperatur, miejscowej wody i lokalnej kuchni. Możesz być zatem narażony na zatrucia i inne dolegliwości, które dotykają turystów i psują im wypoczynek. W Turcji, co prawda, nie istnieją żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, jednak powinieneś wiedzieć, jak przygotować się do urlopu w tym kraju, czego lepiej unikać podczas pobytu i jak zabezpieczyć się na wypadek, gdybyś potrzebował pomocy lekarza.

Szczepienia – czy trzeba je wykonywać przed wyjazdem do Turcji?

Szczepienie się przed wakacjami w Turcji nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak jesteś przezorny, powinieneś przemyśleć poddanie się szczepieniu przeciwko żółtaczce. Jeśli podczas urlopu będziesz potrzebował operacji lub zabiegu, lekarz poprosi o przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia.

Zaleca się także zaszczepienie przeciwko tężcowi.

Pomoc medyczna w Turcji – jak uchronić się przed kosztami?

Dobry poziom tureckiej służby zdrowia odbija się na portfelach osób, które muszą z niej skorzystać. Usługi medyczne są tam zazwyczaj dostępne odpłatnie. Zwykła wizyta u lekarza będzie wiązała się z kosztami w wysokości ponad 370 zł, a hospitalizacja nawet z wydaniem blisko 2000 zł za dobę! Żeby mieć zapewnioną opiekę lekarską w razie potrzeby, a jednocześnie nie musieć martwić się o spore wydatki, powinieneś wykupić przed wyjazdem ubezpieczenie od kosztów leczenia. Dzięki niemu to ubezpieczyciel zapłaci za wizyty u specjalisty, pobyt w szpitalu, badania, zabiegi i transport medyczny, jeśli ten będzie potrzebny.

Jak zminimalizować ryzyko pogorszenia stanu zdrowia?

Wysokie temperatury, na jakie będziesz narażony podczas pobytu w Turcji, mogą mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, jeśli przewlekle chorujesz lub jesteś osobą starszą. Dobrze, żebyś zadbał zatem nie tylko o krem z filtrem i nakrycie głowy, ale również o regularne przyjmowanie leków. Warto także wybrać się przed wyjazdem do lekarza, który mógłby podpowiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

W Turcji najlepiej pić wodę butelkowaną, żeby nie narazić się na zatrucia.

Ubezpieczenie dla turystów wyjeżdżających do Turcji – jaką polisę wybrać?

Koszt ubezpieczenia, które zapewni Ci ochronę finansową podczas pobytu w Turcji, jest nieporównywalnie niższy od wydatków, jakie musiałbyś ponieść, gdybyś musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Zastanów się też dobrze, czy warto oszczędzać kilkadziesiąt złotych, wybierając tańszą wersję polisy, która nie obejmuje wszystkich usług i ma zapisane w umowie niższe sumy ubezpieczenia. W razie wypadku może się zdarzyć, że ochrona nie obejmie wszystkich kosztów i część będziesz musiał ponieść samodzielnie.

Firma ubezpieczeniowaNajtańszy wariant ubezpieczeniaZakres ubezpieczenia
Aviva26 złKoszty leczenia i transportu do szpitala (40 000 zł);
OC w życiu prywatnym (50 000 zł);
NNW (10 000 zł).
Proama28 złKoszty leczenia i Assistance Standard (100 000 zł);
NNW (15 000 zł);
Kradzież mienia na czas wyjazdu (5000 zł).
Uniqa32 złLeczenie i assistance (50 000 euro);
NNW (2500 euro);
Sporty amatorskie.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 19.07.2021)

Tygodniowa polisa za 26 zł w Avivie oznacza, że ochronę ubezpieczeniową w Turcji można mieć już za niecałe 4 zł dziennie. Kuszące, prawda? Gorzej, jeśli podczas urlopu przydarzy Ci nieszczęśliwy wypadek, ponieważ oferta zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego tylko do kwoty 40 000 zł, co przy tureckich cenach może okazać się niewystarczające.

