Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – czy w ciąży można podróżować, a jeśli tak, to jak to robić bezpiecznie?

Jesteś w ciąży? Planujesz podróż? Jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań lekarskich, podróżowanie to świetny pomysł. Warto pamiętać o kilku zasadach związanych z bezpieczeństwem i wykupić polisę turystyczną, która może być wsparciem w razie problemów. O czym jeszcze warto pamiętać? Sprawdzamy!

Wielu Polaków podróżuje, także w najodleglejsze zakątki świata. W okresie ciąży wypoczynek jest nawet wskazany, dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne i jak zadbać o kwestie formalne, aby w razie problemów mieć np. dostęp do pomocy medycznej. 

Podróżować można, a nawet warto, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań medycznych, dobrze jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Podróżowanie w ciąży – zasady i ograniczenia

Stanowisko lekarzy jest jasne: jeśli ciąża przebieg prawidłowo, można podróżować, latać samolotem. Najlepiej podróż planować po 12. i przed 30. tygodniem ciąży. Wiele kobiet na początku ciąży cierpi na dolegliwości, które mogą uprzykrzyć podróż (mdłości, złe samopoczucie), natomiast podróż po 30. tygodniu ciąży może być nie tylko mało komfortowa, ale także ryzykowna ze względu na zbliżający się poród. 

Przeciwwskazania medyczne do podróży w ciąży to głównie niedokrwistość oraz zagrożenie porodem przedwczesnym. W każdym wypadku warto jednak poradzić się w tej kwestii lekarza. 

Kobiety w widocznej ciąży mogą liczyć na szybszą odprawę na wielu lotniskach, ale mogą również być poproszone o przedstawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podróżowania. W skrajnych wypadkach, linia lotnicza może odmówić wstępu na pokład kobiecie ciężarnej. 

Przed podróżą, warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej linii lotniczej, mogą być one bardzo różne.

Przykład
 1. LOT wymaga zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej od kobiet w widocznej ciąży do 36. tygodnia. Później lot jest możliwy, jeśli posiadamy specjalny formularz MEDA.
 2. Lufthansa – z wyjątkiem lotów do Kanady, bez zaświadczeń do 36. tygodnia.
 3. Wizzair – do 28. tygodnia ciąży bez zaświadczeń, między 28. a 34. tygodniem ciąży z zaświadczeniem, brak możliwości realizowania podróży po 34. tygodniu ciąży.

Ciąża a ubezpieczenie – jak działa EKUZ

W przypadku kobiet w ciąży podróżujących do krajów Unii Europejskiej, karta EKUZ wydaje się sensownym rozwiązaniem. Wszystkie kraje wspólnoty honorujące EKUZ zapewniają leczenie związane z ciążą i porodem. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że zawsze świadczenie uzyskamy bezpłatnie. Często zapłacimy za pojedynczą wizytę lekarską, zakup niezbędnych leków czy szczegółowe badania. EKUZ nie pokryje także kosztów transportu do kraju. 

Pamiętajmy także, że EKUZ działa tylko w krajach członkowskich UE. W przypadku podróży w inne miejsce, karta EKUZ będzie zupełnie nieprzydatna, a za każde świadczenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. 

Jeśli chcemy czuć się naprawdę bezpiecznie, należy pomyśleć o wykupieniu polisy turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne w ciąży – sprawdź zasady!

Ubezpieczenie turystyczne to stosunkowo tani i bardzo przydatny produkt. Jeśli planujemy podróż, powinniśmy każdorazowo przemyśleć zakup takiej polisy. Chroni ona przed ogromnymi wydatkami i zapewnia niezbędne wsparcie, dzięki któremu nie musimy martwić się nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą mieć miejsce na wakacjach. 

Ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży nie powinno być znacząco droższe, ale przed jego zakupem warto zapoznać się z warunkami, które oferuje towarzystwo. 

Zwróć uwagę na następujące fakty:

 • Czy leczenie w ciąży nie jest wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej?
 • Czy istnieją ograniczenia w leczeniu w ciąży i refundacji kosztów np. przedwczesnego porodu?
 • Czy ograniczenia dotyczą kwot, ilości wizyt, a może określonego tygodnia ciąży? 

Wszystkie te informacje znajdziesz w OWU, w razie wątpliwości warto o to dopytać.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży? Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych będzie kosztowało w zależności od wariantu od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony. Warto podkreślić, że takie ubezpieczenie to nie tylko gwarancja refundacji uzasadnionych kosztów leczenia, ale także NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, często także ubezpieczenie bagażu czy assistance w podróży. 

Wybierając ubezpieczenie, należy zwrócić uwagę na sumy ubezpieczeniowe. W przypadku podróży po Europie, rekomenduje się ubezpieczenie o sumie minimum 20-30 tys. euro, w przypadku kierunków bardziej egzotycznych, dobrze przemyśleć zakup polisy o sumie ubezpieczenia minimum 40-50 tys. euro.

PODSUMOWANIE
 • Podróżowanie w ciąży jest bezpieczne, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich.
 • Podróż najlepiej zaplanować po 12. i przed 30. tygodniem ciąży.
 • Kobiety w widocznej ciąży mogą być zobligowane do przedstawienia przed podróżą samolotem stosownego zaświadczenia lekarskiego.
 • Niektóre linie lotnicze wprowadzają ograniczenie dla kobiet w ciąży po 32.-34. tygodniu ciąży. Przed podróżą warto to sprawdzić.
 • Leczenie dla kobiet w ciąży w krajach członkowskich UE sfinansuje EKUZ. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie świadczenia będą bezpłatne.
 • Planując podróż w ciąży, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, należy jednak zwrócić uwagę na warunki udzielania świadczenia dla kobiet ciężarnych.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *