Ubezpieczenie do Nowej Zelandii

Chociaż trudno o odleglejszy kierunek podróży, w jaką może udać się turysta z Polski, dystans dzielący nasz kraj od Nowej Zelandii jest zdecydowanie warty pokonania. Co trzeba wiedzieć przed wyprawą do krainy hobbitów? Na co się przygotować? Ile będzie kosztowało ubezpieczenie?

ubezpieczenie turystyczne do nowej zelandii

Największe atrakcje Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to prawdziwy raj szczególnie dla tych turystów, którzy uwielbiają obcować z pięknem przyrody, ale nie tylko dla nich. Oprócz zachwycających krajobrazów i cudów natury ten wyspiarski kraj na drugim końcu świata ma do zaoferowania także sporo innego rodzaju atrakcji. Na pewno nie będziecie się nudzić!

atrakcje nowej zelanduui

TOP 15 atrakcji w Nowej Zelandii

Fiordland National Park

Największy park narodowy w Nowej Zelandii położony na południowym końcu Wyspy Południowej, w którego krajobrazie wyróżniają się fiordy na czele ze słynnym, ciągnącym się na długości 19 km fiordem w Zatoce Milforda (Milford Sound).

Wai-O-Tapu Thermal Wonderland

Położony w północno-środkowej części Wyspy Północnej niedaleko miasta Rotorua obszar znany ze zjawisk geotermalnych. Kolorowe źródła i zbiorniki wody o temperaturze sięgającej nawet 300°C tworzą tu niezwykły krajobraz pełen kraterów, basenów błotnych czy gejzerów.

Auckland Sky Tower

Licząca 328 m wysokości wieża obserwacyjna i radiowa w Auckland, z której rozciąga się niesamowity widok na okolicę. Jest najwyższą budowlą w Nowej Zelandii.

Muzeum Te Papa Tongarewa

Znajdujące się w Wellington Muzeum Narodowe Nowej Zelandii, którego historia sięga drugiej połowy XIX wieku. W jego zbiorach znajdują się m.in. historyczne stroje i dokumenty, ale także skamieniałości i wystawy dotyczące nowozelandzkiej przyrody.

Queenstown

Położone w południowo-zachodniej części Wyspy Południowej miasto jest znane jako nowozelandzkie centrum aktywnego i ekstremalnego wypoczynku. Na odwiedzających czeka tam szereg podnoszących adrenalinę atrakcji, m.in. skoki na bungee i ze spadochronem, spływy kajakowe czy przejażdżki łodziami motorowymi po rwących rzekach.

Abel Tasman National Park

Najmniejszy nowozelandzki park narodowy, położony w północnej części Wyspy Południowej, obejmujący wzgórza, lasy i rzeki oblewane wodami Zatoki Tasmana i Golden Bay. Prowadzi przez niego jeden z najpiękniejszych pieszych szlaków w kraju, tzw. Szlak Wybrzeża Abel Tasman.

Park Narodowy Góry Cooka

Obszar chroniony w środkowej części Wyspy Południowej, na którego terenie znajduje się m.in. najwyższy szczyt Nowej Zelandii, czyli Góra Cooka albo Aoraki (3724 m n.p.m.). Dużą część powierzchni parku zajmują lodowce, bujnie rozwija się tam roślinność alpejska.

Waitomo Glowworm

Jaskinia w zachodniej części Wyspy Północnej znana z występującej tam “świecącej” populacji larw muchówek, które można podziwiać, płynąc podziemnym strumieniem przez jaskinię.

Lodowce Fox i Franz Josef

Znajdujące się w środkowej części Wyspy Południowej lodowce, które są położone w otoczeniu lasów deszczowych i ciągną się na łączną długość ponad 30 km. Można je zwiedzać szlakami pieszymi lub podczas lotu helikopterem.

Hobbiton

Plan filmowy, na którym kręcono “Władcę Pierścieni” i “Hobbita”, znajdujący się nieopodal miejscowości Matamata na Wyspie Północnej. Można tam zobaczyć 44 norki hobbitów czy napić się piwa w Gospodzie Pod Zielonym Smokiem.

Tongariro Alpine Crossing

Jednodniowy szlak turystyczny w Parku Narodowym Tongariro w centralnej części Wyspy Północnej, przebiegający przez tereny masywu wulkanicznego i słynący z księżycowego krajobrazu, aktywności wulkanicznej i geologicznej oraz pięknych panoram.

Bay of Islands

Zatoka w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, będąca popularną destynacją wędkarską, żeglarską i turystyczną. Oprócz bajkowych widoków ma też znaczenie historyczne, bo na jej terenie znajduje się Russell, czyli pierwsze europejskie osiedle w Nowej Zelandii.