Firma ubezpieczeniowaOptymalny wariant ubezpieczeniaZakres ubezpieczenia
Uniqa41 złLeczenie i assistance (100 000 euro);
NNW (4000 euro);
OC (50 000 euro);
Bagaż i lot;
Sporty amatorskie.
Proama52 złKoszty leczenia i Assistance Exclusive (200 000 zł);
NNW (20 000 zł);
Odpowiedzialność Cywilna (50 000 zł);
Bagaż podróżny (500 zł);
Kradzież mienia na czas wyjazdu (5000 zł).
Aviva66 złKoszty leczenia i transportu do szpitala (300 000 zł);
OC w życiu prywatnym (50 000 zł);
NNW (20 000 zł); Odszkodowanie za zniszczony lub skradziony bagaż (1000 zł);
Ubezpieczenie domu od kradzieży (5000 zł);
Ubezpieczenie domu od pożaru i innych zdarzeń losowych (100 000 zł).
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 19.07.2021)

Dopłata maksymalnie 30 zł, co zwiększy koszt polisy do 9,42 zł na dzień, sprawi nie tylko, że otrzymasz znacznie wyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (od 200 000 zł w Proamie do ponad 450 000 zł w Unice), ale też dodatkową ochronę. Ubezpieczyciele mogą objąć ochroną m.in. Twój bagaż, amatorskie uprawianie sportu czy mieszkanie na czas Twojej nieobecności.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Turcji?

Turcja pozwala poznać bardziej egzotyczną część Europy, w tym oryginalną przyrodę. Dziedzictwo kulturowe, jakim są liczne zabytki to pozostałości stylu bizantyjskiego i sztuki Islamu, których w Polsce próżno szukać.

Architektura Turcji

Hagia Sofia

Chrześcijańska świątynia, meczet, a obecnie muzeum, które mieści się w Stambule. Hagia Sofia uchodziła za jedną z najwspanialszych budowli, którą wzniesiono w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Reprezentuje styl bizantyjski. Surowe mury wewnątrz zdobią liczne mozaiki, ornamenty, żyrandole.

Błękitny Meczet

Meczet powstał między 1609 a 1616 rokiem. Prezentuje klasyczny styl sztuki Islamu, który jest obecnie uważany za najwspanialszą tego typu budowlę. Strzeliste minarety, rozłożyste kopuły, krużganki i kolumny to podstawowe elementy, które można podziwiać podczas zwiedzenia świątyni od zewnątrz. Biały marmur, fajansowe płytki, miękkie dywany są z kolei do obejrzenia we wnętrzach.

Świątynia Artemidy w Efezie

A właściwie jej pozostałości, bo do dziś zachowała się jedynie jedna kolumna i kilka innych, mniejszych elementów antycznej budowli. Pozostałe znaleziska z miejsca, w którym niegdyś stała świątynia Artemidy, są dostępne do obejrzenia w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Rozrywka w Turcji

Będąc na wakacjach w Turcji, możesz wybrać się do któregoś z parków wodnych lub parków rozrywki:

 • Aqua Club Dolphin,
 • Atlantis Waterpark,
 • Dolusu Park Kemer,
 • Aktur Park,
 • Bostanci Lunapark.

Warto wziąć również udział w organizowanych w trakcie pobytu wydarzeniach. Zastanów się nad uczestniczeniem w zawodach zapaśniczych w Edirne, które mają miejsce w czerwcu, w festiwalu Giresun Aksu, który odbywa się w maju, festynach, czy w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Istambule.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Przyroda w Turcji

Pamukkale

Miejscowość, której znakiem rozpoznawczym są osady wapienne, tworzące efektowne, białe tarasy wypełnione wodą. Chociaż dawniej w basenach tych zażywano uzdrawiających kąpieli, dziś wchodzenie do wody jest niemożliwe. Wapienne tarasy, które biją bielą, można podziwiać z daleka, skąd robią największe wrażenie.

Ararat

Najwyższa góra w Turcji. Ma charakter wulkaniczny. Góra Ararat znajduje się w strefie zmilitaryzowanej, więc nie ma do niej swobodnego dostępu. Uzyskanie pozwolenia umożliwi jednak przyjrzenie się jej z bliższej odległości.

Jezioro Wan

Największe jezioro w kraju. Bezodpływowy akwen ma zmienny poziom wód słonych o odczynie zasadowym. Przez to jego woda wydaje się śliska. W sąsiedztwie jeziora znajduje się pasmo górskie, dzięki któremu można podziwiać tam wyjątkowe krajobrazy. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy.

