Ubezpieczenie turystyczne w ciąży – jak bezpiecznie podróżować?

Jesteś w ciąży? Planujesz podróż? Jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań lekarskich, podróżowanie to świetny pomysł. Warto pamiętać o kilku zasadach związanych z bezpieczeństwem i wykupić polisę turystyczną, która może być wsparciem w razie problemów. O czym jeszcze warto pamiętać? Sprawdzamy!

ubezpieczenie turystyczne a ciąża

Wielu Polaków podróżuje, także w najodleglejsze zakątki świata. W okresie ciąży wypoczynek jest nawet wskazany, dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy podróżowanie w tym czasie jest bezpieczne i jak zadbać o kwestie formalne, aby w razie problemów mieć np. dostęp do pomocy medycznej. 

Podróżować można, a nawet warto, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań medycznych. Dobrze jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Podróżowanie w ciąży – zasady i ograniczenia

Stanowisko lekarzy jest jasne: jeśli ciąża przebieg prawidłowo, można podróżować i latać samolotem. Najlepiej podróż planować po 12. i przed 30. tygodniem ciąży. Wiele kobiet na początku ciąży cierpi na dolegliwości, które mogą uprzykrzyć podróż (mdłości, złe samopoczucie), natomiast podróż po 30. tygodniu ciąży może być nie tylko mało komfortowa, ale także ryzykowna ze względu na zbliżający się poród. 

Przeciwwskazania medyczne do podróży w ciąży to głównie niedokrwistość oraz zagrożenie porodem przedwczesnym. W każdym wypadku warto jednak poradzić się w tej kwestii lekarza. 

Kobiety w widocznej ciąży mogą liczyć na szybszą odprawę na wielu lotniskach, ale mogą również być poproszone o przedstawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podróżowania. W skrajnych wypadkach linia lotnicza może odmówić wstępu na pokład kobiecie ciężarnej. 

Przed podróżą warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej linii lotniczej, ponieważ mogą być one bardzo różne.

Przykład
  1. LOT nie wymaga zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej od kobiet w ciąży do 32. tygodnia. Później lot jest możliwy, jeśli posiadamy specjalny formularz MEDIF.
  2. Lufthansa – bez zaświadczeń do 36. tygodnia (chociaż po 28. tygodniu zaświadczenie jest mile widziane), a w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej do 32. tygodnia. Później lot jest możliwy, jeśli posiadamy wypełniony przez lekarza formularz.
  3. Wizz Air – do 28. tygodnia ciąży bez zaświadczeń, między 28. a 34. tygodniem ciąży z zaświadczeniem. Brak możliwości realizowania podróży po 34. tygodniu ciąży, a w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej – po 32. tygodniu.

Ciąża a ubezpieczenie – jak działa EKUZ

W przypadku kobiet w ciąży podróżujących do krajów Unii Europejskiej, karta EKUZ wydaje się sensownym rozwiązaniem. Wszystkie państwa wspólnoty honorujące EKUZ zapewniają leczenie związane z ciążą i porodem. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że zawsze świadczenie uzyskamy bezpłatnie. Często zapłacimy za pojedynczą wizytę lekarską, zakup niezbędnych leków czy szczegółowe badania. EKUZ nie pokryje także kosztów transportu do kraju. 

Pamiętajmy również, że EKUZ działa tylko w krajach członkowskich UE i EFTA, oraz w Wielkiej Brytanii. W przypadku podróży w inne miejsce karta EKUZ będzie zupełnie nieprzydatna, a za każde świadczenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Ekspert Mubi radzi:

Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ (wówczas dokument zostanie wydany od razu). Można wysłać go także tradycyjną pocztą, pocztą elektroniczną (w przypadku wyjazdu w związku z pracą), Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub korzystając z profilu zaufanego, poprzez ePUAP. O wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego warto pomyśleć z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli wyjazd jest zaplanowany w miesiącach wakacyjnych, kiedy w oddziałach są długie kolejki. Dokument jest wydawany zwykle na kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat.