Jezioro Tekapo

Polodowcowe jezioro na Wyspie Południowej, którego okolice zachwycają malowniczymi widokami. Nocą zamieniają się natomiast w rezerwat gwiazd, bo są tu świetne warunki do obserwowania nieba.

Półwysep Coromandel

Położony na Wyspie Północnej i pokryty lasami półwysep, który słynie z przepięknych widoków, okolicznych wysepek, plaż i gorących źródeł.

Dunedin

Miasto na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej znane z bogatej historii pełnej szkockich akcentów, pięknych plaż i najbardziej stromej ulicy na świecie, czyli Baldwin Street.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Nowej Zelandii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za zakwaterowanie, wyżywienie i powrót w późniejszym terminie, jeśli po przyjeździe otrzymasz pozytywny wynik testu na COVID-19 i trafisz na kwarantannę.
 • Ubezpieczyciel przedłuży Twoją ochronę ubezpieczeniową o dobę lub dwie, jeśli nie będziesz mógł wrócić w zaplanowanym wcześniej terminie z powodu złych warunków atmosferycznych.
 • Otrzymasz odszkodowanie za zgubiony lub uszkodzony bagaż.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Nowa Zelandia – potrzebne dokumenty

Obywatele Polski podróżujący do Nowej Zelandii muszą legitymować się paszportem lub paszportem tymczasowym ważnym co najmniej 1 miesiąc od planowanej daty opuszczenia Nowej Zelandii. Ponadto podróżny powinien mieć:

 • dobre zdrowie i nieposzlakowaną opinię;
 • dokumenty potwierdzające charakter pobytu i zamiar opuszczenia kraju (np. bilet powrotny);
 • środki finansowe na zaplanowany okres pobytu (400 NZD na miesiąc na osobę, jeśli został opłacony pobyt, 1000 NZD na osobę, jeśli nie został).

Nie ma obowiązku wizowego w przypadku podróży krótszych niż 3 miesiące, o ile mają one charakter:

 • pobytu turystycznego,
 • pobytu u rodziny/znajomych,
 • związany z nauką,
 • związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • niezarobkowego uczestnictwa w imprezach sportowych/kulturalnych.

W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące konieczne jest wyrobienie wizy. Szczegółowe Informacje na temat wiz, a także formularz online znajdują się na stronie: https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas. W przypadku pobytu w Nowej Zelandii powyżej 6 miesięcy będzie konieczne wykonanie badań lekarskich.

UWAGA!

Podróżujący na stowarzyszone z Nową Zelandią Wyspy Cooka, Niue i Tokelau, nie muszą wyrabiać wizy, jeżeli pobyt nie przekracza 31 dni. Wymagany jest paszport i powrotny bilet lotniczy.

Obowiązkowe dla wszystkich podróżujących do Nowej Zelandii jest dokonanie rejestracji NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority). Należy to zrobić online na stronie: https://nzeta.immigration.govt.nz/. Pobierana jest opłata w wysokości 17 NZD (jeżeli używasz aplikacji) lub 23 NZD (w przypadku płatności przez internet). Uwaga – bez rejestracji i poświadczenia płatności możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu! W przypadku osób podróżujących do Nowej Zelandii na podstawie wizy wymagana będzie dodatkowa opłata 35 NZD.

COVID-19 w Nowej Zelandii

Od 12 września 2022 roku przy przyjeździe do Nowej Zelandii nie wymaga się:

 • okazywania potwierdzenia szczepienia,
 • wykonywania testów,
 • kwarantanny po przyjeździe.

Warto mieć jednak Unijny Certyfikat COVID, ponieważ może on być wymagany przez linie lotnicze. O aktualnie panujących zasadach przeczytasz na Covid19.govt.nz

W przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem należy odbyć 5-dniową izolację – o zasadach przeczytasz na Covid19.govt.nz

UWAGA!

Osoby nie w pełni zaszczepione są w Nowej Zelandii traktowani tak samo jak osoby niezaszczepione.

Ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii – co wybrać?

Zakup ubezpieczenia na podróż do Nowej Zelandii jest prosty. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi możesz mieć już w kilka minut. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, porównując poszczególne oferty?

 • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia – określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli maksymalny wydatek, jaki ten pokryje w razie zdarzenia ubezpieczeniowego. Jeżeli ją przekroczysz, pozostałe koszty poniesiesz z własnej kieszeni.
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – z niego wypłacane jest odszkodowanie za ból i cierpienie powstałe w wyniku doznania uszczerbku na zdrowiu. Wysokość rekompensaty zależy od stopnia uszczerbku i wysokości sumy ubezpieczenia.
 • OC w życiu prywatnym – pomaga w sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku, w wyniku którego inna osoba doznała szkód osobowych lub rzeczowych. Ubezpieczyciel pokrywa te straty do wysokości sumy ubezpieczenia.
 • Ochrona bagażu – podczas podróży na drugi koniec świata Twój bagaż może zostać zgubiony przez linie lotnicze, uszkodzony lub skradziony. Polisa pokryje chociaż część strat. Większym limitem ubezpieczenia możesz objąć drogi sprzęt sportowy lub elektroniczny.
 • Assistance – dzięki niemu otrzymasz niezbędną pomoc na miejscu, obejmującą np. usługi tłumacza, pomoc prawną, organizację pobytu osoby towarzyszącej lub opieki nad dziećmi.
 • Ubezpieczenie sportowe – niezbędne zarówno amatorom zwykłego aktywnego wypoczynku, jak i miłośnikom bardziej niebezpiecznych aktywności. Rozszerzenie polisy może być potrzebne turystom planującym uprawianie sportów ekstremalnych lub nurkowanie.
 • Klauzule dodatkowe – wybierz je, w razie gdy np. cierpisz na chorobę przewlekłą lub zależy Ci na ochronie również w razie wypadków po użyciu alkoholu.

Ubezpieczenie turystyczne nie jest oczywiście polisą obowiązkową, jednak warto pamiętać, że w przypadku podróży do Nowej Zelandii jest to jedyna ochrona ubezpieczeniowa, jaką można sobie zapewnić, ponieważ nie działa tam karta EKUZ. Jeżeli więc nie chcesz ponosić m.in. kosztów leczenia, ratownictwa czy transportu medycznego do kraju z własnej kieszeni, powinieneś zadbać o polisę dla podróżnych na odpowiednio wysoką sumę, minimum 300 000 zł.

Ekspert Mubi radzi:

Kierowców może zainteresować informacja, że w Nowej Zelandii nieco inaczej został zorganizowany system ubezpieczenia komunikacyjnego. Koszty leczenia poszkodowanych w wypadku drogowym pokrywa nie ubezpieczenie OC, lecz należąca do systemu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych instytucja ACC (Accident Compensation Committee). Jest to o tyle istotne, że nie obejmuje ona kosztów leczenia – poza pierwszą pomocą powypadkową – w przypadku cudzoziemców, którzy muszą opłacić je samodzielnie lub z polisy turystycznej. Jeżeli więc zamierzasz pożyczyć w Nowej Zelandii samochód, warto zadbać o jeszcze wyższą sumę ubezpieczenia turystycznego.

Polisa turystyczna do Nowej Zelandii już od 48 zł!

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie tygodniowego wyjazdu do Nowej Zelandii zapłaci jeden dorosły turysta, który nie cierpi na chorobę przewlekłą i zamierza spędzić czas na zwiedzaniu, plażowaniu oraz rekreacyjnym uprawianiu sportów. Wzięliśmy pod uwagę tylko oferty z sumą ubezpieczenia w wysokości 300 000 zł lub wyższą.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ochronyCena polisy
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu:
Ruchomości domowe: 5000 zł.
48,00 zł
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
OC sportowe: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
62,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
OC sportowe: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
62,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC prywatne: 100 000 zł,
OC sportowe: 100 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5000 zł.
72,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
OC sportowe: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3000 zł,
Assistance.
89,37 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 646 755 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 129 351 zł,
OC sportowe: 64 675 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł,
Assistance,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu.
98,40 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł,
Assistance.
109,20 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (27.02.2024)

Jak widać, cena ubezpieczenia wzrasta wraz ze zwiększaniem się sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. A jak bardzo zmieni się cena, gdy zamiast jednej osoby w polisie będzie więcej ubezpieczonych? Sprawdźmy koszty dla pary podróżnych oraz dla 4-osobowej rodziny, nie zmieniając warunków ochrony.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy do Nowej Zelandii dla 2 osóbCena polisy do Nowej Zelandii dla 4 osób
Generali97,00 zł186,00 zł
Proama123,00 zł213,00 zł
mtu24.pl124,00 zł248,00 zł
Generali143,00 zł251,00 zł
AXA Partners178,75 zł 304,09 zł
SIGNAL IDUNA196,80 zł354,24 zł
UNIQA218,40 zł393,12 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (27.02.2024)

COVID-19 a ubezpieczenie do Nowej Zelandii

Zachorowanie na COVID-19 jest traktowane przez ubezpieczycieli dokładnie tak samo jak każda inna choroba, co oznacza, że kupując polisę turystyczną, nie trzeba rozszerzać jej o dodatkową ochronę. Warunki ubezpieczenia mogą się jednak nieco różnić w poszczególnych firmach. Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia w zakresie COVID-19 w towarzystwach, które zaoferowały polisy do Nowej Zelandii?