Kultura Turcji

Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej

Mieszczące się w Stambule muzeum zlokalizowano w pałacu, który niegdyś był własnością sułtana Sulejmana. Budynek już sam w sobie prezentuje miejscową architekturę i sztukę. Jako muzeum służy dopiero od 37 lat.

Muzeum Mozaik

Turcja słynie z dekoracji wykonany z niewielkich kamyków, które wspólnie tworzą niezwykłe dzieła. Najpiękniejsze mozaiki zebrano zatem w Wielkim Pałacu, który pełni obecnie funkcję muzeum mozaik. Dzieła przedstawiają sceny rodzajowe, fantastyczne postaci i inne.

Turecka kuchnia

Istotą tureckiej kuchni jest łączenie rozmaitych smaków. W ten sposób powstają dania, które są zaskakujące dla polskich turystów, a jednocześnie posiadają składniki nam znane. Chociaż Turcy nie jadają wieprzowiny, nie oznacza, że stronią od innych gatunków mięsa. Na ich stole najczęściej gości baranina i jagnięcina w towarzystwie rozmaitych warzyw. W kurortach nadmorskich dużą popularnością cieszą się ryby i owoce morza.

Nie sposób nie wspomnieć również o napojach. Turcy uwielbiają długo parzoną, a następnie rozcieńczoną, mocno słodką herbatę, ale pijają także kawę. Najbardziej znanym tureckim trunkiem alkoholowym jest z kolei raki, czyli wódka anyżowa.

Minicennik produktów i usług w Turcji

 • benzyna (litr) – 3,41 zł*;
 • olej napędowy (litr) – 3,18 zł*;
 • obiad w restauracji – 16 zł;
 • lokalne piwo – 9,70 zł;
 • kawa po turecku – od 2 zł;
 • herbata – od 0,30 zł;
 • deser – od 3,25 zł;
 • wycieczka do Pamukkale – około 114 zł;
 • zwiedzanie Stambułu – około 527 zł.

*cena za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 19.07.2021).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Turcji

Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą w Turcji?
Do Turcji nie wjedziesz na dowód osobisty – musisz mieć paszport, który będzie ważny jeszcze przez co najmniej 150 dni po opuszczeniu kraju. O ile nie zamierzasz przebywać w Turcji dłużej niż 90 dni, nie musisz wyrabiać wizy. Podróżując samochodem, pamiętaj o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i wyrobieniu Zielonej Karty, która będzie potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia OC.
Jak zadbać o zdrowie podczas wyjazdu do Turcji?
Wysoka temperatura i kuchnia odmienna od polskiej to wystarczające składniki, by podczas pobytu w Turcji mieć problemy zdrowotne. Aby ich uniknąć, pamiętaj o odpowiednim ubiorze, zwłaszcza nakryciu głowy, oraz stosowaniu kremów z filtrem. Nie pij też wody z nieznanych źródeł. Jeżeli natomiast nie chcesz ponosić wysokich kosztów opieki medycznej, przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne.
Co trzeba zobaczyć w Turcji?
Do najsłynniejszych tureckich zabytków należą Hagia Sofia, Błękitny Meczet i pozostałości Świątyni Artemidy w Efezie. Warto odwiedzić też Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej oraz Muzeum Mozaik. Miłośnicy przyrody nie mogą natomiast pominąć wizyty w Pamukkale czy nad Jeziorem Wan. A po wszystkim trzeba oczywiście spróbować tureckich przysmaków i tamtejszej herbaty!
PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Turcji jest paszport. Nie musisz wyrabiać wizy, o ile Twój pobyt nie przekroczy 90 dni.
 • Kierowcy podróżujący do Turcji muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zieloną Kartę.
 • Najwyższe temperatury panują w Turcji w miesiącach letnich. Zwiedzanie lepiej zaplanować na kwiecień, maj, październik lub listopad.
 • W Turcji nie działa karta EKUZ. Aby nie pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni, musisz kupić ubezpieczenie turystyczne.
 • W Turcji, oprócz plażowania, można m.in. wybrać się nad Jezioro Wan, zobaczyć Hagię Sofię czy Błękitny Meczet i spróbować innej od polskiej kuchni.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!