Jeśli chcemy czuć się naprawdę bezpiecznie, należy pomyśleć o wykupieniu polisy turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne w ciąży – sprawdź zasady!

Ubezpieczenie turystyczne to stosunkowo tani i bardzo przydatny produkt. Jeśli planujemy podróż, powinniśmy każdorazowo przemyśleć zakup takiej polisy. Chroni ona przed ogromnymi wydatkami i zapewnia niezbędne wsparcie, dzięki któremu nie musimy martwić się nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą mieć miejsce na wakacjach. 

Ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży nie powinno być znacząco droższe, ale przed jego zakupem warto zapoznać się z warunkami, które oferuje towarzystwo. 

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  • Czy leczenie w ciąży nie jest wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej?
  • Czy istnieją ograniczenia w leczeniu w ciąży i refundacji kosztów np. przedwczesnego porodu?
  • Czy ograniczenia dotyczą kwot, liczby wizyt, a może określonego tygodnia ciąży? 

Wszystkie te informacje znajdziesz w OWU, w razie wątpliwości warto o to dopytać na infolinii lub w oddziale ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży? Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnych będzie kosztowało w zależności od wariantu od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony. Warto podkreślić, że taka polisa to nie tylko gwarancja refundacji uzasadnionych kosztów leczenia (KL), ale także NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, często również ubezpieczenie bagażu czy assistance w podróży.

UWAGA!

Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują w ramach polisy turystycznej ochronę dotyczącą ciąży. Przykładowo w OWU AXA Partners zaznaczono, że: “ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu nie obejmuje badań w celu stwierdzenia ciąży, przerwania ciąży, jakichkolwiek powikłań ciąży po 26. tygodniu oraz porodu”.

Sprawdźmy, ile kosztuje standardowa polisa ubezpieczeniowa dla kobiety w ciąży wybierającej się na tygodniową wycieczkę po Europie.

Firma ubezpieczeniowaSuma ubezpieczenia KLCena polisySzczególne warunki dotyczące ciąży
Proama100 000 zł30 złUbezpieczenie KL obejmuje:
poród, który nastąpi przed 32. tygodniem ciąży;
związaną z nim opiekę nad matką i dzieckiem – do 2000 euro;
jedną wizytę lekarską związaną z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia w związku z ciążą z wyłączeniem porodu i transport do szpitala – do 150 euro.
Generali300 000 zł46 złUbezpieczenie KL obejmuje:
poród, który nastąpi przed 32. tygodniem ciąży;
związaną z nim opiekę nad matką i dzieckiem – do 2000 euro;
jedną wizytę lekarską związaną z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia w związku z ciążą z wyłączeniem porodu i transport do szpitala – do 150 euro.
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 12.01.2024).

Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę na sumy ubezpieczeniowe. W przypadku podróży po Europie rekomenduje się ubezpieczenie o sumie minimum 20–30 tys. euro, z kolei w przypadku kierunków bardziej egzotycznych dobrze przemyśleć zakup polisy o sumie ubezpieczenia minimum 40–50 tys. euro.

PODSUMOWANIE
  • Podróżowanie w ciąży jest bezpieczne, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich.
  • Podróż najlepiej zaplanować po 12. i przed 30. tygodniem ciąży.
  • Kobiety w widocznej ciąży mogą być zobligowane do przedstawienia przed podróżą samolotem stosownego zaświadczenia lekarskiego.
  • Niektóre linie lotnicze wprowadzają ograniczenie dla kobiet po 32.–34. tygodniu ciąży. Przed podróżą warto to sprawdzić.
  • Leczenie dla kobiet w ciąży w krajach członkowskich UE sfinansuje EKUZ. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie świadczenia będą bezpłatne.
  • Planując podróż w ciąży, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, należy jednak zwrócić uwagę na warunki udzielania świadczenia dla kobiet ciężarnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróżowanie w ciąży i ubezpieczenie

Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?
Czy przed lotem jest wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróżowania w ciąży?
Jak ubezpieczyć się na podróż w ciąży?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!