Towarzystwo ubezpieczenioweKiedy zadziała ochrona COVID?
AXA Partnerszachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
Generalizachorowanie, izolacja, test
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
Proamazachorowanie, izolacja, test
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (27.02.2024)

*ubezpieczenie AXA Partners w najtańszym wariancie (z sumą KL: 200 000 zł) zawiera ochronę obejmującą wyłącznie pokrycie kosztów leczenia i testu w razie zachorowania na COVID-19

Nowa Zelandia – co musisz wiedzieć?

Wiesz już, jakie dokumenty i ubezpieczenie przydadzą Ci się w Nowej Zelandii. Zanim jednak przejdziesz do planowania szczegółów podróży, musisz poznać jeszcze kilka istotnych informacji.

Lot do Nowej Zelandii

Podróż to zdecydowanie najbardziej skomplikowany element wyprawy do Nowej Zelandii. Nie ma niestety możliwości bezpośredniego lotu z Polski, dlatego trzeba nastawić się na podróż z przynajmniej jedną przesiadką – ceny zaczynają się od ok. 6000 zł w obydwie strony. Czas lotu to minimum 30 godzin.

Pogoda w Nowej Zelandii

Kiedy najlepiej udać się do Nowej Zelandii? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ponieważ mówimy o kraju leżącym na półkuli południowej, pory roku występują tam odwrotnie do naszych. Oznacza to, że najlepszym czasem na wyjazd jest okres październik-kwiecień, z kolei w grudniu i styczniu trzeba spodziewać się największego natężenia ruchu turystycznego.

Jeśli chodzi o warunki pogodowe, te są najbardziej stabilne w okolicach lutego. Średnia temperatura wynosi ok. 20°C, nie jest więc upalnie, najłatwiej za to trafić na kilka dni słonecznej pogody z rzędu, co nie jest regułą w kraju, w którym panuje dość wysoka wilgotność powietrza.

Co trzeba zabrać do Nowej Zelandii?

Poza wymienionymi wyżej dokumentami, wybierając się do Nowej Zelandii powinieneś uzbroić się w kilka przydatnych akcesoriów:

 • przejściówka do korzystania z gniazdek elektrycznych,
 • krem z filtrem,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • nakrycie głowy,
 • spray na owady,
 • wygodne buty do trekkingu,
 • ubrania przeciwdeszczowe.
CZY WIESZ, ŻE …

Oddziaływanie promieni słonecznych jest w Nowej Zelandii bardziej szkodliwe niż w Europie ze względu na znajdującą się nad nią dziurę ozonową.

Pobyt w Nowej Zelandii

Popularnym sposobem na zwiedzanie Nowej Zelandii jest korzystanie z kamperów lub kempingów, dzięki którym można się uniezależnić od komunikacji publicznej, a także sporo zaoszczędzić. Wszystko dlatego, że hotele tam nie należą niestety do najtańszych. Wybraliśmy najniższe ceny znalezione na stronie Booking.com dotyczące tygodniowego pobytu jednej dorosłej osoby we wrześniu w obiektach średniego standardu.

 • Auckland – 699 zł,
 • Wellington – 830 zł,
 • Christchurch – 1471 zł,
 • Dunedin – 1668 zł,
 • Hamilton – 1579 zł.

Informacje praktyczne

 1. Zegarki przestawiamy w Nowej Zelandii o 12 godzin naprzód względem czasu polskiego.
 2. Urzędowe języki Nowej Zelandii to język angielski, maoryski i nowozelandzki język migowy.
 3. Walutą Nowej Zelandii jest dolar nowozelandzki (1 NZD = 2,45 PLN wg kursu z 27.02.2024).
 4. Numer alarmowy w Nowej Zelandii to 111.
 5. Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w Nowej Zelandii to 50-100 NZD (ok. 120-250 zł), a u lekarza specjalisty 100-200 NZD (ok. 250-500 zł). Doba szpitalowa to koszt rzędu ok. 1000 zł w górę.

Samochody w Nowej Zelandii można prowadzić na podstawie polskiego prawa jazdy z jego oficjalnym tłumaczeniem na język angielski. Panuje ruch lewostronny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie i podróż do Nowej Zelandii

Czy Polacy muszą mieć wizę do Nowej Zelandii?
Czy w Nowej Zelandii jest drogo?
Czy w Nowej Zelandii jest bezpiecznie?
Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?
Co zabrać ze sobą do Nowej Zelandii?
PODSUMOWANIE
 • Nowa Zelandia to wyspiarski kraj położony na Oceanie Spokojnym.
 • Podróżujący z Polski do Nowej Zelandii muszą mieć ważny paszport. W przypadku pobytu do 3 miesięcy nie jest wymagana wiza.
 • Lot do Nowej Zelandii z Polski trwa ponad dobę i wymaga co najmniej jednej przesiadki.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia na kwotę minimum 300 000 zł, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
 • Wizytę w Nowej Zelandii najlepiej zaplanować w miesiącach grudzień-marzec, czyli w okresie tamtejszego kalendarzowego lata.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!